Toeristische journalisten willen Nederlandse keuken in ere herstellen Veel schade r aan ogen doö raadplegen opticien in plaats Stichting Consumentenklachten: pleisters op wonden van bekochte vakantieganger van oogarts Aantal mislukte vakanties neemt toe DEN HAAG Niet om vakantieplezier vooraf te vergallen, maar de kans dat aanstaande vakantiegenieters teleurgesteld worden doordat het er op de vakantiebestemming allemaal lang niet zo mooi uitziet als in de folders, lijkt van jaar tot jaar groter te worden. Ieder jaar weer halen na de vakantiepe riode berichten de krant van mensen die zich bekocht voelen omdat ze in plaats van in het luxe hotel aan het glinsterende zandstrand terecht kwamen in een accommodatie die niet veel meer leek te zijn dan een veredeld kippenhok en het strand bestond uit een modderpoel met glasscherven. De Consumentenbond heeft de indruk dat tot nu toe nog maar een fractie van alle vakantie leed terecht komt bij haar stich ting Consumentenklachten, die een speciale commissie heeft voor het behandelen van geschillen tussen reisorganisaties en vakantiegangers die zich gedupeerd voelen. Vorig jaar, zo blijkt uit het jaarverslag van Consumentenklachten, klopten 2286 personen bij deze instelling aan en dat zijn er maar liefst 1474 oftewel ongeveer 55 procent meer dan in het jaar daar voor. In bijna 600 gevallen werden de klachten gegrond ver klaard en kregen de gedupeerden hun centen terug. DEN HAAG Allemaal een heer lijke vakantie toegewenst. Maar mocht het achteraf allemaal beslist niet zo geweldig zijn geweest als in de vakantiefolder van het reisbure au beloofd werd en voelt u zich ei genlijk een beetje bekocht, dan kunt u behalve een gepeperde brief schrijven aan de organisatie die uw vakantie verziekt heeft, uw klach ten ook uitstekend kwijt bij de stichting Consumentenklachten in Den Haag. Dat kan bovendien het prettige voordeel hebben dat u, als uw klachten werkelijk gegrond be vonden worden, de lieve centen of een deel daarvan, die voor de mis lukte vakantie geofferd zijn, terug krijgt Een pleister op de wonde, die soms toch wel heel diep is. Daar zorgt de stichting Consumentenklachten nu al in heel wat gevallen voor. Maar ook blijkt dat dezè instelling bij nog heel wat Nederlanders volslagen onbe kend is. De stichting zetelt in Den Haag, Su- rinamestraat 4, (postcode 2585 GJ). Voor. klachten over vakanties kan men terecht bij de commissie Rei zen. Consumentenklachten heeft nu zes van die commissies. Behalve Reizen ook nog Chemisch Reinigen, Natwas, Recreatie en Woninginrich ting, terwijl binnenkort ook de com missie Parket gaan draaien. Er zijn verder plannen voor oprichting van commissies Nutsbedrijven, Keukens, BOVAG-ANWB en Verwarming en Luchtbehandeling. De stichting en de commissies zijn ontstaan door samenwerking tussen de Consumentenbond en de leveran ciers of organisaties die een bepaal de groep goederen of diensten aan bieden en vertegenwoordigen. De doelstelling is het behandelen van klachten van consumenten over gele verde goederen of diensten en alles wat daarmee verband houdt, in de ruimste zin. De commissie Reizen behandelt de klachten van Nederlanders die in het buitenland op vakantie zijn ge weest en die daarvoor geboekt heb ben bij een organisatie die is aange sloten bij de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus. De commissie Recreatie gaat over klachten naar aanleiding van vakanties in ons eigen land eo waarbij instellingen betrokken zijn die deel uitmaken van de organisa tie van Recreatie Ondernemers Ne derland. de RECRON. IJSSELSTEIN Een paar sneetjes brood, een uitgeteld aantal plakjes kaas, aard beienjam in een plastic kui pje, thee of koffie naar wens en dan heb je het doorgaans wel gehad. Waar is