Florahof voorlopig in de ijskast Een nostalgisch brokje zakelijkheid Mogelijk skate- boardbaan in Katwijk Veel belangstelling voor markthof in De Kempenaerstraat Wassenaarse schoolkinderen eten sla van schoolplein Vijf REGIO■-EIDSE COURANT WOENSDAG 27 JUN11979 PAGItfcj KATWIJK De aanleg van een skatebo- ardbaan In Katwijk zal niet lang meer op zich laten wachten als de raad morgen avond akkoord gaat met het voorstel van de b en w om hiervoor 50.600 gulden uit te trekken. Het college van b en w ziet wel iets in deze nieuwe vorm van sportieve recreatie en heeft de mogelijkheid tot aanleg laten on derzoeken. De aanleg van zo'n baan in as falt blijkt praktisch niet uitvoerbaar. Op grond van het advies van een ter zake des kundig aannemer lijkt uitvoering in spanbe ton de beste oplossing. De aan te leggen skateboardbaan wordt waarschijnlijk uitge voerd met een hellingbaan, met aan beide zijden opstaande kanten tot ongeveer 75 centimeter hoogte, geschikt als oefen- en slalombaan, een zogenaamde „ramp" aan het eind van de baan, waarop de snelheid kan worden afgeremd en waar tevens de „kick turn" kan worden beoefend en uit een komvormig gedeelte, gelegen naast de baan, geschikt voor het doen van verschillende oe feningen. Als plaats voor de baan denkt het college aan het talud, dat is aangelegd nabij het basketbalveldje in de parkstrook „Hoor- nes-West". WASSENAAR Leerlingen en leraren van de Den Deylschool hebben hun eerste zelfge kweekte sla en tuinkers reeds kunnen nutti gen. De school aan de Wassenaarse Middel weg heeft namelijk sinds kort, door de en thousiaste inzet van ouders en leerkrachten, schooltuintjes. Een deel van één van de twee schoolpleinen is onlangs door vrijwilligers ingericht als schooltuinen. De leerlingen van derde en vier de klas hebben elk een tuintje van ander hal ve vierkante meter en de overige klasSen en kleuterschool beschikken over een groepstuin. Het benodigde geld voor de aanleg, zwarte aarde en tuingereedschappen werd door de leerlingen bijeen gebracht door de verkoop van ansichtkaarten. Naast de theoretische lessen in de klas over plant en dier kunnen de kinderen nu ook in de praktijk ondervinden hoe alles groeit en bloeit De goede samenwerking tussen leraar en leerling en het creatief bezig zijn wordt' door het projekt bevorderd. Tevens worden de kinderen bewust van de zich omringende natuur. Door de enthousiaste reakties van leerlingen en leraren wordt gedacht aan een uitbreiding van de schooltuinen waarbij één schoolplein geheel hiervoor benut zou kunnen worden. Paniek rond houtverbrandii in duingebied KATWIJK/WASSENAAR Het verbranden van prikkeldraadpalen door m< werkers van Staatsbosbeh in het duingebied tussen K wijk en Wassenaar heeft teren de nodige opschudd veroorzaakt. Zowel de p tiekorpsen als de brandwi korpsen uit beide plaat rukten, duinbrand verm dend, in allerijl uit. En nadat Staatsbosbeheer Wassenaarse politieko 's morgens melding gedj had van de voorgenot) houtverbranding. Een beduusd kijkende wachter van Staatsbosbeh begreep niet waar drukte ineens vandaan kw; Hij had, zoals zij de laat weken al vaker, een hoevi heid oud hout in de bra gestoken, maar niet voor de politie in Wassenaar h van op de hoogte was gesti De oude prikkeldraadafscl ding wordt sinds de renovi van het duingebied vervani door lagere draadafzett gs de voetpaden, krachtige zuidwesten zorgde ervoor dat deze don re rookkolom vanuit Kat\» goed zichtbaar en goed te i ken was. De boswachter toe dat ze daar niet aan dacht hebben, en niet de I wijkse politie