deTijd Basisbeweging sprak met commissie 'Pluriformiteit en Gemeenschap' Vakmanschap is Meesterschap „BACCARA" NEUWSNE kerk wereld Molukse dominee wijst gijzelingsacties af (telefoontjes BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JUN11979 PAGlj||S| Het gesprek tussen de offi ciële kerken en de landelij ke basisbeweging zal niet als doel hebben een compro mis te vinden tussen de leer van de kerk en de wensen van de basisgemeenschap pen. Eerder zullen de stand punten van beide kanten duidelijk geformuleerd moe ten worden, zodat de ver deeldheid niet wordt toege dekt, maar zichtbaar en be spreekbaar wordt. Dit ver klaarden vertegenwoordi gers van de basisbeweging van kritische groepen en ge meenten in Nederland, die deze week te Utrecht een ontmoeting hadden met de rk commissie „Pluriformi teit en Gemeenschap". Deze commissie wil functio neren als contact-adres voor de verschillende groeperin gen binnen de rooms-katho- Leke Nederlandse kerkpro vincie. De commissie, een voortzetting van de vroegere commissie „Pluriformiteit", heeft kortgeleden haar doel stelling bekend gemaakt en naar verschillende adressen gezonden. De landelijke ba sisbeweging was de eerste groepering die hierop rea geerde. De commissie zelf zal niet het initiatief tot con tact nemen. In deze eerste ontmoeting heeft de commissie haar doelstelling, waaraan de Ne derlandse bisschoppen hun goedkeuring hebben gege ven, toegelicht. De vertegen woordigers van de landelijke basisbeweging gaven infor matie over het stuk „visie en program", dat in mei op de tweede bijeenkomst te Amsterdam werd a an gen o- De beweging formuleerde ook enige wensen inzake het gesprek met de commissie. Zij wil bijvoorbeeld laten zien dat er evangelische leef wijzen mogelijk zijn die voor de huidige samenleving van betekenis zijn. In een aantal gemeenten heeft dat streven gestalte gekregen, zelfs zodanig dat. naar de mening van de basisbewe ging. daar beter dan in de bestaande kerken de op dracht van Jezus Christus om op te komen voor recht en gerechtigheid in de we reld wordt nagevolgd. Het model van de basisge meenschap biedt vaak ook meer mogelijkheden om het christelijke gemeentemodel te benaderen dan het geval is in de bestaande kerken, aldus de basisbeweging. Hiervan uitgaande wil de basisbeweging niet een ge sprek dat leidt tot compro missen, maar een gesprek dat de verdeeldheid duide lijk aan het licht brengt, „omdat niet langer verhuld mag worden dat personen, groepen, instanties en insti tuten binnen de kerken en binnen de daarmee verwante stromingen vormen van on menselijke levenssituaties van talloze mensen op deze wereld veroorzaken en in stand houden". De basisbeweging vindt het absoluut noodzakelijk dat haar idealen en theologie doorwerken in de bestaande kerken, maar wenst dat dit niet al te snel gestalte krijgt in een institutie. Liever kiest de beweging voor de span ning van de onderhandelin gen. Bij dit gesprek zal de beweging zelf ook open staan voor kritiek. „Van mensen met het hart op de goede plek kan de basisbe weging het zeer uitstekend verdragen, dat zij zelf wordt gecorrigeerd en dus ver rijkt". Het is de bedoeling dat het gesprek tussen de commissie „Pluriformiteit en Gemeen schap" en de landelijke ba sisbeweging in het najaar wordt voortgezet. De legitie me plaats van de basisbewe ging binnen de kerken en de reactie daarop van de ker ken komen dan aan de orde. Namens de landelijke basis beweging waren aanwezig: N. Bouhuys, K. Derksen, A. Helt, H. Oosterhuis, M. van Rheede-van der Ende, J. Ruyter, G. Schaafsma en H. Snijdewind. In de commissie Pluriformiteit hebben zitting: dr. P. Vriens (secretaris-ge neraal van de rk kerkpro vincie), dr. P. H. Bar, dr. P. van Hoof, dr A. Vermeulen en mgr. dr. H. Kuipers, van wie laatstgenoemde verhin derd was aan het gesprek deel te nemen. De 55-jarige jezuiet