Kerk in China verre van dood Tevreden met composities voor leerlingen 99 Gezamenlijke kerkdienst in VS voor joden en christenen Tentoonstelling in speelgoedmuseum kerk wereld Levensteken na jaren van dominicanessen in Noord-Vietnam BISSCHOP LAMONTACHTTERUGK EER NAAR RHODESIE NU ONAANVAARDBAAR KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUL11979 UTRECHT „Een miskend man", zeggen sommige pia nisten van de Utrechtse componist en pianist Sas Bunge, „die de grootste van ons land" bad kunnen wor den. „Maar hij is er te lui voor", voegen enkelen eraan toe. Bunge zelf weet echter niet beter, dan dan hij rede lijk piano speelt en dat hij zijn leerlingen en andere geïnteresseerden groot plezier doet met bet lesma teriaal dat bij voor ze schrijft „We hebben in de klassieke muziek voortdu rend monumentjes opge richt", is zijn mening. „En de eigentijdse componisten werken te veel voor bet concertpodium. Ze willen een volle zaal van bet Con certgebouw en bij voorkeur een bekende dirigent De toehoorders kunnen het werk over zich been laten gaan en naar huis terugke ren. Dan is er wéér een mo numentje bijgekomen. Ik heb er tot m'n dertigste ook zo over gedacht, tot een grote ontevredenheid over me kwam en ik met compo neren ophield. Zo rond m'n vijfenveertigste pakte ik de draad weer op en begon ik voor leerlingen te compone ren. Ik heb nu behoorlijk wat werk en ik heb plannen voor nieuw materiaal. Uit eindelijk bleek ik toch in de fout te vervallen die bij na alle componisten maken die oefenstof schrijven: we gaan veel te hard. Ik be doel: je leerlingen houden je een hele tijd bij, tot je plot seling te moeilijk voor ze wordt. Misschien komt dat, omdat je ais componist werk wilt maken, dat ook voor jezelf boeiend is. Maar dan word je gauw te moei lijk". Sas Bunge is niet de eerste die rekening houdt met de fantasie van het kind. Sas: „Sinds ongeveer 1900 zijn er componisten die specifiek voor kinderen schrijven, geen conventioneel werk als dat van Czerny, maar korte stukjes waarin de technische moeilijkheden in een ver haalvorm zijn verpakt On der die componisten vindt je Ibert Grovlez, Grettchanioff, maar ook Katsjatoerian, Prokofieff en Carse, Diller- Quarle en Leslie Fly. Mis schien hoort Folk Dean er ook bij, een Nederlander, maar niet op heel hoog ni veau. Die bovendien gebruik maakt van de naam die be tere, Engelse componisten hebben". De 54-jarige Sas Bunge schreef in opdracht van de Johan Wagenaar Stichting - Eigentijdse componisten werken te veel voor het concertpodium Els Roeleveld, schilderes en Sas Bunge: samen aan een beeldverhaal op muziek. en het Buma-fonds tien etu des voor de linkerhand, ne gen gewone etudes, en een aantal lesboeken voor de be ginnende en gevorderde pia nist: Het Boek Pi, bestemd voor kinderen die twee of drie jaar les hebben, Bij hoog en laag, De muzikale aap en in suite-vorm Op een boomtak, voor meer gevor derde kinderen. Het zijn, van het eenvoudig ste stukje af, aardig klinken de werkjes, die onopvallend eigentijds zijn. Eerder in het oog springt of in het oor dat de muziek ook uit drukt wat de titel sugge reert Geen „Bij oma op de boerderij" en dan tóch toon ladders. Muzikale aap Een van de aardigste voor beelden staat in De muzika le aap, dat de titel draagt: „Oude man steekt drukke verkeersweg over". De oude man zit vooral in de aarze lende linkerhand, terwijl bet verkeer in de rechter band voorbij raast, toete rend en lawaaiig. Het grappige van Sas Bunge is ook, dat hij niet overdre ven modern aandoet, maar wel gebruik maakt van ei gentijdse ideeën. Er zit een hele filosofie achter. Sas: „Je kan als hedendaagse componist niet doen, alsof er geen muziekhistorie is en een volkomen nieuwe weg inslaan. Hoewel dat veel ge beurt. Sommige componisten hebben de zaak te snel ver anderd of willen