"Bootvlueh telingen vertrekken vrijwillig" iet de Walvisvangst lijdelijk stop Britse regering wil macht van vakbonden beperken PROF. BEN POLAK {MEDISCH COMITÉ NEDERLAND VIETNAM) Tien landen in Londen: m PvdA verspeelt voorzitterschap in Europarlement Amnestie in Iran 7k -UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUL11979 PAGINA 7 HAMSTERDAM „Een door de Wester nise machten onder aanvoering van de Verenigde Staten geïnspireerde, valse ^berichtgeving. Een opzettelijk eenzijdige ■beeldvorming met de bedoeling om de destijds gevoerde Amerikaanse onder- :idrukkingsoorlog in Vietnam achteraf alsnog te rechtvaardigen". Dat is vol gens de Amsterdamse medicus prof. Ben Polak de achtergrond van de twij- /jj fel die nu ook in sommige linkse krin- di gen is ontstaan aan de integriteit van rolde regering in Hanoi. Voor hem en idivoor het Medisch Comité Nederland foij Vietnam, waarvan hij de voorzitter is, afstaat het rechtvaardig en menselijk ka- ge rakter van de Vietnamese regering bui- ik ten kijf. De opvatting dat middels poli- Fit tieke en economische druk geprobeerd emoet worden Hanoi tot een soepeler e houding te bewegen tegenover de onte- irjvreden vleugels van haar bevolking, wijst hij dan ook als onzinnig van de en hand. tic Prof. Polak wil niet worden misverstaan 4 als hij zijn kijk op de jongste wendin- ali gen in het Indochinese drama onder ad woorden brengt. Dat er sprake is van h een „omvangrijke'Verdrinkingsdood van oc Vietnamese vluchtelingen, kan en wil hij 'Jjt niet ontkennen. Dat die gruwelijkheden dj hem ten diepste schokken, verheelt hij bt evenmin. Maar dat de verantwoordelij k- ili heid hiervoor ten dele ook bij de Viet- ?ef namese regering gezocht dient te wor- nj den, bestrijdt hij pertinent, nd 1 GEEN TOEKOMST „Er zijn", aldus prof. Polak, „een aantal h« factoren aan te wijzen die maken dat i sommige groeperingen binnen de Vietna- mese bevolking geen toekomst meer zien e9 in dat land en er de voorkeur aan ge ul ven hun geluk elders te zoeken. Om te ?er beginnen is er de armoede. Na 30 jaar 33 oorlog is de economische situatie uiterst ■tu slecht. Het inkomen per hoofd van de hl bevolking ligt op ongveer 1/30 van het onze. De door de Verenigde Staten toe gezegde vierenhalf miljard dollar aan herstelbetalingen zijn tot nu toe uitge bleven. Zowel in 1977 als in 1978 heb ben zich een reeks van natuurrampen voltrokken met als gevolg misoogsten op grote schaal. En dan is er begin dit jaar de grensoorlog met China bijgekomen. Vietnam verkeert in benarde omstandig heden en daaronder gaat iedereen in dat land gebukt. Maar voor enkele cate gorieën was en is de situatie extra be roerd. Op de eerste plaats de Hoa's, de ongeveer 300.000 Vietnamezen van Chi nese afstamming, die die door de Chi- ben moeten ondergaan. Welnu, deze groeperingen zijn het die alles op alles zetten om het land te verlaten. Tot eind '78 heeft de regering in Hanoi dat niet willen toestaan. Pas begin dit jaar is men, mede op aandrang van het V.N.