hebben in licht. Maar waarom ook Wassenaarse brandw kwam opdraven bleef hem een raadsel. In ieder val was het voor de bestu ders van de brandweeraut goede oefening om snel mogelijk over het smj wielrijderstraject te rijden. jaar Kokkerbad NOORDWIJKERHOUT - Zwembad 't Kokkerbad de Noordwijkerhoutse Ierse liaan viert zaterdag juni het vijfjarig bestaan 1 het instructiebad met groot aantal evenementen. De feestdag begint om Oi met gratis zwemmen een ballonwedstrijd. Vei zijn er verschillende weds den en waterspelen. De dingsbrigade van Noord kerhout verzorgt om 21.00 een demonstratie in het o dekte bad. De gehele zor kan er gratis gezwomr worden. Tot donderdag 5 ligt er voor de jeugd groot luchtmatras op grasveldje voor het Kokl bad. Medewerking aan het f« wordt verleend door om meer de muziekverenig Sint Jeanne d'Arc en Posti venvereniging De Duink vers. Uit de toelichting die de voorzitter van de win keliersvereniging Oegstgeest Actief, de heer L.F. Trijselaar, gisteravond gaf op de plannen met betrekking tot stichting van een zogeheten „Markthof", grenzend aan de De Kempenaer- straat te Oegstgeest, bleek dat er voldoende ani mo voor bestaat. Een en ander werd ter sprake gebracht tijdens een bijeenkomst van de com missie middenstandsaangelegenheden onder voor zitterschap van de wethouder Mevr. T.L. Blom- de Koek van Leeuwen. Dit naar aanleiding van de rapporten, die zijn uitgebracht in het kader van het regionaal distributie-planologisch onder zoek. Als een van de wijzigingen in het bestemmings plan Centrum staat de vestiging van een Markt hof aangegeven. De raad zal er het zijne nog over moeten zeggen. De CDA'er van der Reyden bleek geen tegenstander te zijn, maar wilde de plannen gestoeld zien op wat bredere basis. Hij verzocht de voorzitster te willen beijveren dat er een rapport over wordt uitgebracht waarin duide lijk wordt aangetoond dat het kan. De heer Trij selaar liet echter doorschemeren dat het niet be slist een uitbreiding van het huidige winkelbes tand hoeft te zijn. Er 'zijn middenstanders, die tussen de twee Oegstgeester winkelcentra „be kneld" zitten en zich liever in de De Kempenaer- straat vestigen. Dan vindt er slechts een verschui- VOORSCHOTENSE PAARDENMARKT: VOORSCHOTEN Hoewel Voorschoten al eeuwenlang geen handelscentrum meer is en de laatste dertig jaar ook geen agrarisch dorp meer genoemd kan worden, staat het forenzendorp toch nog vernoemd o.a. in de Enkhuizer Almanak vanwege de jaarlijkse paardenmarkt op 28 juli. Een markt voor uitsluitend paarden met een aanvoer van rond de vier of vijfhonderd. Een overblijfsel uit de tijd rond 1200 en gedeeltelijk pask laar gemaakt voor deze tijd. De paardenmarkt is ontstaan in de peri ode, dat Voorschoten nog een van de weinige nederzettingen was gelegen op de laatste duinenrij. Officieel tot markt verheven door de graaf, die het meest bekend werd, omdat hij door zijn adelij- ke medebroeders vermoord werd. Graaf Floris V verleende in 1282 de officiële marktrechten aan de toenmalige V.V.V. te weten Vlaardingen, Voorschoten en Valkenburg. Voor de opkomst van de steden waren deze drie nederzettingen handelscentra. Omdat 51 weken van het jaar gewerkt werd aan het brood op de plank hebben, was er 1 week waarin handel en feest elkaar aanvulden. Uit de verre omtrek werd naar die handelscen tra getrokken. Betalingen en aflossingen van gelden en rentebedragen werden ge dateerd op de paardenmarktdag. In de loop der eeuwen, mede onder invloed van het calvinisme, werd het feest uitge bannen en bleef alleen over het