kameleon van de nieuwe popmuziek PLATEN Concert'agenda Robin Scott is door de hitsingle Pop Muzik" plotseling het nieuwe idool. Het jarenlange gevecht om erkend te worden, ligt achter hem. Als ,,M" staat hij nu in het middelpunt van de belangstelling. Het voordeel _1 daarvan is dat er naar hem geluisterd wordt. Praten over zijn succes doet hij graag, maar er is nog iets dat hem bezighoudt: zijn I'S ervaringen met de muziek-industrie. „Het is leuk om te zien, hoe plotseling iedereen be langstelling voor mij heeft nu ik een hit-single heb. Ik probeer het te begrijpen, maar vind je me cynisch als ik zeg dat het komt omdat mensen nu geld aan me kunnen verdienen". Bij de suggestie dat het vooral de platenmaatschappijen zijn die geld zien, maar dat j het publiek de plaat echt leuk vindt, haalt hij opge lucht adem. „Gelukkig, ik ben blij dat te horen want ik begon me al ongerust te maken". Robin Scott is "M", de man van het kwalitatief hoog staande pop/disco-werkje Pop Muzik". Een eerste confrontatie met hem doet je even verbaast opkijken. Scott lijkt alles weg te heb ben van een advocaat met zijn nette pak en kort ge knipte haar. Terwijl hij rus tig de juiste woorden kiest en zijn zinnen zorgvuldig opbouwt zegt hij: „Ik pro beer nooit twee keer het zelfde verhaal te vertellen. Het moet voor beide par tijen interessant blijven. Dus waar beginnen we". Als het voorstel op tafel komt maar bij het allereer ste begin te starten zegt hij: „Ik geloof dat er eigenlijk voor de hitsingle niets ge beurd is". Zijn avonturen als folkzanger, producer, manager van de groep Roo- galator, schrijver van een mislukte musical en direc teur van zijn eigen platen maatschappij Do It Records schijnt hij even te vergeten. Het enige dat telt zijn de ervaringen, die hij in al die jaren heeft opgedaan. „Hierdoor loop ik nu met het beste platencontract van de wereld op zak en zijn alle platenbonzen in me ge ïnteresseerd". Robin Scott heeft geen vast omlijnde ideeën over zijn toekomst in de muziek-indu strie. De letter M lijkt ech ter nietzomaar gekozen. „Ik wilde een naam die de nieuwsgierigheid van men sen zou oproepen. M is een naam, die kan suggereren dat er iets achter de scher men gaande is. Dus wat ge beurt er, de mensen gaan fantaseren en geven mij zonder dat ze het 'beseffen ideeën, die ik gebruik. Je moet niet denken dat ik iets nieuws creëer. Ik heb alleen de gave om verschillende al bestaande elementen samen te voegen en er iets nieuws van te maken". Stel je voor dat je gecon fronteerd wordt met een kaal hoofdige groep die in nonnenkleren rondloopt. Het beeld dat je van die band krijgt, is waarschijn lijk nogal statisch en zal de fantasie niet stimuleren. De letter M daarentegen is fle xibel en kleurrijk. Het houdt je direct bezig. Er worden vragen opgeroepen, maar het stimuleert ook de fantasie bij mensen. Ik ben niet zo creatief. Daarom heb ik een stimulator nodig die mij een idee geeft. Is dat er eenmaal, dan vul ik de rest in. Ik ben een soort kameleon, die van kleur wisselt als de omgeving ver andert. Weet jij wat M is? Het is een letter die in Bo- ney M en James Bond voorkomt en in de palm van je hand geschreven staat, maar het zou net zo goed een maatschappij kun nen zijn. Daarom draag ik een indentiteitsplaatje. Je-, dereen heeft daar een hekel aan maar het suggereert iets. M is ook een symbool. M betekent spelletje spelen, suggeren dat je een pseudo- politieke partij bent en dat is weer realistisch want zoals iedereen waarschijn lijk weet is er een vrij dui delijke samenhang tussen politiek en showbusiness. Dat is begonnen in Ameri ka maar het heeft nu zo'n beetje de hele wereld in zijn greep, (zingt) „It's