JVicaraguaans parlement wil wijziging van bewind Nationale Minderheden Show wil vooroordelen uitbannen Senatoren stellen wij zigingen voor SALT-2 verdrag Frankrijk debatteert over doodstraf ^Belgisch leger oefent onderdrukken opstand Aanval Rhodesië op bases in Zambia B PAGIlP ^BUITENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 27 JUN11979 Strijd gaat onverminderd voort justil „Delm m toe schip t te leeft P binji Sandinistische verzetsstrijders in een sloppenwijk van Managua zoeken dekking voor het vuur van Somoza's Nationale Garde. MANAGUA Geruchten als sou de uiidige sterke man van Nicaragua, ge- ïeraal Somoza, van plan zijn af te tre den, zijn vanmorgen vToeg door de jersoonlijke secretaris van de Nicara- ie fuaanse president ontkend. Ie geruchten waren ontstaan nadat ifeomoza besloten had het door libera- en (Somoza's partij) en conservatieven heerste Nicaraguaanse parlement roor morgen in speciale zitting bijeen nuïje roepen. Als redenen voor het bijeen roepen van het parlement werden ge noemd het vrijwel complete internatio nale isolement van het regime-Somoza, de uiterst slechte militaire situatie en de toenemende druk die vanuit Was hington wordt uitgeoefend om Somoza te laten verdwijnen. In Managua wijst men erop dat het verbreken van de diplomatieke betrek kingen met Nicaragua door de Brazili aanse leiders in Nicaraguaanse rege ringskringen hard is aangekomen. Be halve Brazilië kondigde gisteren ook Peru aan dat het de diplomatieke be trekkingen met Nicaragua verbrak. Daarnaast is het besluit om het parie met bijeen te roepen gevallen nadat de vice-voorzitter van het Nicaraguaanse parlement Luis Pallais midden in de nacht uit Washington was terugge keerd, met een ultimatum van de Vere nigde Staten op zak. De nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Nicaragua, Lawrence Pezullo, die daar gisteren aankwam, had volgens een woordvoer der in Washington de duidelijke bood schap bij zich aan Somoza over te brengen dat hij onverwijld moest aftre den. Dezelfde woordvoerder zei dat de Amerikaanse regering ondanks de zorg die zij deelt met veel landen over de situatie in Nicaragua de beste bijdrage aan een oplossing van het conflict kan leveren door de betrekkingen met de huidige regering in stand te houden. De Sandinistische verzetsstrijders heb ben laten weten dat zij met geen enke le oplossing die door het parlement zou worden voorgesteld, genoegen kun nen nemen. De Sandinisten zouden volgens hun ei gen radio nog steeds stand houden in de oostelijk gelegen sloppenwijken van Managua. Volgens de officiële radio is Managua echter schoongeveegd. De Sandinisten zouden van plan zijn een nieuw offensief te beginnen in het westelijk gedeelte van de stad. Zij heb ben verder via hun radio meegedeeld dat zij in de „bevrijde" stad Matagalpa 130 Somoza aanhangers terecht hebben gesteld. VOLGENS „DE MORGEN' ™otorusMl (ANP) Het ielgische leger wordt ;en van opstan den onder de burger- ze: Polking en voor het zfeeschermen van vitale dmge^^uaties, zoals "ntvaHerneentrales, water- voorzieningsinstalla ties en sluizen. Oefe ningen om bij onlus ten tegen de burgerbe volking op te treden zijn al verschillende malen gehouden, on danks dat zoiets een taak voor de Belgi sche rijkswacht is. Dat heeft de socialis tische krant „De Mor gen" gisteren onthuld. Ondanks dat de Belgi sche legervoorlichtings- dienst het houden van zulke oefeningen niet heeft willen bevesti gen, schrijft „De Mor gen" in het bezit te zijn van zo'n oefen schema dat gebruikt is in de Blairon-kazerne in