Hinault profiteert van bonificaties Deelnemers Europese bekertoernooien NIEUWE OPZET TOUR VOORKOMT VERVELING Van kilometer tot kilometer Best weer in Forse nederlaag bridgers LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUL11979 HAGINA11 St. Brieuc De retor- matie van de Tour, dit jaar ingezet met tal van nieuwe „vondsten", is in feite een strijd tegen de verveling, de wandeletappes en het ge brek aan activiteit, in vroe ger jaren een dodelijke be dreiging voor de Ronde. Tot nog toe is er van verveling geen sprake geweest. De formule werkt en gisteren vond voor het eerst het nieuwe experiment plaats met de tussensprints, waar aan bonificaties verbonden waren. Er zijn ook vroeger wel tussensprints gehouden waarmee enkele seconden winst in het algemeen klas sement verkregen konden worden. Dit keer ligt er meer gewicht op dat experi ment, want dat moet gezegd worden als er op één dag door een renner liefst één minuut en tien seconden tijds vergoeding verkregen kan worden. Die verraderlijke tussen sprints dus en het feit, dat Wonderfietsen al weer afgeschreven (Van onze verslaggever) SAINT-BRIEC De „won- derf ietsen" van de Renault- ploeg worden al weer afge schreven. Althans, er wordt niet op gereden tijdens de ploegentijdrit van morgen. Omdat het stuur niet rond is, maar hoeken vertoont, hebben enkele renner^ van de Renault-ploeg vérwondin- gen aan hun handen opgelo pen. Ook het feit dat de ploeg een minder goede tijd. heeft neergezet in de eerste ploegentijdrit speelt een rol. Renners zijn daar erg gevoe lig voor en zijn snel genegen de fout te zoeken in hun materiaal. Vandaar dat de „wonderfietsen" steed min der vertrouwen krijgen van de renners. Saint Brieuc Da uitslag var zesde «tappa Is: 1. Jos Jacobs (Bel), de 238 kilometer en 500 meter in 6 uur 24 minuten en 15 seconden. 2. Bernard Hinault (Fr) op één seconde, 3. Jan Raas° (Ned) z.t.. 4. Sean Kelly (lerl.) zt.. 5? Mare Demeyer (Bel) z.t., 6. Esclassan (Fr. - De Muer). 7. Gilbert Duclos Lassalle (Fr.-De Muer). 8. Guido Calster (Bel-De Bruyne). 9. Bernard Vallet (Fr-Everaert). 10. Pozzi (Ita.- Ferretti). 11. Pevenage (Bel.-Jossart). 12. Villemiane (Fr-Guimard). 13. Lub- berding (Ned.-Post), 14 Gauthier (Fr.-Danguillaume). 15 Tackaert (Bel.- De Bruyne). 16. Pescheux (Fr.-Evera ert). 17. Bernaudeau (Fr-Guimard). 18. Battaglin (It.-Boifava). 19. Bossis (Fr.-De Muer). 20. Colman (Bel.-Jos sart). 21. Schepers (Bel.-de Bruyne). 22. Chassang (Fr.-Guimard). 23. Ver linden (Bel.-Jossart). 24. Le Quilloux (Fr.-Guimard). 25. Martinez (Fr.-Evera- ert), 26. Bittinger (Fr.-Huysmans), 30. Zoetmelk (Ned.-Danguillaume) allen in dezelfde tijd als Hinault. De klasseringen van de overige derlanders: 33. Verbrugge (Ned.-De Bruyne). 37. Van de Velde (Ned-Post). 44. Kuiper (Ned.-De Muer). 50. Knetemann (Ned.-Post). 54. Sutter (ZwiL-Post). 55. Wellens (Bel.-Post), 69. Den Her tog (Ned.-De Bruyne), 74. Maas (Ned.-De Bruyne). allen in dezelfde' tijd als Hinault, 94. Pronk (Ned.-Post) 6.2502. 103. Van Vliet (Ned.-Post) z.t.. 120. Mutter (Zwit.-Post) 6.25.35. Algemeen ploegenklassement: l.Guimard 99.20.09; 2Jïuys- mans 99.46.45; 3.Post 99.27.47; 4.Danguillaume 99.28.24; 5Jos- sart 99.33.05; 6.De Muer 99.56.18; 7.Ferretti 99.57.53; 8.Everaert 100.11.33; 9.Gemini- ani 100.11.35; 10.De Bruyne 100.16.24. Puntenklassement Na de zesde etappe is stand als volgt: 1. Hinault 78,2; 2.Raas 48,3; 3.Zoetmelk 35; 4.Jacobs 31,5; 5.Esclassan 30,6; 6.Kelly 30. NAAR DE BELGISCHE GRENS 9eET.