Aantjes wil nu niet terug in Tweede Kamer GeidócSowumt Gasunie vindt cijfers energieverbruik voorbarig Rijksbegroting - zit vol voetangels en klemmen INNENLAND/BUITENLAND J eel PTT'ers willen ervroegd uittreden 'lardenberg wil 500 luchtelingen opnemen -S Het kabinet zit gebeiteld, maar hoe lang nog? Moordaanslag in Rome Politiek Partij Parlement' leidse courant zaterdag 14 jul11979 (Van een onzer verslaggevers) en HAAG Meer dan tweederde van de hiervoor in aan- erking komende PTT'ers zal waarschijnlijk gebruik maken de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Daarentegen en maar weinig PTT'ers bereid part-time werk te ver- ;hten of nog twee jaar te blijven doorwerken na het berei- n van de 65-jarige leeftijd. is het resultaat van een onderzoek naar de proef met fle- jel uittreden bij de PTT. De bereidheid om deel te nemen n deze proef was groter dan verwacht. De PTT hoopt nu op iter si:l van deze enquête een duidelijk beeld gekregen te hebben jer n de vacatures in het bedrijf. CV an een onzer verslaggevers) ARDENBERG Het gemeentebestuur van Hardenberg heeft 11 i ït ministerie van CRM het aanbod gedaan om te zorgen voor tel,; opvang van ongeveer 500 Vietnamese bootvluchtelingen, et aanbod is doorgegeven aan de stichting bootvluchtelingen- ïlp in Amsterdam, waar het nader zal worden bestudeerd, dele gemeente Hardenburg heeft voor de opneming van de uchtelingen een groot aantal woningen aangeboden gekregen - het ponypark Slagharen. Directeur Benboom wil tien bij- voltooide. vakantiebungalows tijdelijk beschikbaar stellen lor de vluchtelingen. it ministerie van ontwikkelingssamenwerking heeft 560.000 ilden beschikbaar gesteld voor de vluchtelingenopvang in >ng Kong en Macau. Vader Anne Frank wint proces RANKFORT De vader van Anne Frank, de negentig-jari- Otto Frank, heeft via de rechter voor elkaar gekregen dat rechtse extremist Heinz Roth voortaan niet meer mag be- VOf eren dat het „dagboek van Anne Frank" een vervalsing is. ij verklaarde dat jaren geleden al de echtheid van het dag- oek was vastgesteld. JNIFIL-militair ernstig gewond atii EN HAAG (ANP) De 34-jarige Nederlandse eerste luite- tuc ant Hoogerwerf van het UNIFIL-detachement in Zuid-Liba- lie on is gisteren bij een explosie van een aanvalshandgranaat a nstig gewond geraakt. De explosie vond plaats bij de com- ïandopost van een pantserondersteuningscompagnie, zes kilo- leter ten westen van Haris. Hij is overgebracht naar het ambam-hospitaal in Haifa (Israël). 'ooruitzichten voor zondag: «Droog weer met geleidelijk H leer zon. Middagtemperatu- en omstreeks 21 graden. Jgj Weersvooruitzichten in cijfers emiddeld over Nederland 'oor zondag: Lantal uren zon: 3 tot 12. in. temp.: omstreeks 12 gr. Ikx. temp.: omstreeks 20 gr. II1 lans op een droge periode an minstens 12 uur 90 pro- Kans op een geheel ïroog etmaal 70 procent. •n Peersvooruitzichten voor de akantielanden: l0|tritse eilanden: wisselend be volkt, tijdelijk regen, tempe- atuur 19-22 graden. Icandinavië: droog en vrij l onnig, temperaturen 20-24 raden. .ïoord-Frankrijk en Benelux; iter meer bewolking, overwe- end droog, temperaturen 19- n*2 graden. Poord- en Midden-Duitsland: iverwegend droog, vrij zon- Mg, 21-25 graden. .uid-Duitsland en Alpenge- lieden: eerst veel bewolking enkele buien, later meer in, 18-23 graden, lidden- en Zuid-Frankrijk: onnig en temperaturen 22-26 aden. Landen rond de Middellandse Zee: zonnig en temperaturen 24-30 graden. Balkan: in het noorden veel bewolking -en enige regen, el ders droog en zonnig, tempe raturen 22-27 graden. Amsterdam hf.bew. