Litouwse priesters weigeren gehoorzaamheid Sowjetwetten Kabinet bereikt akkoord over nieuwe onteigeningswet Nederland wordt bestook! door nieuwe piratenzender Eerste Kamer aan vaardt eveneens 1 juli- pakket Westland moet voorzichtiger zijn met methylbromide Korte metten BINNENLAND. LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 JUN11979 PAGIf Paus: Bij mis sie waarheid aanbieden, niet opleggen De vernieuwing als ge volg van de verbreiding van het evangelie raakt naar de mening van paus Johannes Paulus II de kern van het onrecht en de economische en maat schappelijke ongelijkheid in de wereld, en kan daarvoor een oplossing bieden. Want de „nieuwe mens" heeft de verplichting te strijden voor gerechtig heid, liefde en vrede in de maatschappij. Op deze wijze wordt hij medear beider aan de „nieuwe maatschappij", die gefun deerd is op de bergrede. Dit schrijft de paus in rijn boodschap ter gele genheid van de Wereld- missiedag, komende herfst. De tekst werd een dezer dagen in het Vati- caan gepubliceerd. Missie betekent nooit ver woesting, maar sluit aan bij de bestaande waar den, schrijft de paus. De .missionaris moet het goe de dat hij tegenkomt, verder helpen ontwikke len. Hij dient de christe lijke waarheid aan te bie den, niet op te leggen. Dit vraagt de menselijke waardigheid, die de on misbare voorwaarde van de vrijheid is. Ook het geloof verlangt naar vrij heid, want het kan alleen groeien als het uit vrije wil voortkomt Een groot aantal Litouwse priesters 522 van de 708 heeft een verklaring on dertekend, waarin zij weige ren de Sowjetwetten te ge hoorzamen, voorzover die wetten in strijd zijn met de leer van de rooms-katholie ke kerk. Ze zeggen in de eerste plaats trouw ver schuldigd te zijn aan die kerk, haar wetten en haar bisschoppen. De verklaring is verstuurd naar het presidium van de opperste Sowjet en andere Sowjetautoriteiten. Dit wordt gemeld door het Engelse in stituut voor religie en com munisme „Keston College". Onder de ondertekenaars zijn twee bisschoppen: bis schop Julijonas Steponavici- us, administrator van Viln- joes, en bisschop Vincentas Sladkevicius, hulpbisschop van Kaisiadorys. Aanleiding voor de protest verklaring is het decreet voor de religieuze gemeen schappen; dat het presidium van de opperste Sowjet voor Litouwen in 1976 heeft uit gevaardigd. Daarin wordt de plaatselijke autoriteiten vol macht gegeven in kerkelijke aangelegenheden in te grij pen. Zo kunnen kerken naar willekeur gesloten worden en parochies opgeheven. In de verklaring wordt gepro testeerd tegen de gedwongen invoering van kerkelijke co- mi té's, waarvan de voorzitter noch een pastor noch een gelovige mag zijn. De priesters wijzen er in hun verklaring op dat zij honderdduizenden Litouwse katholieken vertegenwoordi gen: leden van een tweedui zend jaar oude kerk waar van het hoofd Paus Jo hannes Paulus II door alle beschaafde regeringen is erkend. De Sowjetautoritei ten, zo schrijven zij, doen hun eigen grondwet geweld aan en ook internationale verdragen aangaande de rechten van de mens, zoals bijvoorbeeld de slotakte van Helsinki. De priesters verklaren zich solidair met het katholieke comité voor de verdediging van de rechten der gelovi gen door te vragen om de intrekking van onrechtvaar dige wetten. Ook vragen zij de staat zich niet t^ mengen in de benoeming van pries ters, de toelating van stu denten tot het priestersemi narie en de eerste communie van kinderen. Vredeskrant 1979 „apocalyptisch" De Vredeskrant, die het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) uitgeeft, zal dit jaar veel aandacht schenken aan de „eigen weg" van de kerk bij de behandeling van politieke problemen. De bezinning hierover