Hennie Kuiper schaars beloond voor enorme inspanningen Reflexen nemen af, valpartijen toe 5= ;s TOUR DE 'RANCE -PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUL11979 'Ik zal blijven aanvallen' METZ Zijn gezicht was vertrokken tot een grimas, zijn witte trui besmeurd met modder en zijn benen waren lamgeslagen tijdens de marathonvlucht van bij na 130 kilometers. Aan de finish in Metz werd Hennie Kuiper, de grote man van de zware etappe door de re genachtige Ardennen, ui terst karig beloond voor zijn enorme inspanningen. Eén minuut en 51 seconden schoof hij in het klassement naar Zoetemelk en Hinault toe, weinig voor een vlucht van meer dan drie uur. Het werd opnieuw een moordende rit, deze twaalf de etappe naar Metz. Steeds meer volgers vragen zich af hoe lang de renners dit tem po nog zullen volhouden. De vermoeidheid begint in het peloton een duidelijke rol te spelen. Maar Kuiper, geïrriteerd als hij was door zijn matige tijdrit in Brussel, had zich voorgenomen va banque te spelen. Tegen het midda guur, toen de renners in een triest regenweer in Roche- fort samendromden in een kale loods, zei Kuiper over zijn achterstand van ruim acht minuten: "Ik verzeker jullie dat ik gezond ben en mij erg fit voel. Ik zal nog iets moeten ondernemen, want ik heb geen andere keus". Tien minuten voor de andere renners verliet hij de loods en ging in zijn eentje in de regen tussen dichte hagen supporters warm rij den. Hij beklom enkele ke ren de helling, die zich al kort na de start aandiende. Kuiper concentreerde zich op zijn grote aanvaL Even na het middaguur klonk het startschot en weg was hij. Meteen was het pe loton in rep en roer. Ach teraan de groep werden de eerste slachtoffers geno teerd, de verslagenen die een lange en zware dag te gemoet gingen. Zij konden toen al niet meer het tempo volgen, nog voor zij goed en wel Rochefort hadden verla ten. Wat een Ronde, spraken er varen Tourkenners vol ont zag. Deze renners, die ver wend heten te zijn in deze moderne tijd, gunnen elkaar geen moment rust. Kuiper reed het peloton helemaal aan flarden. "Ik wilde Hi nault eens testen", verklaar de hij later. "Ik wilde zien hoe hij zou reageren, of hij werkelijk nog zoveel kracht heeft. Ik geloof het niet, want in Roubaix kwam hij op zijn knieën binnen en in Brussel heeft hij ook erg diep in zijn reserves moeten gaan om Zoetemelk een hal ve minuut af te pakken. Ik wilde gewoon weten hoe hij erbij staat". Hinault commandeerde zijn ploegmaats naar voren toen na 11 km Kuiper met een halve minuut voorsprong doorkwam, L van Johan van de Velde, Mutter, Didier, Friou en Thevenard. Twintig kilome ter moesten Hinault en zijn ploeg rijden voor wat ze waard waren eer ze Kuiper te pakken hadden. Kuiper bleef echter ook daarna ac tief en lanceerde na 61 km zijn tweede en beslissende aanval. Op dat moment was het peloton al geteisterd door valpartijen. De gladde wegen boden een verhoogd risico en talrijke renners tui melden over elkaar. Knete mann, Agostinho en Jo Maas hadden al een poosje op de grond gelegen en re den daarna in de derde groep met 1 minuut achter stand op het hoofdpeloton. Energiek gaf Kuiper het tempo in de kopgroep aan, waartoe ook Bert Pronk en de Italiaan Donadello be hoorden. Enkele kilometers later sloten de laatste drie aan, de Belg Borguet, de Luxemburger Didier en de Fransman