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. W. Aantjes heeft gis teren laten weten dat hij zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvadrdt „Hoewel de inmiddels uitge brachte rapporten van de door de Twee de Kamer ingestelde commissies de za ken in een heel ander daglicht hebben gesteld, acht ik het als consequentie van mijn beslissing van 7 november 1978* toch juist thans niet opnieuw op basis van het kiezersmandaat van 1977 in de Kamer zitting te nemen", aldus Aantjes. Hij voegt eraan toe dat hij met deze overwegingen op geen enkele wijze voor uitloopt op een volgende parlementaire periode. „Ze zijn uitsluitend ingegeven door het respect voor wat een correcte gang van zaken in ons stelsel van parle mentaire democratie mijns inziens ver eist", aldus Aantjes. „Dat de Tweede Ka mer heeft besloten binnenkort nog een debat te wijden aan de uitgebrachte rap porten (eind augustus) is voor mij een bijkomende reden de thans vrijkomende zetel niet in te nemen. Derhalve heb ik de Kiesraad doen weten de benoeming niet te aanvaarden. Dit antwoord heb ik per kerende post verzonden, aangezien fractie, parlement en regering er niet mee gediend zouden zijn als de vacature onnodig zou voortduren", aldus mr.W. Aantjes Aantjes werd donderdag door het Cen traal Stembureau tot Kamerlid benoemd verklaard in de vacature-Beumer. Er is, zoals al eerder betoogd, wel een kans dat Aantjes in de volgende parlementaire periode in de Kamer terugkeert, maar dan moet hij, vindt hij, wèl door de AR- kiezers gekandideerd worden. Terug naar de stal Het is ook nooit goed. Oe redelijk warme zomer zorgt ervoor dat veel weilanden waar net enkele weken geleden het hooi van af is gehaald, er droog en dor bij liggen. Beregenings- installaties moeten nu de weilanden weer goed maken, zoals voor deze boer uit het Gelderse Heilouw wiens schapen weer naar de stal moesten omdat de dieren geen voedsel meer hadden. Na de Tweede en Eerste Kamer is nu ook het kabinet "met vakantie gegaan". Natuurlijk wordt er ook de ko mende weken in Den Haag dóórgeregeerd' maar het aantal aanwezige bewindslieden zal minimaal zijn. En zij zijn er dan vooral om "op de winkel te passen". Be langrijke beslissingen zullen uitblijven zolang die niet door de voltallige ministerraad genomen kunnen wor den. Pas na 15 augustus zal de "ploeg" weer in volle omvang bijeenkomen. Het was een beetje tekenend voor het kabinet-Van Agt/Wiegel dat, in tegenstelling tot eerder geuite ver wachtingen, donderdag al de laatste plenaire vergade ring voor de vakantie gehouden kon worden. Dinsdag overdag kwamen er nog geluiden uit het Catshuis die erop wezen dat het de grootst mogelijke moeite zou kosten om het begrotingsberaad nog vóór het weekein de rond te laijgen en vice-premier Wiegel zei dat hij het een mooi geschenk zou vinden als de grote lijnen van de begroting op zijn verjaardag maandag a.s. vast gesteld zouden zijn. Maar zie, dinsdagavond al werd door de woordvoerder van de minister-president be kendgemaakt dat het kabinet het over die hoofdlijnen eens geworden was. UlT deze gang van zaken blijkt weer eens dat er bin nen het kabinet van een grote mate van cohesie sprake is. Er heerst een goede teamgeest die ertoe bijdraagt dat men het snel over (ook) cruciale zaken eens wordt. Op kabinetsniveau kunnen CDA en WD het goed met elkaar vinden, maar in de Tweede Kamer ligt het ge heel anders; daar is geen sprake van een nauwe sa menwerking tussen de fracties van coalitie. Sterker nog: daar ligt de kiem voor het uiteenvallen van kabi net en coalitie. Daarom moet verwacht worden dat, als het kabinet voortijdig zou vallen, dit niet gebeurt door onoverbrug bare verschillen van mening binnen het kabinet, maar door een conflict tussen kabinet en een deel van de co alitiefracties. De politici Rietkerk en Lubbers hebben onderling