Tennissers boos op Erie Savalle Annelies Maas vrij van bless urezorgen Invitaties voor honkbal en softballploeg Tsjegolev naast W SPORT LEIDSE COURANT/ Amsterdams schaaktoernooi Paolo Rossi naar Perugia Bridgedames derde plaats Intocht Vierdaagse Apeldoorn ZWEMSTER WEER IN VORM VOORDE NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN ZATERDAG 14 JUL11979 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Harm Wiersma heeft geen kans gezien slotronde van het open Nederlands kampioenschap damm met een voorsprong in te gaan. In een op het scherp van snede gespeelde partij bleek tegen nationaal kampioen Hag Jansen niet meer haalbaar dan remise. ft Complicaties stapelden zich op toen Wiersma op zijn link n vleugel een opsluiting toestond. Jansen voelde zich in de bij van varianten uitstekend thuis en bracht zijn tegenstan<E even in verwarring. Meer dan een puntendeling bleek na v uur spelen niet haalbaar. Tsjegolev profiteerde van die puntendeling door zich naast Fries aan de top van het klassement te plaatsen. De Rus o moette een geladen Weltman. „Niet dat ik iets tegen mijn c landgenoot Tsjegolev heb", vertelde Weltman na de par „Maar ik had de overwinning nodig om Harm Wiersma kunnen achterhalen. Ik heb gekozen voor een gevaarlijke wjj en verloren. De nederlaag komt echter niet hard aan. Het d anderhalf jaar geleden, dat ik voor het laatst van de pai[f was bij een toernooi. Zonder illusies ben ik daarom uit Cai da naar Amsterdam vertrokken". Weltman, die in Canada een nieuw vaderland gevonden hef aanvaardde in het duel met Tsjegolev een gevaarlijke ko vleugelopsluiting en vond in dat riskante speltype zijn ond gang. De twee koplopers, die beiden tien punten vergaard hebb<£ worden op de voet gevolgd door het groepje Bastiaannet, V Harten, Jansen, Van der Wal en Korenevski. Profdammer V der Wal mocht over geluk niet klagen bij de overwinning hij boekte op Galperin. De Israëliër bereikte een gewonn," stelling maar overzag een eenvoudige manoeuvre waarde' Van der Wal de punten kon oprapen.' Bastiaannet triomfeer in een scherp opgezette flankpartij over Scholma. Van Hartr( won van de Fransman Issalen. Voor Weltman, Stokkel en Clerc is de kans op de hoofdpi j verkeken. Zij volgen op de zevende plaats, met twee punt)] minder dan Wiersma en Tsjegolev. Wereldkampioen Gantwa die gisteren de taaie Aliar terugwees staat met zeven punt in de middenmoot.' AMSTERDAM De uitslagen van de gisteren gespeelde tweede ronde in het internationale schaaktoernooi van Amsterdam (Bul.)-Nement (Jsl.) afg., v. Wijg ï<- zijn: den-Langeweg 1/2-1/2, v.d. Stern Dolmatov (Rus.) afg., Shamkovi Grootmeestergroep A: Ree-Ligte- (VS)-Hoelz (Oos.) afg., Balj rink 1/2-1/2, Lein (VS)-Farago Böhm afg., Hernandez (Cuba)-'. (Hon.) 1/2-1/2, Stean (Eng.)-Sax Wiel 1/2-1/2, v. Riemsdijk-Enkla (Hon.) 0-1, Andersson (Zwe.)-Hort 0-1. (Tsi.) 0-1, Sahovic (Jsl.)-Smejkal Stand na twee ronden: 1/2 (Tsj.) 0-1, Torre (Fil)-Donner 1/2- Wiel, Hernandez 1 1/2, 3/5 Nemir 1/2, Sosonko-Byrne (VS) 1/2-1/2. v.d. Sterren, Shamkovich 1 afg., 6. Enklaar 1, 7/8 Spassov, Stand na twee ronden: 1. Sax 2 Wijgerden 1/2 1 afg., 9/10 punten, 2/4 Smejkal, Hort, Ree Riemsdijk, Langeweg 1/2, 11/ l 1/2, 5/7 Donner, Byrne, Torre 1, Böhm. Hoelz, Baljon 0 1 af 8/9 Farago, Ligterink 1/2 1 afg., 14. Dolmatov 0 2 afg. MILAAN Paolo Rossi, de duurste voetballer van Italië, volgend seizoen uitkomen voor de