zal ge daan worden aan de hand van de apocalyp tische literatuur in de bijbel. Boeken als de openbaring van Johannes zijn ontstaan in een tijd van grote verdruk king. Ze hebben de christelijke gemeente ge troost en bemoedigd tot volharding. Ook van onze tijd wordt gezegd, dat deze apocalyptische trekken vertoont, zo schrijft het IKV. Het einde kan plotseling komen, in een massale orgie van vernietinging. Dat is immers het wezenskenmerk van ons veilig heidssysteem Als christenen mogen we daarin niet berusten, aldus het IKV. Het IKV zal in de vredesweek (23 - 30 sep tember) verder veel aandacht schenken aan de campagne tegen kernwapens, in 1977 be gonnen onder het motto: „help de kernwa pens de wereld uit, om te beginnen uit Ne derland". De universiteit van Genève heeft dr. Paulo Freire, de speciale adviseur voor het onder wijs aan volwassenen bij de Wereldraad van Kerken een e re-doc to raat verleend voor „zijn moedige pogingen om de internationale vre de te bevorderen" en voor „zijn deelneming aan de opbouw van onderwijssystemen". Paulo Freire werd in 1921 geboren in Per- nambuco (Brazilië) en wijdde zich onder meer aan de bestrijding van het analfabetis me in zijn vaderland. De assistent van de president van de univer siteit Notre Dame (Indiana), mgr. John Egans, heeft gewaarschuwd voor een herople ving van de rassistische organisatie Ku Klux KI an in de Verenigde Staten. Mgr. Egans, die bekend staat als een erkend voorvechter voor de rechten van de mens, deed dit naar aan leiding van het optreden van zeventig ver momde Klan-leden, die met knotsen en slag houten demonstranten bedreigden. In de afge lopen jaren hebben de katholieke bisschop pen van Washington en Florida overigens al de activiteiten van de Ku Klux KI an veroor deeld en de katholieken afgeraden zich bij de organisatie aan te sluiten. In een gezamenlijke verklaring hebben com missies van het Franse episcopaat en de Franse protestantse federatie gepleit voor af schaffing van de doodstraf in Frankrijk. Het Franse parlement zal zich binnenkort met dit vraagstuk bezighouden. De verklaring er kent de plicht van de maatschappij de bur gers te beschermen en maatregelen te nemen die recidivisme en een toeneming van ern stig geweld moeten voorkomen. Men acht de doodstraf echter geen geschikte maatregel. Als getuigen van Jezus Christus, die nooit de hoop in een mens hoe zwaar diens fou ten ook zijn heeft verloren, spreken wij de wens uit, dat de doodstraf wordt afge schaft" Moeder Teresa, bekend onder meer door haar werk onder de armen in India, heeft het Vaticaan om een huis met een tuin gevraagd om er een tehuis voor ongewenste kinderen van te maken. Zij wil abortus bestrijden door adoptie en wil dat het huis per se door het Vaticaan beschikbaar wordt gesteld, omdat de kerk dan kan bewijzen, dat ze het goed meent met kinderen. Mare Oraison, de bekende priester-psychoa- nalyst, is in Parijs overleden. Hij is vijfen zestig jaar geworden. Mare Oraison was aan vankelijk chirurg in Bordeaux In 1948 werd hij priester gewijd. Zijn proefschrift over het christelijk leven en de sexualiteit werd door het Heilig Officie op de Index ge plaatst. In 1964 viel hij in een artikel in ,JLe Monde" dit Heilig Officie scherp aan, het geen hem een waarschuwing opleverde en een verbod in 1966 om zijn werkzaamheden als psycho-analyticus voort te zetten en boe ken te publiceren. Dit verbod werd later op geheven. Vooral zijn boeken en zijn optreden voor radio en televisie maakten Oraison be kend bij een groot publiek. De hoofdvestiging van de Jehova's Getuigen wordt verplaatst van Amsterdam naar Em- men. De Jehova's hebben daar vijf hectaren grond gekocht. Daar zullen enkele conferen