veranderen. De luisterende mens hoort hun werk aan en begrijpt er weinig of niets van. En kin deren? Die groeien op in het oude, vertrouwde cultuurpa troon en als je die kinderen wilt pakken, zal je je moe ten aansluiten bij dingen die er zijn, al kan je ritmisch wel meer vragen dan het eerder geaccepteerde materi aal. Of laat ik het zo zeg gen: je moet een nieuwe draad uit het oude patroon trekken". In schets heeft Sas een boekje met variabele stuk jes. De componist: „Ik wil werk maken, waarmee de leerling meer kan doen dan het gebruikelijke instuderen. Ze krijgen een bepaald the ma, dat ik in allerlei bewer kingen uitschrijf. Zoals ik ook werk maak voor twee violen, waarbij een partij bestaat voor piano, die des gewenst kan worden wegge laten; die piano heeft geen begeleidende functie, maar heeft een volkomen eigen partij, die je ook alleen zou kunnen spelen Sas Bunge heeft meer: 16 liedjes uit Suriname, een kerstverhaal van Paul Biegel op muziek gezet, in het bun deltje „Snaren-Spel" 21 stuk jes voor twee kleine harpen (opdracht CRM). En het plan om met de schilderes Els Roeleveld samen te wer ken. Sas: „Els gaat een hele rij plaatjes maken, waarbij ik muziek schrijf. Het verhaal hebben we, maar het wordt zonder woorden uitgewerkt. Een beeldverhaal dus op muziek; maar voor mij is dit niet helemaal nieuw. Ik heb eerder werk geschreven „Jo ris en de hagedissen", waar in vier instrumenten, kleine harp, dwarsfluit, contrabas en drums een verhaal vertel len". Uitgaven Vergeleken met schrijvers en beeldende kunstenaars hebben componisten het moeilijker; schrijvers kun nen doorgaans rekenen op steun van hun uitgever, werk van beeldende kunste naars wordt met enige regel maat te kijk gezet. Een com ponist kan voor eigen leer lingen werk schrijven zoals Sas Bunge doet, hij kan ook contact opnemen met CRM en Donemus, hetgeen Sas ook al deed. Donemus is de stichting die werk van Ne derlandse componisten pro pageert in binnen- en bui tenland. Sas: „Ik heb een gesprek ge had met de public relations- man Paul Hertzberger van Donemus. Maar tot nog toe is mijns inziens te weinig in teresse bij Donemus voor educatief materiaal. Het wordt wèl in documentatie opgenomen, maar nog niet in het uitgavefonds. Dat laatste is echter noodzakelijk voor de verspreiding en het zou ook voor Donemus goed zijn. Zoals het nu gebeurt, is de vraag klein door onbe kendheid met het materiaal Het werk komt nu alleen als handschrift in de catalogus en het is bovendien ver schrikkelijk duur. En wie heeft er nu trek in een moeilijk leesbaar hand schrift". Het lesboek voor jonge kin deren, Het boek Pi, is uitge geven door Harmania en ziet er aantrekkelijk uit An der werk, zoals Bij hoog en laag, De muzikale aap en Op een boomtak, is verkrijg baar bij Donemus. Voorlopig houden veel pia noleraren en leraressen zich bezig met bekend werk, met alle goéde en met alle min der goede kanten. Sas Bun ge: .Afgezien van de kwali teit waarover je uren kunt discussiëren, doet zich h opmerkelijke feit voor, d, in veel lesmateriaal te gro stappen in moeilijkheid graad voorkomen. Die foi heb ik destijds ook gemaak tot ik door mijn leerlinge op de vingers werd getik Zo is de stap tussen He Boek Pi en Bij Hoog e Laag, ook te groot; ik zal e iets tussen moeten schrij Sas Bunge heeft afgeleer voor het grote podium mij numentjes te schrijven, i heeft hij werk voor recital Liever schrijft hij muziQ voor leerlingen, als een li vend vakman. Want voo veel muziekliefhebbers zij: componisten mensen di dood zijn en pas daarna bi kend werden. Als hoofdli raar piano in Utrecht heef hij voldoende contacten mq leerlingen en andere pianc docenten om een weg te vin den voor zijn werk; speel* muzikaal en educatief. Mi nog een addertje onder he gras: het werk van Sas i modern, op een ondergroni van