eerste divisieclub Perug Rossi, die momenteel nog de kleuren draagt van Vicenze, overgegaan voor een bedrag van een-en-een-kwart miljo gulden. Voor de 22-jarige aanvaller moet Perugia ook nog twee spele afstaan aan Vicenze. Occiatore en Rodeghieri die op uitleenl v sis zullen vertrekken. Perugia eindigde vorig jaar op de tw< de plaats in de Italiaanse competitie achter kampioen AC lan. Lausanne Nog twee ronden wachten de bridgers in het toernooi om de Europese titels in Lausanne. De Nederlandse dames doen het uitstekend en staan derde. Bij de heren leidt Frankrijk met 265 punten voor Italië met 260 en Denemarken met 257. De verrassing was de zege van 12—8 die Denemarken op Frankrijk behaalde. Italië liet een punt liggen tegen Spanje maar ontmoet in de laatste ronden nog zowel Frankrijk als Denemarken. Nederland speelde gelijk tegen Zwitserland en won met 200 van Joegoslavië dat laat ste staat. De dames versloegen Polen met 155 en Israël met 200. En geland leidt met 208 punten voor Italië met 181 en Nederland met 171. Daarna volgen Ierland met 153 en Zweden met 149. DEN HAAG Cuba heeft de Nederlandse Honkbalbond uitgenodigd deel te nemen aan het toernooi om de „Copa Inter-Continental" dat van 14 tot en met 25 oktober in Havana zal worden gehou den. Het is de eerste maal dat Ne derland een uitnodiging voor dit toernooi heeft ontvangen, een gevolg van de klassering bij het wereldkampioenschap 1978 waarin de Nederlandse- ploeg als zevende eindigde. Het bestuur van de KNBSB heeft de invitatie in principe aanvaard. De Australische Softball Fe deratie heeft het Nederlands softballnegental uitgenodigd voor het toernooi om de z.g. „mini world series" dat van 3 tot en met 13 april 1980 in Brisbane wordt gehouden. Aan dit toernooi zullen behal ve Nederland deelnemen Me xico, Nieuw-Zeeland, Canada, Japan, Verenigde Staten en Australië. Het Nederlands softballteam dat van 26 augustus tot 3 sep tember zal deelnemen aan het toernooi om het Europees kampioenschap in het Itali aanse Trento is als volgt ge selecteerd: werpsters: Els Kok (Terrasvogels), Fredy van Of feren (HHC), Hilde Foks (Shell) en Loes Poort (HCAW); achtervangsters: Elly Ni j huis (HHC) en Gerda Treuren (Terrasvogels); bin nenvelders: Ludy van Mourik (Terrasvogels), Truus Ruiter (EDO), Marian van Deursen (Capac), Marit Kreischer (Ter rasvogels), Irene Brandsen (HCAW) en Saskia Aussen (Shell); buitenvelders: Betty Veenstra (HHC), Elly Zweers (DSS) en Marijke Sytsma (HHC). Sportwereld NEW YORK In de Ameri kaanse competitie won Dallas Tornado met 43 van Atlanta Chiefs. GSTAAD Tom Okker werd in de kwartfinales van het toernooi in Gstaad uitge-- schakeld door de Australiër McNamara met 6—7, 7—5, 6— 3. In de halve finales komen voorts Clerc (Arg.) winst op Proisy (Fr.); El Shafei (Eg), winst op Portes (Fr); Pinner (WD1), winst op Günthardt (Zwit). BERLIJN De Hongaarse motorcoureur Otto Gunyits verongelukte tijdens de trai ning voor de Grote Prijs van Oost-Duitsland op de Sach- senring. WAGENINGEN Het is lange tijd nog al stil rond haar persoon gebleven. An nelies Maas tobde vele maanden achter een met een hardnekkige schouderbles sure en bleef daardoor min of meer bui ten beeld. Een duidelijke teruggang in prestaties was hiermee simpel ver klaard. De kwetsuur leek zelfs zo ern stig dat aanvankelijk serieus voor haar zwemcarrière moest worden gevreesd. Maar plotseling was ze dan toch