pathische itopdak an de Tour Onverantwoorde snelheidsrace op rustdag Peter Post: „Onze taktiek gaat niet meer op" PLOEGENTIJDRITTEN WORDEN KORTER raffen voor nners van )St D'HUEZ De hele van Peter Post, met ndering van Paul Wel- is gisteren beboet we- geduwd worden tijdens eklimmingen of het stay- achter volgwagens of ren. Lubberding en Johan de Velde werden een betrapt en kregen tien seconden en twintig 3 :s (ongeveer vijf gulden) Fedor den Hertog be- le ook tot de groep van en renners die een derge- p straf kregen. ^ie Knetemann kreeg der- straf seconden en 120 't s boete omdat hij drie tegen de regels zondigde. Pronk werd voor vier redingen bestraft met ig seconden en 200 overtredingen kostten ïan Mutter een minuut vintig seconden plus 300 y s. Ulli Sutter was tops- in de ploeg van Post tien door de juryleden genomen overtredingen, kostte hem ook 300 i en bovendien 1 minuut seconde straftijd. ALPE O'HUEZ „In de Dauphlné had Ik een maand geleden al genoeg gezien. Ik zei daar tegen mijn renners: voor de eerste prijs hoeven jullie in de Tour niet te rijden, die is toch voor Hinault, dus gaan we proberen zoveel mogelijk etap pes en het ploegenklassement te win nen. Dan is onze Tour goed. Rekening houdend met de onvoorziene tegenslag die we hebben gehad, mag ik tot dus verre niet ontevreden zijn". In Alpe d'Huez maakte Peter Post de ba lans op. „Het is toch niet gek wat we met onze gehavende ploeg doen. We hebben vijf etappes gewonnen, maar na tuurlijk halen we ons record van 1977, toen we elf ritten wonnen, dit jaar niet. Onze taktiek gaat niet langer meer op. Die is gebaseerd op een complete ploeg, die als een mechanisme in het peloton werkt. In dit opzicht missen we in de ko mende vlakke etappes natuurlijk Jan Raas, Leo van Vliet en Wi If ried Wesemael zeer". De belangrijkste renners om in de vlakke etappes nog eens een rit te winnen, zijn naar huis. Mutter is lange tijd ziek ge weest en Sutter is gisteren in elkaar ge gaan. Het moreel van de ploeg-Post was enkele dagen uiterst zwak, om maar niet te spreken van een absoluut dieptepunt. Vooral toen Wellens en Lubberding de slag misten in de Pyreneeën door onop lettendheid vlak na dë start. „Natuurlijk valt Wellens in deze Ronde tegen, al was hij op weg naar Alpe d'Huez weer in uit stekende vorm", zegt Post. Hij zal zijn prestatie van 1978, toen hij als zesde ein digde, niet kunnen herhalen. Deze Tour wordt ook heel anders gere den. De snelheid ligt veel hoger, het par cours is heel anders. Bovendien waren er twee ploegentijdritten, die zeker niet de specialiteit van Wellens zijn, maar hij moest in dat hoge ritme mee met de an deren, en dat vraagt voor een niet-tijdrij- der heel wat". En Lubberding dan? „Hij rijdt ook niet zo goed, maar hij doet wat hij kan", zegt Post. „Ze zeggen nu dat hij te veel gere den heeft dit jaar en dat meent hij zelf ook. Maar dan wijs ik op Giuseppe Sa- ronni die pas 21 jaar is, de klassiekers rijdt en daarna ook de Ronde van Italië wint. Lubberding is al 26 jaar, hij moet de klassiekers eri de Tour goed kunnen rijden, maar helaas is hij niet in super conditie". Toch ziet Post ook lichtpunten. „Johan van de Velde valt me erg mee. Voor de start van de Tour waren er die hun twij fels hadden dat ik hem meenam. Hij is pas 22 jaar. zeiden ze. Dat weet ik ook maar eens moet hij er toch aan geloven. Want in een zware ronde als de Tour moet zijn lichaam ontwikkelen. Zijn her stellingsvermogen is formidabel. Hij is het eerste van de hele ploeg weer fit. In de komende twee jaar moet Van de Velde uitgebouwd worden tot een eerste klas Tourrenner". Johan van de Velde zal zeker ook ko mend jaar een plaatsje krijgen in de Post ploeg. Daar is niet iedere renner zeker van. „Ik heb nu achttien man onder con tract. Dit aantal ga ik terugbrengen naar 13 a 14. De kosten van de ploegen stij gen elk jaar, de salarissen gaan omhoog, het is allemaal nog nauwelijks op te brengen. Ik ga in 1980 met