Stichting Openbare Bibliotheek Leiden streeft naar gelijke service in filialen Garantie tot1992^ Meubelfabriek Oisterwijk EEp VESTIGING MERENWIJK NU AL GROOT SUCCES i Boete voor Nog 7 dagen: merktapijtvoor stuntprijzen! F.van Duuren B.V. 'Wijs op weg' vraagt G.S. om spoed voor project Leidse Baan Kans op restauratie Voorschotense watertoren AGÊTAD/REGIO LEIDSE COURANT LEIDEN Het in november vorig jaar geopende (zesde) filiaal van de Stichting Openbare Bibliotheek Lei den, in de Merenwijk, heeft in de korte tijd van haar bestaan overtui gend duidelijk gemaakt dat er in die Leidse wijk inderdaad behoefte was (en is) aan een dergelijke instel ling. In het eerste half jaar werden vanuit dit filiaal maar liefst 120.000 boeken uitgeleend, een totaal waar mee de Merenwijk zich direct tot de drukste nevenvestiging van de Stich ting heeft gepromoveerd. Een totaal dat nog indrukwekkender kan wor den genoemd als wordt bedacht dat deze vestiging zich in de afgelopen maanden nog niet optimaal aan het publiek heeft kunnen presenteren. Een geringe personeelsbezetting: be tekende dat dit filiaal in de week slechts zes openingstijden kende voor de uitleen van boeken. Een si tuatie waaraan de directie van de Stichting per één september van dit jaar een eind gaat maken. Met in gang van die datum zal het filiaal in de Merenwijk negen openingstij den hebben. Een uitbreiding van openingstijden die volledig past in het door de Stichting in de komende jaren te voeren beleid dat inhoudt dat in elk filiaal een gelijke service aan het pu bliek mogelijk moet zijn. Om dit doel daadwerkelijk te kunnen berei ken, zullen andere bibliolheekvesti- gingen van de Stichting tijden „in moeten leveren". Zo zal het filiaal Zuid-West efen avond kwijtraken, ter wijl ook Plantage en Steenschuur iets zullen moeten inleveren. De di rectie moest wel tot deze keuze be sluiten omdat de andere mogelijk heid (meer personeel aanwerven om tot een even grote service in elk fili aal te kunnen komen) door beschik kingen van het subsidiërende minis terie van CRM vrijwel onmogelijk zijn gemaakt. Een gegeven waar de directie van de Stichting overigens zo langzamerhand wel mee heeft le ren te leven. Wel een nieuw element in de plannen van de openbare Leid se bibliotheek, vormt de instelling van een nieuwe CAO voor biblio theekwerk. Met ingang van één sep tember ook zal personeel van een bi bliotheek „slechts" twee avonden in de week en één zaterdag in de drie weken in actie komen. .Mede door dat CAO-akkoord moes ten we ook tot een nieuwe regeling komen", stelt directeur A. (Toine) de Caluwé. „Een regeling die nogal wat voeten in de aarde heeft gehad, vooral ook omdat die andere oplos sing om meer personeel aan te ne men volledig buiten beschouwing moest worden gelaten." Door het nieuwe schema hoopt de Stichting ook een „spontane groeps vorming" in de hand te werken. Meer dan in het oude schema be staat nu voor de leden van de biblio theek de mogelijkheid ook op rustige ochtenden naar centrale of filiaal te stappen. Ochtenden die dan door het bibliotheekpersoneel meer kunnen worden benut voor het „echte" werk. „De bibliotheek wordt steeds meer een grote uitleenfabriek", weet de Caluwé, „waarin voor het advieswerk nauwelijks meer plaats is. In feite doen we met zeventig man werk dat je kan vergelijken met de arbeid bij een Albert Hein op zaterdagmiddag, terwijl we eigenlijk de bij een speci aalzaak horende rust en tijd zouden moeten kunnen nemen voor ons werk. We hopen door het meer vrij maken van de ochtenden dat werk toch enigszins te kunnen gaan ver richten, al blijft het, ook als die och tenden door bepaalde doelgroepen zouden worden gaan benut, toch be helpen waar het het echte biblio theekwerk betreft. In feite zouden we gewoon zo'n vijftien man erbij moeten hebben om ook daar