69 Loods Maredijk kan niet zomaar worden gesloopt «8® IMCK' Levenskansen hemofiliepatiënten gunstiger Toeleveringsbedrij ven -breiden werkzaamhedenuit pif* jcpCfW iOEDKOOPt^GEZELUG Mijnders overweegt kort geding Groen licht renovatie Transvaal Kijkdoosgaat de straat op Gif [D ENQUETE WERKGROEP HEMOFIUE WUST UIT: ,EIDEN De levenskansen van hemofiliepa- en worden steeds gunstiger. Dit is éen de meest belangrijke conclusies die kan rorden getrokken naar aanleiding van een prö( oor de Leidse werkgroep Hemofilie verricht indérzoek. Dat onderzoek (in 1978 in enquete- orm gehouden) leerde de werkgroep, die ook 1972 al een dergelijk onderzoek heeft ver- icht, dat de hemofiliepatiënten (en de lijders skefui de daarmee verwante ziekte van Willie- LLlüStCG-iiAWT .i.DAÜ jv'L. 1079 PAGINA 3 brand) er duidelijk wat beter voor staan dan vijf jaar geleden. Van de naar schatting elf- tot twaalfhonderd hemofiliepatiënten (een ziekte waardoor bloed- stollingen slechts moeilijk tot stand komen) in Nederland heeft tenminste de helft meegedaan aan de enquete, terwijl van de patiënten met (matig) ernstige hemofilie het grootste gedeelte heeft geparticipeerd aan het onderzoek. Uit de antwoorden bleek dat zowel school- als ziekte verzuim door de betere medische behandeling aanzienlijk zijn gedaald. Daarnaast is mede dankzij de thuisbehandeling de zelfstandigheid van de patiënten de afgelopen jaren duidelijk verbeterd. deerd dat deze steeds dichter in de buurt ko men van het landelijk gemiddelde voor wat betreft de totale mannelijke bevolking. De werkgroep meent dan ook dat het zo langza merhand tijd wordt dat de levensverzekering smaatschappijen hun beleid inzake hemofilie patiënten drastisch gaan herzien. Op dit mo ment komt het nog voor dat lijders aan deze ziekte viermaal de normale verzekeringspre mie op tafel dienen te leggen. AANNEMER NOG 12 JAAR ERFPACHT TEGOED 1 LEIDEN De Leidse M.P. ter Haar vindt het maar een vreemde zaak. Zonder ook maar een telefoontje vooraf of een brief je van het stadhuis kreeg hij on langs min of meer toevallig te ho ren, dat hij binnen zes jaar zijn opslagloods aan de Maredijk we gens sloop moet sluiten. Een vreemde zaak, aldus de aannemer, omdat hij volgens een notarieel contract uit 1966 vanaf heden nog 12 jaar aanspraak mag maken op een hem verleend erfpachtrecht. De sloop van de loods zou volgens de gemeente nodig zijn om in het ka der van het verbeteringsplan Mare dijk 40 wooneenheden voor wer kende jongeren te doen verrijzen. Het was mevrouw M. Kokxhoorn van het CDA, die bij de gemeente raadsvergadering op woensdag 27 juni, de raad op het een en ander opmerkzaam maakte. Hoe was het mogelijk dat een belangrijk onder deel van het verbeteringsplan aan de raad ter goedkeuring werd voor gedragen, terwijl de onderhandelin gen met de betreffende bewonerfs) hierover nooit waren aangevat? Een nogal wankele basis om een verbe teringsplan - op te grondvesten, zegt mevrouw Kokxhoorn. Verantwoor delijke wethouder C. Waal, wuifde de kritiek met gegniffel weg. Iets waar hij de laatste tijd nogal in het oog' lopend patent op lijkt te heb ben. De houten loods van de heer Ter Haar staat naast het zogenaamde )(NIjssen-terrein", een stuk grond waar tot voor kort wasserij Nijssen zijn bedrijf had staan. Behalve de loods dienen er met het oog op de nieuwbouw voor werkende jongeren, ook nog vijf woningen aan de Ma redijk te worden gesloopt. Het grootste deel van de woningen is hiervoor inmiddels ontruimd. Voor de heer Ter Haar