„Nuttige ontmoeting" tussen vrouwenbeweging en bisschoppen® Chinezen staan versteld van show met Bob Hope Maximale prijscompensatie ook voor niet-CAO-inkomens 42 gulden bruto Verklaring voor l gastarbeiders va Raad van Kerken D66 wil opheldering belasting schandaal Langeveld wint opnieuw improvisatie- concours Opschudding onder historici over aardewerkvondst Enkhuizen Nederlandse VN-soldaat moet beide handen missen Inwonertal Amsterdai daalt onde 700.000 Steeds mine vakanties in eigenland DATUM REIS PAUS NAAR VS ONZEKER Korte metten BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUU 1979 DEN HAAG - het D'66- Tweede Kamerlid Engwirda heeft de staatssecretarissen van Financiën en Volksge zondheid gevraagd de Kamer zo snel mogelijk op de hoog te te stellen van de resulta ten van het onderzoek over de miljoenenfraude in de tandheelkundige sector. Het kamerlid vindt dat er een einde moet komen aan de heersende onzekerheid bij de betrokken organisaties over de juistheid en omvang van de belastingfraude. Verder wil hij weten welke maatregelen de bewindslieden denken te nemen. Het kamerlid wil weten in hoeverre de mededelingen van de Organisatie van Ne derlandse Tandprothetici op waarheid berusten. Volgens het ONTP hebben vorig jaar 100.000 mensen in ons land een „zwart" gebit gekregen. Als gevolg daarvan zou een bedrag van 50 miljoen niet aan de belasting zijn opgege ven. ,,DC-10's moeten binnen één week weer vliegen boven de VS" SCHIPHOL De Europese luchtvaartmaatschappijen zul len naar de rechter stappen, indien de Amerikaanse lucht vaartautoriteiten niet ingaan op het verzoek van de Vere niging van Europese Lucht vaartdiensten (ECAC) om binnen één week het vlieg verbod voor de DC-10-vlieg- tuigen in het Amerikaanse luchtruim op te heffen. Dit is de verwachting van ir. H. Wolleswinkel van de Neder landse Rijksluchtvaartdienst. Volgens de ECAC handhaven de Amerikanen het verbod niet langer vanwege de pri maire veiligheid, maar om verbeteringen aan het pro- dukt te kunnen brengen. Bacterievuur in boomgaarden FLEVOLAND In een be perkt aantal boomgaarden, vooral in Zuid-Limburg en verder in Flevoland, de Noordoostpolder en enkele andere fruitteeltgebieden, is bacterievuur geconstateerd. Deze ziekte kan funest zijn voor de hele boomgaard. Het enige wat er tegen te doen valt, is het omhakken of afza gen van de aangetaste boom of als de aantasting min der ernstig is het afsnoeien van takken en twijgen. Vol gens de Nederlandse fruitte lers organisatie (NFO) ligt het aantal aangetaste boomgaar den tussen de vijf en de tien; een aantal dat niet veel af wijkt van vorige jaren. Nieuw is wel dat de ziekte nu meer dan anders in appels voor komt. PEKING De Amerikaanse zanger Bob Hope heeft van de week in het grote theater van Peking de eerste Amerikaanse variété voorstelling gepresenteerd, die ooit in China is opgevoerd. Peking had nog nooit zo iets gezien. Een discozangeres in weinig verhullende kledij, het Philadelphia jongenskoor, dat een loflied op Mao ten gehore bracht, en Hope zelf die aan de lopende band grappen over de Chinese samenleving afdraaide, waren absolute premières voor de Chinese toeschouwers. De vier uur durende show van Hope was een onderdeel van de eerste festiviteiten in China ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag op 4 juli sinds de twee landen hun betrekkingen hebben genormaliseerd. Ambassadeur Leonard Woodcock van de Verenigde Staten kondigde de show aan, een emotioneel beeld van de Chinees-Amerikaanse vriendschap, die een jaar