Optimisme bij jonge Nederlanders Zoetemelk: 'Mijn oude benen hebben het begeven' kampioenschap Nederlandse )aarden zonder irote favoriet Succes Nieuwzeelanders Caroline Linthuis knap derde Veer j jen grote ampioen TOUR DE FRANCE Van kilometer tot kilometer Tourcijfers W.K.HALF TON CUP Van Gerwen blijft eerste -SPORT 10 I— LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 JUL11979 PAGINAT1 H"S (Van onze verslaggever) MENUIRES - „Hij ft ons gedemoraliseerd en ^nederd". Verbitterd stapte - iper van zijn fiets, bijna minuten nadat Hinault eindstreep hati bereikt, p Zoetemelk was toen al zijn hotel verdwenen, Ogoocheld na zijn nieuwe 1 erlaag tegen de Frans- L Les Menuires, waar Hi- 'r ^jüt nog maar eens vernieti- d uithaalde, verloren de pailerlandse kanshebbers hun "a' ste illusie. Ze werden ge in gelost op de lange klim r het skistadion, waar Van ko ie de etappe won. Steeds na£r blijkt dat Zoetemelk en er zich „letterlijk stuk •en gereden op de Frans- Hun rechtstreekse duels Hinault hebben hen vol den uitgeput. Het tweetal nog van geluk spreken, •do de Tour vandaag een heeft anders zag het hen heel slecht uit. In tijdperk Hinault schieten Pr temelk (32) en Kuiper (30) mH>rt tegen het nieuwe feno- van het peloton. „Ik weer op een grote kam- en gestuit", zei Zoetemelk, >t Merckx en nu hij". Is hij had aangekondigd, de Fransman op de 28 lange klim naar de finish ie aanval. Hij neutraliseer- ^op 10 km voor de streep „kamikazevlucht" van de Henk Lubberding, rra bijna 100 km een ongelij- strijd voerde tegen de Re- ^lttrein. Op de voorlaatste de vier cols, die beklom- moesten worden, kwam Nederlandse kampioen nog r met twee minuten voor- ong op het groepje ,favo- en, maar daar was het 74 km naar de finish. Te zoals later bleek. Lubber- voelde dat hij het niet halen. „Ze bleven maar ter mij rijden, en dan ga als eenling er aan". Hij zich ook niet handhaven de Belg Eddy Schepers 10 km van Les Menuires bij hem aansloot. De ep-Hinault vermorzelde de e durvers, die meteen ge werden. ïvankelijk konden 30 ren- het tempo van Hinault ;n, maar kilometer na neter werd de groep klei- haakten vooraanstaande eurs af, zoals ook Ulli ïr, de kopman van Peter Het was een sensatio- moment toen ook Hennie iper achterbleef. Les Menuires Vier kilome ter onder de top loste ook zoetemelk. „Ik reed al de hele tijd op mijn tandvlees, ineens was het afgelopen met me". Zo bleven in het wiel van Hinault nog maar twee Nederlanders over, Jo Maas en Johan van de Velde die een uitstekende prestatie le verden en eerst drie km. on der de top door een nieuwe demarrage van de gele trui drager moesten achterblijven. De Tour is voorbij voor wat de eerste, plaats betreft. In Parijs zal Bernard Hinault, als hij deze supervorm hand haaft, met vele minuten voorsprong gaan winnen. Oud-wereldkampioen en oud- Tourwinnaar Felice Gimondi, die sinds enkele dagen de Tour volgt, voorspelde zelfs, dat Hinault met meer dan tien minuten zal gaan win nen. Het maakt allemaal niets meer uit. Nederland zal zich voor de opvolging van Jan Jansen moeten richten op een nieuwe generatie, want het tijdperk Hinault zal nog wel enkele ja-' ren duren. En dan zijn Zoete melk en Kuiper te oud gewor den. Daarom was het verheu gend, dat drie jonge landge noten gisteren de pijnlijke ne derlaag van de oudere gene ratie enigszins deden verge ten. Henk Lubberding door zijn machtige solorit in de bergen, Johan van de Velde en Jo Maas omdat zij bewe zen de kwaliteiten te hebben in de komende jaren de rol van Zoetemelk en Kuiper over te kunnen nemen. Met Lubberding er bij, als hij ten minste zijn seizoen in de toe komst wat meer op de Tour gaat afstemmen, kan Neder