Leiden in ban l^an wereldrecord faarathonbowling Hoekema (D'66) bezorgd over uitvoering van integratieproj eet Econmisch wel en wee GROTE KERMIS LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JULI1979 PAGINA 3 -■ un -j Martin Spaargaren van Holiday Inn: ..Wij waren in september al van plan een wereldrecordpoging te Als een met veel effect t®iworpen bowlingbal waart de cht op het wereldrecord mara- %nbowling door Leiden. Niet al ben het gelegenheidsteam van For- ule zal een poging ondernemen it record te verbeteren, ook Holi- iy Inn, vertegenwoordigd door telers Plazier, Hoeberichts, Rooy, an der Meer en Wouters, gaat een /rtnval doen op dat wereldrecord. Btf>rmule was dat al in april van an. In de Leidse Courant van 2 werd aan die onderneming \n het vijftal, Tjeerd Scheffer, Bnarco Humme, Jim Scheffer, Jill is ui Soest en Aad Blom, ruime indacht besteed. In dat artikel erd door Formule kritiek gele- ird op de bowlingbanen van Holi- ly Inn, Formule doet die record- ging dan ook op de banen Van l{^ns Menken. Voor Martin Spaar- igiren, manager van Holiday Inn, as die kritiek aanleiding om ook zijn banen een dergelijk evene ment te doen plaatsvinden. prmule is van plan vrijdagochtend augustus om negen uur op re- t prdjacht te gaan. Wat wil nou het eeval, Holiday Inn heeft de datum het tijdstip van de poging van .roët team De Leeuw (voorzitter van „^jje bowlingvereniging Holiday Inn) pjbk op die dag gesteld. Is dat wel eerlijk tegenover Formule Martin Spaargaren: „Ik vind het helemaal niet onsportief om dezelfde datum te kiezen. Er is wel over gedacht om het een week later te plannen maar dat is niet interessant voor het publiek". De Leeuw voegt er aan toe: „We hadden het ook een weekje eerder kunnen doen". Vol gens Spaargaren en De Leeuw is het idee, een aanval te doen op het wereldrecord marathonbowling, niet het eerst bij een van de leden van Formule opgekomen. Spaargaren: „Meneer De Leeuw was in septem ber al van plan en dergelijk evene ment op poten te zetten. In principe was de stille maand januari be stemd voor de wereldrecordpoging. Door de strenge winter hebben we het gebeuren afgelast, je kreeg in die tijd geen kip op de baan. Het voorstel van meneer De Leeuw staat in de notulen van de bowling vereniging Holiday Inn". Vier jaar geleden werd op de banen van Ho liday Inn een nieuw wereldrecord marathonbowling gevestigd. Het All Flat-team gooide vijftig uur aan een stuk. De nonnen liggen nu nog al wat hoger. Wil men het record verbeteren dan zal er zestig uur lang moeten worden gebowld. Het gemiddelde moet 163 bedragen, het aantal games 430. Guinness Wat de vestiging van een wereldre cord, dat nu in handen is van de Bowling Bond Groningen, betreft pakt Martin Spaargaren de zaak grondig aan. Het Groot Guinness Record Boek werd zelfs ingescha keld. De eisen van Guinness zijn de volgende: Gemiddelde moet hoger zijn dan 162.49, er moet langer dan 55 uur worden gebowld en het aan tal games dat wordt gespeeld moet boven de 450 liggen. Treedt er een technische storing op en de fout is niet binnen vijf minuten hersteld dan is de poging mislukt. Guinnes voegt er ook een waarschuwing aan toe „We moeten U wijzen op de ge vaarlijke aspecten die zijn verbon den aan het verbeteren van een we reldrecord" luidt het advies. De aanwezigheid van een arts is dan ook een vereiste. Veel meer over de normen van Guinness geeft Spaar garen niet prijs: „Formule hoeft niet het fijne van de zaak te weten. Wanneer op de banen van Hans Menken een record wordt gevestigd dan is dat in ieder geval niet offi cieel" Naast de recordpoging van het