Joop Zoetemelk jdenkt voorzichtig iaan Tour-zege BERNARD HINAULT BITTER NA NEDERLAAG OP KASSEIEN j Leo Van Vliet: „Ik heb twee keer overgegeven TORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JUL11979 PAGINA 11 p Met zijn zoontje op de arm tovert Zoetemelk in Roubaix de breedste lach op zijn Igezicht nadat hij de gele trui heeft mogen aantrekken. ROUBAIX Hij ademde zwaar, die eerste minuten na zijn finish. Sloot even de ogen en zei toen: „Zou het dan na tien jaar ein delijk eens lukken?" Joop Zoetemelk in het geel aan het einde van een moordende rit door de „hel van het noorden". „Dat zijn geen mensen meer, die ons over deze stenen sturen", vond Leo van Vliet, „dit zijn on mensen, zij misbruiken ons". Voor Joop Zoete melk veranderde gisteren echter de hel in een he mel. Hij voelde in die eu forie van de juichende menigte om zich heen in Roubaix niet langer de pijn, die de stenen had den veroorzaakt. De schokken, die soms door merg en been gingen. „Ik ben totaal leeggereden", zei hij. „Maar wel intens „Dopinggolf' in Spanje MADRID Isidro Juarez is zijn onlangs verworven Spaanse wielertitel op de weg bij de profs weer kwijt. Juarez werd gediskwalificeerd wegens het gebruik van verboden stimule rende middelen. Faustino Rupe- rez, die als tweede eindigde, is als kampioen aangewezen. De Spaanse wielersport kent dit seizoen een golf van dopingza- ken. De laatste dagen zijn bij de beroepswielrenners vijf gevallen bekend geworden. Afgezien van Juarez, werden in de ronde van Asturië vier coureurs gediskwa lificeerd, onder wie de winnaar Alberto Fernandez en de num mer twee Faustino Fernandez. Onder de in totaal twaalf we gens gebruik van dope bestrafte renners in dit seizoen in Spanje .bevonden zich maar liefst tien Spanjaarden. Bernard Hinault gaat na de etappe tegen de grond en heeft medische hulp nodig. Hij werd van het ene podium naar het andere gesleept. Een horde journalisten en fotografen achtervolgde hem. En nu, Joop? Hij haalde de schouders op. „Ik leef liever van dag tot dag, want ver vooruit kijken heeft voor een wiel renner geen zin. Morgen heb ik die trui, overmorgen zien we wel verder. Want ik geloof niet in Sinterklaas. Ka- do's worden in zo'n Ronde van Frank rijk niet weggegeven, dus ik zal ze ook niet krijgen, van niemand. Ik heb er vandaag voor moeten knokken. Alles heb ik er uit geperst, ik ben zelden zo diep in mijn reserves gegaan, maar ik voelde dat dit het moment was, mijn grote kans". Dat moment kwam na 94 kilometer, toen de renners nog maar pas over de schots en scheef in het wegdek liggen de keien reden. „Lekke band voor Hi nault", schreeuwde Radio Tour. On middellijk sloeg de meute op hol. Zoe temelk weg, zijn „luitenant" Nilsson meè, ;De Belgen de Meyer, Dierickx en Delcroix in het wiel, Thurau mee. Het peloton raakte op drift. De jacht werd geppend op de al na elf kilometer ont snapte Van Impe en Patriti, wier voor sprong zienderogen slonk. Zenuwachtig gaf -de mechanicien van Renault aan Hinault een nieuw wiel. Bijna zijn hele plciëg wachtte hem op. Hinault begon furieus aan de achtervolging, maar vooraan brak ook iedereen los. Zoete melk stond plotseling naast zijn fiets en riep luidkeels om Nilsson. Hij kreeg onmiddellijk het wiel van de Zweed, verloor daardoor in de chaos slechts twaalf seconden