- Hoge Commissariaat voor de vluchtelin gen door de knieën gegaan en heeft men gezegd als jullie dan per se wil len, ga dan maar". EENVOUDIG Zó eenvoudig ligt de situatie volgens prof. Polak. Maar hoe verklaart hij dan In Singapore is gisteren het Franse hospitaalschip lie de Lumière (boot van het licht) aangekomen met aan boord 837 Vietnamese vluchtelingen die zijn opgepikt indeZuidchineseZee. Het Medisch Comité Neder land Vietnam,waarvan prof Polak sinds driekwart jaar de voorzitter is, houdt zich louter bezig met medische hulp aan Vietnam. Per jaar wordt voor een bedrag van rond de twee miljoen gulden deelgenomen in de tbc-be- strijding, de malaria-bes tri j- ding en het onderhoud van een ziekenhuis in Dong Ha. Prof. Polak wijst erop dat na een terugval van ongeveer 15 vorig jaar, de omvang van de door Nederlandse particu lieren gestorte bijdragen, in middels woer op het oude peil is gekomen. „Ongetwij feld als gevolg van de publi citeit rond de bootvluchtelin gen". De Nederlandse rege ring heeft haar economische steun aan het land na de in val van Vietnam in Cambod ja, stopgezet. De humanitaire hulp f5 miljoen gulden per jaar wordt vooralsnog voortgezet. Bijdragen aan het Medisch Comité Nederland Vietnam kunnen worden ge stort op giro 1090400, ten name van de penningmeester van het MCNV in Amster dam. nees_Vietnamese oorlog tussen wal en de vreselijke risico's die de emigranten nemen wanneer zij in hun wrakke boot jes de Zuidchinese Zee en de Golf van, Qp SPEL sprong gevlucht. Het probleem van de' Thailand oppeddelen Volgens Wester- Hoa's is dat ze door de Vietnamese be volking worden aangekeken op hun eth- nische verwantschap met de Chinese vijand terwijl men ze vanuit China ver se waarnemers moet het aantal vluchte lingen dat per dag in de golven om komt op honderden, mogelijk duizenden worden geschat. Het totaal aantal ver denkt van collaboratie met de Vietname- drinkingsdoden sinds de vluchtelingen- zen. China heeft dat probleem welbe wust gecreëerd. In soortgelijke omstan digheden verkeert de rond één miljoen stroom op gang kwam, wordt geschat op vele tienduizenden. „Die cijfers zijn onjuist. Ze liggen in man tellende Chinese bevolkingsgroep in werkelijkheid lager, maar worden opge- het zuiden, die voor een deel samenvalt schroefd door de Westerse of Westers met de tweede categorie inwoners die georiënteerde bronnen die er belang bij het land wenst te verlaten. Teweten de hebben het drama te overtrekken. Ik be- tussenhandelaren. Om de corruptie uit roep me op tellingen van het Hoge te bannen, het voedselprobleem beter te Commissariaat voor de vluchtelingen als lijf te kunnen en de armoede zo eerlijk ik zeg dat er vanaf de zomer van '75 tot mogelijk te verdelen, heeft de Vietname- eind mei van dit jaar 138.000 Vietname se regering zich gedwongen gezien niet se vluchtelingen in de omringende lan- alleen de groothandel, maar ook de tus- den zijn aangekomen.(Even afgezien dan senhandel te nationaliseren. Deze mid- van de 200.000 naar China ontkomen denstanders, die het temidden van alle Hoa's). Van de mensen die koers naar armoe altijd nog redelijk goed hadden, Maleisië hebben gezet, wordt geschat moeten nu van even weinig rondkomen dat 5 10 procent is verdronken. Onder als de rest van hun landgenoten. Dat de vluchtelingen die op weg zijn gegaan kunnen velen van hen niet verwerken, naar Thailand ligt dat percentage hoger. En tenslotte zijn er de collaborateurs Dat komt doordat voor de Thaise kust van het voormalige Zuidvietnamese re- piraten opereren die de vluchtelingen op giem, die hun oude status kwijt zijn en het laatste moment beroven en de dood óók een zware materiele aderlating heb- injagen". De Amsterdamse hoogleraar ijl de hui sartsgeneeskunde mag hierin gelijk heb ben, aan de massaliteit van het maca bere gebeuren in de Indochinese wate ren doet dit niet af. Blijft dus de vraag waarom zovele tienduizenden Vietname zen hun leven op het spel zetten om weg te komen, als zij daarvoor geen dwingender redenen hebben dan de door Polak geschetste. De