rolitie Nijmegen >akt 65 zwartwerkers Meisjes komen na de school het moeilijkst aan de slag Wereldconferentie over plattelandsontwikkeling morgen van start Noordzee is hasjvijver Brandkastkrakers in de kraag gepakt Mogelijk onderzoek naar uitlekken van CD A-verslag Uitvoer atoomkennis aan banden leggen >ui/eer illNENLAND LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggeefsters) fcfEGEN Het speciale prcheteam in het arron- Ement van de rechtbank Arnhem heeft na een ac- yan acht weken 65 mensen ikt die in Nederland een Cle uitkering kregen maar [naast een volledig betaal- Laan in Duitsland hadden, ten hebben -zij de Neder- [se Staat voor één miljoen, jen opgelicht. jctie strekte zich uit langs de Ne- |nds-Duitse grens van Winterswijk Bergen in Limburg. Bij elkaar jen er twintig grensposten gecon- [rd. Zoals het er nu uitziet zullen jijf koppelbazen, die in gebreke gebleven bij het betalen van soci- bremies, uit de buurt van Nijme- en uit de Achterhoek worden ge keerd. Het kunnen er echter ook t zijn. De 65 „steuntrekkers" zijn pamelijk afkomstig uit de ge meenten Nijmegen, Arnhem, Doetin- chem, Gendringen, Wisch en Bergh. De rijkspolitie in Nijmegen noemde het gisteren opvallend dat veel van de Duitsland-werkers uit Groesbeek die vorig jaar voor zwartwerken werden aangehouden, nu een legale baan heb ben bij de oosterburen. Zij hebben zich afgemeld bij het GAK of de in stelling waarvan zij een uitkering kre gen. De aangehouden zwartwerkers zijn al len „zware gevallen". Zij hebben alle maal een aantal jaren een volledig baan in Duitsland gehad en daarnaast hun hand opgehouden voor een wao- of ww-uitkering in Nederland. Een van hen kreeg op die manier al sinds 1970 een dubbel inkomen. Hij was in Nederland voor honderd procent afge keurd „wegens zijn rug" en verrichtte in Duitsland sloopwerkzaamheden. Alle 65 verdachten zullen de ten on rechte geïnde sociale uitkeringen volle- dig moeten terugbetalen. Voor sommi gen loopt dat in de tienduizenden gul dens. „Maar ook de belastingdienst zal wel aan de bel trekken", aldus de heer J. Rensen, commandant van de speciale recherchgroep in het district Nijmegen. Bij elkaar hebben zij 36 manjaren in Duitsland gewerkt. Bo vendien zullen de verdachten zich bin nenkort voor de rechter moeten ver antwoorden wegens oplichting en vals heid in geschrifte. De politie heeft overigens niet de in druk het „koppelwezen" een flinke tand te hebben uitgetrokken. „Het lijkt meer op een melktand". Onvoldoende controle Volgens de Nijmeegse rijkspolitie is er door onvoldoende mankracht ook on voldoende controle mogelijk op deze „zogenaamde werklozen". Dat pro bleem speelt niet alleen in dat district, maar over het gehele land is er een tekort aan sociale rechercheurs met opsporingsbevoegdheid. Dit wordt mede veroorzaakt door de onwil van bepaalde gemeenten om een sociale rechercheur aan te stellen. „Als argu ment wordt vaak gebruikt dat de soci ale dienst een hulpverlenende instantie is en geen controlerende. Men zou hen, die een sociale uitkering genieten, niet in hun persoonlijke vrijheid mo gen aantasten door controles. „Maar", aldus de Nijmeegse rijkspolitie, „je kunt daar tegenoverstellen dat de nor male werknemers toch ook gedurende hun werk worden gecontroleerd: ze moeten op tijd op hun werk zijn, de rusttijden liggen vast en ze moeten ar beidsprestaties leveren. Ook worden de bonafide werknemers en werk gevers gecontroleerd op het betalen van sociale premies. Deze Nederlan ders hebben er recht op te weten wat er met hun geld gebeurt". Volgens de politie zou de controle be ter kunnen wanneer er meer man kracht zou komen, „maar daarvoor zijn overheidsmaatregelen voor nodig". Op het ogenblik blijven er veel klach ten van mensen, die menen te^ weten dat iemand zwart werkt, onbehandeld in de la liggen door gebrek aan perso neel. Een en ander vormt echter geen beletsel om de controle-acties aan de grens ook in de toekomst voort te zet ten. 20.000 FIETSERS IN ASSEN Zo'n 20.000 fiets-enthousiasten zijn gisteren in Assen van start gegaan voor de veertiende rijwielvierdaagse in Drente. Jong en oud, uit binnen- en buitenland reden in stralend weer door de mooie dorpjes in het Drentse landschap. WOENSDAG 11 JUL11979 PAGINA 9 UNS CLAUS ADVISEUB NEDERLANDSE DELEGATIE !