Zoeterwoude krijgt welzijnsplan Oegstgeest verkoopt gemeentewoningen aan huidige bewoners Directeur Maeyer verlaat Leeuwenhorst MAVO Botsende fracties in Katwijkse gemeenteraad Beheerscommissie voor Warmondse culturele accommodatie Woensdag avondzang in Noordwijk Raadslid Meijer door fractie Gemeentebelangen geroyeerd REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JUN11979 PAGI )T ZOETERWOUDE - Voor de komende ja ren zal een welzijnsplan gemaakt worden. In wat voor vorm dit zal gaan gebeuren en wat er allemaal in dit welzijnsplan opgenomen gaat worden, staat nog niet vast Wel zal Zoeterwoude de meest gron dige weg bewandelen, dat wil zeggen dat ook een inspraak- en een subsidieverorde ning opgesteld zal worden. Dit is het resultaat van de discussie die gisteravond tijdens de raadsvergadering over dit onderwerp gevoerd werd. Om in de komende jaren voor een rijksbijdrage in aanmerking te komen is het namelijk noodzakelijk dat zo'n welzijnsplan, of in ieder geval een lijst van instellingen die subsidie wensen voor sociaal culturele ac tiviteiten, vervaardigd wordt. De onduidelijkheden rond het training sveld van v.v. Meerburg lijken nu einde-\ lijk aan een einde te zijn gekomen. Wet houder v.d. Heijden kon meedelen dat de goedkeuring van G.S. voor aanleg van een nieuw trainingsveld afgekomen is. Voorlo pig zal dit veld door alle oponthoud nog niet bruikbaar zijn. Wel zal op de plaats van het oude trainingsveld, de zogenoem de "zandbak", een soort halfverhard oe fenterrein worden aangelegd. Medio au gustus zal dit terrein gerealiseerd zijn. De benoeming van J. van Dam tot nieuw schoolhoofd van de Corbuloschool werd speciaal naar het begin van de raadsver gadering verschoven opdat de heer Van Dam, al sinds een jaar vervanger van de wegens ziekte weggevallen heer Monshou- wer, een schoolbijeenkomst ook werkelijk als schoolhoofd zou kunnen bijwonen. De raadsvergadering werd voorafgegaan door een verzoek door leden van de Haflo manege tot aanleg van een ruiterpad. Vóór het raadhuis ontving burgemeester Detmers een uitgebreide delegatie van deze manege, die te paard en in kostuum naar het gemeentehuis waren gekomen OEGSTGEEST De verkoop van een zeven tal gemeente woningen in de Javastraat aan de huidige bewoners hield gisteravond de Oegstgeester gemeenteraad danig bezig. Het ging voornamelijk om de opstelling van het voorlopige koopkontrakt dat B. en W. aan de raad voorlegde en waarin een anti-speculatie- beding nader was uitgewerkt. Dit laatste vond geen genade in de ogen van de CDA- fractie, omdat men vond, dat de bepalingen in het kontrakt de bewoners een niet gerecht vaardigd aantal belemmeringen oplegde. Derhalve verdedigde de voorzitter van de CDA-fraktie, Th. van Hazel een amendement op de voorstellen van B. en W. De liberalen bleken daar niets voor te voelen, de PvdA- fraktie ook niet, terwijl D'66 met enige ver eenvoudigingen kwam. De PPR bij monde van de heer Beckers had ook een enigszins gewijzigde visie. Stemming gaf slechts één stem meerderheid te zien voor het voorstel van B. en W. Met 9 tegen 8 stemmen werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Wethou der Thorn (CDA) ging eveneens niet mee met de CDA-voorstellen. De christen-democraat v.d. Reyden: „Vóór of tegen, het gaat ons al len uitsluitend om het belang van de kopers- /bewoners". Ambtswoning In principe verklaarde de Oegstgeesterraad zich gisteravond voor afstoting van de ambt swoning van de burgemeester. De liberalen waren hier en bloc tegen. „Wij vinden het bij