weer terug aan de haar toevertrouwde top. Tijdens de Gelderse kringkampioen schappen realiseerde ze onlangs een nati onaal record op de 200 meter wisselslag in 2.21,4. En daarmee werden prompt weer alle schijnwerpers op de negentien jarige Wageningse gericht. Zo kort voor de nationale'titelstrijd, die komend week einde in het Sportfondsenbad te Amers foort van start gaan en dan tot en met volgende week donderdag voort zal du ren, is iedere zo opzienbarende prestatie prompt van eminente betekenis. Annelies Maas voelt zich inmiddels weer voldoende aangesterkt. De slopende zor gen om haar rechterschouder, waar vo rig jaar tijdens een trainingsstage in de Verenigde Staten een pees overbelast raakte, zijn verdwenen en samen met haar mqeder annex trainster maakt zij zich momenteel weer op voor de Neder landse kampioenschappen. Door veel te trainen heeft ze thans ook weer de con ditie op peil kunnen brengen. Naast de vrije slag heeft Annelies Maas haar zin nen vooral ditmaal eveneens op de wis selslag gezet. Zoals gewoonlijk heeft de all-round zwemster van De Rijn weer op een groot aantal nummers ingeschreven. „Ik heb door mijn blessure vooral veel op rug- en schoolslag moeten oefenen. Mijn arm mocht immers niet al te veel belast worden. Dat kan straks wellicht mooi van pas komen op de wisselslag. Met allerlei injecties is er telkens weer hard aan de totale genezing van die schouder gewerkt. Het heeft erg lang ge duurd en veel pijn gekost, maar nu ho pen we maar dat het eindelijk allemaal echt voorbij is. Maar ik moet wel beken nen dat er tijden zijn geweest dat ik er moedeloos onder werd. Nu is mijn moti vatie echter weer helemaal opgevijzeld". Stoppen Ondanks het feit dat Annelies Maas zich momenteel weer in prima vorm bevindt, heeft ze inmiddels aangekondigd na de Olympische Spelen van volgend jaar in Moskou met topsport te stoppen. „Ik heb nu vijf jaar lang aan de top meege draaid. Dat is moöi genoeg. Ik heb aan het zwemmen altijd erg veel plezier be leefd. Na Moskou zal er trouwens niet veel bijzonders meer voor ons land over blijven. De aanvulling ontbreekt nu een maal. Ik weet haast wel zeker dat nog meer zwemsters zullen stoppen, Ineke Ran en Maritzka van der Linden bijvoor beeld. En natuurlijk niet te vergeten Enith Brigitha. Het blijkt steeds weer dat zij in feite nog steeds onmisbaar is. Het wordt hoe langer hoe moeilijker. Het verschil met Amerika en Oost Duitsland zal in de toekomst dan ook alleen maar nog groter gaan worden". Annelies Maas kijkt nog altijd met ge noegen terug op de beide trainingsstages in de Verenigde Staten die ze in 1977 en 1978 in Missiën Viejo volgde onder de deskundige leiding van Mark Schubert. In haar tweede periode liep ze weliswaar de bewuste blessure op, maar daar ston den toch andere positieve feiten tegen over. „Op zich waren de trainingen hele maal niet zo veel anders", vertelt rij. „Maar met name de discipline ginds is wel verschillend. Hier is het bovendien altijd erg moeilijk om een goed zwem bad te vinden. Daarginds is dat geen en kel probleem en de zon schijnt constant Er worden in Amerika wel meer kilome ters afgelegd, maar dat heeft men er duidelijk ook voor over. De mentaliteit verschilt toch nog wel met de onze. Uit eraard is het aanbod ook beduidend gro# ter, maar de sport neemt een veel cen tralere plaats in". Het is ook vooral die mentaliteit, die de Nederlandse zwemtop parten