Digros start met inrichting koopcentrum in pand Mijnders der wet L.A.G. wil niet weg uit Raadsherenbuurt Breestraat blijft de grote onbekende JAN VAN DER BROEK IS WACHTEN MOE TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 10JUL11979 PAGINA 3 „Verzuimende ouders" i op het j matje wintersportvirus lat de ouders ertoe »ren?t om hun underen 'ziek' te *elden op school, is ïlijkbaar nog niet )nder contróle. De Leidse kantonrechter ïeeft gisteren enkele onverantwoordelijke' mders voor de balie Jehad die het op hun lange latten gekerfd )e periode waarin ouders net een eenvoudig ifspraakje met de choolleiding, de kinderen ten paar extra dagen mee \p vakantie konden nemen Bn schooltijd, is voorbij. Het loofd van de school is pinds kort verplicht om het 1 chool verzuim te melden bij je inspecteur van het nderwi js en de hieruit oortvloeiende kosten linnen vooral bij een groot iiezin aardig oplopen. Voor i én kind rekent de •kantonrechter gemiddeld }J25 gulden waarbij de (en ook de officier «jan justitie) weinig tot geen ekening houdt met het verzuimde dagen. to stond gisteren een 36- jarige Leidenaar voor het meedijzeren hek die, nadat op zijn vraag of "tbonlief twee extra dagen kon krijgen, het toch maar gieter vond om die twee jiagen te nemen, want zijn :oon was aardig ziek in de vakantie. De had getuigen zijn vrouw en ^en bevriend echtpaar, die jet jongentje lelijk hadden ïoren hoesten. Een paar lagen gezonde berglucht jouden hem goed doen. Een (eer geprikkelde officier van ustitie nam het relaas van ien overbezorgd luderechtpaar niet in dank _^f en eiste 150 gulden boete af aarvan 75 gulden Voorwaardelijk of bij niet ietaling zes dagen hechtenis 0 pet een proeftijd van één ayaar. n totaal waren er zeven Bevallen voor de rechter die Hen conform werden wat de strafmaat jan gaat. Voor twee foiinderen was dit 250 gulden daarvan 125 gulden oorwaardelijk of bij niet 1 etaling 10 dagen hechtenis iet een proeftijd van één if1- in deze tijd an werkloosheid maar wat )ch gebeurt in de praktijk, j het aannemen van illegale astarbeiders, dus zonder jnrerk- en omdat udet arbeidsbureau geen ijerkkrachten kan leveren. ie bazen van de bedrijven jn genoodzaakt tot deze oodsprong om hun bedrijf raaiende te houden. Waar jn de tienduizenden vraag je je dan jch wel af. De bazen die jaisteren voor dit strafbare fit terecht stonden waren jn bloembollenexporteur en *^n plasticfabrikant die het bvenstaande als verweer oerden. Ook de rechter was over de grote raag naar werknemers, die 0 iet geleverd konden grforden, bij een zo groot erjfbeidersarsenaal. Beide gierden veroordeeld voor het gich strafbare feit De 7 jasticf abrikant kreeg 2000 Ulden boete of 30 dagen bij iet betaling en één week ur porwaardelijke hechtenis 3eoor twee illegale jstarbeiders in zijn bedrijf; f bloembollen exporteur por één geval, de helft van et vorige vonnis. Een roeftijd van twee jaar regen beide op de koop LEIDEN Zakenman Jan van der Broek is het wachten moe. Vanochtend heeft hij dan toch na maandenlange frustraties op zakelijk gebied de ko gel door de kerk gejaagd en is hij begonnen met de inrichting van een Digros' koopcentrum in het pand van meubelkoning Mijnders aan de Lange- gracht. Dit tegen ieders verwachting in, want er is nog steeds geen zekerheid dat de bouwvergunning voor een cash-and-carry door de gemeente ver leend zal worden. Burgemeester A_J. Vis van Leiden heeft een al ver leende bouwvergunning uit onvrede met een eerder uitgebracht advies van de commissie voor de be roepschriften bij de Kroon voor vernietiging voor gedragen. De burgemeester heeft het hoger beroep bij de Kroon aangespannen nadat genoemde com missie het intrekken van de bouwvergunning onge grond had verklaard. De behandeling door de