IMON Juridisch steekspel over Fraanje-flats gedoemd te mislukken sof HflCttf AD )Ï^66 op de bres voor Leidse hulp aan bootvluchtelingen wj.'van Ek Sninklijk onderscheiden -rJagie ieest □oor Groen van i^rinsterschool ft iOEDKOOP#GEZELLIG GEMEENTE BOOG ZICH ACHTER GESLOTEN DEUREN OVER PROBLEMEN Nonnenbrug, steenvoorsteen Universiteit opent dagverblijf voor kinderen van studenten PAGJ LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JUN11979 t) wanen Gemeenteraadslid voor in Leiden, Hans Glaubitz, ver- t het gemeentebestuur te iten mee te werken aan de op- ng van het probleem van de aamese bootvluchtelingen, jielmoiibitz stelt in een brief aan b f dat de situatie van de boot- afl^lUelingen thans dusdanig is lechterd dat directe hulp van imeente als Leiden, hoe klein rem (Friedit deze ook mag zijn, dringend ge wenst is. Het raadslid dacht gezien de beperkte financiële mogelijkhe den van Leiden aan het onderdak verlenen van circa 50 vluchtelin gen. In zijn brief aan het college doet Glaubitz de gemeente een aantal suggesties aan de hand, die in het kader van de vluchtelingenhulp be nut zouden kunnen worden. De hoogste prioriteit voor de vluchte lingen is thans het redden van het vege lijf, dat wil zeggen onderdak en voedsel. „Wellicht", zo stelt D'66, „kan uw college op korte termijn laten inventariseren wat de gemeen te voor mogelijkheden heeft om een aantal (Glaubitz denkt aan 50 -red.) vluchtelingen onderdak te bieden. Daarnaast valt te denken aan het stimuleren van initiatieven uit de burgerij, zowel wat betreft de huis vesting als de voedselvoorziening. Bij huisvesting van en voedselvoor ziening voor de vluchtelingen kun nen ook particuliere organisaties een rol spelen. Wellicht kan uw col lege een inventarisatie maken van de organisaties die daarvoor naar uw mening in aanmerking komen. De begrotingspost „Internationale Solidariteit" lijkt mij bij uistek ge schikt, zij het niet geheel toerei kend, om althans een gedeelte van de operatie te financieren". Aan het eind van zijn brief stelt het D'66 raadslid dat bij het op prijs stelt als zijn suggesties spoe dig worden uitgewerkt en na het zomerreces aan de hand van con crete informatie ter discussie zullen worden gebracht van j treek |ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- erdamwerd gistermiddag door de Burgermeester A.J. Vis, uitgereikt de scheidende politiefunctionaris W.van Ek. De heer Van Ek p t sinds 1945 bij de gemeentepolitie gediend en steunde met rd en daad het Leids Politie Muziek Gezelschap als secretaris „ju tamboer Op de laatste ledenvergadering van het Leids Politie ne, baiek Gezelschap is de heer Van Ek tot ere-lid benoemd. De vele ngstellenden, die de kantine van het hoofdbureau van politie -Mrieen zorgden voor een gezellige receptie waar de heer Van Ek Bn' ijn vrouw met veel dankbaarheid op terug kunnen kijken. 31 ammav OJ 9.50 L 3 2 i 's morgens vroeg tot 's inds laat vierde de Groen chan\ Prinstererschool gisteren d9 pt. De feestelijkheden wa- min of meer bedoeld als uiting van het bijna voor- i schooljaar. Om negen begonnen de eerste tot en I de vijfde klas van de %^>ol met de kleuters van ^s begin" aan het zoge- mde levende ganzebord- 15 A|l. Tot twee uur hebben de keer. deren zich binnen en bui- de school, op het school- in en op het grasveld rond Yachb ^ool kostelijk geamu- ipanj/d. Ook voor de ouders was een en ander georgani seerd. Om acht 's avonds uur startte een soort contactavond woorvoor de ouders en de leerlingen van de zesde klas waren uitgenodigd. Ook zij stortten zich, feestelijk ver sierd, vol overgave op het ganzebordspel. In de herberg van het ganzebordspel werden de tijdens het zinderend span nende spel ontstane frustra ties "vergeten