rieduizend vakantiegangers niet naar Amerika pectaculaire stap ooruit in strijd ;gen hersentumoren SeidoeOowiant Parlement en kernenergie Tweede Kamer wil terughoudendheid bij kernenergie Vondeling kreeg groots afscheid NS bereidt zich nu al voor op komende winter Taxi chauffeurs beboet na blokkade (Van een onzer verslaggeefsters) Naar schatting driedui- van de achtduizend mensen die via Tours in Nunspeet een reis naar of Canada hebben besproken, zul- hun familiebezoek in het water zien len. Oorzaak van alle ellende is de DO die tot nader order niet op Noord-Ame- of Canada mag vliegen. Amca Tours gt met dit toestel op New York, Los les en San Francisco. Vluchten op De- kunnen wel worden uitgevoerd omdat die bestemming met een andere machine t gevlogen. Amca Tours heeft, met lip van de Nederlandse reiswereld, lucht- artmaatschappijen en de Rijksluchtvaart- enst, gepoogd vervangende vliegtuigstoe- d te vinden, maar is daar slechts gedeel- lijk in geslaagd. Tot en met de eerste eek van augustus is er geen stoel meer ij op de transatlantische vluchten. rerigens weten de meeste toeristen niet it zij bij Amca Tours hebben geboekt Zij ibben hun vlucht besproken via een reis- ireau dat de verzorging ervan overlaat aan een organisatie als Amca Tours. Gedu peerd zijn vooral familiebezoekers en toeris ten die een vaii de vakantiegidsen afwijken de verzorgde rei# hebben geboekt Zij die een niet-afwijkende reis hebben geboekt kunnen er vrijwel zeker van zijn dat hun vakantie wél doorgaat. Bij die reizen wordt veelal met andere toestellen gevlogen. Tijdens een persconferentie gisteren in Am sterdam zei de heer J. H. Huisman, direc teur van Amca Tours, dat er door het uit vallen van de DC-10 een enorm tekort aan capaciteit is ontstaan en dat juist in het hoogseizoen en in een jaar waarin de be langstelling vanuit Europa voor Amerika on gekend groot is. Amca Tours heeft gepro beerd bij „kleine" bezitters van vliegtuigen stoelen te huren. Maar daar had men al snel door dat er goed geld aan te verdienen was en werden exhorbitant hoge prijzen ge vraagd. Daarna heeft Amca Tours twee we ken geleden bij de collega's in de reiswereld aangeklopt. Onmiddellijk werd een werk groep in het leven geroepen die op alle ma nieren heeft geprobeerd de problemen op te lossen. Tot op zekere hoogte is dat gelukt De reizigers naar Canada konden bijna alle maal worden geholpen omdat CPA (een Ca nadese luchtvaartmaatschappij) hen kon ver voeren. Vierhonderd Canada-mensen zullen niettemin hun reisplannen moeten opgeven of wijzigen. Iedereen die het aangaat wordt geadviseerd zich tot zijn reisbureau te wenden. De gedu peerden zullen vrijviel zeker hun geld terug krijgen. „Juridisch zijn de reisbureaus hier toe niet verplicht Wel zou Amca Tours aan gesproken kunnen worden", aldus een woordvoerder van de ANVR gisteren. „Maar gezien de situatie, heeft de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus (waarbij alle bonafide reisbureaus zijn aangesloten) besloten er bij haar leden op aan te dringen de volledige reissom terug te betalen. We kunnen hen er niet toe dwingen, maar we houden er niet eens rekening mee dat er een bureau zou gaan dwarsliggen". Twee reisorganisatoren, Interland en Arke-reizen (die tweederde van de Amca-vluchten boek ten) hebben inmiddels al toegezegd, de reis- sommen volledig terug te geven. Wie ge boekt heeft bij een niet-ANVR-reisbureau, kan niet zo zeker zijn van restitutie. Amca Tours verkeert door een en ander in zeer zorgelijke financiële omstandigheden. Het lijdt op het ogenblik al een schade van 500.000 gulden. Die schade is ontstaan door dat Amca Tours in het voorseizoen veel mensen op lijnvluchten heeft laten vliegen tegen charterprijzen. Het heeft zelf het ver schil bijgepast Oorzaak was de onverwacht grote vraag naar Amerika-reizen, waarvoor onvoldoende charterstoelen gereserveerd wa ren. Amca Tours had gedacht deze „strop" in het hoogseizoen, wanneer de vliegprijzen hoger liggen, te kunnen terugverdienen, zoals dat alle jaren -gebeurt. Door de troebe len met de DC-10 is dat dit jaar volledig mislukt Behalve de naar schatting drieduizend reizi gers, die helemaal niet in Amerika zullen komen, is er ook nog een groot aantal dat de reisdata heeft moeten verzetten. Zij zijn bovendien meer geld kwijt