AipL zaï Ploeg door de knieën maar 'toeslaan" J°°P Zoetemelk opgewekt CAO betaald voetbal tot menselijker bestaan )'n Antwerpenaar zet ourbaas Lévitan klem Johan van de Velde wil per se een etappe winnen U zoekt een wasdroger die u gewoon overal kunt neerzetten. AEG laat je niet in de steek. LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 JUL11979 PAGINA 13, DE ALPEN IN... 16eETAPPE-199km-13JULI r Dreigend lagen in de verte de .j silhouetten van de Alpen, waar- eeuwige sneeuw glinsterde in de dpït gebeuren in de komende dagen, tal ik toeslaan". Hij sprak deze opti- jche woorden in Evian aan het meer nne, aan het eind van de langste ei in deze 66e Tour. De drager van .^e trui was opgewekter dan de laat- rQigen het geval was. Een beetje be- jidend wel, want het was opnieuw ^voorspoedige dag voor Zoetemelk, lit won in de tussensprints maar 40 seconden terug en is nu in het klassement tot 49 seconden ge- jd. En wat tenminste zo erg was: de or van Zoetemelk ging volledig door Hij genoot de gehele dag prak- 1 geen bescherming, hetgeen een ui- riskante zaak is. )0 km. koers, toen al twee hoge cols t Juragebergte in het grensland tus- 'witserland en Frankrijk beklommen 1, viel het peloton in drie groepen Voorop, in de eerste groep van 28 irs, reed Hinault omringd door vijf fnaats. Zoetemelk was in die groep laai alleen, zoals hij ook in de vijf nsprints om de kostbare seconden jcatie alleen stond. En dan toch aan etftish in Evian-les-Bains een opgewekte n truidrager. Hoe valt dat te rijmen? Ufyoelde me vandaag veel sterker, ik tfyreer macht. Daarom geloof ik, dat ik ol{ bergtijdrit de gele trui kan behou- [oljn echter nog maar weinig volgers, ^vertrouwen hebben in Zoetemelk. Bernard Hinault scoort in de prognoses bijna honderd procent. Ook onder de ren ners is hij sterk favoriet. Dietrich Thurau zei gisteren: „Geloof me, Zoetemelk heeft geen enkele kans tegen deze Hinault. Hij is ons op alle fronten de baas". De Fransman legde gedurende de bijna zeven uren durende rit in loodzwaar weer het peloton volkomen zijn wil op. Er wa ren talrijke renners, die wel iets wilden ondernemen, maar alle vluchtpogingen waren bij voorbaat tot mislukken ge- doend, omdat Hinault niet wilde dat ze doorgingen. Hij wenste de groep bijeen te houden om zodoende met zijn machtige sprintvermogen tijdwinst te boeken op Zoetemelk. Dat is ook gelukt. Voor de negende dag haalde het peloton sneller dan voorzien was de eindstreep. De Belg De Meyer, die de massasprint won, arriveerde 35 minuten eerder dan het snelste tijdschema aangaf, ondanks dat er onderweg nogal het een en ander gebeurd was. Bijvoorbeeld een massale valpartij in de straten van Chaud-de- Fonds. Daar stak een kleine, witte poedel de weg over en op slag lagen 35 renners op de grond. De dame, aan wie de poedel toebehoorde, ging er met het hondje on middellijk vandoor, een puinhoop achter latend. Later schatten de mecaniciens de schade aan materiaal op zeker 20.000 gulden. In luttele seconden ging dit bedrag verloren. Gebroken fietsen en wielen, verbogen stu-, ren, remmen, afgebroken zadels en nog niet te spreken over de gescheurde truien en broeken en vooral over de kapotte knieën (Pollentier moest doktershulp in roepen) en