spaarzame berichten die het Westen bereiken over de binnenlandse situatie van Vietnam zijn onderling vaak tegenstrijdig. Er wordt gewag gemaakt van een met ijze ren hand afgedwongen deportatie van stedelingen naar het platteland. Aan hangers van het oude regiem zouden worden overgebracht naar heropvoe- dings c.q. concentratie-kampen. Er zou zich een staatsterreur hebben ontwik keld ten opzichte van de in ongenade gevallen groeperingen. De risico,s die de Vietnamese vluchtelingen nemen, lij ken alleen te kunnen worden verklaard als deze berichten althans een kern van waarheid bevatten. „Onzin", aldus Polak. Er bestaan in Vietnam geen concentratiekampen en er is geen sprake van dat men tegen stede lingen die niet naar het platteland wen sen te vertrekken zou zeggen „Als je niet gaat, word je tegen de muur gezet". Wel is het juist dat de terugkeer naar het platteland sterk wordt gestimuleerd. In de grote "steden heersten en heersen nog steeds enorme huisvestings- en voedselproblemen en een grote werk loosheid. Die moeilijkheden kunnen al leen worden opgelost door herhuisves ting op het platteland. En met succes, hongersnood kennen de Vietnamezen niet". Vietnam is dus een land dat honger noch terreur kent en dat niettemin door tienduizenden mensen met gevaar voor eigen leven wordt ontvlucht? „De achtergronden van die vlucht heb ik al geschetst", is Polaks reactie. Ik kan er nog aan toevoegen dat ook de in Vietnam te beluisteren Amerikaanse ra dio-uitzendingen, waarin het Westen wordt bezongen als. een paradijs, hun invloed hebben. Verder natuurlijk de brieven van al die Vietnamezen —aan hangers van het oude regiem— die al een goed heenkomen hebben gevonden in het Westen. Alleen al in de Verenigde Staten zitten er zo'n 110.000. Tenslotte denk ik dat veel vluchtelingen zich de gevaren op zee onvoldoende realiseren" WEGGEZUIVERD Prof. Polak beklemtoont tenslotte dat de berichten die tot een voor de regering in Hanoi minder vriendelijke verklaring van het vluchtelingen-probleem inspire ren, oterug te voeren zijn tot Westerse bronnen die er welbewust op uit zijn een scheef beeld van Vietnam in het le ven te roepen. „De berichtgeving wordt gemonopoliseerd door de grote persbu reaus in de wereld. Die halen hun nieuws uit westerse regeringskringen. Elementen die een gunstig licht op Viet nam kunnen werpen worden daarbij weggezuiverd. In alle kranten lees je met vette koppen dat er tienduizenden mensen uit Vietnam wegvluchten. Dat een aantal in de orde van grootte van nu misschien 150.000 op een bevolking van in totaal 52 miljoen relatief weinig is, wordt nergens gesignaleerd. Na de revolutie op Cuba vertrok maar liefst 1/7 van de totale bevolking. En waar lees je dat Vietnam zelf 340.000 vluchte lingen uit Cambodja binnen zijn grenzen heeft opgenomen WILLEM SCHEER (Van onze correspondent Roger Simons) iNDEN Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Australië, Seychellen en nog zes andere landen zijn voorstander van tijdelijke stopzetting van de walvisvangst. Volgens de itse regering zal een dergelijk moratorium het tellen van s l walvissen mogelijk maken. Als de jacht 'onafgebroken irtgezet wordt, blijven er binnen afzienbare tijd geen wal meer over. THE fit wordt deze week in Lon en besproken op de jaarlijk- t bijeenkomst van afgevaar- Igden van de 21 landen, die d zijn van de internationale Dmmissie inzake walvis angst. Het café Royal aan de ondense Regent Street, waar p vergaderingen worden ge- ouden, was vandaag het Delwit van 150 