omdat zij van een chartervlucht moesten overschakelen op een veel duurdere lijnvlucht. Gezien de situ atie heeft de Rijksluchtvaartdienst echter aan de luchtvaartmaatschappijen toestem ming gegeven het laagst mogelijke tarief te berekenen voor deze gedupeerden. Een ta rief dat hoger ligt dan dat van een charter vlucht, maar veel lager is dan normaal voor een lijnvlucht betaald moet worden. Door tai van tegenstrijdige verklaringen ontstond de afgelopen weken grote onduidelijkheid over het stand punt dat de Nederlandse regering in de discussie over kernenergie inneemt De directeur-generaal voor de energievoorziening Tieleman vertelde onlangs het Britse persbureau Reuter dat het kabinet met een plan zal ko men voor de bouw van drie nieuwe kerncentrales. Pre mier Van Agt ontkende dat kort daarop. In Straatsburg echter ondertekende de premier een verklaring die erop neer komt dat de ontwikkeling van kernenergiepro gramma's krachtig ter hand moet worden genomen. En bij dat alles komt dat een uitgewerkt voorstel over de aangekondigde brede maatschappelijke discussie over kernenergie de Tweede Kamer nog steeds niet heeft bereikt. De Tweede Kamer heeft er daarom gisteren goed aan gedaan een motie van het CDA-Kamerlid Mommersteeg aan te nemen, waarin de regering wordt verzocht in haar beleid ten aanzien van kernenergie „zowel in nati onaal als in Europees verband de uiterste terughou dendheid te betrachten". En aangezien de regering zich niet noemenswaardig heeft verzet tegen deze motie, mag worden aangenomen dat zij niet anders van plan is. En wie daar na de toelichting van onder andere Van Agt en Van Aardenne (economische zaken) nog aan mocht twijfelen moet bedenken dat het parlement te zijner tijd over het al dan niet bouwen van kerncentra les het laatste woord heeft. LDPRIMEUR ACADEMISCH ZIEKENHUIS UTRECHT ÜCHT (ANP) In het Academisch Zie- tis in Utrecht is een revolutionaire me- ontwikkeld voor het analyseren van ntumoren. Hierdoor kan in tien minuten liagnose worden gesteld over de aard en invang van het gezwel en tevens een ose worden gegeven over de levenskan- ai de patiënt ethode is ontwikkeld door de Utrechtse chirurg dr. C.W.M. van Veelen onder lei van de biochemicus dr. G.E.J. Staal, van het medisch enzymologisch labora- a van het Academisch Ziekenhuis in ht. Van Veelen is vandaag gepromoveerd actor in de geneeskunde op een proef- t over de nieuwe ontdekking, die hij zelf teriseert als „het ei van Columbus". De lek van Van Veelen en Staal, die het als eerste ter wereld toepast, behelst een udige proef op de aanwezigheid van len. De twee medici ontdekten dat in be- B hersentumoren (gliomen) enzymen pmen die normaliter gesproken alleen in jigeboren leven aanwezig zijn. Hoe kwaa- Iger de tumor, hoe meer van het foetale er in voorkomt Het gezonde weefsel j dit type enzym niet. Een eenvoudige bi ochemische test kan de aanwezigheid ervan aan het licht brengen zodat aard en omvang van de tumor voor de chirurg zonneklaar zijn. Terwijl de analyse van de tumor volgens con ventionele methodes een week in beslag neemt, duurt de nieuwe test slechts enkele mi nuten. Een essentieel voordeel van zijn aan pak acht Van Veelen ook dat de minder dich te materie van een tumor die zich aan de ran den bevindt zeer nauwkeurig is te meten. Vol gens de oude methodes geschiedt dit minder precies, zodat het moeilijk blijft om vast te stellen waar de tumor overgaat in gezond her senweefsel. Juist in dat grensgebied groeit het gezwel het snelst. Volgens de Utrechtse prof. Verbiest komt door de ontdekking het zogenaamde sterotacti- sche onderzoek (waarbij met behulp van een naald een stukje tumor uit de hersenen wordt weggezogen) in een geheel ander licht te staan. Het is nu mogelijk geworden om de pa tiënt al voor de operatie op de hoogte te stel len van zijn levenskansen. De laatste dertig jaar is er veel onderzoek verricht om de tumor-analyse te verbeteren. Tot nu toe zonder resultaten. De simpele enzymen-methode vergoedt deze achterstand volgens Van Veelen ruimschoots. ssen nieuwe P-voorzitter T De Nederlandse van Hoger Personeel met ongeveer 37.000 krijgt op 1 juli een voorzitter. Het is de bedrijfseconoom nessen. Hij volgt de d. Schalie op. HP is aangesloten bij van Middelbaar en Personeel (MHP) met eine 120.0Ü0 