Albeda in 1980 belastingverhoging Managua zit zonder voedsel Waldheim: Conferentie over vraagstuk bootvluchtelingen Zeventien doden in weekend verkeer Tonen van naakt algemeen aanvaard Elf personen tegen hondsdolheid behandeld CcidAcSomant Pvd A-bijdrage ongr ond wetteli j k Veertien nieuwe kardinalen Wonderlijk voorval in Lourdes Egypte bereid tot hervatting van Geneefse conferentie Carter wil gesprek met de twee Korea's BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUU 1979 DEN HAAG (ANP) Minister Albeda van sociale zaken vermoedt dat in 1980 aan een zekere belastingverhoging niet valt te ontko men. De bewindsman uitte deze veronderstelling zondagmiddag voor de radio in het program ma Avro-magazine. Hij voegde er meteen de waarschuwing aan toe dat de concurrentie-po- si tie van ons land daardoor niet mag verslech teren. Een sterke verhoging van het Neder landse kostenpeil (loons- en belastingverho ging) zal volgens Albeda zeker weer een aan tal banen verloren doen gaan. Voor handha ving en uitbreidng van de werkgelegenheid is het dan ook strikt noodzakelijk dat het zoge naamde 1 juli-pakket doorgaat, zo beklem toonde hij. Aan uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen is naar zijn oordeel behoefte in de bejaarden- en welzijnszorg, terwijl er te vens ruimte is in de sector volksgezondheid. Probleem is ook hier de finaciering. Schadelijk voor de overheid, het land en de sociale partners noemde de minister het dat de vakbeweging op dit moment weigert met de regering te praten .Juist voor het behoud en voor de uitbreiding van de werkgelegen heid moeten we om de tafel gaan zitten". DEN HAAG Het weekend verkeer heeft zeventien men sen het leven gekost In Nij- kerkerveen kwamen gister morgen twee zussen van 21 en 17 jaar om het leven toen zij met hun auto door nog onbekende oorzaak tegen een hoorn reden. In het Utrechtse Leersum kwam zaterdag een 26-jarige automobilist uit Amerongen om, nadat hij met zijn motor door een automobilist was aangereden. Tegen een boom botste ook een 17-jarige bromfietser uit Ulvenhout Een 21-jarige man uit Emm en werd zaterdag gedood toen de auto. waarin hij meereed uit de bocht vloog. Een 30-jarige motorfietser uit Nieuw-Zwin- deren werd zaterdag in een sloot in het natuurreservaat bij Coevorden dood gevonden. Volgens de politie was de man rechtdoor gereden, ter wijl hij een bocht had moeten nemen. In Avereestkwam gisteravond een 22-jarige automobilist om het leven doordat hij, vermoe delijk door te hoge snelheid, op de verkeerde rijbaan reed en met een tegenligger in bot sing kwam. AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam hebben zaterdag circa driedui zend mensen deelge nomen aan een lande lijke betoging voor de gelijkberechtiging van homosexuelen. De manifestatie werd gehouden in het kader van de internationale homo-bevrijdingsdag, die rond deze datum in een groot aantal landen wordt gevierd. Organisator van het gebeuren in Amster dam was het Roze Front, een beweging waarin vele Nederland se homo-organisaties verenigd zijn. Centraal in de manifestatie stonden het protest tegen de politie-regi- stratie van homosexu elen en de eis dat ho mo's die in het bui tenland op grond van hun sexuele geaard heid worden vervolgd in Nederland de vluch telingenstatus moeten krijgen. Drieduizend mensen bracht afgelopen zaterdag de demonstratie van ho mo's tegen discriminatie op de been. Sommige deelnemers droegen spandoeken met zich mee, anderen hadden zich voor deze gelegen heid ludiek uitgedost RECLAMERAAD: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De reclameraad heeft een klacht van een vrouw, die zich er aan stootte dat bij een reclame-item over de film Exit-7 een naakte vrouw werd vertoond, afgewezen. Het tonen van naakt is in deze tijd algemeen aanvaard, zodat de vraag slechts kan zijn of de getoonde beelden onzedelijk of obsceen zijn. Dat is uitdrukkelijk niet het geval geweest, aldus de recla meraad. De klaagster had het naakt in de aan kondiging discriminerend, in strijd met de goede smaak, in strijd met de eman cipatie van de vrouw en overbodig ge noemd. In haar oordeel merkt de reclameraad op, dat in de aankondiging ook een naakte man getoond is en dat het tonen van naakt in een aankondiging ook een informatieve functie heeft Bovendien ging het hier om