het ge blevendat ontbijt in de Ne derlandse hotels, waardoor ons land wereldfaam genoot? „Vroeger stond er een kern- van lekkernijen op tafel: be schuit, twee soorten brood, twee tot drie soorten vlees, kaas, melk of karnemelk, koffie, thee, vruchtesap, pap. eieren, hagelslag. De gast had het maar voor het zeg gen. Maar de hotelier van vandaag meent dat hem dat te veel personeel kost. Waar om doen ze het dan niet op de Scandinavische manier: een groot buffet in de ont bijtkamer en de mensen kun nen zelf uitzoeken wat ze lekker vinden. Dan heb je maar één kelner of serveer ster nodig voor de koffie en de thee en diezelfde kelner kan 's morgens vroeg de din gen klaarzetten. Of de baas doet dat zelf'. Aldus Ben Smit, journalist, ondermeer werkzaam bij de KRO, die samen met collega Addy Boerma van de Win- schoter Courant tot de con clusie kwam dat er aan de Nederlandse keuken iets schortte. Beide heren zijn lid van Tourjour, een club van touristiche journalisten, die dit jaar een kwart eeuw be staat. Ter gelegenheid van dit jubileum hebben zij, sa men met het Nederlands Bu reau voor Toerisme en enige hoteliers, de stichting „Neer- lands dis" in het leven geroe pen. Het is de bedoeling dat tal van hotels en restaurants lid worden van de stichting. Lidmaatschap en een bijbe horend raamvignet betekent dat in het desbetreffende ho tel de Nederlandse keuken in ere is hersteld. Pannegries Het idee werd bij het tweetal geboren in een boerenher berg ergens op de Veluwe, waar men „pannegries" op het menu had staan, een oud streekgerecht waaraan nog de legende verbonden was, dat een zwerver op zekere dag een boerin te grazen had. Toen ze even niet keek roofde hij de ketel van het vuur, maar hij kon later in de kraag worden gevat. Om redenen die niet meer zijn na te gaan is het gerecht in de ketel pannegries gaan heten. „Dergelijke streekgerechten moeten er toch overal in Ne derland bestaan. Als de re cepten al niet uit overleve ring verkregen kunnen wor den, dan bestaan er toch nog oude kookboeken, waarin au thentieke Nederlandse ge rechten staan. Daaruit blijkt trouwens ook dat men vroe ger gigantische hoeveelheden voedsel naar binnen werkte. Maar om van het hele plan een succes te maken, zullen we toch de medewerking moeten hebben van de chef koks, die over het algemeen van mening zijn dat met ka viaar meer eer is in te leg gen dan met boerenkool met worst. Daar moeten we ech ter bijzeggen dat. de chefs meestal geen tijd hebben om zich over nieuwe gerechten te bezinnen. Ze hebben het razend druk en vaak te wei nig personeel. Maar wij van onze kant zijn gaarne bereid ze aan oude recepten te hel pen. Ook zouden we aan uit wisseling kunnen doen en misschien bestaat de moge lijkheid dat we al die oude gerechten nog eens gaan bundelen in een recepten- Koffietafel Volgens Ben Smit is er heel wat te verbeteren aan de Ne derlandse keuken. „De mees te Nederlanders kennen de Brabantse koffietafel niet meer. Van een goede koffie tafel, met brandewijn, zure zult enzovoorts, kun je toch twee uur genieten. Verder zijn we de eerste producen ten van asperges en ook champignons lijken een echte Nederlandse specialiteit te worden. Dat moet toch veel meer worden uitgebuit. En dan onze haringen. De Noren weten hun haringen op zo'n twintig verschillende manie ren klaar te maken. In Bel gië kun je paling krijgen in zes verschillende soorten. En wij komen met onze haring niet verder dan hem aan de staart boven ons gezicht te laten hangen of we snijden hem aan plakjes op een toas tje. In Nederland zijn we trouwens toch al aardig van het viseten af. Gedeeltelijk komt dat doordat katholiek Nederland met de vrijdagse vistraditie heeft gebroken. Gevolg is wel dat je in een nieuwbouwwijk geen verse- visboer