)PEC-strategie: handnaven fan klein tekort aan olie Stijgende waarde van Britse pond probleem voor premier Thatcher Amerika wil gematigden in nieuwe regering Nicaragua j> VS voorbereid j op interventie usland welkom p conferentie vluchtelingen Val van Somoza op handen ipaanse regering ;aat in op eis van ETA Vervolging oud-nazi gestaakt FIAT 70 JAAR DIESELERVARING. DE SNELLE, STILLE EN EKONOMISCHE DIESELS VAN FIAT. jITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUL11979 ll:G-COMMISSARIS BRUNNER ONTHULT INHOUD GESPREK IN LONDEN 5 (Van onze parlementaire redactie) SEL De strategie van de meeste OPEC- „zo niet alle", is erop gericht net iets Ier olie te produceren dan er in de wereld agd wordt, zodat de prijzen hoog blijven een prikkel is tot energiebesparing. Dit Guido Brunner, EEG-commissaris voor fie-aangelegenheden, gezegd in Brussel. ler voerde afgelopen zaterdag in Londen, •n met de energieministers van Frankrijk en _nd, namens de Europese Gemeenschap een [rek met een delegatie van de OPEC. Deze ;atie bestond uit de zogenoemde strategie- ssie van de organisatie, die wordt voorge- door sjeik Yamani, olieminister van Saoe- •abië, en die verder bestaat uit experts van Irak en Algerije. Deze commissie brengt jnde maand rapport uit aan de OPEC over ityraag hoe de wereldvraag naar olie in de ko- le jaren zich verder ontwikkelt, ipmerkingen van Brunner vormden de eerste ijzing vanwat er in Londen in werkelijk- was besproken. Officieel heette het dat het technisch gesprek was geweest, waarin uit etend informatie was uitgewisseld. Nu blijkt Jlde EEG de bijeenkomst heeft aangegrepen de OPEC te proberen ervan te overtuigen een tekort aan olie de Westerse economie in gevaar brengt. dusver echter met weinig succes. „De meeste IsEC-landen geloven dat zij een geringe schaar baan olie kunnen handhaven zonder dat daar- de groei van de wereldeconomie wordt ge- aldus Brunner. Hij betitelt deze hou ding als economisch koorddansen. „Als zij zich iets verrekenen, duwen ze de wereldeconomie van het slappe koord, waardoor er recessie komt, het monetair systeem aan het wankelen wordt gebracht en werkloosheid ontstaat met zeer ernstige sociale gevolgen". Volgens de EEG-commissaris denken de meeste OPEC-landen echt dat zij zich de techniek mees ter hebben gemaakt om de wereldenergiemarkt te controleren. Dit blijkt, zo meent Brunner, ook uit het feit dat de strategiecommissie eigen cij fers op tafel legde wat betreft de behoefte van de Europese Gemeenschap aah olie in 1985. Deze berekening komt ongeveer vier miljoen vaten (van 159 liter) lager uit dan wat de EEG zelf had becijferd en aan de OPEC-vertegenwoordi- gers had voorgelegd. Afspraken Tegenover de strategie van de OPEC had de EEG-delegatie in Londen de hare gesteld, die neerkomt op het maken van afspraken op lange termijn met de olielanden. „Wij denken dat het voor de OPEC beter zou zijn. Zij zouden de ga rantie hebben van langdurige contracten, waarin zelfs zou kunnen worden bepaald dat de prijzen regelmatig geleidelijk worden verhoogd", aldus Brunner. Volgens hem is het van vitaal belang dat de beide partijen nader ingaan op de weder zijdse analyses van de energiebehoefte en het verband daarvan met de wereldeconomie. Hoewel er in Londen geen afspraak is gemaakt om de dialoog voort te zetten - het was het eer ste contact in vijf jaar - meent Brunner dat daarvoor toch mogelijkheden zijn. Eén daarvan zou kunnen zijn het verbeteren van de communi catie met alleen de grootste producenten in de OPEC, waarbij hij duidelijk op Saoedi-Arabië doelde. Het was