vrienden van e walvissen, die onomwon- en duidelijk maakten, dat len maar eens en voorgoed tn einde moest maken aan et uitroeien van deze on- thuldige zoogdieren. Tenmin- je zes betogers, die het al te ont maakten, werden bpge- akt. Tijdens de openingszit-' hg van de jaarlijkse walvis- epnferentie mocht een verte genwoordiger van dertien [.foeperingen uiteen zetten t'aarom die verenigingen ge- „jant zijn tegen de walvis- .pngst. y!en volledige stopzetting van Ie jacht op walvissen komt er alleen wanneer driekwart van de lidstaten het moratori- umvoorstel goedkeurt, hetgeen niemand verwacht. De Sovjet- Unie en Japan zijn de enige landen die nog beschikken over een speciale vloot wal visvaarders. In het verleden hebben beide naties de pogin gen van andere lidstaten om de walvissen te beschermen steeds de grond ingeboord. De laatste jaren zijn er ook voortdurend meer particuliere walvisvaarders gekomen. De schepen varen onder Paname se vlag, met een Zuidafri- kaanse en Japanse beman ning. Deze vrijbuiters' meiken gebruik van Zuidafrikaanse haveninstallaties en zijn ver zekerd in Groot Brittannië. Volgens de protesterende groeperingen heeft een van die schepen, de „Siërra", sinds 1968 al tussen de vijf- en zesduizend walvissen ge vangen; waarvan het vlees be- „Redt de walvissen" is het indringende advies, dat tientallen militante demonstran ten gisteren gaven aan de leden van de internationale commissie, die in Londen vergadert over de walvisvangst. stemd was voor de Japanse markt. De Japanners voeren aan, dat walvisvlees een be langrijke rol speelt in hun na tionaal voedselpakket. Japan tekent dan ook hardnekkig verzet aan tegen iedere nieu we beperking van de walvis vangst (Van onze correspondent Roger Simons) [-ONDEN De Britse regering That cher heeft gisteren haar voorstellen we reldkundig gemaakt om de ijzers te rke hacht van de vakbonden te beperken. Jaar aanleiding van de verlammende ttakingsellende van afgelopen winter, daarin de vakverenigingen van Groot- Brittannië nogmaals aantoonden een daat te vormen in de staat en er niet 'oor terug te deinzen 's lands beleid rolledig in handen te nemen, hadden de Britse conservatieven al enkele drasti- khe hervormingsideeën verwerkt in hun verkiezingsmanifest. pemier Margaret Thatcher en haar min gle minister van industrie, James Prior, hebben die nu op papier uit- pwerkt. Het Trade Union Congress (cen- pale van vakverenigingen) en de confe deratie van Britse industrieën krijgen ruimschoots de tijd om dit document te onderzoeken en het te bespreken. Pas in de loop van de herfst zal de conservatie ve regering een wetsontwerp met hervor mingen indienen. Een van de belangrijkste voorstellen is, dat bij platgelegde bedrijven en instellin gen geen stakersposten van buitenstaan ders meer uitgezet mogen worden. Tot nu voeren de Britse vakbonden in som mige gevallen vele autobussen vol sup porters aan uit alle delen van het land om stakers te steunen. Werkwillige leden van het personeel worden bedreigd. De zogeheten „secundaire stakersposten" ra ken ook vaak slaags met de politie. De regering Thatcher heeft het ook gemunt op het verplichte lidmaatschap van be paalde vakverenigingen, dat in vele Brit se bedrijven opgelegd wordt en dat ook geldt voor sommige beroepen. De regering Thatcher zal ook het ge bruik bevorderen van geheime stemmin gen over de wenselijkheid van stakingen. Tot nu toe wordt praktisch alleen bij de mijnwerkers door middel van stemming per brief beslist of zij het werk zullen neerleggen. Vrijwel