middels een na tje en een droogje. Voor de leerlingen van de zesde klas was het ganzeborden het af scheidsfeest van „hun" lagere school. ADVERTENTIE 3 w Donkereteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. LEIDEN Er was gisteravond op het Leidse stadhuis een besloten vergade ring voor nodig om één van de knel- lendste huisvestingsvraagstukken van dit moment tot klaarheid te brengen: de kwestie van de gedeeltelijk gekraakte Papiermolen-flats in de Merenwijk, in gangbaar taalgebruik ook wel Fraanje- flats genoemd. In het twee uur durend geheim overleg van de commissie voor volkshuisvesting en milieu is met una nieme stemming een al even geheim ad vies voor het college van burgemeester en wethouders geformuleerd, waarin volgens de betrouwbaarheid van een re delijke speculatie, welllicht stappen voor het college zijn aangegeven, die tot een oplossing van de zaak zouden moe ten dienen. Wat minder geheimzinnige feiten wijzen er namelijk op dat de ei genaar van de flats, het Haags Centraal Financierings Instituut (C.F.I.), koste wat het kost zijn bezit in de Merenwijk in veiligheid wil stellen, waarbij niet uitgesloten is dat burgemeester Vis via een kort geding voor de Haagse recht bank wordt gedaagd. In de besloten ver gadering, die met veel enthousiasme als openbaar was aangekondigd, zijn behal ve het laatsgenoemde aspect waarschijn lijk ook nog andere kwesties in samen hang met de Fraanje-flats onder de loep genomen, zoals het voornemen van de gemeente zélf om de appartementen in de Merenwijk te vorderen. Zowel de juridische stappen van het C.F.I. als de vorderings-manoeuvre van de gemeente bieden, oordelend naar een onlangs uitgebracht advies van gemeen te-advocaat mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, weinig kans op succes. Als gold het een analyse van een schaakpartij om de wereldtitel, heeft de advocaat de vooruitgedachte zetten van gemeente en C.F.I. tot mislukken verklaard. Rest voorlopig derhalve een pat-stelling. De gemeente is naar aanleiding van het échec gisteravond direct aan het beraad slagen getogen, zo ook directeur M. E. Enghardt van het C.F.I., die onmiddellijk nadat hij hoorde dat er in beslotenheid werd vergaderd zich naar Den Haag spoedde. Zoals nagenoeg bekend mag worden ver ondersteld is een aantal van de Fraanje- flats gedurende de afgelopen maanden gekraakt door de Leidse Kraakbond. De flats stonden geruime tijd leeg. Aanvan kelijk zouden de 79 appartementen voor verhuur in aanmerking hebben moet ko men. Deze opzet is mislukt omdat het verhuur-project om tal van redenen fi nancieel niet haalbaar zou zijn, met als gevolg dat de gemeenteraad omstreeks augustus 1978 toestemde in de omzetting van verhuur- naar koopwoningen. Ook de verkoop is in Leiden niet erg aange slagen. De gemeente beperkte het ondernemers schap van het C.F.I. namelijk, door een hoeveelheid bepalingen, waarvan de be langrijkste bepaling de verkoop aan uit sluitend Leidse ingezetenen was. Deze categorie woningzoekenden was echter niet zo happig op de flats, ook na een summiere wervingsactie via de Leidse bladen (advertenties) was de vraag niet om over naar huis te schrijven. Het grootst misschien nog was de vraag bij de groep Leidse woningzoekenden die zich bij gebrek aan enig dak boven het hoofd al snel als krakers ontpopten. Toen de degens van de gemeente en het C.F.I. zich intussen hadden gekruisd maar nog niet toto stoten en steken wa ren overgegaan, zagen de krakers hun kans waar en bezette 12 van de leeg staande appartementen. Gevolg van het een en ander was het door het C.F.I. inschakelen van een met honden en wapenstokken uitgeruste vei- ligheidsploeg, die in de Papiermolen-flats preventieve werkzaamheden kregen