tiezalen, appartementen, kantoren, een druk kerij en een computercentrum worden ge bouwd. Rond het complex, dat tien miljoen gulden kost, wordt een park aangelegd. Er zullen vijftig mensen werk vinden. De over plaatsing gebeurt, omdat de huidige gebou wen van de Jehova's Getuigen in Amsterdam vrij oud zijn en dicht bij een drukke ver keersweg liggen. Mgr. Lefèbvre wijdt dertig priesters Voor de eerste maal tij dens het pontificaat van Johannes Paulus II zal mgr. Marcel Lefèbvre, de gesuspendeerde Franse aartsbisschop priesterwij dingen verrichten. Op 29 juni zal hij in het Zwitserse Écone dertig priesters, afkomstig uit vele landen maar vooral uit Frankrijk, wijden. Dit is het grootste aantal sinds de oprichting van dit internationale Pius X- seminarie. In een communiqué ver klaart mgr. Lefèbvre, dat hij viermaal zoveel pries ters zou moeten wijden om te kunnen voldoen aan alle aanvragen uit de gehele wereld. Japan, In dia, Australië, Zuid-Ame- rika, Afrika smeken ons ware priesters te zenden, aldus de bisschop. „Over al worden mensen geroe pen." Dit jaar zijn vijfenzestig jongelui in de drie traditi onele seminaria ingetre den. Een vierde seminari um van deze signatuur ,wordt binnenkort in de hoofdstad van Argentinië, Buenos Aires, geopend. NA MOEIZAAM OVERLEG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Na maandenlang beraad heeft het kabinet gisteren een nieuw ontwerp tot wijziging van de Onteige ningswet ingediend. Kern van het ont werp is dat activiteiten van de overheid op de grond die onteigend wordt géén invloed zullen hebben op de hoogte van de schadeloosstelling voor de onteigen de. Voor de bepaling van de schadeloos stelling is gekozen voor het systeem „verkeerswaarde minus" en niet voor „de gebruikswaarde plus", waarvoor het kabinet - Den Uyl in 1977 had gekozen en waardoor het ten val kwam. Door het eens te worden over dit wets ontwerp (dat nu voor advies naar de Raad van State gaat) heeft het kabinet een zeer ingewikkelde politieke knoop doorgehakt In maart 19o77 viel het kabi net-Den Uyl over het vorige ontwerp. De toenmalige fracties van KVP en ARP verschilden op enkele wezenlijke punten van mening met die van de andere coali tie-fracties (PvdA, D'66 en PPR). De eerste reactie gisteren van de CDA- fractie op het nieuwe ontwerp was posi tief. Deze fractie vindt dat de bewindslie den erin geslaagd zijn het politieke gat te dichten tussen de verschillende waar debepalingen van de grond, nl. de ge bruikswaarde en de verkeerswaarde. Het CDA zal zijn definitief standpunt over het ontwerp nog nader bepalen. De WD - fractie vindt de gekozen oplossing „evenwichtig". De socialistische fractie heeft geen goed woord over voor de keuze door het kabi net voor de verkeerswaarde van de. grond inplaats van voor de gebruiks-i waarde. Volgens het kabinet - Van Agt' door uitvoering van het nieuwe wetsont werp voorkomen worden dat particulie ren zich ten koste van de gemeenschap verrijken. Gerard van Dam: binnenkort sterkere zender op de „Delmare". DEN HAAG Na een be trekkelijk rustige periode van vijf jaar heeft het zeezender- bestand op de Noordzee deze maand een opmerkelijke im puls gekregen. Naast „Radio Caroline", die reeds van maart 1964 op de woelige ba ren haar uitzendingen ver zorgt en eigenlijk nooit is weggeweest, kwam twee we ken geleden ook „Radio Del- mare" in de ether vanaf een nieuw zendschip, dat is ge- stationneerd buiten de kust van Goeree-Overflakkee. Gis teren begon het spiksplinter nieuwe zendschip „De Casa Blanca" bovendien met test uitzendingen voor de kust van het Belgische Zeebrugge. Het station, dat momenteel op 272 meter middengolf non stop muziek uitzendt, zal waarschijnlijk zondag met