Aanpak van oogst alom waardering £cidóe6ommit Grote bezwaren tegen Wiegels aanpakambtelijke topinkomens elmondse olitie )lt wapen- andel op Advocaat wil stappen tegen discriminatie op de arbeidsmarkt Lij sttrekkerschap Strauss grote tegenslag voor Beumer De geheime CD A-notitie en het politieke fatsoen Officier eist zware straffen tegen Haarlemse bouwfraudeurs Miljoenenzwendel met bv's ontdekt Disconto half procent hoger ^NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUL11979 PAGINA 13 fi onze parlementaire redactie) HAAG De Cen- voor middelbare logere fimctionaris- t0" bij overheid en on- lijs (CMHA) heeft gelijks een goed J rd over voor het van minister Wie- 9 (Binnenlandse Za- om de hoogste in- >ns bij de overheid xi- te pakken. „Wat n- fel: wil doen is een a- koop gebaar", - t de CMHA, die 19 dat, als dit plan 3n zou worden uitgevoerd de personeelsvoorzie ning op den duur ern stig geschaad kan wor den. „Er zit geen enkel verband met enig inko mensbeleid in", aldus de Centrale. Bovendien levert door voering van het plan voor de overheidsfinan ciën alleen maar een te verwaarlozen voordeel op omdat het om rela tief weinig mensen" gaat. De CMHA wil graag praten over een betere structuur bij de topinkomens, maar dan moet daarover eerst wel behoorlijk overleg plaats hebben. De Cen trale reageert hiermee op het enige tijd gele den door Wiegel opge stelde stuk over de sa larissen van een aantal topfunctionarissen. Wiegel stelt onder meer voor het jaarinkomen van een commissaris der Koningin (nu maxi maal ruim 180.000) met 36.000 omlaag te brengen. De burgemees ters van de drie grote steden, die nu maxi maal ruim 187.000 per jaar verdienen zouden rond J9.000 moeten inleveren. De allerhoog ste militairen zouden er zo', 13.000 per jaar op achteruit moeten gaan (ze zitten nu op maxi maal 157.000). e- ICE-PREMIER VOOR NIEUWE VUURPROEF (Van onze parlementaire redaktie) J5N HAAG Hans Wiegel, tot dusver Ne- jrlands jongste vice-minister-president (hij prdt 16 juli 38 jaar) is deze week voor jn nieuwe vuurproef geplaatst: als gevolg in de ziekte van minister-president Van t gt moest hij het kabinet leiden in de be- 1 irekingen over de moeilijkste rijksbegro- pg sinds vele jaren en een flink aantal idere ingewikkelde onderwerpen als de pstbank en de z.g. Hofstra-voorstellen. Is bekend komt het kabinet tot het mid- van deze maand vrijwel dagelijks bijeen vooral over de rijksbegroting voor 1980' spreken. Wie de problematiek waarmee [worsteld wordt een beetje kent weet dat ibinetsberaad over de afweging van de be- ikkelijk geringe financiële mogelijkheden :r de lange wensenlijsten van de jeeste ministers gemakkelijk uit de hand *'i kunnen lopen. Zeker tijdens d i t begro- aad moet het kabinet op eieren lo- pn en ligt de afgrond van een crisis dicht regels capaciteiten om onder deze omstan- tgheden het kabinetsberaad voor te zitten logen niet onderschat worden, zeggen insi- Net als indertijd, toen hij voorzitter de Tweede Kamerfractie van de WD [as, heeft hij de discussies goed in de land. Hij laat alle ministers het hunne zeg- jeri en trekt vervolgens heel voorzichtig (onclusies die op z'n minst tot een in goede jfeer gevoerd nader beraad voeren. ,,Een voortreffelijk ploegleider", zeggen die onder zijn leiding vergaderen. Zeker in de huidige situatie, vol financiële problemen en spanningen tussen de beide regeringspar tijen, geen geringe lof. Vooruitstrevend Die lof hoort men ook op het door Wiegel geleide ministerie van Binnenlandse Zaken waar, zegen ook veel van zijn politieke te genstanders in beide Kamers, een zeer voor uitstrevend beleid gevoerd wordt. Hans Wiegel wordt als een moedig bewinds man gekenschetst. Die moed blijkt bijvoor beeld uit het feit dat hij het