De klaagzang van Hennie Kuiper n Levitan en Goddet dreigen met maatregelen tegen combinevorming Lotto/tourtoto i TOUR "5 DE "FRANCE POSITIE HINAULT BETER DAN OOIT LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 6 »UL11979 PAGINA Renners Post en de zonnebrillen (Van onze verslaggever) LE HAVRE - De ren ners van Peter Post heb ben een contract afgeslo ten met een firma, die in zonnebrillen handelt. Dat heeft tot gevolg dat als een van de leden van de ploeg Post voor de te levisiecamera's geïnter viewd wordt, hij een don kere bril draagt En dat heeft niets te maken met de mysterieuze oogziekte, die het peloton al een tijd teistert Voorspellingen (Van onze verslaggever) LE HAVRE Desge vraagd hebben enkele renners hun mening gege ven over wie de Ronde van Frankrijk gaat win nen. De antwoorden; Agostinho: „Hinault is niet te verslaan". Battaglin: „Ik zie niet wie Hinault kan ver slaan". Nilsson: „In de laatste week gaat Hinault in de Alpen door zijn knieën". Pollentier: „Hinault wint met vier minuten voor- ludsen: „Geen twijfel mogelijk, in de tijdritten pakt Hinault nog meer winst Hij komt in Parijs aan met een voorsprong van tien minuten". Van Looy betrapt op doping LE HAVRE FranS van Looy, is bij de controle op het gebruik van ver boden stimulerende mid delen in de Ronde van Frankrijk door de mand gevallen. Na de eerste etappe, Fleu- rance - Luchon, werd Van Looy, uit de ploeg van KAS (ploegleider Robert Lelangue), door het lot aangewezen de dopingcon trole te ondergaan. De uitslag van het onderzoek was positief. Ook de tweede test de door de Belgische renner aange vraagde contra-expertise, leverde een zelfde resul taat op. Van Looy verdween maandag uit de Ronde, hij startte niet voor de etappe van Neuville-de- Poitou naar Angers, om dat hij last van angina zou hebben. LE HAVRE „Waar ha len die mannen het van daan?". Telkens weer stelde Joop Zoetemelk die vraag aan Hennie Kuiper. Deze haalde de schouders op: „Ik weet het ook niet. Joop. Ik be grijp er niets meer van". Verslagen waren de Ne derlanders, die gisteren gehoopt hadden de gele trui van Bernard Hinault over te nemen bij de ha ven van Le Havre. Alleen Gerrie Knetemann lachte. Hij had daar ook alle re den toe. Zijn ploeg won eg de tijdrit over 90,2 kilo meter en dat betekende de vijfde etappe-overwin ning. Maar ook Knete mann toonde zich uiterst verbaasd over het onver wacht goede rijden van Hinaults ploeg. „Wij he ten toch specialisten te zijn en zij hebben in twee uur tijd maar zes seconden verloren. Het is ook bijna niet te gelo ven". Zoetemelk zat met gebogen hoofd en had kennelijk grote moeite om zijn verlies te verwer ken. Meer dan Hennie Kuiper, hoewel deze toch het grootste slachtoffer was. „Ik kan hier nu wel gaan janken", zei Kuiper, „maar wat schiet ik er mee op. Daar maak ik me alleen maar belache lijk mee. Wat moet ik doen? De koffers pakken en zeggen: Aju, de Tom- is verloren? Moet ik van de daken schreeuwen dat het onrecht is dat een ploeg, toevallig die van mij, zoveel tegenslag te verwerken kreeg? Ik kijk alleen naar de feiten en probeer mijn zinnen bij elkaar te houden en straks weer het moreel op te vijzelen". Zoetemelk tobde voort „Hi nault heeft toch geen betere ploeg dart gedrukt in de boch ten niet teveel risico's te ne men en op de rechte stuk