een eenmalige intro ductie, aldus de reclameraad. DEN HAAG (ANP) - Bij het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven zijn tot nu toe elf mensen tegen hondsdolheid behandeld. Nadat zich afgelopen vrijdag zeven personen bij dit insti tuut hadden vervoegd die door een hondsdolle hond in Apeldoorn waren gebeten, meldden zich er zaterdaga vond nog eens vier. Het dier dat voor de besmetting ver antwoordelijk is, een tien maanden oude teef, is vorige week woensdag afgemaakt. Het was vanuit India naar Nederland gebracht door een schoonzoon van een Apel- doornse familie. Deze zou ook zijn besmet Hij is inmiddels naar Australië vertrokken. De geneeskundige autoriteiten zijn er nog niet in geslaagd in contact met hem te komen. Het aanlijngebod dat b. en w. van Apeldoorn heben afge kondigd nadat de hondsdol heid was geconstateerd wordt Illegale sport op TV in Landsmeer LANDSMEER - Televisiekij kers in Landsmeer en omge ving werden gistermiddag vergast op beelden van een sportevenement dat enige tijd geleden in hun dorp had plaats gehad. Peil wagens van de PTT slaag den erin de etherpiraat te lo kaliseren. Een 22-jarige man uit het dorp bleek de beelden uit te zenden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt; zijn zendapparatuur, met een waarde van ƒ1250, is in be slaggenomen. over het algemeen goed nage leefd, zo is de indruk. Negen honden die met de hondsdolle teef in aanraking zijn geko men, verblijven inmiddels in quarantaine-hokken. De kans bestaat dat zij eveneens moe ten worden afgemaakt Heffing minerale smeerolie uitge steld DEN HAAG Minister Gin jaar (Volksgezondheid en Mi- leuhygiëne) heeft besloten de heffing op minerale smeer-en systeemolie niet per 1 juli maar per 1 oktober 1979 in werking te laten treden. Aanleiding tot dit uitstel was de omstandigheid dat de da tum van 1 juli voor de hef- fingsplichtigen op, voor hen onoverkomelijke, bezwaren van administratieve en orga nisatorische aard zou stuiten. Russische ruimtekoppeling MOSKOU (AFP) - Het Sov- jetrussische onbemande ruim-» tevaartschip „Vooruitgang 7" heeft zaterdag vastgemaakt aan het ruimtestation „Saljoet 6". Het bracht verse voorra den voor de twee kosmonau ten Wladimir Lyakhov en Va- lery Ryumin, die zich sinds 25 februari aan boord bevinden. Volgens het persbureau Tass verliep de geheel automatisch uitgevoerde koppeling met Nu al enkele jaren bestaat binnen de Partij van de Arbeid het Fonds Bijzondere Activiteiten, waarin PvdA- leden die een vertegenwoordigende of bestuurlijke func tie hebben, twee procent van hun vergoeding moeten storten. Op principiële gronden weigert een aantal par tijleden de bijdrage te storten. Dat is verheugend. Het is echter tegelijkertijd teleur stellend dat de overgrote meerderheid van de socialisti sche volksvertegenwoordigers en ambtsdragers aan de verplichte bijdrage meewerkt Want strikt genomen druist deze verplichte bijdrage aan de partij tegen de grondwet in. De volksvertegenwoordigers hebben in hun ambtseed verklaard van niemand goed of gaven te hebben aange nomen in verband met hun vertegenwoordigernde func tie. Bovendien hebben zij onder ede verklaard geen en kele verplichting te zijn aangegaan met derden in ver band met hun benoeming in de vertegenwoordigende of bestuurlijke functie. De partij bijdrage is in feite wel zo'n verplichting, die zich dus keert tegen de ambtseed, en die dus in feite in osn bestel niet past. Het is daarom diep te betreuren dat bij herhaling de partijraad van de PvdA, tegen dringende adviezen van het partijbestuur in, erop ha mert om leden die niet aan hun - in feite ongrondwet telijke - verplichting voldoen, uit de partij te stoten. Recordprijs voor een Breughel Londen - Een landschap van de 17e-eeuwse schilder Jan Breughel de Oudere heeft vrijdag op een veiling van het Londense huis Christie het hoogste bedrag opgebracht dat ooit voor een werk van deze schilder is betaald. Het schilderij werd gekocht door een handelaar uit Zurich, Da vid Koetser, voor ruim 1,6 miljoen gulden vier maal zo veel als was verwacht Het kunstwerk is geschilderd op koper en meet slechts 25 bij kunst en kunstenaars Willem Breuker, de jazzsaxo fonist en orkestleider, gaat een vioolconcert schrijven voor Vera Beths. Hij heeft hiervoor een opdracht aan vaard van het Amsterdams Fonds voor de Kunst