Vietnamese kinderen kunnen nog niet geadopteerd worden SYRIË: LUCHTSLAG NIET EENMALIG Teheran wil wapens kwijt en geld terug "Papierziekte" bedreigt Franse bibliotheken VS bereid tot opnemen dubbel aantal bootmensen /I ubbersbiedt excuses aan voor vluchtelingen solo-optreden rond ai f ongres Nicaragua laat aftreden van Somoza onbesproken óndanks ellende in kampen: Senator Byrd voor SALT naar Moskou KORTWEG UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JUN11979 PAGINA 9 larter Irobeert ietsto kjes president Carter in de VS pro- eert het met eet- 0kjes tijdens lunchonder- ireking op' de Ijconomische top Tokio. Op de chtergrond zijn ranse ambtge- oot Giscard d' (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse culturele en wetenschap pelijke wereld is onge rust omdat dezer dagen aan het daglicht is ge komen dat een soort „papierziekte" honderd duizenden exemplaren van kostbare en unieke werken in de Nationale Bibliotheek grotendeels vernield heeft. Deze „ziekte" is het gevolg ervan dat men rond 1870 begon zekere zuren in de papiervervaardi- ging te verwerken en de chemische reactie daar van blijkt nu na een eeuw hoogst zelfvernie tigend te zijn: 670.000 exemplaren zijn al ge deeltelijk vernield even als? miljoen folio's. Indien het ingrijpen waarmee begonnen is en waarvoor een eerste be drag van tien miljoen francs (ongeveer vijf miljoen gulden) beschik baar gesteld is, niet doeltreffend of afdoend mocht blijken, zullen over vijf jaren vijf mil joen boekwerken on bruikbaar zijn en over 25 tot 30 jaren al de boeken, manuscripten, tijdschriften, folio's, prenten enz. van de laat ste honderd jaren die de Nationale Bibliotheek bezit In andere afdelingen van de bibliotheek wor den 7 miljoen exempla ren van periodieken 338.000 muziek-documen ten, 2.600.000 steendruk ken etsen, 31.000 recen tere manuscripten en 36.000 kaarten met het zelfde lot bedreigd. Het verschijnsel is niet tot Frankrijk beperkt en soortgelijke problemen doen zich voor in de Li brary of Congress in Washington, de British Library in Londen en de Staatsbibliotheek in München. Een commissie om de schade te bestuderen en de mogelijkheden van redding te onderzoeken werd ongeveer een jaar geleden in Parijs in het leven geroepen. Zij bracht begin van dit jaar haar rapport uit en nu is het reddingsplan opgesteld met het verle nen van het krediet van tien miljoen francs voor 1980. Men maakt een be gin met een reddingso peratie die over tien ja ren zal lopen en men begint met de werken uit de afdeling „gedruk te exemplaren" die stammen uit de periode 1875-1960. Inmiddels zijn daarvan twee miljoen exemplaren onderzocht: 550.000 bleken in goede staat te verkeren en 1.450.000 waren min of meer aangetast of zwaar beschadigd. Zoals gezegd moet de oorzaak van de „papier epidemie" gezocht wor den in de zuren, die men tussen 1870 en 1875 aan de papierpulp begon toe te voegen. Rond die tijd begon men papier van houtvezels te ver vaardigen, terwijl vóór die tijd lompen als grondstof gebruikt wa ren. Als gevolg daarvan vergeelt het papier snel en wordt broos en scheurt en schilfert snel. Dp e "lpEN' HAAG „Tussen de honderd- Ij^ luizenden Vietnamese vluchtelingen uei" itten waarschijnlijk wel kinderen efk!|onder ouders die in Nederlandse walezinnen welkom zijn. De moeilijk- zijn ieid is echter dat er geen adminis- ratie bestaat, waardoor wij niet na len unnen gaan, of de ouders van een ind inderdaad niet meer leven. Het Jlei> evolg is dat we de kinderen nog on' liet kunnen helpen; maar als we te tM ang wachten is het misschien te d,iat", aldus Drs. J. van Deth, direc- of eur van de Stichting Nederlands ior- lureau voor Interlandelijke Adoptie ter- n Jeugdwelzijn (B.I.A.). 