mooi. Waarmee de.a Utrechtse pianist-componii zijn leerlingen niet alleet technisch bekwaamt, maa ook hun muzikaal, intellects eel gevoel ontwikkelt. En hi is nog leuk om te spelep F.J. BROMBJ DE A UTOWERELD IN MINIATUUR DEVENTER - In het mu seum voor mechanisch speel goed te Deventer (Molenberg- straat) zijn tot 2 september op de tentoonstelling „De au towereld in miniatuur" onge veer duizend oude en minder oude speelgoedauto's en auto modellen te bewonderen. Zij vormen slechts een vijfde deel van de collectie van ver zamelaar PJ.Steutel uit Heer- de, aldus de directeur van het museum O.Verhagen, die vindt dat deze collectie uniek te noemen is. Er zijn 8 vitrines met autoot jes uitgestald. Sommigen da teren uit de jaren '30. Het zijn oude modellen auto's op hoge wielen en met een slin ger. Ze zijn „perfect ge maakt", volgens Verhagen. Daarnaast is er een aantal rubberen en gietijzeren mo dellen uit Amerika; vrij uniek, want ze zijn in Europa nooit gemaakt of voorradig geweest. In Amerika zelf zijn ze jaren geleden uit de roula tie genomen. Door jarenlang veilingen iri binnen- en buitenland te be zoeken en verder op eigen initiatief overal te neuzen heeft Steutel zo'n uitgebreide collectie vergaard. Hij heeft miniatuur auto's uit allerlei landen, waarbij opvalt, dat Nederlandse auto's sterk is ondervertegenwoordigd. Niet zo vreemd, volgens Verhagen, aangezien Nederland nooit een grote speelgoedindustrie heeft gekend. In de vitrines zijn de merken op soorten van auto's bij elkaar ge plaatst. Zo is er een vitrine plank vol met verschillende brandweerauto's, een plank met politieauto's en een vitri ne met vrachtwagens, be stemd voor autovervoer. Er staan mobielen van het merk Dinky Toy, Marklin, Sunrub- ber, Tootsietoy, Manoil, Bu- gatti en nog enkele andere merken. De expositie is geo pend van dinsdag tot zondag van 10 - 12.30 en 2 - 5 uur 's middags en op zondag van 2 - 5 uur 's middags. Zeven premières bij Haagse Comedie Den Haag De Haagse Co medie brengt het komende seizoen zeven produkties in première, waarvan twee in het HOT en de overige in de Koninklijke Schouwburg. Het gezelschap handhaaft „Het wederzijds huwelijksbedrog" van Pieter Langendijk, waar mee ,30 april de schouwburg zijn 175-jarig bestaan vierde. „Geleerde vrouwen" van Mo lière beleeft in de regie van Guido de Moor 22 september zijn eerste voorstelling. Uit voerenden zijn: „Francine Dreessen, Lies Franken, Anne-Marie Heyligers, Rick Nicolet en Maria Stiegelis. Kees Coolen regisseert „Klei ne Eyolfvan Hendrik Ibsen met o.a. Edda Barends, Anne- Wil Blankers en Jules HameL De première is voorzien op 27 oktober. Martin Hartkamp heeft een vertaling gemaakt van „Vol- pone of De Vos" van Ben Jonson, een tijdgenoot van Shakespeare. In de regie van Wim Rooij wordt het uitge voerd, voor het eerst op 24 november. De satire is in ons land bekend van bewerkingen van Stefan Zweig, in het Frans van Jules Romains en in het Nederlands van Hugo Claus. Hoofdrollen worden vertolkt door Guido de Moor en Bas ten Batenburg. In december volgt een kleine- theaterproduktie aan de hand van „A prayer for my daugh ter" van Thomas Babe, regie van Christiaan Nortier. Voor de volgende HOT-première is Willem Nijholt de regisseur. Gekozen is „Geschiedenis van de Amerikaanse film" y Christopher Durang; premif in februari. Jo Dua regisseert „Bedro een nieuwe Pinter met An Wil Blankers, Kees Coolen Guido de Moor, voor eerst op 26 januari te zi Voor „Komieken" van Tre Griffiths is Lodewijk de Bi als regisseur aangetrokk Eric van Ingen, Gees Lin bank en Allard van i Scheer spelen de belangr i ste rollen. De première is 9 februari. De katholieke kerk in China is een zwijgende kerk"r maar zij is verre van dood. Dat verklaarde de katholie ke Chinese emigrante Luise Lo, moeder van een Chinees diplomaat