j Noordwijkse mannen en vrouwen alweer tien jaar in de reserve Van der Laan actief op motorcross in 'eigen' Ter Aar Herstructurering hervormde gemeente GOEDKDOPtpGEZELLIG ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT 0INSDAG3JUL11979 PAGINA 5 Zonder enige reserve is onlangs het feest der reserve gevierd. Dat was in Noordwijk, waar men bijzonder gelukkig is met het bezitten van een korps reservepolitie, waarbinnen een aantal mannen en vrouwen zich roert als dat nodig mocht zijn. Alweer tien jaar lang. Tien jaar oefenavonden, grootscheepse oefeningen, interlokale oefeningen en manoeuvres met andere korpsen uit de omgeving, trips naar Londen en Berlijn en het uitgeven en lezen van een nota bene eigen orgaan dat men „Het Zwaailicht" heeft genoemd. Aanvankelijk was men zelfs zo geestdriftig, dat aan een geheel eigen muziekkapel werd gedacht doch omdat op specifieke bezwaren werd gestuit ging de muziek niet door. De animo bleef erin en dat was bij het tweede lustrum voldoende om de reservezaak niet in het zwaailicht maar het zoeklicht te zetten. Dat deed bijvoorbeeld burgemeester Bonnike die met name adjudant Huijbers, de commandant van het reservekorps, lof toe zwaaide omdat die destijds een uitgebreide ronselactie te weeg had gebracht om het korps als een geestelijke vader in de wieg te kunnen leggen en verder op de been te helpen en die daarna vol ijver en toewijding avonden zonder tal had besteed aan de grondige opleiding en oefening. Twintig reservepolitiemensen, die van de oprichting af deel hadden uitgemaakt van het korps, kregen de 'vrij willigersmedaille met de onafscheidelijke oorkonde. De medaille vermeldt: „Dienst aan het vaderland betekent de vrijheid", wat natuurlijk weer iets anders is dan vrijetijdsbesteding, want in deze dienst zijn aardig wat avondjes en andere vrije uurtjes gaan zitten. Maar „vrijheid is heel wat waard", zei de burgemeester al, met als onderstreping: „dat hebben we met onze eigen ogen in Berlijn kunnen zien". Nu wil Noordwijk geen tweede Berlijn worden en daarom zal het wellicht goed zijn, dat er een korps reservepolitie is. Wie ook hoog opgaf van het korps was de chef van het „echte" korps gemeentepolitie, meneer J.F.Basten, die zich een Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgén tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. rijk mens voelde als baas van twee politiekorpsen. Hij prees ook de studiezin van de reservisten, beloond met het behalen van het brevet van bekwaamheid. In enkele gevallen liep het enthousiasme uit in het overstappen van reservisten naar de beroepspolitie. Dat zijn eigenlijk pas de ware Jacob's; geen vrijblijvende dienstbaarheid meer, maar betoon onder contract waar het vaderland bij gebaat is. Overigens is volgens meneer Basten het reservekorps van Noordwijk - voor zover hem bekend - het enige in ons land dat ook vrouwen binnen de gelederen heeft gehaald. Het zijn dames die het vooral 's zomers best naar de zin kunnen hebben en dan het aangename met het nuttige kunnen verenigen als ze 's ochtends op de strandpost assisteren, mede tot genoegen van de beroepslui. Natuurlijk vertelde ook adjudant Huijbers iets over verleden, heden en toekomst van het korps, dat voor een goed deel uit zijn handen is gekomen, al zei hij„ik sta voor een kale vlakte", waarmee hij niet het verlaten strand bedoeld zal hebben, maar het is in elk geval origineler dan te spreken van het vele gras dat hem voor de voeten was weggemaaid door de heren Bonnike en Basten. Niettemin nam de adjudant nog heel wat hooi op de vork, want de heer Huijbers is origineel en spreekvaardig. Leuke flitsen uit de tijd van de werving, ruim tien jaar geleden. Bij het ronselen speelden vrouwen vaak een belangrijke rol, dacht de adjudant: „want zij duwden niet zelden hun mannen over de streep met woorden als: dat is net iets voor jou, of: dan zit je niet de hele avond onderuit gezakt voor de teevee". Politievrijwilligers „voor de vrijheid van het vaderland" Trotse