Rabobank Voor u op vakantie gaat Thijmgenootschap over identiteit katholieke wetenschapsmensen Gemeente Zoeterwoude PASPOORT, vakaturelijn 071-130636 Even alles goed regelen bij de Rabobank in de buurt, internationale reis-en krediet- briefeJ979lMSKI k Regering Vietnam voor dood vluchtelingen mede verantwoordelij k Voortgaand gesprek gereformeerden Zuid-Af rika en Nederland gewenst 325.00 BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUL11979 PAGINA 6 frsiMituTT'tMc {HjlCAfJjAilA 0101072015V 10015/ 7161' LubapQ Uitzend^ Buro J Voor alle uitzendkrachten Bij de Rabobank vindt u een kompleet pakket "vakantievoorzorgen" onder één dak. Gemakkelijk! U kunt er terecht voor Buitenlands geld, Reischeques, Rabobank-reisverzekering, ANWB Internationale Reis- en Kredietbrief, Benzinebonnen voor Italië, Eurocheques, Rechtsbijstandverzekering en Tijdelijke auto-cascoverzekering. Met 3100 kantoren is de Rabobank altijd in de buurt! geld en goede raad ucncqucb, rvCL-iilöuijiicuïvj veiz,ci Ter gelegenheid van zijn 75- jarig bestaan organiseert het Thijmgenootschap in sa menwerking met het Katho liek Studie Centrum van de universiteit van Nijmegen op zaterdag 27 oktober een congres met als titel: De identititeit van katholieke wetenschapsmensen". Het Thijmgenootschap, ge noemd naar J. A Alber- dingk Thijm, is een vereni ging van academici van christelijke confessie, die zich volgens de statuten in zet voor het bevorderen van die wetenschappelijke activiteiten, die kunnen strekken tot een voortduren de vernieuwing van de sa menleving in het licht van Christus' boodschap." In de lijn van deze doelstel ling, aldus „KU-Nieuws", het blad van de Nijmeegse uni versiteit, dat dit meldt, wil het genootschap nu door middel van een congres na denken over de identiteit van katholieke wetenschaps mensen zoals die werkzaam waren en zijn in natuur-, mens- en maatschappijwe tenschappen. Het program ma zal bestaan uit vier zit tingen van telkens drie inlei dingen. Gevraagd wordt daarbij in hoeverre er spra ke is van een behoud van of verlies aan katholieke identi teit bij katholieke weten schapsmensen, wat de oorza ken daarvan zijn en hoe de ontwikkeling moet worden gewaardeerd. Tenslotte de vraag naar de elementen uit deze identiteit, die voor he den en toekomst van belang blijven. Sprekers zijn de Nijmeegse professoren dr. W. J. Berger, dr. A F. Manning, dr. A G. M. van Melsen, dr. A. Th. L. M. Mertens, dr. J. H. Roes, dr. E. C. F. A Schille- beeckx, dr. O. Schreuder en dr. P. Smit. Voorts prof. dr. J. A Bornewasser en prof. dr. A A J. Smulders uit Tilburg, alsmede prof. J. J. M. van der Ven uit Utrecht Het congres wordt besloten met een plenaire zitting, waarin kardinaal Alfrink het woord zal voeren. Het secre tariaatsadres is: mevrouw M. van Dijk, Erasmuslaan 4 te Nijmegen. RAAD VAN KERKEN: De Raad van Kerken heeft aan de regering gevraagd of zij zich samen met andere landen tot het uiterste zou willen inspannen om de last van het vluchtelingenpro bleem voor de eerste landen van opvangst van de boot vluchtelingen te verlichten. Tevens zou gezamenlijk druk op de regering in Ha noi moeten worden uitgeoe fend om de oorzaken van de uittocht weg te nemen. Nederland, zo vindt de raad, zou heel duidelijk kenbaar .moeten maken veel grotere groepen Vietnamese vluchte lingen te willen opnemen en daartoe ook op korte ter mijn de nodige stappen moeten ondernemen- Ten slotte bepleit de raad, in een brief aan minister Van Agt, royale voortzetting van de humanitaire hulp aan Viet nam en hervatting