Protest bewoners Emmaweg tegen parkeeroverlast ,,Leidse" Waterpoloérs in zeslandentoernooi Sassenheim krijgt Noordiers Beperkte schade aan bomen in Woubrugge en Ter Aar door spinselmotrups P bezoek ,Er kan geen brandweerauto meer door Spelevaren REGIOLEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUL11979 PAGINP NOORDWIJK De bewoners van de Emmaweg en omgeving hebben bij het gemeentebestuur geprotes teerd tegen de onhoudbare toestan den, speciaal op zaterdagavonden, als gevolg van het parkeren van au to's door bezoekers van de bar-dan cings in de buurt De wagens wor den maar lukraak neergezet, ook de plaatsen waai het volgens de ver keersborden niet mag. Men negeert deze borden gewoonweg, schrijven de bewoners in hun brief, en daar door pleegt 's avonds na een uur of elf een complete chaos te ontstaan. De inritten van de huizen van de be woners worder volgezet en door het dubbelparkeren in de vrij smalle straten blijft er nauwelijks een door gang over. In geval van calamiteiten kan er geen bra> Iweerwagen of am bulance meor d> r. Dit grieft de ho teliers in de omgeving, die grote be dragen hebben moeten investeren om te voldoen aan de nieuwe brandpre ventie-voorschriften. Hun bedrijven zijn op zaterdagavonden voor de brandweer niet meer te bereiken, de len de bewoners mede. Volgens de adressanten is de eigenlijke chaoti sche overlast eerst goed ontstaan na de Palace-brand. Bar-dancings als het Casino en Club 71 hebben daar door een enorm vergrote toeloop ge kregen. Een ander euvel is de toenemende agressiviteit van het publiek, dat de bar-dancings pleegt te bezoeken. Als bijvoorbeeld in een uitrit wordt ge parkeerd durft niemand meer naar buiten om de bestuurder vriendelijk te vragen elders te parkeren. Prompt wordt dan met in elkaar slaan of an der geweld gedreigd. De bewoners doen het gemeentebe stuur de suggestie een zogenaamde wegsleepverordening, zoals die reeds in verschillende andere gemeenten wordt toegepast in te stellen. Een voorbeeld hiervan is Utrecht. Daar wordt bij parkeerexcessen de wagen weggesleept en in bewaring gehou den tot de bestuurder zich aanmeldt Eerst tegen betaling van een bedrag dat tot 175,- kan oplopen, krijgt de fout-parkeerder z'n auto terug. Deze wordt echter alleen afgegeven tijdens de kantooruren van 8 tot 18 en niet op zondag. De bevoegdheid tot het vaststellen van een wegsleepverorde ning berust bij de gemeenteraad. De CDA-raadsleden Alkemade en Passchier hebben inmiddels reeds vragen gesteld over de parkeertoes- tanden op de Emmaweg en omge ving. Passchier was zich persoonlijk van de situatie gaan overtuigen en had daarbij ook speciaal aandacht besteed aan de brandweer-aspecten van de zaak. Daarbij was hij tot de onstellende ontdekking gekomen, dat bijvoorbeeld op de Oude Zeeweg niet één brandkraan te bereiken viel. Op alle putten stond een auto. Op de Erasmusweg bleek slechts één brand kraan vrij. „Als daar in de buurt ooit brand in een bar-dancing of ho tel zou ontstaan, is de ramp niet te overzien", aldus het raadslid. Een narigheid is dat de bar-dancing- bezoekers zo dicht mogelijk bij de betrokken gelegenheden trachten te parkeren. Zij worden met honderden auto's aangevoerd en de parkeer plaatsen op de eigen terreinen van de dancings en op de straten in de directe omgeving staan in de kortst mogelijke tijd vol. De meest nabij elegen grote parkeerterreinen bevin- en zich aan de Koningin Astrid Boulevard, een acht tien minuten lopen van het uitgaanscentrum. tesse uit Den Haag in het team opgenomen. Doelman Theo Uittenhout speelt zijn eerste senioren-in terland na een 12-jarige car rière als sluitpost bij waterpo- lohoofdklasser De Zijl/LGB. Twee jaar geleden trainde de 27-jarige Leidenaar enige tijd in de nationale selectie. Tot een plaats in het waterpolote- am is het destijds niet geko- men.Nu gokt de speler op een plaatsing voor de Olympische Spelen. Hiervoor trainen ook zijn clubgenoten Jan Jaap NOORDWIJK Een groepje jongelui blijkt gisteren de beest te hebben uitgehangen in post III van de Noord- wijkse Reddingsbrigade. Zij sloegen een paar ruiten stuk en drongen vervolgens het gebouwtje binnen. De vandalen werden verrast door de komst van een ge meentebeambte, die in de vroege