meer vindt. Jammer is dat wel, want vis is lekker. Dus waarom staat er dan geen stokvis op het menu van de'restaurants". „We beschikken in ons land over veel soorten vlees van goede kwaliteit, we hebben veel verse groenten. Die kun nen allemaal op een goede Nederlandse manier worden klaargemaakt. En waarom wordt er als nagerecht altijd Franse kaas geserveerd? We hebben zelf toch een groot assortiment kaas? Of fruit, Nederland levert veel en goed fruit. En zo zou je nog vvel een paar dingen kunnen noemen. In elk geval is het de bedoeling om met het vig net van „Neerlands dis" men sen het restaurant in te hel pen die de drempel nu nog te hoog vinden. Mensen die zeggen: al die Franse namen, dat is niks voor mij. Trou wens, er zullen vele mensen zijn die helemaal geen be hoefte hebben aan een diner van vijf gangen. Mensen, die alleen een lekkere schotel willen met een borreltje vooraf en een kopje koffie na, voor een redelijke prijs en met behoud van kwaliteit. Dat moet mogelijk zijn. Maar op het ogenblik heeft de Ne derlandse horeca niet ten on rechte de naam duur te zijn. En bovendien komen er nog al eens klachten over de slechte bediening. Maar dat is iets dat later nog eens moet worden aangepakt' „De Noren weten hun haringen op twintig verschillende manieren klaar te maken. Wij komen niet verder dan hem rauw naar binnen te laten glijden of hem in stukjes op een toastje te presenteren". BINNENLAND LEIDSE COURANT Iedereen die consument is of zich dat voelt, kan een klacht indienen bij de „geschillencommissies", zoals ze officieel genoemd worden, van Consumentenklachten. Het lidmaat schap van de Consumentenbond of van andere instellingen is daarvoor niet vereist. Een belangrijk punt is natuurlijk wel, dat de ondernemer of de organisatie waarover men klachten heeft, is aangesloten bij de instellingen die met de stichting Consumentenklachten samenwerkt Voor de behandeling van een klacht moet men een „klachtengeld" beta len, dat voor alle commissies ver schillend is. Voor de commissie Rei zen is dat 35 en voor Recreatie 25. Consumenten die een klacht heb ben over een reis moeten deze uiter lijk één maand na afloop van de reis schriftelijk voorleggen aan het reisbureau. Als de reis niet is door gegaan, wordt die termijn van één maand gerekend vanaf de dag dat de reis oorspronkelijk zou zijn be gonnen. Wordt de ldacht door het reisbureau dan niet tot tevredenheid van de „klager" afgedaan, dan kan men zich tot de geschillencommissie wenden. Hij moet dat wel doen bin nen drie maanden na datum van te rugkomst of dus binnen drie maan den na de oorspronkelijke vertrek datum. Na het indienen van de klacht krijgt men een formulier toe gezonden met diverse vragen. Dat is overigens het punt waarop heel wat klagers afzien van een ver dere procedure. In 1978 kreeg de ge schillencommissie aanvankelijk 2286 klachten binnen, maar daarvan wer den er 474 niet doorgezet. Toen het vragenformulier ingevuld en de 35 overgemaakt moesten worden, lieten ze het afweten. Maar ook komt het vaak voor dat op dit punt alsnog overeenstemming met het bureau wordt bereikt. Dat was in 1978 maar liefst 163 keer het geval. Heeft men zich door de vragenlijst heen gebeten en is het terugge stuurd naar de commissie, dan krijgt het reisbureau afschriften van klachtenbrief en vragenformulier. De ondernemer heeft dan nog één maand tijd om te reageren, voordat hij mét de klager opgeroepen wordt voor een zitting van het bestuur van de geschillencommissie. Mocht het reisbureau ondertussen alsnog be reid zijn een regeling te treffen, dan is er dus behalve een mislukte va kantie geen vuiltje aan de lucht. Maakt hij van de gelegenheid ge bruik om zich schriftelijk te verwe ren, dan krijgt de klager daarvan een