leden, op 1 juli zal de j Van der Schalie als jtter van deze centrale ganisatie in dienst tre- |iwfraudeurs iderdag voor rechtbank tLEM Vier verdach- d de Haarlemse bouw taak schade rond 55 (n gulden) zullen don- g 5 juli terechtstaan de Haarlemse recht- Het zijn drie inwoners Boofddorp en een man rachten. Hen zal vals- in geschrifte en belas- itduiking ten laste wor- flegd. Jre zaak zijn tot op he-' 1 aanhoudingen verricht; atet eergisteren in Am- lm. Volgens de officier Ustitie zullen de volgen- irdachten in deze zaak In het najaar terecht- Voor de behandeling Ie eerste zaak is voorlo- n dag uitgetrokken, it de fraude ook vertak- li naar Amsterdam, Nij- i en Zeeland blijkt te n, is het Haarlemse op- Igsteam uitgebreid met (mannen uit die plaatse- jorpsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft giste ren, kort voor het begin van het zomerreces, ingestemd met een motie van het CDA, waarin de regering wordt verzocht in haar beleid ten aanzien van kernenergie „zowel in natio naal als in Europees verband de uiterste terughoudendheid te betrachten". Het parlement gaf daarmee te kennen het niet eens te zijn met de uitspraak van de Europese Raad (regeringsleiders van de EEG) in Straatsburg, dat op krachtige wijze nieuw leven moet worden ingeblazen aan de kernenergieprogramma's. Al leen de SGP en het GPV stemden tegen de motie, omdat zij voorstander zijn van het uitbreiden van het aantal kerncentra les. Zoals verwacht kreeg de PvdA te weinig steun voor haar mo tie, waarin het optreden van premier Van Agt in Straatsburg werd betreurd. De WD was het daar in het geheel niet mee eens en het CDA vond de motie te ver gaan, omdat de minis ter-president in het debat van dinsdag duidelijk zou hebben gemaakt, dat ook hij zich voorzichtig opstelt wat betreft kern energie. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) herhaalde giste ren in een radiouitzending, dat de regering de zogeheten bede maatschappelijke discussie over kernenergie waarschijnlijk zal ingaan met het standpunt, dat het principebesluit tot de bouw van drie kerncentrales moet worden uitgevoerd, op voorwaar de dat de problemen betreffende veiligheid, afval en versprei ding van kernwapens kunnen worden opgelost Zou het groene licht voor de bouw worden gegeven, dan staan de centrales er rond 1990, „en eerder hebben we ze niet no dig", aldus Van Aardenne. Dank zij het aardgas heeft Neder land wat meer tijd dan andere landen om zich op deze proble matiek te bezinnen, zo legde de bewindsman uit. Amsterdamse cafe's uur later dicht AMSTERDAM De zoge naamde acht-twee-zaken in Amsterdam mogen in ver band met de zomertijd van burgemeester en wethou ders de komende maanden open zijn van negen tot drie. De Horeca had geklaagd dat door de zomertijd de klanten later dan dan 's-winters het café in doken. Het gaat om een proef die zal duren tot het einde van de zomertijd. In het najaar zal worden bekeken of de nieuwe regeling, die gisteren is inge gaan, ook volgend jaar zomer zal gelden. Eeen en ander houdt ook in dat de 8 2-za- ken ook op vrijdag en zater dag een uur langer, d.w.z. tot 4 uur mogen openblijven. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren op grootse wijze afscheid van haar per 17 juli naar het Europees Par lement vertrekkende voorzitter dr. Anne Vondeling genomen. In een bijzondere vergadering werd Vondeling hartelijk toegesproken door eerste ondervoorzit ter C.F. Kleisterlee, PvdA-fractievoorzit- ter Den Uyl en minister-president Van Agt. Deze laatste deelde mee dat de scheidende Kamervoorzitter benoemd is tot commandeer in de Orde van de Nederlandse Leeuw, één van de hoog ste onderscheidingen. Kleisterlee had laten uitrekenen dat\ Vondeling niet minder dan 10.917 da- gen lid van het parlement geweest is. Na de vele functies genoemd te heb ben die Vondeling sinds 1946 in het politieke leven bekleed heeft, zei Klees- terlei: „Ik maak me sterk dat zo'n bre de carrière uniek genoemd mag wor den". De traditioneel wordende barbeque op het Binnenhof vlak voor het zomerre ces stond gisteren uiteraard ook en beetje in het teken van het afscheid. lllllllllllllllllltUUIIIIIIIIIIIIIIIIIUllllllllllllllllll Meer vrouwen zonder werk DEN HAAG De werkloos heid is deze maand weer ver der gestegen met 3500 men sen. Dat blijkt