Ziekenhuizen integreren activiteiten kankerbestrijding 9, We kunnen hier alles maken99 Vrouwenorganisaties vragen opnieuw betere huisvesting Benaming „Moeder MAVO" dekt lading geheel niet Leiden geeft geen ww bij part-time werk Kraaierbrug nog enkele jaren invalide OPRICHTING VAN STICHTING INTEGRAAL KANKERCENTRUM WEST STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUL11979 PAGINA 3 negen wordt het programma uitgezonden, waarbij de trainer van Haarlem spelleider is. De ,JEngeIse Neder lander" stelt vragen op allerlei gebied, die volgens de regels van het voetbalspel beantwoord moeten worden rschot op doel", "hoekschop"enz.) Via nederland 2 kan bekeken worden of de studenten van de sleutel- of van de domstad met de eer gaan strijken. Voor Leiden ne men deel Bert Groenewoud, Diderok Klop, Carolien Piso en Frans van Capelle. Promoties Onlangs zijn aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot Doctor: H.A.G. Braakhuis uit Nijmegen, cum iaude tot Doctor in de Wijsbegeerte: J. Davelaar uit Leiden tot Doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen; W.L.Ch. Rutten uit Leiderdorp tot Doctor in de Wiskunde en Na tuurwetenschappen; E. van der Meijden uit Voorhout tot Doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen; D.J.A. Crommelin uit Leiden tot Doctor in de Wiskunde en Na tuurwetenschappen; F. Beukers uit Leiden tot Doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen. SCHEIDENDE WERKPLAATS CHEF NATER VAN MSTRUMENTMAKERSSCHOOL: De eerste (Leidse) diploma-uitreiking aan vol wassenen die het examen volgend op de dag cursus MAVO en HAVO succesvol hebben af gelegd, werd door DJ. van Kooten, rector van de dag- en avondscholengemeenschap,, Boer- haave", zaterdagmorgen aangegrepen om nu „voor eens en voor altijd" af te komen van het begrip „Moeder MAVO". Een benaming die, naar de mening van Van Kooten de la ding beslist niet dekt „Vanzelfsprekend zijn er moeders onder de cursisten, maar ook niét moeders en mannen volgen de opleiding. Daarbij heeft de term „Moeder MAVO" een wat denigrerende klank gekregen, volkomen ten onrechte naar mijn idee." Dat de 63 geslaagden voor het diploma MAVO en de groep van 22 die de HAVO-op- leiding voltooiden zaterdag toch „apart" in het zonnetje werden gezet had dan ook duidelijk andere redenen. Met name de goede sfeer on der de cursisten speelde bij de beslissing, deze groep van de avond-leerlingen te „splitsen" een grote rol. Overigens boekten zowel de MAVO- als de HAVO-kandidaten opmerkelijke resultaten. Van Kooten: „Want uitzonderlijk mag je het wel noemen als bij de MAVO-gangers 95 pro cent van de cursisten en van de HAVO-kandi daten 100 procent slaagt" Een eindstation be tekent het nu behaalde diploma voor meer dan de helft van de geslaagden trouwens be slist niet Eenendertig „leerlingen" meldden zich tot nu toe al aan voor vervolgcursussen HAVO, Atheneum en MEAO. Vooral die laat ste richting werd door Van Kooten benadrukt De rector noemde die (voorlopig nog gedeelte lijk op de avond plaatsvindende) opleiding „bijzonder praktisch met veel mogelijkheden op vervolgstudies". Als voorbeelden haalde Van Kooten de sociale academie en lerarenop leidingen aan. nieus gemaakte schroef met vierkan te schroefdraad en een bijpassende moer, een dienblad voor de koffie en een grote scheepstoeter, waarmee de heer Nater de leerlingen tot meer aandacht maant. In de koffiepauzes wordt er over de meest uiteenlopen de zaken gesproken. Er is interesse voor van alles. Pick-up elementen worden onderzocht om te zien hoe die nu precies werken en er wordt over motoren gesproken.