Turnhout. Veel re- cruten krijgen daar hun opleiding. Het scenario voor de oefeningen in Turn hout ging ervan uit dat in België op een gegeven t moment 500.000 mensen zonder werk zijn en dat, als gevolg van de benarde situatie van 's lands schatkist, de werkloos heidsuitkering met 40 pet wordt verlaagd. „Dat lokt", aldus het scenario, „opstanden uit in Charleroi, Gent, Antwerpen en Luik, die zodanig escaleren dat er doden vallen bij gevechten tussen rijks wacht en betogers. Het station en het stadhuis in Charleroi worden vernield en daarna", aldus nog steeds het scenario, „besluit de regering het leger in te zetten voor handha ving van de orde". Het leger krijgt, in de gedachtengang van het scenario, ook een taak bij het bewaken van vitale installaties. Ge noemd werden bij deze oefening, aldus het dagblad „De Mor gen", het nucleaire centrum te Mol, de watervoorrieningsput- ten van de Antwerpse watermaatschappij, het sluizencomplex van het Albertkanaal bij Olen en voorts water torens en spoorwegen in de streek rond Turnhout ïslotte ë^lspcheepsbotsing: ud sq zeven doden en in r del21 vermisten eq J^^ROMEIAFP) - Voor de kust van '^ta^e gisteren een Frans en vrachtschip en een Italiaanse vool olietankboot met elkaar in aan- n vei /ar^n2 gekomen. Volgens de jongste officiële cijfers zijn er iiizenf,^,,^ 1 h oi sond; n in ng. u van [ilvers Rj De twee schepen, de Fransman „Emmanuel Delmas" en de Itali aan „Vera Berlingieri" raakten endin e^caar 'n dichte mist. Daarbij Meed zich in de machinekamer de tanker een ontploffing gewas icier die in de as gi liet v >aar. men dat act rpt )NSTt 'ermisten. Het Franse vrachtschip Emma nuel Delmas en de brandende Italiaanse tanker Vera Berlingie ri na de aanvaring. LUSAKA (AP) Rhodesische vliegtuigen, helikopters en com- mandoeenheden hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op twee gu errillabases in de buitenwijken van Lusaka (Zambia). Daarbij werden elf guerillastrijders ge dood en 32 gewond. Het is de eerste aanval op 'Zambi- aans grondgebied sedert Abel Muzorewa de eerste zwarte pre mier van Rhodesië geworden is. Voordat de invallers Lusaka ver lieten lieten zij pamfletten achter, waarin onder meer te lezen ston.d: „Zimbabwe-Rhodesië heeft nu een zwarte meerderheidsrege ring. Daarom hoeft er nu geen oorlog meer te zijn." Verder:„Za- pu (de vrijheidsbeweging van Zimbabwe) beheerst jullie land, eet jullie voedsel op en valt jullie burgers aan". De aanval gebeurde gelijktijdig met de opening van het nieuwe, voornamelijk zwarte, parlement van Rhodesië. Officiële kringen in Salisbury voelen zich diep beledigd door het feit, dat Washington van plan is een diplomaat van lage rang als onofficieel zaakgelastigde naar Rhodesië te sturen. Het betreft Jeffrey Davidow, die twee jaar, die twee jaar lang Rhodesische zaken behandeld heeft Sovjet-Unie ontwikkelt bommenwerpers WASHINGTON (UPI) Bronnen binnen het Penta gon, het Amerikaanse minis terie van defensie, hebben gisteren gemeld dat de Sov jet-! Jnïe bezig is met de ont werpen van drie nieuwe bommenwerpers. Een daarvan zou gelijk zijn aan de Amerikaanse B-l su personische bommenwerper, waarvan de ontwikkeling door president Carter is ge staakt Een van de drie zou door de Russen de TU-160 zijn ge noemd, die gelijk zou moeten zijn aan de Amerikaanse B-l met verstelbare vleugels. DEN HAAG/DJAKARTA (ANP-Antara) De directeur van een Indonesisch reisbure au heeft de autoriteiten van Irian Jaya (Nieuw-Guinea) voorgesteld het vroegere kamp Boven-Digoel tot een toeristische attractie te ont