Seznec. Belofte De voorsprong van de zes leiders groeide voorspoedig. Na 85 km was het verschil met het peloton al zes mi nuten. Voorlopig maakten Zoetemelke en Hinault zich weinig zorgen. Zoetemelk later: "Wij hadden gehoord dat Kuiper alléén het werk moest doen". Dat klopte in zoverre dat af en toe de Italiaan Aldo Donadello hem de helpende hand toe stak. Kuiper had hem weten te vermurwen door een be lofte te doen. "Ik beloofde Donadello onderweg dat, als hij met mij zou samenwer ken, ik met hem de Trofeo Baracchi zou rijden, de tijd rit die elk najaar in Berga mo wordt gehouden." In Boismont, op 52 km vóór de finish, bereikte Kuiper zijn maximale winst van 8 minuten en 40 seconden. Hij was op dat moment drager van de gele trui. Maar fiet nieuws werkte voor hem pa radoxaal. In het peloton kwam de ploegleider van Joop Zoetemelk, Jean-Pierre Danguillaume, met donde rende stem verkondigen dat de ploegmaats van Zoete melk het tempo omhoog moesten schroeven. En plot seling wilde ook de ploeg van Hinault wel rijden. Zo ontstond het verbond-anti- Kuiper en dat werd de man, die nog altijd eenzaam streed tegen de vermoeid heid en de kilometers, nog bijna noodlottig. Zijn voor sprong slonk zienderogen. Zijn been tempo werd trager, hij begon tekenen van ver moeidheid te vertonen. Geen wonder, want hij reed toen al twee uur op kop. Maurice de Muer, de ploegleider van Kuiper, zat mistroostig in zijn auto. "Dit is eigenlijk een zelfmoordpoging", vond hij, "maar wat moet ik doen? Ik kan hem nu niet meer laten stoppen". Behalve van de Italiaan Donadello kreeg Hennie Kuiper van zijn medevluchters geen enkele steun. Hij knapte het karwei grotendeels alleen op, wat hem in de eindfase opbrak. Na nog twee keer uit de kopgroep te zijn gelost, gleed Kuiper dodelijk ver moeid over de eindstreep in Metz, dertig seconden na rit winnaar Seznec. "Ik had geen keus", zei hij opnieuw, "ik moest wel om geloof waardig te blijven. Het ligt niet in mijn aard om braaf met de anderen mee te rij den naar Parijs. Ik enke Tour de France waaraan ik deelnam, heb ik aangevallen en ik zal het blijven doen. Ik ben nu erg moe, dat kun je wel begrijpen. Kapot ben ik zelfs, maar ik heb een morele overwinning geboekt Je hebt gezien hoe ik vrij wel alleen tegen het peloton heb moeten rijden. Ik be grijp de renners van van daag niet meer. Waarom hielpen ze me niet in de kopgroep? Taktiek, noemen ze dat Ik moet erom lachen. Het is tegenwoordig zo dat de een niet meer rijdt om dat de anderen van achteren zitten en dat de andere niet meer rijdt omdat de ene van voren zit. Dan begrijp je wel wat er aan de hand was, hè!" Jean Nelissen (Uitslagen .De uitslag van de twaalfde etappe |ls: 1. Seznec (Fra-Danguillaume) 193 km In 4 uur 42 min. 40 sec. (gemiddelde snelheid 40.967 km per uur). 2. Bor guet (Bel-Lelangue) op 1 sec., 3. Do nadello (Ita-Ferretti) op 23 sec., 4. (Pronk (Ned-Post) z.t.. 5. Didier (lux- Guimard) z.L, 6. Kuiper (Ned-De Muer) op 30 sec., 7. Jacobs (Bel-Jos- sart) op 2.15, 8. De Meyer (Bel-Huys- _mans) z.t., 9. Kelly (ler-Lauwers) z.t, 10. Sherwen (GB-Geminiani) z.t., 11. Bittinger (Fra-Huysmans) z.t., 12. Thurau (Wdl-Jossart) z.t., 13. Van Galtser (Bel-De Bruyne) z.t., 14. Mut- I ter (Zwi-Post) z.t, 15. Hezard (Fra-De Muer) z.t., 16. Bossis (Fra-De Muer) iz.t., 17. Battaglin (Ita-Boifava) z.t., 18. iLubberding (Ned-Post) z.t., 