Giovanni Battaglin nieuwe kanshebber Minister Van der Stee antwoordt op vragen inzake sponsorplannen Uitslagen Op radio en tv Twee onbekenden op het erepodium De uitslag van de eerste etappe. Fleurance-Luchon over 228 kilome ter: 1. Bitlinger (Fra-Huysmans) 228.6 kilometer in 6.51.12: 2. Bernadeau (Fra-Guimard) 6.51.20: 3. Battaglin (Ita-Boifava) 6 51.44 4. Alban (Fra- Geminiani) 6.51.57; 5. Hinault (Fra- Guimard) 6.51.59; 6. Baronchelli (ita- Pazzi) z.t.; 7. Kuiper (Ned-Oe Muer) z.t.; 8. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) z.t.; 9. Pollentier (Bel-Lauwers) z.t.; 10. Mesiet (Fra-Geminiani) z.t.; 11. Martinez (Fra-Everaert) z.t.; 12. Nils- son (Zwe-Danguillaume) z.t.; 13. Ver linden (BeKlossart) z.t.14. Lubber- ding (Ned-Post) 6.52.25; 15. Wellens (Bei-Post) z.t.; 16. Agostinho (Por- Huysmans) z.t; 17. Sutter (Zwi-Post) z.t.; 18. Martin (Fra-Oe Muer) z.L; 19. Pozzi (Ita-Ferretti) zt.; 20 Schepers (8el-0e Bruyne) 6.5Z44; 21. Van de Velde (Ned-Post) 6.52.5122. Diehckx (BeKiossart) 6.52.53; 23. Maas (Ned- De Bruyne) 6.53.08; 24. Villemiane (Fra-Guimard) z.t.; 25. Leleay (Fra- Geminiani) 6.53.24; 28. Thurau (WDI- Jossart) 6.55.39; 44. Pronk (Ned-Post) 6.57.43; 50. Van Impe (Bel-Lelangue) 6.59.37; 51. Laurent (Fra-De Muer) 7.00.18. 56. Knetemann (Ned-Post) 7.05.49; 59. Van Vliet (Ned-Post) z.t 77. Wesemael (Bei-Post) z.t.; 78 Raas (Ned-Post) z.t.: 81. Verbrugge (Ned-De Bruyne) z.t.; 95. Oen Hertog (Ned-Jossart) zt.; 138. Mutter (Zwi- Post) 7.14.40. Het algemeen klassement: 1. Be- rnaudeau (Fra-Guimard) 6.57.38; 2. Bittinger (Fra-Huysmans) op 4 sec., 3. Hinault (Fra-Guimard) op 24 sec. (9 punten); 4. Zoetemelk (Ned-Darv guillaume) op 24 sec (11 punten); 5. Battaglin (Ita-Boifava) op 28 sec.; 6. Kuiper (Ned-De Muer) op 31 sea; 7. Vertinden (Bel-Jossart) op 36 sec.; 8. Nilsson (Zwe-Danguillaume) en Pol lentier (Bel-Lauwers) op 41 sec.; 11. Mesiet (Fra-Geminiani) op 49 sec.; 12. Alban (Fra-Geminiani) en Marti nez (Fra-Everaert) op 56 sea; 14 Lubberding (Ned-Post) op 1.00; 15. Wellens (Bei-Post) op 1.03; 16 Agos tinho (Por-Huysmans) op 1.06; 17 Sutter (Zwi-Post) op 1.12; 18. Martin (Fra-Danguillaume) op 1.16; 19 Pozzi (Ita-Ferretti) op 1.16; 20. Schepers (Bel-De Bruyne) en Van de Velde (Ned-Post) op 1.35; 22. Dierickx (Bel- Jossart) op 1.39; 23. Maas (Ned-De Bruyne) op 1.52; 24. Demuynck (Bel- Ferretti) op 2.12; 25. Villemiane (Fra- Guimard) op 2.15; 28. Thurau (WDI- Jossart) op 4.05; 45. Pronk (Ned- Post) op 6.48; 49. Van Impe (Bel-Le langue) op 8.21; 51. Laurent (Fra-De Muer) op 9.07; 55. Knetemann (Ned- Post) op 14.10; 57. Raas (Ned-Post) op 14.16; 60. Wesemael (Bel-Posl) op 14.24; 61. Van Vliet (Ned-Post) oo 14.26; 84. Den Hertog (Ned-Jossar.) op 14.46; 99. Verbrugge (Ned-De- bruyne) op 15.07; 137. Mutter (Zwi- Post) op 23.22. Punt*nMa»sement: 1. Bernaudeau 18 punten. 2. Bittinger 17, 3. Hinault 15, 4. Battaglin 13.5. Zoetemelk 13. Oagptoegenktassement; 1. ploeg Post (Lubberding. Wellens. Sutter. Van de Velde) 27 uur 30 minuten en 6/10 sec.; 2. ploeg Danguillaume 27.32.18; 3. ploeg Guimard 217.33.44; 4 ploeg Geminiani 27.34.15; 5. ploeg Huysmans 27.38.22; 6. ploeg De Muer 27.43.20. j Algemeen ploegenldassement: 1 ploeg Post 27 uur 54 minuten en 36 seconden; 2. ploeg Danguillaume 27.57.40; 3. ploeg Guimard 27.58.50; 4. Ploeg Geminiani 28.00.32; 5. ploeg Huysmans 28.04.02; 6. ploeg De Muer 28.07.57. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De NOS- televisie hoopt morgen middag rechstreekse beelden uit te kunnen zenden van de derde etappe in de Ronde van Frankrijk, over 180 kilo meter van Luchon naar Pau. De reportage op Neder land 1 duurt van 15.40 uur tot 17.10 uur. Het commentaar vanuit Frankrijk wordt ver zorgd door Jean Nelis- sen en Mart Smeets. Op dezelfde zender volgt om 18.30 uur nog een korte samenvatting waarin de uitslagen van de Tourto to. Ook op de radio kan men de verrichtingen van de wielrenners vol gen. En wel via Hilver sum 1 van 15.02 uur tot 18.00 uur. Rik van Linden eerste uitvaller LUCHON Rik van Lin den is halverwege de eer ste etappe de eerste uiit- valler in de 66e Ronde van Frankrijk geworden. De dertigjarige Belgische sprinter in Italiaanse dienst was met de Span jaard Manuel Esparza be trokken bij een valpartij tijdens de bevoorrading in Saint Gaudens. Terwijl Esparza onmiddel lijk overeind krabbelde en zich even later weer bij het peloton voegde, bleef Van Linden minutenlang op de plaats van de valpartij staan. Hij was zonder val helm op zijn hoofd geval len en voelde zich duizelig. Van Linden zat hierna nog één kilometer op zijn fiets voor hij besloot in de am bulancewagen te stoppen. In het ziekenhuis werd een zware hersenschudding ge constateerd. Na Van Linden viel ook de Tweemaal winst waterpolozevental lOGLIASCO Het Nederlands waterpolozevental heeft het on internationale toernooi in Bogliasco afgesloten met twee overwinningen. Eerst werd Australië verslagen (5-3), daarna 1 Spanje: 9-8. Tegen Australië scoorden Noordegraaf (2), Buunk, Van Mil en Van Zeeland de Nederlandse treffers. In de wedstrijd tegen Spanje waren Veer (4), Van Zeeland (2), Van Mil (2) en Buunk succesvol. P00r deze resultaten eindigde de formatie van bondscoach Ivo Trumbic op de vierde plaats met vijf punten uit vijf wedstrij den. Het toernooi werd gewonnen door gastheer Italië voor Roemenië en Hongarije. DEN HAAG - „Het is de be doeling in het kader van de bestaande exportactiviteiten aan Nederlandse agrarische producten door middel van onpersoonlijke product promotie meer bekendheid te geven binnen het raam van de wedstrijden om de wereldbeker voor springrui ters". Dit heeft minister Van der Stee van landbouw en visserij onder meer geant woord op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Worrell, Hennekam, Keja, Lambers-Hacquebard en Lan- gedijk-De Jong. ..Om onze agrarische produc ten een zo groot mogelijke bekendheid te geven, met name in het buitenland, is ge zocht naar evenementen, die naar verwachting in het rui me publieks- en publicitaire belangstelling zullen staan. Dit zal zich onder meer kun nen uiten in verslagen in dag en weekbladen, alsmede via uitzending van de betrokken evenementen op radio en tele visie". De sponsorplannen van het ministerie van landbouw en visserij werden twee weken geleden bekend tijdens het in ternationale concours hippi- que van Aken. Korte tijd la ter dienden genoemde kamer leden de vragen bij de minis ter in. Uit het antwoord blijkt