wikkelen. Duitse politici willen weekeinde per maand vrij BONN (Reuter) De Weit- duitse politici willen dat ze tenminste één weekeinde per maand vrijaf krijgen, zodat ie meer tijd kannen besteden aan hun gezin. In Bonn is al een plan in de maak waarbij alle politieke partijen en groeperingen, zo wel op federaal niveau als op deelstaatniveau, de afspraak maken in een bepaald week einde geen bijeenkomsten te beleggen. WASHINGTON (UPI) - In weerwil van Sovjet-waarschu wingen tegen wijzigingen van het verdrag tot beperking van de strategische bewape ning Salt-2 hebben twee Amerikaanse senatoren giste ren belangrijke veranderin gen voorgesteld. Mark Hatfield, republikein uit Oregon, stelde voor de ker narsenalen van beide partijen op de huidige niveaus te be vriezen. Jake Garn, republi kein uit Utah, zei dat het ver drag of gewijzigd zou moeten worden door de Senaat of te ruggezonden zou moeten wor den voor nieuwe onderhande lingen daarover. „Als het verdrag verworpen wordt en de Sovjets niet naar de onderhandelingstafel zullen teruggaan, dan is het mijn oprechte mening dat wij beter af zouden zijn zonder ver drag", aldus Garn op een persconferentie. Hij zei dat hij een „alternatief Salt-2-pak- ket" zal indienen dat zal be staan uit een resolutie waarin gevraagd wordt om nieuwe onderhandelingen en om zes amendementen. Volgens die amendementen zou het aantal raketten van beide landen beperkt worden, zou de Sovjet-bommenwerper „Backfire" als een strategisch wapen gerekend worden, zou geheime codering van gege vens over raketproeven verbo den worden, zou de over dracht van technologie en wa pens aan bondgenoten toege staan worden, zou ontplooiing van mobiele intercontinentale raketten toegestaan zijn en zouden bereik-be perkingen voor cruise-raketten worden uitgebreid. Onlusten in afghanistan: 100 doden NEW DELHI (AP) Bij de ongeregeldheden die zich het afgelopen weekeinde in Ka boel (Afghanistan) hebben voorgedaan tossen rebelleren de sji'itische moslims en Af ghaanse troepen zijn onge veer 100 mensen ongekomen, zo is dinsdag uit betrouwba re bron vernomen. Het officiële Afghaanse pers bureau Bakhtar zei dat de Afghaanse politie en „bur gers" de rebellen hadden weggevaagd, en noemde de sji'iten „toegewijde dienaren van de fanatieke Aeiders in Iran". AMSTERDAM „Hé joh, wat doe jij hier?", roept een Neder lands jochie van een jaar of tien naar een evenoude Chinese jon gen die net uit de bus stapt. Het zusje van het Chinese jongetje kijkt verbaasd naar haar broer, maar deze zegt niets. Niet tegen haar en niet tegen de Nederland se jongen. Onmacht, misschien bang om uitgescholden te wor den. Dergelijke gebeurtenissen zijn niet ongewoon. Veel Nederlan ders denken op één of andere onverklaarbare reden dat zij het recht hebben om Molukkers, Chi nezen, Surinamers, Anti! lianen, Turken, Japanners, kortom alle buitenlands aandoende personen te mogen uitschelden of, in het minst erge geval, te vragen wat zij hier komen doen. Vooroordelen, onbegrip en onwe tendheid. Veel Nederlanders we ten niet waarom die minderhe den in ons land wonen, hoe zij zich inpassen, welke problemen zij daarbij hebben, hoe het met de situatie in het land van her komst is gesteld en wat hun ei gen cultuur en identiteit is. Velen weten niet dat de minderheden naar Nederland zijn gekomen omdat zij in het land van her komst geen bestaansmogelijkhe den hadden. De minderheden in Nederland willen hier wat aan veranderen en daarom hebben zij in het Am sterdamse RAI-gebouw een „Na tionale Minderheden Show" geor ganiseerd