een kleinere ploeg een beperkter programma afwer ken, want wij hoeven niet overal meer onze neus te laten zien". Waaraan wijt Post de hoge snelheden in deze Tour? „Aan het weer. Het is koud geweest en de lucht was daardoor zuur stofrijker. De renners hebben minder ge dronken en daardoor konden ze sneller rijden". Jean Nelissen ;him Agostinho, de „oude" Portugees die in april gaat fietsen maar elk jaar in de Tour uitblinkt en ren de etappe won. D'HUEZ De koninginnerit over het „dak" van de Tour, van men zich zoveel had voorgesteld, werd de meest apathl- in de Ronde. De groten in het peloton keken naar elkaar lindere goden verdeelden tenslotte in Alpe d'Huez, waar men achtte dat de kampioenen van deze Ronde de degens zou- kruisen de prijzen. Het werd een afvalrace over de grote Al- otsen: de Madeleine, de Telegraphe, Galibier en de klim naar d'Huez. Hinault' had besloten verdedigend te gaan rijden. HIJ >p de toppen van de cols, en later ook In de laatste klim, ke refiners ontsnappen. iele truidrager onderhield alleen op de cols een straf tempo liet door demarrages verrast te kunnen worden. „Ik had geen dag", zei Hinault later. Maar ook een mindere Hinault kon Zoetemelk niet aan. „Ik heb even geprobeerd van hem weg etsen, maar ik moet eerlijk zijn, ook ik had geen kracht om lorcering door te voeren". erd het een feestdag voor de oude Portugees Agostinho die in nadagen voorop tussen de vele tienduizenden supporters it rijden. De Portugees klom naar de zesde plaats in het alge klassement en vormt een bedreiging voor Hennie Kuiper die en ditmaal ook Jo Maas, niet vooraan kon handhaven. Op de e twee bergen lukte het met Kuiper nog wel, maar op de Gali- met zijn 2045 m de hoogste berg in de Ronde, moest Kuiper Ie groep-Hinault lossen. Met de steun van zijn ploegmakker ent maakte hij in de lange afdaling zijn achterstand van 1 mi- en 15 seconden op de top weer goed, maar tijdens de laatste naar Alpe d'Huez, waar hij twee jaar achter elkaar de etappe moest Kuiper opnieuw achterblijven. In de 13 km lange klim or hij maar liefst vijf minuten op Hinault en Zoetemelk. Jo Maas, die tot dusverre in deze Ronde geen inzinking had d, beleefde een zwarte dag. Op de Galibier moest hij de |>Hinault voor laten gaan. „Ik had honger, maar ik kreeg geen door mijn keel. Het bleef steken, ik kon niet slikken". Voor eerst in zijn leven reed Maas langs de eeuwige sneeuw. „Ze len mij voorspeld dat ik nog een slechte dag zou doormaken, eet nu wat het is". Maas verloor bijna zes minuten op Hinault, won in het algemeen klassement zelfs nog een plaats en nu zevende, omdat de Italiaan Battaglin tien strafminuten wegens dopinggebruik en de Zwitser Sutter volledig in elkaar Ie en als 94e de finish bereikte met maar liefst 24 minuten en conden achterstand. ras ditmaal ook geen eer te behalen voor Michel Pollentier, die I jaar in Alpe d'Huez de gele trui greep maar toen bij de do- controle fraudeerde en de Ronde moest verlaten. „Het zou zijn als ik vandaag revanche kon nemen op die zwarte dag 'in even", zei Pollentier voor de start, een gekwetste rib speelde hem parten, waardoor hij heie naar de achtergrond verdween. Na afloop van de etappe hij op bezoek bij de Tourarts en toen nam hij het opzlenba- besluit niet meer aan de start te verschijnen, nan die niet stuk te krijgen is, Joachim Agostinho, trok zich aan van al de reputaties die achter zijn rug gekraakt werden, tinho, die zelf trouwens niet weet hoe oud hij is hij zegt 36 de burgerlijke stand geeft 38 aan haalt elk jaar pas in zijn fiets uit de schuur, verlaat dan zijn boerderij en komt m topvorm melden in de Tour. Vorig jaar werd hij derde, als deze Ronde niet gevallen was op weg naar Saint Brieuc, zou pnieuw op die plaats staan. Vrij fris arriveerde de Portugees 800 m hoogte, waar Bernard Hinault de prestigesprint van Zoe- lk won. maar meteen in ademhalingsmoeilijkheden kwam. „Wat ik dom geweest", zei Hinault, „dit was de slechtste