weehonderd jongens mjgen midden m ie zomer onderricht )e toevallige ontdekking van atletiektalent Diederik Everts pelen en speelgoed in en afrikaans dorpje Alleen kijken naar teksten op schilderijen :l animo voor ushockeyschool op de uithof ÜDRT/GEWEST leidse courant DONDERDAG 12 JULI 1979 pagina7 t BEN ER HELEMAAL DOOR OVERROMPELD" TTERDAM Kinderen staan centraal in tentoonstelling 'Michezo spelen en elgoed in een afrikaans dorpje' die van 21 tot 312 december te zien is in het Mu- 1 van Land- en Volkenkunde te Rotter- een dorp in Kenya heeft Truus Nijhuis, i doktersvrouw uit Loenerslooot, tijdens een ejarig verblijf in deze oostafrikaanse staat, i collectie speelgoed verzameld die door de rpsjeugd zelf is gemaakt Daarvoor werd It alleen plantaardig materiaal uit de eigen Igeving gebruikt maar ook allerlei afval als rton, plastic, ijzerdraad en zo meer. Met vindingrijkheid en een trefzekerheid "die rbluft èn ontroert hebben die afrikaanse kleren bussen en auto's, vliegtuigen en otjes geknutseld, maar ook muziekinstru- mten en spelletjes gemaakt die nu bijeenge- ftcht zijn op deze tentoonstelling. Ter ülu- atie geeft een reeks foto's een beeld van de manier waarop de jeugd in dit dorp zich met zijn speelgoed en spelletjes bezighoudt. Een diaprojectie, een film en muziek roepen de sfeer rond die activiteiten op. Het museum wil zich echter niet beperken tot het tonen van speelgoed en foto's. De bedoe ling is de bezoekende kinderen maar ook ,hun ouders te stimuleren zelf aan het werk te gaan, hetzij door het maken van speelgoed, hetzij door het doen van spelletjes, zoals het afrikaanse 'Bou'. Daarvoor is dagelijks in de tentoonstel: lings zaal gelegenheid; materiaal is voldoende voorhanden. Vele kinderfoto's uit allerlei delen van de we reld, gemaakt door Ad Breevaart uit Dord recht, wijzen de weg naar 'Michezo' op de tweede verdieping van het museum. En voor wie een blijvende herinnering aan deze spe lende kinderen wil bewaren heef Truus Nij huis een aantrekkelijke, rijk geïllustreerde ca talogus samengesteld die voor ƒ6,te koop fNWB moet reizen zorgvuldiger aanprijzen ■STERDAM (ANP) De VWB moet in het vervolg fevuldiger zijn met de aan- ijzing van haar reizen. Dit Ivies heeft de Reclame >de Commissie de ANWB fceven naar aanleiding van *n klacht van een reiziger ter een passage in de bro chure „Verre vliegreizen 1978" over een 23-daagie rondreis door India en Napel. Daarin stelt de ANWB dat de reis „in samenwerking met India reizen" georganiseerd wordt In werkelijkheid blijkt de ANWB met de organisatie niets te maken te hebben en wordt de reis alleen onder de verantwoordelijkheid van de ANWB verkocht De dienst verlening tijdens de reis is af komstig van de werkelijke or ganisator, het passagebureau F. W. Koudijs N.V. uit Gouda. '?c *11 HAAG „Er is enorm jeugdig talent in Nederland jet ijshockey. Maar het is nigrlijk altijd de vraag of het Jinjtkomt. Ga in Amsterdam geje jeugdtraining van Ajax p 1 kijken. Daar lopen zonder >m*el voetballertjes rond die in zich hebben om een Jo- n .Cruijff, Piet Keizer of Sja- imjiwart te worden. Dat is al is-it zo, maar of het er uitkomt ;id<: later blijken", aldus ij{ imy Smit, de directeur van ^JJjshockeybond en algeheel ideir van de Nederlandse ijs- «ueyschool in het Haagse wxatscentrum De Uithof, e t dbfekeyspelers midden in de zomer tij. zohun schoolvakantie in training op rettünstijs. Jan Klok, directeur van