-203km-6JULI liile Torchies L (ravitaillering Bernard Hinault door zijn geboortestreek reed, veroor zaakten weer een spanning sveld in het peloton. In de Franse ochtendbladen had Hinault zijn beklag ge daan dat er een brede coali tie tegen hem gevormd was en dat hij daarvan het slachtoffer dreigde te wor den. „Ze jagen nu allemaal op mij...!", zei hij. Op weg naar Yffiniac, zijn woon plaats, die negen kilometer voor de finish in het par cours lag, leek het daar ook wel op. De ene demarrage volgde de andere op. Het werd geen moment rustig aan kop van het peloton. En dat met nog 242 kilometer voor de boeg in deze op een na langste etappe. Een vreemde Ronde. Boeiend, dat wel, in de eerste zeven dagen. Grote verschillen al in het klassement (nummer twintig staat op meer dan tien minuten) maar de favo rieten nog hecht aaneenge sloten. En 21 renners al naar huis, reputaties inmid dels gekraakt en nieuwe op gebouwd. Dan weer die rit door Bre- tagne, de supporters van Hi nault waarvan tienduizenden een vrije dag hadden geno men. In de dorpjes speelden fanfares, de straten waren versierd, guirlandes van lan taarnpaal tot lantaarnpaal, met vlaggen en spandoeken zwaaiende mensen en op die aanmoedigingen stond altijd maar één naam: Hinault. Juist in die etappe kreeg de gele-truidrager nog voordat er 65 kilometer gereden wa ren liefst 14 vluchtgroepen te verwerken. Bevreesd als vooral Kuiper en Zoetemelk waren voor de sprintkwali teiten van Hinault (bonifica ties) stuurden ze met zeer grote regelmaat hun mannen mee vooruit Daarmee kon toch niet voorkomen worden dat Hinault zich twee keer in zo'n sprint in voorste lijn bevond. Hij won twaalf se conden bonificatie en ver hoogde daarmee zijn voor sprong op Zoetemelk tot 24 seconden en op Kuiper tot 43 seconden. Achteraf, toen hij na de Belg Jos Jacobs weer als tweede over de fi nish was gesneld, vertelde Hinault: „Ik had hier na tuurlijk vooral voor mijn supporters graag gewonnen, maar die twaalf seconden winst zijn mij meer waard. Straks gaan ze zwaar tel len". Spel Wat voor spel werd er ge speeld op weg naar Saint- Brieu? Niet minder dan 88 renners ontsnapten uit het peloton. Voortdurend wisselde het beeld en men had de grootste moeite oen bij te blijven, zowel op de fiets als met het schrijfblok. „Ze jagen allemaal op mij...", had Hinault gezegd, en daar leek het op. Kuiper later: „We kunnen hem toch niet op z'n gemak al die De Belg Jos Jacobs is net op tijd weggesprongen om de zesde etappe met ruim verschil te kun nen winnen. Uiterst links weet Jan Raas al dat hij verslagen is. tijdsvergoedingen laten pak ken?" De ploeg van Kuiper was dan ook één der actief- sten in de carrousel van de vluchtpogingen. Het tempo lag echter zo hoog dat het vrijwel uitge sloten was om afstand te ne men van het peloton. Bij 55 kilometer per uur blijft nie mand lange tijd vooruit. Merkwaardig was wel dat de ploeg van Post zich zo opmerkelijk rustig hield. Al leen Knetemann bevond zich één keer in een groepje vluchters, maar voor het overige wachtte de Raleigh- ploeg op de finale. Die be gon met vluchter Michel Laurent, de luitenant van Kuiper. Een knap coureur. eerder zevende en veertiende in het eindklassement van de Tour, maar vlak voor de start van de Ronde gevallen in de afdaling van de Col Porlel, waarbij hij een shock opliep. Hij leek de rit te gaan winnen. Nam in zijn eentje meer dan drie minu ten voorsprong, maar werd op negen