9Jammer dat we direct over die bulten moeten klimmen9 Henk Lubberding boordevol ambities Renners hoeven niet voor het geld te komen GERRIE KNETEMANN NA OVERWINNING IN PROLOOG: TOUR DE FRANCE 4j PORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JUN11979 Knetemann volgde gisteren de proloog van de Tour op de televisie. Bij het zien van de huldiging- elden van echtgenoot Gerrie barstte ze spontaan in uit. „Ik had al zo n raar gevoel dat hij zou gaan snikte ze gelukkig. FLEURANCE "Ach, ik heb het eigenlijk gedaan om de Tour-koorts in Nederland wat aan te wakkeren", vertelde Gerrie Knetemann na zijn overwinning in de pro loog. De wereldkampioen vond het eigen lijk een beetje spijtig, dat hij de gele trui over zijn regenboogtrui "daar hou ik toch het meeste van" moest aantrekken. Maar snel nam de vreugde over zijn eerste succes in de deze Tour de overhand. "Ik ben nu definitief terug", vertelde Kne temann. "In de Ronde van Zwitserland ben ik in vorm gekomen en dat zullen ze hier merken. Is het nou niet jammer, dat we morgen (vandaag red.) al die hoge bul ten over moeten? Anders had ik die trui wel een paar weekjes kunnen dragen". Gerrie Knetemann is hard op weg om na een mislukt voorseizoen toch glans te ge ven aan zijn wereldtitel. Hij heeft het de afgelopen maanden erg moeilijk gehad. Een zware val in de Ronde van de Middel landse zee, daarna bronchitis en vervolgens hooikoorts. Probeer dan maar eens in een zo zwaar beroep uit te blinken, dat kan ge woon niet. "De enige, die altijd in mij is blijven geloven, was Pe ter Post", zei Knetemann in het regenachtige Fleuran- ce. De ploegleider liep stralend rond. "Wat is me dat toch een man, die Kneet. Als hij er moet zijn, is hij er. Ik wist het, ik ken hem. Dit is alvast een mooie opsteker voor de rest van de ronde". Het gevolg van zijn ziekte en tegenslag is wel, dat Knetemann over zeer veel reserves beschikt. "Hij heeft nauwelijks vol uit kunnen rijden", verklaarde Post. En Knetemann: "Het is eigenlijk jammer, dat ik geen klimmer ben. Meestal kom ik in het hooggebergte lucht tekort, dat zal wel te maken met mijn allergie voor hooikoorts. Ik krijg die aandoening meestal tijdens de Tour de France. Dan ben ik er een paar dagen helemaal uit En zwakke dagen kan een renner, die voor het alge meen klassement rijdt zich helaas niet veroorloven. Daarom loer ik altijd op dagsuccessen. Op het winnen van etappes en op deze gele trui". Psychologie Achteraf blijkt pas, hoezeer Knetemann, die naar buiten uit altijd de opgewektheid zelve is, toch diep in de put heeft gezeten. "Ik ben er uit gekomen door met zeer veel mensen te praten, een beetje eigen psy chologie te bedrijven. Ik heb uren bij mijn moeder gezeten, bij goede vrienden en bij Post. Zij hebben mij geestelijk uit het diepe dal gehaald, waarin ik zat. En deze trui (hij wees op het geel rond zijn schouders) is daar het resultaat van". Net als vorig jaar in Leiden, toen in de proloog de vier eerste plaatsen door Nederlanders bezet werden, werd het korte openingstijdritje opnieuw een vader lands succes. Joop Zoetemelk eindigde als derde, een paar honderdsten van seconden voor zijn grote rivaal Bernard Hinault en behaalde daarmee een morele overwinning. Jan Raas finishte als zevende, Hennie Kuiper als achtste, Henk Lubberding als twaalfde en Leo van Vliet als vijftiende. Zes Nederlanders bij de eerste vijftien: een meer dan bevredigend resultaat Zijn nieuwe "wonderfiets" van aero-dynamische bouw, waardoor de wind minder invloed heeft, ten spijt is Bernard Hinault er niet in geslaagd zijn bewering waar te maken dat hij wel eens van Fleur an ce tot Pa rijs in het geel zou kunnen rijden. De Fransman kwam met zijn grote versnelling (tandwiel twaalf van achteren) nooit echt in zijn ritme. Dat kwam natuur lijk, omdat het parcours glad was geworden door de voortdurende regenval, waardoor Hinault in de boch ten veel van zijn snelheid verloor. Hij maakte de in druk ook geen risico te willen nemen. Want wat ma ken enkele