Minimumloon en AOW-AWW gaan per 1 juli omhoog Regering wil opstoppingen in spitsuur verminderen Kamermeerderheid tegen Europese standpunt kernenergie Meerderheid Kamer voor gelijke behandeling man-vrouw [)VOCATUUR WIL UR DUIDELIJKER LRIEVENSTELSEL af voor derlandse pitein Dr. Dolman nieuwe kamer voorzitter 1 Uitlaatgassen auto's wordenschoner" Zomer vakantie van zes weken Laatste arrestatie bouwfraude Holland Festival moet maar Amsterdam Festival worden JENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 JUN11979 PAGINA 9 (AG'S OND UR TERDAM Het Nederlandse publiek moet in de enheid worden gesteld meer en beter inzicht te en in de kosten die het inschakelen van een advo- net zich meebrengt. joe moeten de richtlijnen volgens welke de advoca- ïun tarieven berekenen, verder worden gestroom- Ze moeten bovendien zó worden geformuleerd, dat de leek ze begrijpt. Dit staat in het pas verschenen lerslag 1978 van de Nederlandse Orde van Advoca- Volgens het verslag waren er in Nederland vorig 3259 advocaten, van wie 16 procent vrouwen. Dat is rocent meer dan in 1977. het aantal advocatencollectieven is gestegen; in het agjaar telde Nederland een kleine twintig van deze nwerkingsverbanden. Ze richten zich voornamelijk „kans-armen" en de sociaal-zwakkeren in de sa- eving. dinaal )aus ANSTAD - Kardi- illebrands is gisteren aus Johannes Paul us ivé-audientie ontvan ger de inhoud van het is, zoals gebruikelijk, t Vaticaan niets be- naakt. ;elijke bron verluidt, westie van de specia le onderwerp van ge- as. De kardinaal kan ook zijn ontvangen in ie van voorzitter van itariaat voor de een- ers niet ireken over rwaarden eiding .G Het sociale 'oor de overplaatsing ieduizcnd PTT'ers van laag naar Groningen t totaal niet. Dat is de ing van de kerngroep e gezamelijke diensten centrale directie van het onderdeel dat preiding in aanmerking gyj Een delegatie van de poep zou vandaag een pk hebben met de bij- jre kamercommissie voor Q reiding van rijksdien- ■ngroep vindt dat het plan garanties moet dat er geen gedwon- intslagen vallen en dat kenen de keuze krijgt redelijk gelijkwaardige ntieve banen. Pogingen e kerngroep om bij de ling van het plan een in de pap te krijgen op niets zijn uitgelo- Idig aan stranden nker rERDAM (ANP) De ige A.V. uit Spijkenisse drie weken niet varen zeekapitein. De Raad de Scheepvaart in Am- heeft V. deze straf omdat hij de kapi- schuldig acht aan het den van de Nederlands- liaanse gastanker Coral zndra in de Sont bij Ko- igen. inker, die met een lading bare ammoniak op weg naar Sluiskil, liep op 2 vorig jaar aan de grond, bij sloeg het schip niet zodat de lading behouden Oorzaak van de stran- was een verkeerde navi- van de, onervaren, der- stuurman. zetting jksmuseum 'eheven TERDAM (ANP) De ting van het Rijksmu- door beeldende kunste van de BBK is van- in opgeheven. Ter af- ig van hun actie ver- °n zij in bussen naar ijk voor een gesprek- oinister Gardeniers van kunstenaars wilden met ,n» bezetting kracht bijzetten hun eis dat het ministerie CRM weer de helft van ^genaamde contrapresta- unstwerken in beheer zou en Deze regeling heeft 25 bestaan, maar werd op 1 jongstleden opgeheven, el hun eis nog niet is in- illigd m nen de kunste- s. er voldoende bewe- in hun zaak is gekomen beëindiging van de bezet te rechtvaardigen. Zij en er in dit verband op i in hun streven ge- woorden door de ge-i n Amsterdam en Gro- alsmede door de Vere van Nederlandse ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Dr. D.Dolman (PvdA) wordt 17 juli voorzitter van de Tweede Kamer. Hij volgt dan dr. A.Vondeling op die lid van het Europees Parlement wordt en uit de Kamer treedt. Dolman kreeg een grote meerderheid toen de Kamer dinsdag over de voordracht (aan de Koningin) besliste: 94 van de 116 uitge brachte stemmen gingen naar hem toe. Zijn fractiegenoot Vellenga verwierf er 16, de CDA-er Kleisterlee 2 en de PvdA-er Van Thijn 1. Drie Kamerleden stemden blanco. Eerste vice-voorzitter van de Ka mer wordt weer de CDA-er C.F.Kleisterlee en tweede