in Johannesburg, tegenover het Zuidafrikaan- se kerkelijke blad „Southern cross". Luise Lo had twin tig jaar gewacht op een uit reisvisum. In Sjanhai, zei" Luise Lo, zijn alle kerken gesloten. De kathedraal is tot fabriek om gebouwd en daarin moeten de priester en de vrouwelij ke religieuzen dwangarbeid doen. De bisschop van Sjanghai, Ignatius Kung, zit al sinds 1957 in de gevange nis. De communisten hebben beloofd hem in vrijheid te stellen, als hij zijn geloof als een „misdaad" zou erken- nea Hij heeft een dergelijke „bekentenis" nooit afgelegd. Hoewel de kerkelijke organi saties allemaal kapot zijn gemaakt en er bij christenen voortdurend huiszoekingen worden gehouden, heeft de katholieke kerk het kunnen overleven, zo zei Luise Lo. In Sjanghai leven nog z'n 200.000 katholieken. Ze be schikken over een eigen nieuwsdienst. Daardoor heb ben ze allen de pauskeuze en de dood yan Johannes Paulus I en de pauskeuze van Johannes Paulus II kun nen vernemen. Voor het eerst sinds vijfentwintig jaar is er bij het generalaat van de Dominicanen weer een bericht binnengekomen over de situatie van het convent van de dominica nessen van de Heilige Catherina in de Noordvietnamese stad Buichu. Boodschap per was de aartsbisschop van Hanoi, kardi naal Joseph-Marie Trinh-Van-Can, die in Rome verbleef vanwege zijn kardinaalsbe noeming. De Dominicanessen deelden K hun verslag mee, dat er in 1S54 van de toen 54 zusters er slechts elf in Noord-Vvtnam waren ge bleven. De overige drieënveertig waren naar het zuiden gegaan. De achtergebleven zus ters hebben echter een vruchtbare activiteit kunnen ontwikkelen. Het convent telt nu vij fenvijftig zusters, die de eeuwige geloften en elf die de tijdelijke geloften hebben afge legd. Bovendien werken ongeveer honderd meisjes en leden van de derde orde met de zusters samen. De dominicanessen hebben evenals de rest van de bevolking zeer onder de oorlog gele den, maar op het ogenblik is de rust weer gekeerd. Zij houden zich in het leven met het bewerken van het land, het kweken van fruit en borduurwerk. Hun zielzorger is de bisschop van Buichu, Dominique-Marie Le- Huu-Cung, die ondanks zijn eenentachtig jaar nog dagelijks de eucharistie in het klooster viert De enige wens, die de zusters aan hun medezusters in het westen voorleg gen is of dezen kunnen zorgen voor nieuwe habijten voor ieder van de zusters, omdat in hun streek de benodigde stof niet te krijgen is. In een document, uitgege ven na hun conferentie in Madrid, die een week heeft geduurd, hebben de Spaanse bisschoppen zich uitgespro ken tegen buitenechtelijke geslachtsgemeenschap, ge boortebeperking, zwanger schapsonderbreking en echt scheiding. De bisschoppen kwamen bijeen met het oog op de behandeling door het parlement, waarschijnlijk dit najaar, van een wet op de echtscheiding. Op twee vorige conferenties hadden zij geen overeenstemming bereikt op het stuk van hu welijk en gezin. De pastoor van Pattada op Sardinië is zondag voor de ogen van de gelovigen, die de misviering bijwoonden, ineengezegen, nadat hij uit de kelk had gedronken. Het bleek, dat er vergif was 'ge daan in de miswijn. Don Gi useppe Mura werd in ernsti ge toestand naar een zieken huis overgebracht. Volgens de politie bevatte de wijn in Korte metten de kelk meer dan genoeg vergif om iemand te doden ate de gehele inhoud was opgedronken. Van 4 tot 6 augustus is er in de oecumenische kloos tergemeenschap van Taizé in Frankrijk voor de eerste maal een aparte bijeen komst voor kinderen en be ginnende tieners. De kinde ren komen met hun ouders en grootouders, de anderen met hun jeugdgroeperingen. Aan de bijeenkomst is een gemeenschappelijke bede vaart verbonden. De oud-aartsbisschop van Montevideo (Uruguay), kar dinaal Antonio Maria Bar- bieri, is 86 jaar oud overle den. Hij was de