Protest tegen deelname militairen houdt wandelaars Vierdaagse niet tegen mm Van Agt: Pootaardappelen zijn mooi, de Waddenzee is nog veel mooier Vliegtoerisme krijgt het moeilijk Blauwe luchten, blonde stranden, bruinbakken enheerlijk, helderHeineken. Kwart van grotere gemeenten heeft parkeerproblemen 3ok inspraak voor personeel kleinere ondernemingen Kamerleden willen verbod slaappil Stroom van Surinamers INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13JUL11979 PAGINA 9 GSE POLITIE LOOPT VOOR 50e KEER MEE (Van een onzer verslaggevers) WEGEN „Is de vierdaagse oor- „Is wandelen militairisme?", gelijke kreten ziet men momenteel rild uitgevoerde, zwarte letters op ilakborden, bruggen en viaducten rond Nijmegen. Het zijn pro- kreten van mensen die het kenne- niet eens zijn met het feit, dat militairen deel uitmaken van het dellegioen, dat dinsdag op pad voor de 63ste editie van de Nij- gse vierdaagse. organisatie trekt zich van dit klein- Seke gedoe hoegenaamd niets aan lat doen ook niet de vele duizen- die voor de vierdaagse 1979 heb- ingeschreven. Volgens de compu- was het deelnemersbestand enkele in geleden welgeteld 15.172, maar aantal zal in de komende dagen ■twijfeld nog aanzienlijk toenemen, r de organisatie uiteraard een ver- ;end feit, maar voor de VW een stie die nog wel eens de nodige ilemen zou kunnen opleveren. Het tal pensions en slaapgelegenheden dit jaar werd aangeboden is na- ijk belangrijk kleiner dan in vorige Hoe zwaar het kan zijn om vier dagen vele kilometers te moeten lopen. jaren. Een verklaring is er niet voor, maar het feit doet zich voor en daar door zal de huisvesting van degenen die zich in de komende dagen nog voor het wandelfestijn komen aanmel den zonder enige twijfel een moeilijke zaak worden. Een groep van ruim ne gentig wandelaars is gehuisvest op een woonboot Het vierdaagse-leger telt ditmaal 28 nationaliteiten. De grootste groep bui tenlanders kómt, 1322 man sterk, uit Engeland, maar de opmerkelijkste groep is toch wel die uit Japan: 53 personen, in leeftijd variërend van 12 tot 86 jaar. Wandelen is tegenwoordig in Japan een veel beoefende tak van sport en naar het voorbeeld van de Nijmeegse vierdaagse werden er al driedaagse wandeltochten georgani seerd. De uit Tokio afkomstige groep, die per vliegtuig naar Nederland komt, zal worden gevolgd door een sportmedewerker van het grootste dagblad van Japan, de Yomiuri Shin-- bun, die een oplage heeft van ruim acht miljoen exemplaren. De belangstelling van de jeugd voor deelneming aan de Nijmeegse vier daagse neemt snel toe. In vergelijking tot vorige jaren hebben zich opvallend veel 11- en 12-jarigen aangemeld. De organisatie van' de vele avondvierdaag sen heeft wat dit betreft kennelijk een bijzonder positieve invloed. De oudste deelnemer is de 90-jarige Anton Frank uit Zwitserland. Een lustrum, en wel het tiende, viert dit jaar de Haagse gemeentepolitie, die in 1929 voor het eerst van de partij was en sindsdien niet meer heeft ontbroken. Voor het eerst doet ook een detachement vrou wen van Hermandad uit de residentie Gisteren is het marine-eskader dat vier maanden op oefen- en goodwillreis naar het Verre Oosten en Australië is geweest, veilig in Den Helder thuisgevaren. De ■massale begroeting van de opvarenden verleende de marinestad als vanouds weer extra glans. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna een kwart van onge veer 250 Nederlandse gemeenten met een min of meer stedelijk karakter kampt met ernsti ge parkeerproblemen. De ernst van de proble men houdt duidelijk verband met de mate van verstedelijking van de gemeenten. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat een in terdepartementaal orgaan heeft ingesteld naar de aard en de omvang van de parkeerproble- matiek. Uit de analyse van het aantal en soort wijken, waar zich op werkdagen en in de weekeinden parkeerproblemen voordoen, blijkt duidelijk het belang van het winkelende pu bliek. Voor de allergrootste gemeenten geldt, dat de kantoorwij ken in de weekeinden meer problemen geven dan op werkdagen omdat het winkelend publiek dan eveneens de par- keercapaciteit in de kantoorwijken benut zehalte teer in nicotine HAAG (ANP) Er rdt naar gestreefd om si- ettenfabrikanten te ver- hten vanaf 1 januari het en nicotinegehalte van rookwaar getalsmatig te melden. heeft een woordvoerder het ministerie van volks- widheid gisteren meege- Id. Het idee om met be lde groepsaanduidingen te ken (bijvoorbeeld licht den en zwaar) is hiermee de baan. Naast de teer- licotineaanduiding moeten pakjes aan voor- en ach- ant van de volgende tekst duidelijk leesbare letters voorzien: „Roken is scha- k voor de gezondheid". KABINET WUST INPOLDERING AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gis teren besloten, de aanvraag van het Friese provinciebestuur tot inpolde ring van vierduizend hectaren buiten dijks gebied bij Ferwerderadeel af te wijzen. De belangen van natuur en milieu hebben bij deze beslissing de doorslag gegeven. De consequentie van het kabinetsbesl uit is, dat nu de bestaande dijk tussen Zwarte Haan en Holwerd op Delta hoogte moet worden gebracht. Premier Van Agt zei gisteravond, dat de regering zich in de Nota Wadden zee al op het standpunt heeft gesteld, dat indijkingen niet moeten worden bevorderd, tenzij zwaarwegende natio nale en/of regionale belangen daartoe aanleiding zouden geven. Bovendien heeft het kabinet in zijn regeringsver klaring, begin 1978, aangekondigd dat de bescherming en het behoud van de Waddenzee uitgangspunt en einddoel zullen zijn van het Waddenzee-beleid. Volgens Van Agt zijn in de besprekin gen over de Friese concessie-aanvraag voor inpoldering van het buitendijks gebied ten behoeve van de pootaar- dappelteelt (plan D) alle belangen nauwgezet tegen elkaar afgewogen. Uiteindelijk hebben de belangen van natuur en milieu het zwaarst gewogen. „Pootaardappelen zijn mooi, maar de Waddenzee is nog mooier. Daar komt het eigenlijk op neer", aldus Van Agt. LSEN (ANP) „De ontwikkeling van het vliegtoerisme duidelijk moeilijker worden dan een verdere groei van cantiereizen per bus. De brandstoftoeslagen op de vliegprij- zullen zeker van invloed zijn op deze groei. Desondanks iben de reisorganisaties de indruk dat ook de energiepro- smen de meeste mensen er niet van zullen weerhouden een kantiereis te maken". heeft de directeur van Arke Reizen, de heer F. G. Fransen, teren in Velsen gezegd bij de presentatie van het winterpro- imma 1979/1980. Hij verwacht dat de groei in de vliegreizen ie naaste toekomst toch wat minder zal zijn. dreigende energiecrisis, de DC-10-problemen, de stiptheid- ties en de bomaanslagen in Spanje geven de reisorganisa- erg veel zorgen. Wat het effect zal zijn op de toeristische wikkeling in met name Spanje kon hij nog niet zeggen, aar er moet heel wat gebeuren voordat de Nederlander zich i vakantie laat afnemen", aldus de heer Fransen. CABINET DIENT WETSONTWERP IN (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG - Het kabinet vindt dat ook in klel- ondememingen medezeggenschapsregelingen «eten komen. Volgens een gisteren door de mi- iterraad aanvaard wetsontwerp tot wijziging a de Wet op de Ondernemingsraden zullen ook irijven van 35 tot 100 werknemers een onder- mingsraad moeten krijgen (de huidige wettelij- minimumgrens is 100 werknemers). ister Albeda (Sociale