vijftal van Holiday Inn (waar van overigens drie leden vreemd genoeg geen lid zijn van de bow lingvereniging van die naam) zal Paola de Leeuw op dezelfde banen een aanval doen op het wereldre cord voor dames. Paola de Leeuw, kampioene van Leiden, moet daar voor 24 uur aan een stuk gooien. Formule Martin Spaargaren heeft het heft blijkbaar stevig in handen geno men, trekt via allerlei publiciteit- stunts zoals een tafeltennisdemon- stratie van Bettine Vriesekoop, het afvuren van een kanon uit het Le germuseum, wie wil de meeste do perwten eten? en meer spectacel rond het bowlen, de aandacht naar zich, Holiday Inn dus, toe. Rond Formule blijft het verrassend rus tig. Het team timmert niet zo aan de weg als concurrent Holiday Inn en bereidt zicji intensief voor op het grote gebeuren in augustus. On der leiding van trainer Nick Schoe- maker wordt nu al bijna twee maanden intensief getraind. Ge rookt en gedronken wordt er door het vijftal ook niet meer. De beken de Leidse sportarts Har Meyer heeft de medische begeleiding van Formule op zich genomen. In ver gelijking met het team van Holiday een volkomen andere voorbereiding. De Leeuw:,Met ingang van 14 juli gaan we regelmatig trainen. De jon gens zullen zich bezighouden met bowling, tennis, squasch en zwem men. Geen conditietrainingen daar verspeel je alleen maar energie mee. Alcohol is verboden, roken niet. Ik laat het team volkomen vrij ".Is deze training volgens De Leeuw voldoende voor een aanval op het wereldrecord? „Ik weet niet of het goed is dat zal in augustus blijken". Geld Formule doet het niet voor niets. Dat is tenminste de opvatting van Martin Spaargaren:„De mensen van Formule zijn hier geweest en heb ben gevraagd wat ik er voor over zou hebben wanneer zij hun record- poging zouden doen op onze banen. Ik heb geweigerd en daarom zijn ze naar Hans Menken gegaan. Het team van meneer De Leeuw ver langt niets, wij verschaffen ze al leen de faciliteiten die het hotel kan bieden". Tjeerd Scheffer: „Dat gerucht moet nou maar eens en voor altijd de wereld uit. We wor den niet betaald. Hans Menken heeft ons trainingspakken gegeven en banen om te trainen. Onze zaak waarnemer Sjaak Scheffer is in on derhandeling geweest met de heer Spaargaren. Het enige wat wij wil den was: vrije banen voor de trai ning en eten. Onze voorkeur ging uiteindelijk uit naar Hans Menken om drie redenen. Ten eerste liggen die banen in een woonwijk, het team vindt die banen beter en de sfeer bij Hans Menken is fijner Spaargaren: „Onze bowlingbanen zijn helemaal niet slecht, we zullen in augustus het tegendeel bewij zen". De Leeuw: „Die banen zijn niet de beste van Nederland maar ze zijn goed". Bundelen Martin Spaargaren wil er een grootse happening van maken: „Waarom bundelen we onze krach ten niet Ik heb een gesprek met Hans Menken gehad en die is daar ook voor. We moeten de Leidenaars erbij betrekken. We moeten Leiden activeren en augustus is daar de ideale maand voor. Iedereen is wel kom om iets te doen. Er heeft zich al iemand aangemeld om erg lang op een paal te gaan zitten". De be doeling is dat Kanonnen Henkie van het legermuseum vergezeld van een aantal artilleristen het slotge- beuren omlijst met kanonschoten uit een bronzen kanon uit 1813. Voorts wordt er een foto-wedstrijd uitgeschreven. Bettine Vriesekoop is aanwezig en majorettencorpsen zul len marcheren. Het sportieve ele ment, verbeteren van het wereldre cord, blijft voorop staan. Spaarga ren: „Wij werken naar een dergelijk randgebeuren toe, zodat we de bowlers kunnen opjuinen. Als er 's nachts een muziekcorps Holiday Inn binnentrekt dan