hande len. Het paard was tot in de Tweede We reldoorlog het trek- en lastdier voor de overwegend agrarische bevolking van Voorschoten. Bij het binnenhalen van de hooi-oogst schafte de boer extra paarden aan. Zo tegen eind juli was de oogst bin nen en een paard houden als kostganger was een overbodige luxe en zo werden de hooibouwpaarden naar de markt ge bracht en verkocht. Omdat een goede hooibouw ook reden gaf tot feest ont stond in de loop der jaren ook weer het gebruik om rondom de markt wat festi viteiten te houden. In 1945 aan het eind van de oorlog was het aantal paarden zeer gering. De mees te paarden waren gevorderd door de Duitsers en gesneuveld op de slagvelden. De paardenmarkt werd tot 1960 in stand gehouden door de aanvoer van 1 of 2 dieren, die nimmer verhandeld werden, omdat de schillen- en de groenteboer de paarden niet kon missen. In 1960 werd een comité gevormd tot instandhouden van de Voorschotense paardenmarkt. De motor van het geheel was en is nog steeds Piet Kraayeveld, door zijn vele vrienden ook wel „Paarden Piet" ge noemd. Zij steun en toeverlaat is weer Henk Boekhout, een heel bekende Voor schotense paardenhandelaar en tevens veeverloskundige. Bankdirekteur HA. Kempen weet de centen bij elkaar te houden en zo heeft Voorschoten nog steeds een echte paardenmarkt Thans heeft Voorschoten een bekende markt voor het paard als luxe huisdier en inmiddels zijn er zoveel nevenaktivi- teiten ontstaan, waardoor de paarden markt enige dagen het dorp een ander aanzien geeft Dit jaar valt de paardenmarkt op zater dag 28 juli. De aanvoer geschiedt vanaf 5 uur in de vroege morgen en wanneer de burgemeester om 10 uur officieel het kruis plant ten teken, dat de enige over gebleven kruismarkt van Nederland geo pend is, dan heeft de handelaar allang zijn keuze bepaald en staan de paarden nog te kijk voor het talrijke publiek. Naast de paardenmarkt zorgt de Korte- baandraverij voor de spanning. De ker- RAAD NOORDWUK WIL EERST DUIDELUKHEID OVER GRONDVERKOOP IN VINKENVELD ving plaats. Ook heeft O.A. de zaak goed bestu deerd ta.v. het branchepatroon. En men zal voorts rekening moeten houden met de bouw plannen van Leiden in de zgn. Leeuwenhoek. Me vrouw Munninghoff, voorzitster van de Stichting Winkelcentrum Lange Voort: „Nu ligt de verhou ding met de bestaande consumenten redelijk in ,de centra. Maar ik wil winkeluitbreiding toch wel graag zien tegelijk met consumentenuitbreiding". Mevrouw van Vloten (WD) stond op de bres voor de De Kempenaerstraat-winkeliers en vo dat O.A. de zaken best bekeken zal hebb „Men zal heus niet enthousiast zijn voor plannl^ als men erop achteruit gaatzo stelde zij. II CDA'er van der Reyden stelde het echter V plicht te voelen ook van zijn kant de zaken goed mogelijk te laten onderzoeken, het liefst zo kort mogelijke termijn. De Voorschotense paardenmarkt NOORDWIJK Het plan om op het terrein van Konijnenburg en Mark (KNM) tussen het postkantoor en de Of- fenweg onder de naam 'Florahof' een woonwijkje te bouwen gaat voorlopig de ijskast in. B. en w. namen gistera vond na een langdurige discussie in de raad een voorstel tot het aangaan van een exploitatie-overeenkomst met de bouwcombinatie Noord wijk terug. De grond van de firma Konijnenburg en Mark met de daarop staande gebouwen was geruime tijd geleden aangekocht door de bouwcombinatie Noordwijk waarin het plaatselijk bouwbedrijf De Raad en dat van Noordlander samenwer ken. Dezelfde combinatie kocht ook van KNM een stuk grond van dit bedrijf in het Vinkenveld aan, dat de gemeente aanvankelijk