morgenuren het strand controleerde. Overhaast sloeg het viertal op de vlucht in drijfnatte kleding. Daar de redboot van de brigade onbe mand en drijvend in zee werd aangetroffen, kan worden aangenomen dat de krakers van het houten pand, ook een clandestiene trip met de boot hebben gemaakt. De recher che heeft de zaak in onder zoek. Uiteraard zijn de werkers van de N.R.B. zeer gebelgd over het feit, dat steeds weer ver nielingen aan de posten en het redmateriaal worden aan gericht Als de brigadeleden misgrijpen als het materiaal nodig is, kan dit mensenle vens kosten. Verder kost het herstel van de schade aan ge bouwen en materiaien de bri gade extra-geld uit de toch al krappe kas. Zesdeklassers voeren musical op HAZERSWOUDE - „Het vreemde songfestival" vorm de het afscheid van de zes- deklasser van de protestant- christelijke basisschool Rhy- nenburch te Hazerswoude. De jongens en meisjes speelden, dansen en zongen met veel enthousiasme in de musical met de titel „Het vreemde songfestival". De decors, die door de leer lingen zelf werden ontworpen, en de kleding droegen in niet geringe mate bij aan het suc ces van het optreden van de kinderen. Onderwijzer Goed hart, die het initiatief tot de opvoering nam, werd door de schoolverlaters in het zonnetje gezet. Gedichten, die de jon gelui zelf hadden gemaakt en een tuinstoel vormden het ge schenk voor deze leerkracht Hanneke de Gans Miss Laura 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN - De 18-jarige Hanneke de Gans uit Alphen aan deD Rijn is gisteravond tijdens het Laurafeest in Avifauna gekozen tot miss Laura 1979. Zij maakte deel uit van de ploeg van AZC. Hanneke die een enthousiast zwemster is, 1 werd door de organisatie ge kozen omdat ze zich „spor tief, vrolijk en zonnig" had gedragen tijdens de fietstoch ten. Ze reed de Laura voor de eerste keer mee. De Laura die vandaag werd besloten met de route richting Rotterdam, met daarin opge nomen de Kralingse bossen, is volgens bestuurslid Wil de Korte „ontzettend goed verlo pen". Veel deelnemers zoch ten dan ook verkoeling en na men een duik in de plassen die werden gepasseerd. In de café's werd op zeer grote schaal de dorst gelest. De politie reed zich ook giste ren weer inde kijker. Nu deed dat de ploeg van de Haagse politie. Twee agenten zagen blijkbaar een levensgro te melkauto over het hoofd en botsten er tegen op. De schade bleef beperkt tot het materieel. De Laura wordt vanavond of ficieel gesloten. Op het pro gramma staat nog een af scheidsfeest aan boord van een boot van de Avifauna. Deze boot waarop plaats is voor 200 deelnemers, vertrekt om 9 uur. (Van onze waterpolomede- werkster) LEIDEN Acht streekgeno ten zijn door de KNZB uitge nodigd mee te doen aan het zeslanden-waterpolotoernooi dat volgende week in het Hongaarse Boedapest wordt gehouden. Die acht zijn: Stan van Belkum, Jan Jaap Kore- vaar en Theo Uittenhout van de Zijl/LGB. Ed van Es, Frank van den Akker, Eric Noordergraaf en Gijze Stroo- boer komen uit voor AZC/U- nique uit Alphen en tenslotte is Aad van Mil van Zian/Vi- Korevaar, Stan van Belkum en jeugdspeler Martin Vree burg. Bij AZC/Unique was de keus van Gijze Strooboer een ver rassing. Het wegvallen van Wim Keeman en Tony Buunk bleek voor coach Trumbics aanleiding om Strooboer in de selectie op te nemen. Behalve Nederland en Honga rije doen Italië, Roemenië, Australië en Yoegoslavië mee aan het toernooi. De spelers vertrekken maandag 9 juli naar Boedapest en komen vrijdag weer terug. Kameel als huisdier HAZERSWOUDE Natas ja, een kameel, is sedert kort een van de „huisdieren" in de woning van de heer J. Moerkerk aan de Hazers- woudse Rijndijk 71. De za kenman kocht het dier in de Wassenaarse dierentuin, waar men op een gegeven moment over te veel van deze twee- bulters beschikten. Natasja blijkt zich intussen al aardig te hebben aangepast In het polderlandschap in de directe omgeving van de mo len van de Polder Nieuw Groenendijk valt ze deson danks nogal op. Vooral de reizigers die gebruik maken van de trein Leiden-Alphen aan den Rijn, of andersom, staan wat verbouwereerd te kijken wanneer ze de kameel plotseling zien oprijzen in een weide... Eddy Knijnenburg vergroot afstand in Tour de Lisse