honderdsten van seconden uit als er 3700 kilometers voor de boeg liggen? Toch gaf deze proloog al een eerste indruk over de fitheid en het zelfvertrouwen van een aantal der favorieten. Daarbij scoren Zoetemelk, Kuiper en Hinault het hoogste. En lijken Van Impe, Pollentier, Thurau en Agostinho minder in vorm te zijn. Tijdens FLEVRANCE Als het leven het afgelopen jaar meer dan vijf procent duurder is geworden, zijn de renners in de Tour de France er op achteruit gegaan. Het prijzenschema omvat dit jaar 1.320.120 Franse franken, zo'n 620.000 gulden. Totaal zijn er 92.575 franken meer te verdelen, hoewel daarbij de opmerking past dat daarvan 30.000 franken beschikbaar zijn voor alleen de Franse renners in aparte klassementen. Voorde buitenlanders is er dus zo 'n 30.000gulden meer te verdienen waarvan altijd nog een derde naar de Frémse belasting gaat en de Tourorganisa tie nog zo 'n 10.000gulden terugpakt aan boetes. Dan is het duidelijk dat de 150 renners dit jaar niet gekomen zijn voor het geld, maar alleen om naam te maken om straks in de criteriums via hoge De toekomstige Tourwinnaar krijgt volgens traditie van de afgelopen driejaren een appartement aan de Franse kust ter waarde van 50.000 gulden. Nummer twee in het eindklassement ontvangt 30.000gulden. De groene trui van het puntenklassement levert in Parijs 17.500 gulden op, de trui met de rode bolletjes van de bergkoning 4.000gulden. De beste jonge renner (witte trui, vorig jaar Lubberding) verdient 2.500 gulden. Voor de sterkste ploeg is er in Parijs een prijs van 9.000gulden. De winnaar van een etappe wordt beloond met 2500gulden. Verder zijn er nog tientallen premies bij tussensprints, op bergpassen en geldprijzen voorde beminnehjkste en strijdlustigste renner en de beste knecht. DOEL: ALS EERSTE NEDERLANDER IN PARIJS AANKOMEN -VB LEURANCE De kopmannen Jan Raas en lerrie Knetemann hebben ook dit jaar aan ijn broek gehangen in de klassiekers. Henk •ubberding (25) heeft gaten dicht gereden, eihard voor de ploeg gewerkt en toch staat ij,bij het begin van de Tour de France chtste in het wereldklassement. Een presta- ie die nooit eerder door een „knecht" is ge- èverd. )e Nederlandse kampioen heeft vooral een laand geleden in de zware etappewedstrijd )auphiné Liberé de aandacht op zich geves- igd toen hij als enige Bernard Hinault op iens drieste tocht door de Alpen kon volgen, loe ver reiken eigenlijk de capaciteiten van e boerenzoon uit Voorst? Dat vragen zich teeds meer insiders af. In 1978 klom hij op et podium als beste jongere renner in de "our, hij won een zware etappe in de Pyre- leeën en eindigde als achtste in Parijs met en achterstand van 17 minuten en 26 secon den op Bernard Hinault. Maar in die Tour (ad hij, totdat Hennie Kuiper uitviel, zeven- ien etappes lang voor deze kopman van Ra- eigh moeten werken. )nbaatzuchtig heeft Lubberding zich sinds ijn prof debuut in 1977 in dienst van de ploeg 'an Peter Post gesteld. Geen wonder dat hij oveel sympathie oogst, niet in het minst in je equipe van Post zelf. Vorig jaar schonk 'an Raas hem als dank voor bewezen dien ten op het Adsteeg-circuit in Beek het natio naal wegkampioenschap. Zondag jongstleden legde Raas Lubberding weer niets in de weg toen hij zijn titel in Geulle prolongeerde. Waar vindt men immers in Europa nog een renner die zelf tot zeer grote prestaties in staat is en die zich toch zo ten behoeve van zijn ploegmaats weet weg te cijferen? Sinds Kuiper de ploeg van Post verlaten heeft, be schikt Raleigh niet meer over een uitgespro ken kopman voor het algemeen klassement. En eindelijk krijgt Henk Lubberding hierdoor in deze Tour de France meer vrijheid. Beschermd Hij start als „beschermd" renner, mag nu zelf op hellingen aan de broek van één der knechten hangen en dat doet hem veel deugd. „Want ik aas niet langer op een etappezege, zoals zoveel renners in deze ronde doen. Ik heb hogere ambities, ik rijd echt voor het eindklassement", zegt Lubberding. Enige zorg baart hem vandaag de eerste etappe