Kroon betreft overigens niet alleen de delen van het plan, maar het project van Digros in zijn ge heel. Zoals bekend speelt de affaire Mijnders in Leiden al een aantal jaren. De gemeente is niet zo happig op een vestiging van een koopcentrum aan de Lan- gegracht. Op verschillende manieren is daar in het verleden bezwaar tegen gemaakt. Steeds gebeurde dat door middel van juridische stappen tegen Mijn ders, die echter keer op keer door het gerecht in het gelijk werd gesteld. De laatste maal leverde dit Mijnders een puntenoverwinning op toen de Raad van State een eis van de gemeente aan Mijnders om het bouwplan op verschillende aspecten te her zien, afwees. Jan van der Broek heeft in de showroom van Mijnders vanochtend vroeg met het ophangen van een aantal reclame-borden duidelijk gemaakt dat hij niet van plan is langer op de uitspraak van de Kroon te wachten. Medio september hoopt de grootgrutter een gedeelte van de geplande Digros- vestiging, een supermarkt, voor het publiek open te stellen. Het gaat hier om dat deel van het Mijn- ders-complex, waar geen juridische strijd om wordt gevoerd. J. van der Broek gevraagd om commentaar op de plotselinge wending in de affaire: „Die hele kwestie gaat me veel te lang duren. Er gaat te veel geld mee gemoeid om nog langer te talmen. Ik ga alvast beginnen. Onder meer met het ophangen van bord jes voor het publiek, waarop bijvoorbeeld staat: „Hier komt Digros' Koopcentrum". De bouwer kan hier vandaag al met zijn werk beginnen. Het gaat uiteindelijk om het gedeelte waar Mijnders en de gemeente geen strijd om voeren. Het totale koop centrum moet ongeveer 2600 vierkante meter be- drijfsgrond gaan beslaan. De supermarkt waar we nu mee zullen beginnen neemt 700 vierkante meter in beslag. We hebben de gemeente op 14 juni via een brief op de hoogte gesteld van ons voornemen. Tot nog toe hebben we daarop geen commentaar vernomen." Op de vraag of Van der Broek geen groot risico neemt nu nog niet bekend is hoe de Kroon over het totaal-plan van Digros zal oordelen, antwoordt de ondernemer het volgende: „Ik zou niet weten in hoeverre de uitspraak van de Kroon de plannen voor in ieder geval een supermarkt in de weg zal staan. Het is zeker dat de supermarkt er kan ko men. Op deze plek kan iedere tak van detailhandel worden ondergebracht. Dat is op geen enkele ma nier in strijd met de voorschriften van de gemeen te". Wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening en open bare werken) stelde naar aanleiding van de plotse linge Digros-plannen, dat de gemeente de verrich tingen van Van der Broek en de zijnen nauwlet tend in het oog zal houden. Ambtenaren studeren momenteel op de brief vah de advocaat van Van der Broek, mr. A. R. M. van der Pluijm, waarin de reden voor de onverwachte verbouwing uiteen is gezet. Aangenomen wordt dat het stadhuis zich voorbereidt op eventuele stappen tegen Digros. Wethouder Waal's commentaar: „Van der Broek neemt heel grote risico's". LEIDEN— De Leidse Autoboxen Garage (L.A.G.) is niet van plan uit eigen beweging de vestiging aan de van Oldenbarne- veltstraat te verlaten. De heer van Dalen, als vertegenwoordi ger van de L.A.G. optredend, maakte dat gisterochtend duide lijk bij de behandeling door de commissie beroepschriften van een door het Leidse automobielbedrijf ingediend be zwaarschrift tegen het door de gemeenteraad genomen voor- bereidingsbesluit voor een gedeelte van de Raadsherenbuurt. De heer Van Dalen kwam tot deze opmerking toen tijdens de behandeling van deze zaak de eventuele verhuizing naar Leeuwenhoek ter sprake kwam. Gezien de vele „vaagheden" rond deze mogelijke verhuizing en het feit dat die verhuizing op z'n vroegst pas over vijf jaar zou kunnen plaatsvinden heeft het bedrijf afgezien van