en kwam na een ach tervolging weer bij de kopgroep. Toen ontwikkelde zich een jacht tussen de groep Zoetemelk, waardoor na tal .vaii schermutselingen ten slotte alleen nóg.. Thurau, Delcroix (de latere etap- £>éwinnaar), Dierickx en Pollentier be hoorden, en de groep Hinault, die ver beten vocht tegen de groeiende achter stand. Na 135 kilometer bedroeg het verschil twee minuten en 33 seconden. Na 170 kilometer 3 minuten en 35 se conden, en ten slotte op de wielerbaan van Roubaix stonden de chronometers stil bij 3 minuten en 45 seconden. Want Hinault had op tien kilometer voor de aankomst nog een lekke band gekregen. Waardoor Joop Zoetemelk het klassement aanvoert met een voor sprong van 2 minuten en 8 seconden, éen ongekende weelde voor hem. „Ja, dit lijkt mij een positie, die te verdedi gen is", zei hij voorzichtig, „ik heb ge hoord dat achter mij mijn ploeg fan tastisch werk heeft geleverd, vooral Nilsson en Seznec. Die reden pal op het wiel van Hinault. Dat geeft mij vertrouwen voor de komende dagen, want je moet natuurlijk wel onder ogen zien, dat de druk nu op mij en mijn mannen komt te liggen. Veel ver schil maakt het toch niet, want er moet toch elke dag hard gekoerst wor den of je nou verdedigt, of aanvalt". Simpel Hij was praktisch zonder taktisch plan vertrokken, Joop Zoetemelk. Ter wijl andere ploegen het parcours mi nutieus hadden onderzocht, en zorg vuldig een plan hadden getrokken zei Zoetemelk voor de start: „Mijn parool is heel eenvoudig, ik ga niet uit de eerste tien vandaan. Heb je mij trou wens in deze ronde al eens achterin het peloton gezien? Nee, hè? Ik rijd altijd van voren, daar is het immers te doen, en vandaag zal ik dat beter doen. Zo simpel ligt dat". Het was zijn enige taktiek. Een die machten afwierp. Negen dagen lang !eek Hinault onaantastbaar. Hij deed vat hij wilde, de benige Fransman, die altijd zo ontspannen was en over een anuitputtelijke energie leek te beschik ken. Maar op weg naar Roubaix ging nij ten onder. De stenen werden zijn nederaag. Zoals voor zoveel renners, die geknakt, gebroken ergens over het parcours zwalkten. Soms wanhopig roepend om een ploegleider, als hun fiets bezweek, en er in geen velden of wogen hulp te bekennen was. Want bij tientallen tegelijk begaven de banden het in die stenen woestenij. „Onmensen, die ons hierover sturen", zei Leo van Vliet nog eens. Jan Raas, Johan de Muynck, en de Italiaan Ba- ronchelli, lijfelijk de grootste slachtof fers van deze barre tocht, zullen dat beamen En ook Bernard Hinault: „Dat ik mijn trui op deze manier moest ver liezen, dat is geen sport meer", zei hij bitter. Hij zat in een auto en keek Joop Zoetemelk op de kasseien werkend aan zijn sensationele voor sprong op Bernard Hinault. Achter de Nederlander Pollentier en de latere etappewinnaar Delcroix. somber voor zich uit. Voor het eerst in deze ronde was de eeuwige glimlach van zijn gezicht verdwenen. Hij weiger de ook voor het eerst te voldoen aan de verzoeken van handtekeningen ja gers. Hij verbeet zijn verdriet. „Er was niets gebeurd na die lekke band, als de wegen niet verstopt waren geweest door volgauto's en motoren", zei Hinault, „ik heb mij tussen al die obstakels door moeten wringen. Het heeft veel te lang geduurd, eer ik voor aan voluit kon gaan rijden". Aandeel Joop