door de Pyreneeën. „Ik rijd namelijk altijd slecht op de eerste grote berg, daar kan ik vaak niet mee. Ik hoop echter dat ik niet te ver achter zal raken, zodat ik in de afdaling kan terug komen". Henk Lubberding heeft als knecht al een uit stekend seizoen achter de rug. Vierde in Pa- rijs-Nice, vijfde in Gent-Wevelgem, tweede in de Amstel Gold Race. winnaar van de pro loog, de Ronde van Romandië van en de Tour Indre et Loire en etappewinnaar in de Ronde Zwitserland. „De vraag is of ik dit jaar al niet teveel van mijn reserves heb gebruikt", zegt Lubberding. „Dat merk ik pas in de lan ge beklimmingen in de Pyreneeën maar voor al straks in de Alpen. Want er zijn nog altijd maar weinig renners in de geschiedenis ge weest die én goed presteerden in de voor jaarsklassiekers én dan nog voldoende kracht hadden om met succes een grote ronde zoals de Tour de France te rijden. De herstel echter snel, ik leef zuinig en volgens mij moet het toch kunnen". Zijn grote kans om vooraan in het klassement te komen en zelfs de gele trui te veroveren, ligt in de ploegentijdritten. „Wij hebben bij Raleigh een zeker voordeel", zegt Lubberding. „Welke ploeg kan immers beschikken over zulke goed tijdrijders als Knetemann, Raas, Wesemael, Wellens en Van de Velde? Het tem po dat we samen kunnen ontwikkelen, is tot nog toe superieur gebleken aan dat van de concurrentie". Realist Maar aan de eindzege van Bernard Hinault twijfelt ook Lubberding niet „Toen ik in de Dauphiné met hem over de cols reed en hij daar alle registers open trok, ben ik onder de indruk gekomen van zijn kracht en klasse. Ik geloof niet dat iemand hem kan verslaan, ze ker niet in deze Tour, die hem op het lijf ge schreven is met zovele tijdritten. In ben rea list en geloof daarom niet dat ik mij illusies voor de eindzege hoef te maken. Maar ik geef de hoop niet op straks nog ooit het niveau van Bernard Hinault te bereiken. Ik heb er de ambitie voor, maar voor ik zo ver ben, gaan er zeker nog twee jaar overeen. Dat is niet erg want ik ben pas 25". Het grote doel van Lubberding in deze ronde is als eerste Nederlander in Parijs aan te ko men. Dat zal met Zoetemelk en Kuiper als ri valen niet gemakkelijk worden. Het tekent hem wel dat hij zich bepaalde doelen stelt en niet boven zijn vermogen wil reiken. Lubber ding is een prachtcoureur: puur en natuurlijk. Hij is vrijwel nooit zwaar getekend na een lastige wedstrijd. Toen hij in 1977 in de Tour debuteerde, viel hij onmiddellijk op door zijn offensieve rijden waarbij zijn lange, blonde haren onder zijn koers pet wapperden in de wind. Het publiek langs de weg herkende hem dan ook al spoedig. Sindsdien is de populari teit in Frankrijk sterk gestegen. „Een coureur om terdege rekening mee te houden", vinden de meeste commentatoren. „Want hij is veel zijdig, zoals de meeste wielerkampioenen zijn". JEANNELISSEN Erelijst FLEURANCE - De ere lijst van Genie Knetemann voor wat betreft dit seizoen is gisteren uitgebreid met de zege in de proloog voor de 66e editie van de Tour de France. Zijn staat van dienst ziet er nu als volgt uit: tweede in eindklassement Ronde van de Middellandse Zee, tweede m de ronde van Belgisch Limburg, eerste.in proloog Parijs-Nice, veer tiende in Müa an-San Re mo. tweede in Brabantse Pijl. veertiende in Waalse Pijl. negentiende in Amstel Gold Race, vijfde in eind klassement Ronde van Bel gië, eerste in criterium te Londen, twaalfde in Rond om de Henninger Turm, eerste in criterium te Woer den, eerste in proloog Ron de van Zwitserland, eerste in vierde etappe Ronde van Zwitserland (tijdrit), eerste in zesde etappe Ron de van Zwitserland, eerste in achtste etappe Ronde van Zwitserland (tijdrit), zeventiende in eindklasse ment Ronde van Zwitser land, eerste in proloog Ronde van Frankrijk. Ka mmm Met zijn overwinning in Fleurance zorgde Gerrie Knete mann voor een goed begin voor de Nederlandse vertegen woordiging in de Tour de France. zijn rit terug naar het hotel De Fleurance, waar de ploeg van Peter