LISSE De 23ste Tour de Lisse lijkt een overwinning te gaan worden voor Eddy Knijnenburg. Deze man van de Holishoe-ploeg rijdt al vanaf maandag in de gele trui en hij maakt beslist geen aantstalten om het tri cot aan een tegenstander over te dragen. In tegendeel, met de dag wordt de afstand tot zijn naaste belagers groter. Num mer twee in het algemeen klassement, Ralph Mens, staat altijd nog vijftien seconden achter hem. Dit is overigens wel een succes voor Mens, aangezien deze tot de B-ren ners (de klasse van de jongste deelnemers) behoort Vandaag houden de renners van de Tour de Lisse rust Morgen vanaf half acht wordt de finale op het Spekkelaan- parcours verreden. Ralph Mens rijdt dan in de witte trui en Jan van Duin in de groene. SASSENHEIM Sassenheim bereidt zich op grote schaal voor op het be zoek dat 40 Noordierse kinderen van 16 augustus tot 6 september aan die gemeente brengen. Twintig katholie ke en twintig protestantse kinderen logeren dan drie weken lang in 20 Sassenheimse gastgezinnen. De actie „Sassenheim helpt Noordierse kinde ren" is aangekaart door Sassenhei- mer Frits Beutick die twee jaar ge leden in Nieuw-Vennep kennismaak te met het werk van de Nederlandse Stichting Hulp Noord-Ierland. Door het organiseren van vakanties voor kinderen, huisvrouwen en bejaarden probeert deze stichting de twee in Ulster strijdende groepen dichter bij elkaar te brengen en begrip voor el- kaars standpunt te laten krijgen. Sinds 1972 zijn er zo'n 7.000 kinde ren en 350 jeugdleiders in Nederland geweest. De gevolgen zijn volgens de Stichting duidelijk merkbaar. Zeker 40% van de kinderen gebruikt bij aankomst in Nederland kalmerende middelen. Teruggekomen in Belfast doet nog 5% dat. In wijken waar vroeger bloedige gevechten geleverd werden, blijft de helft van de jonge ren elkaar opzoeken. Stenen en mo lotovcocktails maken langzaam maar zeker plaats voor Overleg en vreed zaam samenleven. Sassenheim begeeft zich wat dat be treft letterlijk en figuurlijk op een braakliggend terrein, namelijk het grensgebied tussen de protestantse wijk Shankill en de katholieke Unity- flats in Belfast. Shankill is een arbei derswijk die ligt ingeklemd tussen katholieke stadsdelen. Werkloosheid en alcoholisme vormen er niet min der grote problemen dan sanering. In de protestantenwijk zijn vroeger dan ook zware gevechten geleverd. Er zijn nu al twee jaar geen geza menlijke vakantiereizen meer ge weest en de verstandhouding wordt bijster slecht genoemd. Agressie en pesterijen zijn aan de orde van de dag. Soms blijft het daarbij, maar even vaak loopt het bloedig uit de hand. De kinderen uit de beide wijken worden voor de reis naar Nederland uitgezocht op basis van een pun tensysteem. Geweld en ellende scoren in dit systeem. Er komen 6 jeugdlei ders (natuurlijk drie protestanten en drie katholieken) mee naar Sassen heim. De belangrijkste taak voeren deze jeugdleiders uit, na de terug keer in Belfast. Deze mensen organi seren een „follow-up weekend" en stimuleren verder het contact tussen de kinderen uit beide stadswijken. In een neutraal gedeelte van Belfast kunnen de kinderen hun nieuwe vriendjes en vriendinnetjes ontmoe ten. In ieder geval verminderen con necties „achter het prikkeldraad" ge weld en agressie. In Sassenheim nemen de gastgezin nen een belangrijke plaats in in het bewustwordingsproces. De gezinnen die zich aangemeld hebben worden nauwkeurig geselecteerd. Er wordt door het comité toch een behoorlijk aantal eisen gesteld. De kinderen mogen in Nederland geen alcohol ge bruiken en de gastgezinnen kunnen dat in hun aanwezigheid beter ook niet doen. Een katholiek en protes tants kind moeten bij elkaar op de zelfde kamer slapen. Ook de zonda gen worden in de gastgezinnen door gebracht. Van de gastgezinnen wordt dan ook nog gevraagd zich niet emo tioneel te binden aan hun gasten. Het is niet waarschijnlijk dat de kin deren ooit nog in Nederland terugko men. Het accent moet op de integra tie tussen de katholieke en protes tantse kinderen liggen. Het centrale punt voor het Noord- Ierland-project is het clubhuis De Zevensprong aan de Sassenheimse Rusthoflaan. Van hieruit worden door de programmacommissie alle activiteiten georganiseerd. Ook in de programma's