speelt. „De meeste jeugdige talenten vatten het te genwoordig veel te gemakkelijk op", vult moeder Truus Maas aan. „We zijn er al heel wat kwijt geraakt. Ze kunnen het niet meer opbrengen om vier tot vijf uur per dag te trainen. Maar vergeet niet: in ons land zijn daar ook nauwelijks moge lijkheden toe. De school slokt de meeste tijd op. In Amerika heeft men daar een goede oplossing voor gevonden. Daar blijkt het wel te kunnen studie en sport met elkaar te combineren. Al zijn de kinderen daar meestal wel aanmerkelijk jonger. Wat hebben wij immers voor pure topsporters? Hooguit Jos Hermens misschien. Die heeft tenminste alles voor rijn sport over". Het huidige voor-Olympisch jaar ken merkt zich wat de zwemwereld betreft tot één overwegend grote diepe stilte. Weinig of geen belangrijke evenementen op de agenda, die op hun beurt dan weer ruimte overlaten voor experimente ren. Hier heeft bondscoach Bert Sitters eerder al gebruik van mogen maken. Tij dens de Speedo Meet-wedstrijden eind vorig jaar in hetzelfde Amersfoort wer den de zwemmers en zwemsters van de nationale ploeg onderworpen aan een soort medisch onderzoek. „Ook wat dat betreft lopen we bij het buitenland ach ter. Dat is daar al de gewoonste zaak van de wereld. Maar er is in ons land gewoon geen geld voor. Alles stuit uitein delijk weer af op. dat tekort aan finan ciële middelen. Dat onderzoek in Amers foort heeft toch wel enkele interessante conclusies opgeleverd. Maar om zoiets in de toekomst te kunnen gaan herhalen, dan wordt nauwelijks aan gedacht". Annelies Maas stopt na de Olympische Spelen in Moskou, Enith Brigitha heeft haar zwempak dan reeds lang definitief in de kast gehangen. Uitgerekend de twee zwemsters waar Nederland het in de afgelopen jaren vooral van moest hebben. De Amsterdamse heeft al eerder aangekondigd daarna nog best iets in de zwembond te willen gaan doen. Annelies Maas denkt daar vooralsnog niet over. „Mij niet gezien. Daar ben ik veel te fa natiek voor. Ik zou het nooit op kunnen brengen om met die kinderen, die nau welijks het hoofd boven water kunnen houden, om te gaan. Ik hoop binnenkort - ik ben pas geslaagd voor het Athe neum - toe te worden gelaten aan de HBOV, een opleiding voor verpleegkun digen in Leusden. Ik blijf daarna mis schien nog wel wat zwemmen, maar dan op wat lager niveau". Leuke tijd Vroeger ooit eens gelanceerde berichten dat Annelies Maas^ in de Verenigde Sta ten zou gaan studeren, zijn hierm voorgoed uit de wereld geholpen. k heb inderdaad diverse aanbiedingen g/ had van universiteiten in Texas en A zona. Maar dat zou betekenen dat toch nog eens drie of vier jaar do moet gaan aan de top. Dat zit er gewoi niet meer in. Nogmaals, ik heb altijd eir: erg leuke tijd gehad, heb niets hoevi missen en altijd zeer serieus voor hl zwemmen geleefd. Vroeger of later mol je er toch eens mee stoppen". u iri S( Terugkijkend op haar vijf jaar topspo[. bewaart Annelies Maas toch nog duid jj lijk altijd de leukste herinneringen a; z, de Europese kampioenschappen van 19 D in het Zweedse Jönköping. Toen kwa' ze dan ook met liefst vier medailli thuis „Ik heb mijn vrienden en vriendi j nen altijd in de zwemsport gehad. Dög sfeer is altijd prima. Toch moeten sof[ mige mensen mij vooral niet te veel w g len gaan betuttelen. Kijk, dat meisji 2{ van veertien jaar nu om tien uur nai e{ bed moeten, dat kan ik nog best begr pen, maar zo langzamerhand