De f: „Dit keer hebben we voor het jaar de ijshockeyschooL In drie komen er meer dan tweehonderd ns op het ijs. De dag begint voor 's morgens om half zeven en om ïlf 's avonds is het bedtijd. Per dag ze drie uur ijstraining. De jongens illemaal ondergebracht in het jeugd- Overvoorde. Per week kost het speler, inclusief alles, 325 gulden. Er iongens bij die hier al voor de vier- eer komen. Vergeet niet dat Neder land zo'n zeshonderd jeugdijshockeyers rijk is en dat van hen toch een derde op onze school zit". Met zo'n zeventig jongens in de leeftijds groep van zeven tot zestien jaar gebrui ken we in De Uithof de lunch. Dummy Smit wil na het eten, waarbij de jongens de boterhammen verscheuren of er mor gen geen eten zal zijn, praten over de ijshockey school Nederland. „Met het ijs hockey zitten we in Nederland in de lift, dat is dacht ik genoeg bekend. Neder land werd onlangs bij de wereldkam pioenschappen in de B-groep wereldkam pioen. Daardoor is er meer belangstelling in ons land gekomen voor de ijshockey- sport, vooral bij de jeugd. Daarom is het zo belangrijk dat we door middel van deze school de jeugd kunnen opvangen. Ijshockey is geen eenvoudige sport en goede begeleiding van de talenten is dan ook meer dan nodig". Docenten op de school van Dummy Smit zijn bekende ijshockeyers zoals George Petemousek, de Tsjech die al vele jaren een steunpilaar is van de Nederlandse ijshockeyploeg en van Tilburg Trappers en o.a.de doelman van Oranje Gerry Gö-' beL Basistechniek Dummy Smit, die samen met coach Hans Westberg verantwoordelijk was voor de successen van de Nederlandse ijshockeyploeg op de wereldkampioen schappen: „Wij brengen hier de jongens de basistechniek van het Ijshockey bij. Dat is voor een clubtrainer erg moeilijk omdat de meeste junior door het grote gebrek aan ijstijd in de winter niet lan ger dan drie kwartier voor training bij zijn club op het ijs staan". Wij leren hen goed schaatsen. Daar gaat het grootste gedeelte van de drie uur ijs- training per dag in zitten. Slechts tien minuten per dag krijgen ze training met de puck. Verder mogen ze dan wat drib belen, passen en op het doel schieten. Wij brengen hen de geheimpjes bij van het schieten, geven les in het maken van doelpunten. Daar gaat het immers om en dat is voor de meesten erg moeilijk". Tijdens de training mogen de spelers op het doel schieten. De puck in het doel schuiven is er niet bij, omdat op de ijs vloer vlak voor het doel een balk is aan gebracht van ongeveer vijf centimeter.- Zes oefeningen staan centraal tijdens de ijstraining. Punt 1: Sprinten en stoppen met de start op de middellijn. Punt 2: De slalom zonderpuck. Punt 3: Slalom en passen. Punt 4: Schieten op een leeg doel. Punt 5: échten" rijden. Punt 6: Oefeningen voor de goalie. Examen Op de eerste dag van de training geeft Dummy Smit deze zes oefeningen op. LFT Diederik Everts weet _!igenlijk nog steeds niet al te d raad mee. De negentienja- t student, richting industriële |mgeving aan de Technische eeschool in Delft, moet ai die langs nieuw opgedane impres- i eerst nog maar eens rustig in verwerken. Voor iemand, tot voor kort nooit echt se is iets aan sportbeoefening I gedaan, leverde hij op zon- 10 juni jongstleden een op- tbarende prestatie. Bij atle- iwedstrijden in Amsterdam Everts, als gastiid uitko- nd voor V en L/TC, de 200 Ier in de zo verrassend snelle I van 22,3 seconden. Genoeg en voor hemzelf en beslist