Zoetemelk kwam tevoorschijn uit de caravan van de dopingcontrole. Hij had zoals gewoonlijk vlot zijn plas afgegeven en omarmde vervol gens zijn vrouw en zoontje Karl. „Zij heeft een heel groot aandeel in deze triomf", zei Zoetemelk. Slechts weinigen begrepen wat hij daarmee bedoelde. Francoise Zoete melk maakt namelijk haar eigen Tour de France. Om de drie dagen pendelt zij tussen haar huis in Germigny L'E- vecque bij Parijs en de etappeplaatsen waar Joop aankomt Dan brengt ze schone koersbroeken voor Joop mee, en neemt ze vuile broeken mee terug naar huis. Want sinds Joop in 1976 de Tour verloor, omdat hij toen geplaagd werd door een enorme steenpuist op zijn zitvlak, durft hij zijn koersbroeken niet aan de zorg van anderen over te laten. Alleen Francoise mag ze nog wassen. En zij doet dit met liefde. Poe dert het zeemleer in de broek, kortom, alleen in haar heeft Joop vertrouwen. •Zoetemelk: „Een stukje van die gele trui heeft zij aan de wastobbe ver diend". JeanNelissen J VAN KILOMETER TOT KILOMETER j ROUBAIX In Amiens starten 128 renners voor 1 de negende etappe van de 66e Ronde van Frankrijk j over 225 kilometer naar Roubaix. In de „hel van het noorden" liggen 32,5 kilometer kasseistroken. Het is drukkend warm onder een bewolkte hemel. 2 km: na een mislukte demarrage van Van Over- I schelde wordt het peloton onrustig. Er ontstaat een kopgroep met o.a. Hinault. 10 km: hergroepering. 11 km: aanval van Van Impe en Patritti. 26 km: tussensprint in d'Albert: 1. Van Impe 2. Pa- tritti 3. Tesnière gevolgd door peloton op 3 min. 36 .sec. km: tussensprint in Fontaine Nótre Dame: 1. Pa- 'tritti 2. Van Impe 3. Michaud op 9 min. 50 sec. 4. Tesniè re op 12 min. 25 sec. |87 km: omvangrijke valpartij met o.a. Knetemann, iPronk, Baronchelli, Agostinho en Kelly. 94 km: lekke band Hinault, vooraan formeert zich I een groep met Verschuere, Delcroix, Dierickx, Van de Velde, Wellens, De Vos, Pollentier, Zoetemelk, Nilsson, Thurau en Van Overschelde. 104 km: lekke band Zoetemelk, Nilsson staat wiel afi 110 km: eerste groep uitgedund tot zes renners: Pol- jlentier, Zoetemelk, Thurau, Dierickx, Delcroix en Van Overschelde. 117 km: tussensprint in Denain: 1. Van Impe. 2. Pa tritti 3. Pollentier op 5 min. groep met Raas, Hi nault, Wellens en Kuiper op 6 min. 50 sec. 125 km: verschil tussen groep Zoetemelk en groep hinault 2 min. 35 sec. 136 km: Van Impe en Patritti ingelopen door groep Zoetemelk en even later gelost. 158 km: ernstige valpartij van Raas, die bij tweede bevoorrading (160 km) in ambulancewagen naar zie kenhuis wordt gebracht. 162 km: Van Overvelde lost uit kopgroep. Verschil [niet groep Hinault 2 min. 50 sec. 180 km: lekke band Kuiper. 189 km: groep Hinault 3 min. 30 sec. 195 km: tweede lekke band van Hinault. |203 km: Delcroix ontsnapt uit kopgroep. 