19. Be ll maudeau (Fra-Guimard) z.t., 20. Hi nault (Fra-Guimard) z.t., 21. Gauthier (Fra-Danguillaume) z.t., 22. Jourdan (Fra-Everaert) z.t., 23. Mesiet (Fra-Ge- miniani) z.t., 24. Legeay (Fra-De Muer) z.L, 25. Colman (Bel-Jossart) z.t., 31. Zoetemelk (Ned-Danguillau- me) z.t., 44. Sutter (Zwi-Post) z.t., 56. C Knetemann (Ned-Post op 6.29, 59. Den Hertog (Ned-Jossart) op 6.48, 60. Van de Velde (Ned-Post) z.t., 67. F Maas (Ned-De Bruyne) z.t., 86. Wel lens (Bei-Post) z.t.. 100. Verbrugge (Ned-De Bruyne) op 9.20, 115 en laatste De Haes (Bol-De Bruyne) op tm 29.24. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) 43 uur 56 min 21 sec, 2. Hinault (Fra- Guimard) op 1.32, 3. Kuiper (Ned-De Muer) op 6.09, 4. Nilsson (Zwo-Dan- guillaume) op 7.16, 5. Sutter (Zwi- i| rost) op 7.37, 6. Dierickx (Bel-Jos- 1 sart) op 8.43, 7. Verlinden (Bel-Jos sart) op 10.44, 8. Bernaudeau (Fra- Guimard) op 12.56, 9. Seznec (Fra- I Danguillaume) op 13.13, 10. Villemia- ne (Fra-Guimard) op 14.22, 11. Maas I (Ned-De Bruyne) op 15.11, 12. Pol- I lentier (Bel-Lauwers) op 16.42, 13. Thurau (Wdl-Jossart) op 18.35, 14. I Hezard (Fra-De Muer) op 18.45, 15. I Agostinho (Por-Huysmans) op 18.46, 116. Battaglin (Ita-Boifava) op 19.43, 17. Criquielion (Bel-Lelangue) op 20.04, 18. Wellens (Bei-Post) op 22.16, 19. Martinez (Fra-Everaert) op 24.29, 20. R. Pevenage (Bel-Jossart) op 26.10, 21. Lubberdina (Ned-Post) op 28.28, 22. Schepers (Bel-De Bruy ne) op 28.44. 23. Van de Velde (Ned- Post) op 33.00, 24. Van Impe (Bel- Lelangue) op 35.27, 25. Vallet (Fra- Everaert) op 36.13, 46. Pronk (Ned- Post) op 55.20, 61. Knetemann (Ned- Post) op 1.06,08, 75. Den Hertog (Ned-Jossart) op 1.13.16, 79. Ver- brugge (Ned-De Bruyne) op 1.18.05, J 106. Mutter (Zwi-Post) op 1.46.39. Dagploegenklassement: 1. Danguillaume (Seznec, Gauthier, Gallopin, Nilsson) 18 uur 57 min. 25 sec., 2. Guimard 18.57.48 (70 plaat sen). 3. Post Z.L (80), 4. De Muer 18.57.55. 5. Jossart 18.59.40 (84), 6. Huysmansz.t{101). Algemeen ploegenklaesemerrt: 1. Jossart 176 uur 22 min 34 sec., 2. Danguillaume 176.31,37, 3. Guimard 176.35.29. 4. Post 176.51,30, 5. Huys- mans 177.01,00, 6. De Muer I 177.31,36. METZ Gistermorgen, in Brussel, gaf de oude Jacques Goddet, die op 6 juni 73 jaar werd, in het chique Hiltonhotel nog te ken nen hoe intens tevreden hij is over de ijver en de aanvalsdrift van de renners in deze 66ste Ronde van Frankrijk. De Tourdirecteur citeerde een legendarische uitspraak van Na poleon: "Soldat, je suis content de vous!" ("Soldaat, ik ben tevreden over u!"). Maar velen van de soldaten (lees: renners) over wie Goddet zo tevreden is zijn na twaalf da gen in deze dolle Ronde over hun toeren gejaagd. Hun reflexen nemen af en de val partijen toe. Gisteren, tijdens de gevaarlijke tocht door de Ardennen over wegen die door de voortdurende regenval spekglad waren geworden, tuimelden tientallen renners van hun fietsen. Na veertig kilometer was een grote hoop uit werpselen van koeien aanleiding tot een grote valpartij. De Zweed Sven-Ake Nilsson reed met zijn voorwiel in die hoop, gleed weg en sleurde in zijn val wereldkampioen Gerrie Knetemann, Jo Maas en een tiental anderen mee. Jo Maas: "Het gebeurde in een afdaling, we reden tegen zeventig kilometer per uur. Ik werd door een struik geslingerd en kwam in een greppel terecht. Mijn voorwiel lag in