ken voluit te gaan. Gecon centreerd te blijven en de carrousel van de aflossingen als een geoliede machine te laten lopen. Maar wat ge beurde er? We waren drie kilometer onderweg en daar kreeg Bourreau al een lekke band. Na tien kilometer stond Perret langs de weg, Hezard wachtte op hem. Toen waren we al drie man kwijt En maar omkijken. Waar blijven ze, komen ze er nog niet aan, het moreel kreeg toen al een grote klap. Vervolgens incasseerden we onze grootste tegenslag. In een flauwe bocht kreeg Du- clos-Lasalle een klapband. Hij viel, midden in onze groep en ons tempo was he lemaal weg. We bleven wel overeind, maar weer omkij ken, weer wachten en na tuurlijk ons moreel zakte nog een paar graden lager. We konden niet doorrijden, we hadden nog maar zes renners over. Daarna kregen we, om onze tegenslag nog maar eens even aan te ge ven, ook nog lekke banden van De Cauwer en opnieuw Perret. Toen geloofden wij er niet meer in. Voor mij was dit een dramatische dag. Wat moet ik zeggen? Ze komen naar mij toe en vragen: Hennie, waar ga je iets terugdoen? Ik weet het niet Misschien op weg naar Roubaix. Misschien dat er daar iets gebeurt dat mij in de kaart speelt Misschien is het geluk dan een keer op mijn hand. Want ik weet nog dat Jan Raas daar dit jaar niet minder dan vijf lekke banden kreeg". NERVEUS Zoetemelk en Knetemann hadden zwijgend de klaag zang van Kuiper aange hoord. „Misschien zijn jullie te nerveus vertrokken", vroeg de wereldkampioen aan Kuiper, „want als je niet ontspannen rijdt, krijg je lekke banden, dat weet je uit ervaring". Kuiper haalde weer zijn schouders op. „Ach, Gerrie, onze voorbe reiding is goed geweest, maar dit noodlot was ken nelijk voor ons bestemd en dan doe je er toch niks aan". Knetemann: „Was maar bij ons gebleven dan stond je nu vier minuten voor op Hinault en droeg je de gele trui". Daar gaf Kuiper geen ant woord op. De Raleighs van Post bewezen intussen weer eens hun grote specialiteit Het is ongelooflijk welk een timing deze ploeg heeft in tijdritten. Het vorig jaar won deze de ploegentijdrit over 150 kilometer met slechts zeven seconden ver schil. Een paar jaar geleden in Bordeaux finishte de ploeg 22 seconden eerder Hennie Kuiper: „Hoe oud ik ook word, deze tijdrit zal ik nooit veraeten". dan de ploeg van Thurau en dit keer was de ploeg van Post slechts zes seconden (dat is ongeveer zestig me ter) sneller dan Hinault en zijn knechten. „Ach, er komt ook wel geluk bij kijken", erkende Knetemann. „Toen wij na 72 kilometer hoorden dat we vijf seconden achter lagen op Hinault hebben we nog eens alles gegeven. Schakelden onze trein over op een hogere versnelling. Hebben we elkaar iets snel ler afgelost en het lukte weer". De ploeg van Post keurig in formatie op weg naar de zege in de Bernard Hinault, bijna onherkenbaar, droogt zijn gezicht nadat hij Dloeaentiidrit zo onverwacht nog meer afstand heeft genomen van Joop Zoete- melken vooral Hennie Kuiper. Wie waren de beste rijders bij Raleigh? Knetemann: „Dat zeg ik niet, dat zou on eerlijk zijn. Je kunt alleen winnen als elke man van de ploeg het beste van zichzelf geeft, daar moet je vanuit gaan. Dat vertrouwen moet je in elkaar hebben. Dan geeft het niet wie iets meer in zijn macht heeft dan de anderen. We staan weer op het podium Nog vier etap pes