van Chi nese afkomst Michel Chu heeft een visum voor China gekregen om zijn familie te bezoeken. Pater Chu, die in Sjanghai heeft gedoceerd en provinciaal in Taiwan is ge weest, wil ook proberen con tact op te nemen met de Chinese leden van de orde, Korte metten die na de breuk van de communistische Chinese re gering in 1949 met de Heili ge Stoel, in hun land zijn gebleven. Het is de eerste keer, dat een Chinese gees telijke zijn vaderland mag bezoeken. Volgens het gene ralaat van de jezuieten in Rome mag de betekenis van deze toestemming niet wor den overschat. Aartsbisschop Tomas O' Fiaich van Armagh (Ier land) heeft kanunnik Willi am Ar low van de anclicaap se St.-Annkathedraal in Bt Ifast gevraagd zaterdag i Rome zijn gast te zijn, a> I hij benoemd wordt tot k» I dinaal. Arlow heeft de ui I nodiging geaccepteerd, di J bedoeld is als een symbl lische steun aan de oecum De brouwer: de kleine mens tussen de grote ketels, de belangrijke schakel in de keten van gerst naar Grolsch. Voortdurend controlerend, verwerkt bij in het brouwhuis met de grootst mogelijke zorg uitgezochte moutsoorten,fijnaromatische hop en brouwwater uit speciale bronnen. Al meer dan 350jaar brouwt Grolsch haar bier op een natuurlijke en ambachtelijke wijze, vandaar dat wij zeggen: Vakmanschap is Meesterschap. Bezoekt BAR DANCING DISCOTHEEK Oude Zeeweg 88 te Noordwijk t.o. Casino Openingstijden dagelijks vanaf 20.00 uur Tel. 01719-12811. -IK? .TflTj Grolsch bier is vers bier op natuurlijke wijze gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid. Grolsch bier in pijpjes, beugelflessen en blikjes. Motoren en scooters MANAU KAST 595.- ;^rTanaiihal b>3 Aaimarkt 4 - Leiden Tel. 071-140493 Tijdens het tiende wereldcongres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) in Cape May in de Verenigde Staten heeft dominee J. Rutumalessy, de Til- burgse afgevaardigde van de Evangelisch-Molukse kerk, de acties van de Moluase jongeren die door middel van gil lingen en bezettingen de aandacht wilden vestigen op de strijd van de Zuidmolukkers, sterk afgekeurd. Door deze acties die nooit tot een oplossing kunnen leiden, hebben de Zuidmolukkers veel van hun sympathie verloren, zei dominee Rutumalessy. Deze jongeren zijn zijns inziens onder invloed van een marxistisch-leninistische bevrijdings beweging. De Palestijnse terroristen zijn voor hen een voor beeld. De secretaris-generaal dominee J. C. Mans sprak zijn teleur stelling uit over het besluit van de enige lidkerk in Europa, de Christelijk Gereformeerde Kerken m Nederland om de ICCC te verlaten. Veel plaatselijke gemeenten van de diver se kerken zouden zich wel bij de ICCC willen aansluiten, zei dominee Maris, maar ze kunnen dat niet. In sommige Europese landen, omdat ze deel uitmaken van een staats kerk, in Nederland, omdat de leiders dat niet willen. De kerkleden zijn vaak wel bijbelgetrouw maar de leiders niet, aldus dominee Maris. Dominee J. Delhaas, hervormd predikant te Scharendijke (Zeeland), een van de Nederlandse waarnemers oefende kri tiek uit op de Vrije Universiteit te Amsterdam waar eens het licht van de bijbel op de kandelaar brandde, maar dat nu is uitgeblazen, aldus dominee Delhaas, die verklaarde te genwerking in de Nederlands hervormde kerk te hebben ondervonden, omdat hij het congres van de ICCC bijwoont. De ICCC, die wel worden gezien als de tegenhanger van de Wereldraad, de theologie van de bevrijding volstrekt afge wezen. Men kan niet ontkennen, aldus de resolutie, dat er in het hedendaagse kapitalistische economische stelsel in de vnje wereld onchristelijke praktijken voorkomen, maar men mag de oplossing niet zoeken in marxisme en in een theolo gie van de bevrijding die uitroeiing van het geloof in de ware god beoogd. De commissie-Enschedé heeft gerapporteerd dat zij „niet heeft vastgesteld dat Aantjes zich in Duitse krijgs- of