weer een beetje Voedseltekort in Nicaragua neemt steeds meer toe jZege Don Martina biedt Antillen nieuwe kansen .Skylab kwam in Australische woestijn terecht Menachem en Anwar j Brunner eeft afspringen OPEC- contacten oe Forse salaris verhoging Britse lagerh uisleden MEER RINGEN VOOR PLANEET JUPITER Hulp voor Oeganda gevraagd Neem die tijger achterop! Snel Esso-tijgerjack: f 12,50. ,DEN HAAG" GELUKKIG MET VERKIEZINGSUITSLAG -BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13JULI1979 1RUSSEL (ANP) Guido (runnner, Europees commis- aris voor energiezaken, heeft isteren in Brussel moeten - oegeven, dat de OPEC-lan- ,len verdere „technische con- acten" met de Europese Ge- neenschap hebben laten af- 7 pringen na de geruchtma- ;ende verklaringen die Brun- ter vorige week (zie Het Bin- lenhof van 6 juli) over de )PEC deed. Irunner verklaarde toen on- ler meer dat de OPEC het ilieaanbod welbewust kleiner loudt dan de vraag in de westerse landen. .Er moet bij de OPEC-landen ien zekere irritatie zijn ont- itaan na mijn uitlatingen", al- lus Brunner, die overigens landhaafde dat deze OPEC- (olitiek van „gecontroleerde chaarste" risico's inhoudt 'oor het monetaire systeem, e en de werkgele- 'enheid in de wereld. "Ie „Big Applebloeit (Van onze correspondent Dick Toet) NEW YORK - New York City is bezig zich te herstellen van een ver leden, waarin de immense metropool (9 miljoen inwoners) vrijwel voort durend op de rand van een bankroet zweefde. Hoewel de stad nooit een paradijs zal worden en nog immer in de financiële gevarenzone ver keert, groeit het optimisme, dat New York binnen een paar jaar de enorme gaten in de begroting kan hebben weggewerkt. Vier jaar nadat de stad financieel volledig aan het eind van haar latijn leek en nog geen twee jaar nadat een met enorme plunderingen ge paard gaande „black out" de deplo rabele toestand nog eens flink bena drukte, lijkt de stad op weg naar een opmerkelijke wedergeboorte. De stroom New Yorkers die naar de Voorsteden verhuist, bestaat nog steeds. Er is echter een omgekeerde stroom op gang gekomen van vooral intellectuelen, ongehuwden, echtparen zonder kinderen of echtparen waar van de kinderen het huis uit zijn, die terug keren naar de stad. Wonen in het hartje van New York is weer „in". De bedrijvigheid in de stad neemt toe. Vorig jaar kwamen er 48.000 arbeidsplaatsen bij. In de tien jaar daarvoor waren in totaal 600.000 banen verloren gegaan. Van groot belang voor het herstel is de geweldige stroom toeristen, die New York heeft ontdekt of heront dekt Het record van vorig jaar, 17 miljoen bezoekers waarvan 2 miljoen buitenlanders, wordt dit jaar on danks de benzinecrisis ongetwijfeld gebroken. De benzines chaarste lijkt zelfs in het voordeel van de grote steden te werken, omdat vele toeris ten minder geneigd zijn het land in te trekken. Niet alleen New York, maar ook steden als Washington DC en Philadelphia beleven ware toeris tische vloedgolven. In New York lie ten toeristen vorig jaar bijna 4 mil jard gulden achter, de hotels hebben op dit moment een gemiddelde bezet ting van 80 procent tegen rond de 65 procent enkele jaren geleden. Burgemeester Koch, een gematigd democraat die bijna twee jaar gele den de grijze eminentie Beame op volgde, heeft volgens velen in belang rijke mate bijgedragen tot New Yorks herstel. Een van zijn belang rijkste wapenfeiten was dat hij de gemeentelijke ambtenaren en hun sterke bonden vorig jaar wist te be wegen met een salarisverhoging (in clusief prijscompensatie) van slechts vier procent genoegen te nemen. Vol gend voorjaar loopt het contract af en dan zal Koch ongetwijfeld meer moeite hebben zijn ambtenaren in de pas te houden. De ontevredenheid onder het 167.000 leden tellende amb tenarenkorps is groeiende temeer daar Koch onlangs heeft aangekon digd met zeker 6.500 man te willen inkrimpen. Ook op andere terreinen heeft Koch te maken met sterke op positie, zoals met zijn plan vier van de 19 stedelijke ziekenhuizen te slui ten. Sommige menen, dat Koch al leen het