Somoza zet groot offensief in tegen Sandinisten Khomeini dreigt met optreden tegen gemengd zwemmen en prostitutie [Israël: mogelijk nieuwe confrontatie met Syrië Britse Posterijen dreigen monopolie te verliezen Verkiezingszege voor regeringspartij Sjah van Iran naar Israël Belgisch comité wil 10.000 vluchtelingen opnemen Voortzetting zaak-Menten in september Vertragingen minder als publiek's nachts wil vliegen Motief paspoort-dieven Groningen onduidelijk Bonden geen gelijk 'kortingsgeding' 6BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG3JUL11979 Teheran Het in Teheran verschijnende blad „Bamdad" heeft de overgangsregering van premier Mehdi Bazargan grotere bevoegdheden gekregen. Dit zou zijn overeengekomen tijdens besprekingen, die tussen de ayatollah Khomeini, zijn geheime raad van de revolutie en de regering Bazargan zijn gevoerd. Bazargan heeft de laatste tijd bij herhaling geklaagd over het eigenmachtig optreden van de revolutionaire comité's en hun inmenging in regeringszaken. Khomeini heeft intussen een nieuwe aanval gedaan op de Iraanse bovenlaag die kritiek heeft op de islamrepubliek. Hij zei ónder meer: ,JDeze zogenaamde intellectuelen die het westen naar de ogen zien, willen gokken, drinken en zich aan andere kwalijke zaken overgeven, die de islam niet toestaat. De vrijheid die de islam preekt verhoogt de mens en voorkomt, dat hij wegzinkt in het dierlijke, zoals de westerse opvatting van vrijheid is". Hij keerde zich ook tegen het gemengd zwemmen in zee, dat „het volk met geweld zal voorkomen" en tegen de prostitutie. De manier om Iran te bevrijden van prostitutie, aldus Khomeini, is „bij wijze van voorbeeld een handvol publieke vrouwen in het openbaar te geselen. Dan wordt de samenleving verlost van prostitutie". Hij meende, dat een samenleving ook wordt verbeterd door de handen van een paar dieven in het openbaar af te hakken. Hij maande de islamitische geestelijkheid, dat zij niet mocht streven naar roem of aanzien en hekelde de buitenlandse pers, die volgens hem op de loer ligt om zijn regering te betrappen op eventuele misstappen „om dan onze islamitische ideologie te kritiseren". Inmiddels heeft de correspondent van de Los Angeles Times in Teheran al opdracht gekregen het land te verlaten. Enkele andere buitenlandse journalisten hebben waarschuwingen gekregen. TEL AVIY (AP) - Het hoofd van de Israëlische militaire inlichtingsdienst, generaal Yehoshua Saguy, heeft giste ren verklaard nog meer Syri sche pogingen te verwachten om Israëlische gevechtsvlieg tuigen te onderscheppen die luchtaanvallen ondernemen op Palestijnse doelen in Zuid-Libanon. Hij voegde I daaraan toe dat de Israëli sche luchtaanvallen door zul len gaan. e_ Seguy verklaarde een en an- der tijdens een gesprek met verslaggevers over de luchtge vechten van afgelopen woens dag tussen Syrische mig-21 straaljagers en Israëlische F- 15's van Amerikaanse make lij. Israël beweerde hierna vijf Syrische toestellen te heb ben neergeschoten. Het hoofd van de inlichting sdienst verdedigde de door de V.S. veroordeelde Israëlische luchtaanvallen op in Zuid-Li banon gelegen Palestijnse doelen. Volgens hem hebben dergelijke acties in de laatste I vier of vijf maanden zeker 80 procent van de Palestijnse aanvallen op Israël verhin- derd. Noord-Korea [weigert overleg TOKIO (AP) Noord-Korea heeft de door de Verenigde Staten en Zuid-Korea voorge stelde besprekingen van drie partijen over de hereniging van beide Korea's practisch afgewezen, zo heeft Radio Pyongyang vanmorgen ge meld. In een commentaar in het or gaan van de communistische partij van Korea werd gezegd dat „de hereniging van de beide Korea's een intern vraagstuk is dat door de Ko- reanen zelf, zonder de inter ventie van buitenaf, moet worden opgelost". Negen jaar voor oud-SS'er KEULEN (AP/DPA) Een rechtbank in Keulen heeft gisteren een voormalig offi cier van de SS, de 66-jarige Duitser Walter Knop, tot ne gen jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank achtte hem schuldig aan de moord op 33 Russische en Poolse gevange nen in de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog. De advocaat van Knop had om vrijspraak gevraagd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN VRIJDAG Tenminste zes grote Britse firma's zijn van plan zelf een post dienst te beginnen als premier Thatcher rechtstreekse