land met dit drietal zijn voor name rol in de ronde blijven spelen. In stromende regen verlieten gisterochtend de 106 overge bleven renners Morzine. De mist hing laag over de weg, het was koud, en het regende zeer hard. Een macabere dag, deze 13e juli, omdat het pre cies 12 jaar geleden was, dat op de Mont Ventoux de Brit Tom Simpson stierf. Er waren op het vroege uur nauwelijks toeschouwers, maar wel al valpartijen in het peloton, waarvan o.a. Fedor den Hertig het slachtoffer werd. Op de eerste col liep een groep van 20 renners weg uit het peloton. Hinault kwam weer als eerste boven, Hennie Kuiper passeerde als derde de top, en van de Velde als zesde. Op de tweede col vond de Zweed Sven-Ake Nilsson zijn Waterloo. Ook stukgere den tegen Hinault. De Zweed bezette een fraaie vijfde plaats in het klassement, maar zou volkomen ontred derd als 76e Les Menuires be reiken, maar liefst 22 minuten en 31 seconden achter Hi nault. Nog meer reputaties werden gekraakt. Die van de Belg André Dierickx 's ochtends nog tiende in het algemeen klassement. Hij kon niet lan ger weerstand bieden aan de pijniging en staakte de strijd. Intussen reed Henk Lubber ding voor wat hij waard was. Aanvankelijk in gezelschap van Kelly en Laurents, later helemaal alleen, bouwde hij een voorsprong van maximaal vier minuten op. Maar Hi nault geeft geen cadeaux weg in deze ronde. Zijn ploeg bleef op Lubber ding jagen. Bovendien maak te de Nederlandse kampioen een ernstige fout. Hij vergat tijdig te eten en toen hij honger begon te krijgen, was het te laat en was de inzin king nabij. Hij voelde zijn krachten langzaam afnemen. Bovendien speelde een leeglo pende band hem parten, waardoor hij in de afdaling uit de bocht vloog en in een ravijn reed. Uit de achtergrond naderde eerst Schepers, daarna de groep Hinault Voor Henk Lubberding was geen eer weggelegd. Tien kilometer on der de top was het gedaan met hem. Bij het passeren van de finish viel hij volko men uitgeput tegen een dranghek. Men moest adem halingsoefeningen toepassen om hem weer bij zijn positie ven te krijgen. „Het enige wat ik nu nog wil, is een etappe winnen" zei hij, „in het' klas sement speel ik verder toch geen rol meer". Joop Zoetemelk had zich in tussen afgezonderd in zijn ho tel. Hij had zijn verzorger ge vraagd om niemand toe te la ten. Maar hij kwam toch op dit besluit terug. „Een kwel geest is die Hinault", vertelde hij, „Hij duldt zelfs niet dat je naast hem rijdt. Dan gaat hij gewoon steeds harder fiet sen, zodat je achteruit moet Als hij ziet dat je naar lucht hapt, demarreert hij. Ik moet de waarheid onder ogen zien. Mijn oude benen hebben het begeven". JEAN NELISSEN LES MENUIRES In Morzi ne startten 106 renners voor de zestiende etappe over 201 kilometer naar Les Menuires. De lucht was bewolkt, er viel af en toe regen. 29 km: peloton opgehouden door demonstratie. Na twee minuten wordt koers hervat 55 km: tussensprint te Saint- Gervaix: 1. Thurau, 2. Tesniè- re, 3. Santoni. 63,5 km: tijdens beklimming Cóte de Mégevë ontstaat vooraan groep van twintig renners met alle vedetten. Doorkomst op de top: 1. Hi nault 2. Battaglin, 3. Kuiper, 4. Kelly, 5. Knudsen, 6. Van de Velde. 124 km: beklimming Col de Roselend (le cat) Lubberding lost Kelly, aan de voet en gaat alleen door. Doorkomst op de top: 1. Lubberding, 2. Battag lin op 2 min. 28 sec., 3. Pol- lentier, 4. Knetemann, 5. Van Impe, 6. Martinez, 7. Zoete melk, 8. Van de Velde. In af daling zet Schepers achtervol ging in. 152 km: Lubberding 2 min. voor op Schepers, 3 min. 3 sec. voor op Pozzi en Van de Velde, 4 min. voor op peloton Zoetemelk-Hinault. 