die vrijdag 29 juni be gint en tot en met zondag 1 juli duurt Door middel van muziek, toneel, film, folklore en lekkere hapjes, proberen zij de Nederlanders duidelijk te maken hoe zij leven en wat voor hun belangrijk is. De bezoekers van de Nationale Minderheden Show kunnen hier op reageren door middel van de vier verschillende forumdiscus sies. Onderwerpen van discussie zijn: cultuuruitingsbehoefte, on derwijs, huisvesting en werkgele genheid. Eén van de doelen van de dis cussies is de Nederlandse bevol king duidelijk te maken dat de minderheden niet tijdelijk in Ne derland zijn. De meeste buiten landers zullen hier blijven en dat is een belangrijk gegeven voor de mensen die het beleid moeten uitstippelen ten aanzien van hen. Mr. G. Ebbeling, hoofd Directie Culturele Minderheden van het Ministerie van CRM, geeft toe dat CRM er jaren van uitgegaan is dat de minderheden niet defi nitief in Nederland zouden blij ven „maar sinds drie, vier jaar beseffen we dat dat anders ligt Ze zullen zich gaan inburgeren, en natuurlijk hebben ze zich aan de regels in Nederland te hou den, maar ze moeten ook hun ei gen identiteit kunnen bewaren", aldus de heer Ebbeling. Dit is een punt van groot belang voor de minderheden en het is ook erg belangrijk dat de Neder landers op de hoogte zijn van hun culturen. Veel Nederlanders hebben Turkse, Marokkaanse of Surinaamse buren, en merken dat het levenspatroon van hen, ondanks Nederlandse invloeden, anders is dan zij gewend zijn en dat kan aanleiding geven tot er- genis. Een reden op zich om de Nederlanders te vertellen dat elke minderheidsgroep rijn eigen feestdagen heeft en die graag ook in Nederland wil vieren. Zoals de Nederlanders in Austra lië of Afrika dat doen. De minderheden nodigen alle Ne derlanders uit om dit weekeinde van 29 juni tot 1 juli naar d? Amsterdamse RAI te komen om te praten, te drinken, te eten, te kijken en luisteren naar de mu ziek die de Surinamers en Antili anen brengen, om te kijken naar de mode uit Marokko en Turkije, om dus meer te begrijpen van de 400.000 buitenlanders die in Ne derland wonen en heus niet zo vreemd rijn als op het eerste ge richt misschien lijkt NETTY BOGERS PARUS (DPA) - In Frankrijk is gisteren he parlementaire touwtrekken begonnen om d afschaffing van de doodstraf. In het eerst debat van de Nationale Vergadering ovei deze kwestie sedert zeventig jaar maakte mi nister van justitie Alain Peyrefitte duidelijl dat de regering de vraag of Frankrijk al: laatste land in West-Europa de doodstra moet verbieden nog niet rijp acht voor eei beslissing. Peyrefitte vermeed duidelijkheid te schepper over de plannen van de regering voor de toe komst Hij wilde slechts kwijt dat pas na uit voerig onderzoek van het voor en tegen he kabinet bereid is om, samen met een herrie ning van het totale strafrecht, besluiten ovei de doodstraf te nemen. Omdat de Nationale Vergadering aan het slo van het debat niet over afschaffing van d< valbijl mag stemmen hadden de socialisten d« verklaring van Peyrefitte geboycot In Frank rijk heeft de regering het beslissende woorc bij het samenstellen van de agenda van d< Nationale Vergadering. Zij maakte van di< macht gebruik door drie ingediende wetsont werpen tegen de doodstraf niet op de agend: te laten plaatsen. In plaats hiervan bood he' kabinet de afgevaardigden slechts de gelegen heid tot een „debat van nadenken en oriënte ren". Peyrefitte riep de afgevaardigden op tot eei onbevooroordeelde discussie. Naar rijn meninf diende de mening van het volk niet genegeerc te worden. Sinds