opge dragen, wat weer leidde tot kwaadheid van de krakers en tot vragen in de Leid se gemeenteraad. Advocaat mr. De Ruijter de Wildt heeft de in de loop der tijd aangeroerde pun ten deze week middels een advies aan de gemeente op een rijtje gezet Zijn conclu sies liegen er niet om: De gemeente kan maar beter afzien van het plan tot vor deren en het C.F.I. zou er wijs aan doen een kort geding achterwege te laten. „Naar mijn mening maakt het C.F.I. daarbij geen kans", zo luidt het commen taar van de bekende jurist. Daarom waarschijnlijk geen Leidse burgemeester voor het gerecht. Iets waarover men gis teravond in alle beslotenheid, wie weet, toch wel openhartig heeft moeten lachen. In de wandelgangen van het stadhuis werd na afloop van de vergadering trou wens gefluisterd door een paar hoge ambtenaren, dat de ^beslissing voor het in geheim vergaderen als een „lachertje" moet worden gezien. „Het is idioot dat zoiets weer op zo'n manier moet gebeu ren", aldus een anonieme ambtenaar. De Ruijter de Wildt motiveert het even tueel falen van een kort geding, aange spannen door het C.F.I. als volgt: „Het doel van de Woonruimtewet (waarop de beleggingsmaatschappij zich had willen beroepen-red.) is een doelmatige verde ling van de woonruimte en de eis van het C.F.I. om die wet toe te passen is niet ingegeven tot dat doel, doch om op een eenvoudige en goedkope wijze zelf de vrije beschikking te krijgen over haar panden." Vordering Over de haalbaarheid van gemeentelij keek vordering van de appartementen is de advocaat eveneens van oordeel dat er weinig brood in zit. Hij gaat hier in zijn advies uitvoerig op in. Aangehaald wordt de hele voorgeschiedenis van de flats, tot aan het Ridderkerkse bouwbedrijf Fraanje, dat de bouwgrond in 1977 aan het C.F.I. heeft verkocht. De Ruijter de Wildt toont in zijn verslaggeving aan dat er tijdens de raadsbeslissing van 28 au gustus 1978 om de verhuur van flats tot verkoop om te zetten al fouten door de gemeente zijn gemaakt. Het gaat om een nogal moeilijke technisch juridische kwestie, waarvan wijzigingen in het voorlopig koopcontract van Fraanje de spil uitmaken. Fraanje zou destijds nage laten hebben aan het C.F.I. te vertellen dat er een speciale voorwaarde aan de hoogte van de huurprijs van de flats (vastzaten. „Hiermede", zo stelt de advo- caatf in zijn rapport, „kwam echter de gehele opzet van het plan, te weten de bouw van flats met een lage huur ten behoeve van kort gezegd Leidse ingezete nen in het gedrang. Niettemin werd de akte houdende de grondoverdracht aan het C.F.I. in de vorm als door de raad op 28 augustus 1978 goedgekeurd, gepas seerd. Ik weet niet of er op dat moment reeds met de bouw was begonnen en zo ja, hoever die gevorderd was, zodat ik ook niet kan zeggen of het niet beter was geweest na de ontvangst van die brief (waarin het C.F.I. de gemeente mededeelde geen heil in het bouwen van huur-flats te zien -red.) het passeren van de akte uit te stellen en eerst vooral Fraanje ter verantwoording te roepen. Deze had zich immers verbonden op straffe van een boete en na betaling van een waarborgsom van 104.000.- de grond met opstallen uitsluitend aan een beheers- of beleggingsmaatschappij te verkopen, die de opstallen op haar beurt uitsluitend zou verhuren aan Leidse inge zetenen. Het C.F.I. heeft tenslotte, zij het op de valreep maar nog wel tijdig, open kaart gespeeld en Fraanje werd niette min toegestaan de grond met opstallen aan het C.F.I. te verkopen. Dit maakt de positie van de gemeente niet sterker". In een aanvullend advies van nog recen ter datum gaat de advocaat nog wat die per in op het destijds genomen raads besluit Hij stelt hier ondermeer in dat het C.F.I. nooit zou kunnen worden ver