vice-voorzitter de WD-er mr. F. Portheine. Dick Dolman (43) is sinds 1970 lid van de Tweede Kamer. Daarvóór was hij achter eenvolgens werkzaam op de ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Na bekend worden van de uitslag van de stemming bracht premier van Economische Zaken. Hij is doctor in Van Agt zijn feliciiaties Over aan de nieuwe voorzitter van de Tweede Ka de economische wetenschappen. mer, de socialist Dick Dolman. VOLGENS SCHEMA VAN 1 JULI - PAKKET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minimumloon voor werkne mers van 23 jaar en ouder wordt met ingang van 1 juli met 2,23 procent verhoogd tot bruto 1790,10 gulden per maand (was 1751,10). Dat is 413,10 per week was 404,10). Ook de AOW - en AWW - uit keringen gaan per 1 juli omhoog en wel met 2,22 procent. Voor ongehuwde AOW-ers stijgt de uitke ring van 919,50 naar 935 gulden. Gehuwde bejaar den ontvangen per 1 juli 1369,50. Tot 1 juli is dit nog 1345 gulden. De AWW -uitkeringen voor wedu wen blijven gelijk aan de AOW - uitkeringen. In deze bedragen zijn de effecten van de door bei de Kamers aangenomen machtigingswet al verwerkt. Zoals bekend zullen per 1 oktober deze uitkeringen opnieuw worden opgetrokken en wel met één procent. Voor werknemers jonger dan 23 jaar gelden vanaf 1 juli de volgende bruto-maandsalarissen: 22 jaar 1655,80 (was 1619,80) 21 jaar 1521,60 (was 1488,40) 20 jaar 1387,30 (was 1357,10) 19 jaar 1253,10 (was 1225,80) 18 jaar 1118,80 (was 1094,40) 17 jaar 984,60 (was 963,10) 16 jaar 850,30 (was 831,80) Met ingang van 1 juli gaan de AOW en AWW-uit- keringen ook omhoog met 2,22 procent. Voor ge huwde bejaarden gaat de AOW van 1345 naar 1369,50 gulden. Voor ongehuwde bejaarden van 919,50 naar 935 gulden. De AWW uitkeringen voor weduwen blijven gelijk aan de AOW-uitkeringen. Zoals bekend zullen op 1 oktober deze uitkeringen opnieuw worden opgetrokken, om de koopkracht te, garanderen. Deze verhoging zal een procent bedra gen. Bejaarden en degenen, die een uitkering volgens de AWW ontvangen, moeten er wel rekening mee hou den, dat de nieuwe uitkeringsbedragen eerst bij de uitbetaling over augustus worden uitgekeerd. Tege lijkertijd zal dan ook de verhoging over de maand juli worden uitbetaald. e parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de regering van mening is dat verkeersopstoppingen tijdens spitsuren nooit geheel uit te bannen zullen zijn, wil zij in de komende jaren een aantal maatregelen nemen waardoor naar zij hoopt de behoefte om in stedelijke gebieden de auto te gebruiken, afneemt. De binnensteden moeten ech ter wel bereikbaar blijven voor het echt noodzakelijke autoverkeer. Dit schrijft de regering in de eind versie van het Structuurschema Ver keer en Vervoer. Een eerste opzet van dit structuurschema, waarin het verkeers- en vervoersbeleid voor de komende twintig tot dertig jaar staat aangegeven, verscheen in het voor jaar van 1977. In deze eindversie is de uitvoering van een aantal wegenplannen naar de periode na 1990 verschoven. An dere plannen worden echter versneld uitgevoerd. Als maatregelen om de behoefte aan autogebruik in de binnenstad te ver minderen noemt de regering onder meer: - aanleg van veilige (brom)fietsroutes van binnenstad naar buitenwijken; - aanleg van goede parkeervoorzie ningen bij NS-haltes en het vermeer deren van het aantal NS-haltes in buitenwijken; - meer spreiding van werktijden; - stimuleren van car-pooling: het met elkaar meerijden naar het werk, waardoor een auto zo optimaal mo gelijk wordt benut De vertraagde wegenplannen behel zen onder andere de volgende wegge deelten: - de A 54 tussen Den Haag-zuid en Westerlee; - de verbreding van de A 12 tussen Den Haag en Rotterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een grote meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit onder meer PvdA, CDA en D'66 is het vol strekt niet eens met de uitspraak van de Europese Raad (regeringsleiders van de EEG) in Straatsburg, dat aan de ker nenergieprogramma's op krachtige wijze nieuw