veel meer verschillen van mening dan hun geestverwanten in het kabinet van Agt en Wiegel. On danks de deze week in het kabinet getoonde eensge zindheid blijft het risico van een voortijdige val aanwe zig. Op het Binnenhof liggen drie struikelblokken klaar: de begroting 1980, de abortuswetgeving en de kernwa- penproblematiek. Van Agt zei donderdagavond wel: „Het kabinet zit gebeiteld", maar het is de vraag hoe lang dat nog het geval zal zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De heer Van den Berg, hoofd afdeling gasverkoop bij de Gasunie, zegt „verbaasd" te staan over de verregaande conclusies die getrokken worden uit de cijfers aan gaande het energieverbruik in Neder land over de maand mei, die onlangs zijn genoemd op het Internationaal Energie Agentschap in Parijs. De cij fers geven aan dat ten opzichte van mei 1978 het olieverbruik gestegen is met 6 procent, het gasverbruik met 8,5 en het elektriciteitsverbruik met 8 procent. Volgens Van den Berg is het onmoge lijk om aan de maandcijfers steekhou dende conclusies te verbinden voor het werkelijke energieverbruik: „Daar voor spelen teveel factoren mee, die pas op de langere termijn geïnventari seerd kunnen worden. Daarnaast heb ben grote verschuivingen plaatsgevon den in de energie-afname". Zelfs de cijfers over de "afgelopen vijf maanden van dit jaar geven volgens hem nog te weinig houvast. „Het extreem koude weer van de afgelopen periode heeft een zeer negatieve invloed gehad op de huidige cijfers", aldus Van den Berg. Een woordvoerder van de Sa menwerkende Elektriciteits Produktie- bedrijven (SEP) acht het eveneens een te korte periode om een goede indruk te kunnen krijgen van de werkelijke situatie. Hoewel de totale gasafzet in de maand mei dus wel is toegenomen, blijkt het binnenlands verbruik echter 2% minder te zijn dan vorig jaar mei. De schijnbare tegenspraak wordt ver klaard door te kijken naar de export van aardgas die gestegen is met 16 procent. De vermindering van het bin nenlands verbruik is voornamelijk te danken aan de electriciteitscentrales die sinds vorig jaar massaal zijn over geschakeld van gas naar oliestook en in de maand mei maar liefst 31 pro cent minder aardgas hebben afgeno men. Voornamelijk door de relatief la gere temperaturen 18 procent lager dan vorig jaar mei steeg het gas verbruik in de industrie en de huis houdens met 5 en 12. De stijging in het elektriciteitsverbruik komt voor het grootste deel voor reke ning van de industriën, die gemiddeld 7 procent meer afnamen. Volgens de Vereniging Nederlandse Chemische In dustrie lag de produktie in deze sector in mei van dit jaar beduidend hoger dan in mei 1978. ROME De terreurbeweging Rode Brigades heeft gisteren in Rome een hoge officier van politie gedood in de ver onderstelling dat hij behoor de tot een afdeling die de stadsguerrillastrijders be strijdt Zij doodden luitenant-kolonel Antonio Varisco (52) toen hij met zijn auto door een druk ke straat langs de Tiber reed. Hij zou volgens de Rode Bri gades de rechterhand van ge neraal Dalla Chiesa zijn. De vermoorde officier was echter belast met de overbrenging van gedetineerden van gevan genissen naar de rechtbanken. ANDRIESSEN NOG STEEDS NIET UIT FINANCILE PROBLEMEN (Van onze parlementaire redactie) o j>EN HAAG In de Nederlandse politiek het de komende weken bladstil nu, twee ;r' reken na de Tweede Kamer, ook het kabinet iet vacantie is gegaan. Weliswaar zullen enkele lewindslieden op hun post blijven om op de rinkel te passen en zal elke donderdag een oort romp-ministerraad (in wisselende samen- telling) bijeenkomen om lopende zaken af te wkndelen, maar de belangrijke beslissingen rui en pas weer in de tweede helft van augustus enomen