staatsdienst" heeft begeven. De HAAGSE POST heeft het rapport van het driemanschap Enschedé, Bank en Boukema geanalyseerd en vindt „dat er weinig reden is tot Aantjes' rehabilitatie". De bootvluchte lingen beginnen een internati onaal probleem van de eerste orde te worden. Tussen de hulpbiedende landen is er een competitie ontstaan: wie neemt de meeste op? De Haagse Post: „Gezien de om vang van het probleem valt dit soort competities slechts toe te juichen. Binnen Neder land ligt het voor de politieke partijen niet anders. Iemand zou het initiatief moeten ne men tot een concreet bod, dat internationaal indruk maakt Vijfduizend lijkt in elk geval nodig, misschien wel tiendui zend. Veel tijd is er niet meer, want het probleem is hard op weg om zichzelf te li quideren". De tijdbom van het CDA noemt het blad de controver se binnen het CDA over het wel of niet toelaten van nieu we kernwapens op Neder lands grondgebied. Minister Scholten, die deze week op het omslag prijkt, zegt ja; binnen de fractie klinken re belse geluiden. Een politieke explosie zit komend najaar in de lucht, vindt zelfs fractielei der Lubbers. Defensie-specia list De Boer: „Ik weet niet of de regering hier in december eventueel voor naar huis wil gaan. Maar alles waar het woord atoom in voorkomt ligt al gelijk gevoelig in onze fractie. Dan vallen er al altijd een aantal mensen af. Ik zeg niet dat ik het hoop,maar mocht dat conflict er komen, dan is een verdeelde CDA- fractie nog het beste waar het kabinet op kan hopen". Er bestaat een geheim kartel van fabrikanten van zware elektrische apparaten, dat de energiemarkt in de derde we reld manipuleert, onthult het blad verder. Het wijdt boven dien aandacht aan de econo mische situatie in Israël en stelt een onderzoek in naar de opleving van de jazz in Nederland. Waar blijven de Hollanders, is de vraag op de voorpagina van ELSEVIER deze week, een vraag die wordt verduide lijkt door een rijstplukkende Indonesische schone. De ban den tussen Nederland en In donesië zijn na dertig jaar onafhankelijkheid nog sterk. Men heeft ons daar nodig. Minister Haroen Zain: „Waar blijft Holland met zijn Wage- ningse intellect en met de kennis van zijn tropeninsti tuut?" Ook de kwestie-Aan- tjes komt aan de orde in El sevier, waar prof. Diepenhorst zegt: „Er is geschreven dat mr. Aantjes strijdbaar is te ruggekeerd. Zelf vind ik het juist, minder de strijdbaar heid en meer de bezonken heid de doorslag te laten ge ven, zodat niet later een spij tig „ach had ik maar" moet volgen. Achter een publieke loopbaan dient onder bepaal de omstandigheden een puilt te worden gezet".Amsterdam is één grote zandbank, con cludeert het blad, dat van Pu blieke Werken van Amster- damte horen kreeg: „Amster dam is een versleten stad en ineens moesten allerlei werk jes, waarvoor destijds geen geld of gelegenheid was, tege lijk worden uitgevoerd. Nieu we rioleringen binnen de grachtengordel, vrije tramba nen en dan nog de aanzienlij ke schade van de afgelopen winter". Elsevier: „Het zal al lemaal best waar zijn, maar welke zwakbegaafde aan de top heeft in één dag zijn sig natuur gezet onder de goed keuring van 2 tot 300 klusjes tegelijk en wie staat die paar honderd kleine nieuwe opbre- keningen toe die dagelijks „dringend nodig" zijn". Daar naast nog de meevaller van vier miljard die de regering op een presenteerblaadje krijgt aangeboden dank zij een rekenfout en de paniek rond de DC-10, waarvan Martinair-baas Schroder zegt: „Je zou bijna praten van een complot tegen de DC-10. Het is onvoorstelbaar dat de voor zitter van de Amerikaanse Vereniging van Luchtvaart passagiers zijn leden nu nog durft voor te houden, dat de DC-10 een gevaarlijk vliegtuig zou zijn". Op de voorplaat van DE TLJD glimlacht Willem Aan tjes de lezer toe. Aantjes slaat terug, staat eronder. In een paginagroot interview zegt