leven moet worden ingeblazen." De WD toonde, tijdens het gisteren ge houden debat, als enige grote fractie be grip voor dit „brede" standpunt, vooral omdat de energiesitnatie van land tot land sterk verschilt. CDA-woordvoerder Mommersteeg diende een motie in, waarin de regering wordt verzocht ter zake van het kernenergiebe leid zowel in nationaal als in Europees verband de uiterste terughoudendheid te betrachten. Het is vrijwel zeker, dat deze motie zal worden aangenomen, temeer omdat minister-president Van Agt ver klaarde dat „de regering hetzelfde uit gangspunt heeft". De premier was het overigens niet eens met de eerste overweging in de motie, waarin gesteld wordt dat de uitspraak van de Europese Raad niet in overeen stemming is met de in Nederland be staande voornemens. Hij wees op een volgende zin in het slotcommuniqué van de Raad. Deze luidt dat kernenergie pas mag worden toegepast, als de veiligheid van de bevolking is gegarandeerd. Dat wijkt naar zijn mening niet af van het Nederlandse standpunt, dat de bouw van nog meer nucleaire centrales moet wor den uitgesteld totdat er een brede maat schappelijke discussie over kernenergie is gehouden. Volgens de meeste woord voerders in de Kamer echter was dit een verdraaien van de feiten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het wetsontwerp „Gelijke behan deling van mannen en vrou wen in het arbeidsproces". De fracties van CDA, SGP en GPV hebben echter grote problemen met de bepaling in het ontwerp waarin staat, dat bij aanstelling en ontslag van mannen en vrouwen niet meer gediscrimineerd mag worden tussen kostwinners en niet-kostwinners. Het wetsontwerp (waarmee een richtlijn van de EEG-re- geringen uit 1976 wordt opge volgd) bepaalt, dat mannen en vrouwen in het gehele ar beidsproces gelijk moeten worden behandeld. Ook kost winners mogen bij aanstelling en ontslag niet meer worden voorgetrokken bij niet-kost winners. De fracties van CDA, SGP en GPV vinden echter dat die laatste bepaling uit het wetsontwerp moet ver dwijnen. Zeker in tijden van grote werkloosheid moet vol gens hen de voorrang gege ven kunnen worden aan kost winners. Hun standpunt wordt echter door de meer derheid van de Kamer niet gedeeld. De WD en de oppo sitiepartijen zijn het met de regering eens, dat ieder indi vidu afzonderlijk recht op ar beid heeft Unaniem is de Kamer van mening dat deze wet, die nu alleen nog toepasbaar is voor het particuliere bedrijfsleven, zo snel mogelijk ook gaat gel den voor overheidsdiensten. D'66 is van plan hierover een motie in te dienen. Vandaag dienen minister De Ruiter (justitie) en staatssecretaris mevrouw Kraayeveld (emanci patie) de Kamer van repliek. DEN HAAG Uitlaatgassen van auto's zullen binnen afzienbare tijd tien tot dertig procent .schoner" moeten zijn dan nu. De regering heeft het besluit genomen de maximale uitworp van koolmonoxide door auto's vast te leggen, zo heeft het ministerie van volksgezondheid en miliehygiène meegdeeld. In dit „besluit permanente eisen motorrijtuigen luchtve rontreiniging" gaat het om maatregelen die voor iedere auto vrij eenvoudig te nemen zijn. Bij een juiste afstel ling van de carburateur kan de verminderde uitworp al worden bereikt. Ook voor dieselauto's is een nieuwe norm opgesteld. Om overmatig „roeten" te voorkomen wordt de afstelling van de brandstofpomp aan voorwaarden verbonden. Ruzie over glas whisky man doodgestoken MAASTRICHT (ANP) De steekpartij van zondagnacht in Maastricht, waarbij de 48- jarige Griekse restauranthou der K.K. zijn 40-jarige landge noot G.L. om het leven bracht, is voortgekomen uit een ruzie over een glas whisky. De gemeentepolitie van Maas tricht heeft gisteren meege deeld dat de twee Grieken het er in het „Olympia" ge naamde eethuis van K.K., niet over eens konden worden wie de bewuste consumptie zou moeten betalen. De verhoren van K.K. verlopen moeizaam omdat zij afgenomen moeten worden met behulp van een tolk. De politie is nog steeds op zoek naar de enige getuige van het drama de man die de