en we hebben het recor daantal overwinningen van 1978 verbroken. Dat telt". Gevierd Intussen was Bernard Hi nault na zijn magistraal ge reden tijdrit weer de gevier de man. De tienduizenden aan de finish juichten hem toe als was hij de koning van Frankrijk. „Ze hebben altijd afgegeven op mijn ploeg, kijk nu eens even naar het algemeen klasse ment", vroeg hij. „We staan met zijn drieën bij de eerste tien. Dat kan toch geen slechte ploeg zijn?". Hoe is het te verklaren, dat er tussen de prestaties van de ploeg Hinault in de eer ste en tweede ploegentijdrit zo'n hemelsbreed verschil is? Hinault: „De jongens wa ren toen vermoeid. Ze had den net de Pyreneeën achter zich, waarin ze keihard voor mij hadden moeten werken. Herinner je je nog, dat ze in de etappe van Luchon naar Pau urenlang op kop heb ben gereden om de Raleighs te elimineren? Nou, dat zat toen nog in de benen, ze waren nog niet hersteld van die inspanningen en daar door hebben we toen een slechte tijd gemaakt De laatste dagen heb ik tegen de jongens gezegd: jullie la ten je niet meer zien, een paar man rijden van voren, en de rest blijft verscholen in het peloton. Je ziet hoe verbluffend het resultaat is. Ik had er zelf min of meer rekening mee gehouden, dat ik de trui hier zou verliezen. Maar het is anders uitgepakt en mijn positie is beter dan ooit". De verslagen Nederlanders pakten hun fietsen, hoofd schuddend reden ze weg. Zoetemelk wierp nog een laatste blik naar het podi um, waar Hinault nog altijd de huldigingen in ontvangst nam Voor de zoveelste keer zei hij tegen Kuiper: „Be grijp jij nou, waar die man nen dat vandaan halen?". Daarna reden ze naar hun hotel, een trieste avond en nacht tegemoet. JEANNELISSEN BELGIE IN.. 10eET.-12Um- 7JULI 5^3 BRUSSEL Tïaile e I g i e Jtubize.mw (raviFailYenngl -rSILlY 7ATH.S2 ROUBAIX Tour in cijfers D* uitslag van da achtste etappe ia: 1. ploeg Post (Raas, Knetemann. Wellens. Lubberding) 90.2 km in 7.21.48, 2. ploeg Guimard (Villemia- ne. Bernaudeau. Hinault, Chassang) 722.12, 3. ploeg Jossart (Jacobs, Verlinden, Thurau, Delcroix) 7.22.20, 4. ploeg Danguillaume (Zoetemelk, Friou, Nilsson. Martin) 7.25.48, 5. ploeg Huysmans (Demeyer. de Schoenmaecker, Agostinho. Bittinger) 7.29.04, 6. ploeg De Muer (Hezard. Bossis, Kuiper. Legeay) 7.37.20, 7. ploeg Pezzi (Polini, Vandi, Baron- chelli. Ceruti) 7.38.32, 8. ploeg De Bruyne (Tackaert, Maas, Schepers, Bellet) 7.41.56, 9. ploeg Lelangue (Van Impe, Galdos, Teirlinck, Crlquie- lion) 7.47.52, 10. ploeg Lauwere (Pol lentier. Beyssens, de Saever, Jesson) 7.47.56, 11. ploeg Ferretti (Pareani, Lualdi, De Muynck, Knudsen) 7.50.00, 12. ploeg Everaert (Poirier, Patritti, Pescheux, Martinez) 7.53.08. 13. ploeg Boifava (Battaglin. Leali, LVan- zo, Busolini) 7.54.44, 14. ploeg Gemi- niani (Tesniere, Al ban, de Carvalho, Julien) 8.02.20, 15. ploeg San Emete- rio (Viejo, Garcia, Gutierrez, Oliva) 8.18.28. Het algemeen klassement na de achtste etappe is: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 30.42.54. 2. Joop Zoetemelk (Ned- Danguillasme) op 1.18, 3. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 2.40. 4. Uli Sutter (Zwi-Post) op 2.41. 5. Joaquiem Agostinho (Por-Huysmans) op 4.05. 6. Jean Rene Bernaudeau (Fra-Guimard) op 4.29. 7. Gery Ver linden (BekJossart) op 4.30, 8. Hen nie Kuiper (Ned-De Muer) op 4.31. 