blijven onze spelers beslist wakker". Circuit De bowlinghuizen van Hans Men ken en Holiday Inn worden als het aan Spaargaren ligt verbonden door een televisiecircuit. Formule denkt daar echter anders over, Tjeerd Scheffer: „Wij zijn tegen een televisieverbinding, die recordpo ging willen we helemaal op onszelf doen" Holiday Inn bowlt zestig uur en dan wordt er gestopt, Spaarga ren: „Inderdaad en ik hoop dat Hans Menken zo verstandig is dat ook hij de knoppen na zestig uur omdraait. Zestig uur is voor ons een wereldrecord De Leeuw: „Als Formule na zestig uur door- gooit dan schakel ik de NBF (Ne derlandse Bowling Federatie) in. Het is niet al te verstandig om door te blijven gooien na zestig uur". Formule denkt daar duidelijk an ders over, Tjeerd Scheffer: „Al moeten we honderd uur gooien om dat record te halen, we houden vol". Volgens Spaargaren wordt het een strijd op vriendschappelijke ba sis. Feit is dat Leiden een grote kans maakt op een wereldrecord marathonbowling. Haalt de een het niet dan haalt de ander het wel. Het is ook zaak dat beide bowling huizen de banen goed in orde heb ben, één storing dan meer dan vijf minuten is al fataal. En het zou toch zonde zijn wanneer een re cordpoging in het water zou vallen door een technisch mankement. KEES VAN HERPEN or i de Gortestraat 100 is reeds eerder leeggekomen [ezinswoning gesloopt. .an de Pakhuisstraat 1, 3 m 5 zijn drie leegstaande j. eengezinswoningen ge- 3t)pt de Rijndijk 238a is garagebedrijf van Gebr. "it, handel in 2e handsau- gevestigd, gekomen van Aagtenstraat 25. yan de Uilenhorst 11 is de hn. handelsonderneming hl verplaatst naar Den sch' ijVan de Willem de Zwijger- Th 20 is het voegersbedrijf DAB", verplaatst naar Lei- [dorp. HAan de Dopheide 1 is de jlicure S.V. Volwater v.d. pep, gevestigd. de Akkerhoornbloem is het adviesbureau voor bedrijfsleven van R.F. iardi gevestigd. 0 Aan de Herensingel 12 is het café 't Spoortje opgehe ven: 0 Aan de Rooseveltstraat 60 is in de aldaar nieuw ge bouwde bedrijfshallen de groothandel in speelgoed, klokken, pannensets, gereed schapsartikelen en spiegels „Veenendaal België N.V.", ge vestigd. 0 Aan de Korte Mare 34 is i.p.v. het v.m. kath. militair' tehuis, de studenten sociëteit „Quintus", gevestigd. 0 Van het Terweepark 2 is „Fiom-Leiden", bureau voor hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouder schap, verplaatst naar Noord einde 40b. 0 Aan de Haarlemmerstraat 112 wordt bij „Mirelle", win kel in damesmode, de ophef fingsuitverkoop gehouden. 0 Aan de Groenesteeg 74 is het teken- en ontwerpbureau „Tekon" opgeheven. 0 Aan de Van 't Hoffstraat 31a is de amb. handel in brood en banket van I. Zee- gers opgeheven. 0 Aan het Diamantplein 44 is „Slankclub 1000", begelei ding bij het volgen van ver mager i ngsdië ten'gevestigd 0 Aan de Oude Vest 111 is het handelshuis A. de Wit, winkel in gas en electrische verw. apparaten, opgeheven. 0 Van het Levendaal 54 is de scholengemeenschap Bona- ventura-Kyckenborg ver plaatst naar de Burggraven- laan 2. ODEN Geboren: Bianca Carola e*- C. H. van der Wijngaard en W. SM. van der Huizen; Vasco Willem A. D. de Oliveira Martins en G. U. P. Seghers; Marlous dr v. J. [van der Starre en M. R. Stigter; lotte Maria dr v. P. P. M. M. 3n en M. A. Wiersema; Bob zn P. J. M. Noordermeer en E. T. Bleijswijk; Michel zn v. D. Molle- en L M. Mijjer; Sabine dr v. J. an M. A. Poot; Gerlof Adri- l J. van der Weiden en P. A. M. Geerlings; Wilhelmus Adria- nus Adam zn v. J. A. Wolvers en S. C. van Rijn; Nicolaas Theodorus Jo hannes zn v. J, J. Herruer en J. M. W. Wijfje; Barbara Christina Helena