geleden nog uitgesloten was geweest. De variété voorstelling voor de diplomatieke vertegenwoordigingen en Chinese regeringsfunctionarissen gaf een voorproef van de televisiefilm die Hope in China aan het maken is. De meeste toeschouwers waren van het feest ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag op de Amerikaanse ambassade gekomen, waar hot dogs en hamburgers voor meer dan 1.000 gasten waren aangevoerd. Het publiek bestond deels uit Chinezen en deels uit diplomatieke vertegenwoordigers, met enkele Amerikaanse bezoekers, onder wie de gouverneur van Ohio James Rhodes. Bij de verschijning van de discozangers Peaches en Herb, de eerste in een uitdagend doorschijnend broekpak, viel een ijzige stilte over de puriteinse Chinezen onder het publiek. In de pauze zei een van hen diplomatiek: „Dit doet ons versteld staan. Ik heb begrepen dat het nog eenvoudig is vergeleken met andere discozangers. Wij hebben dit soort muziek niet, maar wij moeten alle facetten van de Amerikaanse cultuur leren kennen en wij bekritiseren de cultuur van een ander land niet". Het Philadelphis Jongenskoor dat „America the beautiful" en een loflied op Mao ten gehore bracht, kreeg veel applaus van de Chinese toeschouwers. Ook de uitvoering van balletdanser Mikhail Baryshnikov en zijn Chinese partner, de eerste ballerina in 20 jaar die „Giselle" danste in China, kreeg veel waardering. In de grappen van Hope bleef geen enkel aspect van de communistische samenleving onaangeroerd. Over het „vier moderniseringen-programma" van China zei Hope „Ik ben het vijfde ding dat zij gaan moderniseren". De Chinese muur werd behandeld met de opmerking „In Amerika zou het 600 jaar duren om een vergunning te krijgen de muur te bouwen. Alleen al het milieurapport zou 20 jaar vergen". Een gedeelte van de show zal worden gebruikt voor de televisiefilm van Hope. Voordat de voorstelling begon, richten camera's zich op het publiek en de toeschouwers kregen opdracht om te lachen, te applaudiseren en een ovatie te geven. Een buitenlandse diplomaat merkte op „Over autoritair bestuur gesproken HAARLEM Het jaarlijkse internationale improvisatie concours in de oude St. Bavo is ditmaal wel heel onbevre digend verlopen. Na langdu rig juryberaad is tenslotte Joost Langeveld, de winnaar van vorig jaar, opnieuw tot winnaar uitgeroepen. Het is echter mijn stellige overtui ging dat helemaal geen prijs had behoren te worden toege kend, omdat alle prestaties allure en zeggingskracht mis ten, en die van Langeveld nog het meest! De voorbereiding van het concours was ook al niet vol gens plan verlopen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, had het bestuur op basis van opleiding, staat van dienst en bandmateriaal vier deelne mers uitgenodigd. De Frans man Philippe Lefevre zegde af toen het te laat was om voor hem nog een ander te vragen. Ook het Franse jury lid, de befaamde Pierre Co- chereau liet afweten, maar hij kon nog worden vervangen door zijn niet minder befaam de landgenoot Gaston Litaize. Aldus moest de 35-jarige Lan geveld (in Den Haag geboren, maar in Arnhem door Bert Matter opgeleid en nu verbon den aan de Instituten voor Muziekwetenschap in Nijme gen en Utrecht) zijn vorig jaar verkregen wisselprijs verdedigen tegen de 34-jarige Oostenrijkse Haselböck-leer- ling Alfred Halbartschlager en de 36-jarige Zwitser Ru- dolf Meyer, die uit de school van Vollenweider en Marie- Claire Alain komt. De deelne mers hadden het in zoverre gemakkelijker dan. anders, dat zij één concurrent minder hadden, maar