Proclameer VS in staat van oorlog met OPEC Simone Veil kandidaat voorzitter Europees parlement Treinbotsing bij Napels: 13 doden ADVIES AAN CARTER: Costa Rica wijst Amerikaanse militairen de deur Minder chaos op Franse wegen dankzij goede raad van 'Sluwe Buffel' Sobere ontvangst Begin in Egypte Harttransplantatie in VS weer sterk in belangstelling BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JULI1979 LUXEMBURG Tegen de algemene verwachting in heeft de liberale fractie in het Europees parle ment Simone Veil, de Franse oud-minister van volg- sgezondheid, kandidaat gesteld voor het voorzitter schap. Zij versloeg verrassend de Luxemburgse oud- premier en voorzitter van de federatie van liberale partijen, Gaston Thora. Mevr. Veil is thans de eni ge kandidaat voor het voorzitterschap van het par lement. Het is overigens nog maar de vraag of zij 17 juli wordt gekozen. Ze heeft daarvoor de steun nodig van de christen-democraten, maar aangezien ze liberale opvattingen heeft ten aanzien van oan. abortus is niet zeker dat ze die steun krijgt. De samenwerking tussen Nederlandse en Westduitse christen-democraten in het Europees parlement ver loopt niet zonder de nodige wrijving. Dit liet de lei der van de tien Nederlandse CD-afgevaardigden, Bouke Beumer, gisteren blijken. De achtergrond daarvan is onder meer het feit dat de rechtse Duitse politicus Franz-Josef Strauss door de CDU en SCU kandidaat is gesteld voor het bondskanselierschap in West-Duitsland. Naar mate socialisten en christen-de mocraten in de Duitse verkiezingscampagne scherper tegenover elkaar komen te staan zullen de moeilijk heden tussen Westduitsers en Nederlanders in de Eu ropese fractie groter worden, aldus Beumer. (Van onze correspondenten) DEN HAAG-WASHINGTON De kans is niet denkbeeldig dat president Carter, wanneer hij straks terugkomt van zijn met geheimzinnigheid omgeven verblijf in Camp David, het Amerikaanse volk zal voorhouden dat het zich eigenlijk in staat van oorlog bevindt met de leden van de Organisatie van Olie Exporteren de Landen (OPEC). Dit om zijn prestige, dat met name door de benzineschaarste in de VS tot een dieptepunt is gedaald, op te vijzelen en tegelijk voldoende steun te vinden voor de maatregelen die hij op energiegebied wil nemen, maar die tot nu toe groten deels door het Congres zijn geblokkeerd. De plannen van Carter houden onder meer in: meer geld voor alternatieve energie, betere relaties met de olieprodu centen Canada en Mexico, verzachting van milieubeschermende maatregelen om meer kolen te kunnen winnen, een nieu we poging om „dorstige" auto's zwaarder te belasten en het loslaten van de prijs- beheersing betreffende olieprodukten, zo dat de binnenlandse oliewinning gestimu leerd wordt. Het idee om de OPEC als „de vijdnd" af te schilderen staat in een memo van Stu Eizenstat, de belangrijkste adviseur van Carter voor binnenlandse aangelegenhe den. Volgens velen is Eizenstat momen teel de belangrijkste man achter de schermen in het Witte Huis. Zijn OPEC- memo, dat president Carter bereikte toen hij in Tokio deelnam aan de economi sche topconferentie, is onthuld in de Washington Post Memorandum De tekst van het memorandum luidt on der meer als volgt: „Met harde maatre gelen kunnen we het land mobiliseren voor een reële crisis met een duidelijke vijand: de OPEC. Gebruik de prijsverho ging van de OPEC als aanleiding om onze energie-aanpak duidelijk te maken. U moet steeds weer publiekelijk herha len dat het een zaak is van leven of dood. We moeten de olieprijsverhogingen in ons eigen voordeel aanwenden door duidelijk te wijzen op de verwoestende gevolgen voor de economie om onze