economisch tij maar heeft meegehad, veel sterker zal moeten bezuinigen (onlangs werd een begro ting voor 1980 vastgesteld van bijna 27 miljard gulden) en dat Koch bij de algemeen verwachte recessie nog lelijk op zijn gezicht kan vallen. Koch zelf is er echter van overtuigd, dat het herstel zich zal doorzetten en dat New York zich in 1982 zal heb ben ontworsteld aan de financiële censuur, die de staat New York en de federale regering in Washington zijn opgelegd tijdens de serie zware financiële crises, die de stad heeft doorgemaakt. De Amerikaanse car toonisten, die jaren lang eensgezind ongezond ogende klokhuizen hebben getekend als het ging om het teke nen van de sfeer in „the big apple", New Yorks bijnaam, beginnen er in ieder geval weer in te geloven. Voor zichtig glanzende appeltjes voeren sinds kort de boventoon. *ERTH De brokstukken van Skylab dat woensdagavond in de dampkring uiteenbrak, :ijn niet zoals eerder gemeld in de Indische Oceaan, maar in de Australische woestijn op _zond 800 kilometer ten oosten van Perth te- echtgekomen. j Hen zoekt nu in de de woestijn ten oosten ran Perth naar de brokstukken van het 77 -Ion zware ruimtevaartlaboratorium. Een scha- M ïenboer John Siedler in Baladonia, 850 kilo- neter ten oosten van Perth zag de stukken lan alle kanten neerkomen. Driemaal beefde eijn huis van de inslagen, maar gevonden is t op zijn land nog niets. Jn Rawlinna, twee honderd kilometer naar het noorden, werd een twee meter brede cylinder gevonden die waarschijnlijk deel heeft uitgemaakt van de koppelingspoort van Skylab. Wie de Australische minister van toerisme het eerste brokstuk van het ruimtevaartlaboratori um toont, krijgt van de regering van West- Australië een beloning van 1000 Australische dollar.Dit brokstuk moet dan wel een derde vierkante meter groot zijn en door een des kundige als echt zijn bestempeld. President Carter heeft premier Malcolm Fra- ser van Australië inmiddels laten weten „erg opgelucht" te zijn dat er geen slachtoffers zijn gevallen door het uiteenvallen van Skylab. De vinders in het Australische Rawlinna met de cylinder afkomstig van Skylab. MANAGUA, 12 juli Het voedseltekort in Nicaragua neemt iedere dag steeds meer toe. Ismael Reyes, president van het Rode Kruis van Nicaragua, noemde tijdens een persconfe rentie de voedselsituatie „zeer ernstig". Een aanwijzing voor het voedseltekort is het da gelijks rantsoen, dat de achtduizend vluchte lingen ontvangen in het als vluchtelingencen- trum ingericht seminarie aan de rand van Managua. Ze krijgen een half ons rijst, mais en bonen per maaltijd per persoon. Absoluut onvoldoende om te overleven. Maar meer dan de 32.000 families ontvangen die en verblij ven momenteel in een van de vluchtelingen- centra verspreid over het land van de reli gieuze hulporganisaties, waarvan een woord voerder dinsdag meldde dat alle voorraden uitgeput waren. Woensdag is volgens woordvoerders van de Verenigde Staten en het Rode Kruis een voed- selluchtbrug begonnen vanuit de Verenigde Staten om het kritieke voedseltekort te ver lichten, wdaaronder ongeveer een half miljoen slachtoffers van de bombardementen van de luchtmacht van Somoza gebukt gaan. Met de zendingen van het Rode Kruis uit andere lan den, zal iedere dag 105 ton voedsel, bestaande uit rijst, graan, gecondenseerde melk en bako lie Nicaragua bereiken. Veel te weinig om de behoefte aan 250 ton voedsel te dekken, die, volgens Nicaraguaanse deskundigen, noodza kelijk is om de 250.000 behoeftigen in Mana gua en hetzelfde aantal in de andere delen van het land te voeden. Zelfs als de mensen over geld beschikken is er op de lokale markt in Managua slechts een beperkte mate voedsel aanwezig. Alle winkels zijn gesloten. De meeste van hen zijn geduren de de eerste hongergolf in Managua leegge haald. De enige plaats waar in de hoofdstad voesel gekocht kan worden zijn de geïmprovi seerde markten langs de wegen. Op de markt worden de schaarse produkten die vanaf het platteland de hoofdstad bereiken verhandeld, voornamelijk bananen