weten v>er ouderen toch onze eigen verantwoord la lijkheid wel. We leven serieus voor i sport, maar we moeten het natuurli S| niet in het extreme gaan trekken". n DICK KIERS SCHEVENINGEN De inzet van de buiten landse deelnemers aan het tennistoernooi in Scheveningen is verbluffend, maar steeds weer blijkt, dat sommigen zelfs de scheids rechters niet sparen om aan de punten te ko men. Gisteren maakten de Colombianen Ga briel Monroy en Ernando Aquirre het tijdens het dubbelspel wat al te bont. Ze lieten hun falende scheidsrechter vervangen door de hoofdscheidsrechter van de KNLTB, Eric Sa valle, en toen deze bij de stand 5—4 en 40— 40 een voor hen ongunstige beslissing nam waardoor zij een setpoint misliepen, staakten de in het Spaans vloekende spelers de wed strijd gedurende een kwartier. Eric Savalle liet zich niet intimideren door Monroy, die de hele week al opvalt door zijn onsportief gedrag. Hij bleef bij zijn beslissing en nadat alle andere toernooi-officials een La tijns-Amerikaanse tirade hadden moeten ver werken, ging het spel weer verder. Theo Gor ter (Ned) en John Paish (GB), zij waren de geduldige tegenstanders met al één set op zak, forceerden een tie-break en wonnen deze met 74 en dus de partij. Theo Gorter bereikte hierdoor als enige Nederlander een plaats in de halve finale van het herendubbelspel. De halve finales in het herenenkelspel beloven erg veel spanning op te leveren. Max Hürli- mann zal met zijn verdedigende spelletje pro beren de jagende Australiër Chris Johnstone Annelies Maas (links) en Enith Brigitha: beide nationale zwemtoppers zullen binnenkort af- Annelies Maas: „Vroeg of laat moet je er toch eens mee stoppen". scheid nemen. Maas na de Olympische Spelen, Brigitha al voor die tijd. gek te krijgen. Dit lukte hem gisteren aardig tegen Glickstein. Deze Israëlische Davis Cup speler sloeg diverse barsten in zijn rackets tij dens de eindeloze slagenwisselingen met Hürli- mann. De andere halve finale wordt een temposlag tussen de Amerikanen Keith West en Robert Hightower. Keith West stond gisteren de als tweede geplaatste Charles Fancutt slechts twee games toe en lijkt in deze vorm onver slaanbaar. Een reprise van de uitslag van de finale in Tilburg, toen West in drie sets de eer aan Hürlimann moest laten, valt nauwelijks te verwachten. Elly Vessies en Marijke Schaar kunnen elkaar in de finale van het damesenkelspel ontmoe ten als zij zich vandaag superieur tonen aan hun respectieve tegenstandsters Cooper (GB) en De Witte (Bel). HERMAN JANSEN Herenenkelspel A: Max Hürlimann (Zwi>— Shelomo Glickstein (Isr) 61, 6—7, 6—1; Chris Johnstone (Aus)—Wayne Hampson (Aus) 5—7, 64, 6—2; Keith West (VSt)—Charles Fancutt (Aus) 6—2, 60; Robert Hightower (VSt)Ga briel Monroy (Col) 6—2,3—6,6—3. Damesenkelspel A: Elly Vessies (Ned>—Ingrid de Jonge (Ned) 60, 6—1; A. Cooper (GB)—C. Harrison (GB) 6—2, 6—3; Marijke Schaar (Ned)—Inge Korsten (Ned) 6—2, 4—6, 6—2; M. de Witte (Bel)B. Thompson (GB) 6—7, 63, 6-2. Het zit erop. Na vier dagen wandelen in en om Apeldoorn maakte het legioen gis termiddag de triomfantelijke intocht. Behalve de dertig die de finish niet haalden. Gisterochtend verschenen er drie niet aan de start, waardoor de Apeldoornse Vier daagse werd volbracht door 1508 tippelaars. Van het aantal inschrijvers viel twee procent uit, minder dan in voorgaande laren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10