concurrentie met tante Pos van Groot Brittannië goedvindt. Neville Trotter, een conservatief Lagerhuislid, heeft al een wetsvoorstel klaarliggen om een einde te ma ken aan het monopolie van de PTT. „Iedereen is ontevreden over de Post", zegt Trotter. „Zelfs wanneer mijn wetsvoorstel niet goedgekeurd wordt, zal het misschien die oude tante wakker schudden en haar de drin gend nodige oppepper geven". In de Britse postkantoren liggen ruim dertig miljoen brieven en pakketten te wachten op bestelling. De achterstand groeit nog iedere dag aan. Het is niet alleen een kwestie van gebrek aan personeel, maar ook van sociale onrust, die voortdurend ernstiger wordt Omdat de looneisen van het personeel onbe antwoord blijven, heeft een van de betrokken vakbonden deze week vijf vrouwen, die werk ten in het centrale magazijn van de post te Hemel Hempstead bij Londen verzocht voor onbeperkte tijd in staking te gaan. De dames hebben gewillig gevolg gegeven aan die op roep. Hun actie betekent wèl, dat de postkantoren van Engeland en Wales niet langer meer be voorraad worden met postzegels. Na korte tijd zullen de Britten geen zegels meer kunnen aanschaffen voor de brieven, die zij van tante Pos alleen in de bus mogen stoppen, als het niet anders kan. Officieel wordt namelijk ge zegd: Stuur alleen brieven en pakketten als ze erg belangrijk zijn. De Britse posterijen verwachten niet, dat hun problemen opgelost zullen raken voor het ein de van dit jaar. Tant Pos zal dus vermoede lijk weer tijdelijk vergunning moeten geven voor de exploitatie van privé postdiensten. De laatste maal dat dit gebeurde, was in de zo mer van 1971, tijdens een algemene poststa-' "king die 6 weken duurde en voor het postper- soneel niet het gewenste eindresultaat had. MEXICO EN BOLIVIA (DPA) De Institutionele Revolutionaire Partij (PRD heeft een duidelijke overwin ning behaald in de zondag gehouden verkiezingen voor een nieuw huis van afgevaar digden. Tweehonderd van de driehonderd zetels in het par lement waarvoor rechtstreeks werd gestemd, zijn aan de PRI toegevallen. Aan de verkiezingen Is behal ve door de conjmunisten mee gedaan door de democrati sche partij (PDM) en de soci alistische arbeiderspartij (PST). Dit was mogelijk ge worden door een politieke hervorming die bredere poli tieke medezeggenschap beoogt. De zondag in Bolivia gehou den presidentsverkiezingen werden een overwinning voor de ex-president en politieke banneling Hern an Siles Suas- so. Hem staat echter nog een zware strijd in het congres te wachten, omdat hij niet de absolute meerderheid heeft behaald, noodzakelijk is voor een directe benoeming als president van het land. Het tevens op zondag gekozen congres moet een keus maken tussen Silas Suasso en nog twee andere voormalige presi denten. In politieke kringen in La Paz is gewezen op het gevaar van een nieuwe staatsgreep, wanneer de onduidelijke uit slag van de verkiezingen tot conflicten tussen de verschil lende politieke groeperingen zou leiden. De sjah van Iran heeft een uitnodiging van de Israëli sche miljonair Samuel Flat- to—Sharon aanvaard om bin nen een paar weken in diens zwaarbewaakte villa in een voorstad van Tel Aviv te trekken, zo hebben mede werkers van de miljonair gis teren verklaard. Zij zeiden dat de sjah wel wat was begonnen te voelen voor de uitnodiging nadat vo rige maand in Mexico een rpislukte aanslag op zijn leven was gepleegd. FlattoSharon kwam recente lijk in het nieuws doordat hij een speciaal internationaal team uitzond om de afgezette president Idi Amin van Oe ganda op te sporen. Nederlandse piloot in Zambia gearresteerd LUSAKA Twee piloten van „Air Botswana", onder wie een Nederlander, zijn in Zambia aangehouden op be schuldiging van spionage voor Zimbabwe-Rhodesië, zo is gisteren uit diplomatieke; kringen te Lusaka vernomen. Een 56-jarige Britse piloot werd aangehouden toen hij vrijdag met een lijnvliegtuig in Lusaka aankwam. De Ne derlandse piloot Jan Bakker (39) die uit Botswana kwam om het toestel op te halen, werd ook in hechtenis geno men. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken onderzoekt inmiddels hoe Bakker door Nederlandse instanties kan worden bijgestaan, hetgeen mede afhangt van het feit of Bakker, die in Johannesburg, woont, nog de Nederlandse nationaliteit bezit Moeder en kinderen zitten met de enige bezittingen die ze tijdens een bombardement hebben gered t kijken wat ze nu kunnen doen. MANAGUA (AP) De Nationale Gar de van generaal Somoza in Nicaragua heeft gisteren een grootscheeps offen sief ingezet tegen de stad Masaya, zo'n dertig kilometer ten zuiden van Mana gua. Tot ver in de omtrek waren de inslaande bommen te horen. Een woordvoerder van de Nationale Garde, kolonel Aranda Escobar, gaf geen bij zonderheden over de acties. Hoeveel Sandinisten zich op het ogenblik in Masaya ophouden is niet bekend. De guerrillastrijders hebben behalve Masaya ongeveer 20 steden in handen, waaronder Leon. Dit is de op een na grootste stad van Nicaragua. Men verwacht dat de gardisten zich zul len beperken tot aanvallen op een enke le stad om daarna de volgende aan te pakken. Met deze handelwijze werd ook de opstand in september neergeslagen. De Sandinisten slaagden er in de stad Matagalpa, 100 km ten noorden van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua, in handen te krijgen. De Sandinisten ver overden het garnizoen, waarop de Nati onale Garde zich terugtrok in de kathe draal van Matagalpa, waar nog gevoch ten wordt Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Managua heeft verklaard Een kloosterzuster staat ontdaan bij de aanblik van de doden en de vernielingen van een gebombardeerd huis in het oosten van Managua. dat ambassadeur Lawrence Pezzulo is teruggeroepen naar Washington om de situatie te bespreken. Hij zou over en kele dagen in Nicaragua terugkeren. De directe reden voor het terugroepen van Pezzulo werd niet duidelijk. Eerder had de Amerikaanse ambassa deur dagelijks met president Anastasio Sojnoza gesproken en hem verzocht af te treden. Dit echter zonder succes. Het Nicaraguaanse Rode Kruis heeft bekendgemaakt dat er tyfus en tetanus begint uit te breken onder de ongeveer 150.000 vluchtelingen in Managua. Een woordvoerder van het Rode Kruis voor spelde een grote ramp als er niet snel vaccin uit het buitenland wordt aange voerd. Volgens politieke kringen in Managua heeft Somoza dringend nieuw militair materieel nodig en heeft zich tot Israël gewend om het te krijgen. Een Israëli sche woordvoerder in Tel Aviv sprak tegen dat Israël bevoorraadt Op verzoek van de Verenigde Staten maakte Israël de levering van twee pa trouilleboten aan de regering van Nica ragua ongedaan, werd in Washington meegedeeld. De twee vaartuigen waren, aan boord van een Liberiaans vracht schip al op weg naar Midden-Amerika. (Van onze correspondent Jan Schiis) BRUSSEL Een speciaal gevormd coördina tiecomité „Een boot voor Vietnam" dat ge steund wordt door de Belgische bisschoppen, enkele tientallen professoren, de grote politie ke partijen en tientallen particuliere vereni gingen en bedrijven heeft een plan ontvouwd om maar liefst tienduizend Vietnamese boot vluchtelingen naar België te laten overko men. Het coördinatiecomité heeft de Belgi sche bevolking gevraagd massaal verzoeken in te dienen voor opname van vluchtelingen waardoor de regering in Brussel wel gedwon gen zal worden de benodigde inreisvisa te verstrekken. Een korte radiouitzending in België heeft inmiddels geleid tot honderden hulpaanbiedingen voor de nog iedere dag met duizenden in zee geworpen Vietnamese vluch telingen. Tot nu toe heeft de Belgische regering zich' bereid verklaard om zeshonderd vluchtelingen op te nemen plus nog eens 25 weeskinderen in het kader van het Jaar voor het Kind. Op de oproep van het coördinatiecomité heb ben tot nu toe tal van Belgische gemeenten gunstig gereageerd. Uit het Indonesische eiland Bali waar op het ogenblik de in de ZOAVO verenigde buurlan den besprekingen houden wordt gemeld dat nu ook behalve reeds Londen en Peking ook de Verenigde Staten Vietnam verantwoordelijk gesteld hebben voor het vluchtelingendrama in Indochina. Maleisië dat voorlopig verder gaat met het te rugdrijven van vluchtelingen naar open zee, liet weten dat het een aantal voorstellen zal doen od de VN-vluchtelingenconferentie die op 20 en 21 juli in Geneve zal worden gehou den. Als andere landen de last van de vluch telingen willen delen zal Maleisië stoppen met het afweren van de vluchtelingen. Daarvoor is het eerst nodig dat de VN in China, de VS, Frankrijk en Japan vluchtelingenkampen en doorgangskampen inrichten. Maleisië zou in* dat geval als doorgangsland willen "fungeren. Japan is bereid de helft te verschaffen van