verder dat de bewindsman terzake overleg gepleegd heeft met zijn ambtgenote van cul tuur, en maatschappelijk werk, mevrouw Gardeniers, alsmede met de staatssecreta ris van economische zaken, de heer Beijen. In deze con tacten is minister Van der Stee niets gebleken van be zwaren, die uitvoering van de plannen op voorhand zouden verhinderen. Italiaan Luigino Moro, een ploeggenoot van Giovanni Battaglin, uit na een val partij tijdens de afdaling van de Col de Mente. Na derhand bleek dat hij zijn linker sleutelbeen had ge broken. Tranen met tuiten huilde Rik van Linden na zijn val in Saint Gaudens. De Belgische sprinter hield er een zware hersenschudding aan over en moest als eerste de strijd staken. VAN KILOMETER TOT KILOMETER LUCHON In Fleurance starten 150 renners voor de eerste etappe van de 66e Ronde van Frankrijk over 225 kilometer naar Luchon met beklimming van twee bergen. Bij de start is het bewolkt, maar droog. In de bergen is er regen en mist. 55 km: tussensprint in Auch: 1. Tesnière; 2. Villemiane; 3. De Cauwer. 139 km: valpartij tijdens bevoorrading. Rik van Linden staakt de strijd. 163 km: Hinault en zijn helpers leiden beklimming Col de Mente. 168 km: twintig renners vooraan. 173 km: korte solo van De Carvalho. 177 km: doorkomst op de top van de Col de Mente (tweede categorie): 1. Hinault; 2. Battaglin op 2 sec.; 3. Pollentier; 4. Baronchhelli; 5. Nilsson; 6. Verlinden; 7. Zoetemelk. 190 km: na samenstroming verschillende groepen vooraan kop groep met Alban, Bernaudeau, Bittinger en Nilsson. 200 k: voorsprong anderhalve minuut 205 km: tussensprint in Bosost: 1. Bernaudeau; 2. Bittinger, 3. Nilssoa 209 km: tijdens beklimming van Col du Portillon lost Nilsson uit kopgroep. Battaglin gaat op zoek naar vluchters. 215 km: doorkomst Col du Portillon (eerste categorie): 1. Be rnaudeau; 2. Battaglin; 3. Bittinger; 4. Alban; 5. Pollentier op 2 sec.; 6. Martinez; 7. Kuiper; 8. Hinault; 9. Zoetemelk. 217 km: Bittinger ontsnapt tijdens afdaling. Hij wordt achter volgd door Bernaudeau en Battaglin. 225 km: Bittinger wint eerste etappe. Bernaudeau wordt twee de en neemt gele trui over van Knetemann. Battaglin, derde, is voorlopig bergkoning. René Bittinger gaat verrassend als winnaar over de eindstreep van de eerste etappe. EERSTE BERGRIT BRENGT SCHERMUTSELINGEN IN DE TWEEDE LUN i-René Bernaudeau mocht na de finish in Luchon |lle beschikbare truien, dus inclusief de zo fel bege- irde gele, over elkaar heen aantrekken. Dat kwam loed uit, want het was behoorlijk kil in de Pyre- eeën. Giovanni Bat taglin schaar de zich giste ren bij de fa vorieten voor de eindzege in de Tour de France. iUCHON Aan hét einde van de eerste etappe van de Ron- c van Frankrijk in Luchon stonden twee in Nederland vol laden onbekenden op het erepodium: etappewinnaar René littingcr en de nieuwe gele truidrager Jean-René Bernaude- u, beiden Fransman. litwinnaar René Bittinger, 24 jaar, is bezig aan zijn derde sei- oen bij de beroepsrenners. Als neo-prof won hij de Ronde pan Bissago in Zwitserland. Na een overwinning in een etappe ran de Ronde van Corsica debuteerde René Bittinger vorig aar in de Ronde van Frankrijk. In 1978 bleek hij een goed onderenner zonder spectaculaire uitschieters. Dertiende