van de hulp voor de wederopbouw om zo op langere termijn een verbetering van de situ atie in Zuid-Oost Azië te be vorderen. Tevens zond de raad een brief aan de premier van Vietnam, waarin ondermeer wordt gezegd dat de raad diep teleurgesteld is, dat Vietnam haar internationaal prestige en de sympathie van velen in de wereld gron dig verspeelt, door de on aanvaardbare wijze, waarop de Vietnamese regering om springt met grote delen van haar eigen bevolking. De raad stelt de bereidheid van Vietnam op prijs om mee te werken aan een meer geregelde en ordelijke emigratie van bepaalde cate gorieën mensen, mits andere landen bereid zouden zijn deze mensen op te nemen. Maar dat betekent niet dat de oorzaken van de massale en niet-aflatende vlucht zijn weggenomen. De raad stelt dan ook vast dat de Vietnamese regering mede-verantwoordelijk wordt voor de dood van zeer vele mensen, die tijdens hun wanhopige vlucht over zee schipbreuk lijden en ver- V drinken. Het katholieke aartsbisdom Birmingham heeft op één na alle aandelen in drie grote Britse maatschappijen verkocht, omdat het het niet eens is met hun hou ding inzake Zuid-Afrika. De aandelen van het aartsbis dom vertegenwoordigen een bedrag van rond vijftigdui- zend pond (225.000 gulden). Het aartsbisdom zegt zich ervan bewust te zijn, dat de verkoop de zwarte Zuidafri kanen die lijden onder de apartheid niet onmiddellijk zal helpen, maar meent toch een steentje te hebben bij gedragen aan de verbetering van de situatie in Zuid-Af- rika. De Britse methodisten heb Korte metten ben op hun jaarlijkse confe rentie in Westminster Hall (Londen) met aanzienlijke meerderheid besloten uit de algemene middelen gelden beschikbaar te blijven stel len voor het omstreden spe ciale fonds van het pro gramma van de Wereldraad van Kerken tot bestrijding van het racisme. De presby teriaanse Verenigde Kerk m Australië heeft op haar sy node te Melbourne besloten 25.000 dollar bijeen te bren gen voor het programma. De actie is een teken van bezorgdheid over het racis me in de wereld en met name in Australië. Er is weinig voor nodig om de kerk op te bouwen en te verbreiden, zei paus Johan nes Paulus tijdens de conce lebratie met de veertien nieuwe kardinalen in Rome. Dit geldt ook daar waar er naar menselijke wetten geen kerk mag zijn, waar zij ter dood veroordeeld is. Ook in de begintijd van het chris tendom kwamen de gelovi gen niet in kerkgebouwen maar in particuliere huizen bijeen, aldus de paus. Daar braken zij het brood en vierden de eucharistie. Zo eenvoudig ontstaat de kerk Aan de katholieke universi teit te Nijmegen is gepromo veerd tot doctor in de god geleerdheid de heer F. de Miranda. De titel van zijn proefschrift luidt: „Het heili ge en de mens. Studie over een eeuwenoud dilemma in de godsdienst: de verhou ding tussen het religieuze en het priesterlijke". De promo vendus heeft gepoogd in zijn proefschrift aan de hand van Oudtestamentische tek sten het onderscheid tussen het religieuze en het pries terlijke aan te geven en van- daaruit het inzicht in beide vormen te verhelderen. De gesprekken tussen de Nederduits-Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika (NGK) en de Gereformeerde Ker ken in Nederland moeten worden voortgezet. Dit is een van de aanbevelingen, die de achtkoppige delegatie van de NGK heeft geformu leerd na de gesprekken in april met Nederlandse gere formeerden. Prof. dr. Johan Heyns, lid van het breed moderamen van de NGK en delegatielid, hoopt dat in deze voortgaan de dialoog de Nederlandse gereformeerden