t in mindere mate voor ge ïnde Haagse vereniging om ie hele ontwikkeling ietwat gvuldiger te gaan. Want zo'n tnelijk natuurtalent mag je jezelf respecterende club eraard niet zonder meer laten ppen. Het onderlinge contact idt binnenkort dan ook zijn llag in een lidmaatschap, met traan verbonden een duidelij- intensivering van de trainin- 1. ir Diederik Everts begon het destijds maal als niet meer dan een onbedui- il grapje. Met enkele vrienden trainde wel eens een beetje, dacht ook wel s voorzichtig in de richting van de, plaatselijke studentenvereniging De Del- fers, maar werkte die plannen niet ver* der uit. Totdat iemand van V en L/TC de stevig gebouwde atleet eind mei toe vallig in actie zag tijdens de Nederlandse studentenkampioenschappen in Gronin gen. Daar realiseerde Everts op de 200 meter zelfs een tijd van 22 seconden rond. Van het één kwam vervolgens al gauw het ander. En toen de sneeuwbal eenmaal ging rollen, werd het steeds dui delijker dat Diederik Everts wel degelijk mogelijkheden heeft. „Ik ben er helemaal door overrompeld", vertelt hij, net terug van een vakantie in Cannes. „Plotseling komt iedereen op me af. Zelf heb ik in feite nog geen idee wat die tijden werkelijk betekenen. Ik zou ook niet weten wat er allemaal te koop is in de atletiekwereld. Geen idee welke wedstrijd wel en welke niet be langrijk is. Maar we zullen straks wel zien. In augustus begin ik met de trai ningen. Gewoon leuk om eens te kunnen /kijken hoe snel ik kon". Broertje dood Diederik Everts had aan serieus sport bedrijven vroeger altijd een broertje dood. Hij liet op school bij de gymlessen al zoveel mogelijk verstek gaan, ging lie ver naar feesten en bleef het leven van de zonnige kant bekijken. Weliswaar werd hij als twaalfjarige lid van de plaatselijke hockeyclub in zijn toenmali ge woonplaats Beuningen, maar dat bleek niet meer dan een opwelling van zeer korte duur. ,Maar vorig jaar begon ik me toch wat slapjes te voelen. Duidelijk een gebrek aan conditie. Daarom ben ik met wat vrienden gaan hardlopen. Lange afstan- AMSTERDAM In het Rijksmuseum wordt t/m 7 ok tober in een van de kabinet ten van de eregalerij de ten toonstelling 'Alleen kijken naar teksten op schilderijen' gehouden. Er zijn zestien schilderijen uit eigen bezit te zien, waarin de schilders let ters, woorden of teksten heb ben verwerkt. Schilders zijn geen schrijvers en schrijvers geen schilders. Wat schilders te zeggen heb ben geven ze weer met hun eigen beeldende middelen. Waarom hebben ze dan soms toch woorden gebruikt en hoe deden ze dat? Op stillevens hebben ze boeken met leesba re teksten geschilderd, maar ze konden nooit meer laten zien dan de opengeslagen bladzijden. Ze' hebben sche pen geschilderd en de ge schiedenis van zo'n schip er bij gegeven op een geschil derd brief. Maar waar laat je zo'n briefje op een zeestuk? En wat deed de schilder als hij een gesproken woord let terlijk wilde weergeven? Dit soort problemen komt op Catharina Dulac, schilderij toegeschreven aan George van der Mijn. de tentoonstelling aan de De toeschouwer kan meelezen in het boek dat deze oude vrouw orde. Het is de vijfde in een leest. reeks presentaties, gekozen Vroeger stond ijshockey daar nummer- één, maar dat is al lang niet meer het geval. Wonderspelers zijn er niet meer te halen voor de Nederlandse competitie". Dummy Smit moet weer het ijs op. Spe lers uit Waalre, Nieuw Vennep, Den Bosch, Assen, Den