uit de voorlo pige gegevens van het minis terie van sociale zaken. De stijging was met name te wijten aan het hogere aantal vrouwen dat zonder werk kwam. Dat waren er 2800 ex tra, waardoor nu 82.900 werk loze vrouwen geregistreerd staan. De werkloosheid onder man nen steeg met 700 tot 131.700. Bij al deze cijfers is een cor rectie voor seizoenen toege past. Het aantal bij de ar beidsbureau^ gemelde vacatu res daalde met 3.400 tot 64.100. iiiijiuiiijuuiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiii UTRECHT De NS gaat de komende maan den hard aan de slag om nog voor de komen de winter de wisselverwarmingen, die het de afgelopen barre winter nogal eens lieten af weten, zodanig te verbeteren dat ze ook bij extreem lage temperaturen blijven functione ren. Ook zal de informatievoorziening over de treinenloop zowel via de stationsom- roep voor de reizigers als via de radio en de krant voor het grote publiek beter georga niseerd worden, zodat de mensen sneller we ten hoe de stand van zaken is. Dit zijn twee belangrijke punten uit het rap port „evaluatie winterproblemen" waarin de spoorwegen op een rijtje hebben gezet wat er de afgelopen strenge winter tussen de rails is misgegaan. In totaal bevat het rapport 83 conclusies en aanbevelingen waarvan de NS-directie, die het rapport eerder deze maand onder ogen kreeg, er direct 54 heeft overgenomen. Deze 54 ver beteringen zullen grotendeels voor de komen de winter zijn gerealiseerd, zo verwacht de NS. Het gaat hierbij voornamelijk om „kleine (organisatorische) aandachtspunten die bij een tijdige aanpak de slagvaardigheid van NS in moeilijke omstandigheden zal vergroten" en verder om een aantal technische zaken. Voor de wisselverwarming die ervoor moet zorgen dat de wissels niet vastvriezen, wordt een bedrag van 2,7 miljoen gulden uitgetrok ken. Daarmee wordt de capaciteit van de ver warming bij belangrijke spoorknooppunten vergroot. Over de voorlichting aan het wach tende reizigerspubliek merkt het rapport op, dat die te onduidelijk was, terwijl de informa tie in de trein zelf helemaal niets voorstelde omdat conducteurs en machinisten niet op de hoogte waren van wat er zich verder op het spoorwegnet afspeelde. Een verbinding tussen trein en station zou daarin wellicht verbete ring kunnen brengen. De NS gaat daarom be kijken of zo'n telerailsysteem kan helpen en of het financieel haalbaar is. AMSTERDAM Achttien ta xichauffeurs die hebben deel genomen aan de taxiblokkade in de Amsterdamse binnen- tad zijn gisteren door het kantongerecht in de hoofd stad veroordeeld tot een boe te van 200 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van' een jaar. Drie van hen moeten daar naast een extra boete van 150 gulden betalen omdat zij indertijd geen gehoor hebben gegeven aan een sommatie van de politie om door te rij den. Twee chauffeurs zijn vrijgesproken, zij hadden zich erop beroepen dat zij buiten hun wil bij de actie betrok ken waren geraakt doordat hun auto's in de verkeers chaos waren vastgelopen. In verband met de „sponta ne" 'actie, die op 12 april het verkeer in de binnenstad eni ge uren geheel lamlegde, is tegen 48 chauffeurs proces verbaal opgemaakt De overi gen moeten nog terechtstaan. Aanlediing tot de blokkade was de arrestatie van een col lega, die een stop verbod voor het Centraal Station had ge-, negeerd. Het taxichauffeurs- gilde wond zich al geruime tijd op over dit stopverbod, omdat het in- en uitladen van vrachtjes bij het station daar door werd bemoeilijkt. Deze situatie is overigens inmiddels, verbeterd. Een zone met regen en motre gen is vandaag over ons land getrokken. De zone behoort bij een depressie in het zeege bied tussen IJsland en Noor wegen. De zone wordt ge volgd door een gebied met opklaringen. Morgen mogen we daarom op enkele perio den met zon rekenen, al is er een buienkans. De koele Oceaanlucht zal zich verder over Europa uitbrei den. Alleen in de Balkan en de streken van de Middel landse Zee kan de zomer warmte zich handhaven. Er zijn nog geen aanwijzin gen, dat in het wisselvallige en te koele weer binnen af zienbare termijn een verbete ring gaat komen. Wisselvallig en vrij koel Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JUN11979 PAGINA 13

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13