hij o.m.: „Of ik me gerehabili teerd voel? Wel ten aanzien van de hoofdpunten van de beschuldigingen van De Jong. Die zijn ontzenuwd. Maar na tuurlijk ben ik niet schoonge wassen van de dingen die ik zelf ook onjuist heb genoemd. Ik ben ook niet op rehabilita tie uit geweest". Amsterdam en de heroine, twee begrippen die steeds meer uitwisselbaar gaan worden. De Tijd wijdt een studie van een week aan het hero'ineprobleem en komt tot de conclusie dat de Am sterdamse gemeentelijke op lossing „1100 verslaafden in vier café's, die ieder berekend zijn op 25 verslaafden, een monsterverbond is van hande laars in heroine en hande laars in illusie". Verder een reportage over het stille ver zet op de Fillipijnen en een eerste portret van de stad New York. In VRIJ NEDERLAND ook uitgebreid de zaak-Aantjes. Aantjes zelf over zijn terug komen in de politiek: „Ik acht een terugkeer persoon lijk pas mogelijk op basis van een nieuw kiezersmandaat Mijn woorden mogen niet zo worden uitgelegd, dat ik op dit moment streef naar een terugkeer in de aktieve poli tiek, want ik streef nooit al leen mijn eigen zaak na". De bootvluchtelingen krijgen in dit blad ook de volle aan dacht. De wanhopige situatie waarin zij verkeren is ten he mel schreiend. Een arts: „Desnoods laden wij in Malei sië en Thailand twee vliegtui gen vol met vluchtelingen die wij dan domweg ergens op westerse bodem zullen neer zetten. Ik zie zo'n vliegtuig nog niet door de Franse, Duitse of Noorse regering het landingsrecht worden gewei gerd. Zo ja, dan hebben we er weer een godgeklaagd in ternationaal schandaal bij". Vanuit de Nederlandse Antil len wordt de olieboycot van Zuid-Afrika gebroken en Lub bers heeft zijn belastingvoor deel nog niet terugbetaald. De belastinginspecteur heeft een onbegrijpelijke knieval ge daan, vindt het blad. De Tur ken in Den Bosch krijgen nog eens ruim aandacht, maar ook wielrenner Jan Raas, die zegt: „Ik heb geen poten om de Tour de France te win nen". En dan zomaar Terzij de: „Staatsraad Van den Be rge is dus door Lubbers ge vraagd omdat hij zo betrouw baar geen fluit uitvoert". „Nooteboom wil de namen van belastingfraudeurs in de Staatscourant. G^at dat blad de concurrentie van de pers voelen?" „Als ik het goed be grijp was Aantjes op z'n twintigste een soort postzege lautomaat". Bh Hans Wiegel zegt op de vi 3? pagina van NIEUWSN -/ „Geen paniek". Vraag in terview: „Vroeger oppositit j j der nu minister, blijkt ri Is» ren toch moeilijker dan toen dacht?" Antwoord gel: „Nee, dat niet Ik d wel eens: nou, ik heb an e vroeger wel eens te hard zegd". Ook Nieuwsnet ma EN ruimte voor enkele pagii stinj over totaal-dienstweigera%j di maar ook voor de zaak-M^t f ten, waarover prof. Alfaats schrijft: „Het opsporen *r hi dergelijke misdadigers en i (alsnog) rondkrijgen van i bewijs is echter na zoveel p dr ren een welhaast onmogelifeid I opgave. Onze Nederiani'" justitie is daarin uiterst oii varen en daardoor zal f niet te voorkomen zijn dat! bei wordt geblunderd. Het \j loop van de strafzaak-Meni is dan ook een schoolvofc beeld van „hoe het i moet". De uitgever Jusi ex-Telegraaf, ex-Elsevier, VNU, die in Zuid-Afrika I trokken was bij het Mulei gate-schandaal, woont nu p Zuid-Frankrijk. Over apartheid zegt hij: „Er isL dit moment geen alternate Bovendien, de doorn zwartman - excessen uitges derd - heeft het in Zuid-A ka beter dan in buurland als Mozambique, Zambia Angola. Als Zuid-Afrika c politiestaat is, waarom konj er dan jaarlijks 20.000 zwaj jes over de grens? Bij werken er ook vijftien opj_ expeditie". En: „Als die bl ken weggaan ontstaat er i ramp. In de Congo heb ik die ellende gezien". De verK T zingen in Nigeria, de Dui politiek, het Thorpe-proces opi I bij ïr r- ik een portret van Jan Dutmj t ,de man die het kabinet d( I ziji) mede lezej

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6