ellebogen. Finish van een al weer heel hard gereden etappe. Mare de Meyer wint voor Kelly en fcs- classan. Het duurde enige tijd, voordat dè orde in voile inspanning verliest een renner hersteld was en het peloton weer com- bij een dergelijke temperatuur een liter pleet richting Evian reed. De renners vocht per uur. Er moet dus veel bijge- vloekten en tierden om zoveel tegenslag, tankt worden, want zo hevig transpire- want ze hadden het zonder valpartij al rend verliest een mens ook gouten zoals zwaar genoeg. Het was zeker dertig gra- natrium, kalium en magnesium en de on- den, de zon brandde onbarmhartig en er ontbeerlijke vitamine C. werd hevig gezweet onder de koers petten. Bij de twee bevoorradingen in deze lang ste etappe werden dan ook bidons - drink- kruikjes van een halve liter - aangereikt met isotar, een dorstlesser met citroens- maak, waarin de gewenste mineralogische reserves en vitamines zijn opgenomen. Verder thee en cola. De honger werd gis teren gestild met vier broodjes gekookte kip, platte kaas en tomaten met geraspte kaas, voorts met vier pakken ligakoeken en vier appeltaartjes. Voldoende om de renners vele uren lang. op de been te houden en in staat te stel len na zoveel dwangarbeid nog een pak kende finale te rijden. Dat deed o.a. Ger- rie Knetemann. Hij spróng 1500 meter voor de finish weg, maar werd op één kilometer voor de streep achterhaald. „Je moet een beetje geluk hebben met zo'n demarrage", zei de wereldkampioen. „Mis schien ben ik wel iets te vroeg wegge gaan. Ik zag dat ik verloren was op het moment, dat de motor met de rijdende ca mera zich liet terugzakken. Mijn achter volgers konden daarvan profiteren. Zij sprongen op het wiel van de motor en vervolgens naar mij toe. En toen de weg ook nog licht bergop begon te lopen, viel ik helemaal stil. Ik had geen enkele kans Achter Kentemann brachten Martens en Verschuere hun sterkste sprinter Mare de Meyer in stelling. De sterke Belg won en behaalde zijn tiende overwinning in dit seizoen. Met Zoetemelk werd De Meyer gehuldigd. Hij wees op het gele tricot. „Zo'n trui is toch een zwaar juk om te dragen", vond hij, „hij kan een renner vermoorden, Joop". Zoetemelk knikte: „Als ik het niet haal, sterf ik in ieder ge val in het goede harnas", vond hij. JeanNelissen Uitslagen De uitslag van de veertiende etap pe: 1. Mare Demeyer (Bel-Huysmans) 248,2 kilometer in 6 uur 45 minuten en 10 seconden (gemiddelde snel heid 36.755 km p.u.), 2. Sean Kelly (ler-Lauwers) z.t., 3. Jacques Esclas- san (Fra-De Muer) z.t, 4. Didi Thu rau (Wdl-Jössart) z.t., 5. Giovanni Mantovani (Ita-Boifava) z.t, 6. Ulli Sutter (Zwi-Post) z.t., 7. Jean-Louis Gauthier (Fra-Danguillaume) Z.L. 8. Nazzareno Berto (Ita-Boifava) z.t., 9. Paul Sherwen (6B-Geminiani) z.t.. 10. Philippe Tesriiere (Fra-Geminiani) z.t.. 11. Bernaudeau (Fra-Guimard) 6.45.10, 12. Teirlinck (Bel-lelangue), n Van onze verslaggever) „Louis d'n Ant- ►enaar" is chauffeur van lus, waarin elke dag de ers van Fred de Bruyne óerd worden. Hij heet Goris, maar wordt „d'n verpenaar" genoemd, at hij uit deze Belgische mstad komt, hetgeen al te horen is aan zijn nt. „D'n Antwerpenaar" gisterochtend zijn luxe ibus wel erg opvallend Irkeerd bij de start- Its, waar hij achter het r rustig een sigaretje zat Dken toen een klein, drif- ®.mannetje met wilde ge in hem duidelijk maakte, a|hij de bus moest ver- jtsen. jziet „d'n Antwerpenaar" uit: een donke- ifbril, grote snor, wilde ?