en een soort zure ker sen, die op dit moment gerijpt zijn. Verder worden tijdens de plundering uit de winkels gehaalde niet-eetbare produkten aangeboden. Er is gebrek aan drinkwater en voor de ko mende week wordt de tweede hongergolf in Managua verwacht. Vanwege de oorlogssitua tie buiten Managua zijn voedseltransporten naar de bevrijde gebieden ten noorden en ten zuiden van de hoofdstad nauwelijks mogelijk. Het boterde zo goed tussen president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël tijdens de besprekingen in Alexandrië dat zij elkaar voortaan Anwar en Menachem noemen. Volgens het Israëlische dagblad Yedioth Achronoth van gisteren gaf Sadat de stoot tot de intimiteit toen hij Begin bij zijn voornaam aansprak. Begin, die zich altijd bewust zou zijn van het protocol, antwoordde niettemin met „meneerde president...„Nee, nee", viel Sadat hem in de rede, „noem me maar Anwar". Vanaf dat moment besloten zij elkaar voortaan Menachem en Anwar te noemen, aldus Yedioth Achronoth. (Van onze corres pondent Roger Si mons) LONDEN - De 635 leden van het Britse parlement krijgen een salaris verhoging van meer dan 5000 pond (22.500 gul den). Pogingen van enkele socialisten om deze forse ver hoging te beper ken tot de gemid delde opslag van een arbeider, wer den in de grond geboord met 364 tegen 16 stemmen. In Groot-Brittannië is parlementshd geen winstgevend beroep. De politici van andere EEG landen worden veel beter betaald. Zelfs na de verho ging van 74 pro cent, die verdeeld wordt fiver een pe riode van twee jaar, zal de Britse afgevaardigde er nog niet beter aan toe zijn dan zijn buitenlandse colle ga- Het jaarsalaris van een lagerhuislid bedraagt momen teel 6.897 pond. In- fasen wordt het tot juni 1981 op 12000 pond (54.000 gulden) gebracht Van dan af zal het parlementair sala ris gelijkelijk ver hoogd worden, net zoals dat van rech ters, dokters, tand- artsen en andere aanverwante be roepen. De lager huisleden hoeven dan niet meer in het openbaar te debatteren over hun eigen financië le noden. In het verleden waren dergelijke debatten geregeld een bron van er gernis voor de bui tenwereld, met het gevolg dat de par lementsleden zich nooit een royale loonsverhoging durfden toeken nen. Zelfs nu was de regering That cher oorspronke lijk van plan de 74 procent te splitsen in drie gelijke de len. Hiertegen werd met succes verzet aangetekend door talrijke lager huisleden zonder bijverdiensten, die het niet breed heb ben. In het debat over de salarisverho ging wees lager huislid Norman St.John Stevas, een rooms-katho lieke conservatief die de bijnaam „de paus" draagt, op het gevaar dat slecht betaalde af gevaardigden cor rupt gemaakt kun nen worden door middel van smeer geld en andere vormen van omko perij. Enoch Powell, de beruchte gewezen conservatief. die tegenwoordig een unionistische lager huiszetel van Noord Ierland be zet, zei, dat hij niet van plan was, de voorgestelde sa larisverhoging te accepteren. Hij drong bij de rege ring aan de opslag te verdagen tot er een nieuw parle ment gekozen is, dus vermoedelijk over \ijf jaar. „Dan kan niemand beweren, dat we onszelf bevoor deeld hebben", zei Powell. PASADENA De reuzeplaneet Jupiter lijkt meer ringen te hebben dan de ene, die de wetenschap haar tot nu toe heeft toegedacht Uit foto's die uit de Voyager II vanaf 720.000 kilometer hoogte werden genomen, was op te maken dat Jupiter wordt omringd door een verwarrende verzameling ringstructuren. De eerste ring die rondom Jupiter werd gesignaleerd staat naar schat ting 128.000 kilometer van de planeet af en bestaat uit grote brokstukken, vermoedelijk afkomstig van een satelliet. GENEVE Het Hoge Com missariaat voor de Vluchte lingen van de Verenigde Na ties heeft de regeringen ver zocht 26 miljoen glden bijeen te brengen voor de hulp aan de bijna 350.000 ontheemden in Oeganda. Het geld zal vooral aan voedsel worden besteed. Het Thaise opperbevel heeft gisteren meegedeeld dat een groep van meer dan 1000 Cambodjaanse vluchtelingen die door