zonder betreurenswaardig, dat u nu met een voorstel komt met als doel de ambtswoning van de burgemeester te gaan afstoten", aldus mevrouw Van Vloten, „wij willen eerst over leg plegen met de nieuwe burgemeester". De liberalen wensen te bestrijden, dat een burge meesterlij ke ambtswoning uit de tijd zou zijn. Men hoopt nog dit jaar gereed te komen met een reconstructie van de Haarlemmerstraat weg tussen Groene Kerkje en de Marinebe- drijven. De bedoeling is, dat er vanaf even na de genoemde bedrijven tot aan de Kanaal brug nabij de Dorpsstraat een fietspad komt aan beide zijden van de weg. Reconstructie vergt een bedrag van ruim 1 miljoen, waarvan het rijk zo'n 75% voor haar rekening neemt De li beraal Steenkamp informeerde, hoe het na die reconstructie staat met de oude brug over het kanaal "Moet straks zo'n mooie weg aanslui- .ten op zo'n beroerd bailey-bruggetje?", zo vToeg hij het college. Wethouder Thorn deelde mede, dat het op de eerste plaats om de aanleg van fietspaden en de reconstructie van de weg ging. „Over de brug wordt nagedacht en ook zal het verkeer in de Dorpsstraat ontlast gaan worden door de invoering van éénrichtingverkeer", aldus Thorn. Het is echter nog toekomstmuziek. Bootvluchtelingen De CDA'er v.d. Reyden, drong er bij het col lege bp aan het komende weekeinde eens na te denken over het verschrikkelijke lot van de bootvluchtelingen en of Oegstgeest er iets aan kan doen. Ook in andere fracties wordt en werd er reeds op aangedrongen eventueel huisvestingsmogelijkheden te overwegen. Een brandend probleem nu men mensen de zee opjaagt. Bruine Paard bijna van de kaart... Hoe snel slopers de aanblik van een be paald dorp kunnen wijzigen is deze dagen weer eens duidelijk te zien in Sassenheim. Hotel „Het Bruine Paard" in vroegere dagen een pleister plaats voor vermoeide reizigers en ruiters, en de laatste jaren een gelegenheid die door veel verenigingen werd gebruikt, wordt met de grond gelijk gemaakt. Niets kan net overbekende bouwwerk dat zozeer het beeld van de Sas- senheimse Hoofdstraat bepaalde nog redden. Met bulldozers en draglines wordt op de oude muren ingehakt. Muren die inderdaad erg oud zijn, getuige de ringen die er hier en daar nog inzitten om de paarden van de koetsen aan te kunnen bevestigen. Met het slopen van Het Bruine Paard wordt een stukje Sas- senheimse historie ge sloopt. Op deze plaats geen herberg meer, maar moderne twee- en drie- kamerapparte menten die in septem ber van het volgende jaar opgeleverd zullen worden. Beneden zal een winkelcentrumpje komen, waarvan mo gelijkerwijs êèn win kelruimte toch weer een horecafunctie zal krijgen. En wanneer dat café of die coffee shop als naam „Het Bruine Paard" krijgt, zal dat het enige zijn wat nog aan de oude tijden herinnert... NOORDWIJK De vorig jaar in ere herstelde „Woens dagavondzang" bijeenkomsten „oude stijl" zullen dit jaar worden voortgezet. Woensdag avond 4 juli wordt de eerste bijeenkomst uit dit seizoen gehouden in de Hervormde Vorig jaar stonden de samen- zangbijeenkomsten in een gro te belangstelling. Ook voor deze zomer is er een aantrek kelijk programma samenge steld uit makkelijk te zingen liederen. Veel koren en mu ziekverenigingen uit de Leidse regio verlenen hun medewer king aan de samenzang. De leiding is in handen bij plaat selijke predikanten. Woensdag wordt muzikale medewerking verleend door het gemengd koor „Sancta Maria" en de harmoniekapel „Crescendo". Organist is de heer Jac. Plug. De samenzangbijeenkomst be gint om 20.00 uur. Noordwijk in 