kopie voordat de zitting plaats heeft. Men is overigens niet verplicht ter zitting te verschijnen. Wel kan ge bruik worden gemaakt van een gele genheid om klacht of verdediging mondeling toe te lichten. De geschillencommissies doen schrif telijk uitspraak. Dit heeft de kracht van een bindend advies, dat wil dan zoveel zeggen dat nog slechts een beperkt beroep op de burgerlijke rechter mogelijk is. Wat koop ik voor die papierwinkel en dat formele gedoe, zult u zich in tussen afvragen. De geschillencom missies zijn er echter beslist niet om de klagers alleen maar op papier in het gelijk te stellen. KLINKENDE MUNT De commissie doet na,de zitting schriftelijk uitspraak en worden de klachten gegrond verklaard, dan zal dit uitgedrukt worden in klinkende munt. Als vastgesteld wordt dat de ondernemer in gebreke is gebleven, zal hij schadevergoeding moeten bé talen. Daar hebben ze zich akkoord mee verklaard door te tekenen voor het lidmaatschap van de organisatie die samenwerkt met de stichting Consumentenklachten. Af en toe wordt dat aangegeven door een stic ker op de deur van het reisbureau, maar het staat zeker in de beschei den. Overigens is het ook mogelijk om een procedure te beginnen tegen een ondernemer die niet aangesloten is, maar dan zal deze zich daartoe zelf bereid moeten verklaren. Tevens moet zo'n reisbureau dan 150 be- handelingskosten betalen en moet een verklaring getekend worden dat men het besluit van de commissie als bindend zal beschouwen. In november 1975 besloot de minis ter van Economische Zaken de ge schillencommissies van Consumen tenklachten officieel te erkennen. Om een goede rechtsgang en onpar tijdige beslissingen te waarborgen, moeten de commissies dan wel vol doen aan een aantal voorwaarden, die door Economische Zaken beoor deeld worden. Dit ministerie springt door subsidie ook bij in de kosten van de stich ting die niet door het klachtengeld bestreden kunnen worden. Tweeder de daarvan komt voor rekening van het ministerie en de rest moet wor den aangevuld door de betrokken organisaties. Voor alle geschillen commissies geldt als centrale brie venbus het bovenvermelde adres van de stichting Consumentenklach ten. HENKVOLMER (Van een onzer verslaggeef sters) UTRECHT Tijdens een on derzoek dat 103 van de 400 Nederlandse oogartsen heb ben gehouden is vastgesteld dat in veel gevallen schade aan ogen of gezondheid voor komen had kunnen worden, wanneer de patiënt direct naar de oogarts was gegaan in plaats van naar een opti cien. In een rapport waarin de onderzoeksresultaten zijn vastgelegd, en dat vandaag is openbaar gemaakt, constate ren de oogartsen dat in een periode van 17 werkdagen 149 mensen bij hen zijn geko men die onherstelbare schade aan de ogen hadden. Bij tien van hen werd een tumor vastgesteld. Zestig mensen hadden groene staar tenge volge waarvan 28 ogen blind werden, 18 ernstig werden beschadigd en bij 36 mensen was het minder ernstig maar de ogen waren wel blijvend beschadigd. Bij 13 mensen werd netvliesloslating gecon stateerd waarvan de behan deling ernstig was vertraagd doordat de patiënten zich in eerste instantie tot de opti cien en niet tot de oogarts hadden gewend. De oogartsen wijzen erop dat hun onderzoek niet volledig is, maar dat zij met hun rap port wel duidelijk hebben wil len aantonen dat er van een onaanvaardbare situatie spra ke is. „Voor het verkrijgen van een beter en vollediger beeld van de ernst van de huidige situatie zou een uit voeriger, beter voorbereid en langer lopend onderzoek no dig zijn, onder verantwoorde lijkheid van de Inspectie van de Volksgezondheid. Het Ne derlands Oogheelkundig Ge nootschap juicht een dergelijk onderzoek toe maar meent te gelijkertijd dat de ernst van de situatie volstrekt geen