Zaken) en staatssecretaris Hazekamp onomische Zaken) schrijven in de toelichting op hun wets- werp dat voor de ondernemingen van 35 tot 100 werkne- rs een minder zvyare grens zal dienen te gelden dan voor tere, vooral wat betreft de bevoegdheden en faciliteiten van ondernemingsraad, beperking houdt in dat de ondernemer alleen advies aan ondernemingsraad hoeft te vragen als het gaat om beslui- die kunnen leiden tot verlies van de arbeidsplaatsen of tot belangrijke verandering van de arbeid, de arbeidsvoor- irden of -omstandigheden van teminste een vierde van de de ondernemisg werkzame personen. Verder heeft deze on- hemihgsraad geen beroepsrecht en wijkt het ontwerp op I enkele andere punten af van de huidige wet op de Onder- niingsraden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Leden van de vier grootste frac ties in de Tweede Kamer hebben staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) verzocht het slaap middel Halcion te verbieden. In schriftelijke vragen aan de bewindsvrouwe stellen zij dat het middel zoals uit rapportage is gebleken, ernstige lichame lijke en geestelijke bijverschijnselen geeft, met een verhoogd gevaar van zelfmoord. De Haagse psychiater Van der Kroef, die onlangs in het Ne derlands tijdschrift voor Geneeskunde de kwestie aankaartte, heeft na t.v.-uitzendingen en perspublikaties meer dan driehon derd reacties ontvangen van patiënten die bij gebruik van het middel ook bijverschijnselen kregen. De fabrikant van het slaapmiddel, Upjohn, heeft het ministerie van volksgezondheid alle geneeskundige gegevens over het preparaat gestuurd waarover men beschikt. Volgens de fabrikant is het middel veilig en werkzaam gebleken. De geneeskundige inspectie volksgezondheid van het ministerie wil. eerst de rapporten over de bijverschijnselen nauwkeurig onderzoeken, alvorens het middel te verbieden. Wel zal er maandag een brief aan de artsen uitgaan, waarin zij op de eventuele bijverschijnselen van het Halcion-gebruik attent wor den gemaakt ADVERTENTIE Een regen-en onweersgebied dat vanochtend boven Noord- Frankrijk lag, trekt naar Duitsland weg. Dit weersys teem brengt daarbij vooral in het zuiden van het land eerst nog veel bewolking. Na het wegtrekken van deze storing komt een rug van hoge lucht druk, die zich uitstrekt van de Britse eilanden naar Scan dinavië, dichterbij en zal van nacht over ons land trekken. Dit druksysteem wordt op zijn beurt weer gevolgd door een frontensysteem dat van ochtend nog boven Ierland lag. Voor morgen worden dan ook wolkenvelden verwacht, waarbij het wel droog zal blijven. De middentemperatu- ren zullen rond 20 graden lig gen. Vooruitzichten voor zondag: Wolkenvelden maar waar schijnlijk droog. Middagtem- peraturen omstreeks 20 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers" voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Min. temp.: omstreeks 12 gra den Max. temp: omstreeks 21 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: In het noor den en westen veel bewolking met tijdelijk wat regen, in het zuidoosten echter droog en vrij zonnig. Middagtemperatu- ren van 16 graden in Schot land en Noord-Ierland tot 23 graden in Zuidoost-Engeland. Finland, Scandinavië, Dene marken: In Finland en Noordoost-Scandinavië eerst nog plaatselijk buien, overi gens droog en vrij zonnig. Middagtemperaturen van 17 graden langs de Atlantische Kust tot 25 graden in Zuid- Scandinavië. In Denemarken rond 22 graden. Benelux: Vooral in het zuiden en oosten nog veel bewolking met mogelijk een bui, later overal vrij zonnig. Middag- temperaturen van 17 graden op de Waddeneilanden en aan zee tot 22 graden elders. Duitsland: Veel bewolking met