Mexicaanse volkskunst bloeit in El Castillo Stad/regio Feestprogramma Nooit Gedacht" Zeventig jaar hard draverijen in Stompwijk Rick kan niet tegen alleen-zijn retabeltjes en boombastvellen aan Paula Leijenaar biedt levensbomen, LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JUL11979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De ih de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre- ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b. Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. De Stompwijkse feesten, ge organiseerd door de Hard draverijvereniging „Nooit Gedacht" worden dit jaar gehouden op 17, 18 en 19 juli. Dinsdagmiddag 17 juli gaan alle schoolkinderen om half 2 met voorop de Stompwijkse Fanfare van het Kerkplein via de Dr. v. Noortstraat, de v. Santhorst straat en de Raephorststraat naar het feestterrein waar de kinderspelen, ringsteken op de fiets en tobbetje ste- ken, worden gehouden. Te vens houdt de ponyclub „de Blesruiters" hier springwed-' strijden. Dinsdagavond houdt het fanfarekorps Juliana, met de ponyclub, een rondgang door het dorp. Om 8 uur bestaat op- het feestterrein gelegenheid deel te nemen aan het oude volksspel ka tkn uppelen Woensdagmiddag beginnen om half 1 op het feestterrein de ponyrennen. Er zijn drie rennen waarbij volgens het afvalsysteem wordt gereden. Aanmelding kan nog ge schieden bij de heer C. v.d. Bosch, Meerlaan 1, Stomp- wijk. Woensdagavond begint om 7 uur een bromfietsrace met hindernissen, een voor cross-brommers en een voor' gewone bromfietsen. Don derdagmiddag start om 2 uur de kortebaandraverij waarvoor al inschrijvingen van prominente pikeurs zijn binnengekomen. Het totaal aan geldprijzen bedraagt 6500 gulden, de eerste prijs is 3500 gulden. De totalisator is aanwezig. LEIDSCHESDAM „Dat deze vereniging door de jaren heen is blijven bestaan is vooral te danken aan het feit dat op tijd jonge mensen in het bestuur werden gekozen. Die kwamen met nieuwe ideeën waarnaar ook steeds geluisterd werd. Ook het be ginnen met een ponyrace, elf jaar geleden, is een gouden greep geweest. De race, met dit jaar ook een springcon cours voor de jeugd, trekt ie der jaar meer bezoekers". Aldus de heer C. v.d. Bosch, voorzitter van de dit jaar 70 jaar bestaande Stompwijkse Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht", lid van de Dorp sraad Stompwijk, oud-ge- meenteraadslid van Leid- schendam en van beroep vee houder. Tijdig jonge mensen dus in het bestuur, maar op ervaring wordt ook prijs ge steld, want zelf zit v.d. Bosch, samen met de heer A. Luiten, al 25 jaar in het bestuur ter wijl zijn vader niet minder dan 50 jaar bestuurslid is ge weest en diens vader vanaf de oprichting tot 1913. De vereniging kent overigens be halve de 17, vroeger 13, be stuursleden geen andere le den. Ieder heeft zijn functie en mede dank zij de collegia liteit en de onderlinge verbon denheid met Stompwijk is de vereniging blijven bestaan. Eerste voorzitter, aldus de no tulenboeken die bewaard zijn gebleven en beheerd worden door „archivaris" Frans Jan sen (vader bestuurslid maar zelf naar Wychen N.B. ver huisd), was boer en kaasboer Bart den Elzen. Eerste win naar van de draverij in de morgen van 30 september 1909 was Jaap van Santen met de Zwart. Hij kreeg 40 gulden, het totale prijzengeld was 90 gulden, in een drave rij van Stompwijkse (boeren paarden die op de rug werd gereden. De 21 deelnemers gingen in rijen van 4 achter de muziek, de Zoetermeerse Harmonie, aan naar de baan op de Meerlaan waar op nummer 1 nog steeds het be drijf van de voorzitter is ge vestigd. De winnaars van de ochtenddraverij mochten ook weer 's middags meedoen aan de draverij „internationaal", voor paarden van buiten Stompwijk dat toen nog een zelfstandige gemeente was. Omdat men niet veel met of ficiële instanties had te ma ken werd het een „wilde" draverij genoemd. De middag- draverij v/erd gewonnen door Dirk de Vlieger, tweede werd van Cassel uit Voorburg met een paard dat de hele week voor de broodkar liep en der de was toch nog de Stomp- wijker Van Santen. Voor de pikeurs, en misschien ook wel voor de paarden, was de dra verij een verzetje waar