ervan over tuigd kunnen worden dat steun aan het wereldraad- programma tot bestrijding van het racisme (PCR) niet „christelijk verantwoord" is. Daarmee zou de weg ge baand zijn voor herstel van de formele banden tussen de twee kerken, die in 1978 door de Zuidafrikaanse kerk werden verbroken. Prof. Heyns zegt dit in het Zuidafrikaanse blad ,3eeld" van afgelopen zaterdag, dat melding maakt van het rap port van de delegatie. Dit rapport, dat enkele belang rijke aanbevelingen bevat, is voorgelegd aan het breed moderamen van de NGK. Het rapport, dat onderte kend is door de moderator van de NGK-synode, dr. Evert P. J. KLeynhans, is ook toegezonden aan de ge reformeerde kerken in Ne derland, de Zwitserse fede ratie van protestantse ker ken en naar de 'bond van protestanten in Duitsland, met wie in april gesprekken zijn gevoerd. BRUSSEL Op de dit week einde in Brussel gehouden en gisteren besloten vergadering van de topfiguren van de Eu ropese Radio Unie (E.R.U.) is bekend gemaakt dat de we reldkampioenschappen voet bal van 1982 en 1986 defini tief door de tv-stations die daarvoor belangstelling heb ben kunnen worden uitgezon den. De E.R.U. heeft daarover een akkoord bereikt met de organisatie van de wereld kampioenschappen. Daarente gen moet de EJLU. nog on derhandelen met de U.EJFA. over de financiële regeling Akkoord over WK-voetbal op televisie met betrekking tot de Euro pese voetbalkampioenschap pen waarvan de eindronden plaatshebben in 1980. De E.R.U. maakte in Brussel bekend dat de tv-uitzendingen daarover nog aan een zijden draadje hangen, omdat de U.EJA buitensporig hoge bedragen blijft vragen die de E.R.U. categorisch weigert te De E.R.U.-top heeft ook het probleem van de reclame op de sportvelden uitvoerig be sproken, zonder daarover tot concrete beslissingen te ko men. Met name het vraagstuk van de eventuele reclame op de Olympische Spelen in Mos kou schept moeilijkheden. omdat deze reclame een Rus sisch karakter heeft, zo werd in Brussel opgemerkt De E.R.U. heeft namelijk daar geen vat op en de Russen kunnen dus doen en laten wat ze willen, aldus de voor zitter van de E.R.U. Ook met de accreditatie voor technisch personeel en reporters voor Moskou loopt het erg stroef. De accommodatie in Moskou is beperkt waardoor de Russi sche hoofdstad zuinig is met het toekennen van visa aan reporters en technici. Toch hoopt de E.R.U. van Moskou een honderdtal extra plaatsen los te krijgen boven op het reeds goedgekeurde aantal. Voorschoten Fores ca te mag zich verheugen in een sterke bezetting op het open toernooi, dat deze week op de banen in Voorschoten wordt gehouden. Bij de heren wordt Henny Koemans geacht weer de nodige pun ten aan zijn totaal voor het Match-circuit te kunnen toe voegen. Zowel voor het en kel- als het dubbelspel staat Forescate's nummer één als favoriet genoteerd. Vorig sei zoen werd Koeman op het nippertje van de eindzege af gehouden door Richard Kas ten, maar deze is nu niet van de partij. De andere twee eerste-team spelers van Fo- rescate, Van de Capellen en Madera, staan als derde en Koemans favoriet op Foreseate- toernooi vierde genoteerd. Vóór hen, als nummer twee, staat Frans Engelenburg van de OTC, maar deze plaatsing lijkt gezien de resultaten van Engelenburg de laatste jaren nogal dubieus. Interessant is de deelname van Alfred Gele- vert, die vorige week afwezig was. Hij is vijfde op de plaat singslijst Pauwels, Van Over- beeke en Bruin staan zesde, zevende en achtste. Bij de dames verdedigt de kersverse districtskampioene haar titel