kilometer voor de eindstreep toch achterhaald, voornamelijk omdat hij nog niet de oude Laurent is en door de inspanningen van de ploeg van Thurau. Deze plukte later ook de vruchten, van dat werk. Jos Jacobs, een ploegmakker van Thu rau, profiteerde van de riva liteit tussen Hinault en Jan Raas in de laatste kilome ters, nam tien nieter voor sprong en won de etappe. De reformatie van de Ronde is in zoverre een vooruit gang, dat zij appelleert aan de meest komplete renners. Niet langer is uitsluitend de tijdrijder bevoordeeld zoals in de jaren var^ Anquetil. Niet langer is de Ronde al leen maar voorbehouden aan klimmers, zoals in de eerste jaren na de oorlog met Gaul en Bahamontes.. De man die dit keer in Pa rijs als winnaar aankomt, is een kompleet renner. Die man kan sprinten, tijdrijden en klimmen. Kortom, een man die in alle disciplines een grote is. JEAN NELISSEN SAINTBRIEUC - In Angers starten 129 renners voor de zesde etappe van de 66e ronde van Frankrijk over 242,5 kilometer naar Saint Brieuc in Bretagne. Het is warm. 23 km: eerste tussensprint in Lavous-Beconnais: 1. Raas 3. Hinault 3. Tesnière 4. Verlin den 5. Friou. 24-52 km: negen vluchtpogin gen van groepjes of eenlin gen mislukken. Onder de aanvallers zijn Knudsen, De Muynck, Den Hertog en Tackaert 53 km: lekke band van Hia- nault. Knechten brengen hem terug in peloton 54 km: tweede tussensprint in Saint Julier: 1. Teirlinck, 2. Mathis, 3. Mutter, 4. Leali, 5. Le Guiiloux. 69 km: derde tussensprint in Chateaubriant: 1. Mathis, 2. Raas, 3. Tesnière, 4. Esclas san, 5. Villeminne. - 110 km: vierde tussensprint Inguipry: 1. Teirlinck, 2. Chaumaz, 3. Beucherie, 4. Tesnière, 5. Bossis. 178 km: doorkomst op de Cóte de Paimpont (vierde cat.): 1. Bazzo, 2. Martinez, 3. Chassang, 4. Busolini. 188 km: Laurent ontsnapt uit peloton. 192,5 km: vijfde tussen sprint 1. Laurent 2. Hinault op 31 sec, 3. Teirlinck, 4. Raas, 5. Tesnière. Klasse ment tussensprint: 1. Teir linck, 2. Raas, 3. Mathis. 208 km: maximale voorsprog van Laurant: 3 min. 8 sec. 214 km: valpartij in peloton met Agostinho, De Schoen- maecker, Thevenard, Ver- schuere. De Vos en Martin. J 233,5 km: Laurent ingelopen op Cóte d'Yffiniac (vierde cat); doorkomst: 1. Kuiper, 2. Martinez, 3. Hinault. 236 km: solo van Battaglin, Hinault leidt achtervolging. 240 km: Battaglin ingelopen. 242,5 km: Jacobs wint mas- De verstandhouding tussen Bernard Hinault en de andere renners mag dan aan veel twijfels on derhevig zijn, Ulli Sutter (links) had gisteren best plezier met de. Fransman (rechts). sasprint in Saint Brieuc voor Hinault en Raas. Hi nault behoudt leiding in het algemeen klassement EEN LANGE TUDRIT.- - Dave Chapin wereldkampioen Sunfish-klasse MEDEMBLIK De Ameri kaan Dave Chapin is bij Medemblik wereldkampioen zeilen in de Sunfish-klasse geworden. Hij werd in de vijfde en voorlaatste wedstrijd vierde en finishte niet in de zesde race. Daarin werd Chapin, met zijn landgenoot Derrick Fries en de Nederlander Cor van Aanholt gediskwalifi ceerd. Fries, die de titel ver dedigde, werd zelfs wegens onsportief zeilen uit alle wed strijden geschrapt In het offi-j cieuze eindklassement is Van' Aanholt tweede en de Ameri kaan Fendler derde. Lise-Marie Morerod weer in training ZÜRICH De elf maanden geleden bij een verkeersonge val ernstig gewonde Zwitser se skister en winnares van de wereldbeker, Lise Marie Morerod, bereidt voorzichtig een come-back voor. De doktoren van de Universi teitskliniek