*dos en brede schouders, jis dan ook voor de dui- enog niet bang. Zeker niet i zo'n klein ventje als hem verscheen. Hij rea- s(de dan ook niet op de ,e gebaren van het man- b, dat aanstalten maakte ie bus binnen te komen. Antwerpenaar" liet het «jinetje rustig de treden van de bus beklimmen en drukte vervolgens op het juiste moment op de knop, zodat de.deuren van de bus zich met één klap sloten. Het manneke zat met een arm tussen de deuren klem. „Dat doet geen pijn", legde de po tige chauffeur later uit, „want er zitten dikke rubbe ren strips op die deuren, maar je zit wel muurvast". Zo reed „d'n Antwerpenaar" de bus een honderdtal me iers verder terwijl het drifti ge manneke schreeuwde van woede. Toen hij de bus op zijn nieuwe standplaats had gezet, drukte „d'n Antwerpe naar" opnieuw op* de knop en de deuren openden zich weer. Nu wilde het mannetje, buiten zichzelf van boosheid, de bus betreden om hem ter verantwoording te roepen. „Ik verstond geen woord van wat hij allemaal riep", vertel de de chauffeur, „want ik spreek geen woord Frans, al leen maar Antwerps". De brutaliteit van het mannetje werd hem toch te gortig. Hij pakte het ventje bij kop en kont, en wierp hem met een krachtige zwaai de bus uit. Niet lang daarna verscheen een opgewonden ploegleider Fred de Bruyne ontdaan in de bus. „Wat heb jij allemaal uitgehaald", vroeg hij aan „d'n Antwerpenaar". „Daar krijgen wij grote problemen mee". Wat bleek? Het drifti ge mannetje, dat de bus was uitgegooid, was niemand minder dan de groté baas van de Tour de France, Fe lix Lévitan. „Kom op", zei Fred de Bruyne, „we kunnen misschien nog iets redden, als we onmiddellijk onze ver ontschuldigingen gaan aan bieden". Zo moest „d'n Antwerpe naar" in het openbaar weé- moedig een knieval maken voor Lévitan, die hem be keek alsof hij oud vuil was. Maar De Bruyne wist toch de zaak te sussen. „Hij ken de u niet, meneer Lévitan, en hij verstond u niet, hij spreekt geen Frans, anders had hij dat natuurlijk nooit gedaan". Dreigend hief Lévi tan zijn vinger op „laat dit nooit meer gebeuren", sprak hij met stemverheffing, „an ders zet ik hem onmiddellijk uit de ronde". Na deze repri mande droop „d'n Antwerpe naar" verslagen af. Een, helaas, dagelijks voorkomend verschijnsel: val partij. Ditmaal hield een dame haar poedeltje niet aan de lijn, waarvan deze chaos het gevolg was. EVIAN „Ik heb het idee, dat ik even goed rijd als het vorig jaar, maar ik heb minder geluk", vindt Johan van de Velde. In Evian behaalde hij in de eindsprint een fraaie zesde plaats. „Misschien ben ik wel wat te rustig, ik zou best wat agressiever kunnen zijn. De buitenwacht vindt natuurlijk dat ik bezig ben aan een niet zo best seizoen, omdat ik nog zo weinig overwinningen heb behaald. -Maar het ene 'jaar is het andere niet. Vandaag reed ik weer erg goed. Toen veel renners zaten te kreunen, reed ik fluitend mee. Ik zal in de Alpen dan ook initiatieven ontwikkelen, want soms betrap ik me er op, dat ik altijd maar denk: blijf bij de kopstukken, volg