genoeg aandacht aan te kunnen besteden." Overigens is het de bedoeling van de Stichting het boekenbestand van de Merenwijk binnen enige maanden uit te breiden naar 25.000. Het filiaal dat met 12.000 boeken van start ging, zou dan op gelijke hoogte zijn getrokken met de andere nevenvestigingen van de Stichting, zoals Noorderkwartier, Steenschuur en Zuid-West. Voorts heeft het jongste filiaal net een dui delijk wijziging van opzet ondergaan. Alle uitleenfaciliteiten zijn nu op de begane grond gesitueerd, terwijl krantenzaal, naslag- en studiewerken nu op de eerste verdieping zijn ge plaatst Drukke tijden Nog afgezien van de beweging in de Merenwijk, gaat de Stichting Open bare Bibliotheek Leiden toch drukke Verhoging LEIDEN Met ingang van één september, zal de contributie voor het lidmaatschap van de Stichting Openbare Bi bliotheek Leiden voor enige groepen (mini maal) worden ver hoogd. De groep vol wassenen van 18 tot en met 64 jaar zal acht gulden per jaar moeten gaan betalen (is zesgul- denvijftig), terwijl de 65plussers zonder pas en de CJP-houders één gulden omhoog gaan naar vierguldenvijftig. De jeugd tot 17 jaar mag gratis gebruik blij ven maken van de uit leen-faciliteiten en ook de 65plussers met pas poort blijven op het oude bedrag: één gul den. tijden tegemoet Zo zal de centrale nieuwbouw (van en bij het oude Her enlogement in de Nieuwstraat) vol gend jaar gereed komen, terwijl ook in het Mors kwartier een nieuwe ves tiging zal worden gerealiseerd bij het Diamantplein. Nieuwbouw die nogal wat consequenties met zich zal meeb rengen. Zo zal' de centrale biblio theek aan de Breestraat worden ge sloten, evenals de jeugdvestiging aan de Plantage. Het boekenbestand van beide bibliotheken zal worden over gebracht naar de nieuwe centrale plek in de Nieuwstraat, een verhui zing die niet binnen een dag te ver werkelijken valt Ook zal de Steen schuur als filiaal ophouden te be staan. Het ligt in de bedoeling van de Stichting het (gesaneerde) boeken bestand van deze vestiging over te brengen naar het in het Mors kwar tier te bouwen nieuwe filiaal, waar voor de grond overigens al is aange kocht. Voorzieningen die allemaal in 1980 zullen moeten worden gereali seerd, terwijl de nieuwe vestiging in Noord (bij het clubhuis de Zeven sprong) aan het eind van dit jaar al geregeld moet zijn. „Allemaal zaken", stelt de Caluwé tot slot, „waar het publiek af en toe best wel wat van zal merken. We hopen dan ook op begrip van die zijde als de biblio theek eens een keer gesloten blijkt te zijn. Medewerking van het publiek is zeker in deze fase van ons bestaan op alle fronten erg belangrijk. Van onze kant beloven wij dan dat de sluitingen tot het absolute minimum zullen worden beperkt." gen gokkende caféhouder ld NOOTDORP/KATWIJK J1® Jvereenkomstig de eis van 1 ie officier van justitie heeft 1 ie Haagse rechtbank een 53- jat' arige ex-caféhouder uit Kat wijk veroordeeld tot 750 gul den boete en voorwaardelijk in£ een maand gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar, we- gj gens overtreding van de Wet js op de Kansspelen. In het res- jaj taurant bij de renbaan te i;Vi Nootdorp gaf hij gelegenheid ot gokken, j Zijn goksysteem bleek niet zo j I, erg winstgevend want de eer- buj ste maal leverde hem dat een fors verlies op en de tweede naai greep de politie in. Niet p illeen dat een strafvervolging werd ingesteld, maar door het ,j, Jestuur van de Stichting Ne- ,fj lerlandse Rensport werd ver- - lachte de toegang tot renba- nen in Nederland voorlopig ver verboden en dat vond ver- chte nog wel het ergste, •e paardensport is mijn lust ;n mijn leven", zo verklaarde iij voor de rechtbank. Inbraak in Bollenbad tert NOORDWIJK Inbrekers brachten gisternacht een be- wJ» zoek aan het Bollenbad. Zij forceerden een deur en haal- den uit de kassa een bedrag van honderd gulden aan wis selgeld weg. Verder verschaf ten zij zich toegang tot het restaurant "Dolfijn" door een 3!