181 km: Schepers bij Lubber ding, peloton nog 40 sec. ach ter. 190 km: Lubberding en Sche pers ingehaald door groep Hi nault. 192,5 km: tussensprint te No tre Dame de St.Martin: 1. Hi nault, 2. Pollentier, 3. Van de Velde, 4. Zoetemelk. 198 km: demarrage van Cri- quielion, Hinault en Van Impe counteren. 201 km: Van Impe wint 16e etappe voor Hinault en Cri- quielion. Hinault behoudt gele trui met 2 min. 45 sec. voor sprong op Zoetemelk. RONDJE BERGEN -\18eETrl19km-l6JULI HOGE BERGEN... 'K JULI RUSTDAG) 17e ETAPPE X-Par,,V (Van onze verslaggevers) MENUIRES Johan van de Velde Jo Maas stapten tevreden van hun s. Zij konden nog op hun benen staan hoefden niet ondersteund te worden, in instelling tot de meeste andere ren- „Vandaag reed ik sterk", zei Van de i, „ik was geïnspireerd, ik had ambi- n hij als vierde over de eindstreep id, achtendertig seconden na ritwinnaar Impe, had hij zijn verhaal dan ook ïiddellijk klaar. „Enorm zoals er van- weer gefietst werdt", vond hij, „geen ider dat er zulke klappen in het pelo ton zijn gevallen. Heb je Sutter door zijn knieën zien gaan? En Nilsson? De Die rickx? Want dit hoge tempo rijden ze im mers al vanaf de start in Fleurance. Er zijn te veel nieuwelingen in het peloton die zich allemaal waar willen maken. Ze den ken niet aan morgen en demarreren er maar op los. Neem nou zo'n de Carvalhoe. Die springt weg, wordt gelost, komt terug en gaat opnieuw in de aanval. Ik heb mij vandaag uitsluitend bezig gehouden met Hinault, want ik wist dat als je hem kan volgen, alles automatisch goed komt". „Toen eerst Kuiper en daarna Zoetemelk achterbleven, had ik toch het blije gevoel dat ik toekomst heb in de Tour. Natuurlijk ging het niet vanzelf, ook ik heb geleden, maar ik hoefde mij niet bewusteloos te rij den. En nu, enkele minuten na de finish, kan ik alweer normaal ademhalen. Ik ben al weer bijna hersteld. Ik geloof daarom dat ik in de Alpen heel goed ga rijden. Jammer voor Henk Lubberding, die zo groots gereden heeft. Ik dacht eerst dat hij zou gaan winnen, maar toen ik zag hoe Hinault en zijn ploeg achter hem joegen, wist ik dat hij het nooit zou kunnen hou den". Jo Maas rekende op de Alpentop vlug zijn winst uit in het algemeen klassement: „Drie plaatsen klim ik, dat is toch heel wat", stelde hij blij vast. Hij had de etap pe als zevende beëindigd, maar had nog hoger kunnen komen als hij zich aan het wiel van Hinault geschaard had. „Fred de Bruyne, mijn ploegleider, vroeg mij echter om een poging te wagen de etappe te win nen. Dat heb ik toen maar gedaan. Ik kreeg vijftig meter voorsprong op Hinault, niet meer. Toen sprong hij naar mij toe, want hij vindt mij kennelijk toch niet on gevaarlijk. Ik ben geen man die hij zo maar laat gaan. Dat heb ik al in de Dau- phiné gemerkt. Hij heeft aandacht voor mij, jammer, want anders had ik mis schien de rit kunnen winnen. Door die ex tra inspanning kon ik later zijn demarra ges niet meer volgen". Maas rekent erop dat hij in het algemeen klassement nog meer kan stijgen. „Er zul len nog een paar renners voorin het klas sement wegvallen, want ik heb gezien hoe Sutter en ook Verlinden zijn verzwakt en we hebben nog zo veel zware ritten voor de boeg. Het gaat mij daarentegen goed. Ik heb nog reserves en ik wacht dan ook in het volste vertrouwen de Alpen af1'. De uitslag van de zestien de etappe van de Ronde van Frankrijk van Morzi ne naar Les Menuires over 199 kilometer is: 1. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) 6.05.16 (gem. snelheid 33,066 Ion. p.u.), 2. Bernard Hinault (Fra-Gui- mard) op 6 sec., 3. Claude Crique- lion (Bel-Lelangue) op 16 sec., 4. Johan van de Velde op 38 sec., 5. Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) op 39 sec., 6. Michel Pollentier (Bel-Lauwers) z.t, 7. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 44 sec., 8. Ro bert Alban (Fra-Geminiani) op 49 sec.. 9. Joop Zoetemelk (Ned-Dan- guillaume) op 1.03, 10. Rene Bit- tinger (Fra-Huysmans) op 1.41, 11. Martin (Fra-Danguillaume) op 2.00, 12. Didier (Lux-Guimard) op 2.38, 13. Kuiper (Ned-De Muer) z.t, 14. Bernaudeau (Fra-Guimard) op 2.46, 15. Agostinho (Por-Huys- mans) op 3.31, 16. Knetemann (Ned-Post) op 3.33, 17. Wellens (Bei-Post) op 3.34, 18. De Schoen-, maeker (Bel-Huysmans) op 4.21, 19. Sutter (Zwi-Post) op 4.24, 20. Verlinden (Bel-Jossart) op 5.00, 21. Thurau (Wdl-Jossart) op 5.05, 22. Martens (Bel-Huysmans) op 5.35, 23. Schepers (Bel-De Bruyne) op 5.40, 24. Hezard (Fra-De Muer) op 8.38, 25. Donadello (Ita-Ferretti) op z.t., 43. Mutter (Zwi-Post) op 14.23, 44. Lubberding (Ned-Post) op 14.25, 50. Pronk (Ned-Post) op 19.40, 78. Den Hertog (Ned-Jos- sart) op 22.37, 93. Verbrugge (Ned- De Bruyne) op 28.15, 100. en laat ste Schoenbacher (Oos-De Bryne) op 38.16. Het algemeen klassement na de zestiende etappe is: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 63 uur 22 minuten en 1 sec.. 2. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillau- me) op 2.45, 3. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 14.19, 4. ÜUi Sutter (Zwi-Post) op 17.18, 5. Gery Verlinden (Bel-Jossart) op 19.22, 6. Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) op 19.45, 7. Jean-René Bernaudeau (Fra-Guimard) op 21.00, 8. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 21.27, 9. Michel Pollentier (Bel-Lauwers) op 23.27, 10. Joaquim Agosthinho (Por-Huysmans) op 42.59, 11. Cri- quelion (Bel-Lelangue) op 26.32, 12. Thurau (Wdl-Jossart) op 28.38, 13. Wellens (Bei-Post) op 31.26, 4. Hezard (Fra-Danguillaume) op 32.29, 15. Nilsson (Zwe-Danguillau- me) op 36.41, 16. Villemiane (Fra- Guimard) op 38.50, 17. Van Impe (Bel-Lelangue) op 39.01, 18. R. Pe- venage (Bel-Jossart) op 39.43, 19. Schepers (Bel-De Bruyne) op 39.44. 20. Van de Velde (Ned-Post) op 41.34, 21. Martinez (Fra-Evera- ert) op 42.57, 22. Seznec (Fra-Dan guillaume) op 47.16, 23. Vallet (Fra-Everaert) op 49.11, 24. De Schoenmaeker (Bel-Huysmans) op 49.49, 25. Bittinger (Fra-Huysmans) i op 49.58, 26. Lubberding (Ned- Post) op 50.00, 37. Knetemann (Ned-Post) op 1.17.59, 51. Pronk (Ned-Post) op 1.32.52, 58. Den Her tog (Ned-Jossart) op 1.43.37, 80. Verbrugge (Ned-De Bruyne) op 2.04.17, 87. Mutter (Zwi-Post) op 2.15.26, 100. (en laatste) Tesniere (Fra-Geminiani) op 3.17.19. Het puntenklassement: 1. Hinault (Fra) 140 punten, 2. Zoetemelk (Ned) 77, 3. Thurau (Wdl) 66, 4. Demeyer (Bel) 59, 5. Bataglin (Ita) 59,6. Kelly (Ier) 59. Het bergklassement is: 1. Battag lin (Ita) 151 punten, 2. Hinault (Fra) 113, 3. Thurau (Wdl) 66, 4. Martinez (Fra) 96, 5. Kuiper (Ned) 63,6. Zoetemelk (Ned) 50. SSENAAR Hoofdnum- zondagmiddag op de ssenaaree renbaan Duin- is het kampioenschap Nederlandse dravers, u-bij maar liefst achttien irden aan de start zullen schijnen. Een grote favo- - in deze draverij met een jzengeld van zesendertig- xend gulden is er niet. Os- met Aad Harmsen moet deze koers gaan bewijzen de Nederlandse top mee kunnen. Voor een zeer bedrag van drie ton is paard een tijdje geleden gekocht. zefighter met Maria Poort eede bij de Europese npioenschappen der vijfja- en, en Kameraad zullen e- ïals Nanouk en Nico Kid behoorlijke rol spelen. De ste start zondagmiddag de "zeven draverijen en e rennen is om 13.00 uur. Be tips luiden: KEES VERKERKPRIJS: Ria S, Rob Alkestis en Sipo du Bois. NANOUKPRIJS: Rusty Rust- burcht, Sam Avon en Re- dempta. NICOLE HPRIJS: Riekie V, Rainier Gallent en Peter