eerste kar-, dinaal van Uruguay. Barbie- ri was onder meer stichter van de „nationale academie" van Uruguay en schrijver van talrijke wetenschappelij ke studies op religieus ge bied. Meer dan dertig jaar lang deed hij een radiopro gramma voor kinderen. Dekatholieke gemeenschap van Stockholm heeft einde lijk toestemming gekregen in de binnenstad een stuk grond te kopen voor de bouw van een parochiecen trum. De nieuwe gemeente raad heeft de impasse kun nen doorbreken, die als ge volg van de samenstelling van de oude raad al ver scheidene keren was ont staan. De linkse meerder heid in de raad was niet te gen de bouw, maar wilde, dat de grond werd verpacht in plaats van verkocht. De onderhandelingen tussen de parochie St.-Eugenia en de gemeente Stockholm werden al sinds 1965 gevoerd. Tij dens de discussies zei de be trokken wethouder, dat het probleem echt niet langer kon duren, omdat anders het gevaar bestond, dat er van geloofsvervolging ge sproken zou worden. al Een groep protestantse geestelijken en vooruitstrevende01 rabbijnen heeft een aantal richtlijnen opgesteld voor geza-ei meniijke kerkdiensten van christenen en joden. Deze rich-^c tlijnen zijn het resultaat van een symposium dat door hetfa bureau van de nationale raad van kerken voor christelijk-31 joodse betrekkingen en de afdeling van de unie der Ameri-F kaanse hebreeuwse gemeenten voor interreligieuze aangele- e genheden werd georganiseerd. In het document staat dat in gezamenlijke kerkdiensten hetj~ „Onze Vader" niet gebeden dient te worden: „Niet om de! tekst zelf, maar omdat het Onze Vader historisch teveel meth de christelijke kerk verbonden is". Ook kan van joden nietjl verwacht worden dat ze gebruik maken van een kruis of een crucifix, „omdat die voorwerpen te sterk herinneren aan pogroms waar ze het slachtoffer van zijn geweest". Jo den zijn echter wel bereid deze symbolen in een christelijke kerk als deel van de christelijke architectuur en liturgische kunst te accepteren Verder staat in het document dat gebeden alleen aan God en niet aan Jezus of de Heilige Geest gericht moeten wor den en dat een gezamenlijke kerkdienst enkel en alleen in een synagoge of een kerk gehouden mag worden en niet in andere ruimten. Liederen moeten door alle kerkgangers ge zongen kunnen worden. „Wij wagen het tot een ontmoeting te komen", zo meldt het document, „omdat wij de Heilige Schrift met elkaar delen en dezelfde God aanbidden. Het is de vereniging van hen die anders verdeeld zouden zijn". S2 De uitnodiging van premier Abel Muzorewa, van Zim- babwe-Rhodesië, aan alle missionarissen die onder het oude bewind niet gewenst waren, is „een politieke zet". Dit verklaarde bis schop Donald Lamont in een interview in de „Irish Times". Het zou de indruk kunnen wekken dat de mis sionarissen instemming be tuigen met de situatie in Zimbabwe-Rh odesië. Onze terugkeer kan als steun voor een bepaalde partij uitgelegd worden, zei hij. Hij werd het land uitgezet, omdat hij weigerde informa tie over mogelijke aanwezig heid van opstandelingen te geven. Op een tijdelijk vi sum bezocht hij Zimbabwe- Rhodesië de afgelopen we ken om de inwijding van zijn assistent, bisschop Pa trick Mutume, bij te wonen. Bisschop Lamont noemde de voorwaarden, waaronder de terugkeer mogelijk was, „to taal onaanvaardbaar". Wij krijgen geen vrijheid van spreken en wij mogen ons niet met het sociale onrecht bemoeien. Rhodesische kran ten mochten de afgelopen weken geen politieke uit- Hij zag geen veranderingen van enige betekenis, nu bis schop Muzorewa minister president is. De nieuwe con stitutie verhult alleen het ra cisme dat er altijd al was. iEr is geen kans op langduri-g" ge vrede zolang de bevol king niets te zeggen heeft over de constitutie, aldus de bisschop.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6