opmerkelijk dat dit land twee dagen na het gesprek in Londen aankondigde zijn produktie te verhogen, naar verluidt met één miljoen vaten per dag. Anderzijds denkt Brunner dat er ook goede kan sen zijn voor nadere gesprekken met de gehele OPEC, maar dan in een andere opzet. Er zou een gespreksgroep moeten worden geformeerd van zeven partijen: de OPEC, West-Europa, de Verenigde Staten, Japan en vertegenwoordigers van de ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. De deelnemers zouden geen poli- citi moeten zijn maar topdeskundigen op allerlei gebied. De onderwerpen van gesprek zouden kunnen zijn vraag en aanbod van olie, energie besparing, vooruitgang op het gebied van alter natieve energiebronnen en het effect van stijgen de olieprijzen op de monetaire stabiliteit, de eco nomische groei en de werkgelegenheid. Op deze manier zou er volgens Brunner tege moet gekomen kunnen worden aan de wens van de OPEC om in een dialoog ook over. andere za ken dan olie te praten, „zonder het gevaar dat het gesprek verzandt in een oeverloze discussie zoals tijdens de Noord-Zuid-dialoog". Volgens de EEG-commissaris zou er geen nood zaak zijn het Palestijnse probleem op de agenda te zetten, zoals sjeik Yamani waarschijnlijk zou willen. „Het is toch duidelijk, dat de oplossing EEG-commissaris Guido Brunner WASHINGTON (AFP) „De Verenigde Staten 1 zouden militair kunnen ingrijpen als hun vitale belangen bedreigd zouden worden" in het ge bied van de Perzische Golf en de Indische Oce aan, zo heeft de Amerikaanse minister van de defensie Harold Brown gisteren verklaard in een televisie-interview. Op dit ogenblik al zijn de Verenigde Staten in staat op zeer korte termijn bepaalde eenheden over te brengen die direct bij aankomst ge- vechtsklaar zijn. Luchtmachteenheden kunnen in twee of drie dagen ter plaatse zijn. En de infan terie en de marine in een dag of tien, aldus Brown. Over de vorming van een interventiemacht van 110.000 militairen, - een plan dat in studie is -, zei Brown dat dit in feite niet iets nieuws is. De Verenigde Staten hebben altijd over de mogelijk heid beschikt om snel troepen te sturen naar het Oosten en naar Europa. van deze kwestie een andere methode en tijdre kening vergt dan die van de onmiddellijke pro blemen betreffende energie en economie". De essentiële voorwaarde voor het tot stand ko men van een gesprek met de OPEC is, aldus Brunner, dat de industrielanden maatregelen ne men die de olielanden vertrouwen inboezemen: energiebesparing, beperken van olie-importen, controleren van de „vrije" markten en investeren in synthetische brandstoffen en andere alterna tieve energiedragers. „Dat zou bovendien het be langrijke psychologische effect hebben, dat het Westen zich vastbesloten toont om zijn eigen vrijheid van handelen te herwinnen". De Amerikaanse regering is tot de conclusie ge komen, dat er geen eenvoudige of snelle manier is om, alleen of samen met andere landen, een einde te maken aan de macht van het OPEC- kartel. Afgelopen zondag had president Carter nog gezegd, dat hij het niet eens was met de be rustende houding van de Westerse wereld. Hij heeft zijn mening moeten herzien in een kabi netsvergadering, die geheel gewijd was aan het vinden van een methode om de olieprijzen snel naar beneden te krijgen. Geen van de daar voor gestelde manieren, zoals het oprichten van een staatskantoor voor de aankoop van alle te im porteren olie (tegen lagere prijzen dan de OPEC heeft vastgesteld) bleek te voldoen. Niettemin is er een goede kans dat de regering een speciale commissie instelt, die voorstellen van buitenaf gaat bekijken. Vorige maand lan ceerde bijvoorbeeld senator Daniel Moynihan het idee om een tarwekartel te creëren, dat de OPEC-landen zou kunnen bedreigen met een voedseltekort. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben al eens voorge steld de OPEC te paaien met een andere Ameri kaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oos ten. Anderen stellen daar echter tegenover dat de olieprijzen niet op politieke maar op economi sche gronden worden verhoogd. „Een van onze problemen is dat de OPEC-strate- gen opgeleid zijn aan onder meer de Harvard Business School. Daardoor zijn ze in staat schit terende redeneringen te bedenken, waarom een prijs van 20 dollar per vat zo goed voor ons is", aldus een econoom van het „State Department". gïNEVE De Sovjet- niie is nog niet offi- :eel uitgenodigd voor internationale confe ctie over Indochinese Echtelingen, die op 20 li in Geneve begint, )ar het land niet di- t te maken heeft het vraagstuk. Voi- secretaris-generaal Idheim van de Vere nde Naties is het id wel welkom, ais een bijdrage zou Hen leveren, ikou heeft overigens het luit van de EEG om voed- •Jiulp dit jaar aan Vietna- jfee vluchtelingen te ver- ^kken in plaats van aan noi, bestempeld als het uit- jkking geven aan de wens i\ te gaan nemen aan de ladaardige tegen Vietnam gerichte lastercampagne rond het zogenaamde vraagstuk van de vluchtelingen". De Franse communistische partij heeft het besluit van de EEG een „schandalige beslissing" genoemd, omdat hierdoor de Vietnamese bevolking wordt bedreigd met hongersnood. Japan zal economische hulp aan Vietnam blijven verstre ken. Stopzetting nu, zo meent men, zou onder de huidige omstandigheden weinig jeffect hebben en voortzetting ervan zou voor Vietnam een aan moediging kunnen zijn het ge sprek te openen. Ook Zweden zal Vietnam hulp blijven ver lenen. De Australische rege ring heeft gisteren een speci aal crediet van negen miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de vluchtelingen. België besloot drie miljoen gulden uit te trekken om zeshonderd Vietnamese vluchtelingen op te nemen. jelgië neemt iaatregelen gen Skylab ïSEL De Belgische re- ing heeft voorzorgsmaatre en genomen voor het ge- dat in de komende dagen cstukken van het Ameri- ise ruimtevaartlaboratori- Skylab in België terecht- nationaal coördinatieco- volgt nauwkeurig de de Skylab en de re ling heeft alles in werk ge- om de bevolking tijdig te ïen waarschuwen. Rustplaats in zee De vorige week in de Taag om gekomen Franse geleerde Philippe Cousteau, zoon van de befaamde diepzeeduiker, is gisteren naar zijn laatste rustplaats gebracht. De kist met het stoffelijk overschot werd ongeveer dertig kilometer ten westen van de Portugese kust vanaf een Portu gees oorlogs schip aan de gol ven van de Atlan tische Oceaan toevertrouwd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De forse waardevermeerdering van het pond sterling, die zich de laatste da gen voordoet, heeft tot gevolg dat Britse toe risten zich nu weer wat meer weelde kunnen veroorloven in het buitenland. Intussen wordt voor vreemde bezoekers alles opnieuw duurder in Groot-Brittannië. Het Britse pond is nu al ongeveer 2,25 dollar waard - 8 procent meer dan het Ierse pond, dat nu alle banden verbroken heeft. Iedere dag stroomt in Londen een grote massa bui tenlands kapitaal binnen. Het wordt aange trokken door de hoge Britse rentevoet en de gunstige vooruitzichten van de oliebronnen in de Noordzee. De buitenlandse investeerders steken hun geld in Britse staatsfondsen die