tweeën. Knetemann en ik waren weer snel op de been en we zetten de achtervolging in. Spoedig bereikten we weer de eerste groep met Hinault en Zoetemelk". Intussen deden zich nog meer valpartijen voor. De Belgen Pevenage, Dillen en Van Impe sloegen tegen de grond. Maar de groot ste ravage werd aangericht na 15 km, toen zeker 25 renners ten val kwamen. Jo Maas weer: "Twee man haakten met hun sturen in elkaar. Ik trachtte nog hen te ontwijken, Een van de valpartijen op het door regen spekgladde parkoers. Paul Wellens smakte tegen de grond, raakte bewusteloos, kwam weer bij, vervolgde de rit en reed de etappe uit. werd van achteren aangereden en kwam mid- man Patrick Perret Het duurde zeker een den in de valpartij terecht. Iemand viel bo- minuut eer ik weer op mijn bénen stond, venop mij. Ik kon niet meer overeind komen. Mijn billen waren tot bloedens toe gekwetst, Naast mij lag Paul Wellens bewusteloos op mijn rug lag open, maar het ergst was mijn de weg, een paar meter verder lag de Frans- linkerpols gekwetst". In de chaos liepen renners en volgers orde loos door elkaar op zoek naar fietsen of de len daarvan. Jo Maas: "Ik had geen voorwiel meer. Waar dat gebleven was, weet ik niet. Ik ben toen gaan zoeken en zag een ander voorwiel op de weg liggen. Dat heb ik toen maar in mijn fiets gezet. Ik het het stuur rechtgebogen, de remmen een beetje in orde gebracht en zo ben ik verder gereden. Maar ik kon nog slechts met één hand sturen en remmen, want mijn linkerpols was uiterst pijnlijk". Intussen was Paul Wellens van de ploeg-Post weer bij bewustzijn gekomen. Hij werd op de fiets gezet en reed de etappe uit. De Frans man Patrick Perret lag toen al in een ambu lance op weg naar het ziekenhuis, waar men een zware hersenschudding constateerde. Met Perret verdwenen ook de Spanjaard Viejo (die twee jaar geleden één van de langste ontsnappingen uit de Tour realiseerde) en de Italiaan Magrini uit de koers. Jo Maas, de etappewinnaar in Brussel, verbeet nog veertig kilometer zijn pijn. Hij kwam met Fedor den Hertog binnen in een groepje dat zes minuten en 48 seconden verloor op de winnaar van de etappe. Maas duikelde drie plaatsen in het al gemeen klassement. "Dat vind ik niet erg", zei hij, "als mijn pols maar niet gebroken is", 's Avonds laat kwam een van de Tourartsen de blessure bekijken. Voor vele "soldaten" van Goddet werd het aldus een dramatische etappe. De Nieuwzeelander Jezzon, de Belg De Haes en de Fransman Patritti kwamen te laat binnen. Op één dag verdwenen weer zes man uit het peloton. Goddet mag dan uiterst tevreden zijn, in Metz likten vele renners hun wonden. Jean Nelissen vDOOR ZWITSERLAND.. r 14eET.-252km-11JULI Tour op TV en radio DEN HAAG Als elke dag komt op Ned. 2 om 18.30 uur de samenvatting van de (dertiende) etappe van van daag op het scherm. Op Ned. 1 is er om 23.05 uur een gefilmd verslag van deze etappe Metz-Belfort Woensdag, wederom om 18.30 uur, een samenvatting van de veertiende rit op Ned. 2. Belgie (BRT 1) geeft een tv-verslag van 16.10-17.20 uur. Op de radio wordt de etappe woensdag verslagen vanaf 15.02 uur (Hilversum 1). Van kilometer tot kilometer METZ In Rochefort (Bel gië) startten 118 renners voor de twaalfde etappe van de 66e Ronde van Frankrijk over 193 kilome ter naar Metz (Frankrijk). De eerste honderd kilometer viel er motregen, later werd het droog onder een zwaar bewolkte hemel. 