in Lausanne heb ben toegestaan dat Morerod de conditietraining bij de Zwitserse selectie weer her vat De beslissing of de skis ter in de komende winter weer aan wedstrijden c!q.. de Olympische Winterspelen zal deelnemen, valt pas in de herfst. DUSSELDORP Op 10 juli zal in Zürich de eerste loting plaatsvinden voor de Europe se bekertoernooien van het seizoen 1979/80. West-Duits land en Engeland zijn daarbij met ieder zeven ploegen het sterkst vertegenwoordigd. Van de 34 bij de UEFA aan gesloten bonden is Liechten stein van de wedstrijdenreeks uitgesloten. De UEFA accep teerde de aanmelding van be kerwinnaar Balzer niet De Voetbalbond van Liechten stein zal de UEFA eerst eens moeten informeren over hoe veel clubs Liechtenstein be schikt, in welke toestand de stadions zich bevinden etc. In het toernooi van de lands kampioenen (33 deelnemers) en in het toernooi der beker winnaars (34 deelnemers) moeten kwalificatiewedstrij den worden gespeeld, omdat er meer dan 32 ploegen zijn. Wales heeft zich traditiege trouw 1 alleen aangemeld voor het toernooi om de Eu ropa Cup II (bekerwinnaars). Nederland, West-Duitsland en België mogen in het seizoen 1980/1981 vier clubs inschrij ven voor het voetbaltoernooi om de UEFA-beker. Dit is ge baseerd op een puntensys teem, dat de Europese Voet bal Unie (UEFA) aan de hand van de resultaten van de laat- s.te vijf seizoenen heeft gehan teerd. De lijst van deelnemers voor het seizoen 79/80 ziet er als volgt uit (achtereenvolgens land, EC I, EC II, UEFA-toer- nooi): Albanië (Partiz. Tirana; Vlaznia Shkoda). België (Be- veren Waas; Beerschot; An- derlecht, Stand. Luik). Bulga rije (Levski Sofia; Stara Zggora; CSKA Sofia: Lok So phia). Cyprus (Omonia Niko- sia; Apoel Nikosia; Alik. Lar- naca). Denemarken (Vejle BK, B 1903 Kopenhagen, Esbjerg BK Aarhuus). Engeland (Not tingham Forest; Liverpool (tv); Arsenal; W.B. Albion Everton; Leeds United; Ips wich). Finland (Helsinki; Rei- pas Lahti; Pall. Kuopio). Frankrijk (Straatsburg; Nan tes; St. Etienne, Monaco). Griekenland (AEK Athene; Panonios Athene; Olym. Pira eus, Aris Saloniki). Hongarije (Ujpest Dosza; Vasas Gyoer; Ferencvaros, Diosg Miskolc). Ierland (Dundalk; Waterford; Bohemians Dublin). Italië (AC Milan; Juvèntus; Perugia; In- ter Milaan; AC Turijn; Na pels). Joegoslavië (Hajduk Split; Ryeka; Dinamo Zagreb; Rode Ster). Luxemburg (Red Boys; Aris Bonneweg; Nie- derc). Malta (La Valetta; Sli- ma Wanderers; FC Valetta). Nederland (Ajax; FC Twente; Feyenoord; PSV). Nrd. Ier land (Linfield; Cliftonville; Glenavon). Noorwegen (Start Kristianstad; Lilleström; Sta- vanger. Skeid Oslo). Oosten rijk (Austria Wenen; Wacker Innsbrück; Wiener SK; Rapid Wenen). Oost Duitsland (Dina mo Berlijn; Magdenburg; Dresden; C.Z. Jena). Polen (Ruch; Ar ka Gdynia; Widzew Lodz; Stal Mielec). Portugal (Porto; Boavista Porto; Benfi- ca; Sporting Lissabon). Roe menië (Arges Pitesti; Steaua Boekarest; Dinamo Boekarest; Uni Craiova). Schotland (Cel tic; Rangers; Dundee; Aber deen). Rusland (Tiflis; Dina mo Moskou; Dinamo Kiev; Schachtj. Don). Spanje (Real Madrid; Barcelona (tv); Valen cia; Gijon; Atletico Madrid; Real San Sebastian). Tsjecho- slowakije (Dukla Praag); Ko- sice; Banik Ostrava; Brunn; Bohemians). Turkije (Trabzon- sport; Fenerbahce; Galata- sary). Wales (Wrexham). West Duitsland (Hamburger SV; Fortuna Düsseldorf; Mönchen Gladbach (tv); Bayern; Ein- tracht Frankfurt; Stuttgart; Kaiserslautern). IJsland (Va- lur