momenteel een rente opbrengen van 10 tot 15 procent Het buitenland verwacht kennelijk, dat de waarde vermeerdering van het pond zal voortduren - zeker ten aanzien van de zwakke dollar. De eerste serieuze waardevermeerdering van het pond sinds 1975 veroorzaakt bij de Britten sterk uiteenlopende reacties. Het voor de hand liggende voordeel van de stijging is, dat alle uit het buitenland geïmporteerde grondstoffen en producten minder duur worden. Dit werkt inflatie tegen. Voor de Britse export zijn de vooruitzichten evenwel minder rooskleurig, aangezien alles wat Groot-Brittannië uitvoert, meer gaat kos ten. Door vroegere Britse regeringen, en dan vooral de socialistische, werd altijd getracht de waarde van het pond zo laag mogelijk te houden om zoveel mogelijk te kunnen verko pen in het buitenland. Het motto van Labour was: devalueren is goed voor het pond. De huidige Conservatieve bewindslieden zijn evenwel tot de conclusie gekomen, dat de „goedkope" export van de laatste jaren de economie van het land weinig geholpen heeft, in de eerste plaats dat de productie altijd veel te laag was en in de tweede plaats omdat de Britten eigenlijk geen goede exporteurs zijn. Premier Thatcher wil nu proberen het roer om te gooien. Ze laat het pond maar stijgen, omdat dit de inflatie bestrijdt Sommige Brit se zakenlui en industriëlen zijn het volkomen met haar eens. Anderen vrezen, dat de ver wachte prijsdaling van geimporteerde produc ten onvermijdelijk zal leiden tot een nieuwe forse stijging van de invoer. Alles wat een la bel „made in Britain" draagt, zal dan in eigen land weer minder populair worden en dus slechter verkopen. WASHINGTON (Rtr) Washing ton heeft vier Amerikaanse diplo maten uitgezonden die in bespre kingen met Latijnsamerikaanse leiders een grotere rol voor gema tigde politici in een nieuwe Nica- raeguaanse regering moeten be pleiten. De militaire positie van president Somoza verslechtert, en zijn val is met zekerheid te ver wachten, zo menen Amerikaanse functionarissen. De Verenigde Sta ten hebben de hoop op een opvol ging van Somoza langs constitutio nele weg opgegeven, aldus deze zegsleden. Washington probeert nu invloed uit te oefenen op de sa menstelling van het bewind dat de familie-dynastie van de Somoza's in Nicaragua zal opvolgen. De onderminister voor interameri- kaanse zaken, Viron Vaky, vertrok woensdag onaangekondigd naar Venezuela en zal ook Colombia en mogelijk de Dominicaanse repu bliek bezoeken. Andere Amerikaan se afgezanten hebben contact ge had met president Somoza, met de voorlopige regering die door zijn tegenstanders, de Sandinisten, is gevormd, en met de regeringen van Panama en Costa Rica, die het verzet tegen Somoza steunen. De regeringen waarmee de Vere nigde Staten in overleg zijn getre den hebben alle invloed op de San dinisten, en verscheidene van hen zijn voorstander van een grotere rol voor gematigde figuren in de voorlopige regering, zo zegt men in Washington. De Verenigde Staten vrezen een overwicht van op Cuba georiënteerde marxisten in een nieuw bewind in Nicaragua. Een ander teken dat het einde voor Somoza nu toch zou naderen is het groeiende aantal functiona rissen van Somoza's bewind dat een visum voor de Verenigde Sta ten heeft aangevraagd. De aanvra gen zijn in behandeling. In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua is bekendgemaakt dat de Nationale Garde een tegenoffensief is begonnen tegen de stad Masaya, die sinds enkele dagen in handen van de Sandinisten is. Blijkbaar duurt de strijd in de zuidelijke stad Rivas nog voort, al zou de