2,5 km: doorkomst op de Cóte St Hubert (4e cat): 1. Bernaudeau, 2. Martinez, 3. Vallet, 4. Kuiper. 12 km: kopgroep van acht renners met o.a. Kuiper, Van de Velde en Mutter tien sec. voorsprong. 17 km: van kopgroep alleen nog Kuiper over, voorsprong 17 sec. 27 km: Kuiper ingelopen door peloton. 48 km: Kuiper wint na de marrage premie te Auby en gaat door. Peloton reageert en breekt in stukken. Kuiper ingelopen. 61.5 km: demarrage van Martinez op Cóte de la Plite (4e cat). Kuiper achtervolgt Doorkomst: 1. Martinez, 2. Kuiper, 3. Bernaudeau. Kui per alleen weg in afdaling. 65 km: Pronk en Donadello achterhalen Kuiper. 66 km: Seznec, Borguet en Didier sluiten aan bij drie leiders. Seznec. de winnaar van de rit Rochefort-Metz, wordt gelukgewenst door zijn baas, Joop Zoetemelk die zijn gele trui behield. 77 km: kopgroep 3 min. voor. 94 km: eerste tussensprint in Eronville: 1. Seznec, 2. Di dier, 3. Kuiper, peloton volgt op 6 min. 20 sec. 110 km: doorkomst op de Cóte de la Cambuse (4e cat): 1. Donadello, 2. Pronk, 3. Didier, 4. Kuiper. 120 km: sprint voor premies van 3000, 2000 en 1000 Fran se Franken: 1. Seznec, 2. Kuiper, 3. Donadello. 139,5 km: tweede tussen sprint: 1. Seznec, 2. Didier, 3. Kuiper. 146 km: maximale voor sprong kopgroep 8 min. 40 sec. 157 km: valpartij in peloton met o.a. Wellens. Perret wordt naar ziekenhuis ver voerd. 170 km: Kuiper gelost uit kopgroep, maar komt later terug. Peloton op 4 min. 176 km: derde tussensprint: 1. Donadello, 2. Seznec, 3. Didier 183 km: peloton op 2 min. 35 sec. 189 km: vierde tussensprint: 1. Donadello, 2. Pronk, 3. Seznec. 193 km: Seznec wint twaalf de etappe voor Borguet, Do nadello, Pronk en Didier. Kuiper is zesde op 30 sec. Hij neemt 1 min. 51 sec. te rug op Zoetemelk en Hi nault Zoetemelk behoudt gele trui. Zware boete Knetemann voorte veelreclame, Van onze verslaggever) METZ Gerrie Knete mann is gisteren beboet met maar liefst 5600 gul den. Sinds het begin van de Tour in Fleurance had den de commissarissen hem gewaarschuwd dat de merkreclame op zijn regen boogtrui te groot was. De UCI heeft daar regels voor die de breedte en de hoogte precies aangeven: 5 centimeter hoog en 25 cen timeter breed. Knetemann stoorde zich niet aan de waarschuwingen. De inter nationale wielerbond had hem ook al tijdens de Ron de van Zwitserland een boete opgelegd. Recidivist Knetemann veranderde echter de naam op zijn trui niet Daarom werd hij gisteren beboet met 5600 gulden. In april waren door de UCI de afmetingen gewijzigd, omdat.men vond dat de reclame te groot op de shirts werd gebracht Knetemann heeft zich niet aan de nieuwe regels wil len aanpassen. Peter Post zijn ploegleider, diende gis teravond een protest in te gen de zeer hoge boete. Mathé Pronk derny- kampioen SLOTEN Mathé Pronk is gisteravond op de wielerbaan in Sloten voor de tweede keer Nederlands kampioen achter dernymotoren bij de amateurs geworden. In de laatste 50 van de 150 af te leggen ronden (30 kilome ter) toonde Pronk zich achter de geroutineerde gangmaker Noppie Koch oppermachtig. Met nog tien kilometers voor de wielen bewees Pronk zijn klasse door al zijn tegenstan ders op ronden te rijden. On danks fel verzet van Ger slot en Paul Rood moesten ook zij er in de slotfase aan geloven. De uitslag: 1. Mathé Pronk (gangmaker Koch) 30 km in 32 min. 