op de korrel had voor haar toekomstige woningbouw. Enkele fracties in de raad waren toen over deze transac tie zeer gebelgd in de mening verkerend, dat de bouwers de grond voor specula tieve doeleinden hadden opgekocht Bou wer Jan de Raad verklaarde zich echter bereid om de grond zonder winst aan de - gemeente over te doen. Duidelijk werd intussen wel, dat de Noordwijkse bouwer de werkgelegenheid voor zijn bedrijf waarin een groot aantal bouwvakkers uit Noordwijk en omgeving hun boterham verdienen, bij de transac ties veilig wilde stellen. Tussen de Flora hof, door de bouwcombinatie Noordwijk te bouwen en de verkoop van de grond in het Vinkenveld aan de gemeente zat dus een verband en daarover wilde de gemeenteraad gisteravond het naadje van de kous weten. Bij de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een exploitatie-overeenkomst met de bouw combinatie deed zich op het laatste mo ment een merkwaardige wijziging van standpunten voor. Volgens de toelichting had de commissie voor ruimtelijke orde ning zich met het voorstel verenigd, maar gisteravond bleek, dat verschillen den raadsleden en ook het college op hun eerder oordeel waren teruggekomen. In b.en w. viel zelfs drieerlei geluid te beluisteren en bleef wethouder Van Duyn als enige over, die nog achter het eenparig ingediende voorstel stond. Schaap (PvdA) deelde mede bezwaar te hebben tegen de bouw van 41 vrije sec tor huizen elk van circa een half miljoen in Florahof. „Het beleid van het gemeen tebestuur dient gericht te zijn op het bouwen voor de eigen bevolking", be toogde het raadslid, en dit zag hij bij de bouw van Voorhof niet zitten. „Dit plan staat niet op zich zelf', zei Admiraal, (WD-Gemeente belang). Hij signaleerde een duidelijke koppeling tussen deze bouw en de grond in het Vinkenveld, daarom wilde Admiraal de gehele zaak ïrf een keer beoordelen en hij suggereer de in dit verband de grond van KNM aan de Offenweg te reserveren voor de volkswoningbouw en de vrije sector in het Vinkenveld te creeeren. Schelvis (PPR) wilde van de gehele vrije sector bouw niets weten. Wethouder Van Duyn gaf een uitvoerige uiteenzetting en ont raadde de koppeling van Voorhof met de grond in het Vinkenvelk vanwege de vele onzekerheden. Naar zijn mening kon de bouwcombinatie aan de exploitatie- verordening een recht ontlenen en hij zag voor de gemeente geen motieven om aan de combinatie dit recht te onthou den. Dit is ook het standpunt van de CDA-fractie verklaarde Alkemade. Na dat ook de leden van het college hun standpunt hadden uiteengezet, stelde Al kemade voor, dat het college het voorstel tot het aangaan van een exploitatie-over eenkomst met de bouwcombinatie Noord wijk zou terugnemen. Wethouder Van Duin betreurde het uitstel, maar gezien de politieke situatie in de raad zag hij geen andere oplossing. De wethouder verwachtte overigens niet, dat de bouw combinatie tegen het besluit van de raad in beroep zou gaan. De grond in het Vinkenveld mis begint al op woensdagmiddag te draaien op het vermaakcentrum aan de Terubstraat. Wie op paardenmarktdag de paarden eventjes niet meer wil zien, kan de hoogte in door de beklimming van de Dorpstoren en het bezichtigen van een kleine expositie over Oud-Voorschoten. Maar ook kan geluisterd worden naar de standwerkers, want inmiddels is het standwerkersconcours een vast onderdeel van de paardenmarktdag geworden, kunstenaars exposeren in Molenlaan Eind juli is Voorschoten weer geheel de ban van het paard. Joop Peetri

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4