9. Andre Dierickx (Bel-Jossart) op 6.41, 10. Pierre Raymond Villemiane (Fra- Guimard) op 6.51, 11. Gianbattista Baronchelli (Ita-Pezzi) op 9.09. 12. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) op 11.3, 13. Johan van de Velde (Ned-Post) op 12.18, 14. Paul Wel lens (Bei-Post) op 12.45, 15. Yves Hezard (Fra-De Muer) op 12.49, 16. Eddy Schepers (Bel-De Bruyne) op 13.04, 17. Henk Lubberding (Ned- Post) op 13.44, 18. Jo Maas (Ned-Oe Bruyne) op 14.04. 19. Rene Bittinger (Fra-Huysmans) op 14.49, 20. Maria no Martinez (Fra-Everaert) op 15.04, 21. Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) op 15.33, 22. Claude Criquielion (Bel-Lelangue) op 16.22, 23. Rudi Pe- venage (Bel-Jossart) op 17.02, 24. Michel Pollentier (Bei-Lauwere) op 17.11, 25. Johan de Muynck (Bel-Fer- retti) op 17.32. 39. Bert Pronk (Ned- Post) op 28.40, 47. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) op 31.28, 50. Jac Ver- brugge (Ned-De Bruyne) op 35.29, 53. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 37.16. 54. Knut Knudsen (Noo-Ferret- ti) op 37.26. 62. Leo van Vliet (Ned- Post) op 40.21, 72. Jan Raas (Ned- Post) op 46.05. 91. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) op 54.55. 115. Stephan Mutter (Zwi-Post) op 113.01 Het algemeen ptoegenklassement na de achtste etappe Is: 1. Guimard 123.17.13, 2. Post 123.22.55, 3. Danguillaume 123.27.02, 4. Jossart 123.35.37, 5. Huysmans 123.36.01, 6.De Muer 124.13.50, 8. De Bruyne 124.35.25. LE HAVRE Felix Levitan en Jac ques Goddet hebben de oorlog ver klaard aitn de renners, ploegleiders en journalisten die bun Tour bekri tiseren. In bun bladen L'Equipe en Le Parisien Libere waarschuwen de Tourdirecteuren de renners ernstig geen onderlinge afspraken te maken over bet koersverloop als zij tot ver schillende ploegen behoren en op te houden met het bekritiseren van bet Tourprogramma. Het vormen van samenwerkingen tussen renners die tot verschillende ploegen behoren is in strijd met artikel 10 van bet Tourreglement. Aanleiding was de afspraak tussen Bernard Hinault, Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk om in de zesde etappe van Angers naar St. Brieuc niet te sprinten voor de bonificaties typderweg. Kuiper: „Eerst was Hi nault akkoord met ons. Ik zei tegen hem: Levitan lacht zicb kapot, bij is de grote winnaar en wij maar als 130 zotten in zo'n vlakke etappe vanaf de start elkaar afmaken. La ten we verstandig zijn en andere bo nificaties in aanmerking laten ko men. Hinault was bet volledig eens. Moor even later kwam bij naar mij toe en zei: „Hennie, mijn ploegleider wil per se dat ik tocb aan de sprints deelneem. Toen is onze af spraak niet doorgegaan en pakte Hi nault twaalf seconden winst op ons". Over dit feit nu en over de kritiek die de nieuwe Tourformule ondervindt van verschillende zijden, zijn de Tourdirecteuren erg kwaad geworden. „Nooit zullen wij toege ven aan de druk van anderen om de ploegentijdritten te laten vallen, of minder aankomsten van etappes in de bergen te doen plaatsvinden, om minder invididueie tijdritten te la ten verrijden. Het is onze Tour en wij maken uit boe bij verreden wordt. Wij hebben ons (dit als vin gerwijzing naar de ronde van Italië, waar organisator Torreani zijn ron de aan de wensen van Moser moest