de jaren zestig rijn de voor standers van de doodstraf weer in de meer derheid. Volgens een jongste, maandag gepubliceerde opiniepeiling zou 37 procent van de Franser voor en 55 procent tegen afschaffing van d« doodstraf rijn. Extreme groep eist aanslag Haig op BERGEN (AP) Een groep die zich „wraak en vrijheid" (Vengeance et Liberté) noemt heeft de verantwoordelijkheid opgeëist vooi de gisteren gepleegde mislukte aanslag op d< NAVO-opperbeveihebber in Europa, generaal Alexander Haig. Het in Bergen verschijnende dagblad „La Pro vince" heeft medegedeeld dat een vrouw met een Frans accent had opgebeld, en had ge zegd dat de aanslag was gepleegd door eer groep „Wraak en Vrijheid". Verder deed dt vrouw geen mededelingen, en ze hing weex snel op. „France"aan Noorse rederij verkocht MONTE CARLO (Renter) - Het luxe passa giersschip prance" is gisteren in Monte Car lo geveild voor „slechts" 18 miljoen dollar (36 miljoen galden). Een verzameling van an tiek Frans meubilair bracht astronomische bedragen op. De „France" is verkocht aan een Noorse rederij Beide waren het eigendom van Saoediarabi- sche multi-miljonair Akram Ojjeh die ooil hoopte het beroemde 18e eeuwse meubilair aan boord van de France te plaatsen en daar mee een drijvende tempel van Franse cultuur te scheppen. De veilingmeester van het Londense huis So theby's bracht de eerste 100 meubels onder de hamer voor 14 miljoen gulden. Weduwe Lioe gerehabiliteerd PEKING (AFP) Madame Wang Gwangmei weduwe van de vroegere president van de Chinese Volksrepubliek Lioe Sjaoqi, is op op zienbarende wijze in ere hersteld. Maandag avond is rij voor het eerst op het televisie scherm verschenen. President Lioe Sjaoqi zelf is als enige voor- aanstaande Chinees die tijdens de Culturele Revolutie in ongenade viel, nog niet gerehabi liteerd. Mevrouw Wang Gwangmei sprak kort over haar twaalf jaar in vergeteheid; in werkelijk heid gevangenisstraf in de Qingtsjeng-gevange- nis van Peking. „Ik werd geïsoleerd van de wereld en het werd mij onmogelijk gemaakl deel te nemen aan politieke activiteit als ge volg van de vervolgingen van Lin Biao (Lm Piao) en de Bende van Vier", verklaarde ze. Executies in Ghana LOME (AFP) Generaal Akuffo, voormalig staatshoofd van- Ghana, is gisteren met vijf andere personen terechtgesteld. Dit werd be kendgemaakt door de radio van Ghana, die in de hoofdstad van het buurland Togo, Lome, werd opgevangen. Generaal Akuffo werd op 4 juni bij een staatsgreep afgezet De vijf andere personen rijn generaal Af rif a, staatshoofd van 1967 tot 1968, die verkiezingen organiseerde en aftrad ten gunste van de zogenaamde tweede repu bliek, kolonel Joseph Felli. oud-minister van buitenlandse zaken, kolonel Amedume, voor malig chefstaf van de marine, generaal Kotei, oud-chefstaf, en generaal Boakye, oud-bevel hebber van de luchtmacht Wagner door tikfout niet uitgeleverd BONN (DPA) Het besluit van het Brazili aanse hooggerechtshof, de onder verdenking van nazi-misdaden gearresteerde Duitser Gus- tav Franz Wagner (67) niet aan de Duitse Bondsrepubliek uit te leveren, is vermoedelijk door een tikfout genomen en zal eventueel worden gecorrigeerd, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Er zou in een document uit West-Duitsland, dat betrekking heeft op de aanklachten tegen Wagner, het jaartal 1947 verwisseld zijn met 1974. Op grond van deze tikfout zou het hoog gerechtshof tot het oordeel gekomen rijn dat de misdaden die Wagner ten laste worden ge legd, verjaard zouden rijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7