tijdelijk regen of onweer, in Noordwest-Duitsland echter droog met opklaringen. Mid dagtemperaturen van 23 gra den in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Frankrijk: Eerst in het oosten veel bewolking met regen of onweersbuien. Later vanuit het westen geleidelijk meer zon. Middagtemperaturen 18- 23 graden, langs de Rivièra iets hoger. Spanje, Portugal: Zonnig en geleidelijk weer warmer. Bij de Pyreneeën eerst nog kans op een bui. Middagtemperatu ren van 20 graden in het noorden en noordwesten tot 30 graden in het zuidelijke binnenland. Italië en eilanden in de Mid dellandse Zee: In Zuid-Italië droog en zeer warm met ma xima van 29-33 graden. Elders regen en onweersbuien, voor al in bergstreken. Middagtem peraturen meest tussen 23 en 28 graden. Alpengebied: Veel bewolking met regen of onweer. Koel met maxima van 15-20 gra den. 0-graden niveau tijdelijk dalend tot 2000 m hoogte. Balkan, Griekenland: In het noordelijk gedeelte veel be wolking met regen of onweer, in het zuidelijk deel echter droog en warm. Middagtem peraturen van 22 graden in het noordwesten tot 33 gra den in Griekenland. DDR, Polen: Vanuit het zuid westen opkomende bewolking met plaatselijk regen, vooral in het noordoosten echter eerst nog zonnig. Middagtem peraturen 18 tot 22 graden. DEN HAAG (ANP) „Als het zo doorgaat moet er reke ning mee worden gehouden dat dit jaar tweemaal zoveel Surinamers naar Nederland komen al$. vorig jaar". Dit heeft de heer Ahmad Ali van de Federatie van Welzijns- stichtingen voor Surinamers in Nederland gisteren ver klaard. Volgens hem komt dat door dat in november 1980 een overeenkomst tussen Neder land- en Suriname afloopt waarin een soepel toelating sbeleid geregeld is. „We vra gen ons af of je die tijdsli miet moet handhaven. Dat heeft alleen maar averechtse uitwerking. Veel Surinamers hebben het idee dat ze op tijd binnen moeten zijn". Volgens opgaven van het mi nisterie van CRM kwamen vorig jaar zo'n 7300 Surina mers naar Nederland en keer den er 2690 naar hun land te rug. Vergeleken met de eerste vier maanden van vorig jaar, kwamen er in het eerste kwartaal van dit jaar vier maal zoveel Surinamers in ons land. DOOR ERICSOREL In de kantlijn van het leven Omdat het gros van de mannen in Nederland elke morgen moeder de vrouw een fletse pakkerd geeft, naar de zaak gaat, daar staten invult, veelvuldig het toilet bezoekt en om half èèn in de kantine de bal gehakt van de dag met vette friet en een appel toe consumeert, heeft vrijwel niemand van hen er weet van, dat er stervelingen zijn, die zich stukken comfortabeler door het leven spoeden. Als immers je vader sinds 1903 bij de post werkt en je broer sinds 1925, denk je algauw, dat het zo hoort. Dan kom je geen seconde op het bevrijdende idee, dat je voor hetzelfde geld op een terrasje uit de wind kunt gaan zitten of op zomermiddagen langs de Noordzee kunt banjeren. Je sloft liever mee in de file van de samenleving, je plakt de zegeltjes voor je oude dag en betaalt trouw de premies voor je rouwdienst met extra dragers en dik belegde broodjes voor de nabestaanden. Want honderdduizenden medemensen doen datzelfde en het zal dus wel goed zitten. Maar toch zijn er ochtenden, dat ik denk: als die horde wielrijders, automobilisten, en tram- en busreizigers, die nu tussen acht en negen oprukt naar school- en kantoor eens spontaan de bijl er bij neergooide en naar het strand afboog om daar bij balspel en gitaarmuziek de dag door te brengen, zou er geen haan naar kraaien. Zo'n werkgever kan immers wel vijf mensen de straat opschoppen, maar geen duizend. Hij zal dus knarsetandend moeten wachten, totdat het de heren belieft om weer terug te keren