I Garantie tot19921 Reünisten van BNS in Voorhout gaan dagen van weleer herbeleven El Cid kampt met tekort aan mentoren ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT Bijna verscholen tussen het Ujj oprijzende groen van struiken en geboomte staat H een stuk opleidingsgebied in £X het teken van het kruis in z'n nadagen op het einde te 33 wachten. Het is't jïï episcopaal opgezette fort, 4 sinds de restauratie van de j bisschoppelijke hiërarchie inde jaren vijftig der j vorige eeuw kweekplaats van priesterstudenten, een klein-seminariethans nog bekend als Bisschoppelijke Nijverheidsschool, de BNS in het landelijke Voorhout. 1 De dagen van het oude 'i bastion, dat nog de aanblik biedt van een triomfantelijk j instituut uit de tijd dat het j Nederlandse katholieke 11 volksdeel zich bevrij d wist, zijn geteld. Binnen de grote ;::j holle ruimte bewegen zich j nog tientallen broeders die it er hun werkzaamheden i j graag opschorten om in de ifij refter-conversatiezaal aan j tafel te gaan na het gebed van de overste. Buiten klinkt het lied der arbeid naar de 21-ste eeuw toe. Daar wordt volop nieuwbouw gepleegd in baksteen. Afgeleefd staat het oude internaat erbij. Hier werden een paar generaties jongemannen terdege op hun loopbaan voorbereid en ze teren voort op de bejaarde roem: in september zullen minstens duizend van hen een paar weekeinden bij elkaar komen om in het congrescentrum Leeuwenhorst (want daar is tenminste plaats voor zo'n oploop) een kolossale reünie te gaan vieren. Broeder Pius weet er alles van. Broeder Pius van Bommel is al van het verleden naar de toekomst verhuisd. Hij woont in een flatje van drie onder éri kap, te bereiken via een deur die verborgen ligt achter een schuine kopse muur. Waarom kops Omdat men van de BNS alles van kops afweet. Daar, in de schaduw van het hoofdgebouw in wording - waar op den duur de communauteit in zal trekken - verstrekt broeder Pius me de gegevens omtrent het massale herenigingsplan. Hij wordt daarbij geassisteerd door Arnold P. G. M. Kraus, interne leerling in de periode '28 - '31 en op het moment penningmeester van het Reünie Comité. In feite is de heer Kraus, zijn dagen werkzaam slijtend in Uden, de aanstichter van de komende bijeenkomst. Eind vorig jaar wilde hij voor het één of ander de telefoongids raadplegen toen het geval open op de grond viel. „Mijn oog viel ook, maar dan op de naam van een oude bekende. Hé, Van Leeuwen, zo heette ook die knaap die vijftig jaar geleden bij mij op de BNS in de klas zat. Ik was er toen meteen mee bezig om al die rakkers nog eens bij elkaar te zien en zo ging het balletje rollen met medewerking van Pius hier die er ook best voor voelde", vertelt Arnold Kraus, die een soort boekhouding heeft meegenomen waar alle zestienhonderd tot dusver binnengekomen aanmeldingen met betaling en al staan opgetekend. B roe,der Pius is in de groeiende zomer al snel schor geworden van het praten en vat een pilsje. Zo ook oud-leerling Arnold. De broeder, die nu met z'n 77 levensjaren al weer tien jaar met pensioen is, heeft de BNS vanaf het begin meegemaakt, met uitzondering van de 16 jaar dat hij in Canada werkzaam was. Tot '32 was hij in Voorhout leraar bouwkunde en van '45 tot '47 directeur van de BNS. In april van dit jaar was Pius van Bommel 57 jaar broeder. „In 1923 werd het gebouw van het klein seminarie van het bisdom Haarlem gekocht door onze congregatie. We hebben een heleboel namen, geloof ik. Zo worden we wel de „Broeders van Amsterdam" genoemd, maar we zijn officieel Broeders van O.L.Vrouw van Zeven Smarten, ofwel de bekende broeders met het blauwe koord"of de Broeders van de Heibloem. Dat blauwe koord is al jarenlang verdwenen; u ziet me hier in m'n dagelijkse kloffie, maar de roeping is gebleven. Hier in m'n woning heb ik een „cel", met een bureau, een bidstoel en de warmwatervoorziening. Daar kan ik rustig werken on bidden. Nou, en dan zijn er nog zo'n 35 broeders „op Voorhout", vanwie er 5 op school een functie hebben. We houden stand, volgens onze regel, maar we zijn aan het vergrijzen. Dat wel". „Wij zijn hier begonnen met het opnemen van kinderen