soms wat mee te verdienen viel. Heel bekend was bijvoorbeeld Emma, het paard van Kees Janson, dat woensdags mee liep in de ochtend- en mid dagdraverij. Donderdagmor gen ging het echter weer in gestrekte draf voor de boter- wagen naar Rotterdam. Revolver Ook bij de start ging het er anders aan toe dan nu. Meestal werd er. „op schot" gestart met de revolver van meester Fleuren, onderwijzer maar tevens „bankdirecteur" in Stompwijk en wegens laatstgenoemde functie in het bezit van een wapenvergun ning. De legendarische burge meester Keijzer, die trouw de vergaderingen van het be stuur bijwoonde, leverde de patronen en zo kon worden gestart. In de eerste oorlogs jaren - 1914 en 1915 - werden geen draverijen gehouden maar toen omliggende ge meenten als Zoetermeer en Pijnacker in 1916 weer begon nen, organiseerde ook Stomp wijk weer een draverij. Rond 1920 was het afgelopen met de boerenpaarden en werd met sulky's en volgens de of ficiële regels éan de Vereni ging voor Draf- en Rensport' gereden. Tot 1922 werd op de Meerlaan gereden wat altijd een hele zorg was met zand opbrengen en breder maken. Daarna werd tot 1961 het land van Jan de Bosch ge bruikt Op deze baan, achter het stamcafé van de vereni ging „Het Blesse Paard", wer den volgens de kenners de voor die tijd beste kortebaan- draverijen uit verre omgeving gehouden. Tijdens de jaren van de tweede wereldoorlog en in 1945 kwam er zeer veel publiek en kwamen ook de beste paarden. De beroemde Allouez met Jan de Vlieger heeft in Stompwijk drie jaar achter elkaar gewonnen. -An dere bekende paarden en pi keurs zijn Jan Wagenaar sr. met Zora, Willem Geersen met Zoo-Doorloper, Prinses van Stal Renswoude uit Was senaar en Ph. Knijnenburg met Senator Brewer. Vanaf-* 1934 tot een zwaar verregende dag in 1966 werd ook een concours-hippique met tuig- paarden en springnummers gehouden. De publieke be langstelling voor dit opderdeel nam echter langzaam af. IForsf De kwaliteit van het weer is een steeds terugkerend onder deel van de jaarlijkse notu len. Uiteraard belangrijk voor het wedstrijdbezoek maar ook voor de kermis die al in de beginjaren een vast onderdeel was van het feeste lijk gebeuren. In 1946 stor men over het kermisterrein, zware donderbuien in 1937 en in 1957 hevige plensbuien. Het bestuur, evenals de rest van de bevolking rooms-ka- tholiek, deed er alles aan om mooi weer te krijgen en ge bruikte daarvoor het onde gebruik om een wordt aan de H. Clara te schenken. Via de H. Clara ging de worst dan naar een gezin dat in behoef tige omstandigheden verkeer de. Of het geholpen heeft? „We hebben dikwijls mooi weer gehad", zegt Cors van de Bosch diplomatiek. De kermisattracties werden bij openbare inschrijving toe gewezen en vormde een be langrijke bron van inkom sten. In 1916 werd voor 80 gulden en één cent ingeschre ven voor bet pachten van de verversingstent, in 1920 voor f 260.60 1/2. In 1912 werd ene heer Dolle uit Zoeterwoude de pacht van de verversing stent en van de koekkraam toegewezen. Hij was ter ver gadering aanwezig en wilde meteen betalen. De notulen: „waarna den heer Dolle, ook niet krimmeneel, de vergade ring een glaasje aanbood, welke werd aangenomen". „Problemen waren er ook hier. De burgemeester ver bood in 1926 een bioscoop voorstelling" en in 1928 zei „zijne edelachtbare" in een bestuursvergadering „dat hij voor alles zijn toestemming gaf, behalve voor dansen in de tent". Nog na de tweede wereldoorlog werd tijdens een vergadering gevraagd of er iets gedaan kon worden als er paartjes zich in de om geving niet passelijk gedra gen". Graag en goed feesten in Stompwijk maar het moet welorderlijk en netjes gaan. Zo dacht het bestuur in 1909, maar zegt bet ook nog in 1979. Toto Hoogtepunt van de feestdagen blijft echter de kortebaandra verij, inclusief totalisator, waarvoor dit jaar 6500 gulden aan prijzen plus wat extra ge schenken beschikbaar zijn. De enige kortebaandraverij, aldus voorzitter van de Bosch, die over zijn geheel is te zien. Ruim twintig jaar geleden werd al met 2250 gulden en veel zelfwerkzaamheid van het bestuur een tribune ge bouwd die san 850 toeschou wers plaats biedt. Het hele feestelijke gebeuren