erop gewaagd heeft het mes in de topinkomens te zetten (hij heeft er althans een plan voor inge diend), maar ook uit de door hem op zijn departement verrichte benoemingen. Dwars tegen allerlei tradities in benoemde hij bij voorbeeld de nog maar 32-jarige mr. L.C.Brinkman per 1 januari 1980 tot direc teur-generaal voor het binnenlands bestuur. Hij slaagde er verder in het vooraanstaande PvdA-Kamerlid drs.H.Molleman, een van de beste kenners van het minderhedenpro bleem, aan te trekken voor de leiding van de nieuwe afdeling culturele minderheden van Binnenlandse Zaken. Tenslotte kan in dit verband ook de benoeming van de eco noom dr. Bart le Blanc (PvdA) tot tweede plaatsvervangend directeur-generaal voor het overheidspersoneelsbeleid genoemd wor den. Le Blanc was destijds een belangrijk adviseur van premier Den Uyl. Ondanks alle bezigheden welke de heer Wiegel als vice-premier heeft (de heer Van Agt is ziek) en ondanks alle besprekingen over de toestand van 's-Lands Schatkist, vond hij toch tijd om gistermiddag de president van Kameroen op het Catshuis te ontvangen. Links van de president: minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Wiegel heeft ook de immense problematiek van de reorganisatie van het binnenlandse bestuur krachtig aangepakt en snel zijn ei gen voorstellen gedaan. Ook heeft hij heel duidelijk zijn mening gegeven over het doorstromingsbeleid voor burgefneesters, dat gebeurde in een nota waarnaar al jaren (in de kring van de burgemeesters) gevraagd werd. Het afgelopen halfjaar was voor Wiegel al lerminst gemakkelijk. Hij moest knopen doorhakken op het mèt voetangels en klem men bezaaide terrein van de ambtenarensa larissen en was genoodzaakt om, dwars door allerlei tegengestelde adviezen van des kundigen van binnen en buiten zijn departe ment heen, een beleid voor de bestuurlijke reorganisatie uit te stippelen. Het waren ui terst moeilijke maanden voor de jonge be windsman, die ook een grote rol speelde bij het bijeenhouden van dë coalitie. Het land in Wiegel heeft zich als minister niet in zijn departementale burcht teruggetrokken, maar is ook veel het land ingegaan. Dat heeft hij zeer bewust gedaan; hij vindt dat het beleid apin de man gebracht moet worden en het tégen het kabinet-Van Agt vaak ingebrachte verwijt dat het zijn beleid slecht presenteert is dan ook niet tegen de vice-premier ge richt. In duidelijke bewoordingen weet hij aan politieke vijand en tegenstander uit te leggen wat hem en het kabinet beweegt. Ook in de beide Kamers slaagt hij erin zijn beleid over het voetlicht te brengen, niet in langdradige betogen maar in puntige spee ches. Hans Wiegel, nu zo'n twaalf jaar in de poli tiek en anderhalf jaar minister, heeft als be windsman zeker wel fouten gemaakt, maar in het parlement en bij de bestuurders van provincies en gemeenten is het saldo duide lijk positief. Hoewel hij er zelf met geen woord over wil praten is het zonneklaar dat Wiegel de WD bij de volgende Kamerver kiezingen zal aanvoeren; als politiek leider van de WD moge hij de stad aan Rietkerk hebben overgedragen, door de WD-ers in het land blijft hij op de achtergrond de „echte" leider van de partij. Geheel los van partij-politieke overwegingen staat in elk geval vast dat velen in bestuur lijk Nederland deze minister vanBinnenland- se Zaken geen voortijdig aftreden gunnen. EVERT MATHIES MOND Een speciaal team de Helmondse politie en de rc- che van de rijkspolitie in het iet Eindhoven heeft de afgelo- weken twintig verdachten aari- uden die op de een of andere e betrokken zijn bij wapenhan- n -fabricage. ndien werd in Beek en Donk een plaats ontmanteld, waar gasalarm- len uit West-Duitsland werden omge- 'd tot vuurwapen. Tien'van de ver ten zitten nog in