9. >e beslissing van de Maleise regering alle t in ieuwaankomende Vietnamese bootvluchtelin ge,, en weer de zee op te sturen, heeft veel Ne- erlandse ouders ertoe gebracht het B.I.A. te ellen om zich aan te melden als aspirant- doptief-ouder, zoals dat in vaktermen heet. Iet gaat veelal om ouders die niet op de i oogte zijn van het feit dat het bij adoptie U aak drie of vier jaar kan duren voordat het 1 o fel begeerde kind in de armen gedrukt kan t worden. lp Iet B.I.A. heeft namelijk te maken' met ellen- ange wachtlijsten en de ouders die nu bellen ;omen onderaan de lijst te staan. Jaarlijks nelden 2500 mensen zich aan als adoptief-ou- ler, 1200 kinderen komen jaarlijks voor adop tie naar Nederland. voor de Vietnamese vluchtelingen worden •een andere maatstaven gehanteerd dan voor idere buitenlandse kinderen. Van Deth: .Mevrouw Haars, verantwoordelijk voor het Vreemdelingenbeleid, heeft zaterdag avond in een tv-uitzending gezegd dat de nor men voor adoptie versoepeld worden, maar dat houdt alleen in, zoals ze trouwens ook al zei, dat nu ook kinderen boven de leerplichti ge leeftijd geadopteerd kunnen worden. Nor maal gesproken moet een kind nog onder die leeftijd zijn". Maar het kan nog tijden duren voordat de eerste Vietnamese kinderen in Nederland zul len arriveren. De situatie in de kampen is chaotisch, er is geen administratie en er is geen contact tussen de kampen onderling. Op die manier is het erg moeilijk om na te gaan of een kind inderdaad zonder ouders zit. En die kennis is van levensbelang, want het mag niet voorkomen dat het B.I.A een kind aan aspirant-adoptief-ouders toewijst en een paar weken later een brief van Vietnamese ouders krijgt die hun kind kwijt zijn. „Het gebeurt dat vader en moeder in verschil lende boten stappen om op die manier de kans groter te maken dat één van hen beiden in leven blijft en dat gegeven bemoeilijkt alles nog eens extra", aldus Van Deth. In juli vertrekken drie ambtenaren naar de vluchtelingenkampen om te kijken welke Viet namese gezinnen door Nederland opgenomen kunnen worden. Zij krijgen daarbij de taak om te zoeken naar een oplossing voor al de problemen die adoptie van Vietnamese kinde ren tot nu toe onmogeljk maakt. Financiële adoptie, zoals bijvoorbeeld via het Foster Parents Plan, is volgens Van Deth niet van toepassing op de bootvluchtelingen. Ge richte financiële steun kan wel gegeven wor den via het Comité Bootvluchtelingen. TOKIO De Verenigde Staten zuilen het aantal Indochinese vluchtelingen dat zij willen opnemen in 1980 verdubbelen tot veertienduizend per maand, zo heeft president Carter gisteren verklaard in Tokio waar hij de economische topconferentie bijwoont Zijn toezegging volgde onmiddellijk nadat de op de topconferentie aanwezige zeven landen hadden beloofd meer te doen voor de uit Vietnam afkomstige bootmensen. Carter was overigens de enige regeringsleider die met concrete toe- zeggingen kwam. De topconferentie deed een beroep op de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, een internationale conferentie over de vluchtelingen te orgraniseren, die dan op 20 juli in Genève zou moeten beginnen. Amerikaanse functionarissen zei den te hopen dat Vietnam zelf daar ook bij zal zijn. Tussen Vietnam en Maleisië is gisteren geen overeenstemming bereikt over voorstellen tot oplossing van het probleem. Viet nam had een plan van zeven punten aan Maleisië voorgelegd, waarin het ondermeer voorstelde inwoners van dat land toe te staan te vertrekken voor gezinshereniging of om andere huma nitaire redenen, afhankelijk van de bereidheid van andere lan den om mensen op te nemen. Volgens Maleisië is het plan niet breed genoeg. Het stelde voor door de Verenigde Naties vluch telingenkampen in Vietnam in te richten, een voorstel waaro ver Vietnam weinig enthousiast kon zijn. Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG CDA- ractievoorzitter Lub- fcrs heeft in een brief ian zijn collega's van gJvdA en VVD zijn ex- Buses gemaakt voor het Splistisch CDA-optreden gisteren met een plei dooi aan de regering om zeker nog driedui zend bootvluchtelingen in ons land op te ne men. Zoals gemeld hadden de Kamerleden Ploeg (WD) en Van den Bergh (PvdA), die sa men met het CDA-lid Gualtrie van Weezei de werkgroep Bootvluchte lingen vormen, hun te leurstelling uitgesproken over het feit, dat het CDA buiten de werk groep om met een eigen voorstel was gekomen, waardoor de menselijke tragedie van de boot vluchtelingen toch weer in het poilitieke vlak werd getrokken. De leden van de werk groep hebben hun par tijgenoten in de ge meenten gevraagd te onderzoeken of er daar plaats is voor opvang en huisvesting van Viet namese bootvluchtelin gen. Dat onderzoek dient te geschieden in samenwerking met ver tegenwoordigers van an dere politieke partijen, kerken en maatschappe lijke instellingen. Pas als duidelijk is tot wel ke inspanningen en op offeringen de Neder landse bevolking bereid is, kan worden vastge steld waar de grenzen van het mogelijle liggen, aldus de werkgroep Ook het Nederlandse Rode Kruis heeft de re gering gevraagd meer Vietnamese vluchtelin gen in ons land toe te laten. Daarbij moeten de meest kwetsbare groepen voorrang krij gen. Het Rode Kruis heeft voor de opvang zowel het vrijwilliger- sapparaat, het eigen hospitaalschip en twee tehuizen als materiele steun toegezegd. Inval bij Mitterrand Franse politieman nen hebben giste ren het Parijse hoofdkwartier van de socialistische partij van Fran cois Mitterrand opengebroken. Eerder had vanuit dit gebouw een radio-uitzending van een toespraak van Mitterrand plaats gehad, waarin de partij leider protesteerde tegen de over heersende plaats van de regering in de media, en tegen de beper king van de fun damentele vrijhe den in Frankrijk. Na de uitzending via een piraten zender verscheen de politie en brak de deur van het gebouw open op zoek naar de zen der. Later werden partijleden door de politie opge bracht. Griekse afgevaardigde bij EG niet zuiver bevonden BRUSSEL (AP) EG-functionarissen hebben gisteren ver klaard dat zij de kandidatuur van de door Griekenland voor gestelde permanente afgevaardigde bij de gemeenschap in be raad houden aangezien deze dienst deed ten tijde van het ko lonelsregime. De kandidaat, de carrièrediplomaat Stavros Roussos. is op het moment gestat.oneerd in Londen. De Griekse regering stelde hem voor ter vervanging van ambassadeur Stephane Statha- tos. WASHINGTON (Reuter) De leider van de Democrati sche Senatoren, Robert Byrd, is gisteren naar de Sovjet- Unie vertrokken om de rol van de Senaat voor het ratifi ceren van het nieuwe Salt-ak koord (ter beperking van de strategische bewapening) toe te lichten. Zijn reis volgt na waarschu wingen van Sovjet-leiders dat elke poging het verdrag te wijzigen, verdere SALT-be- sprekingen zou torpederen. Een dergelijke verklaring van minister van buitenlandse za ken Andrej Gromiko bracht verscheidene senatoren er toe te antwoorden dat de Senaat niet zou buigen voor Sovjet- dreigementen. Steun voor Carter inzake Rhodesfé WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse huis van Afgevaardigden heeft giste ren, donderdag, een poging van de Republikeinse partij getorpedeerd om president Carter te dwingen het han delsembargo tegen Zimbab we-Rhodes ië op 1 december op te heffen. Dit gebeurde door middel van een amendement dat met 242 tegen 147 stemmen werd ver worpen. Het resultaat van de stem ming is een overwinning voor de regering Carter die wil dat de sancties tegen Zimbabwe- Rhodesië worden gehand haafd zolang dat in het be lang van Amerika is. JERUZALEM De Israëlische premier Be gin heeft Syrië gisteren gewaarschuwd niet opnieuw tussenbeide te komen bij Israëlische luchtaanvallen op bases van Palestijnen in Zuid-Libanon. „Damascus moet weten dat het zich niet moet mengen in onze menselijke missie van het verdedigen van ons volk". Maar Begin voegde eraan toe dat Israël „geen botsingen met Syrië wenst". Syrië heeft gisteren evenwel laten weten dat zijn besluit om de Israëlische acties tegen Palestijnse doelen in Libanon te bestrijden „niet tijdelijk