zij speelden daarom langer. Op het Müller-orgel moest elk van hen twee improvisaties ten beste geven. De ene moest als uitgangspunt heb ben twee thema's (waarvan een ter nagedachtenis van de in maart gestorven Weense grootmeester Anton Heilier), gecomponeerd door Pierre Se gond, organist van de St. Pierre in Genève. De tweede improvisatie handelde over de melodie van psalm 95. Dit materiaal bood de mogelijk heid tot twee totaal verschil lende muziekstukken te ko men, van welke mogelijkheid in feite alleen Meyer profijt probeerde te trekken. Hij zocht het evenwei niet in ei gen inventie maar in „a la manière de". De thema's van Segond werden in de stijl van Bach bewerkt; de psalmmelo die diende voor een Swee- linck-imitatie. Beide stijlna bootsingen kwamen echter niet uit boven een slappe pas tiche zonder veel overtuigings kracht. Langeveld die zich beweegt in een gemiddelde van Hinde- mith en Messiaen, was bijzon der aarzelend en had erg lang nodig om met de gegevens van Segond op dreef te ko men. Een voor de hand lig gende combinatie van de bei de thema's lukte niet. Contra- puntische aanzetten verliepen in het zand, ook in de psalm improvisatie, die qua stijl het zelfde karakter kreeg. In het algemeen was het musiceren van Langeveld, net als vorig jaar, meditatief en naar bin nen gekeerd maar het had nu bepaald te weinig om het lijf. Hoewel ik hem ook geen prijs gegeven zou hebben, moet ik het eens zijn met het applau disserende publiek dat de laatst spelende Halbartschla ger beloonde. Hij kwam nog het best voor de dag. Hij toonde veel vakmanschap, durfde een krachtige vorm aan en maakte, hoe traditio neel ook, een reeks markante psalm-variaties. Relatief stond hij hét meest boven de mate rie. Het is mij een raadsel hoe de jury, die behalve uit de Fransman Litaize en de Zweed Anders Bondeman en de Duitser Ludwig Döerr be stond, tot zijn beslissing is ge komen. Het kan bijna niet an ders of het moet een moei zaam bereikt compromis zijn geweest Omdat de toch al niet florerende improvisatie- kunst daarmee niet is ge diend, vraag ik mij af of het bestuur niet moet besluiten gedetailleerde juryrapporten te laten opmaken en die o- penbaar te maken. Alleen op die manier valt er van jury- beslissingen wat te leren! John Kasander DEN HAAG (ANP) - De eer ste verhoging van het loon is met het oog op de prijscom pensatie na 28 juni 1979 voor alle werknemers met hogere inkomens (ongeacht of men wel of niet onder een CAO valt) aan een maximum ge bonden. Voor elk procent prijsstijging mag het loon met ten hoogste tweeënveer tig gulden bruto worden ver hoogd. Het ministerie van sociale zar ken heeft _gisteren meegedeeld dat dit één van de gevolgen is van het onlangs door de volksvertegenwoordiging aan genomen 1 juli-pakket. Toe slagen die die krachtens wet, overeenkomst of gebruik bo ven het loon worden toege kend mogen over het aldus verhoogde loon worden bere kend (vakantietoeslag, over werk enz.). Dat deze toepas sing van de aftopping van de prijscompensatie ook voor de niet-CAO-werkenemers geldt houdt verband met het besluit niet-CAO-inkomens dat dezer dagen in de staatscourant wordt gepubliceerd. Dit be sluit bevat regels die met in gang van 1 juli 1979 gelden. Er is tevens in bepaald dat met ingang van deze datum een verkorting van de norma le arbeidstijd onder bepaalde voorwaarden mag worden doorgevoerd voor werkne mersvan 62 jaar of ouder die niet onder een CAO vallen. Heroine-spuiter dood gevonden GRONINGEN In een huis in Groningen heeft de plaat selijke politie