Haag, Amsterdam, Hoomsterzwaag, Eindhoven, Utrecht en Paterswolde om maar enkele plaatsen te noemen luisteren naar zijn uitleg en kij ken naar het onderricht. Na de ijstrai ning zoeken ze de zonnige duinen en het strand op. Voorwaar, een fijne sportieve vakantie voor de ijshockeyer-in-spé. ARTHUR VAN RIJSWIJK den zijn aan mij niet zo besteed, dan ga ik alleen maar scheel kijken. Maar de ..sprintnummers vond ik direct al reuze leuk. Ik ben namelijk van nature nogal explosief, althans dat heeft men mij ver teld. We hebben toen ook eens op de baan getraind, in Delft bij AV '40. Maar serieus aan topsport denken, dat was er niet bij". Discipline Via via schreef Diederik Everts in voor deelneming aan de al gememo reerde titelstrijd voor studenten in Groningen. „Ik wist nog niet eens hoe ik moest starten. Bij het begin lag ik dan ook vele meters achter. Mijn stijl van lopen schijnt ook af schuwelijk slecht te zijn. Maar zo lang het maar hard gaat, zal me dat een zorg zijn. Uiteraard ga ik er nu wel serieus voor trainen. Het schijnt inderdaad te kunnen, nou dan heb ik er wel iets voor over. En dan zal ik ook echt geen moeite met de discipline hebben". Met Diederik Everts heeft V en L/TC mogelijk een sterke troef in handen ge kregen. Ook stadgenoot Sparta kwam al eens langs, maar Everts gaf meteen de voorkeur aan V en L/TC. „Die mensen hebben me erg fijn opgevangen en voor al trainer Cock Mooijman", kenmerkt hij zijn beslissing. „Ik zal er nu aan doen wat ik kan. Door al deze aandacht begin ik het eigenlijk steeds leuker te vinden. Naar mijn gevoel heb ik er straks ook wel veel voor over. Dan maar wat min der uitgaan. Al heb ik nog steeds het ge voel in een gekke droom terecht te zijn gekomen". DICKKIERS Christus en Petrus door Claude Vignon. Op het boek de tekst „Pe trus, hebt gij mij lief?" „Ja Heer" „Weid mijn schapen". uit het minder bekende deel van het eigen schilderijenbe- zit Elke te toonstelling vestigt de aandacht op één bepaald schildersprobleem, dat de be zoekers ook tegen zullen ko men in de permanent getoon de collectie. Daarnaast wordt door middel van detailfoto's nog eens de aandacht geves tigd op tien andere gevallen. De tentoonstelling wordt be geleid met een geïllustreerde folder. Vlak voor het vertrek is er een examen voor de spelers, die een bepaald aantal punten moeten behalen. Wie voldoende punten haalt, komt het volgend seizoen een klas hoger op de ijshockeyschool. Dummy Smit: „Het wordt nu toch hoog tijd dat we met louter Nederlandse jon gens in de competitie gaan ijshockeyen. In Nederland is veel goede jeugd. Maar het gebeurt nog veel te dikwijls dat die jongens er ten onrechte naast staan om dat op hun plaats een Nederlandse Ca nadees of een echte buitenlander moet spelen. Soms is de Canadees niet eens beter dan de Nederlandse jongen die op de bank zit. Op het ogenblik is er weer de jaarlijkse run naar het buitenland om spelers te halen voor de Nederlandse competitie, die in september van start gaat. Straks zullen er zonder twijfel weer zogenaamde Nederlandse Canade zen komen die plaatsen in gaan nemen in de competitie en wellicht in Oranje. De bond doet door middel van centrale trainingen en deze ijshockeyschool veel aan jeugdtraining, maar de verenigingen moeten natuurlijk ook meewerken en niet te veel stilstaan bij het heden. Kijk' niet te veel naar Amerika en Canada.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7