aanpassen) nooit door een vedette ertoe laten bewegen hem te bevoor delen", aldus schrijft de Tourdirec tie. Kennelijk zijn de beren Levitan en Goddet vergeten dat zij in de ja ren vijftig en zestig bun Tour volle dig afstemden op bet Franse idool uit die dagen, Jacques Anquetil. De ploegleider van Kuiper, Maurice de Muer, reageerde verontwaardigd op een artikel van de direktie. „Nooit hebben zij ons in de gelegen heid gesteld een discussie aan te gaan. Ons wordt niet gevraagd hoe wij er over denken. Wij moeten veel geld betalen om aan de Tour deel te nemen. Dit bedrag wordt elk jaar hoger. En we hebben niets te zeg gen. Dat is bandelen naar feodale metboden. De Tourdirectie kan naar gelieven doen met ons wat zij wil, ze kan ons desnoods de zee insturen. Ook daar moeten de renners maar aan de finish dienen te geraken. Dat komt, omdat tussen renners, ploeg leiders en tussen sponsors geen een stemmigheid heerst. In Nederland denken ze anders don in Frankrijk en in België anders dan in Spanje. Alleen de Italianen vormen een front tegen Torreani. Die moet meer don eens zijn plannen aanpassen aan de wensen van de renners en de ploegleiders. Zolang wij als renners en ploegleiders geen eenheid vor men, kunnen Goddet en Levitan naar believen hun gang gaan", aldus De Muer. DEN HAAG Lotto 26 van zondag 1 juli heeft drie winnaars van de eerste prijs opgeleverd. De drie ge lukkigen ontvangen ieder een bruto bedrag van 179.402.30. In totaal vielen in lotto 26 33.060 prijzen. De tourtoto's 25, 26 en 26a leverden respectievelijk 33, 30 cn 7 winnaars van de eerste prijs op. Uitslag lotto 26 van zondag ljuli 1979: In deze lotto vielen in totaal 33.060 prijzen. Prijzenbedrag: 1.537.734.60. Inleg: 3.237.336.00. Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto 179.402.30 ont vangen. Tweede prijs: 13 winnaars, die elk bruto 11.828.70 ont vangen. Derde prijs: 231 winnaars, die elk 998.50 ontvangen. Vierde prijs: 10907 winnaars, die elk 28.10 ontvangen. Vijfde prijs: 21906 winnaars, die elk 14.00 ontvangen. Tourtoto no. 25-26-26a: De vierde en vijfde prijsk lassen van de tourtoto's 25- 26-26a worden conform het reglement niet uitbetaald omdat de prijs per gewon nen kolom beneden de 2.50 blijft De prijsbedra- gen van die prijsklassen zijn in gelijke delen opgedeeld onder de eerste-, tweede- en derde prijsklasse van de desbetreffende tourtoto's. Uitslag tourtoto 25 van 29 juni 1979: In deze toto vielen in totaal 1.711 prijzen. Inleg:/ 128.454.00. Prijzenbedrag: 61.015.65. Eerste prijs: 33 winnaars, die elk 878.20 ontvangen. Tweede prijs: 78 winnaars, die elk 156.40 ontvangen. Derde prijs: 1600 winnaars, die elk 12.30 ontvangen. Uitslag tourtoto no. 26 van 30 juni 1979: In deze toto vielen in totaal 2.565 prijzen. Inleg:/ 107.828.00. Prijzenbedrag: 51.218.30. Eerste prijs: 30 winnaars, die elk 810.90 ontvangen. Tweede prijs: 110 winnaars, die elk 93.10 ontvangen. Derde prijs: 2425 winnaars, die elk 6.80 ontvangen. Uitslag tourtoto no. 26a van 2 juli 1979: In deze toto vielen in totaal 514 prijzen. Inleg: 82.973.00. Prijzenbedrag: 39.412.18. Eerste prijs: 7 winnaars, die elk/ 2.674.30ontvangen. Tweede prijs: 40 winnaars, die elk 197.00 ontvangen. Derde prijs: 467 winnaars, die elk 27.40 ontvangen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15