ze zo lang mogelijk. Terwijl er voor mij misschien veel meer inzit, als ik zelf initiatief neem, voordat zij in de aanval gaan. Ik kan wellicht meer dan ik zelf denk". Van de Velde was in Evian, ondanks de slopende etappe, niet in het minst vermoeid. „Ik ben weer in vorm, de misser in de Pyreneeën is vergeten. Mijn moreel wordt beter en ik heb nog persoonlijke ambities. Ik wil per se een etappe winnen, dan is mijn Tour de France goed. In de twee ploegentijdritten heb ik hard gewerkt en de glans van die twee overwinningen straalt toch ook een beetje op mij af". Eindelijk toonden de renners van Post gisteren weer, dat zij nog altijd gevreesde kapers op de kust zijn. Onderweg ging Gerrie Knetemann twee keer weg uit het peloton, maar hij vond geen genade in de ogen van de Eenault- ploeg, die meteen op zijn achterwiel sprong. Ook Johan van de Velde reed steeds voorin. „Het tempo lag in de laatste 20 km. te hoog om weg te komen", zei hij, „an ders had ik het zeker gedaan. Maar ik vind dat je je niet te buiten moet gaan aan zin loze ondernemingen, en dat was zo'n uitlooppoging als het peloton 55 km. per uur rijdt". tinez (Fra-Everaert), 16. Jourdan (Fra- Everaert), 17. Verbrugge (Ned-De Bruyne), 18. Sanders (Fra-San Eme- terio). 19. Verlinden (Bel-Jossart), 20. De Saever fBel-Lauwers), 21. Rudy Pevenage (Bel-Jossart). 22. Lelay (Fra-Geminiani), 23. Jacobs (BekJos- sart), 24. Tackaert (Bel-De Bruyne), 25. Michaud (Fra-Huysmans). 35. Kui per (Ned-De Muer), 42. zoetemelk (Ned-Danguillaume), 50. Knetemann (Ned-Post). 65. Lubberding (Ned- Post), 88. Maas (Ned-De Bruyne), 94. Den Hertog (Ned-Jossart), 103. Pronk (Ned-Post) allen z.t: 6.45.10. Algemeen klassement: 1. Joop Zoeter me) 55.42.15, (Fra-Guimard) op 4». sec., a. nennie Kuiper (Ned-De Muer) op 7.48, 4. Ulli Sutter (Zwi-Post) op 8.07, 5. Sven- Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op linden (Bel-Jossart) op 11.11, dre Dierickx (Bel-Jossart) op 11.15, Jean-Rene Bernaudeau (Fra-Gui mard) op 13.19, 10. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) op 14.50, 11. Bat- taglin (Ita-Boifava) op 15.22, 12. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 15.37, 13. Pollentier (Bel-Lauwers) op 17.04, 14. Thureau (Wdl-Jossart) op 18.54, 15. Agostinho (Por-Huysmans) op 19.08, 16. Hezard (Fra-De Muer) op 19.30, 17. Criquielion (Bel-Jossart) op 21.15, 18. Rudi Pevenage (Bel-Jossart) op 21.52, 19. Wellens (Bei-Post) op 22.58, 20. Martinez (Fra-Everaert) op 24.51. 21. Lubberding (Ned-Post) op 28.54, 22. Schepers (Bel-De Bruyne) op 28.58, 23. Vallet (Fra-Everaert) op 31.59, 24. Van de Velde (Ned-Post) op 33.10. 25. Van Impe (Bel-Lelarv gue) op 35.45, 43. Pronk (Ned-Post) op 57.21, 58. Den Hertog (Ned-Jos- sart) op 68.57, 59. Knetemann (Ned- Post) op 69.09, 79. Verbrugge (Ned- De Bruyne) op 80.55. Ploegenklassement: 1. Everaert (Pescheux, Vanoverschel- de, Martinez, Jourdan) 27.00.40, 2. Jossart, 3. Geminiani, 4. De Muer,-5. Guimard, 6. Huysmans, 10. Post al len z.t.. Algemeen ploegenklassement: 1. Jossart 223.25.22, 2. Danguillaume 223.31.46, 3. Guimard 223.36.42. 