naar hun stompzinnige broodwinning. Nu is het curieuze, dat geen mens dat aandurft. Wanneer u morgen vroeg een fietser aanklampt en hem voorstelt om samen een bioscoopje te pakken en daarna een bami speciaal te gaan eten bij een koshere Chinees, zal hij u verpletterd aankijken en zich ijlings uit de voeten maken, alsof u het opzijn leven gemunt heeft. En in feite is dat ook zo, want zo'n man heeft zijn bestaan gebouwd op de veilige pijlers van regelmaat en zekerheid en voelt zich doodongelukkig, als die onder hem uit worden geslagen. Hij weet, dat er om half tien koffie is met twee klontjes. En elke donderdag komt er een orgelman vöór het kantoor, die vier populaire deuntjes speelt. En eind november zal hij met de klaverjasclub weer gaan kaarten om wild. En thuis heeft hij een potje op de schoorsteen voor als hij er onverhoopt niet meer zou zijn en in de onderste la van het buffet zit de spaarregeling, die forse kortingen garandeert op diverse schriftelijke cursussen. Hij is blij, dat je via de zaak protheses tegen gerediceerde prijzen kunt krijgen en dat aan het bedrijf een sociale werkster is verbonden, aan wie je je moeilijkheden kwijt kunt,.die zij ook niet kan oplossen. Het is deze zekerheid, die hem volledig met zijn gesappel op aarde verzoent. Hij slaapwandelt tussen huis en kantoor, tussen kantoor en personeelsfeest. Op kerstmis luistert hij met een schuin hoofd naar de stichtende woorden van de directeur en zingt hij oprecht de oude liederen mee. En op dat moment verheugt hij zich op de twee vrije dagen, die volgens hem net genoeg zijn. Twee kan hij behappen. En hij zou zich geen hemelse raad y/eten, als het er meer waren. Want zo dik zijn die geillustreerde bladen nu ook weer niet. En met zijn vrouw heeft hij niet zoveel meer te bepraten om die tijd door te komen. Toch ken ik bij mij in de buurt een man wiens benen de weelde van het niets doen nu al weer zo'n veertig jaar blijmoedig dragen. Hij slaapt elke morgen lang uit en leest daarna in bed de ochtendkrant en de avondkrant van gisteren. En als de zon schijnt, haalt hij daarna een bruine knar bij het Gouden Hooft of trekt hij de polder in om met de boeren over de gewassen te discussieren. Zo doet hij alles, wat God geboden heeft: hij is goed voor zichzelf en doet zijn naasten niet tekort. En als hij weer zo'n lange, verrukkelijke dag bij elkaar geleefd heeft, trekt hij zijn nette, blauwe pak aan en tilt hij omzichtig een oude electriceermachine van het dressoir in de voorkamer. Het is een antiek apparaat, dat hij ooit van een gepensionneerde onderwijzer heeft gekregen. In een boodschappentas draagt hij daarna het kleinood met zich mee naar de café's in de binnenstad, waar de oude klanten hem al van verre begroeten. Als hij zijn eerste consumptie besteld heeft pakt hij de machine uit en zet hij 'm op de tapkast. Vervolgens nodigt hij de aanwezigen uit om de koperen uiteinden ter hand te nemen. Zelf bedient hij daarbij het vliegwiel. Vooreen kwartje krijg je een normale schok en voor een gulden geeft hij er een extra slinger aan en krijg je een opdonder, die er niet om liegt. De meeste bezoekers nemen er één van een gulden, want ze hebben een borreltje op en verkeren al geruime tijd in een uiterst mededeelzame bui. Rustig stellen ze zich op in de rij en wachten ze hun beurt af. De kastelein mag als laatste gratis. Tegen middernacht komt hij met zijn zakken vol geld terug. Hij zet de electriceermachine op het dressoir en schenkt een kleine versnapering in voor zijn vrouw en zichzelf. Zijn vrouw maakt ook nog een blikje met Frankfurter worstjes open. Hij is een zeer gelukkig mens.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9