in Pa- ijs-Nice, vijftiende in de Duphiné Liberë, tweede in de Ronde ran de Aude en achttiende in het eindklassement van de Tour le France. ïegin dit jaar kreeg Bittinger ruzie met zijn Belgische spon- ;or. Voor het nieuwe seizoen ontving hij de nieuwe kleding en ietsen pas weken nadat andere ploegen al weken rondfietsten, lij wilde ontslag nemen, maar werd omgepraat Door de acht ste plaats in Parijs-Nice en de Waalse Pijl plus een etappezege n de Ronde van Indre et Loire verdiende de Fransman zijn selectie voor de ronde van Frankrijk. Omdat hij in alle onder delen var» de wielersport goed kan meekomen en dus ook re delijk kan klimmen, kon hij in de eerste bergetappe, waarin de favorieten voor de Tourzege nog niet duelleerden, een ge- naar de overwinning doen. achter René Bittinger werd de nog geen 23-jarige Jean- Bernaudeau, een knecht van Bernard Hinault, de opvol van Gerrie Knetemann als gele truidrager. Bernaudeau als weilrenner meer dan gemiddelde klasse. bewees hij vorig jaar al door in zijn eerste seizoen als in het eindklassement van $e Ronde van Spanje achter en Pesarrondona de derde plaats in te nemend. Hij toen ook tweede in .het kampioenschap van Frankrijk, debuteerde ook in de Ronde van Frankrijk, maar in de moest hij het peloton verlaten door een acute blindedar- Dit seizoen leefde hij rustig naar de Tour toe. Liberé (zevende) begon hij goed te rijden, zegevierde Bernaudeau in de zware wed- Zijn eerste gele trui door de tweede -i97É>laats in de etappe vond hij echter een mooiere prestatie. LUCHON De eerste Pyreneeënetappe, die in dichte mist en regen verreden werd, heeft als re sultaat gehad dat het rijtje favorieten voor de eindzege aanzienlijk is uitgedund. Afgevoerd mo gen worden: Lucien van Impe, Dietrich Thurau, Johan de Muijnck en Joaquim Agostinho, om er maar een paar te noemen. Toegevoegd als nieu we kanshebber kan echter worden de sterk rij dende Italiaan Giovanni Battaglin. De verhoudingen op de twee Pyreneeëncols, Mente en Por tillon, die tijdens het slot van de etappe beklommen moes ten worden, lagen ongeveer zoals verwacht werd. Bernard Hinault was met een grote versnelling de sterkste klim mer, zijn directe rivalen ble ven in zijn schaduw, zonder dat zij ook maar een poging deden Hinault te verontrus ten. Slechts één man heeft het heel even geprobeerd. Vlak onder de top van de Mente sprintte Hennie Kuiper weg in gezelschap van de Fransman De Carvalho. Maar Hinault zette met een paar machtige pedaalslagen de si tuatie recht. Toen wist ieder een het verder wel. Het was een barre rit in een onheilspellend decor. De weg van de Mente is slechts tweeëneenhalve meter breed. Het was er aardedonker. Deze col boezemde veel renners ontzag in, omdat hij zo verra derlijk is. In de afaling van de Mente maakte in 1971 im mers Luis Ocana, de man die gisteren in een volgauto het parcours nog eens overdeed, een fatale val. De Spanjaard had in dat jaar Eddy Merckx op tien minuten achterstand gereden, maar hij sneuvelde in de afdaling van de Mente. In de bocht, waar aan zijn ri ante voorsprong een abrupt einde kwam, staat er herinne ring een bord: „Virage Oca na": een waarschuwing voor al te drieste dalers. Tot aan de voet van de Mente had