ligt het accent op de integratie. Het comité probeert de kinderen (in een vreemde omgeving) een nationaal gevoel te geven. Pro gramma's worden onder meer ver zorgd door Scouting Bollenstreek, Zeeverkenners, de Lions en Rotary- club, De Stichting Jeugdrecreatie, de Dorpsraad van De Kaag, de plaatse lijke sportverenigingen en carnavals vereniging De Saksen. Op het programma staan onder meer: fietstochten, hutten bouwen, Een boom waarop de spinselmotrups zich heeft ingekapseld. •spelen in en buiten Sassenheim, zwemmen, varen, kampvuur, barbe cue. Bezoeken worden gebracht aan Amsterdam, het radioprogramma Los-Vast, een vliegtuigenfabriek van Fokker, Sikkens verffabriek, Vicon landbouwmachines, Flevohof en Duinrell. De maaltijden worden ver zorgd door broeder Hendricus van de Voorhoutse KTS. Voor het ver voer en serveren zorgt de Nederland se vereniging van Huisvrouwen en een Lissese meisjesschool. Een vakantiereisje van 40 Noordierse kinderen en zes leiders naar Neder land kost bijna 40.000 gulden. Het organiserende comité komt op dit be drag ruim 15.000 gulden tekort Op dit moment is men nog druk doende geld in te zamelen. Om de uiteinde lijke eindjes aan elkaar te kunnen knopen wordt op woensdagavond 29 augustus een voetbalwedstrijd ge speeld tussen oud-internatinals en Sassenheimse voetballers. Een stunt team van parachutisten moet op deze avond het grote publiek op de been brengen. Het banknummer van het Sassenheimse comité Noord-Ierland is 35.72.24.337 bij de Rabobank. Het gironummer van die bank is 16.33.99. Stan van Belkum (donkere cap) in actie. WOUBRUGGE/TER AAR De angst voor de spinselmotrups in de wilgen aan de Lange- raarseweg, Kruisweg en Herenweg is groten deels ongegrond. De afgelopen weken deden geruchten de ronde als zouden deze beestjes de bomenrijen langs deze wegen onherstel baar beschadigen. Blijkens mededelingen van deskundigen is dit echter volstrekt onjuist. AI zeven jaar komen deze beestjes in de zo mermaanden naar de Rijnstreek om zich voornamelijk aan de wilgen en meidoorns te goed te doen. Bij een fikse regenbui spoelen zij van de bomen af waarna ze sterven. De kaalgevreten plekken op de bomen groeien weer bij en van echt nadelige gevolgen heeft de wilg of meidoorn niet te lijden. Dit valt op te maken uit het advies van Staatsbosbeheer dat door Provinciale Water staat is ingewonnen over de Spinselmotrups. De ruim 1 kilometer lange weg van Woubrug ge naar Ter Aar (inclusief berm en bomen) waar de rups vooral voorkomt is eigendom van de Provincie. Eventuele bestrijding zou dus door de Provincie moeten gebeuren. Staatsbosbeheer heeft naar aanleiding van op merkingen over de zogenaamde rupsenplaag een onderzoek ingesteld naar de bestrijding smogelijkheden. Het blijkt dat bestrijding van de rupsen de nodige problemen oplevert. De Spinselmotrups leeft in zeer grote kolonie£«#« Via een enorme laag spinsel wordt de boor#*#« ingekapseld en later kaalgevreten. Na enke),*/ weken valt de schors van de boom en verpof,*.* pen de geel-groene rupsen zich. Voor de W,*,* strijding van de spinselmotrups is het nu laat. Zij hebben zich inmiddels ingesponneU*»" en zijn op die manier beschermd tegen elj***" bestrijdingsmiddel. Voorts zou het bespuite«#*fl van de bomen, die vrij hoog zijn, de nodi$*#*, gevaren met zich mee brengen ten aanzief.*, van de achterliggende landbouwgronden. Directeur De Fey van Gemeentewerken Woif.% brugge meent dat het wel meevalt met c/#\ rupsenplaag. We houden het steeds in dr«*ï gaten. Er zijn natuurlijk wel rupsen maar o#V~« nu te zeggen dat de bomen helemaal opgevr#.*.* ten worden is overdreven. Het is ook niet i dat de platgereden rupsen op de weg een gLEIl vaarlijke glibberige laag vormen. Het heeft (keer laatste weken nog niet zo erg hard geregenfcen en daarom zijn er misschien wat meer rupsetank dan in voorgaande jaren". dent Ook bij de Provincie noemt de woordvoerdënaai het niet echt een plaag. „Het zijn vrij onschuflag dige beestjes, die vrijwel geen schade aanricacha ten. De kaalgevreten plekken op de bometerst groeien wel weer aan", aldus de woordvoerdale van de provincie. "El De aankomst van enke le Noordierse kinderen op Schiphol.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4