ver der uitstel van effectieve maatregelen toelaat". De oogartsen stellen dat de opticiens weliswaar te goeder trouw zijn en zich veelal wel houden aan hun erecode (hoe wel er steeds meer sprake is van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst), maar dat zij door gebrek aan appa ratuur en de nodige ervaring niet in staat zijn om bepaalde oogafwijkingen te constateren. Ondermeer geldt dat voor de tumoren. Een opticien kan die diagnose niet stellen, schrijft een nieuwe bril voor en ver zuimt dikwijls de patiënt door te sturen naar een oogarts. Bij een aantal patiënten die uiteindelijk toch bij de specia list terecht kwam, kon een tu mor aan het oog of een her sentumor worden vastgesteld, waarna een spoedoperatie noodzakelijk bleek. Bij het glaucinoom (veelal groene staar genoemd, een ziekte die bij zeker één pro cent van de bevolking boven de veertig jaar voorkomt), zou veel ellende kunnen worden voorkomen als de ziekte eer der zou zijn vastgesteld. De ziekte schrijdt langzaam voort en kan tot blindheid leiden als hij niet tijdige wordt ont dekt en behandeld. Veel men sen gaan eerst naar de opti cien en pas. in een te laat sta dium naar de oogarts omdat het gezichtsvermogen plotse ling zoveel minder wordt. Ook netvliesloslatingen zijn door een opticien haast niet vast te stellen. Een netvlieslo slating vereist directe opname en operatie. Elk uitstel ver mindert de kans op herstel Maar veel opticiens schrijven in dergelijke gevallen een nieuwe bril of zelfs contact lenzen voor. naar oogarts of opticien Een ander hoofdstuk v, de contactlensdragers, hen bevinden zich v dingsgewijs veel bij mensen, aldus het rj Juist deze groep heel verhoogde kans op ten. Maar contactlens^ wenden zich ste tot de oogarts, ook niej latere controle. Een exl vaar vormen volgens gartsen de nieuwe lenzen -zoals de zachte I J en de lenzen die volga reclame dag en nacht J gen kunnen worden, vaar voor infecties en Ij vlieszweren wordt d veel groter. Tijdens derzoek werden verschi patiënten aangetroffen voorbeeld helemaal gee| zen hadden mogen omdat zij oogafwijkingej den. Nog een belangrijke zijn de netvliesafwijkl die bij patiënten met vej de bloeddruk of suikert^ voorkomen maar dooA opticien niet zijn te hL nen. De oogarts herkei ziekten echter wel en ve dagelijks patiënten najr huisarts vanwege hun bloeddruk of geconstaT suikerziekte. „Door de hj opticiensactiviteiten vele verhoogde bloeddrf later ontdekt en beh$ dan nodig is", aldus gartsen. In het rapport tenslotte ['i de oogartsen een aantal!®4 a beelden van het onbf{J™ uitoefenen van de kunst door opticiens. ZcPB®1 seerde een opticien ee paald soort bril omdat jA*| tiënt dubbel zag. Ook troles dienden bij hem rerk ,te vinden. De patiënt \- later een hersentumor 1 ben waardoor het dubl| werd veroorzaakt. Een i opticien adviseerde patiënt met klachten ovtmt gezichtsvermogen om rif houden. Tevens adviseert om „de tabletten voor dT kontsteking niet meer F nemen". Drie weken bleek de patiënt een sloslating te hebben. Oogartsen waarschuwen tegen ordinaire iet i ;-nl DEN HAAG. De Nee landse Unie van O) ciens, kennis genot hebbend van het rapj van de oogartsen, wa handen zijnde ordin i rel", tussen oogartsen opticiens. De optici* hebben tevergeefs gep )£ji beerd de oogartsen ai houden van het bekt maken van hun rappt jft waarin gewezen wordt est de fout van vele patier^, niet /direct naar een iev arts te gaan. maar naar een opticien. De ioo ticiens noemen het ;eh< port onwetenschappe&in en onbetrouwbaar" wijzen erop, dat het vermijdelijk is geworfajk van hun kant te wij bed op zogenaamde kunstftDui ten van oogartsen, rtgou voor de betrokken pat ont ten veelal zeer nare geloei gen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10