een normale programmering beginnen onder de naam „Mi Amigo". Een woordvoerder van „Radio Caroline" kondigde daarbij aan nog deze maand in de lucht te willen komen met een tweede zender. Daarmee bereikt men een etherbestand van vier zeestations: een zelf de aantal als dat voor het in werking treden van het ver drag van Straatsburg, dat op 31 augustus 1974 een einde maakte aan de activiteiten van „Radio Veronica", „Radio Noordzee" en „Atlantis". De toen eveneens uitzendende „Radio Mi Amigo" week voor de wet uit naar Spanje en kon daar middels illegale be voorradingen en avonturieren- de Nederlandse en Engelse discjockeys in de lucht blij ven tot eind oktober vorig jaar. Toen maakte een con flict tussen Caroline-ba as Ro- nan o'Rahilly en Mi Amigo's topman Sylvain Tack een ein de aan de uitzendingen. O'Rahilly riep onder zijn oude zendnaam „Caroline" vanaf april dit jaar met vrijwel alle Mi Amigo-discjoc- keys een nieuwe zender in het geweer te brengen en de Belg Silvain Tack begon naarstig uit te zien naar een nieuw zendschip, dat in een Spaanse haven vond in de vorm van de kustvaarder Casa Blanca. Het schip werd in alle stilte uitgerust voor haar zendplaats, maar voer desondanks niet uit wegens een afnemende zendbelang- stelling van Tack. Johnny Hoes wilden echter het initiatief doorzetten en installeerden op het schip twee 25 kw-zenders en een 40 meter hoge mast Die initiatiefnemer, aldus in gewijden in piratenkringen, zouden enkele platenmaat schappijen (waaronder Phi lips), de ongekroonde smart- lappenkoning Johnny Hoes en de ex-piraten-boss Van Land- shoot van „Radio Atlantis" zijn. Zij lieten de „Casa Blan ca", inmiddels omgedoopt tot „Magda Lena", vorige week naar Zeebrugge opstomen. De gisteren gestarte testuitzendin gen, waaronder steeds weer de stationstune „Gitar Holi day" van de groep Oase te horen is, blijkt uitzonderlijk goed in Nederland te ontvan gen te zijn. Dat is niet het ge val met uitzendingen van „Radio Delmare", die met een minieme uitzendkracht dage lijks te beluisteren is op 192 meter, de voormalige golfleng te van „Radio Veronica". „Ra: dio Delmare" is het initiatief van de Hagenaar Gerard van Dam (31), die met weinig geld, wat hij noemt, „veel ide alisme" en (gratis) vrijwilli gers het hoofd maar net bo ven water weet te houden. Het station is momenteel in de lucht vanaf de voormalige Scheveningse kotter ,Marina". De Hagenaar had daarvoor reeds twee eerdere pogingen ondernomen. Zijn eerste schip dat vorige zomer uitvoer, kon echter door de justitie jaar september in beslag den genomen, nadat hef een storm van de (w ankers was geslagen, de ogen van de justitie riifco Van Dam aan het begin je het jaar echter een twp zendschip is, waarmee hijyi kon ontkomen ook Scheveningse haven, week voordat „Delmare" de uitzendingen kon begi dreef hij, door al weerjt onbetrouwbaar anker, de ritoriale wateren binnen kon hij worden geconfiscj door de Nederlandse justiti™ Met het derde „Delnvl schip lijkt het tot nu toefl beter te gaan, al is het sf in zee verankerd aan een staalkabeltje, dat het vooij, staan van het zendschip stig in de weg blijkt te ziC Gerard van Dam heeft l£r weten, dat zijn schip bira^ kort met een sterkere zei# in de lucht zal komen, zC de „Delmare"-uitzendinge|n, het hele land te ontvaiLe zij". L L Caroline 111 „Radio Caroline" tenslotte strijkt met haar sterke ijn dengolfzenders via de 319 |j ter met gemak het Euro] continent Vanaf een w een ruim 50 jaar oud s<gi weet men dagelijks in lucht te komen vanaf eeni kerplaats vlak onder de y gelse kust. Het station ec is met een grote onrege) R tigheid in de lucht, aange j: men zich door de bescheri inkomsten bij tijd en geen (dure) stookolie