Thailand waren ge dwongen naar hun land terug te keren, zich weer in Thai land bevinden en door de verenigde Staten en Frankrijk zullen worden opgenomen. Esso Mix heeft nu een nieuwe sterke mengverhouding van 1:50. Daarom bieden we tijdelijk dit gekke tijgerjack aan voor maar f 12,50. Je kunt 'm bestellen bij elke Esso MLx-pomp, zorg dat je er snel bij bent (Van onze parlementaire redactie) 1 >EN HAAG Hoewel minister Van Ier Stee van Nederlands-Antilliaanse 1 Kaken deze week geen commentaar wil- - Ie leveren op de uitslag van de eind vo- ige week op de Antillen gehouden sta- cnverkiezingen mag men rustig aanne- nen dat de, bewindsman bepaald niet mgelukkig is met de forse overwinning lie de Curagaose vernieuwingsbeweging llovimentu Antijas Nobo (MAN) bij leze verkiezingen boekte. Zoals gemeld verwierf de MAN, die in de oude staten Biet eens vertegenwoordig was, in één üap zeven van de twaalf Cura^aose sta- tenzetels (in totaal telt het Antilliaanse tarlement 22 zetels) en moest de Demo cratische Partij van de demissionaire premier Boy Rozendal genoegen nemen met drie zetels, waarmee ze dus gehal veerd werd. De nogal conservatieve DP heeft in de afgelopen twee jaar de kie zersgunst verspeeld; haar coalitiepartner NVP-U (christen-democraten) heeft even eens een stap terug moeten doen. De WAN is een zeer opmerkelijk ver schijnsel in de Antilliaanse politiek. Ze werk opgericht in 1971 toen een aantal inwoners van Curasao, vooral uit de in telligentsia, een poging wilde doen om de in 1969 uitgebarsten opgekropte woede iVan veel eilandbewoners in goede banen te leiden. Veel succes had de ^IAN niet en daarom werd niet lang daarna beslo ten samen te gaan met de populistische Frente Obrero van „Papa" Godett, die in de daaropvolgende jaren nogal wat elec torale successen boekte. Langzaam maar zeker wonnen de gevestigde partijen NVP-U en DP weer terrein met als re sultaat dat deze twee groeperingen in 1977 het Curagaose aandeel in het kabi net-Rozendal leverden. Dit voorjaar zag de leider van de MAN, ir. Don Martina (44), een kans om weer naar voren te komen. Bij de eilandraads verkiezingen van april werd een goed re sultaat geboekt, waarna Don Martina met grote zelfverzekerdheid met zijn par tij een gooi naar statenzetels waagde. De DP en de NVP-U zagen het gevaar van een zware nederlaag aankomen en ver bonden zich met elkaar met (onder meer) als resultaat dat zij het dagelijks betuur van Curacao gingen vormen. Dat bestuur heeft het overigens maar een week uitgehouden want na de grote zege van de MAN bij de statenverkiezingen van 6 juli trad het snel af. „NIEUWE BEZEMS" Wat is nu zo belangrijk in de overwin ning van Don Martina en rijn MAN? De gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in ^en Haag, Eldred Ma- duro, bekend als e'en man die zich ui terst diplomatiek uitdrukt, kenschetste dat belang begin deze week met vier woorden: „Nieuwe bezems vegen schoon". Als Maduro zoiets zegt betekent dat wel wat; bovendien hoort hij zelf tot de NVP-U. Inderdaad: de boodschap van Don Martina is zó geheel anders van in houd dan die van politici als Boy Rozen dal en diens voorganger Juancho Evertsz dat men ervan overtuigd mag zijn dat Don Martina, als hij de volgende minis ter-president wordt, met een totaal ander beleid kómt. Martina, met een Neder lands HTS-diploma op zak en gepromo veerd in New York, is van plan ernst te maken met de zeer urgente sanering van de Antilliaanse economie en is bereid daartoe zeer impopulaire maatregelen te nemen. Hij heeft daarvan trouwens tij dens rijn verkiezingscampagne geen ge il im gemaakt. Don Martina zal fors optreden tegen het verfoeilijke patronagesysteem op Cura- Cao; onder zijn bewind zal het uit rijn met het weggeven van baantjes en hui zen aan politieke vrienden, een verschijn sel dat in de afgelopen jaren de politiek en het bestuur op het Antilliaanse hoof deiland ernstig verziekt heeft. Als gede puteerde (dagelijks bestuurder) van Cu racao heeft hij gedurende enkele jaren bewezen dat hij van wanten weet; aan