weten niet voldoende aktief bij de wer ving via advertenties in de Leidse bladen te zijn geweest. De gemeente immers had de taak van de werving flees de kranten van die tijd) op haar schouder genomen. Ook de taal waarin het besluit is geschreven, noopt De Ruijter de Wildt tot het doen maken van een aantal kriti sche kanttekeningen aan het adres van de gemeente. Er is sprake van op zijn minst grote dubbelzinnigheid bij enkele formuleringen. „Ik heb nog getracht een voor de gemeente gunstiger uitleg te vin den", schrijft de stadsadvocaat, maar hij is er niet in geslaagd. Aan de hand van zijn ontdekkingen op het gebied van het taalkundige gegoochel van de gemeente raad komt de advocaat tot de conclusie dat de gemeente en het C.F.I. destijds al leen de eerste twee maanden gegadigden uit Leiden volgens de gestelde normen zouden trachten te vinden, maar dat hierna, als er niet voldoende vraag naar de flats zou zijn gebleken, het C.F.I. vrij was in de verkoop en zijn kopers dan vrije vestiging kon garanderen. „Eigenlijk is dat ook logisch, want men kan in die situatie de huizen toch niet leeg laten staan, zoals in casu is ge beurd", vermeldt De Ruijter de Wildt aan het slot van zijn advies. „Ook dit zou bij een toetsing door de rechter een vordering door de gemeente in de weg staan, wanneer het C.F.I. alsnog op dat zelfde standpunt gaat staan, hetgeen zijn advocaat ongetwijfeld zal doen". PETER VIERING De Nonnenbrug neemt haar oude vormen langzaam maar ze ker weer aan. Het gaat bepaald niét snel, de renovatie van de Nonnenbrug. maar de meer dan een miljoen harde guldens, die met het herstel gemoeid zijn, worden dan ook weloverwogen in de brug gestopt. Aan de wederopbouw van deze prachtige brug wordt de groot ste zorg besteed. De stenen, die bij de afbraak van de brug te voorschijn kwamen, zjjn genum merd en worden op exact de zelfde plaats weer ingemetseld. Keien, die gebroken of niet te herstellen zijn, worden nauwkeu rig nagemaakt. Door het preci siewerk en mede door de stren ge vorst van de afgelopen win ter is wel enige vertraging in de bouw opgetreden, maar de de Nonnenbrug komt weer boven water, dat staat vast LEIDEN Als de universi teitsraad de plannen goed keurt, wordt in het najaag van 1979 een universitair kin derdagverblijf opgericht. Het dagverblijf is bestemd voor kinderen van studenten, voor het kroost van personeel van de universiteit en voor kinde ren van mensen, die via der den bij de universiteit werk zaam zijn. Het kinderdagver blijf heeft een geplande op namecapaciteit van 38 kinde ren gelijktijdig. De financiële bijdrage wordt bepaald naar aanleiding van het netto gezinsinkomen. Bij de toelating tot het dagver blijf wordt aan noodgevallen voorrang verleend. Als onder komen is gekozen voor een pand van de universiteit aan de Langegracht. Het kinder dagverblijf wordt, evenals an dere universiteitsgebonden voorzieningen een stichting. Naast de professionele lei ding, die bestaat uit in totaal vier leid(st)ers, wordt een be roep gedaan op hulp van di verse kanten. Hoewel uit eer dere behoeftepeilingen en uit wachtlijsten van de twee an dere Leidse kinderdagverblij ven blijkt, dat de behoefte aan kinderopvang erg groot is, heeft het College van be stuur de werkgroep verzocht een hernieuwde behoeftepei ling te houden. Degenen, die belangstelling hebben om van het kinderdagverblijf gebruik te maken, worden verzocht zich (niet bindend) op te ge ven bij de werkgroep kinder dagverblijf aan de Stations weg 46. De raadsvergadering (1) De gemeenteraad van Leiden beleefde woensdagavond de laatste plenaire vergadering voor de aanvang van het zo geheten zomerreces. In augustus zullen de leden zich weer buigen over onderwerpen die zijn blijven