politie zondagnacht telefo nisch van de fatale ruzie in kennis stelde. Voortgezet onderwijs: DEN HAAG Met ingang van 1981 worden de zomerva kanties voor het voortgezet onderwijs teruggebracht van zeven tot zes weken. Zodoen de kan in de rest van het jaar meer vakantie worden gegeven. Dit is het resultaat van de in stemming van de centrale commissie voor onderwijso verleg (CCOO) met de notitie die minister Pais van onder wijs had gegeven bij het ont- werp-advies van de coördina tiecommissie vakantiesprei ding bedrijfsleven en onder wijs. Bij het lager onderwijs duurt de zomervakantie al zes weken. HAARLEM Er komt een einde aan de Lange reeks ar restaties in de omvangrijke bouwfraude-zaak in Haarlem en omgeving. De politie van Haarlem heeft gisteren één van de laatste verdachten aangehouden, de 38-jarige boekhouder E. K. uit IJmui- den. Zijn aandeel wordt ge schat op zeven ton aan ver valste facturen. Hij is num mer twintig in de rij van aangehouden directeuren, aannemers en boekhouders. De Haarlemse bouwfraude is een complex geheel van ver valste rekeningen, onjuiste facturen en andere boekhoud kundige trucs, waarmee de verdachten een totaalbedrag in de wacht hebben gesleept van naar schatting 55 miljoen gulden. De politie heeft arres taties verricht in geheel Ne derland en zelfs in Spaanse vakantie-oorden. Albeda en de vakbonden Een van de belangrijkste motieven voor de keuze van professor Albeda op de post van minister van sociale zaken was tijdens de kabinetsformatie behalve zijn gro te deskundigheid op het gebied van arbeidsverhoudin gen in Nederland vooral zijn grote populariteit bij de vakbeweging en dan met name bij het CNV. Hij werd bij uitstek als de man gezien die er voor kon zorgen dat het op een zo'n smalle meerderheid in het parle ment steunend kabinet Van Agt, voldoende .maatschap pelijke draagvlak" zou krijgen. VORIG jaar november, na het mislukken van de po gingen om binnen de Stichting van de Arbeid tot een centraal akoord te komen over de cao's voor dit jaar, rezen er van verschillende kanten al twijfels over de band tussen Albeda en de bonden. Twijfels die eerder dit jaar werden versterkt, doordat de minister in de ogen van velen ten onrechte aan de kant bleef staan, op het moment dat het ene cao-overleg na het andere mislukte en de spanningen tussen werkgevers en werk nemers, in met name de bouw en de metaal, ongewen ste vormen dreigden aan te nemen. De FNV verloor het vertrouwen in de minister hele maal na het bekend worden van de maatregelen in het kader van het 1 juü-pakket, zoals die vorige week uit eindelijk door de Tweede Kamer werden aanvaard. Bij de FNV stond al vóór de aanvang van het debat het sein op actie; het CNV deed aan de vóóravond ervan een laatste oproep aan het parlement om de maatrege len van de regering af te wijzen. Het aanvaarden van het 1 juli-pakket betekende voor het CNV, dat tot op het laatste moment hoopte op een goede dialoog met het parlement, een fikse tegenvaller. Uit de reacties van deze bond na afloop van de debat ten kan niet meer dan een minimaal vertrouwen in het kabinet en het verwante CDA worden afgeleid ook de linkervleugel van het CDA, legde zich als makke schappen bij de voorstellen neer," aldus het CNV). Pra ten met de regering over de begroting voor het komen de jaar is er voor de FNV en nu ook voor het CNV niet meer bij. Het CNV wil nog wel naar Den Haag ko men, maar zal niet méér doen dan de voorstellen aan horen. Een te betreuren standpunt, maar zeker geen houding waarvoor geen begrip kan worden opgebracht Voor minister Albeda ziet de toekomst er droevig uit Hij heeft het kabinet niet het maatschappelijke draagvlak kunnen bezorgen dat het nodig heeft De be langrijkste prioriteit voor minister Albeda moet nu zijn bezinning op de manier waarop hij in elk geval een deel van het nu verloren vertrouwen van de vakbewe ging kan terugwinnen. Hij zal, zoals dat in politiek Den Haag heet „een gebaar naar de vakbeweging moeten maken. Doet hij dat niet, dan is de kans levensgroot dat