het peloton 160 kilometer lang een bijzonder gezapig tempo gereden. Professionals probe ren, ook in deze Tour, het lij den zo lang mogelijk uit te stellen. In die opzet waren de 150 coureurs eensgezind. Onmiddellijk nadat de weg omhoog begon te lopen, pos teerde Hinault zijn mannen op kop van het peloton. Be rnaudeau, die later in Luchon de gele trui van Knetemann zou overnemen, Le Guilloux en Didier hielden het tempo hoog, zodat Hinault niet door plotselinge tempoversnellingen verrast zou kunnen worden. Een tactiek die vroeger even eens door Eddy merckx werd gehanteerd. Renners als Merckx en Hinault, die met een grote versnelling een berg oprijden, zijn immers kwets baar voor demarrages. Als het tempo stil wordt gelegd, komt een demarrage van een tegenstander met een kleinere versnelling veel harder aan. Een tussensprint levert dan al gauw enkele tientallen meters voorsprong op, vandaar dat Hinault gebaat is bij een con stant hoog tempo in de cols. De winnaar van het vorig jaar won overigens op de top van de Mente de sprint voor de bergprijs. En vervolgens liet hij toe dat een viertal zich afscheidde: Alban, Nils son, Bittinger en Bernaudeau. Achtervolging Toen de voorsprong van deze vier naar de twee minuten liep, kreeg Bernaudeau van zijn ploegleider Cyrille Gui mard de opdracht niet meer op kop te rijden. Nilsson en Alban werkten als paarden, maar konden niet verhinde ren dat de Italiaan Battaglin, die de Ronde van Italië we gens ziekte niet kon rijden, maar die na een stage in Zwitserland de Ronde van Frankrijk daarom als zijn hoofddoel heeft gekozen, na een machtige achtervolging aansluiting kreeg. Giovanni Battaglin is een uitstekend ronderenner. Hij eindige ooit als derde achter Merckx en Gimondi in de Ronde van Italië. Het kopgroepje stortte zich met Battaglin in dc ge vaarlijke afdaling naar Lu chon. Bittinger nam de mees te risico's, veroverde honderd meter voorsprong en won de etappe. Bijna een kwartier later be reikte Gerrie Knetemann, ont luisterd in een besmeurde gele trui, de finish. Bij de start had hij nog verteld: „Het is gelukkig niet warm, dit slechte weer ligt mij wel, ik zal mijn huid duur verko pen". Maar op de eerste de beste berg verloor de wereld kampioen al meer dan vijf minuten en zijn achterstand liep nadien stelselmatig op. „Volgens onze ploegentactiek mag ik mij in de bergen hele maal niet total-loss rijden", zei Knetemann. „Ik had na tuurlijk wel sneller kunnen fi nishen, maar ik moet aan onze klassementsrijders Lub berding en Wellens denken. Die hebben mij aanstaande zondag hard nodig in de ploe gentijdrit en dan moet ik weer fit zijn". Een dag in de Pyreneeën dus, die geken merkt werd .door schermutse lingen in de tweede lijn. Bij de favorieten ontbrak de moed of het vermogen om een voorlopige beslissing te forceren. Op de hellingen we ken zij geen duimbreed van elkaar. Maar vandaag moeten ze wel, want tussen Luchon en Superbagnères wordt de bergtijdrit over 23 kilometer en 750 meter verreden, waar in een hoogteverschil van 1150 meter overwonnen dient te worden. Het aantrekkelijke van zo'n tijdrit is, dat ieder een dan op zijn waarde kan worden geschat. JEAN NELISSEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15