rijn integriteit en doorzettingsvermogen wordt ruejjgetwijfeld. Curacao 'staat op het ogenblik voor een bankroet, de werkloosheid is gestegen tot meer dan twintig procent en van de jon geren tussen 15 en 24 jaar heeft zelfs meer dan vijftig procent geen werk. Bo vendien heeft het huisvestingsprobleem op Curacao afschuwelijke vormen aange nomen: duizenden mensen staan op de wachtlijst En dat op een eiland dat „maar" zo'n 150.000 inwoners telt. Don Martina wil, als hij premier wordt, ook elders op de Antillen aan bestaande wantoestanden een eind maken: een schrijnend voorbeeld daarvan is de be stuurlijke chaos op het eiland Sint Maar ten. Met het hem eigen enthousiasme zal hij aan het werk gaan, zich ervan be wust dat hij bij de „gevestigden", al thans een deel van hen, veel tegen werking zal ontmoeten. Van vriendjespo litiek zal geen sprake meer rijn. ARUBA Don Martina heeft gelukkig ook ingezien dat hij moet gaan samenwerken met de grootste partij van het tweede Antilliaan se eiland, Aruba. Die partij, de Movi- miento Electoral di Pueblo (MEP), geleid dóór Betico Croes, verwierf vorige week vijf van de acht Arubaanse zetels in de staten. Twee jaar geleden maakte de toenmalige kabinetsformateur Rozendal de ernstige fout Croes en zijn MEP bij de formatie te negeren. Daardoor verer gerde het isolement van de MEP met als gevolg dat deze Arubaanse partij nog ra- dikaler werd. Croes streeft er, zoals be kend, naar Aruba in 1981 onafhankelijk te maken, niet alleen van Nederland maar ook van de andere Antilliaanse ei landen en in het bijzonder van het „bazi ge en arrogante" hoofdeiland Curasao. Croes heeft de afgelopen weken wel wat gas teruggenomen.' Hij toonde zich bij voorbeeld niet geheel afkerig van het denkbeeld om op de Antillen, althans voorlopig, het Zwitserse kantonale sy steem op de een of andere wijze toe te passen. Aruba zou zo een maximum aan zelfstandigheid kunnen verwerven zonder dat het staatsverband als geheel in ge vaar komt. In feite ligt deze benadering niet zo heel ver van die van Don Marti na, die dezer dagen verklaarde, dat, als men de ideeën van de MAN en de MEP over de toekomstige staatkundige ver houdingen zou gaan invullen, de verschik len niet onoverbrugbaar zullen blijken te zijn. Om verdere escalatie te voorkomen lijkt deelneming van de MEP aan de co alitie de beste mogelijkheid. Op die wijze kunnen ook de voorwaarden geschapen worden voor rustig overleg in de Konin- krijkswerkroep, die onder voorzitter schap van oud-premier Biesheuvel bezig is aan een rapport over de toekomstige staatkundige verhoudingen op de Neder landse Antillen en de relatie met Neder land. Als Don Martina en Betico Croes het - ongetwijfeld na veel overleg - eens zou den worden over de samenstelling van een nieuw kabinet (waarbij ongetwijfeld ook de eenmansfracties van Bonaire en de Bovenwindse eilanden betrokken wor den) kan de basis gelegd worden voor een gunstige ontwikkeling, gekenmerkt door een krachtige aanpak van de zieke Antilliaanse economie en een in een rus tige sfeer verlopend staatkundig overleg. Het is in dit licht duidelijk dat minister Van der Stee bepaald niet ongelukkig is met de recente ontwikkelingen. Hij heeft de laatste tijd zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer laten weten dat de ontwikkelingshulp aan de Antillen op de helling kan komen als de regering in Willemstad niet meer aan sanering doet Welnu, bij Don Martina zijn in elk geval de politieke wil en de know-how aanwe zig om aan de eis van Van der Stee te gemoet te komen. De Nederlandse minis ter zal er wèl op moeten rekenen dat hij meer tegengas uit Willemstad zal krijgen, omdat zowel Don Martina als Betico Croes een stuk Antilliaans zelfbewustzijn uitstralen. Maar dat zal Van der Stee als uitstekend onderhandelaar alleen maar welkom zijn. Al met al is het ruet verwonderlijk dat niet alleen op de Nederlandse Antillen maar ook in politiek Den Haag de ko mende ontwikkelingen in Willemstad met

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11