(Vah onze parlementaire redactie) f HAAG Een sterke Nederlandse fatie neemt deel aan de morgen in ie van start gaande wereldconferen- :over agrarische hervormingen en telandsontwikkeling. Na de eerste - fkennende - dag komt minister De ling (Ontwikkelingssamenwerking) r Rome en later wordt hij afgelost door minister Van der Stee (Landbouw en Visserij), die tot het eind van de conferentie (20 juli) als delegatieleider zal optreden. Vrijdag en zaterdag zal prins Claus als bijzonder adviseur van de Nederlandse delegatie de conferentie bijwonen. De problematiek van de plattelandsont wikkeling in de derde wereld houdt de Verenigde Naties en de Wereldlandbou worganisaties (FAO) al vele jaren bezig. Te verwachten is dat op de conferentie van Rome centraal zal staan dat de ont wikkeling van het platteland prioriteit zal moeten hebben ten opzichte van die van de steden. In tal van jonge landen trekken miljoenen naar de steden omdat ze op het platteland geen redelijk be staan kunnen opbouwen. Daardoor ont staan in de steden reusachtige krotten wijken, met alle gevolgen vandien. Bijna de helft van de wereldbevolking leeft op het platteland van de ontwikke lingslanden. Meer dan de helft van deze mensen verdient minder dan 400 gulden per jaar. Ondanks de al genoemde trek naar de steden wordt verwacht dat de plattelandsbevolking in de ontwikkelings landen rond het jaar 2000 met 900 mil joen personen zal zijn toegenomen. Krachtige steun aan de plattelandsont wikkeling (zoals op de conferentie van Rome zal worden uitgewerkt) is van groot belang voor de voedselproduktie in het betrokken land - ten behoeve van zichzelf en de stadsbevolking -, het ver schaffen van werk op het platteland en de financüe positie van het land. Nederland zal voorstellen doen voor on dermeer verdergaande financiering van de plattelandsontwikkeling en het opzet ten van een lange-termijnstrategie die stap voor stap voortgang moet vinden. Verder zal gewezen worden op de nood zaak van een landbouwbeleid dat ook uit milieu-oogpunt verantwoord is. Nederland beschikt mede vanwege zijn verleden over grote kennis op het gebied van plattelandsontwikkeling in arme lan den en heeft op het ogenblik zo'n vijf honderd landbouwkundige werkers in. jonge landen gestationeerd. eun voor iergie-arme ojecten tgebreid N HAAG Minister Van irdenne van Economische ken heeft de financiële un aan energie besparende jecten uitgebreid. Onder nieuwe regeling vallen alleen bedrijven, maar alle andere geinteresseer- zoals gemeenten, pro vin stichtingen en particu- en. Voor 1979 is voor fi- ciële steun 5 miljoen be- ikbaar. regeling biedt de mogelijk- 1 om financiële steun te gen tot een maximum van i, bestaande uit een combi- ie van subsidie en bijzon- krediet. Voorwaarde is dat het gaat om de toe- sing van een voor Neder- ld nieuwe techniek. Om >r financiële steun in aan- rking te komen moeten de /ften minimaal ƒ12.500 be- gen. EIND JUNI 220.000 WERKLOZEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid is in de maand juni rap gestegen. Deze stijging komt voor het overgrote deel voor rekening van de school verlaters. En in deze jjroep zijn het vooral de meisjes die geen baan kunnen vinden. Ten opzichte van juni vorig jaar is hun aantal met zestig procent toegenomen tot 22.000. Het aantal mannelijke schoolverla ters zonder werk lag lager, maar was eind juni toch nog altijd 20.000, een cijfer dat twintig procent hoger is dan juni vorig jaar. Als gevolg van het grote aantal werkloze schoolverlaters nam de totale werkloosheid in juni seizoencorrecties inbegrepen met 3500 toe. Dat betekent dat op het eind van de vorige maand in ons land 220.000 mensen zon der werk zaten. De groei wordt voor een groot deel veroorzaakt door het aantal vrou welijke werklozen. Tegenover elke werkloze man, staan twee werkloze vrouwen. Deze trend, die over het hele land merkbaar is, is ook te constateren in de provincie Zuid- Holland. Daar steeg het aantal werkloze vrou wen met acht procent, op een stijging van het totaalcijfer (schoolverlate^) met 2,3 procent De vraag naar mannelijke arbeidskrachten bleef ook in de maand jhuni constant De vraag naar vrouwelijk personeel vooral in de kantoor- en horecasector daalde in de provincie met 4,7 procent. Overigens houdt de dienst arbeidsvoorziening voor de maand juli rekening met een verdere stijging van de werkloosheid. (Van een onzer verslaggeefsters) 1MEGEN De