( De heer Nater is er nog steeds trots op dat hij ruim 135.000 kilometer op zijn motor van voor de oorlog heeft afge legd en altijd alles zelf heeft kunnen repareren). De moer blijkt een raad seltje te zijn met de vraag: Hoe wordt die gemaakt Voor het ant woord is een inventieve geest nodig en dat is precies wat Nater door de jaren heen heeft willen bevorderen. Vorige week was de laatste week dat hij „zijn" leerlingen nog de les las. Bij de afscheidsreceptie kwamen vele honderden bekenden, oud leerlingen, collega's, oud collega's en mensen van het laboratorium hem de' hand schudden. De stroom van speeches vol lofbetuigingen kwam haast niet ten einde. Aan vele anekdotes werd gerefereerd en cadeau's werden over handigd. Vervelen zal de heer Nater zich niet nu hij de school verlaat Hij wil weer eens gaan schilderen, maar vooral met zijn kleinkinderen spelen want dat vindt hij fantastisch. LEIDEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zoekt met de Leidse Vrouwenraad naar een geschikt onder komen. De huidige behuizing in het voormalige Marinecomplex, waarvan de huur in de loop van 1980 eindigt, kan aan de Leidse vrouwen niet de ruimte bieden die nodig is voor de vele aktlvi- teiten ter ontplooiing en emancipatie van de vrouw. De twee organisaties hebben gezamelijk het gemeentebestuur om een oplossing gevraagd. Daarbij heb ben zij kennelijk de positieve houding van het college ten aanzien van de ver langens van het Leids Vrouwencafé in het achterhoofd. Het is overigens de tweede maal, dat de vrouwen bij de ge meente aankloppen. Ditmaal schrijven de organisaties bereid te zijn met ande ren één pand te delen. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen telt ruim zeshonderd leden in de zestien klubs; de Leidse Vrouwenraad is een overkoepeling van twintig organi saties. De vrouwen hebben nu de be schikking over twee zaaltjes waarvan de „grote" zaal in vergaande staat van ver val is. Bovendien blijkt in de praktijk dat de zalen in de avonduren niet te ge bruiken zijn, daar de zaal naast de ruim ten van de vrouwen, verhuurd is aan de Katholieke Harmoniekapel die hier oe- fent. De vrouwenorganisaties kampen derhal ve met een groot gebrek aan plaats voor de aktiviteiten die nu provisorisch in verschillende ruimten over de stad of bij de vrouwen thuis gehouden worden. Uit breiding van de aktiviteiten is onmoge lijk. Zo moeten wensen als een crèche tijdens de bijeenkomsten en een doku- mentatiecentrum in de vrieskist blijven liggen. Degenen, die hun vaarvakantie in het water zagen vallen doordat het verder varen hen door de Kraaierbrug werd belet, kunnen weer serieuze vakantieplannen gaan maken, want de verminkte brug wordt hersteld. De laatste herstelwerkzaamheden aan de Kraaierbrug hadden in 1922 plaats. Omdat de oude brug door de jaren heen roestaf- zetting vertoonde, nam de gemeente het be sluit om de voetgangers niet nodeloos in gevaar te brengen en zo werd de brug inva lide door demontatie van het bovengedeelte. Deze maatregel had wel tot gevolg, dat de brug tot op heden niet meer ophaalbaar is. Maar in het kader van de verbeteringsplan nen voor de wijk Pancras Oost middels de Interim Saldo Regeling, kan nu ook de Kraaierbrug hersteld worden. Het streefjaar voor restauratie van de brug is 1984. onder leed vond ik dat altijd goed omdat de jongens daar natuurlijk ook van leren, maar ik heb altijd verboden dat er vuurwapens in de werkplaats kwamen. Ze mochten wel een onderdeel meenemen ofzo dat vervangen of gemaakt moest worden. Veertien dagen geleden nog was er een vreselijke knal in de werkplaats en ik dacht eerst dat er iets uit een draaibank was gevlogen, maar ik kon niets ontdekken. Even later ont dekte ik een wit gezicht bij een draaibank en bij een nader onder zoek bleek dat die jongen heel vak kundig een jachtkogel uit elkaar had gehaald. Het het lukte hem maar niet om het slaghoedje te verwijde ren. Uiteindelijk had hij maar beslo ten die eraf te slaan. Normaal tel ik bij dit soort zaken eerst tot tien, maar nu dwong ik mezelf tot hon derd te tellen. Daarna stuurde ik hem de tuin in met de mededeling dat hij die maar moest opknappen, want ik vond wel dat hij gestraft moest worden. De rest van de dag heb ik hem daarin bezig kunnen houden, terwijl de andere jongens steeds naar buiten keken of hij al opschopt. Dat vind ik dan voldoende straf. Tenslotte heb ik hem uitgelegd dat wat hij deed best gevaarlijk was. De volgende dag ben ik het hele voorval vergeten en hoor je me er ook nooit meer over. Dat werkt uit- LEIDEN Op de hoek van de Leidse Nieuwsteeg en het Ra penburg staat een vreemd gebouwtje. Er lopen jongens ge kleed in stofjassen, professoren met vestrooide blik studen ten