blijft nog de vraag wat ër nu eigenlijk met-zijn loods moet gebeuren. Onderhande len met de gemeente wil hij natulir- lijk best, maar dan wel onder zijn voorwaarden. En dat is: een pas sende bedrijfsruimte aangeboden krijgen tegen een redelijke prijs. Voor de circa 300 m2 bedrijfsgrond die hij van de gemeente heeft ge pacht, betaalt Ter Haar jaarlijks een bedrag van 399 gulden. Om er geld bij toe te leggen als het bij voorbeeld tot een grondruil zou ko men, ziet de aannemer niet zo zit ten. Zijn commentaar: „Als ik de grond ergens anders kan halen ben ik de beroerdste niet om mee te werken. Ik ben namelijk niet met mijn loods getrouwd. Ik vraag me alleen af of de gemeente tegen de prijs die ik nu betaal een even groot stuk grond zou kunnen ver pachten. Ik wil er in ieder geval geen geld bij inschieten, Het verve lendste eigenlijk is dat de gemeente mij nog steeds niet heeft benaderd. Ik zou namelijk ook nog wel iets willen zeggen over de tekeningen voor de werkende jongerenflats. Zoals ik het begrepen heb zouden die flats pal op de zijkant van het huis van' mijn moeder worden ge bouwd." Met dat de aannemer dit zegt verschijnt zijn moeder voor het raam, die een bedenkelijk gezicht trekt bij het vooruitzicht dat vlak voor haar raam ooit wellicht flats zullen verrijzen. IIDEN De toelevering sbedrijven „De Waard", het ndustrieel werkverband van - gemeentelijke dienst socia- werkvoorziening, hebben un werkzaamheden het vori- e jaar aanzienlijk uitgebreid □der meer met aluminium- >ai aswerk. Er werden enkele ieuwe orders met lange K toptijd aangetrokken. Ver wacht wordt dat de resulta ten van deze nieuwe werk zaamheden dit jaar te mer ken zijn. Een en ander is te lezen in het jaarverslag dat de dienst sociale werkvoor ziening onlangs heeft uitge bracht. Bij de montage afdeling viel de opdracht voor het assem bleren van rijwielen weg en er werd overgeschakeld op de vervaardiging van aluminium zitmanden. Het ligt in de be doeling dit jaar vooral de me taalbewerking en de blister- werkzaamheden in de toeleve ringsbedrijven uit te breiden. Vooral begin 1978 was de werkvoorziening problema tisch. Later in het jaar kon den enkele nieuwe langlopen de opdrachten worden verkre gen waardoor meer lijn in de productieorganisatie kon worT den gebracht. Het werkverband handarbei ders van de dienst heeft vorig jaar medewerking verleend aan de totstandkoming van .het zogenaamde „palendorp" in het Leiderdorpse sport- en recreatiepark „de Bloemerd". Tevens was het onderhoud van de sportvelden in handen van de werknemers van de dienst. Evenals voorgaande jaren werd vorig jaar relatief wat meer aandacht besteed aan ex-psychiatrisch verpleeg den in W.S.W.-verband. Nieuw in h§t werkverband hoofdarbeiders is het adminis tratief centrum, waarvoor me dio 1978 toestemming van het ministerie van Socaile Zaken werd verkregen. De bezetting van dit centrum is iets bij de verwachting achtergebleven. Eind 1978 werkten er nog maar tien personen. Dit jaar wordt gestreefd naar een ver dere uitbouw. In totaal had de dienst eind 1978 bij 100 verspreide objec ten binnen de Leidse regio 225 hoofdarbeiders aan het werk. Er konden 46 nieuwe kandidaten worden geplaatst. In de loop van 1978 hebben 11 werknemers een baan ge vonden in het vrije bedrijf of werden overgenomen in een normale dienstbetrekking. Nadrukkelijk werd er het vo rig jaar gestreefd naar het binnenhalen van langlopende opdrachten. Deze opdrachten bieden de mogelijkheid een nauwkeurige analyse van de