'stedenspel' van NCRV NOORDWIJK De N.C.R.V. heeft gevraagd of Noordwijk wil meedoen aan het „Ste- denspel", dat deze omroep gaat organiseren. Het ge meentebestuur heeft deze uit nodiging inmiddels aanvaard. Bij het evenement zal het niet alleen gaan om sportieve prestaties, maar ook de intel ligentie van de dorpsvertegen woordigers wordt op de proef gesteld. Het staat al vast, dat B. en W. in dit laatste onder deel acte de presence zal ge ven. Ook de datum is bekend- Op 21 december komt Noord- wijk tegen Coevorden uit. De opnamen vinden voor een deel plaats op het raadhuis en voor de rest in de Rijnhal te Arnhem.. Voorhout De politieke partij Ge meentebelangen in Voorhout heeft gisteren het raadslid F. C. M. Meijer uit de partij gezet. Reden voor het royement van het raadslid uit de driemansfractie is diens op treden tijdens de afgelopen raads vergadering over de uitbreiding van Voorhout met 1500 woningen in het plan Oosthout. De heer Meijer stemde in deze vergadering tegen een door zijn fractie gesteunde mo tie waarin een aantal bezwaren wa ren opgenomen tegen het uitbrei- dingsvoorstel van het college van b en w. Zoals bekend nam het college het voorstel onder druk van de raadsleden terug voor nadere bestu dering van het plan. Ernstige bezwaren bestonden bij de raadsleden tegen het begrotingste kort van 17 miljoen gulden. Boven dien vonden alle partijen dat er te weinig tijd beschikbaar was geweest voor bestudering van het bouwplan dat voorziet- in de bouw van 1500 woningen tot 1990 voor de opvang van plaatselijke en regionale wo ningzoekenden. Ook bestaan er be zwaren tegen de planologische .opzet van het bouwplan „Oosthout". Burgemeester en wethouders van Voorhout besloten hierop het colle gevoorstel terug te nemen. In ver schillende commissievergaderingen en hoorzittingen krijgen de raadsle den binnenkort de gelegenheid zich uitvoerig in het bouwplan te verdie pen en de alternatieven te bestude ren. Na de zomervakantie wil het gemeentebestuur opnieuw met een uitbreidingsplan in de raad komen. De bezwaren van Gemeentebelangen spitsten zich toe op het karakter van de nieuwe wijk Oosthout. Frac tievoorzitter Warmerhoven sprak in dit verband zelfs van een „slaap stad". „Zeker is dat we voor de be woners van Oosthout geen werk hebben. Zelfs als we nu besluiten slechts een gedeelte van het plan uit te voeren, zal het eindresultaat een sprong in het duister zijn", zo be toogde Warmerhoven, in dit alles niet gesteund door zijn fractiegenoot Meijer. Royement Meijer moeiteloos is afgestapt van het door hem ondertekende politieke programma van de partij, de reden voor zijn royement. „In ons verkie zingsprogramma staat letterlijk dat we ons willen inzetten voor de bouw voor de plaatselijke woningbehoefte, alternatieve samenlevingsvormen en alleenstaanden. Ook staan we voor het behoud van het landelijke ka rakter en de leefbaarheid in de wijk. Op grond van zo'n programma waar we alle gemeentelijke voorstel len aan toetsen, is het Oosthout- voorstel volstrekt onaanvaardbaar". Volgens Gemeentebelangen heeft de heer Meijer de regels van de partij overtreden en is zijn stemgedrag aanleiding om hem uit de partij te zetten. „Temeer, daar de betreffende voorstellen uitvoerig in het fractiebe- raad zijn besproken en de heer Meijer ook herhaaldelijk gewezen is op het door hem ondertekende poli tieke program en de mogelijke ge volgen van een stemgedrag, dat strijdig is met onze uitgangspunten". Dwarsligger Raadslid Jansen van Gemeentebe langen geeft wel toe dat het