de regeringsvoorstellen voor de begroting voor het komende jaar gaan leiden tot een verdere verslechte ring van het sociale klimaat. Op de gevaren die dat met zich meebrengt is de afgelopen weken al van uit eenlopende kanten in duidelijke taal gewezen. De Amsterdamse agglomeratie is sterker en anders bevolkt dan de Haagse en Rotterdamse. Aangenomen mag worden dat in de hoofdstad de meeste producen ten en consumenten van kunst wonen. Het artistieke klimaat is er anders dan in de Maasstad en in wat nog altijd, en weldra weer met recht, Residentie heet Het is een gegeven dat aanvaard moet worden maar dat neemt niet weg dat het Holland Festival het er al meer dan dertig jaar moeilijk mee heeft Dit festival is reeds lang een gezamenlijk project van de rijksoverheid en de gemeente Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De leiding stelt zich in op Amsterdam en probeert zo goed en zo kwaad als het gaat in die opzet Den Haag en Rotterdam te laten meedraaien hoe wel die steden eigenlijk een wat andere aanpak vergen om een optimaal resultaat te bereiken. Aangezien de drie gemeenten gelijkberechtigde partners zijn, moet elk van hen ongeveer een evenredig deel van de koek krij gen maar daarvan is geen sprake. Het Holland Festival kan namelijk niet bestaan zonder samenwerkingsver banden. De meeste instituten waarmee moet worden sa mengewerkt en die vaak voor eigen rekening en risico deelnemen, zijn in Amsterdam gevestigd en willen daar het accent van hun activiteiten blijven leggen. Het aan deel van NOS-radio dat eerder groter dan kleiner wordt, gaat zich in het openbaar waarschijnlijk exclu sief manifesteren in Utrecht, dat helemaal geen vaste partner is. MeDE omdat het Holland Festival meer moet gaan uitkijken naar particuliere sponsors die zonder pro gramma invloed steun willen verlenen, lijkt een herzie ning van de jarenlang gehanteerde opzet onvermijde lijk. Het lijkt het verstandigst van het Holland Festival maar een Amsterdam Festival te maken. Onder die naam is het in het buitenland en wellicht ook in ons land (buiten de grote steden) nog beter verkoopbaar. De leiding is dan bovendien verlost van die lastige partners Den Haag en Rotterdam en kan volstaan aan cfèze steden (net als nu aan andere gemeenten) aan te bieden wat men kwijt kan en wil. Het aandeel van Re sidentie-Orkest, Nederlands Dans Theater, Nederlandse Operastichting blijft zoals het is. Van wat Amsterdam verder biedt, kan genomen worden wat beschikbaar komt maar dan in de mate en op de wijze die Den Haag en Rotterdam elk naar eigen inzicht het best pas sen. Verder kunnen zij naar eigen initiatief aanvullen met waaraan in deze agglomeraties behoefte bestaat Den Haag kan dan gemakkelijker het plan voor een kamermuziekfestival of een strijkkwartet-concours met meestercursus realiseren. Er zijn in Den Haag nog wel meer wensen voor aanvulling, bij voorbeeld de tot voor kort zeer succesvolle maar om onbekende redenen ge staakte recitals van beroemde vocalisten. Een dergelijke nieuwe opzet met naast een Amster dam Festival zelfstandig opererende festivals in Den Haag, Rotterdam en elders, zou helemaal stroken met de opvattingen die de rijksoverheid sinds enkele jaren van het kunstbeleid heeft De rijksoverheid vindt dat zij er landelijk voor moet zorgen dat de kunst en de nationaal belangrijke kunstinstellingen in stand worden gehouden en zich kunnen ontplooien maar dat lagere overheden voor een optimale exploitatie dienen in te staan. Den Haag betaalt nu aan het Holland Festival ten naastebij vier ton. Bij wijze van overgang zou één ton als instandhoudingssubsidie en als uitgangspunt voor vrijblijvende samenwerking vooralsnog voldoende moeten zijn. Van het overblijvende bedrag kan Den Haag dan een eigen festival opzetten dat in Den Haag beter functioneert dan het Holland Festival nu. Dat moet mogelijk zijn als Den Haag de zaak energiek aan pakt. Zoals het Holland Festival hier nu functioneert, is het uiterst pover.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9