ac ties tegen het OPEC-kartel te rechtvaar digen en de gehele, eigen energieproduk- tie op te voeren". „Wanneer u terugkeert (uit Japan), moet er, voordat u naar Camp David gaat, één hele dag in het Witte Huis met uw - adviseurs vergaderd worden over een aantal energieproblemen. Een dag wer ken aan de oplossing daarvan zal een steun voor ons zijn, maar zal tevens uw aanhoudende betrokkenheid demonstre ren om deze problemen op te lossen. (In derdaad vergaderde Carter vorige week een volle dag met zijn kabinet en advi seurs over de mogelijkheden van een of fensief tegen de OPEC). Alleen wanneer de aandacht bijna geheel op energie is gericht - gedurende twee tot drie weken na uw terugkeer - zullen we in staat zijn de loop der gebeurtenissen een andere wending te geven. En alleen dan zullen we het Amerikaanse volk ervan kunnen overtuigen dat we een vastere greep heb ben op het probleem dan nu wordt ver ondersteld". (Eizenstat doet de president vervolgens een aantal suggesties voor bekendmakin gen die zijns inziens indruk zullen ma ken op de bevolking. Zo heeft hij het over de winning van olie uit teerzanden en leisteen, „waarover een belangrijk voorstel wordt ontwikkeld, dat u kunt aankondigen". Ook adviseert hij een Na tionale Energie Mobilisatie Raad op te richten, die allerlei projecten kan uitvoe ren die nu door welke oorzaak dan ook vertraagd worden.) Apollo-project Kort na het uitlekken van Eizenstats memo lieten andere Witte Huis-woord voerders als perssecretaris Jody Powell, en vice-president Mondale al opvallend scherpe taal aan het adres van dè OPEC-landen horen. Mondale zei verder onder meer dat alter natieve energiebronnen even ambitieus gezocht moeten worden als destijds de weg naar de maan Een soort Apollo- project voor de energie dus, maar dat is in deze Skylab-dagen geen al te gelukki ge vergelijking. Van Carter worden vooral ook duidelijke verstaanbare voorstellen verwacht die er toe moeten leiden dat de vooral aan de Oostkust nog lange rijen wachtende au tomobilisten verdwijnen. De enige korte- termijn maatregel die Carter daarbij voor handen heeft, is een verandering van het federale distributiesysteem. Dit systeem waarbij wordt uitgegaan van in voorgaande maanden verstrekte hoeveel heden, heeft er toe geleid dat in landelij ke gebieden soms soms een overschot en in veel steden en stedelijke gebieden een ernstig tekort aan benzine is ontstaan. Veel Amerikanen besteden hun vrije tijd op dit moment zo dicht mogelijk bij huis en als zij al naar verder gelegen gebie den gaan doen zij dat om verrassingen te voorkomen met een dicht bij huis vol- getankte auto. Verandering van het dis tributiesysteem kan al op korte termijn enig soelaas bieden, maar de structurele problemen veranderen er natuurlijk niet door. Steeds meer Nicaraguanen die het zich veroorloven kunnen verlaten hun land, dat steeds sterker in de greep van de Sandinisten raakt. SAN JOSE, MANAGUA (AP/UPI/AFP) Het parlement van het Nicaraguaanse buurland Costa Rica heeft gisteren met een duidelijke meerderheid besloten dat de sinds begin deze week in Costa Rica gelegerde Amerikaanse mariniers het land binnen vierentwintig uur moeten verlaten. De militairen bevonden zich in de stad Liberia, 75 kilometer van de grens met Nicaragua. Zij werden officieel achter de hand gehouden voor evacuatie van Amerikanen uit Nicaragua. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Hod- ding Carter, bevestigde het vertrek van de mariniers en beklemtoonde dat de Vere nigde Staten SomoZa niet steunen en dat ze evnmin proberen reen van de strijden de partijen in een van de strijdende par tijen in Nicaragua te neutraliseren. De positie van Somoza wordt als steeds hachelijker omschreven. Volgens welinge lichte kringen in Managua hebben de meeste generaals Somoza gevraagd om Amerikaanse visa voor hen en hun gezin nen. Somoza heeft echter een uitreisver bod voor officieren uitgevbaardigd. Slechts met zijn persoonlijke toestemming mogen zij het land verlaten. Ismail Reyes, de directeur van het Nicar- guaanse Rode Kruis, vertelde verslagge vers dinsdag dat de Amerikaanse ambas sadeur Lawrence Pezullo, hem had ge vraagd de de leiding op zich te nemen van een interim-regering na Somoza. Reyes zei dat hij de functie slechts zou aanvaarden met toestemming van de San dinisten. Een door de Sandinisten onthuld Amerikaans CIA-plan tegen het leven So moza en zijn zoon zou zijn getorpedeerd nadat de conservatieve buurlanden Hon duras en Guatemala van medewerking zouden hebben afgezien. Het plan onder de codenaam Green Light King II behels de behalve het ombrengen van Somoza en zijn zoon de instelling van een junta in Managua, bestaande uit officieren van de Nationale Garde en en Conservatieve op positieleden van het Nicaraguaanse parle ment (Van onze correspon dent Jan Drummen) PARUS De na drukkelijke adviezen en waarschuwingen van de Franse autori teiten in verband met de vakantie-verkeers- drukte hebben eind juni hoopgevende re sultaten opgeleverd. Hoewel het verkeer zeer druk was, kwa men er bij lange na niet zoveel opstoppin gen voor als in voor afgaande jaren. Franse zowel als bui tenlandse automobilis ten hebben de raadge vingen ter harte geno men op de zgn. "rode dagen" niet te rijden en de omgeving van de grote steden (zoals Parijs en Lyon) te vermijden rond de spitsuren. Het plaatse lijke verkeer voegt zich op deze uren bij de vakantie-stroom en veroorzaakt dan files van tientallen kilome ters, waarin vele uren en tonnen benzine verloren gaan. De komeride zeer moeilijke ('rode') da gen zijn voor de rit ten noord-zuid: zater dag 14 juli, zaterdag 28 juli, zaterdag 4 au gustus. Moeilijke da gen zijn ook: vrijdag 13 juli, vrijdag 27 juli, zondag 29 juli, woens dag 1 augustus en vrijdag 3 augustus. Voor de 'terugritten' zuid-noord zijn de zeer moeilijke dagen: vrijdag 27 juli, zater dag 28 juli, vrijdag 24 augustus en zaterdag 25 augustus. Dagen, waarop men het rij den beter kan mijden zijn ook: donderdag 26 juli, donderdag 23 augustus, vrijdag 31 augustus en zaterdag 1 september. Is rijden dan toch nodig, dan houde men zich aan de adviezen betreffen de de gunstigste ver trektijden, die via pers en Franse radio bekendgemaakt wor den, evenals op bor den langs, de weg in de voornaamste va kantiecentra voor wat de terugreizen betreft Bij alle service-stati ons, waar een affiche "Bison Futé" ("Sluwe Buffel", codenaam voor de operatie) aan gebracht is, kan men gratis wegenkaarten krijgen met duidelijke vermelding van min der drukke routes, de zgn. "Iternéraires bis", die met groene pijlen aangeduid zijn voor het verkeer van noord naar zuid, door witte met groen om lijnde pijlen voor de richting zuid-noord. In stadsgebieden geven de blauwe borden met gele pijlen de omleidingen aan ter vermijding van op stoppingen. De autoweg van Pa rijs naar Marseille- Cóte d'Azur is de drukstbereden route van Frankrijk en daar komen uiteraard de meeste moeilijkhe den voor. Men doet er dan ook goed aan niet te aarzelen de raadgevingen van "Bi son Futé" te volgen' om problemen te ver mijden. Daarbij moet opgemerkt worden dat de omleidingsrou tes uiteraard smaller zijn dan de autowe gen en voor caravans hier en daar moeilijk heden kunnen opleve ren. Waar dit laatste het geval is, zijn de borden "Itinéraire bis" voorzien van