en doodgewone mensen in en uit Af en toe waagt fe- mand het om door de vrij hoog geplaatste ramen naaf binnen te kijken en ontwaart dan een ruimte vol draaibanken, boor- en freesmachines en ander ondefinieerbaar gereedschap, mate rialen en apparaten. Voor de leek een immense chaos. Voor het meer geoefende oog echter een uitstekend uitgeruste werkplaats. In deze werkplaats is het mogelijk werkelijk ie der apparaat te maken. Dat heeft in ieder geval de baas in deze werkplaats de afgelopen 40 jaar bewezen. Deze baas, de heer H.R. Nater (66), werkplaatschef, leraar en deskundige op velerlei technisch gebied heeft deze werkplaats na ruim 40 jaar ver laten. Hij heeft niet alleen de werk plaats verlaten maar ook de school waar hij theorieles gaf over materia len, gereedschappen, apparaten en instrumenten. Die school is de Leidse Instrumentmakersschool, gevestigd in het Kamerlingh Onnes laboratorium. De leerlingen op deze school komen uit heel het land en soms van daar buiten omdat deze school uniek is. Hen wordt geleerd om precisie-in- strumenten voor laboratoria te ma ken. Zij leren dit in de praktijk in een werkplaats en krijgen daarnaast de theorie. Een goed instrumentma ker is in staat op technisch gebied alles te maken wat een mens maar bedenken kan en de heer Harry Na ter is zo'n goed instrumentmaker. Hij verlaat nu na 40 jaar de school en het laboratorium. Er is in die veertig jaar natuurlijk veel gebeurd en veel veranderd. Ik heb veel jongens zien komen en gaan, maar als ze het me te bont maakten gaf ik ze gelijk van katoen. Daarom heb ik geen hartkwaal en bijt ik geen nagels. Omdat het hier mogelijk was met enig vakmanschap van alles te maken werden er na tuurlijk ook dingen ten eigen bate gemaakt Zolang het werk daar niet De heer Nater (r.) met een van zijn leerlingen stekend. Die jongen weet dat zoiets niet te flikken is, ik heb er het mijne van gezegd en dan is de zaak af. Dat was dus de eerste keer dat er een vuurwapen in de werkplaats was. Ik ben blij dat er in die veertig jaar nooit ernstige ongelukken zijn voorgevallen, want de meest vreemde dingen zijn in de loop der jaren hier binnengekomen. Je zou alles uit een technische enceclopedie moeten ople zen om ongeveer te kunnen weten wat hier zoal binnen is geweest". Aan de dingen die iri de werkplaats te vinden zijn zou je denken dat een bijzonder groot deel van al die spul len ook nooit meer de werkplaats heeft verlaten. Eéri van de eigen schappen van de werkplaats chef is dat hij nooit iets weggooit. Hij noemt het zelf toch wel een vervelende ei genschap, maar de praktijk 'heeft vaak geleerd dat de door hem be waarde spullen plotseling van groot nut kunnen zijn. Als er in het hele laboratorium een bepaald metaal niet meer te vinden is wordt er een on derzoek ingesteld in de werkplaats van de heer Nater. Die weet dan al tijd uit het blote hoofd waar hij het gewenste stuk metaal moet vinden. Aan verschillende attributen in de werkplaats is de sfeer te tekenen. Zo is er een zeer rommelige koffietafel met foldertjes over pick-up elemen ten, boekjes over motoren, een inge- LEIDEN In totaal 22 ziekenhuizen onder- zoeklaboratoria en maatschappelijke diensten in de regio Leiden, Gouda, Den Haag en Delft hebben besloten hun activiteiten op het gebied van de kankerbestrijding te integre ren. Hiertoe is in Leiden de Stichting Inte graal Kankercentrum West (IKW) officieel op gericht Het is de bedoeling door een hecht samenwerkingsverband van alle betrokken in stanties binnen het IKW een zo goed moge lijk gebruik te maken van de bestaande voor zieningen en mankracht, teneinde een effec tievere aanpak van de kankerbestrijding te bewerkstelligen. Het is de bedoeling, dat de bestaande activiteiten van het Leids Univer sitair Kankercentrum (LUKC) en de Stichting Haagse commissie van de kankerbestrijding in het IKW worden ingebracht. Bij de totstandkoming van het IKW heeft voorop gestaan het streven naar kwaliteitsver betering van de behandeling van de patiënten door interdisciplinair werken en door verbete ring van de research en mogelijkheden tot snellere inpassing van uit research verkregen resultaten. Verwacht