rijkspolitiekorpsen Nijmegen, Apeldoorn en Doesburg ben met de arrestatie van twee man- 57 brandkastkraken opgelost. vi zaak kwam aan het rollen door jle ta ïhouding van een op heterdaad be- 1 pte 30-jarige lasser uit Zevenaar. De n was bezig een brandkast in Hum- lo te kraken. Een aantal dagen later werd een 31-jari- ge Chemicus, zonder vaste woonplaats, eveneens op heterdaad betrapt. Hij was in Alkmaar aan het werk. Beide verdachten waren onlangs uit de gevangenis ontsnapt waar zij een straf uitzaten voor eerder gepleegde brand kastkraken. Het tweetal, zo bleek na ver hoor, trad meestal samen op. Bij hun kraken maakten zij voor 76.500 aan geld of gereedschappen (die zij voor hun werk konden gebruiken) buit. Zij richt ten daarnaast voor 55.500 schade aan. De kraken werden gepleegd in het hele land. De door hen bezochte panden zoch ten zij op in de Gouden Gids. Soms bleek er echter zo weinig te halen, dat ze nog even een clubhuis of schooi moesten bestelen om met de trein naar huis te kunnen. Slaapziekte breidt zich uit GRONINGEN (ANP) Bij de exportslachterijen van Udema in Gieten (Groningen) zijn gisteren opnieuw zes per soneelsleden door de zoge naamde slaapziekte getroffen. Eerder had het slaapvirus al ruim veertig slachtoffers ge maakt. De symptomen van de ziekte zijn misselijkheid, dui zeligheid en hoofdpijn waarna de getroffenen in slaap vallen om enkele uren later weer fit op te staan. De productie van het vleesbedrijf mag van de veterinaire inspectie van de volksgezondheid gewoon door gaan. Nederlands schip pikt Vietnamezen op DEN HAAG Het Ne- derlandse bevoorradings schip Smitlloyd-32 heeft in Phillippijnse wateren 27 Vietnamezen, die in een zinkend bootje zaten, opgepikt. Het ministerie van buitenland se zaken heeft de ambassade in Manilla gemachtigd een ga rantieverklaring voor de vluchtelingen af te geven als dit nodig mocht zijn. Een ga rantieverklaring kan nodig zijn om vluchtelingen, die door een schip worden opge pikt, aan land te laten gaan. Door het geven van die ver klaring stelt Nederland zich garant voor het opnemen van de 27 Vietnamezen. Volgens het ministerie komen de vluchtelingen, als zij inder daad naar Nederland willen, boven het aantal dat nu reeds toestemming heeft zich in ons land te vestigen. OFFICIER VAN JUSTITIE MR. W. JANSEN: 99 ALKMAAR (ANP) „De Noordzee is geen visvijver maar een hasjvijver". Aldus de offi cier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank mr., W.Jansen, gisteren in een fel requistoir tegen zeven verdachten die betrokken waren bij het aan land brengen van een grote partij hasj in Den Oever. De „aanlandong" gebeurde in de nacht van 17 op 18 april en betrof 4500 kilo hasj en 175 li ter hasj olie. De door de officier geëiste straf fen varieerden van vijf maanden voorwaarde lijk tot vijf jaar onvoorwaardelijk. De lading was naar de Noordzee gebracht door de Griekse coaster Union en in volle zee overge nomen door de kotter WR-93. Tegen de schip per eigenaar van deze boot, de 40-jarige An- dries de J. uit Den Oever, die al bij vele hasj transporten een grote rol heeft gespeeld, eiste mr. W. Jansen tweeënhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verbeurdverkla ring van het schip. Vijf' jaar cel met aftrek werd geëist tegen Robert K. (28) uit Purme- rend, Hans S. (41) uit IJsselham en Jerre W.H. (40) uit Amsterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de CDA-top wordt overwogen een onderzoek in te stellen naar het uitlekken van het ver trouwelijke verslag van de bijeenkomst die leden van het dagelijks bestuur van het CDA en enkele bewinds lieden en Kamerleden eind april in de Brabantse Klaats Veldhoven hielden. Zoals gemeld publiceerde et ANP afgelopen vrijdag de hoofdlijnen van dit ver- oaakte het CDA later op de dag dit verslag slag en maakte en de „sm aaknota' baar. (die daar besproken werd) open- Een van de zaken die men eventueel wil laten uitzoeken is hoe het komt dat onder een aantal exemplaren van het verslag de datum 1 mei staat terwijl het verslag pas eind mei is opge steld^ Een raadsel voor èn de CD A-leiding ën voor de VVD- top is ook nog steeds wat staatssecretaris Smit-Kroes precies onder ogen gehad heeft toen zij op 3 mei in Amsterdam ge wag maakte van een „CDA-plan" om van coalitiepartner te wisselen. Dode en zwaargewonde bij oversteken RHEDEN (ANP) - De 35-ja- rige F. de Wit uit Terborg is gisteravond in Rheden op slag gedood bij het overste ken van de rijksstraatweg. Zijn vriend, die gelijktijdig overstak, werd zwaargewond. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van een andere vriend die aan de kant van de weg was blijven staan. Het drietal had kort tevoren een restau rant langs de weg verlaten, na een ruzie met het perso neel, waarbij een gedeelte van de inboedel werd vernield. Waarom de mannen de weg overstaken is nog niet duide lijk. Hun auto stond zo gepar keerd dat oversteken niet no dig was, aldus de politie. Man gebruikt kunstarm als slagwapen UTRECHT (ANP) Een 28-jarige man uit Amersfoort heeft giste- "en zeven maanden ge- enisstraf gekrëgen it hij in april zijn uinstarm als wapen rid gebruikt. Hem werd poging tot dood slag ten laste gelegd. Samen met een vriend was hij onuitgenodigd op een besloten feest ver schenen. Zij werden ver wijderd, maar de heren wilden genoegdoening. Zij kwamen terug, de man schroefde zijn kunstarm en sloeg erop los. Ook ^jn vriend liet zich niet onbetuigd en zwaaide met ®en autokruk. De vriend Werd veroordeeld tot ne- Een maanden met aftrek van voorarrest. PVD A-FRACTIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil de export van nucleaire goederen en technologie en de kennis van nucleaire technolo gie aan wettelijke banden leggen. De kamerleden Ter Beek, Van der Hek, Patijn en Van Dam wer ken daartoe aan een wijziging van haar vorig jaar juni ingediend initatiefvoorstel tot wijziging van de In- en Uitvoerwet. Als het gewijzigde initiatiefvoorstel wet zou worden zouden nucleaire deskundigen bij overdracht van kennis aan het bui tenland aan strikte regels gebonden worden. Aanleiding tot het het initiatiefvoorstel is de geruchtmakende affaire rond de Pa kistaan dr. Khan, die belangrijke gegevens over het ultracen- trifugeproces tijdens een kort verblijf in de UC-fabriek zou hebben verworven. De initiatiefnemers hopen met hun wijziging tegemoet te kun nen komen aan bezwaren uit het bedrijfsleven, dat opgemerkt heeft dat, als dit voorstel wet wordt, door de betrokken bedrij ven geen tijdige zekerheid verkregen kan worden over de toe stemming tot uitvoer, omdat die toestemming afhankelijk zou zijn van een min of meer toevallige politieke meerderheid. Het rustige weer van gisteren vond zijn oorzaak in een ho- gedrukgebied dat Zich uit strekte boven Engeland en West-Europa. Vanochtend had dit gebied zich nog verder naar het oosten uitgebreid. In de westelijke bovenstroming trokken echter wolkenvelden mee die vannacht ons land bereikten. Regen van enige betekenis werd echter niet ge meld. Boven Spanje steeg gis terenmiddag de temperatuur op énkele plaatsen tot boven de 35 graden. Er ontstond een onweersgebied dat ook van daag nog aktief was. Het ziet er naar uit dat dit onweersge bied naar het noorden trekt. Morgen bestaat dan ook een kans dat op enkele plaatsen in ons land een bui kan val len. De temperaturen zullen tussen de achttien en vieren twintig graden liggen. Vooruitzichten voor vrijdag: Droog, vrij zonnig en warmer. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 14 gra den. Max. temp.: omstreeks 23 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Benelux en Noord-Duitsland: Zonnige pe rioden en hoofdzakelijk droog. Middagtemperaturen 18-23 graden. Noord-Frankrijk en Midden- Duitsland: Mogelijk een bui, middagtemperaturen 18-25 graden. Zuid-Frankrijk, Noord-Italië, Joegoslavië: Overwegend droog en warm. Temperatu ren 25-35 graden. Gebieden rond de Middel landse Zee: Droog en zonnig. Temperaturen 25-35 graden. De Balkanlanden: Af en toe regen. Maximumtemperaturen 20-30 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Wisselend bewolkt met een enkele bui. Middagtemperatu ren 22-28 graden. Nulgraden- niveau op 3000-3500 meter. Portugal: Veel bewolking en kans op regen. Maximumtem peraturen 25-30 graden. Spanje: Warm weer met kans op onweer. Maximumtempera turen 30- 40 graden Groot-Brittanië en Ierland: Wisselend weer met af en toe regen. Maximum temperatu ren van omstreeks 16 graden in Schotland en tot ongeveer 22 graden in Zuid-Engeland. Scandinavië: Zonnige perio den, maar ook perioden met regen. Middagtemperaturen van 16-20 graden aan de kust tot 18-25 graden in het bin nenland. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9