van katholieke middenstanders. De ouders wilden hun kinderen goed onderwijs en een goede opvoeding laten geven, terwijl zij zelf de handen thuis vrijhadden voor de zaak. Zo startte het internaat. Dat kon zowat 250 jongens herbergen. Daarnaast hadden we de interne ambachtsschool voor het technisch onderwijs. De Bisschoppelijke Nijverheidsschool was de eerste katholieke technische school in ons land met een internaat. Het was een school die in de twintiger en dertiger jaren een bijzonder goede naam had op te houden. Op het ogenblik wordt in de nieuwe streekschool hier achter onderwijs gegeven aan 750 leerlingen, maar het tijdperk van de internen is voorbij", aldus broeder Pius. Toch waren me dat tijden, vroeger en in de herinnering van aspirant reünisten Pius en Arnold, die het al 25 jaar zonder een reünie hebben moeten doen. De broeder gaat nog eens terug in gedachten: „vroeger had je als leerling drie werktijden per dag. Je begon om 8 uur en had je lessen tot half twaalf, daarna van 1 uur tot kwart voor vier („en om 4 uur de boterham", voegt Arnold Kraus toe), en dan weer van kwart voor 5 tot kwart voor 7. De timmerlieden gingen dan meestal nog door met bouwkundig tekenen". „En een vakken dat je had", begint de heer Kraus af te tellen: je kon van alles worden hier: ma chinebankwerker elektricien, meubelmaker, bakker (voor brood en banket, maar ze riepen altijd: de bakkers..), schoenmaker, kleermaker, typograaf, schilder, bloemist, tuinder en metselaar. Als ik niks vergeten ben tenminste". „Metselen, ja", herneemt broeder Pius; „daar was Harry Ottenheim, die in '23 was meegekomen met de broeders vanuit Limburg. Die werd leraar metselen en had het onderhoud van het gebouw. Hij bouwde ook z'n eigen huis hier in Voorhout en woont er nog steeds in. Ach, u heeft er geen voorstelling van welke enorme geest hier vroeger heerste, zowel onder de leerlingen als in het Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mm convent. Het is een ongelooflijk gezellig huis geweest". „Nou en of", valt Arnold Kraus hem bij, „ook onder die joviale, levendige en spontane man als broeder Caspar die hier 18 jaar lang overste is geweest (Pius: „hij was later de eerste algemeen overste van de congregatie"), ja, hij was de grote hotemetoot, dat kleine mannetje". Die goeie geest roept nu weer nostalgie op en lust tot reüniëren. Broeder Pius: „we hebben ongeveer 5500 oud-internen, vanwie er hooguit tien procent niet meer in leven zijn. In die twee weekeinden, waarschijnlijk op 1 en 2 september en het weekend daarop, rekenen we op rond de duizend deelnemers, de vrouwen meegerekend". Kraus: „dat aantal is tenminste nog te hanteren". Er wordt nog een kleine expositie gehouden van oude foto's die de geschiedenis van de BNS uitbeelden, met veel lustrummaaltijden, sprekende broeders en glunderende bisschoppen zoals de monseigneurs Huibers en Jansen en vrolijke (oud-) leerlingen aan lange tafels of juichend ergens anders. „Over oude spullen gesproken", aldus broeder Pius, „in ons huis in Warmond, waar nog tien broeders wonen, hebben we in de verdrukking nog een hele verzameling kerkspullen, van de duurste tot de goedkoopste voorwerpen: ontilbare (niet ontelbare) kazuifels, met een geborduurd hart erop, een aangeklede broeder, een aangeklede priester, beelden van gips en hout, cibories en monstransen, vaten van uiteenlopend karakter. Allemaal afkomstig van de Tiuizen van onze congregatie. Die worden daar in een „museumpje" gekoesterd door een paar confraters. Als de nieuwbouw klaar is gaat de verzameling over naar de bovenste verdieping. Het wordt dan geen vrije tentoonstelling, maar ik neem aan dat iemand die belangstelling heeft daar dan best mag komen kijken". Ook de reünisten kunnen over een paar maanden nog even komen kijken. Naar „hun"oude gebouw, dat tezijnertijd aan slopershanden zal worden prijsgegeven. „Zou je dat nou wel zeggen vraagt Arnold Kraus bezorgd. „Natuurlijk", antwoordt Pius van Bommel, „iedereen weet toch dat die ouwe boel weggaat". Nog een keer langs de oude BNS, vanuit Veriïo, Goes, Heerhugowaard of .Schiebroek. Pius: „we hebben tot nog