alle andere vakvere nigingen stemmen bij handopsteken, wat geregeld tot intimidatie leidt. De regering Thatcher is zelfs bereid met geld uit de staatskas geheime stemmingen te finan cieren. Het ziet er evenwel naar uit, dat de ge duchte vakbonden voor hun vrijheid zul len vechten. De grootste vakvereniging, de Transportarbeidersbond, die ruim twee miljoen leden telt en momenteel congresseert in Scarborough, dreigt al op voorhand met maximale weerstand door middel van «takingen en andere acties. Rnesseth spreekt verontwaardiging uit JERUZALEM Het Israëli sche parlement heeft gisteren eensgezind, het geen niet vaak voorkomt, zijn afkeu ring uitgesproken over de ontvangst van PLO-leider Yasser Arafat door de Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreisky in het afgelopen weekeinde. In een resolutie werd gesteld dat het bezoek van Arafat aan Wenen de Arabische terreur tegen Isra ël zal aanmoedigen. Kreisky beantwoordde de kri tiek door te zeggen dat het Midden-Oosten reeds lang geen lokaal conflict meer her bergt, maar een zaak van we reldvrede is. Kreisky ver klaarde verder niet langer een volk van verscheiden mil joenen (t.w. de Palestijnen) te kunnen negeren. „In het bij zonder de Israëliërs zouden moeten weten wat het bete kent in de diaspora te moeten leven", aldus Kreisky# LUXEMBURG (ANP) De socialistische fractie in het Euro pese parlement, met 111 van de 410 afgevaardigden de groot ste, heeft gisteren in Luxemburg de Belgische oud-minister van Arbeid Ernest Glinne tot voorzitter gekozen. Hij kreeg 49 van de 96 geldige stemmen. De Nederlander Anne Vondeling verenigde f5 stemmen op zich. Door Vondeling, en niet het Tweede Kamerlid Piet Dankert als hun kandidaat naar voren te schuiven, hebben de Neder landse socialisten zich welbewust de mogelijkheid het fractie- voorzitterschap te verkrijgen laten ontgaan. Dankert, een van de drie PvdA-ers die ook zitting hadden in het oude parle ment, had de steun van de Westduitsers (35) en genoot de sy mpathie van de Fransen (21). Met de steun van zijn acht par tijgenoten had hij in de eerste stemronde al ruimschoots de vereiste meerderheid kunnen krijgen. Dankert, zo werd in Luxemburg opgemerkt, heeft zich onder meer als voorzitter van de Tweede Kamer-commissie voor bui tenlandse zaken, oud-lid van de assemblee van de Raad van Europa, en lid van het oude Europees parlement jaren lang met buitenlandse politiek beziggehouden. Maar kennelijk meende een meerderheid van de Nederlandse socialistische groep dat men niet aan lijsttrekker Vondeling kon voorbij gaan. Amerika klaar om in te grijpen in Nicaragua SAN JOSE Dertig Ameri kaanse militairen hebben gis teren een commando-post in gericht in het noorden van Costa Rica, slechts 25 kilome ter van de grens met Nicara gua. Dit heeft de Amerikaan se ambassade in San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, bekend gemaakt. Als reden is opgegeven dat de militairen gereed worden gehouden om assistentie te verlenen bij evacuatie van Amerikanen uit Nicaragua. Het stationeren van Ameri kaanse militairen en vliegtui gen heeft tot een storm van protest geleid. De Costari ca anse regering zou onder zware Amerikaanse druk staan de Sandinistische ver zetstrijders uit hun toevluch tsoorden in Nicaragua te ver drijven. Volgens niet bevestigde be richten zouden de Amerika nen een bewind willen erken nen van een aantal hoge offi cieren van de Nationale Gar de die Somoza willen afzet ten. Het gonst in Managua van de geruchten. Somoza zelf zou op