worden wanneer de voltallige minis- erraad vergadert. Een van de eerste onderwer- en die de bewindslieden na 15 augustus op un agenda aantreffen is de afronding van de intwerp-rijksbegrotiiig voor 1980. In de afgelo- len weken werden in het kabinet de grote lij van deze begroting vastgesteld tijdens de /el dagelijks in het Catshuis gehouden ver- [aderingen. jjttet is gebruikelijk dat het kabinet in de eerste lelft van juli de hoofdlijnen van de rijksbegro- ing schetst. Elk jaar opnieuw is dat een zware jlus, maar dit jaar spande de kroon, vooral als [evolg van de moeilijke economische situatie, horige week vrijdag deelde vice-premier Wiegel ig bezorgd mee, dat het kabinet met een „mil- .-rdenprobleem" worstelde: er moesten enige miljarden „gezocht" worden om tot een verant woorde ontwerp rijksbegroting te komen. De ministerraad moest in zijn begrotingsberaad ®|fen oplossing vinden voor de in Bestek '81 ge schoten gaten (door Lubbers geschat op 0,5 1 miljard gulden), de doorwerking van de voor jaarsnota (waarin ter verlaging van het financie ringstekort voor 1979 een versnelde inning van de belastingen en een tijdelijke kasblokkade van circa 1 miljard gulden voor departementale uit gaven werden aangekondigd) en voor de claims van de diverse ministers, die volgend jaar graag een stuk „nieuw beleid" willen voeren. Een an der zwaar probleem was dat het financieringste kort (dit jaar 6 procent) volgend jaar terugge drongen moet worden. Alleen al met dit laatste zijn vele honderden mil joenen guldens gemoeid. Het tekort moet gedekt worden door beperking van de rijksuitgaven (met zo min mogelijk verlies van werkgelegen heid) en verhoging van de belastingen. Premiér Van Agt bevestigde donderdagavond, toen hij enkele schaarse mededelingen over het begro tingsberaad deed, dat gedacht wordt aan een verhoging van de indirecte belastingen (mogelijk verhoging van accijnzen op bijvoorbeeld benzine, drank en tabakswaren en verhoging van BTW). Een verdere verhoging van de directe belastin gen, zoals de inkomstenbelasting, zou in lijnrech te strijd zijn met de filosofie van Bestek '81. VERDELEN Minister Andriessen heeft voor 1980 rond 110 miljard gulden te verdelen, geen gering bedrag als men bedenkt dat de begroting van 1975 de 60 miljard-grens passeerde. Vlak vóór de Tweede Wereldoorlog beliep het begrotingstotaal circa 0.9 miljard gulden en in 1948 was dit, mede door de gevolgen van de oorlog, gestegen tot 4,4 miljard gulden. Ondanks de grote hoogte van het begrotingsbe drag 1980, 110 miljard gulden dus, zijn er pro blemen te over. Met name de beheerders van de z.g. spending departments (departementen die veel uitgeven), zoals Onderwijs en Wetenschap pen, CRM, Verkeer en Waterstaat en Volkshuis vesting, hebben ook dit jaar lange wensenlijsten op de tafel van hun collega van Financiën ge legd. In de afgelopen tijd zijn die zowel op amb telijk niveau als in gesprekken onder vier ogen tussen de betrokken bewindsman en Andriessen doorgenomen, maar er waren verschillen van mening gebleven die nu, tijdens de julibesprekin- gen in het Catshuis, uitgepraat zijn. Op het ogenblik weten alle ministers waar zij aan toe zijn en kunnen de ambtenaren van hun departe menten intern het beschikbare bedrag verdelen. De minister van Financiën is, gezien de krapte in zijn schatkist strenger dan ooit Ook zijn col lega's waren zich de afgelopen weken natuurlijk van de ernst van de situatie bewust maar als het om concrete bezuinigingen ging klonk het „na u" vaker dan Andriessen lief was. Niette min: dót karwei (de verdeling van de krapte) is nu geklaard, waarbij overigens aangetekend moet worden dat daarin eind augustus nog ver andering kan komen als uit de dan