commandant Huijbers, trots gemeentebestuur en contente vrijwilligers. In dit opzicht kijkt men in Noordwijk terug op een geweldige tijd. En het gaat verder, daar aan zee, met de vrijheid in het banier. Het reservekorps staat een verjongingskuur te wachten. Verscheidene leden gaan him carrière afsluiten en worden oud gedienden. „Motoren moet je niet te lang laten draaien, want dan draaien ze dol", zou meneer Basten zeggen en dat is ook een manier van vergelijken. Maar een „kale vlakte" zal het voor rusteloze adjudanl Huijbers niet worden; het korps zal groeien en bloeien en de heer Huijbers heeft dan ook alle vertrouwen in de toekomst van een verjongd reservekorps, dat onder leiding van inspecteur Spoelstra een volgende periode betreedt. En de vrouwen van de feestelijke reservisten Nou, die kregen allemaal een zomers boeket bloemen omdat ze hun mannen zo dikwijls hadden moeten missen en misschien ook omdat ze nu en dan hun echtgenoten over de streep hadden gehaald. Of er ook mannen van vrouwelijke reservisten in de hulde werden betrokken is mij niet bekend. Dat hadden dan sigaren, een pakkie sjek of een flesje moeten zijn geweest LEIDEN De hervormde gemeente Leiden, die momenteel bestaat uit zeven wijkgemeenten, moet opgesplitst worden in vijf wijken. Dit is een der aanbevelingen van de beleidsvoor bereidingscommissie van de hervormde gemeente Leiden, waarin vertegenwoordigers van de centrale kerkeraad, de dia conie en de kerkvoogdij zitten. De commissie vind een derge lijke reductie van het aantal wijken gewenst, omdat de fond sen van de hervormde gemeente opraken en de collecteop brengsten stagneren. Volgens de commissie treedt er een jaarlijks financieel tekort van 250.000 300.000 gulden op, als het huidige beleid onge wijzigd zou worden gecontinueerd. De grootte van dit tekort is ongeveer gelijk aan de kosten van drie predikantsplaatsen. Bij ongewijzigd beleid zou dat tekort tot eind 1980 gedekt kunnen worden. De voortdurend teruglopende meelevendheid, de ver minderde kerkgang, de vergrijzing en een vermindering van de bijdragen en de collecteopbrengsten wijzen niet op een ver andering ten goede. Een en ander heeft een vermindering van het aantal predi- kantsplarftsen tot gevolg. Twee predikanten, mogelijk drie, ver trekken binnen afzienbare tijd eigener beweging. Er zal gewerkt gaan worden met vijf en een halve predikantsplaats. Deze predikanten moeten volgens de beleidsvoorbereidingscom missie zo efficiënt mogelijk over de stad verdeeld worden. Daartoe zullen de vier wijken die in „Leiden-Noord" liggen bij andere wijken worden gevoegd. In „Leiden-Noord" is sprake van een zeer lage graad van meelevendheid en daartegenover een relatief groot aantal predikanten. De wijken Kooiwijk en Pniel, die altijd een organisch geheel hebben gevormd, worden aan verschillende wijken geplakt. Voor de Bethlehemkerk in de Kooiwijk ziet de commissie geen functie meer. De Hooglandse Kerk in het centrum van de stad, waar de Studenten-ecclesia huist, moet naast die functie ook een alge meen-centrale functie gaan krijgen, waar bijzondere kerkelijke evenementen (cantate-diensten) kunnen plaats vinden alsook culturele manifestaties. Er wordt ook gedacht aan de vestiging van een zgn. city-pastoraat in de kerk. Volgens de commissie zal het noodzakelijk worden gemeentele den in te schakelen voor werkzaamheden waar de predikanten niet meer aan toe komen. Er wordt gedacht aan lekenpasto- raat en aan het inzetten van gemeenteleden in bestuurlijke functies. UNIEK VOOR LEIDEN Exclusieve trouwkaarten verlovingskaarten geboortekaarten Speciale cAanbieding: Nieuwe Rijn 34 I tel. 071 146291 wwkV i handels- en familiedrukwerk Adjudant Huijbers zoals hij dagelijks aan het Noordwijkse strand te vinden is. Wie 4 weken van tevoren bij ons z'n geboortekaartjes bestelt en de juiste geboortedatum raadt, krijgt ze QRATIS Donkersteeg 11Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. Twee coureurs aan het werk. LANGERAAR