het punt staan te vertrekken. De militaire situa tie voor Somoza wordt als ho peloos omschreven. De Natio nale Garde zou binnen drie weken door zijn munitie heen zijn. De Sandinisten zeggen klaar te staan voor een laat- 'ste aanval op Managua. Aanblijven Maduro onzeker DEN HAAG Nu er bij de statenverkiezingen op de Neder landse Antillen een politieke aardverschuiving heeft plaatsge had, is het onzeker of de heer E.G. Maduro gevolmachtigd minister van de Antillen in Den Haag blijft Maduro is lid van de NVP-U die tot dusver regeringspartij is, maar bij de verkiezingen verloor. Sinds 1975 is Maduro (43) gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen in Den Haag. Maduro liet gisteren blijken niet ontevreden over de verkie zingsuitslag te zijn. „Nieuwe bezems vegen schoon", zei hij in een gesprek met het ANP. Hij verklaarde de indruk te hebben dat de Nederlandse minister Van der Stee (van Antilliaanse Zaken) op de stoep van de regering in Willemstad zou hebben gestaan als de uitslag geen opzienbarende verschuivingen te zien gegeven zou hebben. De gevolmachtigd minister sprak de verwachting uit dat de partij MAN (Curacao) en de MEP (Aruba) zullen proberen een coalitie te vormen. Het zal naar zijn mening een langdurige kabinetsformatie worden. Het nieu we kabinet zal moeten uitmaken of Maduro in Den Haag zal kunnen blijven werken. TEHERAN (AP) De Iraan- se religieuze leider Ayatollah Khomeini heeft gisteren een grootscheepse amnestie aan gekondigd. Tevens is hij met zijn regering in conflict ge raakt over het ontslag van een generaal die weigert zijn ambt neer te leggen. Premier Mehdi Bazargan en militaire leiders hadden reeds herhaaldelijk om amnestie voor de gevangenen van de revolutie gepleit om de verge ldingssfeer in het land de kop in te drukken en het moreel van het leger te verbeteren. De amnestie zal niet gelden voor gevangenen die worden verdacht van moord en mar telingen. Revolutionaire vuurpelotons hebben sinds de februari-re- volutie 299 mensen ter dood gebracht. Binnen enkele uren na de aankondiging van de amnestie ontstond in legerkringen een machtscrisis toen minister van defensie, Taghi Riahi, het hoofd van de militaire politie, generaal Amir Rahimi, wilde ontslaan. Deze weigerde ech ter heen te gaan. „Ik heb met de Ayatollah Khomeini gesproken en hij heeft verklaard dat niemand het recht heeft mij te ont slaan en dat ik aan moet blij ven", aldus de generaal. Dit is inmiddels door een woord voerder van de religieuze lei der bevestigd. Socialist Craxi formateur in Italië ROME (AP) De Italiaanse president Sandro Pertini heeft gisteren de leider van de Italiaanse socialisten, Be- ttino Craxi, verzocht een nieuwe regering te formeren. Het is de eerste keer in de Italiaanse geschiedenis dat een socialist tot kabinetsfor mateur is benoemd. De 49-jarige Craxi werd met de formatieopdracht vereerd, nadat de Christen-Democraat Giulio Andreotti niet erin was geslaagd een meerderheidsco alitie te vormen. In het gevkl Craxi wel in zijn opdracht slaagt, zal hij de eerste socia listische premier in Italië zijn sinds 33 jaar. DC-10 mag nog niet vliegen NEW YORK Het Ameri kaanse federale bureau voor de burgerluchtvaart heeft gis teren besloten het vliegver bod voor de DC-10 voorlopig nog niet in te trekken omdat er een niet ernstige fout is ontdekt aan de bevestiging van de motoren van een DC- 10 van United Airlines, toen die zaterdag op het vliegveld Newark bij New York werd nagekeken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7