205 km: op de wielerbaan te Roubaix wint Delcroix Inegende etappe, enkele seconden voor Thurau en Pollentier. Zoetemelk (5e) neemt gele trui van Hi- U over. 99 (Van onze verslaggever) Roubaix Leo van Vliet sprak zacht jes „De afgelopen nacht ben ik ziek ge worden. Maag- en darmstoornissen. Ik liep helemaal leeg, ik had vanochtend geen krachten meer. Toen moest ik over die stenen. Kun je je voorstellen hoe ik geleden heb?" Hij was een van die enorm gebeukte renners, die bezweet en onder het stof in Roubaix aankwamen en daar versuft een tijd voor zich uit bleven staan kij ken, om te bekomen van de ellende. „Onderweg heb ik nog twee keer moe ten overgeven en ik kreeg als toegift ook nog een lekke band. Dit was niet menselijk meer. Als je gezond bent, is het al een hele toer om in Roubaix aan te komen, maar nu.... Ik heb alles moeten geven om aan de finish te komen. Op een gegeven mo ment reed ik alleen nog op mijn in stinct verder, als was ik in coma ge raakt". Johan van de Velde_ stond het huilen ook nader dan het lachen. Toen het al lemaal begon, 110 kilometer lang, met 32.5 kilometer aaneengesloten stenen, zat hij in ideale positie. Gerriew Knetemann had hem gewaarschuwd „Zorg dat je vooraan blijft, Johan, anders ben je zo gezien", had hij gezegd. Van de Velde: „Ik hield die raadgeving voor ogen. Ik ken „de hel" net, want ik heb wel twee keer aan Parijs-Roubaix deelgenomen, maar ik ben nooit verder dan de helft van die stenen gekomen. Nu wist ik, dat ik er over zou moeten gaan tot het ein de. Toen Hinault die lekke band kreeg, demarreerden de beste uit het peloton. Ik ging mee, en ik reed zij aan zij met Zoetemelk, Pollentier, Thurau en Delcro ix. Toen ik omkeek, hadden we al een paar honderd meter voorsprong. Dat gaat goed, flitste het door mijn hoofd. Ik reed erg goed, soepel zelfs, daar ineens stond mijn hart bijna stil van schrik. Met een klap begaf mijn achter band het. Ik stak mijn arm omhoog, stopte en stond daar langs de weg. Het leek mij een eeuwigheid voordat ik hulp kreeg. Minuten verstreken, de ene ren ner na de andere reed mij voorbij. En Jan Raas ligt na een val in het gras met een beenwond, een lichte hersenschudding en een inwendige bloeding. Hij probeerde het nog even, maar moest uiteindelijk toch de strijd staken. ik stond daar maar. Want onze volgauto kon er niet door, omdat de weg verstopt was. Toen was mijn kans verkeken. Ik heb altijd gedacht, dat de tour éen wed strijd was, maar dit leek meer-op een kansspel. Een loterij waarin ik vandaag een „niet" heb getrokken. En dan zag ik ook nog Jan Raas langs de weg liggen, en toen zonk de moed me helemaal in de schoenen. Jammer dat ik zoveel tijd verloren heb, het was beslist niet nodig geweest". BELGIË UIT, FRANKR'JK Ifj l2eEI-193km-9JULIr T'JDRIT IN BRUSSEL 11e ETAPPE-34km-8 JULI Sleutel Henk Lubberding was in feite al ver slagen, voordat de stenen begonnen. „Ik was betrokken bij een massale valpar tij, even voordat de kasseien begon nen", vertelde hij in Roubaix. „Over de weg lagen de renners verspreid. Ik liep in looppas naar onze auto, maar vond mijn reservefiets niet Toen heb ik de fiets van Johan van de Velde genomen, maar die is veel te hoog voor mij. Onderweg op de stenen heb ik met een sleutel zo goed als het ging het zadel een beetje omlaag ge schroefd. Zo ben ik nog vele renners voorbij gehobbeld, want rijden kun je dit niet meer noemen. Maar ook ik heb vele minuten verloren". Lubberding kreeg ook nog te maken met twee lekke banden. „Degenen die deze etappe gepland hebben, zijn niet goed bij hun hoofd", vond hij. „En welk voordeel hebben ze er uitein delijk bij gehad? Ze hebben hun eigen gele-truidrager in de vernieling gehol pen. Maar ik ben wel blij voor Joop. Die verdient ook eens een beetje geluk in zijn loopbaan Hennie Kuiper