gisteren het stoffelijk overschot van een 21-jarige jongeman aangetrof fen. De man bleek al ruim een week geleden te zijn overleden aan een overdosis heroine. Nieuwe partij secretaris ARP DEN HAAG - Drs. C.Brem- mer (31) is met ingang van 16 augustus benoemd tot partij secretaris van de ARP. Hij volgt in die functie D. Corpo- raal op, die is benoemd tot burgemeester van Leerdam Drs. Bremmer is momenteel adjunct-secretaris van de ARP. In die functie wordt hij opgevolgd door G. van den Berg (29), die in 1974 bij de ARP in dienst trad. Granaat doodt soldaat Unifil TYRUS Een soldaat van de VN-vredesmacht in Libanon, is gisteren bij de plaats Tyrus gedood, toen hij als explosieven- expert probeerde een niet- ontplofte granaat onscha delijk te maken. Drie an dere militairen liepen ver wondingen op. De drie gewonden zijn over gebracht naar een ziekenhuis in Nakoera, ongeveer 20 kilo meter zuidelijk van Tyrus. Aanvankelijk was er sprake van dat Nederlands militairen bij dit ongeval betrokken wa ren. De legervoorlichtings- dienst en het ministerie van defensie herbben dit later ontkend. Minister Scholten van Defen sie heeft volgens zijn zeggen absoluut geen spreekverfbod opgelegd aan militairen van het VN-detachement in Liba non. Wel heeft hij de daar aanwezige journalisten ge vraagd in hun berichtgeving zorgvuldig om te springen met politiek gevoelige uitlatin gen van individuele militairen. (Van één onzer verslaggevers) ENKHUIZEN De vondst van een productiecentrum voor aardewerk in een tuin in Enkhuizen beeft onder de betrokken geschiedkundigen tot grote beroering geleid. De aangetroffen scherven zijn voorzien van jaartallen die lopen van 1603 tot 1609. Volgens dekundigen moet al het aardewerk, dat tot nu toe werd gekwalificeerd als product uit het Duitse plaatsje Wan- fried opnieuw worden bekeken. De pottenbakkerij in Enkhui zen blijkt van enkele jaren eerder te dateren en waarschijnlijk is de productie in Hessen een voortzetting van de Enkhuizer aanmaakplaats van aardewerk. „Het Duitse aardewerk uit het Hessische plaatsje Wanfried", aldus de heer A.Bruin van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, „is over half West-Europa verspreid. Het is ondermeer teruggevonden in Engeland, Denemarken en het toen rijke Holland. Nu blijkt dat Holland zelf ook een productiecentrum heeft gehad. Dat betekent dat al het aardewerk waarvan tot nu toe werd aange nomen dat het uit Hessen kwam net zo goed uit Enkhuizen af komstig kan zijn. Het zou kunnen dat bijvoorbeeld een zoon van de pottenbakker uit Enkhuizen naar Duitsland is vertrok ken en daar een nieuw productiecentrum heeft opgezet". De potscherven zijn gevonden in een tuin in Enkhuizen. De eige naar wilde er een kuil graven voor het bewaren van witlof toen hij op het aardewerk stuitte. (Van één onzer verslaggevers) Heerenveen De uit Heeren veen afkomstige korporaal J.D. van Futten die deel uit maakt van het Nederlandse VN-detachement in Libanon, zal als gevolg van een onge luk met een handgranaat, beide handen moeten missen. De handgranaat ontplofte woensdag terwijl de korpo raal het ding in zijn handen hield. De Unifil-militair is op genomen in het Rambam-zie- kenhuis in Haifa. Gedeserteerde soldaat verkocht encyclopediën ARNHEM Een militair uit Rockanje, die inplaats van zijn dienstplicht verder te vervullen, een half jaar ency- clopediën ging verkopen, is door de krijgsraad in Arn hem veroordeeld tot vijf maanden Nieuwersluis. Na het uitzitten van zijn straf zal hij uit militaire dienst worden ontslagen. De