Post. NUTTERT NORTONPRIJS: Pinocchio, Ocanja en Ray mond. KAMPIOENSCHAP NEDER LANDSE PAARDEN: Ossian, Prizefighter en Kameraad. KAMERAADPRIJS: Nant Buitenzorg, Mai Regina en Ozo Hollandia. JASPIS DU BOISPRIJS: Pe ter Snell, Paljas Hanover en Nester Volann. BEKER DER AMATEURS: King of Honesty, Angry Bri gade en Esther. PONTEFRACTPRIJS: The Fabulous One, Queen Ann en Don't Let Go. NEWMARKETPRIJS: Sandy May, Don Hat en Fanthon. SILVERSTONE - De Australiër Alan Jones zal op de eerste startrij staan van de strijd om de Britse Grote Prijs voor formule 1-wagens, die vandaag wordt ge houden op het circuit van Silverstone. De ron detijd van 1 minuut 11,88 seconden, die Jo nes donderdag op de klokken bracht, werd gisteren tijdens de laat ste trainingen niet ver beterd. De Fransman Jean-Pierre Jabouille, onlangs winnaar van de Grote Prijs van Frank rijk, zal naast Jones op Niki Lauda voor de kwalificatieraces op Silverstone. Hij kwam op de derde startrij terecht. de eerste startrij staan met 1.12.48. Jan Lammers slaagde er tij dens de laatste training in zich alsnog te kwalificeren. Hij maakte de 22e tijd: 1.16.66. De startopstelling: eerste rij Jones (Aus.) en Jabouille (Fr.); tweede rij Piquet (Braz.) en Regazzoni (Zwit); derde rij Arnoux (Fr.) en Lauda (Oost.); vierde rij Watson (Ierl.) en Reutemann (Arg.); vijfde rij Andretti (VS) en Laffite (Fr.); zesde rij Scheck- ter (Zaf.) en De Angelis (It.); zevende rij Villeneuve (Can.) en Rosberg (Finl.); achtste rij Pironi (Fr.) en Jarier (Fr.); negende rij Ickx (Belg.) en Tambay (Fr.); tiende rij Fa- tïese (It.) en Mass (Wld.); elf de rij Lammers (Ned.) en Fit- tipaldi (Braz.); twaalfde rij Gaillard (Fr.) en Rebaque (Mex.). Scheveningen De Nieuwzeelandse deelne mers aan het wereldkampioenschap in de Half Ton Cupklasse dat voor Scheveningen wordt gehouden, zijn gisteren zeer succesvol aan de wedstrijden begonnen. Zowel de eer ste als de tweede plaats in de wedstrijd over 22 zeemijlen (ongeveer 60 kilometer) was voor de Nieuwzeelanders. De NZ Kiwifruit van Tony Bouzaid eindigde als eerste, de Swuzzlebuzzle van Ian Gibbs als tweede. De derde plaats was voor de Britten Gordon en John Hoyle met Roller Coaster. De beste Nederlander (8e) was J. Leder met Resolution. Pal na hem kwam een tweede Ne derlands schip over de finish, J. Hellemans met de Lamstraal van Kats. Er waren twee uitvallers, de Italiaan Giacomo Adorno met Asa Branca (gebroken mast) en de Pool Woj- tek Rosada met Carmen (zeilschade). WADDINXVEEN Wim de Ruiter heeft gisteren de vier de etappe van de wielerpro- fronde, de Zes van Rijn en Gouwe gewonnen. Hij legde de 100 kilometer rond. Wad- dinxveen af in 2 uur 15 mi nuten en 10 seconden. Piet van Katwijk, Bert Oos terbosch en Hans Langerijs eindigden in dezelfde tijd als tweede, derde en vierde. De stand in het algemeen klassement na vier dagen: 1. Gerrie van Gerwen 48 punten, 2. Bert Oosterbosch 46, 3. Aad van den Hoek 38. Bolzano Bij internationale schoonspringwedstrijden in Bolzano heeft de dertienjari ge Caroline Linthuis gisteren verrassend de derde plaats behaald op de driemeter plank. Zij versloeg springsters uit onder meer canada, de Vere nigde Staten, Rusland en Oost-Duitsland, landen die tot de wereldtop behoren. Van de drie Nederlandse deelneemsters kwalificeerden Lidy Spruyt en Caroline Lin thuis zich voor de finale, waarin 22 deelneemsters uit kwamen. Lidy Spruyt. werd veertiende. Van de Nederland se heren kwalificeerde nie mand zich voor de finale. De uitslag bij de dames is: 1. Kate McCormick (Vst) 396.82 punten; 2. Karin Güthke (OD1) 377.37; 3. Caroline Lin thuis (Ned) 356,46.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11