all around you, what's around you" Robin Scott gelooft dat het heel belangrijk is om je snel te kunnen aanpassen aan de laatste ontwikkelin gen. „Heel veel artiesten in de popmuziek of showbusi ness raken verstrikt omdat ze blind zijn voor wat er om hen heen gebeurt. Ik hou er gelukkig niet van om té lang in dezelfde situ atie te blijven. Ik wil steeds veranderen en zal proberen de mensen mee te slepen. De consument krijgt zoveel toegespeeld dat het steeds moeilijker wordt om iets nieuws te verzinnen. Het krijgen van een idee is één ding, maar om het ook nog goed over te dragen is niet gemakkelijk. Het is echt heel moeilijk, je moet je constant afvragen wat er aan de gang is in de mu ziek. We hadden de punk, een goede stroming, die he laas geen lang leven be schoren was, toen kwam de disco. Je gaat maar weer op zoek naar iets dat fris klinkt en probeert gebruik te maken van beide stro mingen. Er komt echter meer om de hoek kijken want ook de productie en het zingen heeft er mee te maken. Ik geloof dat als we het over een nieuw geluid hebben er niet veel gebeurt in de popmuziek. Het is vooral bouwen op al be staande structuren. Ik zou graag iets nieuws toevoegen maar dat is niet eenvoudig. De mensen die zich ster noemen in de muziek-indu strie en iets zouden kunnen Verschillende rollen spelen doet Robin Scott veranderen, zijn vaak de marionetten van de grote bazen. Ik zie ze als slachtof fers. Ze zijn jaren bezig, net als ik, om het te ma ken. Tegen de tijd dat ze een hitsingle hebben zitten ze onder de plak bij de pla tenmaatschappij. Ze staan dan misschien drie jaar aan de top, verdienen een hoop geld maar dan? Ze hebben er lang over gedaan om po pulair te worden. Als je van wat ze nu verdienen de belasting aftrekt blijft er maar heel weinig over. De enige manier om aan die si tuatie het hoofd te bieden is proberen zo veel mogelijk geld te krijgen voor je pro duct en dat dan gebruiken zoals de investeerders het doen. Je moet dus opnieuw beleggen in die industrie. Speel je het spelletje niet op die manier dan blijft er na een paar jaar weinig voor je over. Ik heb het op de harde manier moeten le ren. Toen ik een nummer geschreven had en het kwijt probeerde te raken, wist ik niets van de platen-indu strie. Ik was bang om din gen te vragen en was dus een gemakkelijk prooi voor de directeuren. Die situatie is nu veranderd. Ik weet nu hoe ik mezelf moet verko pen om het beste platencon tract te krijgen. Als artiest ben ik volledig vrij. Ik heb een platencontract voor een single en heb zelf de uitge-, versrechten in beheer. De situatie is nu zo dat de gro te bazen naar mij toekomen om contracten aan te bie den. Ze weten dat ze niet Zaterdag 7 Juni Derde en laatste dag van het Rot terdamse Folk '79 in de Doelen met o.a. John Sue Kirkpatrick, Wolverlei, Guy Schons, Melanie Harrold, Loudon Wainwright en de Richard Linda Thomp son Band. Vrijdag 13 Juli Het Northsea Jazz Festival met o.a. Count Baaie and his orchestra, Ella Fitagerald, Archie Shepp and Sam Ri vers en Chet Baker Quar tet. Aanvang 18.00 uur. Zaterdag 14 juli Tweede dag van het Northsea Jazz Festival met o.a. Fats Do mino Rhythm Blues Ex- piotion, Woody Herman the Young Thundering Herd, Dave Brubeck Quar tet, BJB. King Blues Band en Chick Corea Herbie Hancock. Aanvang 18.00 uur. Zondag 15 Juli Derde en laatste dag van het North sea Jazz Festival met o.a. Lionel Hampton, Willem Breuker Koliektiet, Oscar Peterson, Dizzy GUlspie, Dexter Gordon Quartet, Muddy Waters Blues Band en Taj Mahal. Aanvang 15.00 uur. Zondag 9 september Voor de derde achtereenvol gende keer het Rotterdam New Pop Festival in het Zuiderpark. Het festival