vindt plaats op het terrein van de familie Spruit, („zonder wiens toestemming de vereniging er ongetwijfeld anders zou heb ben uitgezien", aldus de notu len) achter de Laurentiuskerk aan de dr. van Noortstraat In de loop der jaren zijn steeds meer kortebanen ver dwenen. Op de vraag waarom die van Stompwijk is blijven bestaan zei een oud-bestuurs lid: „ja eengezindsheid, ty pisch Stompwijk". Voorzitter v.d. Bosch: „deze vereniging zal altijd blijven bestaan". LEIDEN Rick, een bijzonder lieve ko ningspoedel, krijgt zijn laatste kans. Dit zeer aanhankelijke dier, een reu van acht jaar, heeft twee maal eerder in onze krant gestaan en heeft twee maal een nieuwe baas gekregen. Beide keren liep het stuk op één klein ongemak, Rick kan niet tegen alleen zijn. Een oudere mevrouw had Rick in huis genomen en het liep allemaal geweldig. Mevrouw was blij met haar trouwe hond en de koningspoedel was de koning te rijk met zijn huisgenote. Prima dus, tot dat de oudere dame wat langer van huis ging zonder haar hond, met wat langer wordt dan bedoeld, een uur of meer. Rick heeft dan zoveel verdriet dat hij het hele huis bij elkaar huilt, tegen de zin van de omwonenden die het maar kinderachtig vonden van Rick en boven dien de bazin er kwaad op aankeken. ,Het werd de dame te machtig en Rick Nadat Rick voor de tweede maal in deze rubriek had gestaan, kwam hij terecht bij een gezellig huiselijk gezin. Dit gezin had erg veel schik in Rick, het ging met Rick naar de Kynologenclub en met de acht jaren dat het beestje telt, heeft de hond het gepresteerd om het diploma van de Kynologen Vereniging Rijnland, met 46 van de 70 te behalen punten, op zijn lijst van trouw bij te schrijven. De blijde eigenaars hadden af en toe zin in een gezellig feestje buitenshuis en om dan een bejaarde „opa" mee te nemen die zich liever vermaakt met het soezen in de avondzon, tja... De flat waar het gezin woont, maakte kabaal over het feit dat Rick tijdens de afwezigheid van de baas zo'n lawaai maakt. Zonder overdre ven sentimenteel te schrijven was het af scheid met de Leidse familie hartver scheurend. Rick dus weer in de kennel, wachtend op een laatste kans: want komt er geen trekken, dan zal Rick moeten inslapen. Hopelijk drie maal scheepsrecht voor deze lieve, zeer aanhankelijke koning spoedel. Hij heeft een schofthoogte van 55 centimeter en is kerngezond. Vlak voor de terugkomst in het asiel was Rick nog bij de trimmer. Wil Tiele, de asielhouder, heeft eigenlijk maar één beeld voor ogen als hij denkt aan een nieuwe baas voor Rick! Volgens hem is de ideale baas voor deze rustige hond een bejaard echtpaar of alleen staande 65-plusser die de gezelligheid thuis zoeken en er graag een huisgenoo tje bij willen hebben. Bert Kees Het schattige hondje Bert Kees dat zich vorige week voorstelde in deze rubriek, heeft een nieuwe baas. De telefoon stond bij Wil Tiele onophoudelijk te rinkelen. Veel mensen moesten de teleurstelling verwerken dat Bert Kees al een andere baas had! Het hondje verhuisde naar Wat doe je, als je hart helemaal van Mexico overloopt? Dan open je allicht, de omstandigheden in aanmerking genomen, een winkeltje dat uitzicht biedt op de Mexicaanse volkskunst en eventueel ook de Mexicaanse I klederdrachten. Tepminste, dat heeft Paula Leijenaar - Plaisier bijna drie jaar geleden gedaan. Ze beheert in de Burchtsteeg in Leiden een uitheemse winkel die ze indertijd „El Castillo" doopte, ni een Spaanse naam voor „kasteel" tevens het begrip „burcht" dekkend. Mexico heeft mevrouw Leijenaar helemaal in beslag genomen. en ik heb de plaatsen gezien waar die kunst vandaan Komt. Ik koop de spullen aan via de Stichting Abal - aankoopbeleid arme landen, of zoiets - die de artikelen betrekt uit de derde wereldlanden. De makers zelf krijgen er een goed loon voor. Wat mijn zaak betreft, ik heb uitsluitend Mexicaans en een enkel Peruaans dingetje". Volgens Paula Leijenaar kun je erg goed merken, dat de tentoonstelling in Volkenkunde in '75 - '76 over Latijsamerikaanse kunst best is aangeslagen en dat de mensen hier daardoor dichter bij deze volkskunst zijn gekomen. „In elk geval loopt de zaak best, er is belangstelling voor. Men