was niet tevreden met zijn prestatie: „Ik heb in het begin niet opgelet, toen de groep mét Zoetemelk er vandoor ging. Ik had er wel de kracht toe, maar ik was iets te ver achterop geraakt in het peloton. Daardoor kon ik niet op tijd reageren. En toen begon die chaos en daarin wist ik niet precies meer hoe de zaken er voor stonden. Ik heb nog twee lekke banden gekregen, die mij achteruit sloe gen. Op een moment, dat ik eigenlijk vooraan reed in die achtervolging. Niet met het doel om Joop Zoetemelk terug te pakken, maar om zelf van Hinault weg te gaan. Want ik voelde dat dat er in zat. Maar op het moment dat dat leek te lukken, kreeg ik een lekke band, toen moest ik weer een halve minuut goedmaken op Hinault en dat kostte toch veel krachten. Jammer, óp een par cours waar ik normaal in mijn element ben, heb ik geen voordeel kunnen boe ken Tourrapport De uitslag van de negende etappe, een afstand van 201,2 kilometer tus sen Amiens en Roubaix, luidt als volgt: 1. Delcroix (Bel-Jossart). de 201 km in 4 uur 49 minuten en 3 seconden. 2. Thurau (WDI-Jossart) op 19 secon den. 3. Pollentier (Bel-Lauwers( z.t.. 4 Dierickx (Beklossart) z.t.. 5. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume) z.t., 6. Poirier (FrapEveraert) op 3.40, 7. Teirlinck (Bel-Le Lanque) op 3.45, 8. Mesiet (Fra-Geminiami) z.t., 9. Vallet (Fra-Everaert) z.t., 10. Martinez (Fra- Everaert) z.t., 11. Seznec (Fra-Dan- guillaume) z.t„ 12. Pevenage (Bel- Jossart) z.t., 13. Vanoverschelde (Fra- Everaert) z.t., 14. Battaglin (Ita-Boifa- va) z.t., 15. Mathis (Fra-Danguillau- me) z.t., 16. Kuiper (Ned-De Muer) z.t.. 17. Bazzo (fra-Everaert) z.t.. 18. Sutter (Zwi-Post) z.t., 19. Wellens (Bei-Post) z.t., 20. De Saever (Bel- Lauwers) z.t., 21. Nilsson (Zwe-Dan- guillaume) z.t., 22. Hinault (Fra-Gui- i de overige Ne- De klasseringen v derlanders zijn: 39. Den Hertog (Jossart) 4.59.43. 48. Lubberding (Post) 5.03.18, 51. Van de Velde (Post) z.t., 104. Pronk (Post) 5.14 58, 108 Knetemann (Post) z.t.. 117. Mutter (Zwi-Post) 5.19.51. 118. Verbrugge (De Bruyne) 5.20.45, 121. Van Vliet (Post) z.t en de laat ste Lelay (geminiani) 5 29.39. In deze negende etappe hebben opgegeven. Raas (Ned-Pcst). Gianbattista Baron chelli (Ita-Pezzi), Gaetano Baronchelli (Ita-Pezzi), AMilcar Sgalbazzi (It-Pez- z<). De stand In het algemeen klasse ment: 1. Joop Zoetemelk (Ned) 5.33.34. 2. Hinault (Fra) 2.08, 3. Sven Ake Nil- son (Zwe) 4 48. 4 Sutter (Zwi) 4 49. 5. Dierickx (Bel) 5.23. 6. Hennie Kui per (Ned) 6.39, 7. Bernaudeau (Fra) 9.21. 8. Verlinden (Bel) 9.22. 9. Sez nec (Fra) 13.41, 10. Villemiane (Fra) 14.33, 11. Wellens (Bel) 14.53, 22. Lubberding (Ned) 26.22, 23. De Schoenmaecker (bel) 30.42, 24. Chaumaz (Fra) 31.54, 25. Vallet (Fra) op 33.35, 26. Van Impe (Bel) 33.36 De klasseringen van de overige Ne derlanderszijn: 56. Pronk op 52.58. 66. Knetemann op 1 uur, 2 minuten en 4 seconden, 72. Den Hertog op 1.03.58, 75. Ver- brugge op 1.05 34. 84. Van Vliet op 1.10.26, 117. Mutter (Zwi-Post) op 1 40.15, 124 en laatste Tesniere (Frankrijk) op 2 02.35. Het algemeen ploegenklassement r de negende etappe is: 1. ploeg Danguillaume 142 uur 54 minuten en 48 seconden. 2. ploeg Jossart 142.56.12, 3 ploeg Guimard 142J5.37, 4. ploeg Post 143.15.07,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11