Reijkjavik; Akranes; Ke- flavik). Zweden (Östers; Vaek- joe Goeteborg; Malmoe FF; Kalm ar FF). Zwitserland (Ser- vette; Young Boys; Zurich, Grashoppers). De wedstrijden met de aan kondiging (tv) achter de naam betekent: titelverdediger. Frans de Munck. De Munck leider voetbalschool DORDRECHT Trainer Frans de Munck heeft een éénjarig contract getekend, dat hem bindt aan een voet balschool in Dordrecht De oud-doel verdediger van het Nederlands elftal, die on der andere als trainer bij Vi tesse actief is geweest wordt technisch leider van deze school. Het contract is met te rugwerkende kracht per 1 juli ingegaan. Ook de betaalde jeugdselectie van DS'79 zal onder Frans de Munck trainen. Het c-elftal is daarmee losgekoppeld van de technische leiding bij DS'79, waar men nog steeds op zoek is naar een trainer, die de in onderling overleg vertrokken Jan Rap moet opvolgen. Wereldrecord 200 meter voor Cynthia Woodhead SAN JU AN Cynthia Woodhead heeft op de tweede dag van de Panamerikaanse Spelen in San Juan het we reldrecord op de 200 meter vrije slag dames scherper ge steldDe 15-jarige Amerikaanse zegevierde in 1 minuut 58,43 seconde. Het was een verbetering van haar eigen record met 0,1 seconde. Haar landgenoot Bob Jackson won de 100 meter rugslag in 56,66 sec. Een nieuw record voor de Spelen. Steve Lundquist van de Amerikaanse ploeg won de 100 meter schoolslag in de nieuwe recordtijd van de Spelen van 1.03,82. Zijn landgenoot Greg Winchell die in de se ries tot 1.05,42 was gekomen (eveneens een nieuw record) eindigde als tweede in 1.04,76, ook nog onder zijn oude record. Tracy Caulkins, die met 2.21,79 een nieuw spelenrecord op de 200 meter wisselslag had laten afdrukken in de voorwedstrijden, explodeerde in de finale nog eens en won nu in 2.16,11. Nancy Garapick, die zilver veroverde in 2.19,26 en Arme Teendy die in 2.20,33 het brons naar zich toetrok, waren alweer sneller dan Caulkins in de se- Tracv Caulkins. NEW YORK De Noordierse stervoetballer en playboy Ge orge Best is nu ook al in de Amerikaanse voetbalwereld in opspraak gekomen. Best, die zijn voetbalcarrière heeft voortgezet bij de Fort Lau derdale Strikers, kwam afgelopen week niet opdagen op een bijeenkomst van rijn ploeg. „Het is misschien maar beter als hij weggaat", zei rijn coach Ron Newman, met wie Best moei lijkheden heeft Dat uitte zich eerder al in het niet volgen van verscheidene trainingen en het openlijk naar buiten brengen van de meningsverschillen met rijn coach. LAUSANNE Het Nederlandse bridge team heeft gisteren in Lausanne tijdens de strijd om de Europese titel tegen Noor wegen een grote nederlaag geleden: minus 2—20. Bij de rust bedroeg de achterstand al 29 punten, grotendeels ontstaan door een groot slem dat de Noren maakten op een snit en een gedubbeld contract waarin To ine van Hoof 1400 punten verspeelde in plaats van 200 bij een wat gelukkiger aanpak. Mulder en Van Oppen konden in de tweede helft de achter stand niet meer goedmaken. Integendeel, ook aan bun tafel werden veel punten ingeleverd en uiteindelijk wonnen de No ren met een verschil van 68 punten. Door dit resultaat zakte Nederland met 44 punten naar de elfde positie. Aan de top boekte Frankrijk de vierde grote overwinning in successie, ditkeer 19—1 tegen gastland Zwitserland. Frankrijk leidt nu met 77 punten (uit een maximum van 80), voor Noor wegen (57), Polen (55), Italië (54) en Oostenrijk (50).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11