is gratis. Aanvang 13.00 uur. Woensdag 24 oktober Enige concert van de Zweedse formatie Abba in het Ahoy1 Sportpaleis in Rotterdam. eerst jaren hoeven te inves teren voordat er geld uit komt. Ze krijgen een pro duct waarin tien jaar erva ring zit. Ik ben autonoom. Er zijn een heleboel arties ten, die zich in die situatie zouden moeten bevinden omdat ze talent hebben, maar doordat ze de erva ring missen, kunnen ze zo'n werksfeer niet voor zichzelf creëren Robin Scott zou graag zijn ideeën niet alleen op de plaat maar ook op het witte doek uitwerken. Hij is een geboren acteur zoals hij het M zien in de video-film van |l „Pop Muzik" waarin hij JÊa vier verschillende karakters B speelt. „Het is iets heel an- B ders, film. Ik zou graag een B filmproductie-maatschappij B hebben. Maar de eerste fase B is het oogsten van wat ES meer succes als artiest Daarna zou ik filmregisseur willen worden en zelf acte ren. Misschien is het ook een idee om alleen maar geld in de film te investe ren. Je zoekt een goede re gisseur, acteurs en een script bij elkaar en levert alleen het geld. Toch geloof ik dat ik het beste ben in het schrijven van nummers, het produceren en acteren. Ik wil absoluut in de toe komst ook concerten gaan geven. Ik geloof dat het in teressanter is dan het ver kopen van verzekeringen of rondrijden in een vrachtwa gen of les geven zoals ik al lemaal gedaan heb. Het goede van artiest zijn is na- mehjk dat je een hoop din gen kan doen, die normaal niet zouden kurmen en dat trekt me wel aan". De ervaringen die Robin heeft opgedaan in de indu strie zou hij wel willen ge bruiken om beginnende ar tiesten te helpen „Ik heb het geprobeerd. Ik ontmoet te iemand die ik graag wil de begeleiden. Daarvoor had ik al een aantal dingen geprobeerd als het maken van een plaat, maar dat was mislukt dus ik dacht misschien kan ik mijn in middels vergaarde kennis gebruiken voor een jonge artiest die van de industrie niets weet en manager wor den. Ik ontmoette een band The Roogalator, maar ik kon geen succes vap hen maken. De jazzy band paste niet in de punkbeweging die toen in alle hevigheid woedde. Ik was teleurge steld en dacht dan probeer ik het als producer. Ik heb in Frankrijk (waar Robin een groot deel van het jaar verblijft) een groep gepro duceerd. Ze hadden een kleine hit, maar het was niets vbijzonders. Ik dacht dit is té gek. Ik kan veel beter en terwijl de hele punkbeweging langzaam verdweenvond ik dat nu de tijd gekomen was om zelf iets te ondernemen. De punk had me zelfvertrou wen gegeven. Ik had altijd frustraties gehad over het feit dat ik geen brillante gi tarist was. Ik speel name lijk aardig gitaar, maar niet méér dan dat. Ik dacht waarom doe ik het niet zelf en je kent het resultaat". Robin Scott bevindt zich nu in een positie waar hem grote sommen geld worden aangeboden. „Ik weet niet hoe het komt. Het is nogal vreemd voor iemand die al les bij elkaar twee platen heeft gemaakt". Wat hij precies gaat doen weet hij nog niet. De opvolger voor „Pop Muzik", waarvan in Engeland 20.000 speciale dubbele groef singles en 350.000 gewone exemplaren over de toonbank gingen, moet weer even orgineel worden. Daarvoor moet eerst weer een aantal nieu we ideeën worden aange boord en een platencontract geregeld. Dat laatste is geen probleem. Robin Scott komt terug, is het niet als muzi kant, dein met iets anders. Het is in ieder geval een ta lent om in de gaten te hou- tag den. HANSPIËT. Hg Mick Taylor De Engelse Mick Taylor zal vooral be kend zijn als gitarist van John Mayall en van The Rolling Stones. Toen hij de laatste groep in 1974 verliet ging hij op avontuur met Jack Brüce en Carla Bley maar