deze mogelijkheid, ook al om dat de huidige vestiging volledig aan de door het bedrijf zelf gestelde eisen voldoet Of het automobielbedrijf in die Van Oldenbarneveltstraat bin nenkort zal kunnen beschikken over een overkapte showroom is overigens vooralsnog de vraag. De L.A.G. deed in oktober vorig jaar een principeverzoek aan de gemeente voor het ver strekken van een bouwvergunning die het overkappen van een reeds in gebruik zijnd terrein bij de garage zou inhouden. Het „antwoord" van het college en de gemeenteraad volgde begin mei van dit jaar in de vorm van het met spoed nemen van een voorbereidingsbesluit voor de Raadsherenbuurt waardoor aanvragen voor bouwvergunningen kunnen worden aangehou den. Het automobielbedrijf haakte op dat besluit in door de aanvraag voor een bouwvergunning alsnog officieel in te die nen, voordat de gemeente tot volledige publicatie van het raadsbesluit in Staatscourant en regionale dagbladen had kun nen overgaan. De vraag die (in eerste instantie) dan ook door de commissie voor beroepschriften dient te worden beantwoord is of de bou- waanvraag nog tijdig is ingediend (waardoor het op zeven mei genomen raadsbesluit in deze niet van kracht is). Een juridi sche aangelegenheid waar beide partijen duidelijk andere me ningen over hebben. Mocht de bouwaanvraag officieel wel te laat zijn ingediend, dan is de L.A.G. van mening dat er in dit geval sprake is van het door de gemeente oneigenlijk gebruiken van de wet op de Ruimtelijke Ordening. Het nemen van. een voorbereidingsbe sluit dient naar de mening van het automobielbedrijf een alge mene reden te hebben. In dit geval is slechts sprake van het nemen van een voorbereidingsbesluit dat specifiek de voorge nomen bebouwing van het L. A.G-terrein tegengaat. Iets wat overigens door gemeentelijk toelichter Hogeraad gis terochtend niet werd ontkend. „De aanleiding voor het met spoed nemen van dat besluit was inderdaad de aanvraag van de L.A.G, de oorzaak was de aan de Raadsherenbuurt toebe dachte hogere prioriteit", aldus deze toelichter. Commissie-voorzitter Olivier vroeg zich tenslotte nog af of de gemeente Leiden wel „fair play" had gespeeld door de van de L.A.G. gekregen informatie juist tegen dit bedrijf aan te wen den. Vooral omdat er feitelijk geen bezwaren kunnen worden aangevoerd tegen de door de L.A.G. voorgenomen bebouwing, was het naar de mening van Olivier misschien wel eerlijker geweest als het automobielbedrijf in kennis was gesteld van het voornemen van de gemeente een voorbereidingsbesluit te willen nemen. „Dan was er een eerlijke race mogelijk geweest tussen college en de L.A.G.". „Een race die de gemeente altijd zou hebben verloren", aldus Hogeraad, die nog eens benadruk te dat dit soort besluiten altijd de nu gevolgde procedure ken-, nen. Bedevaart Vanuit Leiden, Noordwijk, Gouda, Den Haag, Delft en Rotterdam vertrekt maandag 16 juli een ééndagsbede vaart naar Banneux in de Belgische Ardennen. De kos ten voor deelname bedragen per persoon 58 gulden. Jaar lijks trekken duizenden naar dit genadeoord waar in 1933 de Heilige Maagd verscheen. Het thema van deze bede vaart luidt: ,Mijn lief kind, bidt veel". Na aankomst te Banneux wonen de pelgrims een Eucharistieviering bij en maken de Bidweg naar de Bron. In de namiddag zieken zegening. Op de terugweg wordt het gezelschap een kof fiemaaltijd aangeboden. Opgave voor deze bedevaart dient te geschieden bij het Diocesaan Banneuxsecretari- aat, Meeuwenbeemd 1, postbus 16 te Nootdorp Zuid Hol land, telefoon 8335. Ook in Noordwijk en Leiden zijn aanmeldingsadressen. Noordwijk: Voorstraat 145, telefoon 01719-16706; Leiden: zr. Theodora, Haagweg 49, telefoon 071-310415. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie (IVN) houdt donderdag een ander half uur durende natuurwandeling onder leiding van na- tuurgidsen. Een ieder kan deelnemen aan deze wande ling, voorafgaande opgave is niet noodzakelijk. De wan deling wordt gehouden in de Pan van Persijn te Kat wijkBegintijd zeven uur 's avonds. Het verzamelpunt: de Wassenaarseweg bij bet Marinekamp te Valkenburg. Luitmuziek De stichting tot bevordering van muzikale manifestaties op traditioneel gebied, geeft in de d' Ouwe Vest een gra tis concert. Ditmaal wordt het muzikaal gebeuren, liede ren en luitmuziek uit de Renaissance en Barok, verzorgd door Hans van Wouw. Het concert wordt gehouden op zaterdag 14 juli. Orgelconcert Joop Brons, de organist van de Hooglandse kerk te Lei den, geeft vrijdag 13 juli een van de zomerorgelconcer ten die K en O sinds enige jaren in de Marekerk ver zorgt. Het programma dat Brons ten gehore zal brengen omvat composities van Sweelinck, Pachelbel, Buxtehude, Guilain, Dandrieu, Scarlatti en J.S. Bach. Joop Brons studeerde bij Piet Uiterlinden en bij Adri- aan Blankenstein. Na zijn studietijd begon hij zijn orga nistenloopbaan in de Bethlehemkerk te Leiden. In 1960 volgde hij Blankenstein op als organist van de Hoog landse kerk. Sinds 1969 is Joop Brons tevens dirigent van het koor van die kerk, de „Leidse Cantorij". Het concert begint vrijdag om kwart over acht. Toe gangskaarten kosten twee en drie gulden en zijn vanaf 19.30 uur in de Marekerk te verkrijgen. In verkeers circulatie plan deel III: Het kruispunt Rapenburg/Brees- traat/Kort Rapenburg/Noordeln- de dat de Leidse verkeersdes- kundigen grote zorgen baart LEIDEN De Breestraat blijft een grote onbekende". Met deze zin karak teriseerde wethouder C. Waal (Ver keer) de plaats die een van Leidens grootste winkelstraten in het ver keerscirculatieplan (v.c.p.) inneemt. De gisteren openbaar gemaakte laat ste hoofdstukken uit deel 3 van het v.c.p. leveren een onzekere toekomst voor de Breestraat op, als belangrijke straat in de hoofdverkeersroute van de stad. De Breestraat heeft de laat ste jaren zo ongeveer alle denkbare veranderingen doorgemaakt, die door de verkeersdeskundigen van de ge meente Leiden zijn uitgedacht. Vari anten zijn er te over op het stadhuis. Ook in 1981 weer, als de werkzaam heden aan de marktenroute achter de rug zijn, want dan mag de veel be zochte winkelstraat wederom een me- tamofose ondergaan. Dit in het kader van de aanleg van een nieuwe riole ring in de Breestraat. een karwei dat ongeveer een half jaar gaat duren. Voorgesteld wordt, aldus de project groep verkeerscirculatieplan, om tij dens de rioleringswerkzaamheden in de Breestraat het busverkeer in twee richtingen over de Vis-, Aal- en Boommarkt te Leiden. Welke gedaan te de Breestraat hierna weer zal moe ten aannemen is ook wethouder Waal en zijn gevolg nog volstrekt onduide lijk. Nog voordat de riolering van de Breestraat wordt vernieuwd, zal- de Leidse gemeenteraad een besluit moe ten nemen over de voorstellen die in het v.c.p. zijn neergelegd. Naar ver wachting zal de Raad aan het eind van dit jaar zijn mening over het ver keersplan formuleren. Tegen die tijd moet bekend worden hoe de fasering van het enorme pakket verkeersvoor- zieningen eruit komt te zien. Het gaat om een groot aantal voorstellen, waar van misschien wel de belangrijkste zich bezighoudt met de verkeersafwik keling van het openbaar vervoer over de als hoofdroute aangewezen ver- keers-as Stationsplein-Korevaarstraat, met daar tussenin als een van de grootste knooppunten de Breestraat. Binnen die hoofdroute zou volgens een eerder gedaan verzoek van de ge meenteraad aan het college van b en w op een aantal plaatsen vrije busba nen gerealiseerd moeten worden. Hoe liggen de mogelijkheden om zoiets in de stad te verwezenlijken? Het