een afbeelding van een caravan, die "wegges treept" is. NAPELS (SP) Bij een frontale botsing tussen twee afgeladen forensentreinen buiten Napels op de helling van de vulkaan Vesuvius zijn gisteren tenminste 13 mensen om het leven gekomen en 60 verwond, zo heeft de Italiaanse politie meege deeld. Van enkele gewonden werd de toestand ernstig genoemd. De botsing was zo krachtig dat de ene trein in de andere schoof. De treinen bevonden zich op het Circumbesuviana- traject, een verbinding door enkele voorsteden van Napels over hellingen van de Vesuvi us. Een van de machinisten be hoort tot de doden. Zijn colle ga van de andere trein wordt thans ondervraagd. De bot sing was op een na de hevig ste in Italië van de laatste 10 jaar. Zij was zo raak geweest dat een van de wagens volko men onder de andere trein was geperst Na de ramp werd hulp ver leend door ongeveer 30 zieke nauto's die de gewonden brachten naar vier ziekenhui zen in de buurt Geen ontslag voor Rahimi in Iran commandant van de militaire politie, generaal Saif Amir Ra himi. Zij heeft zich neergelegd bij het besluit van de geeste lijk leider Khomeini, dat Rahimi in functie blijft De intrekking van het ontslag betekent een persoonlijk succes voor de generaal, die maandag had meegedeeld, dat er een militaire regering tegen hem was om hem te verwijderen en de revolutie uit te hollen. De Israëlische premier Begin, hier op de foto wuivend naar de menigte voor de joodse sy nagoge in Alexandrië, is daar gisteren twee dagen durende besprekingen begonnen over de voortgang van het vredes proces in het Midden-Oosten. Na afloop van him eerste ge spreksronde dineerden de twee leiders in de tuin van de residentie van Sadat. De ontvangst van de Israëli sche premier in Egypte was uiterst sober. Er werden geen toespraken gehouden en er waren geen menigten georga niseerd langs de weg waaro ver Begin reed. Het belang rijkste onderwerp van ge sprek zal de Palestijnse kwes tie zijn, waarbij tot nu toe nauwelijks vorderingen zijn gemaakt kunst en kunstenaa Neville Marriner, leide de vermaarde Academy Martin-in-the-Fields, is koningin Elisabeth van land benoemd tot Coi der of the British E een van de hoogste e onderscheidingen. Man- naast leider van dit sensemble ook een v© vraagd gastdirigent bij s nie-orkesten. Hij maal| verschillende opnameni het Concertgebouworkest Een tiental originele landse draaiorgels is juli op het VuurtorenpleL ningin Wilhelmina BoiZ en in de Hoofdstra; Noordwijk te béwondeij te beluisteren. Deeli^ aan de draaiorgelmanify zijn o.m. Decap van Min, Es, de Arabier, de Klein te Ruth, Willem Parel Cementmolen. u Pieter van der Sloot, a Westduitsland woona nederlandse choreograaf met de door hem groep Tanz-Theater M£ een aantal voorstellingen, in Italië en Frankrijk. H, zeischap zal achtereenvt optreden voor de Filhar5 ca Romana te Rome eij Heinrich Heine Institut i rijs. g Indische Oceaa* tien jaar veilig J voor walvissen LONDEN De drieëntf landen die lid zijn van c' temationale walviscomh hebben gisteren met ir meerderheid gestemd voaj voorstel om de Indischee aan te verklaren tot een bied, waarin het dodenjl walvissen voor de konrc tien jaren is verboden. *r daag zou de voltallige ve dering het besluit ratiftë en spreken over een tijdie opschorting van de wa vangst voor commerciële einden. L Geestelijk gesto de stichtte brani: zes doden PARUS Een brand gisteren in Parijs aas mensen het leven kostl/ gesticht door een gees1-; gestoorde 35-jarige man 1 maandag uit een zen richting was ontslagen. De dader, die op gronc persoonsbeschrijvingen S getuigen kon worden a houden, legde na enkele verhoor een bekentnis a|y verklaarde