toe enorme reacties gehad, tot uitbundig toe". Kraus: „nee, dat zit wel goed". Wie zich nog niet heeft aangemeld kan dat alsnog doen, maar dan wel snel. De geachte BNS-sers kunnen desgewenst op Leeuwenhorst slapen, want 's zaterdags beloven de kleine uurtjes groots te zullen worden. Zo wordt achter het programmaonderdeel „slapen" al een aantal vraagtekens gezet Bovendien, zo laten de organisatoren doorschemeren, „is de drankcontrole rond Noordwijk erg streng". Wat zullen die jongens onder elkaar te keer gaan. Het is misschien maar goed, dat de vrouwen erbij kunnen zijn. De aula zal bol staan van amusement, o.a. „levende muziek", en er kan gedanst worden of in een of andere bar met animo geconverseerd, 's Zondags (na gezamenlijk ontbijt -even daarvóór wordt men op de „bekende" manier gewekt- en eucharistieviering) kan de BNS worden bezocht, eventueel ook de nieuwe KTS; broeders en docenten zijn daar aanwezig. Het comité is ervan overtuigd, dat de dagen van de oude BNS compact even zullen terugkeren. TIENDE INTRODUCTIE-WEEKVOOR EERSTEJAARSSTUDENTEN niet aan dat verblijf verbon den. De El Cid-gangers krijgen trouwens op maandag 13 au gustus al het eerste college. Leden van de universiteits raad willen hierin duidelijk trachten te maken hoe de verschillende (bestuursorga nen met elkaar samenhangen. Daarnaast is er dan de be zichtiging van een aantal uni versitaire gebouwen. Programma Maandag 13 augustus 08.30: verzamelen onder de klanken van het Leids Och tend jazz Orkest (Stations plein); 09.15: feestelijke intocht in stad; 10.00: aankomst Hooglandse kerk; 10.15: offi ciële opening van de week door rector magnificus Kasse- naar en burgemeester Vis; 14.00 tot 17.00 universiteitsver kenning; vanaf 20.30 El Cid avondprogramma met films op Stationsplein en in de Pe likaanhof, theatervoorstellin gen in het LAK en de schouwburg, cabaret en een grachtentocht. Aansluitend disco's. Dinsdag 14 augustus Vanaf 09.00 tot 17.00 wissel programma gemeente, LAK, welzijn en sport. Vanaf 20.00 verenigingsavonden Catena, Minerva, Augustinus en SSR. Woensdag 15 augustus Vanaf 09.00 uur faculteitsdag of vervangend programma; 12.00 lunch in het van der Werffpark met een optreden van eNVé-drama; vanaf 19.30 uur sportevenement, concert door Collegium Musicum, feestavonden bij diverse vere nigingen. Donderdag 16 augustus 14.00 - 17.00 wisselprogramma na uitslaapochtend. Vanaf 20.00 verenigingsavonden van Catena, Minerva, SSR en Quintus. Vrijdag 17 augustus 10.00 informatiemarkt op Hooglandse kerkgracht; 12.00 hutspotmaaltijd; 13.00 brand weerdemonstratie; 15.00 van der Werffparkmanifestatie; 21.00 tot 03.00 slotfeest. gestaan door een levende loods, de mentor. El Cid heeft op dit moment overigens te kampen met een schreeuwend tekort aan mentoren. Een ver velende zaak, omdat juist die mentoren in belangrijke mate zullen moeten bijdragen aan het succes van deze tiende El Cid-week. Overigens worden de El Cid- mentoren op hun werk tij dens de introductieweek wor den voorbereid tijdens een weekend dat op 11 en 12 au gustus in Eist wordt gehou den. Kosten zijn voor ge noemde aspirant-mentoren beeld van de hutspotmaaltijd die vorig jaar aan de nuldejaars wero uitgereiKt. lopen negen jaren is gebleken dat de door El Cid georgani seerde introductieweek voor menig Leidse vreemdeling een goede binnenkomer is in de universitaire wereld. De nieuwe studenten krijgen voor aanvang van de El Cid- week een monsterboekje (be wijs van deelname) en het Vademecum (reisgids met alle achtergrondinformatie) toege zonden. Behalve deze papie ren steun zullen ze tijde'ns hun verkenningstocht van Leiden ook weer worden bij- 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. g^EIDEN Voor de tiende (keer zal er in Leiden dit jaar introductieweek voor eerste jaarsstu- plaats vinden. Van 13 tot en met vrij- augustus komen, naar achttienhonderd srstejaars kennismaken met Leidse Universiteit, de en het studentenleven. Cid '79 heeft voor deze een koers uitgezet die student in' moet brengen met mogelijk facetten van Leidse leven. In de afge-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5