liggen en nieuwe voorstellen die ongetwijfeld worden aangedragen. Kenmerkend voor deze laatste vergadering was de wat uitgelaten stemming, terwijl het CDA, in andere jaren steevast goed voor wat politiek vuurwerk en een strijd op het scherp van de snede, zelfs het knullige optreden van waarnemend PvdA-fractievoorzitter Paul Bordewijk met een schouderophalend geglimlach afdeed. Het is overigens toch opmerkelijk, dat het CDA en dan vooral fractievoorzitter mr H. Driessen zich zo vriendelijk op stelt. Werd de heer Driessen vorig jaar nog gevreesd door zijn tegenstanders (hij werd eens de Idi Amin van de Sleutelstad genoemd) vanwege zijn uitermate felle aanvallen, thans is de scherpte verdwenen en is Helmuth Driessen vriendelijk als een lam. Die gewijzigdde opstel ling zal veel te maken hebben met de samenstelling van het huidige college, waarin nu ook de vroegere oppositie- partner van het CDA de WD zitting heeft Het is der halve moeilijk manoeuvreren voor Driessen. Ook wankel de zijn positie als fractievoorzitter na de vcrige gemeen teraadsverkiezingen toen bleek dat de grootste fractie, het PvdA, niet met het CDA in het college wilde zitten vanwege de agressieve benadering van de heer Driessen in de jaren daarvoor. De nieuwe taktiek van het CDA is derhalve duidelijk: hef zijn voor het college en de even tuele kritiek zo minzaam mogelijk ventileren in de hoop, dat er dan over drie jaar weer eindelijk 'meegeregeerd' mag worden. De raadsvergadering (2) Door die nieuwe opstelling van het CDA zijn de raads vergaderingen heel wat minder aantrekkelijk geworden. Van een spektakelstuk is de vergadering verworden tot een clubje van doorgaans minzaam babbelende lieden, die slechts zelden een scherp aanvalletje durven te plaat sen. De enige die zich zo nu en dan pittig roeren zijn Laurens Bei jen (PPR) en wethouder Waal. Dat gebeurde ook woensdagavond, voordat de gehele vergadering ont aardde in een knullige manifestatie, waarover dadelijk meer. Waarnemend fractievoorzitter Bordewijk van de PvdA kreeg een aanvalletje te verwerken van Laurens Beijen. Hij pareerde aarzelend en, wijzend op de stapel moties en amendementen bij het voorstel ter verbetering van de wijken Groenoord, Transvaal en Maredijk, zei de heer Bordewijk dat fractieleider Jit Peeters wel wist wanneer hij met vakantie moest gaan. Daarna kruiste Beijen nog de verbale degens met wethouder Waal, maar beiden bleken goed aan elkaar gewaagd. Op de publieke tribune luisterden zo'n twintig belangstellenden, onder wie een bebaarde heer die kennelijk alleen was gekomen voor het gratis kopje koffie en een dame die een brei werkje opzette. In de raadszaal een opvallend geruisloze heer T. van Aken, in de vorige raadsperiode nog wethou der en door zijn partij resoluut na de verkiezingen in de steek gelaten. Van Aken heeft de gedwongen rustperiode goed doorstaan. Hij is heel wat dikker geworden, waafuit dan weer moge blijken, dat hij zijn werkloze periode ui- term a te goed heeft doorstaan, op z'n minst fysiek. De raadsvergadering (3) Burgemeester Vis heerste weer als vanouds: gevat, scherp en als een bovenmeester regelend. Maar ook hij kon niet voorkomen dat kort na elf uur wat problemen ontstonden. Driessen leek weer iets terug te krijgen van zijn oude scherpte, toen hij de volgorde van een serie amendementen wilde wijzigen. De door het college voor gestelde volgorde was al, a9 en tenslotte a3, terwijl Driessen a3 als eerste behandeld wilde zien. Op zich ging het al over een belangrijk amendement, maar procude- reel werd het nog interessanter, al was het alleen maar doordat raadslid Joyce Hes zich al suffend vergiste en 'voor' stemde toen dat 'tegen' moest zijn. Toch was het voorstel van Driessen