niet Ineke Kallen berg neemt een weekje rust Milou Bron doet wel mee, maar geplaatst is zij niet want er hebben een aantal sterke dames van buiten het district Leiden ingeschreven. Achtereenvolgens Ivette van de Ruit (Thor RW), Jolanda van de Harst (Metselaars), Joke van Mastrigt-Bos (OTC) en Marjolein Visser (Metse laars), allen dames, die dit seizoen in de eerste klasse competitie hebben gespeeld. In het herendubbelspel zijn de geplaatste koppels achter eenvolgens Koemans/Van de Capellen. Blommendaal/PaR- ma, Meyer/Luijck en Engelen burg/De Bruin. In C zijn Truus Tönjann en Bertine Koemans de favorie ten. Bij de heren nemen Mare Nije, Hans Tönjann, Freek van de Capellen en Jan Pie- ter Hop de onderstreepte po sities in. Het loopt echter niet uit op een hernieuwde con frontatie Nije tegen Tönjann, want Nije heeft zich wegens een rugblessure afgemeld. Outsiders zijn Edwin Bosch, Ed Hedeman en Hans Olivier. Hedeman deed in B al van zich spreken door Cornel Schrama met 7-5, 6-4 uit te rangeren. Hans Tönjann had in B geen succes. Met 6-1, 6-2 werd hij door Visbeen vlot naar de nederlaag gespeeld. Carl Adamse redde het niet tegen Jack Driessen van Leeuwenberg (3-6,3-6). MANAU SCHOMMELSTOEL ^TTanaiihal b\ Aalmarkt 4 - Leiden Tel. 071-140493 BRUSSEL De coureurs Kenny Roberts en Virginio Ferrari, die zondag weigerden te starten in de grote prijs van België op Francor- champs, zijn door de FIM (de internationale motorsportfede ratie) met onmiddellijke in gang geschorst Volgens een lezing van de fe deratie is dit gebeurd omdat zij zich zeer negatief hadden opgesteld tegenover de orga nisatie en officiële instanties. Roberts en Ferrari en nog een aantal coureurs, onder wie Wil Hartog, zagen af van deze Grand Prix, die meetel de voor het wereldkampioen schap in de 500-cc-klasse, om- Roberts en Ferrari geschorst dat zij het wegdek van het parkoers te gevaarlijk von den. Het is niet bekend hoe lang het tweetal geschorst is.. De FEM beraadt zich nog over te nemen stappen tegen de andere coureurs. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude maken bekend, dat de navolgende raadscommissie-vergaderingen zullen wor den gehouden: a. Op woensdag 4 juli a.s. vergadert de commissie voor de financiën vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis. De agdenda luidt: 1. Notulen; 2. Mededelingen; 3. Uitbreiding personeelsbestand; 4. Garantie geldleningen Diaconessenhuis; 5. Subsidiëring VOS-cursussen; 6. Plankosten rijwielpad langs Nieuweweg; 7. Aanpassing subsidieregels; 8. Aangeven van wensen met betrekking tot de besteding van de batige saldi 1976 en 1977; 9. Rondvraag. b. Op donderdag 5 juli a.s. vergadert de commissie openbare werken vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen; 2. Mededeling(en); 3. Eventueel wijzigen bepalingen van geldend bestem mingsplan "Barrepolder, le herziening" ("agrarisch gebruik" in "gebruik gronden als volks tuin"); 4. Aanleg rijwielpad lans Nieuweweg; 5. Verplaatsing schoollokalen; 6. Bouw zijaanbouw door A.C. Monster, Weipoortseweg 80 d alhier, met toepassing van de procedure als bedoeld in art. 19 Wet Ruimtelijke Ordening; 7. Rondvraag. Na het openingstijdstip worden belanghebbenden in de gele genheid gesteld om - voorafgaand aan de officiële (besloten) beraadslagingen - via de voorzitter hun mening ten aanzien van de aan de orde te stellen punten aan de commissieleden kenbaar te maken. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J.Wingelaar. J.A.Detmers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6