25.56 sec., (gemiddel de snelheid 45.526 km per uur); op een ronde: 2. Ger Slot (Van der Torre); 3. Paul Rood (Van Duivenbode); op zes ronden: 4. Louis Ruiter (Cees Ruiter); op zeven ron den: 5. Siem Spierenburg (Boere); op acht ronden: 6. Hans Heijne (Raats). Rotterdam in schaakfinale Rotterdam Volmac Rotter dam heeft zich, als eerste Ne derlandse club, geplaatst voor de finale van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen scha ken. De Rotterdammers zege vierden in de halve finales met 6 1/24 1/2 over Sparta- cus uit Boedapest. De partij tussen Euwe en Lu- kacs werd gisteravond op nieuw afgebroken. In de eind strijd is Boerevestnik uit Mos kou tegenstander van de Ne derlanders. De afgebroken partij van zon dag tussen Van Dop en Szi- lagyi eindigde in remise, zo dat de uitslag 3 1/22 1/2 voor de Rotterdammers werd. De enige partij, die gistera vond in eerste zitting werd beslist, was die tussen de Eu ropese jeugdkampioen John van der Wiel en de Hongaar se meester Rigo. Net als op de eerste dag bleek de jonge Nederlander te sterk voor zijn tegenstander die met voordeel uit de opening was gekomen. Het was een tegenvaller dat Kortsjnoj zijn afgebroken stelling tegen Csom met een stuk meer niet won en Tim man bij nader inzien snel moest besluiten tot een deling van het punt met Farago. Daar stond de meevaller te genover dat Hans Böhm te gen Pinter uit een slechtere stelling heel knap remise be reikte. Voorts was er de mee valler dat Euwe, wiens partij als verloren werd getaxeerd, zich in het eindspel zo hard nekkig verdedigde dat Lukacs slechts zeer geringe mogelijk heden op winst heeft. Van Baarle en Szilagyi kwamen snel tot remise. Kandidaten wegploeg w.k. DEN HAAG De KNWU heeft dertien renners aange wezen voor de vacante acht plaatsen in de profwegploeg voor het wereldkampioen schap dat op 26 augustus in de omgeving van Valkenburg wordt gehouden. Reeds eerder waren geselec teerd Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Jan Raas en Henk Lubberding, terwijl Gerrie Knetemann als titelhouder voor Nederland „buiten de sterkte" mag staHen. De der tien renners die de commissie beroepsrennen van de KNWU, in overleg met de begeleider van de profs, Piet Liebregts, heeft aangewezen zijn: Leo van Vliet, Johan van de Vel de, Cees Priem, Piet van Kat wijk, Bert Oosterbosch, Mar tin Havik, Bert Pronk, Aad van den Hoek, Johan van der Meer, Hans Langerijs, Jo Maas, Frits Pirard en Jos Schipper. Egbert Koersen uit tijdritploeg (Van onze sportredactie) EMMELOORD Voor Eg- bert Koersen is geen plaats meer in de nationale equipe die zich voorbereid op het wereldkampioenschap ploe gentijdrit, dat op 23 augustus in Valkenburg wordt gehou den. De KNWU, in casu bondscoach Rini Wagtmans* kan zich er niet mee vereni gen dat Koersen, die vorig jaar reserve was voor de ploeg die in Brauweiler bij Keulen wereldkampioen werd, drie weken voor de WK op vakantie gaat Koersen was zeker van een plaats in de nieuw te forme ren ploeg, mits hij bereid zou zijn een reeds lang geplande vakantie te verzetten. De Em- meloorder voelde daar echter niets voor, waarna de KNWU veertien dagen tijd vroeg om zich te beraden over de wei gering van Koersen. Inmid dels is een brief naar Koer sen onderweg waarin de voor hem negatieve beslissing is vervat

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11