werkzaamheden te maken, een en ander gekoppeld aan verbeteringen van werkmetho den, lay-out en routing. In totaal 34 verstandelijk ge handicapten in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar namen gedurende een dag per week deel aan het vormingswerk, uitgaande van de stichting vorming werkende jongeren in Leiden. Voor het eerst wa ren ook 4 partieel leerplichti ge werknemers opgenomen in een groep met een twee da gen programma. Herbestraten De Leidse dienst gemeentewerken begint maandag met het herbestraten van de Paganinistraat Het karwei zal zo'n vier vijf weken gaan duren. Eerst zullen de trotto irs een behandeling ondergaan, vervolgens komt de rij baan aan de beurt. Mochten er bijzondere problemen ontstaan dan kunnen de bewoners deze het beste met de stratemakers bespre ken. De opzichter van het werk is de heer A. Hoffman. De heer Hoffman zal vanaf 23 juli regelmatig op het werk te vinden zijn. De heer Meijers vormt het telefoni sche contact: 071-769241 (toestel 445). Tijdens de werkzaamheden aan deze straat is het onmo gelijk voor de wagens van de reinigingsdienst de straat te berijden. De bewoners van de Paganinistraat worden dan ook verzocht de vuilniszakken op de hoek van de dichtstbijzijnde, wel berijdbare straat neer te zetten. LEIDEN Leiden is een nieuwe attractie rijker; een 'Kijk doos'. Niet een opgeschilderde schoenendoos met ansichtknip- sels van binnen, maar een levensgrote kijkdoos. De 'doos' is een van de gemeente gekochte schaft wagen die is omge bouwd. De 'Kijkdoos' is zaterdag 21 juli, bij de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat, te bezichtigen en is te her kennen aan de beschildering van wit met rode stippen. Ongeveer anderhalve minuut per keer, kan de kijker genieten van een schouwspel, dat door één of twee acteurs wordt opge voerd in de kijkdoos. De onderwerpen waar de 'bekijker' mee wordt onderhouden hebben meestal te maken met maat- schapppelijke gebeurtenissen en/of problemen. Bij speciale ac ties en manifestaties wordt in de Kijkdoos een aangepast stuk je gespeeld. Het systeem van de Kijkdoos is net als in de 'oude tijd' een voudig gehouden. De knop die de bezoeker indrukt schakelt het licht in de wagen aan en een tijdschakelaar zorgt ervoor dat het 'doek valt' na de kortstondige voorstelling. Om dit project te realiseren is er een zogenaamde 'Kijkdoos- groep' opgericht. De Kijkdoos die tot stand kon komen door subsidies van de gemeente, het L.A.K. en het L.U.F. is in de toekomst regelmatig te bezoeken in de omgeving van de Haar lemmerstraat. Nederlandse kunst op Brits festival LONDEN Nederlandse kunst en cultuur vormen de voor naamste inzet van een festival dat van 20 tot 28 juli wordt ge houden in het oostengelse King's Lynn, een stad die al sinds de middeleeuwen handel drijft met nederlandse havens. Hans Vonk leidt het Royal Philharmonic Orchestra met Daniel Wayenberg als solist in Tsjaikowsky's Eerste pianoconcert. Emmy Verhey speelt Mendelssohns Vioolconcert. Violist Jaap Schroder treedt tweemaal op en Syntagma Musicum brengt een programma van 15e-eeuwse muziek. Nederlandse beeldende kunst wordt gepresenteerd met twee tentoonstellingen van grafisch werk van M.C. Escher en Mari- us Bauer, terwijl de Apollo Society zich gaat werpen op de brieven van Vi ncent van Gogh Het festival, dat sinds 1951 jaarlijks wordt gehouden, vindt plaats in de 15e-eeuwse Guildhall en andere historische gebou wen, waaronder twee kerken. Britse en andere europese be roemdheden hebben