en niet eenmalig" was. Woensdag hebben Israëlische en Syrische ge vechtsvliegtuigen een luchtslag geleverd, waar bij in elk geval enkele Syrische toestellen wer den vernietigd. Volgens een Syrische piloot zouden twee Syrische troepen vanaf de grond zijn geraakt, kennelijk dus door Palestijnse luchtverdediging. De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga hebben gisteren het mandaat van de 30.000 man sterke Arabische vredes macht in Libanon met zes maanden verlengd. De Arabische vredesmacht kwam in 1976 tus senbeide om een eind te maken aan de bloe dige Libanese burgeroorlog. Van die vredes macht zijn momenteel alleen Syrische troepen overgeblevea aeen oegang ot de VS eze 32-jarige bi- ixuele Duitser, arl Kinder, is de legang tot Ame- ontzegd in evolge een uit 952 daterende nmigratiewet, dat vreemdeling, ahept is met sychopathische lersoonlijkheid et land niet mag innen komen", inder was op naar Minnea- om daar met Ijn toekomstige rouw zijn huwe- te regelen. lonnie Mulder wil nieuwe )artij oprichten 'RETORIA (Reuter) Dr. Connie Mulder, de voormalige !uidafrika"anse minister van informatie die moest aftreden -haar aanleiding van het informatieschandaal, wil in de politiek I terugkeren en mikt in eerste instantie op oprichting van een ieuwe politieke partij. luider en twee andere voormalige parlementsleden kwamen /oensdagavond in Pretoria bijeen voor het oprichten van een 21 ommissie die de stichting van een politieke partij moet voor bereiden. De partij-in-wor ding heeft nog geen naam, maar aar politiek zal rechts van de huidige regeringspolitiek zijn. TEHERAN (DPA) De regering van Iran wil gevechtsvlieg tuigen en wapens die onder het bewind van de Sjah in Ame rika gekocht waren aan dat land teruggeven. De miljarden die ervoor zijn betaald wil zij terug. Volgens persberichten in Teheran is een delegatie uit de Verenigde Staten met de nieuwe Iraanse machthebbers over deze zaak in onderhande ling. Iran zou de Amerikanen voor de keus stellen de wapens terug te nemen of zich er bij neerleggen dat zij aan derde landen worden verkocht Bij de onderhandelingen zou het voornamelijk gaan om 77 bommenwerpers van het type F-14 en ongeveer duizend mili taire hefschroefvliegtuigen, waarvoor het Iran van de Sjah destijds ruim zeven miljard gulden heeft betaald. De minister van buitenlandse zaken van Iran, Ebrahim Yazdi, heeft bovendien gezegd dat verdere moeilijkheden zijn te ver wachten in de Iraans-Amerikaanse betrekkingen, tenzij de Ver enigde Staten hun buitenlandse politiek aanpassen aan de Isla mitische werkelijkheid die nu in Iran bestaat De 47-jarige kankerspecialist Yazdi keerde in januari na een langdurige ballingschap samen met Ayatollah Chomeini terug naar Iran. Hij bevestigde dat zijn land opschorting overweegt van Irans belangrijkste verdragen, met de Verenigde Staten (van 1959) en met de Sowjet-Unie (van 1921), en verklaarde dat Iran „positieve neutraliteit en niet-gebondenheid" nastreeft van Irans Sabotage in Zweeds ziekenhuis In een Zweeds hospitaal heeft zich weer een geval voorge daan van ai dan niet vermeende sabotage. Verpleegsters van de kraamafdeling van het Lowenstromskaziekenhuis even ten noorden van Stockholm hebben ontdekt, dat een levering van spenen, luiers en spuitjes was schoongemaakt met een schoonmaakmiddel, waarvan zij vermoeden dat het giftig was. Het pakket was afgegeven door een zaalknecht, die thans voortvluchtig is. Met hetzelfde giftige middel, gevisol, zijn af gelopen herfst 16 oudere personen in een ziekenhuis in Zuid- Zweden om het leven gekomen. Op de foto: twee verpleeg sters met het pakket waarin de giftige spullen verpakt waren. gANAGUA De speciale zitting van het Nicaraguaanse congres ter bespreking van de jurgeroorlog in het land is gisteravond geëin- |»fd zonder de geringste aanduiding dat ge- Kraal Somoza zal aftreden. De voorzitter tan het Huis van Afgevaardigden, Urcuyo Halianos, zei na afloop dat de