vond toch geen bevre diging. Nu heeft hij een solo-elpee gemaakt waar ie dereen erg blij mee mag zijn, want het is een uitste kend werkstuk waarop we Taylor niet alleen als een uitmuntend gitarist maar ook als een aardig zanger en pianist leren kerinen. De plaat toont de verschillende kanten van deze Engelsman en zo zijn er naast de rock roll ook blues en ballads te beluisteren. Mick Taylor is een liefhebber van de acoustische blues. Hij laat dat horen in irAlabama", maar schakelt in „Slow blues" over op de electri- sche gitaar voor een aantal mooie langzame solo's. Mick heeft niet zo'n erg goede zangstem maar de love-bal- lad „Baby I want you" klinkt toch gevoelig. Speelt op kant een vooral de gi taar de hoofdrol op de tweede plaatkant laat hij horen dat er meer instru menten zijn die hij kan be spelen. Vooral de piano en synthesizer krijgen een gro ter aandeel in de muziek. Al blijft zijn spel op die in strumenten eenvoudig met fantasierijke gitaarsolo's worden het toch goede com posities. Een van de beste nummers van kant twee is het instrumentale „Spanish" waarin een lekker klinken de electrische piano, afwis selend acoustisch en elc- trisch gitaarspel en op het einde een vibrafoon en ge fluit van vogels. Mick Tay lor produceerde de plaat zelf eri schreef alle num mers. Muzikaal kreeg hij o.a. hulp van Lowell Geor ge. (CBS). Dave Edmunds De uit Wales afkomstige Dave Ed munds is opgegroeid met muziek uit de jaren vijftig. De rock roll van Chuck Berry en Gene Vincent zit in zijn bloed. Op zijn nieu we elpee „Repeat when ne cessary" laat hij het weer eens horen. Hij schreef voor de langspeler geen en kel nummer, maar nam wat oude hits en blies er nieuw leven in. Met nummers als „Goodbye mr Good Guy" en „Sweet little Lisa", met lekkere gitaarlicks, gaat Ed munds terug naar de basis. Zijn voorliefde voor het Phil Spector-geluid laat hij blijken door weer genoeg echo bij de zang te gebrui ken. De plaat waarop hij wordt bijgestaan door Rockpile-leden Terry Willi ams, Billy Bremner en zijn oude vriend Nick Lowe op bas, geeft het gevoel in een keer te zijn opgenomen. Er straalt een „live"-sfeer van af. Er zijn geen extra in strumenten of orkestpar tijen toegevoegd om de langspeler iets extra's mee te geven. De donkere pro ductie doet vermoeden dat de band maar wat aanrot- zooit, maar de muziek klinkt piima. Zo is „Bad is bad" een lekker bluesnum mer waarin mondharmonica gebruikt wordt en heeft „Home in my hand" bijna subtile gitaarpartijen. (WE- A/Swansong). Earth, Wind Fire Maurice White de grote lei der van Earth, Wind Fire is als producer in staat een prima product af te leveren. Als we luisteren naar de nieuwe elpee „I am" blijkt dat weer duidelijk. Hij weet een juiste balans te vinden tussen de swingende up tempo nummers („Can't let go", „Star") en de vaak zweverige ballads („You and I"). Al is zijn aandeel als tekstschrijver iets min der geworden - hij schreef de nummers in samenwer king met anderen - als zan ger blijft hij een groot deel van het Earth, Wind Fire-geluid bepalen mede door zijn af en toe hoge uithalen. In de teksten is niet veel veranderd. Ze gaan nog steeds over de liefde en het zoeken naar geestelijke vrijheid („After the love is gone"). De mu ziek lijkt steeds voller te klinken en dat mede dank zij de uitgebreide blazers- sektie. In de swingende up- tempo-nummer vinden we strakke solo's en een uitste kende ritmesektie terug, die er voor zorgen dat Earth, Wind Fire zich in de hoogste regionen als soul kan handhaven. (CBS). Robin Scott in zijn lievelingsstad Parijs, waar hij een groot deel van het jaar verblijft.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11