dr v. A. T. van der Zon en H. J. Blok; Chantal dr v. P. T. van Werk hoven en C. E. van Tienhoven; Lia dr v. J. Molenaar en M. Maas; Debo rah Maria dr v. J. C. M. van Gijlswijk en L. A. van der Niet. Overleden: W. C. H. Lems geb. 28 dec 1908 man; J van Frank geb. 26 mei 1922 echtgenote van L. J. Haas noot; S. van den Berg geb. 24 feb 1972 dochter; A. Douw geb. 27 aug 1927 man; C. M. Koot geb 10 sept 1914 gehuwd geweest met H. C. de Groot; L. Dijkhuizen geb. 27 okt 1907 echtgenote van P. Hoek; J. A. Vermeulen geb. 11 maart 1923 man; B. Kreuk geb. 9 sept 1908 man; W. Vavier geb. 24 maart 1919 man; A. Korte geb. 12 sept 1895 gehuwd ge weest met F. Kroon; C. 't Hoen geb. 8 sept 1912 man. Ondertrouwd: F. F. A. Bekken en M. J. Ligtvoet; B. H. J. Bemelmans en J. Tervooren; M. J. Blangè en R. F. J. Ovinge; W. E. H. Cramer en G. F. Knijnenburg; J. C. Leyte en L. H. Zuiderweg; A. Rhijnsburger en J. G. M. Tersteeg; R. H. Welcker en M. A. Post; H. Wijland en P. O. Spek. Gehuwd: D. Moraal en T K. P. Vier kant; M. P. van Eeden en G. J. Free- ke; J. J. van Loef en E. M. van Es; M. D. Boogaard en A. Jansen; R. C. de Graaf en E. Moerkens; J. van Kampen en C. M. Guldemond; R. R. van Donge en E. M. Zwart; C. M. Oosterveer en H. A. van der Toom Vrijthoff; H. Ouwerkerk en V. J. Zwerts; B. A. M. de Groot en A. M. van Delft; E. A. Vaientijn en J. Jas- perse. BIJ SAMENVOEGING LUCAS VAN LEIJDEN- EN HAANSTRASCHOOL LEIDEN D'66-raadslid J. Hoeke ma heeft in een brief aan het colle ge van B en W van Leiden zijn ver bazing uitgesproken over de door het gemeentebestuur gevolgde proce dure inzake het samenvoegen van leslokalen in de schoolgebouwen aan de Aalmarkt en de Langebrug. Een en ander om ruimte te krijgen voor zogenaamde combinatieklassen eer ste en tweede leerjaar in het kader van het integratieproject Lucas van Leydenschool (L.Ó.) en Ilaanstra- school (K.O.). Met name is Hoekstra verbaasd over de uit eindelijke keuze van het college voor de goed koopste variant (23.940 gulden), dit tegen het advies van collegepartijen PvdA en VVD en ook D'66 en PPR in. Hoekstra memoreert in zijn brief ook de stellingname van beide scho len die zich uitspraken voor variant 2 (kosten 50.000 gulden) onder meer op grond van on derwijskundige motieven. Voorts stelden de scholen nog dat kiezen voor de goedkoopste oplossing (er was ook nog een 90.000 gulden kostende variant opgesteld) zou betekenen dat „de kans van slagen van het integratie-experi ment sterk zou worden gereduceerd." De heer Hoekema, die ook de opmerking in een schrijven aan de leden van de commissie van financiën dat „zonder tegenbericht" van de leden zou worden aangenomen dat men zich met het collegevoorstel zou kunnen vere nigen „merkwaardig" noemt, vraagt zich in zijn brief dan ook af waarom dit punt niet is behandeld in de laatste vergadering van de commissie Onderwijs. „Het B en W-besluit in deze is immers al begin juni genomen?" Voorts wil de heer Hoekema gaarne van het college vernemen waarom het gemeentebe stuur tegen het advies van de collegepartijen is ingegaan, terwijl hij zich tevens afvraagt waar de „Wie zwijgt, stemt voor het college voorstel" regel op stoelt. Het D'66-raadslid hoopt dat het college in een en ander aanlei ding ziet deze zaak nog eens te bespreken in de eerstvolgende vergadering waarbij ook wet houder Tesselaar weer aanwezig zal zijn en verzoekt tevens deze brief aan de orde te stel len tijdens de eerstkomende vergadering na het zomerreces van de commissie Onderwijs. Tamboerijn Ook buurthuis De Tamboerijn is inmiddels met rti va kantieactiviteiten van start gegaan. De