kwestie van ^et aftreden van de president niet ter sprake was gebracht, maar dat men zich slechts met de gewelddadigheden in bet land had bezig gehouden. Het aftreden van Somoza is wel onderwerp van gesprek tussen de Verenigde Staten en de door de Sandinisten gesteunde voorlopige re gering. De contacten vinden zowel in Washing ton als in Managua, de hoofdstad van Nicara gua, en in Panama plaats. Amerikaanse krin gen in Managua zeiden dat de Amerikaanse ambassadeur gisteren een krachtige brief van president Carter aan president Somoza had overhandigd, waarin Carter hem „uit naam van de mensheid en omwille van het land" vroeg af te treden. In een reeks vraaggesprek ken herhaalde Somoza gisteren dat hij tegen elke prijs aan de macht zou blijven. Ongever 1500 Sandinistische guerrillastrijders en hun tienervrijwilligers zijn gisteravond uit het oostelijk deel van Managua weggetrokken teneinde de burgerbevolking een verder bom bardement van de zijde van de Nationale Gar de te besparen. Zij trokken naar de stad Ma- saya die in handen van de rebellen is. EHBO-diploma's Rip se schooljeugd RIJP WETERING Met een handdruk en een persoonlijk woordje overhandigde burge meester Bol ten gisterochtend aan alle dertig zesde klassers van de SL Jozefschool te Rijpwetering het EHBO-A-di- ploma. Het was de eerste keer in Alkemade dat de la gere schooljeugd een cursus EHBO heeft kunnen volgen. De burgemeester zei dan ook blij te zijn dat Rijpwetering van nu af aan verzekerd is van „goede hulp". De cursus, die 10 lessen om vatte, werd geleid door kader- instructrice mevrouw Steen- voorde, die eveneens in Rijp wetering woont Ook in het komend schooljaar hoopt zij weer op verschillende scholen actief te kunnen zijn. Nadat alle leerlingen (op de zieke Albert Semp na) hun diploma hadden ontvangen vroeg burgemeester Bolten of er nog iemand een vraag aan hem wilde stellen. Na lang geaarzel kwam de eerste vraag: „Hoe lang bent u bur gemeester?" En nadien volg den er spoedig meer vragen zodat de leerlingen over ver schillende kanten van het burgemeesterschap werden geïnformeerd. De namen van de geslaagden zijn: meisjes, K. E. Aker boom, M. Boere, M. C. Caste- lijn, J. A. Dekker, M. C. G Fennes, I. M. G. v.d. Geest, J. C. M. v. Haastregt J- G. M. Hogeboom, C. C. Jansen, J. v.d. Kleyn, E. H. J Koot, C. A. M. Nederstigt, B. G. G Oomen, M. v.d. Poel, E. A Rotteveel. M. A. Straathof. H. M. Vaneman, J. M. Verhaar, B. Waasdorp, C. C. Wesse lingh, S. T. A. Zandvliet, Jon gens: A. P. A. Bakker, E. J P. v.d. Geest, R. A. H. Hoge boom, P. G. Koek, J. J. v.d. Poel, L. C. v. Scheppingen, A. N. M. Semp, R. L. M. v.d. Star, D. J. C. Wolvers. Boot in brand LEIDSCHENDAM Een op een trailer bevestigde boot in de Merellaan in Leidschen- dam is vannacht afgebrand. De toevallig voorbij komende politie ontdekte de brand en maakte een aanvang met de bluswerkzaamheden. De brandweer heeft de brand tenslotte nageblust De brand is waarschijnlijk aangestoken. De schade bedraagt ongeveer 6500 gulden. ZOETERWOUDE - De laat ste aktiviteit voor de zomer vakantie van de KPJ is het jaarlijks terugkerende water festijn. Voor het eerst zullen er dit jaar ook waterfietswed strijden zijn. Ook is er weer tobbetje varen en boegspriet- lopen. De aanvang is zondag 1 juli om 13.00 uur bij het KPJ home aan de Noord Aa. 's Avonds is daar ook de prijsuitreiking met medewer king van Studio 17, aanvang 20.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN De 19-jarige J. de B. uit Woerden is gistermiddag in Alphen aan den Rijn gewond geraakt bij een verkeersonge luk. Hij werd met hoofdletsel opgenomen in het Rijnoord- ziekenhuis. De Woerdenaar had op de kruising Eikenlaan- Bednjfsweg met rijn auto geen voorrang verleend aan een vrachtwagen die bestuurd werd door een 44-jarige Am sterdammer. De personenauto werd totaal vernield. De scha de aan de vrachtwagen bleef beperkt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9