stad goeddeels in handen van de Een zegsman van het Rode Kruis van Nicaragua verklaarde dat een duizendtal mensen onder onmense lijke omstandigheden gevangen wordt gehouden in de gevangenis van het hoofdbureau van politie in Managua. Ongeveer 700 van hen zijn politieke gevangenen. De ge vangenen zijn halfnaakt, hebben geen water, geen toiletten en zijn opeengehoopt in grote zalen waar ze op de kale grond moeten sla pen. Hoewel er veel zieken en ge wonden zijn is er geen medische verzorging. Het Rode Kruis brengt hen dagelijks een beetje voedsel. Deze bezoeken van het Rode Kruis weerhouden de Nationale Garde van het doodschieten van de ge- vangenen, zo zei een vrijwilliger van het Rode Kruis. Maar de Nati onale Garde houdt de gevangenen wel steeds voor dat ze in het geval van een Sandinistische overwinning allen doodgeschoten zullen worden, voordat ze uit de gevangenis be vrijd kunnen worden. luizenden lijken ontdekt )AJOZ Bij herstelwerkzaamheden aan een kerk in de ïse stad Llenera hebben arbeiders gisteren meer dan luizend lijken gevonden achter een dubbele muur in de i van de kerk. de verwrongen positie van de lijken en de gelaatsuitdruk- gen maakt men op dat het gaat om mensen die hier levend i ingemetseld. ügens deskundigen dateert de muur uit de zeventiende eeuw. ïlijk gaat het om slachtoffers van de Spaanse Inquisitie. VDRID (AFP/AP) Juan Maria Bandres, een Baskische af vaardigde in het Spaanse parlement, heeft gisteren ver- "ard dat de Spaanse regering maatregelen heeft genomen gunste van de Basken die in de gevangenis in Soria zit- zou volgens Bandres gezien kunnen worden als het eerste voord van Madrid op de voornaamste eis van de afschei- isbeweging ETA, die door een offensief tegen het toerisme regering tracht te bewegen de gevangen Basken ov^r te «gen naar gevangenissen in Baskenland. GRAPO, de revolutionaire anti-fascistische groeperingen de eerste oktober, heeft zich verantwoordelijk gesteld voor bomaanslag op het pas geopende kantoor van de nationale pk van Parijs in Madrid. Er zijn geen gewonden, de schade •anzienlijk. DUSSELDORP De vervolging te gen het voormalig hoofd van de Ge stapo in Praag, de 78-jarige Josef Ge- rke, is gestaakt wegens gebrek aan bewijs en zijn dossier is gesloten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van justie verklaard. Hij deed dit in antwoord op een den. Deze had eer- protest van de der deze week la- Tsjechoslowaakse ten weten dat regeringscommis- Tsjecho-slowakije sie aan West-Duitsland den Tsjecho-slowa- voor vervolging documenten had ken tussen 1942 en van de nazi-misda- verschaft waaruit 1945. duidelijk blijkt dat Gerke verantwoor delijk is voor de dood van duizen- Naasting op grote schaal in Iran TEHERAN De Iraanse regering heeft de naasting aange kondigd van tal van takken van industrie en nijverheid zoals de metaalindustrie, fabrieken van vliegtuigen, auto's en sche pen, en mijnen. Het motief van de naasting is dat deze fabrie ken onder het bewind van de sjah woekerwinsten of illegale winsten hebben gemaakt. Banken en verzekeringsmaatschap pijen waren al eerder tot staatsbezit verklaard. ADVERTENTIE Voor dieselexpert Fiat was de benzinemotor de enige belangrijke konkurrent bij de ontwikkeling van een hypermoderne diesel voor personenwagens. Het resultaat is een snelle, stille en ekonomische dieselmotor. 2,5 liter. Standaard 5-versnellingsbak. Vermogen 53 kW (72 DIN pk). Top 150 km/p.u. Imp. Leonard Lang b.v., Daniël Goedkoopstraat 9, 1096 BD Amsterdam, Tel. (020) -92 48 88.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9