mper-koppelbaas kan voor acht aar achter de tralies verdwijnen Kamer wil kleinere huisartsenpraktijk Koffiemelk geeft kleur aan uw koffie. Lamer wil meer andacht voor erkloze meisjes Vier tot tien procent van babys heeft aangeboren afwijking FNV en CNV praten niet meer met regering Amerika's invloed taant in Latijns-Amerika Prijsverschillen supermarkten soms erg groot leidse courant dinsdag 26 jun11979 1HEM De officier van justitie bij rechtbank in Arnhem, mr. F. J. H. jers van der Loef, heeft gisteren een ingenisstraf van twee jaar en zes inden geëist tegen de „super-koppel- i" Toon van E. uit Nijmegen. In dit eerste deel van een omvangrijke zaak stond de koppelbaas terecht voor een poging om ter waarde van 38 miljoen gulden bouw-vakantiebonnen te verval sen. zijn eis hield de offi- rekening met het feit Van E. in september terecht zal staan voor flink aantal andere fbare feiten. De eisen voor de hele zaak-Van E. zullen het maximum van acht jaar niet mogen over treffen. Rutgers van der Loef was voor de zaak van gisteren uitgekomen op twee jaar en zes maan den met aftrek van voor arrest Van E. heeft in de zomer van vorig jaar samen met twee anderen geprobeerd de vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid, SFB (het va kantiegeld van de Neder landse bouwvakkers) te vervalsen. Bij een drukker in Madrid had hij voor 48 miljoen gulden aan bon nen besteld, waarvan bij Van E.'s arrestatie 7,5 mil- i'oen was afgeleverd. Van C. had nog geen zegel aan de man kunnen brengen. Volgens de officier was hier in feite sprake van „sociale criminaliteit" ge zien de grote sociale bete kenis van de vakantieze gels van het SFB. Bij dit soort vermogensdelicten Sast geen clementie, aldus utgers van der Loef in zijn requisitor. Volgens van E.'s raadsman is de man onschuldig. In september komen Van E.'s vergrijpen aan de orde die te maken hebben met koppelbaaswerk, ont duiken van sociale- en fis- calewetgeving, steunfrau- de, e.d. Uitspraak in de bonnenz- wendel: 9 juli. (Van onze larlementaire redactie) HAAG De regering ervoor zorgen dat meer es kunnen profiteren de regeringsmaatregelen bestrijding van de jeugd- Joosheid. De Tweede ka- vindt het aandeel van de op dit moment on- aardbaar klein. in dienst nemen van jes kan worden gestimu- door het formuleren extra criteria bij het ver- van subsidie en door iale aandacht van de ar- ibureaus voor de werk- leid onder meisjes, motie daartoe van het kamerlid mevrouw Bis- f kreeg de volle steun de Kamer. Daarnaast zal aantal onderwijsproefpro voor 16-18-jarigen, dat augustus van start gaat, ner niet eens r beperking grote cLbouw- lrijven HAAG De Tweede er is het gisteren niet kunen worden over de waarop de toeneming grote, industriële land- tbedrijven kan worden igegaan. De fracties van ppositie en van het CDA bet er wel over eens, dat tn eind moet komen aan groei van het aantal nmoetbedrijven" in de bouw, waardoor de be- ismogelijkheden voor de gezinsbedrijven wor- beperkt. Onenigheid be er echter over de vraag maatregelen tegen ge lde ontwikkeling moeten len genomen. motie van de PvdA, de regering werd ge- het ontstaan van land- bedrijven met meer dan volwaardige arbeids- hten financieel te berrioei- kreeg alleen de steun - de oppositie en werd dus I orpen. ikkade als ►test tegen andeling IF- IE WIJS- naar om; fangenen "1" een onzer verslaggevers) JjjJJ ENAAR - Uit protest de behandeling van ■leden in Duitse gevange- Q hebben elf jongelui mannen en zes vrouwen) ren een van de rijbanen rijksweg 12 (Arnhem- van hausen) in de richting n sland met strobalen en •et 5- dende autobanden ge beerd. Het verkeer lag aa* kwartier stil. ongelui, in leeftijd varie- Van 9fl +nt 91 laar or* ol_ van 20 tot 25 jaar en al- 'lederlanders, lieten zich er verzet te plegen door arechaussee van de gren- k Bergh-Autoweg wegvoe- Zij weigeren overigens de politie te praten en in voorlopige hechtenis "len. aanzienlijk worden uitgebreid. Deze proefprojecten hebben als doel de jongeren een bete re aansluiting op de arbeids markt te geven. Met name on der jongeren in deze leeftijds groep wordt een groot deel van de werkloosheid veroor zaakt door onvoldoende be roepsvoorbereiding van de schoolverlaters. Een motie van het WD-ka- merlid De Voogd om te on derzoeken wat de invloed is van de partiële leerplicht op de werkgelegenheid, werd al leen gesteund door WD, GPV en SGP. Een kamer meerderheid was tegen, om dat daarmee de afschaffing