voorlopige hechte- 3ij de diverse operaties heeft de po- een machinespistool, elf geweren, 27 len en revolvers plus een grote hoe- ïeid munitie in beslag genomen. Het aal gevormde team, dat opereerde Op het hoofdbureau van politie in Helmond was een klein® „expositie" ingericht van het wapentuig dat bij handelaars en particulieren in beslag was genomen. in nauw overleg met de officier van jus titie, heeft alles bij elkaar 39 huiszoekin gen gedaan. De meeste wapens^ bleken in handen te zijn van handelaren. In enkele gevallen trof de politie vuurwapens aan bij particulieren, die ze gekocht hadden „voor eigen veiligheid". Volgen's de politie heeft men de werk plaats in Beek en Donk juist op tijd kunnen ontmantelen. De twee mannen, die inmiddels een „produktie" hadden van enkele ombouw-wapens per dag, ver telden dat zij plannen hadden de zaak groot op te zetten. hogedrukgebied entrum zich bij zuidwest- land bevindt neemt lang- in betekenis af. Omdat centrum tegelijkertijd de Golf van Biskaje neemt de westelijke in onze omgeving Daarmee worden wolkenvel den via de Noordzee naar ons land getransporteerd. Er zul len morgen echter ook zonni ge perioden voorkomen. Een front kan later op de dag dicht in de buurt van ons land komen maar is dan waarschijnlijk zover in bete kenis afgenomen dat er geen regen meer uit zal vallen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering, dat wil zeggen dat het in de middag ongeveer 20 graden wordt. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Max Naer- Casablanca Istanboel - Britse eilanden: Wisselvallig met vooral in het noorden en westen nu en dan regen. In het zuidoosten ook flinke zon nige perioden. Middagtempe ra turen van 17 gr in het noordwesten tot 23 gr in het zuidoosten. Scandinavië, Finland: Vooral langs de Noorse kust veel be wolking met nu en dan regen, elders in Scandinavië en in Finland ook gebieden met flinke opklaringen. Middag- temperaturen van 14 gr. langs de Atlantische kust tot 22 gr. in het zuiden en oosten. Denemarken: Perioden van bewolking en plaatselijk re gen afgewisseld door zonnige perioden. Middagtemperaturen van 17 tot 20 gr. C. Benelux: Nu en dan bewol king met in het noorden mo gelijk wat regen, vooral in het zuiden ook flinke zonnige perioden. Middagtemperaturen van 18 gr. in het noorden tot 24 gr in het zuiden. Duitsland, DDR: In het noor den en noordoosten nu en dan bewolking met plaatselijk wat regen, in het zuidwesten overwegend zonnig. Middag temperaturen van 19 gr. in het noorden tot 26 gr. in het zuidwesten. Frankrijk: Aanhoudend zon nig en warm. Middagtempera turen van 24 gr. in het noor den tot 30 gr. plaatselijk in het zuiden. Spanje, Portugal: Zonnig maar in het zuiden van Span je ook wat bewolking met mogelijk een onweersbui. Middagtemperaturen van rond 25 gr. bij de kusten tot 33 gr. in het binnenland. Italië, Eilanden in de weste lijke Middellandse Zee: Op de meeste plaatsen zonnig. In bergstreken mogelijk ook een bui. Middagtemperaturen van 25 tot 30 gr. Alpengebied: Geen regen van betekenis en vooral in het westelijke gedeelte zonnig. Middagtemperaturen van om streeks 25 gr. in het westen en zuiden tot 20 gr. in het noordoosten van de Alpen. DEN HAAG De Haagse advocaat mr. G. Spong heeft de officieren van justitie in Amsterdam, Utrecht en Zwolle in een brief gevraagd een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen een aantal werkgevers, arbeidsbureau en een krant. Ze zouden zich schuldig hebben gemaakt aan discrimninatie op grond van ras. Mr. Spong heeft de brief geschreven in opdracht van de „Werkgroep tegen diskriminatie op de arbeids markt", waarin organisaties van Surinamers, Moluk- kers en buitenlandse werknemers samenwerken. De brieven zijn vergezeld van