militair zei voor de krijgs raad dat hij zó weinig voelt voor de dienst, dat hij er de voorkeur aan geeft zijn straf in Nieuwersluis te ondergaan, liever dan te worden terugge plaatst bij zijn onderdeel. De krijgsraad gaf hem zijn zin. AMSTERDAM - In de van volgend jaar daalt hi wonertal van Amstej, naar verwachting ondew 700.000. Dat is door het selijk bureau van de statj berekend. Het inwonertal de hoofdstad is in het i den 830.000 geweest. Het| afgelopen jaren wel iets i der snel geslonken dan wacht. Dat wordt onder j toegeschreven aan de hereniging van buiten werknemers. DEN HAAG - Het a£ binnenlandse vakantiesr ons land is in 1978 met|, procent gedaald. In jé brachten nog 4,4 miljoen derlanders (44 procent) d|c kantie in eigen land fcj Een jaar later was dat av, gedaald tot 3,9 miljoeq procent). Aldus het jaaj slag van het Nationaalte reau voor toerisme (NB1< Den Haag. Het percentage Nederlaw dat met vakantie gaat @c daarentegen nog steedsh 1978 was dat 57,2 proceija gen 55,7 procent in 197^- absolute getallen: een t&s me met 400.000 tot 7,9 mjf vakantiegangers in 1978. f- De tweede vakantie komt steeds meer in na verdubbeld, den er nog maar tweede vakanties in het verslagjaar joen. Praatpalen betei toegankelijk voj gehandicapten - DEN HAAG - De pi naar de praatpalen lang? rijkswegen zullen wordenlb breed ten behoeve van gee! dicapte weggebruikers, Ti zich buiten de auto in U rolstoel moeten voortbew* Ook de platformen waar or' praatpalen staan zullen M den vergroot. De ANWB£l dit gisteren heeft meegedi verwacht dat het werk I volgend jaar gedaan zal zijit Tarieven medisq specialisten omhoog DEN HAAG De van medische specia] gaan met twee procent ET hoog. Dit heeft het minisr van economische zaken l gedeeld. Bij de verhoginj rekening gehouden met o! meer de ontwikkeling vat salarissen in vergelijk! ambtelijke functies en deL ging van de praktijkkosten.lt Leden van de bischoppenconferentie hebben een ontmoeting gehad met afgevaardigden van de Unie Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging. Daarbij werden de bisschop pen geinformeerd over de activiteiten van de verschillende organisaties en ook over de. problemen van de vrouw in onze tijd. Een van de belangrijkste punten daarbij was de godsdienstige opvoeding van de kinderen. De vrouw wordt geconfronteerd met vele vra gen van de kinderen, en heeft daarop vaak geen antwoord. Niet alleen is men nauwelijks meegegroeid met alle ontwikkelingen op maatschappelijk en godsdienstig terrein, maar vooral hebben veel vrouwen zich nog veel te weinig beziggehouden met de vraag wat ze nu zelf geloven. Juist op dat laatste punt worden de ouders vaak door de kinderen aangesproken. De vrouwenorganisaties hebben daarom cursus sen georganiseerd, waarin de vrouwen leren te overdenken en te formuleren wat zij nu zelf geloven. De belangstelling voor deze cur sussen is zeer groot. Vanuit de bisschoppen-' conferentie werd veel waardering uitgespro ken voor dit werk. De vrouwenorganisaties deden ook een duide lijk beroep op de pastores. Op de eerste plaats ervaren vrouwen vaak, dat de pastores nauwelijks ingaan op ideeën en initiatieven van vrouwen en dergelijke initiatieven eigen lijk nogal laatdunkend terzijde schuiven. De vrouwen vroegen om een positieve houding van de pastores tegenover de inbreng van de vrouw. Ook zou er bij de pastores meer o- penheid moeten zijn voor de vragen van de vrouw. In de praktijk blijkt erg vaak dat de antwoorden van de pastores in het geheel niet daarom aansluiten. De vrouwenorganisaties