zich door zet 1 branding van het leve hebben willen beroven, t om hij tenslotte het hu. een gastarbeiderswijk brand stak, is niet duidelijl Spionne ontmasker^ in West-Duitsland BONN De eigenaresGi een massage-instituutBa Bonn heeft toegegeven FJJ de Russische geheime pfej haar klanten te hebben t£e hoord, zo is gisteren beD/a gemaakt in een rapportje de Duitse veiligheidsdienst De vrouw is een van demi tig personen, die de la(B achttien maanden in l*3 Duitsland zijn ontmaskert0 spion. In 1969, tijdens eeijja kantie in de Sovj et-Unie, Pa zij ertoe overgehaald massage-instituut in BoriBr beginnen en te rapport'^1 Griekenland wilde juntama! in Europees parlement LUXEMBURG (ANP) -!o Griekse regering heeft g)j£ beerd een diplomaat, dit(br kolonelsbewind van PajG< poulos trouw heeft gedidc via een omweg lid te 1*1 worden van de Euro Commissie, het dagelijki cc stuur van de Europese m m eenschap. (N Het betreft de Griekse anl,e sadeur in Londen, Rod g Deze zou permanent verte woordiger van Griekenlaü Brussel moeten worden. leden van de Europese missie is echter bezwaar- ger. Daarop besloot de se regering haar vooi in te trekken. irdiL. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Na jarenlang op een laag pitje te hebben gestaan, is de be langstelling voor harttransplantaties in de Verenigde Staten plotseling sterk toegenomen. Belangrijkste reden daar voor vormen de sterk verbeterde resul taten in het voornaamste Amerikaanse harttransplantatiecentrum, de Stanford Universiteit in California. Door betere bestrij dingsmethoden bij afstotingsverschijnselen en infecties, heeft men in Stanford bereikt, dat ze ventig procent van de patiënten een jaar na de operatie nog in leven is. Daarna bedraagt het sterftecijfer vijftig procent per jaar. Het team in Stanford onder leiding van dr. Norman Shum- way heeft in tien jaar 171 transplanta ties verricht met zeventig overlevenden. Van dezen hebben er acht al een twee de transplantatie gehad, één patient loopt rond met een derde hart De harttransplantatie beleefde een top in 1968, een jaar nadat de Zuidafri- kaanse dr. Christian Barnard de eerste harttransplantatie had verricht en bijna tien jaar, nadat dr. Shumway in Stan ford de eerste harttransplantatie had volbracht bij een hond. Ondanks enkele incidentele successen, zoals bij de Fransman Emanuel Vitria, die nog steeds in leven is, terwijl zijn chirurg inmiddels is overleden, bleven de gehoopte successen uit. De meeste patiënten stierven binnen een jaar na de operatie. Hoewel de afstoting»- en infektie-proble- men nog aanzienlijk zijn, wordt dat in Stanford en enkele andere medische centra in de Verenigde Staten niet meer als het grootste obstakel gezien. De enorme hoeveelheid mankracht, die per transplantatie is vereist, de hoge door nog weinig verzekeringen gedekte kosten van operatie (ruim 80.000 gul den) en nabehandeling en vooral het ontbreken van voldoende geschikte do nors, vormen op dit moment de belang rijkste belemmeringen voor een aan zienlijke uitbreiding van het aantal transplantaties. Als er voldoende donors zouden zijn, konden zeker 75.000 Ameri kanen per jaar profiteren van een hart transplantatie. De successen in Stanford, waar #r overlevingskans bij het inbrengen va® een nieuw hart thans even groot is ar®1] bij een niertransplantatie, hebben oor™ de aktiviteiten in andere medische cd*"" tra in de Verenigde Staten doen toenj men. Buiten Stanford worden op moment in nog vijf andere plaats harttransplantaties verricht. Twee grof medische centra, in New York en Bof ton, overwegen opnieuw met 1 plantaties te beginnen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10