Binnenkort kan de be volking van Ter Aar dorpsgenoten Wil van der Laan en zijn bakkenist Jaap van Vliet op een circuit in eigen dorp aan het werk zien. Voor het eerst in haar geschiedenis heeft Ter Aar een mo torcross van internationaal kaliber bin nen de poorten. Naast de zijspanklasse, de volledige Nederlandse top is daarbij vertegenwoordigd met vedetten als Wil van der Laan, Ton van Heugten en Cor den Biggelaar, verschijnen ook de 125 en 150 cc motoren aan de start. Deze "Aar-Rijn cross" wordt op zaterdag 28 juli verreden. Dit werd gisteravond be kend gemaakt op een persconferentie die werd gehouden in het parochiehuis van Langeraar. Het idee om een motorcross in Ter Aar te organiseren werd geboren op een feest dat werd gehouden ter ere van het Nederlands kampioenschap van Wil van der Laan en Jaap van Vliet. Een natio nale titel die door het tweetal volgende week kan worden geprolongeerd. De heer Verhoef, burgemeester van Ter Aar en ere-voorzitter van de supportersclub van Wil van der Laan, was ook op dat feest aanwezig en was wel te vinden voor een motorcross in zijn gemeente. Iets wat door de tegenwerking van de vorige burgemeester, de heer Van der Poel, nooit mogelijk was. Cor Nieuwen- Wil van der Laan, voor het eerst te zien in een mo torcross in zijn geboorteplaats. huizen voorzitter van de supportersvere niging: „Wij hebben al vijf jaar lang po gingen in het werk gesteld om een mo torcross in Ter Aar te krijgen. Van der Poel heeft ons daar nooit toestemming voor gegeven". Burgemeester Verhoef, motorliefhebber, gaf die toestemming wel. De supportersclub zocht een mede-orga nisator en vond de Bodegraafse Motor club (BMC) bereid de organisatie op zich te nemen. De BMC hield vorig jaar voor het eerst een motorcross in Bodegraven. Een gebeuren dat in financieel opzicht mislukte. Verscheidene leden van het or ganisatie-comité moesten die tekorten uit 'eigen portemonnee aanvullen. Ook dit jaar wordt in Bodegraven op 15 septem ber een motorcross verreden, in combi natie met de cross in Ter Aar wordt zo de Aar-Rijn competitie gevormd. De heer Fioole, voorzitter van het organisatie-co mité, verwacht dit jaar die twee evene menten financieel rond te krijgen. „Als er in Ter Aar vierduizend toeschouwers komen, dan spelen we al quitte". De cross in Ter Aar vindt plaats in de bouwvak-vakantie. Fioole: „Dat is mis schien een nadeel maar de motorcross in Ter Aar is dan het enige grote evene ment in de streek. Daarbij komt dat we alle campings in de omgeving hebben benaderd. Er zullen heus wel toeristen zijn die interesse hebben in een cross". Als extra attractie werd de Belg John Massis gecontracteerd. Massis zal met sa mengebonden handen twee zijspanmoto- ren tegenhouden. Tegelijkertijd zal de Belg, de sterkste man van Europa, met zijn gebit nog twee zijspannen in be dwang houden. Speaker Jan de Rooy, de man die ook de TT-races in Assen van commentaar voorziet, zal het publiek op de hoogte houden van de prestaties van de coureurs Plaats van handeling is het circuit dat ligt tussen de Westkanaalweg en de Ringdijk. De lengte van de baan, waar nog vijfhonderd kubieke meter zand wordt opgebracht, is 1700 meter. Het cir cuit is door het publiek goed te overzien. Toestanden zoals onlangs in Alphen aan den Rijn, waar slechts acht van de tweeëndertig zijspannen van start gingen, zullen volgens Fioole niet voorkomen. Of de motorcross in Ter Aar een jaarlijks terugkerend evenement wordt is nog de vraag. Fioole: „Dat ligt aan de gemeente en aan het publiek. De motorsport wordt er wel mee gediend. Het is erg belang rijk dat er in deze streek, waar toch veel motorcrossers wonen, een dergelijk eve nement wordt georganiseerd. Als het al lemaal lukt is het misschien ook wel in teressant Gouda in deze wedstrijdserie te betrekken en te komen tot een Aar-Rijn- Gouwe competitie". KEES VAN HERPEN Een Katoenen draagtas of schoudertas bij iedere opdracht boven t 50.- KADO.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5