^ ruit uit de sponningen te ne men. Hier bestond de buit uit een fooienpot met wat klein geld. Kippe jacht levert gebroken been op NOORDWIJK De jacht op „^.ecn kip kostte een 15-jarige scholier uit Noord wijk een gebroken been. De knaap was bij kennissen aan de Zwarteweg op bezoek en probeerde in de tuin een loslopende kip te vangen. De ben rende de weg op, waarop de scholier achter haar aan- Bing zonder op het verkeer 0ver het fietspad te letten. Hij 1Kwam daarbij in botsing met een juist naderende bromfiet- r3*r. •aarbij kwam de jongen te —■allen met bovenvermeld ge- volg. Hij werd naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Tot zaterdag 7 juli duurt de voordeelaktie in Van Duurens nieuwe winkel aan de Hooigracht. Nog precies één week! Profiteer ervan! De nauwkeurigste tapijtlegger van Leiden heeft weer 'n paar konkurrentieloze aanbiedingen voor u: SONNESTA 19^1- hoogpolig tapijt van J59r- voorI* BERBER IdLQ- bijzondere kwaliteit vanl99r- voor■"Twq BLOEMTAPIJT 4Q50 prachtig mooi motief vanü9r- voor Grote kollektie gordijnen, gratis op maat gemaakt. Rolgordijnen vanaf 33,50 Van Duwen doetWüt HOOIGRACHT 18/MIDDELWEG 11 LEIDEN LEIDEN De landelijke organisatie „Wijs op Weg",een groe pering die op komt voor het openbaar vervoer, de fietser en de voetganger heeft een afdeling regio Den Haag/Leiden op gericht. Deze eerste regionale afdeling houdt zich momenteel onder meer bezig met het zogeheten Experimenteerproject Leidse Baan het stimuleren van het openbaar vervoer tus sen Leiden en Den Haag). Men eist van Gedeputeerd Staten van Zuid-Holland een snelle uitvoering van het Experimen teerproject. De landelijke organisatie „Wijs op Weg" opgericht in 1976, wordt gevormd door personen afkomstig uit ondermeer de Ne derlandse Spoorwegen, het Streekbusvervoer, de actiegroep Natuur en Milieu, de Eerste Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB), de actiegroep „Stop Kindermoord" de Vereniging Milieu Defensie, de Vervoersbond CNV, de PvdA, de PPR, het CDA en de Slichting Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER). De eerste twee jaren van haar bestaan heeft de organisatie zich vooral beziggehouden met landelijke ^erkeers- en vervoer sproblemen. Thans wil men zich meer op regionale knelpunten richten. Als gevolg van het nieuwe doel heeft de groep besloten regio nale Wijs op Weg-groepen op te richten. En zo ontstond de af deling Regio Den Haag/Leiden, de eerste regionale groep. De reden hiervan was dat in Den Haag en Leiden zich al enkele groepen met de verkeersproblematiek bezig houden. „Wijs op Weg wil die activiteiten bundelen", vertelde Frans de Reeper de voorzitter van de regionale afdeling gisteren op een tijdens de presentatie van zijn club. De bedoeling is om in de toe komst meer regionale afdelingen in het leven te roepen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is schriftelijk verzocht het Experimenteerproject Leidse Baan zo snel mogelijk uit te voeren. Wijs op Weg wijst erop dat de planontwikkeling voor een busbaan voor het traject Leiden-Leiderdorp erg traag ver loopt. "Over het stuk tussen Den Haag en Leiden vindt zelfs nog niet eens overleg plaats", aldus de organisatie. Men vraagt van GS een grootst mogelijke terughoudendheid bij de pla nontwikkeling. respectievelijk verbreding van Rijks- en Provin ciale wegen. In dit verband worden ondermeer genoemd dat aanleg van de secundaire weg vier (Katwijk-Leiden), de ver breding van Rijksweg vier (Leiden-Den Haag) en de bouw van het verkeersplein bij Leidschendam. Volgens Wijs op Weg on dergraven deze plannen het Experimenteerproject en de ideëen die daaraan ten grondslag liggen. Rijnsburgse Oudheidkamer electronisch