al eer der tot een botsing is gekomen in de fractie: „Het geschil is natuurlijk niet van vandaag of gisteren. Meijer was een dwarsligger en motiveerde zelden de door hem ingenomen standpunten. Hij stoorde zich boven dien zelden aan het partijprogram of het fractieberaad". Directeur Maeyer voor het laatst bij de ingang van de Leeuwenhorstschool NOORDWIJKERHOUT De leerlingen en het voltallige personeel van de Leeuwenhorst Mavo in Noord wij kerhout hebben gisteren op passende wijze afscheid genomen van hun di recteur, de heer Maeyer. De directeur verliet de school na vierentwintig jaar om van zijn pensioen te gaan genieten. Een periode die de heer Maeyer in het begin ver van Nederland zal doorbrengen want de leerlingen hebben de afgelopen weken geld ingezameld voor een verre reis. Geld dat de scheidende directeur in een kunstig nagemaakte pyramide werd overhandigd, want het reisdoel van Maeyer zal Egypte worden. Een land dat hijzelf altijd al graag en zijn vrouw zelfs bijzonder graag wilde bezoeken. Uiteraard werd er gisteren weinig tijd aan les geven besteed op de Leeuwenhorst Mavo. Be gonnen werd met een Eucharistieviering in de Josef Kerk en daarna begonnen de festivitei ten. De eerste klassen maakten een puzzelrit en voor de tweede klas was er een vossen jacht. De tweede klassers moesten een aantal van hun leraren zien te ontmaskeren die res pectievelijk als ijsverkoper, gemeentewerker van de plantsoenendienst, pompbediende, hen gelaar, postbode, straatemaker en als etalage pop vermomd. Uiteraard viel het de leerlingen niet makkelijk al hun docenten te ontmaske ren. Ook voor de derde klassers was er een puzzeltocht. De dag werd besloten met een etentje in een hotel in Noordwijkerhout dat de heer Maeyer door al zijn oud-collega's werd aangeboden. De met pensioen gaande directeur toonde zich zeer verheugd over alle belangstelling die voor zijn receptie bestond en was zichtbaar ingeno men met het hem door de leerlingen aangebo den cadeau. Niet-confessionele raadsleden beschuldigen CDA KATWIJK De opstelling tijdens de Kat wijkse gemeenteraadsvergadering van vooral het CDA bij de tweede poging om tot een planningsgroep te komen voor de decentrali satie van het welzijnswerk is in het verkeer de keelgat geschoten bij de niet-confessionele raadsfracties, de VVD, PvdA/PPR, Vrije lijst en D'66 gemeentebelangen. Het tegen alle af- spaken ingaande amendement van W. van der Plas (CDA), wat direkt door de SGP overge nomen werd, leidde er toe dat alle andere fracties tijdens de stemming onder protest de raadszaal verlieten. In een verklaring vooraf noemde R. Buitendijk (VVD), namens de vier fracties, het optreden van het CDA en het SGP een overval en misplaatste machtspoli tiek. Reeds in de vorige raadsvergadering was de gemeenteraad er niet in geslaagd een plan ningsgroep voor de decentralisatie van het welzijnswerk te benoemen. Niet uitgesproken politieke motieven, vooral bij het CDA, leken nier de oorzaak van. Als oplossing was toen een voorstel aangenomen om de mogelijke verdeling en bezetting van de planningsgroep in het Senioren Convent, een vergadering van de fractieleiders, voor te bereiden. In de afge lopen weken was dat gebeurt en had het col lege van burgemeester en wethouders het voorstel van het Senioren Convent overgeno men, met de afspraak, dat als bij nader on derling beraad van de fracties bleek dat men daarmee niet kon instemmen, men dat tijdig zou laten weten. Het voorstel dat het college overgenomen had luidde, naast de wethouders Van Oosten (PvdA/PPR) en Parlevliet (CDA) één uit de CDA fractie, eén' uit de SGP en één uit de „combinatie" WD, D'66 en Vrije lijst Aangezien dat er voordat de raadsvergadering begon geen bezwaren bij burgemeester C.A. Bos waren binnengekomen, kwam het voorstel van de CDA-er W. van der Plas om in plaats van één CDA afgevaardigde er twee in de planningsgroep te hebben, een planningsgroep die geen politieke beslissingen neemt maar slechts de procedure voorbereid om tot een goed gedecentraliseerd welzijnsbeleid te ko men, als een overrompeling voor de anderé raadsfracties, behalve de SGP, die het voor stel direkt steunde. Aangezien de CDA en SGP een numerieke meerderheid bezit was de enige mogelijkheid van de andere fracties om hun ongenoegen duidelijk te maken onder protest de zaal te verlaten. Zij lieten daarbij letterlijk en figuur lijk de CDA en SGP zitten, die daarop zonder tegenstemmers het amendement aan namen. Een andere zaak die de raad nogal beroerde was het rapport betreffende de situatie rond de LPG-installaties in de gemeente. Burge meester Bos moest toegeven, dat er hier en daar, onder andere bij de Wilbert, niet aan de voorschriften voldaan bleek, maar dat aan de veiligheidseisen nu voldaan wordt Verder deelde de burgemeester mee dat er een rönt- gen-technisch onderzoek komt van de LPG-in stallaties, en dat het rapport daarvan afge wacht wordt in verband met het nemen van verdere stappen. De gemeenteraad stemde, al was het dan na veel vijven en zessen, in met de aanleg van een skateboardbaan aan de Groen van Prin- stererweg. Veel raadsleden vonden de prijs van ongeveer vijftigduizend gulden erg hoog, vooral omdat men niet kan zeggen of het een sport blijft, of dat het een „modegril" is. IN NOORD WUKERHOUI Burgemeestc haalt uit naar stichting NOORDWIJKERHOUT Zonder al te veel proble (alleen de PvdA had een delijk andere visie) werd teravond de nota inzake strumenten Volkshuisvesti beleid door de raad aang men. In de zaak „Zandho (het illegaal kamperen in gebied met de bestemn „natuurgebied") liepen bij name burgemeester Bosm emoties hoog op. In een circulaire van Ged teerde Staten van Zuidi land werden instrume aangegeven, die de gemei besturen kunnen benutten de gewenste greep op de ningvoorraad voor wat bel het volkshuisvestingsbelek -verkrijgen. Verder stelt G puteerde Staten dat bij g keuring van bestemmingsp nen ook zal worden geke naar de wijze, waarop het meentelij k vestigingsbi aan de hand van de aa stipte instrumenten wordt voerd. Dit laatste ervai het college als dreigende daar zij vreest in haar stemmingsplannen gedvt boomd te worden wanneei geen gehoor geeft aan de roep van G.S. te reageren de voorgestelde instrumen Deze dreigende taal werd ter door de meeste frac niet al te zwaar genomen, heer Knapp (WD) ging zo ver door te veronder len, dat het college maar deze nota was gekomen eventuele moeilijkheden voorkomen. Het college in de nota voor om de meente te laten plaatsen bijlage II van de Woonruüi beschikking 1974, waard met name koopwoningen een verkoopprijs 270.000,- en partikul huurwoningen tot een prijs van 540,- per ma toegewezen kunnen wi aan ingezetenen en e misch gebondenen. Alle ties (behalve de WD en PvdA) zagen in dit mil een redelijk instrument, u bij zowel de belangen va bevolking als van de par liere huizenbezitter niet zeer geschaad zouden woi Bij stemming bleek dat ll||j den voor en 3 leden tegen nota waren (CDA, VVD D'66 voor en PvdA en U tegen). De Zandhorst gj In een brief aan de raad i de Stichting „Het Zuidl )v lands landschap" werd njje ding gemaakt van het i gaal kamperen in het nati gebied De Zandhorst, vj kappen van bomen en ^e, aanbrengen van verlichting, w, me In een bijlage werd de g:gei van zaken in chronologis volgorde aangegeven, waai??1 men tot de conclusie kw dat de politie en de gemee l0| op zijn zachtst gezegd i alert genoeg gereageerd h er' den. Dit nu was bij bui meester Bosma in het v l0J keerde keelgat geschoten. I "Jj name de heer Van DaU (medewerker van de Sticht Zuidhollands landsch moest het ontgelden. Gefi ,e treerdheid, onheus gedrag hetze-voering werden hne door de burgemeester ven ^.e ten. Zakelijk waren er zei 2j! overtredingen geconstatee L k Er was gekampeerd, echter voor één nacht heer Beuk had hiertoe b« T ten, daar zijn kampeertem 1 vol was en Noordwijkerh r de bewuste Pinkster overvol was. Het college de meerderheid van de n bi vonden dit een te billijk K noodsituatie. Er was geks fc maar niet vlak voor Pinks ren maar geruime tijd ervo v; Er was illegaal verlicht k aangelegd. Deze was ech r< niet aangelegd om het kami n vergemakkelijk! om het bospad te lichten dat naar een bewofl 8' huis liep. Toch vond de hl Van Koningsveld dat er tew nadruk werd gelegd op gedrag van de heer Van Di 1 Hij wenste eerst de heer V Dijk te horen en daarna eens terug te komen op IJ zaak. Burgemeester Bofl| ging hiermee akkoord. WARMOND Met de instelling van een be heerscommissie voor de sociaal culturele accom modatie, toonden de drie raadsfracties zich gis teravond zeer ingenomen. De beheerscommissie zal worden belast met het beheer en de exploita tie van 't Meerpunt en de dependance van de kleuterschool De Hummelburcht die niet meer als kleuterschool wordt gebruikt. De commissie bestaat uit 11 leden en vertegenwoordigt alle verenigingen die van de ruimten gebruik maken, het college van B en W, de raad en er zijn drie leden die geen bepaalde vereniging vertegen woordigen en ook geen raadslid zijn. Op die ma nier is inspraak van alle kanten gewaarborgd. Om de tekorten bij het gemeentelijk waterleiding bedrijf enigszins te beperken (nadelig saldo ge raamd voor 1979 op 57.573 gulden) worden de ta rieven met gemiddeld 15 procent verhoogd. Per 1 april 1979 worden de tarieven voor waterlevering met 14,67 procent verhoogd en die van de meter- huur met 20 procent. Mevrouw Dalhuizen stelde voor bij volgende ver hogingen te gaan werken aan het invoeren van gelijke tarieven voor klein- en grootverbruikers. Omdat de tarieven voor grootverbruikers lager liggen zou het er op kunnen lijken dat veel wa tergebruik wordt gestimuleerd terwijl dat juist niet het geval is. Met de herinrichting van de Dorpsstraat kan niet te lang meer worden gewacht. Om de toegezegde subsidie van 323.000,- binnen te halen moet kort na de bouwvakantie met het werk worden gestart. Eigenlijk zou al per 1 juni begonnen moeten zijn, maar de raad heeft zich nog niet eerder uitgesproken over de financiering van de andere helft van het totale bedrag van 646.000,- Alvorens te besluiten het bedrag uit de zandwin ningwinst te halen willen de raadsleden eerst het I bijgestelde tijd- en financieringsschema bestui ren en beslissen over verlenging van het zal »c wincontract. Het herziene schema en het nieujt kontrakt zijn nu op schrift gesteld en de raad e daar in de augustusvergadering een uitspra over doen. Enig uitstel van de aanvangsdata van de werkzaamheden is wel toegestaan ril het kan niet te gek worden, volgens burgemees1 De Vreeze.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4