de dertien miljoen dollars die nodig zijn om een opvangcentrum voor vluchtelingen te schep pen dat op het Indonesische eiland Galang in de Riouw-archipel zou moeten komen. DEN HAAG De Bijzon dere Strafkamer van de rechtbank in Rotterdam zal dinsdag 25 september aanstaande beginnen met de behandeling van de zaak tegen de van oorlogs misdaden verdachte Pieter Menten. Zo lang als nodig is gaat de zaak de volgende dagen door, zo heeft het ministe rie van justitie meegedeeld. De Hoge Raad verwees de zaak onlangs terug naar de rechtbank in Rotterdam voor een nieuwe-behande ling. De Bijzondere Straf kamer zal worden voorge zeten door mr. P. J. C. Schipper. Rechters zijn mr. J. Elders en mr. C. Boot (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIPHOL - Als de Nederlanders 's nachts wilden vliegen, zouden er op Schiphol minder vertragingen zijn. Dat zei de heer Peter Le- gro, de nieuwe direc teur van de charter maatschappij Transa via, gisteren op een persbijeenkomst op Schiphol. Volgens Legro is 's nachts of 's morgens vroeg mogelijk met de nieuwe geluidarme machines, maar het iedereen wil overdag op de zonnige plaats van bestemming aanko men, hetgeen tot een enorme drukte op de luchthaven leidt Voor wat Transavia betreft zijn de wachttijden dit sei zoen beperkt gebleven. De langste vertraging duurde on geveer twee uur. Wanneer on verhoopt door „eigen schuld" (als een -machine voor onder houd langer aan de grond moet blijven) langer dan vier uur vertraging zal hebben, heeft Transavia een regeling getroffen om het wachten te veraangenamen. De passa giers zullen dan met een bus je naar het luchtvaartmuseum Aviodome (op Schiphol) wor den gebracht, waar onder meer films worden gedraaid. Ook KLM en Marttinair kun nen van deze regeling gebruik maken. Bestemming niet bereikt Een uitzonderlijk transport (vervoer -é van betonnen brug- 'irjê delen) dat gistermid- Ej dag werd begeleid door de motorbriga de van de Rotter damse politie, bereik te zijn eindbestem ming niet. Bij het nemen van een bocht kantelde de bijna 30 meter lange vrachtwagen door onbekende oorzaak. De wagen en het wegdek werden zwaar beschadigd. GRONINGEN (ANP) De twee door de Groningse politie gearresteerde jongemannen, die vrijdagmorgen onder bedrei ging van een vuurwapen 44 onbeschreven paspoorten wegna men van het Groningse stadhuis, hebben tot op heden geowe- gen over hun drijfveren. De politie houdt rekening met zowel terroristische als criminele motieven. Uit voorzorg tegen een mogelijke bevrijdingsactie van buitenaf is het politiebureau van alle kanten afgesloten. De portiers zijn uitgerust met kogelvrije vesten. De gestolen paspoorten zouden, zo meent de politie, dienst kunnen doen als vals iden titeitsbewijs voor terroristen. „Maar het is evengoed mogelijk dat we hier te maken hebben met louter criminelen, die de paspoorten willen verkopen, omdat er op de zwarte markt veel geld voor wordt betaald". De twee verdachten de 21-jarige F.W. uit Groningfen en de 25-jarige J.B. uit Amsterdamzijn vrijdag nabij Delfzijl gearresteerd kort nadat zij de overval hadden gepleegd. ARNHEM De vice-president van de rechtbank in Arnhem, mr.N.van Raai te heeft gisteren een aantal ambtenaren bonden die een kort geding hadden aan gespannen over de rechtmatigheid van bet inbreken in cao's voor trendvolgers in het ongelijk gesteld. De bonden had den willen voorkomen dat die maatrege len van de overheid ook van toepassing zouden zijn op de ongeveer tienduizend werknemers van particuliere elektricitei- tes bedrijven. De vakorganisaties staan op het stand punt dat deze werknemers geen trendvol gers zijn in die zin dat zij onder de kor tingsmaatregelen zouden vallen. Mr. Van Raai te, zo bleek uit het vonnis, bestrijdt die opvatting. Hij wees er op dat de cao voor particuliere elektriciteietsbedrijven voorziet in een „openbreekclausule". Om dat die clausule nu door het 1 juli-pak- ket van toepassing is, is de weg nu vrij voor een speciale procedure waarbij de onderhandelingen voor een nieuwe cao kunnen worden heropend. Den Uyl voorzitter Euro-socialisten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat de voorzitter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer Den Uyl leider van de Federatie van socialisti sche partijen in de Europese Gemeenschap zal worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7