vooi generatoren meer kan ver va loven. De Caroline-uitzen|0 gen mogen zich desondaize nog steeds verheugen in ve stijgende belangstelling, ui aard tot leedwezen van omroepbonzen van Hilveri"1 3 en BBC's popstation Raa.' 1, die met stereo-uitzending1 echtertoch wel opgewas lijken te zijn tegen de v: zwakkere middengolfsign; v< van de Noordzee-piraten. st De Amsterdamse officier Justitie, mr. Pieters, die politionele acties tegen de ratenzenders leidt, was gi ren en vanmorgen niet v commentaar bereikbaar, piratenkringen heeft men angstige vermoeden dat acties van justitie door stijgen van het aantal acti etherschepen nog aanmei lijk zal worden verscherpt JELLE BOONS! DEN HAAG Met 38 stem men vóór en 30 tegen heeft de Eerste Kamer vannacht ingestemd met het 1 ju li-pak ket. Vóór stemden CDA, VVD, SGP, GPV en de onaf hankelijke senator Maris. Te gen verklaarden zich de PvdA. PPR, PSP en CPN. Opvallend was dat ook CDA- voorzitter Piet Steenkamp een luid én duidelijk „vóór" liet horen. Aan de vooravond van de be handeling van het matiging spakket in de Tweede Kamer had Steenkamp nog bezwaren geuit en zich afgevraagd of de beperking in de groei van de sociale uitkeringen niet be ter zou kunnen worden uitge steld. In de Eerste Kamer kunnen ontwerpen echter niet op onderdelen worden gewij zigd. De PvdA probeerde Steen kamp op zijn uitlatingen over de sociale uitkeringen over te halen tegen het wat de socia listische woordvoerder Nagel noemde „rampzalige" kabi netsvoorstel te stemmen, maar zonder succes. Nagel drong er zelfs bij minister Al- beda op aan om af te treden, omdat volgens hem „zelden zo'n slecht klimaat is ontstaan tussen een regering en de vakbeweging als onder dit ka binet en deze minister. Hij constateerde dat behalve de relatie met de vakbeweging ook de verhouding tussen CDA en PvdA met het oog op een eventuele nieuwe sa menwerking, aanzienlijk ver slechterd is door de houding van de CDA-fractie tegenover het 1 juli-pakket. DEN HAAG (ANP) In het Westland worden zulke grote hoeveelheden van het ont smettingsmiddel methylbro mide gebruikt, dat er meer 'veiligheidsmaatregelen moe ten worden getroffen dan nu het geval is. Tot die conclusie komt de or ganisatie voor toegepast na- tuur-watenschappelijk onder zoek TNO in een rapport over de gevaren rond opslag, transport en gebruik van dit gevaarlijke gas. Gebleken is dat per jaar in ons land on geveer 2000 ton methylbromi de wordt gebruikt om in to taal 2400 hectaren grond te ontsmetten. Hiervan zijn 1400 hectare in het gebied van de zeven Westlandse gemeenten gelegen. Ongeveer veertig pro cent wordt in andere Zuidhol landse glascentra toegepast Ook daar moet volgens TNO de veiligeheid worden ver hoogd. Een ongeluk met het gas kan onder ongunstige omstandig heden tot op grote afstanden een gevaarlijke situatie voor mens en dier veroorzaken, al dus het rapport. Methylbromi de kan meerdere organen aantasten waaronder het cen traal zenuwstelsel. Het TNO pleit voor een opslag zover mogelijk van de woonbebou wing en andere gevoelige ob jecten, een beperking van de inhoud van methylbromide- containers en het veiliger ma ken van de apparatuur en het transport Het paleis op de Dam vormde gistermiddag weer het middelpunt voor de jaarlijkse uitreiking van de zilveren anjers, verleend aan mensen die zich cultureel verdien stelijk hebben gemaakt. Prins Bernhard reikte deze onderscheidingen uit aan de heer J. Schiltstra uit Bergen (zie foto) voor diens werk voor het Zuiderzeemu seum, aan ds W. Overbosch voor zijn aandeel in „Kerk en kunst" en aan de Amersfoortse architect W. Kramer vanwege diens werk voor de monumentenzorg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6