4. Huysmans 223.53.45, 5. Post 223.57.07.6. De Muer 224.44.08. Bergklassement: 1. Battaglin 93 pnt, 2. Martinez 86 pnt, 3. Hinault 64 pnt. 4. Kuiper 44 pnt, 5. Bittinger 41 pnt, 6. Zoetemelk 38 pnt, 7. Pollentier 38 pnt, 8. Nils son 37 pnt. 9. Agostinho 28 pnt, 10. Villemiane 26 pnt. Puntenklaasement: 1. Hinault 110 pnt, 2. Thurau 61 pnt, 3. Zoetemelk 60 pnt, 4. Demeyer 59 BPt, 5. Kelly 59 pnt, 6. Esclassan 51 pnt, 7. Jacobs 48 pnt, 8. Teirlinck 45 pnt, 9. Battaglin 43 pnt, 10. Seznec 41 pnt IJK Elke poging tot vermen- ïg van de samenleving roept e op. Niet gek, want de opposi- ;ft het gemunt op mensen, die ts voor voelen hun bestaansze- 3 op te geven. In sommige ge- kan daar zelfs nog aan worden pegd: ook al kost het mensenle-' ujlet is triest zo'n belangrijk pro- Heven aan te snijden bij de on- ing van de CAO (Collectieve Overeenkomst) voor contract- in het betaald voetbal. Een ch document, zoals het door jtrokkenen genoemd wordt, dat in Rijswijk werd onderte- /erbekend gebeuren van toespra ken, drankjes en hapjes in de be schaafde sfeer van tegenstanders die toch vrienden zijn. Werkgevers (de clubs, verenigd in de FBO) en werknemers (de spelers, ver enigd in de WCS) zijn sinds gisteren, 11 juni 1979, pas officieel gebonden aan in totaal 26 artikelen, die de ar beidsverhoudingen in die sector behel zen. Waanzinnig laat eigenlijk in een maatschappij waarin al lang over ar beidstijdverkorting en een vierdaagse werkweek wordt gesproken. Toch is de ondertekening een uniek gebeuren voor de sportwereld. 'In Nederland, in Europa, in de wereld zelfs. Dat zegt heel veel over de positie van de be taalde sport. Voor de duidelijkheid (mr. Eric Vilé, 0 voor het betaald voetbal Is getekend, wat opgeluchte gezichten opleverden ■n.r. staatssecretaris Wallis de Vries, Karei Jansen (WCS), Leo van Zandvliet n Eric Vilé, voorzitter betaald voetbal. voorzitter van de sectie betaald voet bal van de KNVB zei het ook): in de kern van de zaak heeft de CAO niets met voetbal te maken. Begrijpelijk, dat Karei Jansen, voorzitter van de WCS onder andere zei: „Met deze CAO is het mogelijk excessen aan te pakken. Er zullen buitengewoon grote veranderingen in het betaalde voetbal door ontstaan. Bij de oprichting van de WCS in 1961 was een CAO al onze doelstelling, pas in 1975 kreeg een werkgroep de opdracht aan zo'n overeenkomst te werken. Binnen vier jaar is die gerealiseerd. De CAO is niet alleen van belang voor de kleine man, want er staan natuurlijk mate riële, maar ook immateriële zaken in, zoals vrije dagen, trainingskampen, vakanties. Alle clubs zijn verplicht spelersraden te laten functioneren. De spelers moeten verantwoordelijkheid dragen, of ze het willen of niet". Alge meen als belangrijkste punt erkend, is de invoering van hèt minimumloon. Gemeengoed in het bedrijfsleven, al die voorgaande jaren blijkbaar een gunst voor de minder begaafde voet ballers. Evenwicht Hoe dramatisch het in een voetbalom geving ook kan klinken, de CAO die eindelijk een functie heeft, is een bij drage tot een menselijker bestaan. Dat gegeven blijft recht overeind bij alle kritiek, tegenwerking en moei lijkheden bij de naleving en alle be denkingen, die de clubs hebben. Van hen wordt immers zeker financieel iets gevraagd. De FBO had niet ivoor niets een jaar nodig om een tegencon- cept te ontwerpen van de CAO waar mee de WCS in het