beveiligd RIJNSBURG - De Rijns burgse gemeenteraad heeft gisteravond, zij het schoor voetend, een krediet goedge keurd om de Oudheidkamer electronisch te beveiligen. De raadsleden hadden vooral moeite met het feit, dat het al de derde maal was, dat men een kredietaanvraag voor de verbouwing van de kamer onder ogen kreeg. Blij kens mededelingen van het college was de beveiliging echter een dwingende nood zaak, omdat anders diverse musea geen spullen willen uitlenen aan Rijnsburg omdat de voorwerpen daarvoor te kostbaar zijn. Het is de bedoeling, dat de Oudheidkamer in het hart van het dorp aan de Oude Vlietweg 6 op maandag 30 juli wordt overgedragen aan het Genootschap Oud Rijns- burg. Mevrouw De Haas (PvdA) zei gisteravond, het plezierig te vinden, dat de Rijnsburgse oudheden nu eens goed opgeborgen kunnen worden, maar zij hoopte wel, dat niet nog vaker een aan vullend krediet werd ge vraagd. Raadslid A. Renooy (WD) veronderstelde, dat de kredietlawine veroorzaakt was door verkeerd cijferen door de dienst gemeentewerken. Raadslid Van Egmond (CDA) toonde zich enthousiast over de nieuwe ruimte en compli menteerde het genootschap. Derhalve werd het krediet van 22.500gulden goedgekeurd. De Rijnsburgse raad vernam gisteravond, dat G.S. de eer ste fase van het bestemmings plan De Hoek heeft goedge keurd. LEIDEN De „Tamboerijntjes", majoret te groep van het het clubhuis de Tamboerijn geven zaterdag 30 juni een show op het plein aan de Valeriusstraat. De show begint om twaalf uur met een optreden van de jon gere leden, daarna om één uur laten de oudste leden zien wat ze in hun mars hebben. LEIDEN Het voetbalveld aan de Haar lemmertrekvaart (Plein, woon wagencentrum) vormt morgen het decor voor de finalepar tijen tussen de Leidse club huizen. De deelnemende voet balploegen zijn gevormd uit het Leids Vrijetijdscemtrum, Woonwagencentrum, Vijfho- venhuis en SBBW. De wed strijden van, dit jaarlijks te rugkerend evenement begin nen om twee uur. VRIJDAG 29 JUN11979 PAGINA 5 De waterto ren aan de Papelaan maakt kans op restau ratie. VOORSCHOTEN Langs de Papelaan bij de grens met Wassenaar staat de Voorscho tense watertoren. Gebouwd aan het eind van de vorige eeuw en tot voor vijftien jaar het zichbare gedeelte van de waterbronnen. Om verzilting van het duinlandschap tegen te gaan is het thans verboden gebruik te maken van de oude bronnen. De watertoren, noodzakelijk om het water op hoogte te brengen, was de laatste jaren al te laag om de flats te bedienen. De bij de water toren behorende reservoirs zijn ook onvol doende voor de snel groeiende gemeente. Stil stand van alle machineriën en het stopzetten van het onderhoud hebben de watertoren in een vervallen toestand gebracht. Er bestaat gegronde vrees dat binnen enige tijd de hele toren in zal zakken. Enige jaren terug werd binnen het gemeentebestuur geen meerderheid gevonden om tot de sloop van de toren over te gaan. De watertoren is een vertrouwd beeld bij de Papelaan en een restant uit de tijd toen Voorschoten nog grotendeels platteland genoemd kon worden. Inmiddels hebben b en w bij diverse sloopbe drijven een prijsopgave gevraagd. De sloop- prijzen liegen er niet om: zo rond de 80.000 gulden. Inmiddels zijn er ook gegevens binnen over een eventuele restauratie van het buite naanzicht en interne verbouwing. De gemeen teraad kan na de vakantieperiode een voorstel van b en w verwachten om een voorberei dingskrediet beschikbaar te stellen van 4.000 gulden. Dat krediet is nodig om een goed in zicht te krijgen over de mogelijkheden tot be houd van het monument van de duinwater- bronnen. Wanneer blijkt dat de restauratie de kosten van sloop vrijwel niet te boven gaan, dan ziet het ernaar uit, dat de toren zeker het jaar 2000 kan halen. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5