eraan meegewerkt dat de stad een cen trum voor muziek en andere kunsten is geworden. ADVERTENTIE Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. VERBOUWING DIGROS DOOR GEMEENTE PLATGELEGD LEIDEN De bouwwerkzaamheden van Di- grós-koopcentrum in het pand van meubelko ning Mijnders aan de Langegracht zijn op last van bouw- en woningtoezicht in Leiden stopgezet. Kort nadat Digros-directeur, Jan van den Broek, dinsdag had aangekondigd dat de bouw zonder de uitspraak van de Kroon af te wachten door zou gaan, heeft de gemeente daar abrupt een stokje voor gesto ken. Volgens de heer Mijnders kwam de tus senkomst van de gemeente niet ongelegen, omdat er nu weer openingen zijn ontstaan om de zaak via het gerecht aan te zwengelen. Overwogen wordt om de door de gemeente opgelegde bouwstop via een kort geding of Arob-procedure te bestrijden. Volgens zakenman H. Mijnders zouden de werkzaamheden in zijn pand dinsdag hervat zijn om de Kroon, bij wie deze zaak nog steeds dient, op te jagen. De Kroon zou op 1 mei al een uitspraak over deze affaire hebben moeten doen, maar het onderzoek was op dat tijdstip nog niet afgerond, zodat de bouwver gunning werd geschorst. In de ogen van Mijn ders en Van den Broek gebeurde dat een dag te laat. De gemeente deelt dat standpunt niet, vandaar het optreden van bouw- en woning toezicht. Voor wat de inrichting van de Di- gros' supermarkt betreft op een plaats in het Mijnders-complex waar geen juridische strijd over wordt gevoerd, deelde de meubelkoning mee, dat deze gewoon doorgaat. De super markt zou medio september open gaan. Ook de gedeelten van het gebouw waar Mijn ders zijn meubeltoonzaler. heeft, ondergaan op dit moment een verbouwing. Mijnders hiero ver: „Door de berichtgeving over de Digros- vestiging aan de Langegracht is het misver stand bij mijn klanten ontstaan, dat mijn zaak er in Leiden mee zou stoppen. Dat is na tuurlijk riiet waar. De Digros-vestiging neemt slechts een gedeelte van het pand in beslag. De meubelverkoop blijft gewoon doorgaan". LEIDEN De centrale directie van de Volks huisvesting: heeft gisteren groen licht gegeven voor de renovatie van woningen in de Transvaal- buurt. Het handelt om 164 vooroorlogse wonin gen van de Vereeniging tot bevordering van dend bouw van Werkmanswoningen. Na verbetèring fen verheling zal het complex uit 1'52 woningen bestaan. De totale renovatiekosten worden geraamd op meer dan elf miljoen gulden'. Per woning betekent dit gemiddeld 72.371,78. Met de renovatiewerkzaamheden zal binnen drie maanden moeten worden begonnen. De - renovatiewerkzaamheden wor den verricht door het aannemingsbedrijf Ooyèvaar b.v. uit Alkmaar. De woningen, die in 1928 werden gebouwd, worden alle voorzien van een centrale verwarming die wordt geïnstal leerd door het technisch bureau Mampaey-Maes b.v. uit Bloe- mendaal. In haar schrijven wijst de centrale directie van het ministerie van Volkshuisvesting erop dat alleen goedkeuring voor de plannen wordt verleend omdat deze zo zijn opgesteld dat wan neer mocht blijken dat niet in de plannen opgenomen voorzie ningen nodig zijn, daartegenover andere wel opgenomen voor zieningen zullen moeten komen te vervallen. Met de voorgestelde huurprijs van f 232,- per woning per maand kan het ministerie zich verenigen. Het heeft bovendien geen enkel bezwaar tegen aanpassing aan de trendmatige ver hoging van het huurpeil. Enkele van de binnenkort te renoveren woningen in de Transvaalbuurt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3