bekende jongste gegevens van het Centraal Planbureau zou blijken dat het uitgavenniveau in 1980 om laag moet SPANNINGEN Die CPB-gegevens (de Macro-Ecomnomische Ver kenningen) kunnen dus roet in het eten gooien. Daarom kan het nadere begrotingsberaad van augustus nog wel spanningen met zich meebren gen, ook omdat dan het dekkingsplan concreet ingevuld moet worden. Het kabinet moet bij de opstelling van de rijks begroting en de daaraan ten grondslag liggende beleidsvisie (straks in de Miljoenennota door An driessen te verwoorden) ook rekening houden met zijn moeilijke politieke positie. De coalitie partijen CDA en VVD beschikken in de Tweede en Eerste Kamer over een minimale meerderheid en mogen zich daarom niets veroorloven, waar door delen van de fracties uit de boot zouden kunnen v.allen. Opstelling van een beleidsvisie kost veel moeite omdat, zoals meer dan eens ge bleken is, CDA en VVD op sociaal- en_finan- cieel-economisch terrein bepaald niet op één lijn zitten. Naast de ombuigingen in de rijksuitgaven moet er in 1980 ook een inkomensmatiging tot stand komen. Wat dat betreft heeft het kabinet dit jaar een lesje moeten leren. Het was de bedoeling dat de lonen in 1979 vrijwillig op de nullijn zouden komen, maar dat is een misrekening gebleken. De lonen zijn nu zo'n een twee procent om- hooggegaan en dat mag in 1980 niet opnieuw ge beuren. Van Agt zei donderdagavond dat al het mogelij ke gedaan zal worden om de inkomensmatiging langs vrijwillige weg te bereiken (via een „cen traal accoord"), maar de relatie tussen kabinet en vakbeweging heeft de laatste tijd zóveel deu ken opgelopen dat dit centraal accoord vrijwel onhaalbaar lijkt. Niet voor niets hebben verscheidene CD A-politici in de afgelopen weken tal van suggesties gedaan om het vertrouwen van de vakbeweging weer wat op te vijzelen. Onder meer is geopperd alle inkomens vanaf f 50.000 af te toppen en de op brengst daarvan in een werkgelegenheidsfonds te stoppen dat mede door de vakbeweging beheerd wordt Langs deze weg kunnen duizenden ar beidsplaatsen geschapen worden en komt men ook tegemoet aan de door FNV-voorzitter Kok herhaaldelijk gestelde eis dat de offersbrengende werknemers duidelijk gemaakt moet worden waarvoor hun bijdragen bestemd worden. ACHTERUIT Algemeen wordt aangenomen dat de koopkracht volgend jaar voor vrijwel alle inkomensgroepen, ook voor „Jan Modaal", zal achteruitgaan. Een zeer harde boodschap. Als het niet tot een cen traal accoord zou komen zal er een soort Mach tigingswet moeten komen om de inkomens krachtig in de hand te houden. Maar deskundi gen stellen al de vraag of zo'n wet wel effectief genoeg zal zijn. Zoals Van Agt donderdag meedeelde zal het fi nancieringstekort in 1980 fors omlaaggebracht worden. Dit jaar beliep het, zoals gezegd, 6 pro cent. Mede onder druk van de president van De Nederlandsche Bank, dr.Jelle Zijlstra, gaat dit omlaag (tot waarschijnlijk 5,25 5,5 procent). Terecht hamert de bankpresident er herhaalde lijk op dat het financieringstekort (het verschil tussen inkomsten en uitgaven van de totale over heid) gereduceerd wordt Dat is zijn taak. Andere problemen waarvoor het kabinet stond waren de verslechtering van de betalingsbalan spositie en (vooral) het nog maar niet teruglopen van de werkloosheid. Dat laatste is vooral pijn lijk omdat versterking van de werkgelegenheid de hoofddoelstelling van Bestek'81 was. In augustus zal ook beslist moeten worden of de inflatiecorrectie in 1980 voor 80 dan wel 100 pro cent toegepast moet worden. In het eerste geval zal zo'n 240 miljoen gulden extra in de staatskas vloeien, maar het is de vraag of de WD daar mee akkoord gaat EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7