kopieën van kaarten uit de o- penbare vacaturebanken van de arbeidsbureaus in Amsterdam en Utrecht en van een personeelsadvertentie uit een Amster dams ochtendblad. N De officier van justitie in Amsterdam krijgt kopieën van drie vacaturekaarten van het arbeidsbureau in de Zaanstreek. Op de kaarten staat: „Mag geen buitenlander zijn". In de perso neelsadvertentie vraagt een schoonmaakbedrijf om „Nette, Hol landse dames en heren". In Lelystad vroeg een elektronisch ontwikkelingsbureau om een chef-produktie met de toevoeging: „Moet Nederlander zijn". Eeen zeilmakerij in Utrecht vroeg via het arbeidsbureau om „Nederlandse jongens". In alle gevallen heeft mr. Spong ge vraagd op gerechtelijke stapper) tegen het arbeidsbureau èn te gen het bedrijf in kwestie. De aanwijzing van de Beierse CSU-leider Frans Jozef Strauss tot lijsttrekker van de Westduitse Christen-de mocraten bij de komende verkiezingen in West-Duits land moet een klap in het gezicht betekenen van al die genen die menen dat er vanuit de christelijke inspiratie een zekere mate van vooruitstrevende politiek gevoerd dient te worden. Dat moet niet alleen het geval zijn bij de groepen minder behoudende chisten-democraten in West-Duitsland, maar evenzeer bij bijvoorbeeld de christen-democraten in Nederland. Want via de Europe se samenwerking hebben de christen-democratische be wegingen in de Europese landen in toenemende mate veel met elkaar te maken. Het kan niet anders, of de aanwijzing van de als zeer behoudzuchtig en extreem in het kiezen van zijn stand punten bekend staande Beierse politicus is een zeer grote tegenslag voor de Nederlandse en Europse chris ten-democraat Beumer, die naar het Europees parle ment gaat met als belangrijkste doelstelling het pogen de Europese christendemocratie van onnodige behoud zucht te ontdoen en van een vooruitstrevend karakter te voorzien. De christen-democratische broeders waarop Beumer juist zijn pijlen richtte, de Westduitse CDU en CSU, hebben door het kandidaat-kanselierschap van Strauss een sterke ruk naar rechts doorgemaakt, waar door het op zich goede streven van Beumer nog kanslo zer is geworden dan het misschien in feite al was. MaAR behalve het verhogen van de drempel voor een positieve Nederlandse invloed in christen-democratisch Europa heeft de beslissing van de CDU en CSU ook belangrijke consequenties voor de Westduitse binnen landse politiek. Door het aan het hoofd stellen van de verkiezingskaravaan van de uiterst omstreden politicus gaat West-Duitsland een periode van vergaande polari satie tegemoet. Dat kan de over het algemeen vrij ge voelige interne verhoudingen in de Bondsrepubliek al leen maar schaden. Bovendien komt op langere termijn de buitenlandse politiek ook in het geding, omdat bij een eventueel kanselierschap van1 Strauss de ontspan- ningspolitiek ongetwijfeld een deuk zal krijgen. Het is een vergaande conclusie, maar in het zicht van een om streden en polariserend lijsttrekkerschap van Strauss is het te hopen dat de Westduitse kiezers via hun stembil jet een duidelijk tekensignaal geven. NOG niet volledig bekend met het politiek spel veroor zaakte de liberale staatssecretaris mevrouw Neelie Smit-Kroes vorige maand veel rumoer toen zij de strek king van een geheime CDA-notitie onthulde over moge lijke toekomstige samenwerking van de christen-demo craten met de PvdA. CDA-voorzitter Steenkamp ont kende nadien het bestaan ervan en eiste van mevrouw Smit-Kroes niet minder dan een openbaar expuus. Het geen gebeurde. Nu ligt echter de zowel gewraakte als ontkende notitie volledig op tafel. Ontkenning ervan is nietmeer mogelijk. Is daarmee deze zaak afgedaan? Naar ons idee niet, omdat nu de nodige vragen zijn gerezen. Waarom bij voorbeeld moest het CDA