Het fonds heeft Ruud Bos op dracht gegeven een composi tie te schrijven voor het or kest De Volharding, terwijl Peter Jan Wagemans voor het Gaudeamuskwartet mag schrijven. Contact TH- Delft met Zuid- Af rika ter bestrijding van apartheid DELFT (ANP) - De Techni sche Hogeschool in Delft zal alleen contacten met Zuid-Af rika onderhouden als ze een steun betekenen in de strijd tegen de apartheid. Dit heeft de Hogeschoolraad besloten. Overwogen was, zoals ook universiteiten en hogescholen in ondermeer Amsterdam, Utrecht en Wageningen al de den, dat het onaanvaardbaar is dat de TH en haar afdelin gen of instituten contacten met Zuid-Afrika onderhouden. Bij het parlement ligt nu een wetsontwerp om het cultureel verdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. De Verenigde Na ties hebben opgeroepen dit land te boycotten. Dit in over weging genomen moet het college van bestuur vooraf goedkeuring van de hoge schoolraad vragen voor even tuele contacten van de TH met Zuid-Afrika. NATIONALE GARDE VERDRIJFT SANDINISTEN Slachtoffers van de burgeroorlog. Drie meisjes in een vluchtelingenkamp in Managua zoeken steun bij el kaar. Er is vrijwel geen voedsel meer in de kampen en er dreigt nu ook het gevaar van besmettelijke ziekten. MANAGUA Als niet bin nen 48 uur voedselhulp uit het buitenland arriveert, zul len de 100.000 vluchtelingen in de opvangcentra van het Rode Kruisin de Nicaragu aanse hoods tad Managua aan hun lot moeten worden over gelaten. In 25 centra was het afgelopen weekeinde al geen voedsel meer, en op andere plaatsen worden vandaag de laatste zakken rijst uitge deeld, zo hebben functionaris sen van het Rode Kruis ver klaard. Er is wel voedsel in de buurlanden aangekomen, maar er zijn geen vliegtuigen om het naar Managua te brengen, aldus het Rode Kruis. De Nationale Garde heeft de Sandinistische verzetsstrijders vorige week grotendeels uit Managua verdreven. Zij heb ben zich nu opnieuw gegroe peerd in Masaya, vijfentwintig kilometer ten zuiden van de hoofdstad. Een woordvoerder van de Sandinisten verklaar de dat zij nu zullen proberen de hoofdstad „in een tangbe weging te nemen". Volgens politieke kringen heeft gene raal Somoza tot nu toe zijn wapens betrokken uit IsraëL GENEVE Op 20 en 21 juli zal in Genève een internationale ministers-conferentie wor den gehouden over het vraagstuk van de bootvluchtelingen. De conferentie een ini tiatief van VN-secretaiis Waldheim zal worden bijgewoond door ongeveer zestig lan den. De landen die een uitnodiging hebben ontvan gen, zijn ofweel direct betrokken bij het pro bleem, ofwel het zijn „donor-landen", die die zorgen voor financiële steun of voor het uit eindelijk opnemen van de vluchtelingen. De Asean-landen (Maleisië, Singapore, de Fi lippijnen en Indonesië) hebben zaterdag op Bali een resolutie aangenomen, waarin een dringend beroep op Vietnam wordt gedaan de eigen verantwoordelijkheid voor de vluchtelin gen te aanvaarden en de massale uittocht te beëindigen. Overigens heeft Vietnam gisteren bij de West- duitse ambassadeur in Hanoi geprotesteerd te gen de hulp die twee Westduitse schepen heb ben verleend aan twee boten Vietnamezen die het land hadden verlaten en voor de kust in moeilijkheden raakten. De Vietnamese marine had zelfs waarschuwingsschoten afgevuurd op de Westduitsers. Daartegen had de Westduitse regering zaterdag al geprotesteerd bij Hanoi. De Vietnamese regering zei in het protest van zondag dat het incident bewees dat het bui tenland de Vietnamezen aanmoedigt en helpt bij hun vertrek. Gezien de slechte internatio nale reputatie van zijn be wind, ondervindt Somoza steeds meer moeilijkheden bij zijn wapenaankopen. Hij zou nu opnieuw wapens uit Israël krijgen, maar dit wordt door het Israëlische ministerie van defensie ontkend. De bijeenkomst van de Nica raguaanse Nationale Vergade ring waarin naar geruchten wilden het aftreden van So moza bekend zou worden ge maakt, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Somoza zou de Verenigde Staten te verstaan hebben gegeven dat hij niet aan aftreden denkt zo lang er geen garanties zijn dat zijn li berale partij sleutelposities behoudt in een nieuw te vor men regering. KLM neemt leiding van Nigerian Airways over LAGOS Het Nigeriaanse ministerie van burgerlucht vaart heeft de voltallige di rectie van de Nigeriaanse luchtvaartmaatschappij Nige rian Airways ontslagen en de bedrijfsleiding voor de duur van twee jaar in handen ge geven van de KLM. Neder landers zullen nu alle lei dinggevende functies in han den krijgen, onbekwaam per soneel zal worden ontslagen en de rest zal een opleiding van de KLM krijgen. De ingreep volgt op voortdu rende klachten over de onbe trouwbaarheid en de slechte service van Nigerian Airways, die wel met de beste toestel len vliegt Tussen de KLM en deze luchtvaartmaatschappij bestaat al enige tijd een sa menwerking met name op het gebied van de opleiding van personeel en het onderhoud vandeBoeing-747. Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag de benoeming van veertien nieuwe kardinalen af gerond door hen plechtig de rode kardinaals bonnet op te zetten. De foto toont de nieuwe kardinalen op het moment dat zij hun ge hoorzaamheid betuigen aan de kerk. De paus was tijdens de plechtigheid zichtbaar ver moeid. Sinds hij zijn ambt op zich nam is hij al tien kilo afgevallen en men heeft hem al dringend aangeraden rust te nemen of zijn werkritme terug te draaien. Half juli zal hij met vakantie gaan in Castelgandolf o. LOURDES - In de ondergrondse toord Lourdes zijn bedevaartgangers basiliek van St zaterdag getuige Pius X in het geweest van een Franse bedevaar- wonderlijk voor val: een 58-jarige man die sinds 18 maanden aan een zijde verlamd was, stond op uit zijn rolstoel, liep het schip door en ging zitten onder het publiek. Het voor val gebeurde tij dens de gebeden voor de zieken on der leiding van pa ter Emiliano Tar- diff uit de Domini caanse republiek. CAIRO Egypte heeft geen bezwaar tegen hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten, gelijktijdig met de Egyptisch-Israëlische besprekingen over Palestijns zelfbestuur. Als de Palestijnen weigeren deel te nemen aan het Egyptisch- Israelisch overleg over zelfbestuur voor de westelijke Jordaan- oever en de strook van Gaza zou deze kwestie in Genève of op een ander internationaal forum besproken kunnen worden. Dit heeft de Egyptische minister voor buitenlandse zaken, Boutros Ghali, gisteren gezegd. Egypte en Israël zoeken nog naar een formule voor een uitno diging aan de Palestijnen, maar het staat nog lang niet vast, dat dezen op de invitatie zullen ingaan. De Egyptische minis ter verwachtte, dat zij wel zullen deelnemen, zodra ze zien, dat het overleg tot positieve resultaten leidt Het Israëlisch kabinet heeft gisteren besloten de bombarde menten op nederzettingen van Palestijnse guerillastrijders in Zuid-Libanon voort te zetten, ondanks het luchtgevecht met Syrische vliegtuigen vorige week. COMMUNIQUE VAAG OVER MENSENRECHTEN SEOEL President Carter heeft gisteren een nieuw vre desplan voor Korea gelan ceerd. Het plan voorziet in een bijeenkomst van Zuid- Korea, Noord-Korea en de Verenigde Staten, „als een eerste stap naar het opbou wen van een blijvende vrede in Noordoost-Azië". Dit blijkt uit een gezamenlijk commu niqué, uitgegeven na afloop van het driedaags bezoek dat de president van de VS aan Zuid-Korea heeft gebracht Het plan was dat Carter na zijn bezoek drie dagen vakan tie zou nemen op Hawaii; hij vloog echter direct door naar Washington om daar bespre kingen te voeren over de ge volgen van het olietekort In het 21 punten tellende communiqué dat Carter en zijn Zuidkoreaanse collega Park Tsjoeng-Hee het licht deden zien wordt met geen woord gerept over de defini tieve terugtrekking van de (nu nog) 30.000 man Ameri kaanse troepen uit Korea. In het communiqué stond wel dat Amerika's bereidheid om Zuid-Korea in geval van oor log te verdedigen, onaangetast blijft In de slotverklaring wordt zeer vaag gesproken over de mensenrechten. President Park had een eerdere aanval op dit punt al verdedigd door te wijzen op de omstandighe den waarin zijn land verkeert Carter heeft wel zijn zorg over de mensenrechten in het land uitgesproken. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst met twaalf kerkelijke leiders onder wie enkele felle critici van Parks regering. Minister Vance van buyitenlandse za ken sneed het onderwerp aan door een lijst met honderd namen te overhandigen aan zijn Zuidkoreaanse collega, met het verzoek deze mensen zo snel mogelijk in vrijheid te stellen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5