vroegen om de vrou wen meer te betrekken bij het werk in de kerk, ook in de meer bestuurlijke zaken. Ook werd gevraagd bij besluitvorming of bis schoppelijke brieven rekening te houden met de inbreng van de vrouw en de brieven ook zo te stellen, dat ze voor iedereen begrijpelijk zijn en bespreekbaar. Beide partijen spraken aan het einde van het. gesprek over een zeer nuttige ontmoeting, ze ker een vervolg zal krijgen. Van de bisschoppenconferentie waren bij dit gesprek aanwezig: kardinaal Willebrands, mgr. Bluyssen, mgr. Gijsen, mgr. Simonis en mgr. Zwartkruis. Namens de Unie Nederland se Katholieke Vrouwenbeweging waren aan wezig: zr. Teresini Metternich, voorzitter, mevr. I. Drenth-Bellemakers (Katholieke Plat telandsvrouwen)., mevr. M. Kapiteyn-Kreutz (vrouwen n.k.v.), zr. Sarto Smits (Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen), mevr. C. Botman- Laan (Katholiek Vrouwendispuut) en mevr. C. Demmers-Vriens (Katholiek Vrouwengilde). De Amerikaanse ambassadeur Robert Wagner, de persoonlijk gezant van president Carter bij de Heilige Stoel, heeft deze week een lang onderhoud gehad met kardinaal Casaroli van het Vaticaanse staatssecretariaat over een eventuele pause lijke reis naar de Verenigde Staten. Deze reis zou in de herfst moeten plaatsvinden, waarbij de paus ook de algemene vergadering van de Verenigde Naties zou kunnen toespreken. De Kardinaal heeft Wagner discreet* op de hoogte gesteld van de inspanningen van de reis naar Polen. Bovendien wenst de paus voorlopig nog geen beslis sing over een reis naar de nieuwe wereld te nemen. Ook de reis naar Brazilië, in juni 1980, is nog uiterst onze ker. De voorzitter van de Braziliaanse bisschoppenconferen tie, bisschop Ivo Lorscheiter van Santa Maria, heeft onlangs speculaties in die richting gemaakt. De woordvoerder van het Vaticaan, Romeo Panciroli, wilde berichten hierover bevesti gen noch ontkennen. Ook over een pelgrimage van de paus langs de geboorteplaatsen van zijn voorgangers was de pau selijke woordvoerder uiterst terughoudend. Tom Dooley, de bekende Amerikaanse arts, die tussen 1950 en zijn dood in 1961 ze ven ziekenhuizen in vier lan den in Z.O.-Azië bouwde, waardoor een half miljoen mensen medische hulp kreeg, blijkt ook voor de CIA te hebben gewerkt. Katholie ken, die Dooley bij het Vati caan wilden voordragen voor een heiligverklaring, stuitten bij het onderzoek op het feit, dat de arts in Laos voor deze inlichtingendienst had gewerkt. De stukken daarover kwamen ter be schikking krachtens de wet op de vrijheid van informa tie, die overheidsinstanties in sommige gevallen tot o- penbaarmaking van stukken dwingt. Dooley stond op goe de voet met Churchill en paus Johannes XXIII en werd door president Ken nedy ten voorbeeld gesteld. Na een echtscheiding moet iedere partner het recht heb ben opnieuw kerkelijk te trouwen en deel te nemen aan de viering van de eucha ristie. Mgr. Stephen J. Kelle- her, oud-officiaal van het aartsbisdom New York zei dit naar aanleiding van de oprichting van een nieuwe beweging, die wil komen tot kerkelijke rehabilitatie van gescheidenen, die opnieuw gehuwd zijn. Volgens mgr." Kelleher heeft de beweging de steun van alle bisschop pen van de staat New York. José Maria Escriva de Bala- guer, stichter van „Opus Dei", die vier jaar geleden is overleden, blijkt een van de meest gelezen schrijvers van deze tijd te zijn. Het boek „De Weg", dat zijp beginse len weergeeft, is in 2,8 mil joen exemplaren verspreid in vierendertig talen en 155 edities. Dan volgen .Heilige Rozenkrans" in elf talen, „Gesprekken met mgr. Bala- guer" in zeven talen, „Chris tus gaat voorbij", eveneens in zeven talen, alsmede „Vrienden van God", dat na zijn dood verscheen en ook tot bestseller werd. Het negenentwintigste con gres „Kerk in Nood", dat van 19 tot 22 juli in König- stein zich zal bezighouden met het thema „Christendom, hoop voor heel Europa", zal voor het eerst worden voor afgegaan door een jongeren bijeenkomst. Er zullen vijf honderd jongeren uit bijna dertig landen aan deelnemen. Een liedje over paus Johan nes Paul us II is in Italië een disco-hit met ster geworden. De plaat „Wojtyla disco dan ce" is op het moment een van de meest gevraagde nummers in discoUieken en bij particuliere radiostations. Bewondering voor de „bui tengewone" paus heeft pro ducent Alberto Radius ertoe gebracht tot het uitbrengen van de plaat, die een hymne is op de nieuwe man in het Vaticaan. De hit nodigt uit om „hem, de rechtvaardige, te vieren". Archeologen hebben in de stad Jerasj, tachtig kilometer noordelijk van Amman, de hoofdstad van Jordanië een kerk blootgelegd, die naar hun mening, de eerste chris telijke kerk van het land is. Volgens een eerste onderzoek lijkt de kerk te zijn gebouwd in de eerste of tweede eeuw na Christus. De ontdekking werd gedaan toen men bezig was een tempel voor Artemis uit te graven. Ini m 01 De Raad van'Kerken in Nederland heeft een verklaring bfn£ schikbaar voor die buitenlandse arbeiders, van wie absolu vaststaat, dat zij in 1975 een beroep hebben gedaan op „regularisatieregeling" en wier zaak nog in behandeling Met deze verklaring kunnen zij aantonen, dat zij in ied U geval zo lang als hun zaak onder de rechter is wetteli in Nederland mogen verblijven en gedurende deze tijd L, gaal werk mogen verrichten. De verklaring van de Raad wereld te helpen. Iedere* van Kerken wordt op naam die kon aantonen dat hij vó gesteld en wordt via de advo- 1 november 1974 in Ned< d' eaten, die de zaken van deze land zijn hoofdverblijf i B® buitenlanders behartigen uit- werk had, kon in Ndderlail£n gereikt De verklaring is on- blijven. ge dertekend door de voorzitter Zo kon aan 15.000 personal van de Raad prof. dr. H. Be- een ver blij fs- en werkvergut rkhof en de secretaris, dr. H. ning worden gegeven. De n A.M.Fiolet terende drieduizend, die 1 De Raad van Kerken heeft koppelbazen werkten, kondi tot het verstrekken van deze dit niet aantonen, omdat hi^T" verklaringen besloten, omdat werkgevers zich aan geen O r deze mensen, hangende het kele wettelijke bepaling hai uiteindelijk besluit van de den gehouden, rechter, zich onzeker en be- Van deze groep gingen de II 3 vrees d voelen, door huisves- „Kerk-Marokkanen" tot act) tingsmoeilijkheden worden be- over. De Raad van Kerkf dreigd, vaak moeilijk legaal stelde zich achter hun sti werk kunnen vinden en daar- ven, omdat hij van oorde ,aa door weer in handen dreigen was, dat het ging om e< ar' te vallen van de koppelbazen, zaak van groot onrecht. V< die juist zo sterk er toe heb-die drieduizend zijn er ben bijgedragen, dat hun ver- nog ongeveer vierhondei z< blijf in Nederland op het spel personen over, van wie b wo kwam te staan. kend is dat zij een beroep olgsl de regularisatie-regeling he re In 1974 kwam de regularisa- ben gedaan. Met deze verkllng tie-regeling tot stand, die be- ring treedt de Raad niet in 5 oogde het probleem van de il- bevoegdheden van het mini*1,1 legale gastarbeiders uit de terie noch van de rechter. r° nk «an

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8