dag in de ik heb het tempo gemaakt achter Agostinho en dat had ik melk moeten laten doen". voor een druppelden de renners binnen. Drie bereikten niet de'finish: Verbrugge, Donadello en De Saever en Pevenage te laat binnen. JEAN NELISSEN 0CANA EN C0-EQUIPIER ZEER ZWAAR GEWOND ALPE D'HUEZ Het noodlot heeft altijd het pad van Luis Ocana ge kruist. Zijn hele carrière was een aaneenschake ling van ernstige onge lukken. Bij zijn debuut in de Ronde van Frank rijk in 1969 maakte hij in de etappe naar de Ballon d'Alsace een zware val. Bloedend als een rund werd Ocana op zijn fiets gezet en door vijf ploegmakkers de Ballon d'Alsace let terlijk opgetrokken. Op de top kwam hij in coma aan. Men legde hem in een zuurstoftent en hij was na een half uur weer bij zijn positie ven. De volgende dag was het echter afgelo penmet Ocana. Twee jaar later startte hij op nieuw als favoriet in de Tour. Ditmaal leek het te lukken. Ocana reed op weg naar Or- cières Merlette de grote Eddy Merckx op bijna tien minuten achterstand. Maar twee dagen later sloeg het noodlot op nieuw toe. In de afdaling van de Col Menté smakte Ocana in slecht weer met grote snelheid tegen het wegdek. Een heli copter bracht hem in zijn gele trui naar het ziekenhuis en tienduizenden Spanjaarden (de route voerde die dag tientallen kilometers door Spanje) wacht ten tevergeefs op hem met hun spandoeken en vlaggen. Een jaar later was Ocana op nieuw terug in de Tour. Hij werd ziek en zwalkte op een half uur achter het peloton over de weg. Eindelijk in 1973, lukte het. Luis Ocana won de Tour de F/ance in grootse stijl. Lang zou zijn loopbaan niet meer duren. Enkele zware valpartijen maakten van hem, die eens zo'n voortreffelijk at leet was, een wrak. Ocana nam afscheid van het peloton, kocht een stuk grond en werd wijnboer. Hij keerde eerst dit jaar in de Tour de France terug, als ver slaggever. In die functie nam hij zaterdag op de rustdag op de hoge Alpentop van Les Me- nuires deel aan een wedstrijd voor automobielen, een rodeo race formule J. uitgeschreven voor journalisten die de Ronde volgen. Tegen drie uur in de namid dag viel het startschot. De mu ziek 'weerkaatste vrolijk tegen de bergwanden. Ocana was in een best humeur. Tevoren hadden hij en zijn Franse chauffeur een receptie van de Peter Postploeg bezocht. De karaffen wijn gingen daar vlot van hand tot hand. Als de flessen leegraakten. konden ze aan het vat meteen worden bijgevuld, wat ook gedaan werd. In een opperberste stem ming kropen Ocana en chauf feur Jean Sarrazin in de ter beschikking gestelde auto. Er was een parcours uitgezet dat langs diepe ravijnen leide. Wel gevaarlijk maar een knie soor die na zoveel glazen wijn daar nog op lette. Halverwege hadden de Spanjaard en zijn franse co-equipier de beste tussentijd gemaakt. In stukken Opeens klonk een schreeuw van ontzetting uit de monden van de toeschouwers. Hoog boven hen, in de afdaling van de rots, haalde de auto van Ocana een bocht nleL HIJ ramde de paaltjes van de we- gafzettlng en viel 400 meter Het wrak" van de auto waarmee Ocana en Sarrazin in een ravijn stortten tijdens een snelheidsrace, voor afgegaan door een door Peter Post aangeboden re ceptie waar de wijn in overvloedige mate werd ge dronken. De ernstig gewonde Luis Ocana wordt de eerste hulp verleend. bewustzijn. Hij murmelde on- Ocana zijn weliswaar buiten le- verstaanbare woorden. Luis Ocana ligt in hef zieken huis van Montiers en Jeam Sarrazin in het ziekenhuis van Grenoble. De chauffeur en vensgevaar, maar ze zijn er zeer ernstig aan toe. De onver antwoorde snelheidsrace werd onmiddellijk gestaakt. JEAN NELISSEN naar beneden. In zijn val bonkte de auto telkens op de rotsen, brak in stukken, een deur vloog eraf, een spatbord en de motorkap. De chauffeur, die zonder veiligheidsriemen reed, werd uit de auto geslin gerd en bleef roerloos op de rotsen liggen. Ocana zat vast gesnoerd in het wrak van de auto. Honderden mensen