begint die felgekleurde dingen ook leuk te vinden". Op de rekken staan inderdaad de „levensbomen" er gekleurd bijPaula legde uit, dat het hier gaat om de „paradijsboom", met Adam en Eva, vogeltjes, appeltjes, Spaanse katholieke invloeden met een Indiaanse inbreng. Er is ook veel aardewerk dat aan de oude Azteken doet denken, in sobere kleuren vaak. Paula Leijenaar: „men graaft een kuiltje in de grond en dat is dan de oven eigenlijk". Behalve de dierenfiguren (gebakken dierfluitjes, maar niet van een cent) en bloempotten trekken ook de beschilderde boombastvellen de aandacht. Die blijken in de smaak te vallen. Oude conservenblikjes krijgen door bewerking en beschildering een nieuw leven. Daar heb je ook kammetjes, gesneden uit koehoorn, prachtig beschilderde kalebassen, groot en klein, als schaaltje of drinknap en de groten zijn zelfs geschikt om op je hoofd gedragen te worden onder de gloeiende Mexicaanse zon. Allemaal dingen voor gebruik of pronk of herinnerend aan een (semi) religieuze instelling, zoals de retabeltjes uit Peru, stukjes voor het huisaltaar waarop van alles uitgestald pleegt te staan en waar ook de levensboom als kandelaber z'n plaats heeft. „Grappig eigenlijk", vindt Paula Leijenaar - Plaisier, „de Mexicaan maakt van z'n eigen gebruiksmateriaal miniaturen voor de kinderen: vijzeltjes, potjes, kannetjes, bekertjes, allerhande huisraad dat je nu in een letterbak kunt zetten. En wat zou u zeggen van die papiermaché poppen, veelal met een humoristische inslag, met gekke koppen en gezichten De volkskunst is in Mexico een levend bedrijf, de mensen fantaseren door en dat maakt de zaak grenzeloos. Kijk, hier, wijwaterbakken van aardewerk, met vogels en vissen erop. Dat zijn éénmalige produkten, daar blijven ze niet mee aan de gang vaak. De voorwerpen worden in klein familieverband gemaakt, het zijn dingen die erg gebonden zijn aan één persoon. Is die er niet meer, dan verdwijnt ook een specifiek stukje uitbeelding van een rijke volkskunst". De Leijenaars zien elk jaar Mexico terug, in de herfst meestal: „dat laat ons niet meer los", weet Paula Leijenaar, die tot half augustus El Castillo sluit om te zien of in Nederland af en toe de zon wil schijnen. In de toekomst gaat het stel naar Guatemala om oók daar een collectie op te bouwen ten behoeve van Volkenkunde en wellicht ook voor een hoekje in Paula's burcht. Haar man is conservator van de afdeling Latijns Amerika 3 van het Rijksmuseum van Volkenkunde. Dat zegt al heel wat. Samen zaten ze een jaar of negen terug zes maanden Iin Mexico, omdat de heer Leijenaar voor het museum volkskunst en klederdrachten moest verzamelen. Ze keerden niet alleen met een rijke collectie naar huis terug, .3 maar brachten ook een zoon en dochter mee, twee geadopteerde Mexicaantjes: „Jaap is nu bijna 9 en Floor is 7 jaar. Ze waren nog volkskunst Een boeiende aangelegenheid. Daar zijn we ook een collectie van gaan aanleggen. De volkskunst spreekt vooral in gemestiseerde centra, waar het Indiaanse en Spaans- Europese bloed vermengd is. Mexico is overigens het land dat de meeste mestiezen van Latijns Amerika telt", vertelde Paula Leijenaar, die schuchtertjes met haar winkel destijds is begonnen. „Voor die kunst was ik in Mexico helemaal warm gemaakt en het is trouwens een gezellige gelegenheid om erbij te doen, zo'n winkel. En ik weet wat ik doe; wat ik hier verkoop, daét heb ik ook kijk op. Ik ken de artiesten die de voorwerpen maakten Paula Leijenaar in haar „El Castillo". baby's toen wij ze kregen en droegen fictieve namen van bekende radio-sterren. Ze spreken geen woord Spaans. Dat hebben ze nooit geleerd", aldus Paula Leijenaar. 's Middags draagt mevrouw Leijenaar zorg voor het gezin, maar 's morgens drijft ze een uurtje of drie haar castillo dat een exotische inslag heeft. „Om het nog even te hebben over die volksdracht, die wordt in Mexico steeds zeldzamer omdat de Mexicaanse Indiaan steeds meer geïntegreerd raakt in de westerse cultuur die vanuit de steden opdringt tot op het platteland en in de Indianengebieden. Door dat verzamelen zijn we ook terechtgekomen bij" de H ■t ««i

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5