v.c.p.' heeft een en ander met betrekking tot de doorstroming van het verkeer in de Breestraat bekeken. De verkeersdeskundigen trekken geen conclusies en doen geen voorspellin gen, maar stellen dat bij de vraag hoe het busverkeer verbeterd kan worden, de problematiek van de bereikbaar heid, tijdens de uitvoering van herstel werkzaamheden dient te worden be trokken. Werkzaamheden die bijelkaar ongeveer vijf zes jaar in beslag zul len nemen. Wat wel in het v.c.p. wordt geconcludeerd is dat de Breestraat sinds het instellen van tweerichting- verkeer medio 1978 vergeleken met de oude situatie er bekaaid vanaf is ge komen. Instelling van het tweerichtingverkeer heeft de doorstroming van het busver keer op de streng Stationsweg-Kore- vaarstraat ernstig vertraagd. „Deze vertraging treedt voor het belangrijk ste deel in de Breestraat zelf op en in mindere mate op de kruispunten aan het begin en het einde van de Brees traat". Aldus het verkeerscirculatie plan. Een oplossing voor de afwikke ling van het particulier vervoer als de Breestraat wordt opgebroken is in het v.c.p. niet nader aangegeven. „Voorge steld wordt" zo staat er in het rapport te lezen, „met de definitieve keuze met betrekking tot de circulatie van het verkeer via de Breestraat/marktenrou- te te wachten tot de herstelwerkzaam heden in het centrum zijn uitgevoerd en een evaluatie heeft plaatsgevon den." Moeilijk hebben de ontwerpers van het verkeerscirculatieplan het met de afwikkeling van het verkeer op het Noordeinde. Het blijkt nauwelijks een haalbare kaart te zijn om overeen komstig de wensen van de gemeente raad door het Noordeinde in de toe komst minder auto's te laten rijden. De gemeenteraad had zich hierbij voorgesteld door een vermindering van aansluitingsmogelijkheden op het punt Noordeinde-Breestraat en Kort Rapenburg-Noordeinde tot stand te brengen. Een adequate bewegwijzering is hiervoor, aldus de projectgroep, niet voor handen. De relatie Noordeinde- Breestraat kan niet met een afzonder lijke maatregel verbroken worden, om dat het RW geen verbodsbord kent om rechtdoor te rijden. In praktisch opzicht zijn er op het kruispunt haast geen mogelijkheden aanwezig om rechtdoorgaand of afslaand verkeer te weren. De meest geschikte wijze om aan het Noordeinde een geringere be tekenis voor het autoverkeer te geven is het instellen van eenrichtingsver keer, uitgezonderd bussen en fietsen. Dat laatste echter zou weer tot gevolg hebben dat straten als de Morsweg en de Beestenmarkt extra door het ve- keer belast zullen worden. „Het instel len van eenrichtingsverkeer op het Noordeinde", zo staat in het v.c.p., "lijkt overigens in tegenspraak met het raadsbesluit het Noordeinde aan te wijzen als hoofdroute voor het ver keer. Met betrekking tot het Noordein de zal een keuze moeten worden ge maakt tussen het handhaven van de huidige situatie, waarbij het Galgewa ter autoluw kan worden gemaakt (al leen doorgang voor bewoners van, Westland/Utrecht-project - red.) en het instellen van eenrichtingsverkeer op het Noordeinde en Galgewater .Bij deze laatste variant moet via het ter rein van de voormalige Zeevaartschool een verbinding tussen Galgewater en het Noordeinde worden gemaakt". Wethouder Waal zei gistermiddag naar aanleiding van het derde deel van het v.c.p., dat voor wat de werkzaamhe den voortvloeiend uit het plan betreft er zoveel mogelijk in combinatie met de openbare werken in de stad zal worden geopereerd. Het v.c.p. moet praktisch uitvoerbaar zijn binnen het door de Raad aangegeven beleid. De toekomst van de Breestraat noemde de wethouder een van de grootste knelpunten in het te voeren verkeers beleid. Voor hem bleek de Breestraat de grote onbekende in het geheel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3