voorjaar van 1976 was gekomen. Bart Nijland, be stuurlid van de FBO en belangrijkste gesprekspartner van Karei Jansen bij de onderhandelingen, vertaalde het zo: „Het ging er om een evenwicht te vinden tussen het sociaal wenselijke en het economisch haalbare. Daarvoor zijn twintig besprekingen nodig ge weest." Voor de voetballers, van wie het me rendeel zich zakelijk moet laten verte-- genwoordigen of bijstaan, is de CAO een middel om machtsmisbruik tegen te gaan. Het is een van de kanten van de CAO, waarmee WCS en FBO te vreden zijn, maar zeker ook de WON (Vereniging van Oefenmeesters) en de KNVB betrokken zijn. Eén blije dag dus uit het leven van bestuurders, die niet moeten denken dat ze er nu zijn. De CAO is niet het einde, maar pas het begin. Wie er met zulke ogen naar kijkt, kan straks misschien ook zijn ideaal van beter en aantrekkelijker voetbal ver wezenlijkt zien. Want hoewel het een middag over arbeidsverhoudingen was, sprak iedereen (ook de staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, die de CAO kreeg overhandigd) indirect over het slechte voetbal van vandaag de dag. Misschien is het een vingerwij zing, dat op bestuurlijk niveau wordt ingezien, dat ook op het veld veel moet veranderen. De CAO kent „een voetbalparagraaf over mogelijkheden ter bevordering van de publieke be langstelling en maatregelen gericht op de kwaliteitsverbetering van het pro- dukt". Een vergelijkbare toevoeging is in geen enkele andere CAO te vinden en daarom wekt het betaald voetbal (uit welke ideële gronden ook) de in druk zijn doel voorbij te schieten. In een CAO gaat het over verhoudingen, niet over een produkt In'de roes van het succes mag dat niet worden verge ten, want de gevolgen zouden wel eens heel vervelend kunnen zijn. DICK HOFLAND MEER MOGELIJKHEDEN (Van onze verslaggever) EVIRN Joop Zoetemelk gebruikt de laatste dagen een pion (het vrijwiel dat op de as van het achterwiel gemonteerd is) met zeven verschillende mogelijkheden. Tot nog toe was een pion van zes tand wieltjes het maximum. Maar de techniek staat niet stil. -Vandaar dat Zoetemelk en zijn vriend Nilsson de pion met zeven tandwieltjes hebben laten monteren: 13, 14 en 15 tandjes voor op de vlakke wegen, en 19, 20, 21 en 22 voor in de bergen. Tour op t. v. en radio DEN HAAG Vanavond op Ned. 2 een samenvatting van de individuele tijdrit Evian- Avoriazom 18.30 uur. VRIJDAG var 15.30 17.20 uur rechtstreek s verslag van de etappe Morzme-Les Menui- res op Ned. 2. Om 18.30 uur, ook op Ned. 2 een samenvat ting. Bovendien op Ned. 1 om 23.05 uur een gefilmd verslag. Belgie (BRT 1) brengt de Tour eveneens van 15.30— 17.20 uur op het scherm en op dezelfde tijd via de radio (RTB 1). Hilversum 1 brengt de Tour van 15.02 uür af. ADVERTENTIE Een wasdroger dus, die geen afvoerslang en wateraansluiting nodig heeft. Die met heel weinig stroom 4,5 kg wasgoed u naar keuze strijk droog of kastdroog maakt. En die zelf „voelt" wanneer hét wasgoed droog is. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG- Lavatherm de Luxe. En zo heeft AEG voor elk waspro- bleem een oplossing. AEG-TELEFUNKEN Nederland N Aletta Jacobslaan 7.1066 BP Am leleloon: 020 - S1163 33.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13