mag worden, dat uitbrei ding zal plaatsvinden van de psychosociale hulpverlening aan patiënten en hun omgeving. Bundeling Van groot belang zal zijn het ontwikkelen van o een uniform registratie- en documentatiesys teem van de patiëntengegevens en daarnaast ook het komen tot een gezamenlijke aanpak kerbestrijding beter bespreekbaar te maken. Er zijn reeds intensieve contacten met de vrij- willigersgroep 'Op weg naar herstel'. Deze groep wordt gevormd door vrouwen die een borstamputatie hebben doorstaan en die zich vrijwillig inzetten om lotgenoten onmiddellijk na de operatie met raad en daad bij te staan. artsen en verplegend personeel. Vanuit het IKW zullen verder ok voorlichtingsactiviteiten naar het publiek worden bevorderd, teneinde mogelijkheden en moeilijkheden van de kan- Tot nu toe hielden in de betreffende regio's vooral twee instanties zich bezig met regionale activiteiten: het Leids Universitair Kankercen trum, een research instituut met een groot aanti onderzoeksprojecten en de Stichting Haagse commissie van de kankerbestrijding. Op verzoek van de Nationale Commissie voor de Kankerbestrijding (NCKO) heeft het be stuur van de Leidse medische faculteit in overleg met het LUKC ongeveer twee jaar ge leden informatie verstrekt over de toenmalige activiteiten op het terrein van de kankerbes trijding en een intentieverklaring afgelegd te willen meewerken aan oen betere regionalise ring van de kankerbestrijding. Sindsdien heeft het LUKC in overleg met de Haagse commis sie en de Vereniging Haagse Ziekenhuizen hard gewerkt aan de totstandkoming van een integraal kankercentrum. De nieuwe stichting is gevestigd in Leiden. Di recteur is drs J.H.J. Verburg, voorheen direc teur van het LUKC. De directeur gezond- sheidszorg van het Academisch Ziekenhuis Leiden A. Th. Schweizer is voorzitter van het bestuur van de stichting. RAADSLID HES IN VRAGEN: Leidse Jeugd Vakantiebezigheden Ook dit jaar weer worden er uitstapjes georganiseerd voor de Leidse jeugd van vijf tot twaalf jaar oud. Het programma omvat onder meer bezoeken aan Avifauna, Linnaeushof en Drievliet Zwembaden en bioscopen wor den natuurlijk niet vergeten. Per deelnemer kost de reeks van tien uitgaansdagen dertig gulden. Kinderen, die slechts één week mee kunnen gaan, betalen 17,50 gulden. Aan meer kinderen uit één gezin wordt reductie ver leend. Bij de volgende adressen in Leiden kan ingeschre ven worden: Mevr. van Deventer, Tesselschadestraat 7, tel. 767726. Mevr. van der Geyn, Oude Rijn 21, teL 141018. Mevr. Turk Voorstraat 38. Mevr. Vlootman, Utrechtse Jaagpad 27 tel. 144551, tenslotte Mevr. van De venter, Zijllaan 3 in Leiderdorp, tel. 896456. Barry Hughes kwis Een afvaardiging van de Rijksuniversiteit van Leiden is binnenkort op de beeldbuis te zien, als tegenstander van de Rijksuniversiteit van Utrecht in de Barry Hughes kwis. Op het spel staat de "Barry Hughes-trotee"en een prijs van 1000 gulden. Vrijdag 13 juli om vijf voor half LEIDEN Het raadslid me vrouw J.C. Hes (PvdA) heeft het college van B en W schriftelijk enkele vragen ge steld over het onthouden van een uitkering aan een part' time werkende vrouw. Vol gens het raadslid heeft de vrouw recht op een uitkering op grond van de Rijksgroeps regeling Werkloze Werkne mers (RWW). Het bevreemd haar ook, dat de vrouw aan vullende bijstand ingevolge de Algemene Bijstandswet werd geweigerd. Volgens raadslid Hes is door de Kroon eind 1976 vastge steld, dat iemand, die zich voor drie en een halve dag per week vpor het verrichten van werk beschikbaar gesteld heeft, als werknemer in de zin van de R.W.W. wordt aan gemerkt Mevrouw Hes merkt in haar vragen een pikant verschil met het collegepro gram op. In dit program werd gesteld, dat in het be lang van een duidelijk eman cipatiebeleid deelarbeid en zo genaamde tweelingbanen mo gelijk moesten zijn. Is derhal ve de uitspraak tegen de be treffende vrouw niet in strijd met dit uitgangspunt, vraagt het raadslid, waaraan zij de opmerking koppelt dat in een dergelijk geval de voorstan ders van deelarbeid en twee lingbanen weieens goed voor gelicht mogen worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3