renden naar de plek des onheils.Dok- ter Miserez chef-arts van de Tour. was spoedig ter plaatse. Hij stelde vast dat van chauf feur Sarrazin beide knieën vya- ren verpulverd. Hij zal nooit meer kunnen lopen. Voorts had hij een zeer zware hersen schudding opgelopen, een barst in zijn schedel en beide kaakbenen gebroken. De chauffeur lag in coma en kwam ook tijdens het ven/oer naar het ziekenhuis niet bij bewustzijn. Luis Ocana. de oud-Tourwin naar, liep een zware hersen schudding op en breuken in het rechterkaakbeen, de rech- terradius in de hals, het on derkaakbeen, de linker- en rechteronderarm, vele bloeduit stortingen en vleeswonden. Af en toe kwam de ex-Tourwin naar, die met zijn chauffeur twee uur op vervoer door de helicopter moest wachten, bij Alpe d'Huez Op grond van ervaringen, opgedaan In deze Ronde van Frankrijk, hebben de organisatoren Jacques God- det en Felix Lévitan besloten de ploegentijdritten volgend Jaar in te korten. De tijden van de ploegen morden opnieuw individueel doorbe rekend. al is dat niet zo stringent als dit jaar. De ploegen die niet bij de eerste vijf eindigen, krijgen de tijd van de vijfde ploeg en afhankelijk van de positie in de uitslag verder nog een aantal strafseconden. Dit werd gedaan om de kopmannen in zwakkere ploegen niet al te zeer te duperen. De aankom sten bergop, de individuele klim- en gewone tijdritten en de bonificatiesprints blijven gehandhaafd in het routeschema van de Tour. DEALPEN UIT... l^eET.-162km-17juli I SK-PRIEST JDIEMOZ r\Semons Vankilometer totkilometer Alpe d'Huez In Moutiers startten 100 renners voor de zeventiende etappe over 166.5 kilometer en drie cols van de eerste categorie naar Alpo d'Huez. 12.5 km.: tussensprint op de Cóte de Doucy: 1. Thurau; 2. Verlinden; 3. Tesnière. 15 km.: beklimming van de Col de la Madeleine. Peloton rijdt in groep naar de top. Bij gelosten zijn De Cauwer, Verbrugge. Pe venage en Teirlinck. Verbrugge stapte in bezemwagen. 28 km.: doorkomst op de top van de Madeleine (1e cat.): 1. Van Impe; 2. Battaglin; 3. Marti nez; 4. Kuiper; 5. Oliva; 6. Hi nault; 7. Zoetemelk; 8. Thurau; 9. Verlinden; 10. Nilsson. 35 km.: valpartij, Donadello stapt in bezemwagen. 71 km.: tussensprint in Saint Michel de Maurienne: 1. Chau- maz; 2. Tesnière; 3. Teirlinck; 4. Le Guilloux. 82.5 km.: doorkomst op de Col du Telegraphe (2e cat.): 1. Bat taglin; 2. Kuiper; 3. Van Impe; 4. Knudsen; 5. Bazzo; 6. Pollen tier; 7. Zoetemelk; 8. Hinault. 94 km.: beklimming Col du Gali bier: Sutter, Martinez, Villemai- ne, Hezard en Pollentier lossen uit voorste groep. Knetemann rijdt hen voorbij. 102 km.: Kuiper lost uit voorste groep. Laurent steunt hem. 105.5 km: doorkomst op de top van de Galibier (extra catego rie): 1. Van Impe (winnaar sou venir Henri Desgranges); 2. Bat taglin; 3. Hinault; 4. Zoetemelk; 5. De Vos; 6. Agostinho; 7. Nils son; 8 Thurau; 9. Alban; 10. Wellens; 17. Kuiper op 1 min. 15 sec. 110 km.: hergroepering vooraan van verschillende groepen in lange afdaling. 130 km.: Didier vlucht uit voor ste groep, 20 renners in achter volging, nog zeven renners, bij wie Lubberding, sluiten aan'. 141 km.: Van Calster achterhaalt Didier. 145 km.: acht renners op zoek naar vluchters: Bernaudeau, Al- ban, Martin, Bazzo. Lubberding, Nilsson, Laurent en Agostinho. 151 km.: tussensprint: 1. Van Calster; 2. Didier; 3. Agostinho. 152 km.: achtervolgers bij twee vluchters. Agostinho alleen weg. 166.5 km.: Agostinho winnaar 17e etappe voor Alban en Wel lens. Hinault blijft leider in alge meen klassement voor Zoete melk. TOUR 0PT.V.EN RADIO DEN HAAG Vanavond op Nèd. 2 om 18.05 uur een sa menvatting van de bergetappe Bourg d'OisangAlpe d'Huez en om 22.45 uur een gefikhd ver slag. DINSDAG om 18.05 uur op Ned. 2 een samenvatting van de etappe Alpe d'Huez—Saint Priest. België (BRT 1) is op het scherm van 16.05-17.20 uur. Hil versum 1 zendt uit vanaf 15.02

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9