activiteiten be treffen een periode van zo'n zes weken. Deze eerste week is bedoeld voor de wat ouderen uit de buurt, dan volgt een periode voor de kinderen van vijf tot twaalf jaar en in de laatste weken (van 6 tot 17 augustus) komt de groepJongeren" weer aan bod. Deze week wordt er bingo gespeeld (vandaag), een film gedraaid (Sound of Music - donderdag) en een Open Huis voor bejaarden (vrijdagmiddag) en een Disco geor ganiseerd (s' avonds). In de periode van 23 juli tot 3 augustus worden activi teiten gepland voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Deze worden gehouden in bet jeugddorp aan de Voor- schoterweg naast zwembad de Vliet. Kosten 1.50 per dag. Tijd: van half tien tot halt vier. Van 6 tot 17 augustus tenslotte komen de jongeren aan de beurt in de Tamboerijn zelf. Diverse discoavonden, een dropping, een filmavond en een barbecue staan ga rant voor een gezellige anderhalve week. IBB-gondor Onder architectuur van Cornells Zevenhoven uit Hazers- woude is IBB-Kondor onlangs begonnen met de nieuw bouw van een bedrijfscomplex, omvattend kantoren, showroom, magazijn en werkplaatsen voor Peveha te Gouda. Met deze opdracht is een bedrag van f 1.647.000 gemoeid. In februari 1980 zal het bedrijfscomplex moeten worden opgeleverd. Televisie De NCRV televisie zal zaterdag van 19.00 tot 19.25 uur op Nederland 1 een gedeelte uitzenden van de opnamen die vorig jaar zijn gemaakt van het Internationaal Volk- sdansfestival Leiden in de Groenoordhallen. Gezien de lengte van de programmatijd heeft de NCRV zich voor dit eerste verslag beperkt tot het optreden van bet Joe- goslaviscb folkloristisch danstheater FRULA. Matilo actief Evenals vorig jaar organiseert ook clubhuis Klein Matilo in deze zomervakantie weer'een groot aantal activiteiten. De activiteiten zijn dit keer verdeeld over vier weken en ook de tieners zullen niet worden vergeten. Dit jaar kent een aantal activiteiten overigens wel een inschrijfdatum. Een datum waar een mens zich wel aan dient te houden, aldus de organisatie, want ook bij het kleine Matilo-klub- huis geldt de aloude regel „Wie het eerst komt..." Van dinsdag 24 tot en met 27 juli staat het Bouwdorp op het programma. Op 31 juli volgt een filmmiddag, daarna staat de Hortus en een verrassing op het schema geno teerd. In de week van 7 tot en met 10 augustus worden er vliegers gemaakt, wordt een tochtje naar Duinrell ge organiseerd en komen ook het Jeugddorp en een Zes kamp aan bod. Avifauna, film, Linaeilshof en Artis volgen in de week van 14 tot 18 augustus. Een viswedstrijd, een zomerdisco, een bowlingevenement en een barbecue (op 1 september) besluiten de grote reeks activiteiten vanMatilo". Het Jeugddorp aan de Voorschoterweg zal weer door veel kinderen de komende weken worden bezocht. Amerikaans koor in Stompwijk LEIDSCHENDAM Het Amerikaanse jeugdkoor „Gulf Coast Youth Chorale" geeft zondag 15 juli een concert in de RJL Laurentiuskerk aan de dr. Van Noortstraat in Stompwijk. Het orgel zal worden bespeeld door Wim van der Panne, or ganist van de Oude Kerk in Voorburg. Het koor is op concertreis door Europa en geeft maar enkele concerten in Nederland, waarvan één in de fraaie Stompwijk- se kerk. Het concert wordt aangeboden door de „Dutch Immi grant Society", een vereniging die veel doet voor de culturele uitwisseling tussen Amerika en Nederland. De toegang is vrij. Het concert begint om acht uur. ADVERTENTIE ZOETERWOUDE Van vrijdag 13 juli t/m zondag 15 juli. Dagelijks geopend van 13.00 tot 24.00 uur. Het terrein is gelegen bij de sportvelden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3