Post verblijft, werd Gerrie Knetemann in zijn fraaie gele trui hartstochtelijk toegejuicht door de vele duizenden supporters. Een uur later al stond de champagne op tafel. Als dat geen goed begin is... valpartij en bril Bert Pronk verliest bril Fleurance Vorig jaar m Leiden ontkwamen de renners in de proloog van de Ronde van Frankrijk ook m Fleu rance met aan een zomerse regebui. Verschillende delen van het parours werden glad, met name het stukje waar een stel oude spoorrails wa ren achtergebleven. Bert Pronk kwam daar ten val tijdens de tijdrit. Het klamme asfalt scheurde het vel van zijn linkerelleboog. Bovendien verloor Pronk zijn bril. In alle haast fietste hij zonder kijkglazen verder. Nij vere helpers in de ploeg Post gingen nog zoeken, maar de bril werd met meer gevonden. Pronk was wel zo verstandig enkele reserve-brillen mee te Tijden geldig voor klassement TOUR IN CIJFERS Do uitslag van de proloog over vijf kilometer in Fleurance is 1. Knete mann (Ned-Post) 5 min 59 58 sec. (gem, 50.058 km/u); 2 Knudsen (Noo-Ferretti) 6.03.13; 3. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) 6.03 23 4. Hi nault (Fra-Guimard) 6.03.96. 5. He- zard (Fra-iDemuer) 6.04.13; 6. Thurau (WDWossart) 6.05.86; 7. Raas (Ned- Post) 605 65, 8. Kuiper (Ned-Demu- er) 6.10.29; 9. Bossis (Fra-Demuer) 61135; 10 Jacobs (Bel-Jossart) 6.12.21; 11. Duclos-Lasalle (Fra-Oe- muer) 6.12.34; 12. Lubberding (Ned- Post) 61310; 13. Wesemael (Bel- Post) 6.13.14; 14. Verlinden (Bel-Jos- sarl) 6.15.25; 15. Van Vliet (Ned-Post) 6 15.58, 16. Wellens (Bei-Post) 6.16.62; 17 Laurent (Fra-Demuer) 6.17.06; 18 P Pevenage (Bfl-de Bruyne) 6 17.82; 19. Arbes (FraASui- mard) 6 18.71. 20. Bernaudeau (Fra- Guimard) 6.18.89; 21. Agostinho (Por-Huysmans) 6.19.70; 22. Pollen- tier (Bel-Lauwers) 6.20.03 23. Cr>- quielion (Bel-Lelangue) 6.20.05; 24 Van de Poel (BeWossart) 6.20.07; 25. Mutter (Zwi-Post) 6.20.42; 33. Van de Velde (Ned-Post) 6.22.91; 34 Maas (Ned-de Bruyne) 6.22.97. 39. Sutler (Zwi-Post) 6.25.36, 140 Jacques Ver- brugge (Ned-de Bruyne) 6.56.98. Ploegenklassement: 1. Post (Knete mann. Raas. Lubberding. Wesemael) 24.30; 2. Demuer 24.37; 3. Jossart 24.51 4. Guimard 25.06; 5. DanguiF laume 25.22. 29JUNIJ'JDRIT |2eET.-24km Fleurance - De weersomstan digheden bij de prologen van de Ronde van Frankrijk vo rig jaar in Leiden en ditmaal in Fleurance waren gelijk: Een zachte regenbui. Omdat het wegdek in de Leidse bin nenstad glad werd, besloot de Tourorganisatie de ge maakte tijden niet mee te la ten tellen voor het algemeen klassement en ook geen gele en groene truien uit te rei ken. De Tourbazen maakten zich vorig jaar in Nederland met een „Jantje van Leiden" van de proloog af en Leiden was in last. Aannemelijk was dat eenzelfde besluit in het rege nachtige Fleurance genomen zou worden. Het is zelfs niet overwogen. Proloogwinnaar Gerrie Knetemann kreeg in tegenstelling tot Jan Raas vo rig jaar gewoon de gele trui uitgereikt. De tienduizenden toescshouwers vorig jaar in Leiden en de plaatselijke or ganisatie hebben recht om nog steeds beledigd te zijn. TOUR OP RADIO EN TELEVISIE (Van onze sportredactie) DEN HAAG De NOS-te- levisie zendt morgenmid dag rechtstreekse beelden uit van de tweede etappe in de Tour de France, een individuele tijdrit over 24 kilometer van Luchon naar het op 1797 meter hoogte in de Pyreneëen ge legen Superbagnères. De uitzending is te zien op Nederland 2 van 15.50 uur tot 16.55 uur. Het commen taar bij de beelden wordt verzorgd door Jean Nelis- sen en Mart Smeets. Aan sluitend volgen de resulta ten voor de Tourtoto. Ook de radio besteedt rui me aandacht aan de Ronde van Frankrijk. Op Hilver sum 1, van 15.02 uur tot 18.00 uur. worden de flit sen afgewisseld met mu ziek. Hier wordt het bege leidende commentaar van uit Zuid-Frankrijk verzorgd door Theo Koomen, Heinze Bakker en Hans Prakke. De presentatie vanuit de studio geschiedt door Klaas Samplonius, Fred Racké en Koos Postema.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15