destijds zoveel rumoer ma ken na de uitlatingen van mevrouw Smit-Kroes? Waar om werd zij gedwongen in het openbaar haar excuses aan te bieden, daarmee schuld bekennend en tegelijk haar onkunde in wat wél en niét past in het politieke spel? Natuurlijk had de CD A-top formeel en politiek gelijk omdat mevrouw Smit-Kroes meende dat de noti- tie handelde over de koers na de Europese verkiezingen en niet over de lijn, die het CDA na de Kamerverkie zingen zou moeten volgen. Maar moest zij om deze klei ne vergissing voor de politieke wolven worden gewor pen? het zou, dunkt ons, de CD A-top sieren, wanneer zij mevrouw Smit-Kroes in het openbaar zou laten weten, dat zij weliswaar een kleine vergissing heeft gemaakt, maar dat zij in de kern van de zaak gelijk had. Of past zoiets niet in het spel, dat in politiek Den Haag gespeeld dient te worden? Van een partij als het CDA mogen we dit laatste niet eens veronderstellen. Het kan de top alléén maar sieren, als leiding van het Christen Deocratisch Appèl. (Van onze verslaggever) HAARLEM Vier verdachten in de Haar lemse bouwfraudezaak hebben gisteren 1,5 tot 3 jaar tegen zich horen eisen. De vier ver dachten P.K. uit Hoofddorp, L.G. uit Drach ten, de Haarlemmer M.N. en zijn broer J.N. uit Binnen-Marken waren de eerste van de eenentwinntig aangehoudenen in deze zaak die gisteren voor de Haarlemse rechtbank, te recht stonden. De andere verdachten staan in de loop van de komende maanden terech- t.Een bouwfraudezaak, die volgens de officier van Justitie, mr. C.van Riel, alle proporties te buiten gaat. Het viertal stond gisteren terecht wegen op lichting van de fiscus en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor in totaal 18 miljoen gul den. Volgens de officier van Justitie produ ceerden de vier tussen 1976 en 1978 een stroom van valse fakturen, dié waren bestemd voor elkaar en andere bedrijven. „De valse fakturen waren een middel om de omzetbelas ting te ontduiken, zwarte lonen uit te betalen en zichzelf daardoor in ruime mate te beden ken", aldus Van Riel. De vier, die allen een bedrijfje hadden, lopen als een rode draad door het gehele dossier. Door alle bedrijven werd een onbetrouwbare administratie ge voerd, ze omzeilden alle controlemogelijkhe den en verzaakten de plicht tot afdracht van sociale premies, aldus de Haarlemse officier van Justitie. DEVENTER De Deventer gemeentepolitie is in samen werking met de districtsre cherche van de rijkspolitie Zwolle en Apeldoorn een miljoenenzwendel met bv's op het spoor gekoemn. Bij de fraude zijn, voorzover de po litie nu bekend, acht tot tien zijn drie verdachten aange- bv's betrokken, die vooral in de horeacasector en de foto- handel opereerden. Met de zwendel is naar schatting een bedrag van een tot twee mil joen gulden gemoeid. In verband met deze zaak houden, twee broers, een uit Apoeldoorn en een uit Deven ter, en een man uit Apel doorn. De politie verwacht pas eina augustus het inge wikkelde spel met de bv's ontraffeld te hebben. Record aantal deelnemers aan fietsvierdaagse ASSEN Voor de veertiende Drentse rijwielvierdaagse zijn nil al meer dan twintigdui zend deelnemers ingeschre ven. De vierdaagse start vol gende week dinsdag. De in schrijving staat nog open. Vo rig jaar gingen er in totaal 18.500 deelnemers van start. AMSTERDAM Gezien de stijging van de rentetarieven in binnen- en buitenland heeft de Nederlandsche Bank met ingang van vandaag het disconto met een half pro cent verhoogd. De belangrijkste verhoging betreft het zogeheten „pro messe-disconto, dat nu 8,5 procent bedraagt. De belang rijkste rentetarieven voor kortlopende kredieten en voor leningen aan het bedrijfsleven zijn aan dit tarief gekoppeld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13