maar een begin, ivant korte tijd la ter begon het pas goed toen het amendement van de waarnemend fractie-voorzitter van de PvdA in stemming kwam. De stemmen staakten op 18-18, mede doordat Bor dewijk niet had opgelet En hij had dan nog wel een seintje gekregen van wethouder Hans van Dam vanach ter de collegetafel, die op een kindertelraampje de stem mingen bijhoudt en daarmee als wethouder van financiën nauwgezet de gemeentesecretaris controleert Bordewijk reageerde niet op het tijdige hoofdschudden van Van Dam en stemde 'voor' zodat de pat-stelling ontstond. Had hij maar beter opgelet, per slot van rekening had hij ook zo goed het knikje van wethouder Waal begrepen toen het voorstel tot wijziging van de volgorde van een reeks amendementen van de heer Driessen aan de orde was. De raadsvergadering (4) De pat-stelling 18-18 was dus een feit Bordewijk probeer de in al zijn naïviteit nog deze stelling ongedaan te ma ken door zijn amendement terug te willen trekken, maar dat bleek verboden. Zijn fractiegenoot Banner wilde hem nog uit de nood helpen door te melden, dat hij bij het stemmen een vergissing had gemaakt. Maar ook die po ging mislukte en het Reglement van Orde en de Gemeen tewet werden erbij gehaald om uit de impasse te komen. Zonder een beslissing over het amendement kon namelijk het gehele voorstel van het college voor de verbeterings plannen niet in stemming gebracht worden. De commotie was compleet en de voorstellen van vele raadsleden om uit de ongewenste impasse te komen vlogen over en weer. Een van die voorstellen kwam van het CDA-raads- lid Vink, die het idee inbracht om na twaalf uur maar een nieuwe vergadering te beginnen. Dan was het per slot van rekening een nieuwe dag en kon burgemeester Vis de raad best wel weer eens voor een spoedeisende zaak bijeenroepen. De raadsvergadering (5) Vink kreeg z'n zin. Na een rommelige schorsing bleek zijn idee het best aan de juridische voorwaarden te vol doen. Na het tekenen van een nieuwe presentielijst (de raadsleden ontvangen nu overigens niet voor een tweede maal presentiegeld zoals dat vroeger zou zijn gebeurd, omdat men in Leiden een vaste vergoeding krijgt) opende burgemeester Vis op geheel eigen wijze de nieuwe verga dering, daarbij verwijzend naar de afgelopen vergadering van 'gisteren'. Meldend ook dat intrekken van de door fractie-voorzitter Bordewijk ingediende motie niet meer mogelijk was. Bordewijk boog derhalve gedwee het moe de hoofd, krabbelde wat op de kalende kruin en besloot voor de rest van de zitting het zwijgen er maar toe te doen. Dat bleek uiteindelijk een goed besluit, want plot seling lukte het allemaal wel en zijn amendement werd met 36 stemmen voorin de kortste keren aangenomen. De raadsvergadering (6) Vervolgens kwam het complete voorstel van het college voor de verbeteringsplannen van de drie Leidse wijken in stemming. Het verbaast uiteraard memand, dat het voorstel met de in moties en amendementen neergelegde aanpassingen zonder hoofdelijke stemming door de raad kwam. Het zal zeker WD-fractieleider Fred Kuiers niet hebben verrast Hij was al met zijn hoofd in vakantiege- bied Scandinavië waarvoor hij tijdens de eerste vergade ring over dit onderwerp afgelopen maandag de route al had uitgestippeld op een kolossale landkaart op zijn ta feltje. Het zal ook de dame op de tribune niet hebben verbaasd. Zij was een van de weinige belangstellenden die het tot half een wist uit te houden. Het breiwerkje was toen al aardig gevorderd, het voorpand was bijna klaar. Maar ook zij stapte kordaat op,, toen burgemeester Vis de vergadering afsloot met een vakantiewens voor alle aanwezigen en een "tot ziens in augustus".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3