van de partiële leerplicht een feit zou worden. Excuus voor bezetting Op een bord tegen de muur van het Rijksmuseum in Am sterdam staat in vier talen, maar niet in het Nederlands, dat het museum gesloten is en niet toeganke lijk voor bezoekers (met excuses) omdat het is bezet door kunstenaars die pro testeren tegen het kunstbeleid van het ministerie van CRM. Zij zitten er sinds vrijdag. De minister, mevrouw Gardeniers, heeft gisteravond in een brief, die zij bij het museum liet afle veren, laten weten dat zij bereid is mor gen om twaalf uur met de bezetters te spreken. Voorwaarde is dat zij het mu seum uiterlijk 11 uur hebben ontruimd. £eklóc6omcmt De Organisatie van Amerikaanse Staten heeft gewei gerd in te grijpen in de burgeroorlog in de Middename- rikaanse staat Nicaragua. Deze groep van voor het me rendeel conservatieve landen stond afwijzend tegen het voorstel van de Verenigde Staten een interventiemacht samen te stellen onder OAS-vlag om orde op zaken te stellen. UITVOERING van het voorstel zou waarschijnlijk be tekend hebben dat aan het bloedige treffen tussen San dinisten en Nationale Garde een eind zou zijn gekomen, maar wie daarvan geprofiteerd zouden hebben is twij felachtig. Ondertussen geeft de vrijwel unanieme aanwijzing van het Amerikaanse voorstel wel aan dat de tijd wèarin de Amerikanen eigenmachtig aan het Latijnsa- merikaanse subcontinent hun wil konden opleggen, voorbij is. Het voorstel van de Amerikanen werd name lijk niet alleen afgewezen door de landen met een mili tair bewind, maar ook door de meer democratisch inge stelde landen. OOK het VS-voorstel zelf geeft er blijk van dat de tij den van weleer voor Washington voor goed voorbij zijn. Voor het eerst werden in het Amerikaanse voorstel overwegingen van mensenrechten betrokken om een eventueel ingrijpen te rechtvaardigen. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat de voornaamste redenen van de Verenigde Staten voor ingrijpen van militair- strategische aard blijven. De traditionele Amerikaanse invloedssfeer mag na het Cuba-avontuur immers niet opnieuw in gevaar komen. Om de OAS-afgevaardigden te bewegen hun steun aan het Amerikaanse voorstel te geven, gebruikte minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance als uiterste argu ment de vermeende militaire hulp voor de Sandinisti- sche opstandelingen uit Cuba. Onweerlegbare feiten hieromtrent kwamen echter niet op tafeL De dreiging van het communisme is tot nu toe het beste middel geweest om de Zuidamerikaanse regimes te mobiliseren. Ook bij hen is echter het besef ontstaan dat een oplossing voor het conflict er niet een is die ligt in het verlengde van de strijd tegen het communis me. Het Nicaraguaanse volk is daar tot nu toe al te lang slachtoffer van geweest om een dergelijke aanpak nog te kunnen slikken. GEMIDDELDE VAN 2600 PATIËNTEN IS TE HOOG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is una niem van mening, dat uitzonderlijk grote hui sartsenpraktijken moeten worden verkleind. Men vindt dat de nu geldende norm voor de gemiddelde grootte van een huisartsenprak tijk (2600 patiënten) verlaagd moet worden, Dit heeft de Kamer gisteren uitgesproken in een met algemene stemmen aanvaarde motie, die was ingediend door het CDA. In de motie staat, dat verkleining van de praktijken ook bevorderd moet worden door erop aan te stu ren, dat ziekenfondsen minder honoraria aan huisartsen gaan betalen naarmate hun prak tijk meer boven de norm uitkomt Als dit niet lukt, moet de beperking van bovennormale praktijken wettelijk worden voorgeschreven. De Kamer verwierp ondermeer een motie van D'66, waarin de regering werd gevraagd, fi nanciële tegemoetkomingen te verschaffen aan pas afgestudeerde huisartsen die een praktijk willen beginnen in gebieden, waar een tekort aan praktijken is. De motie kreeg alleen steun van de oppositie. TWINTIG MILJOEN UIT AWBZ-POT NODIG (Van onze sociaal economische redactie) AMSTELVEEN In vrijwel alle wes terse landen heeft tegenwoordig 4 A 10 procent van de levendgeborenen een min of meer ernstige aangeboren afwij king. Voor Nederland komt dit neer op een totaal van tussen de 7.000 en 10.000 kinderen per jaar. De Ziekenfondsraad is voorgesteld uit de AWBZ 20 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor erfe lijkheidsvoorlichting en voor onderzoek naar aangeboren afwijkingen bij pasge borenen en nog ongeboren kinderen. Het gaat hier om drie projecten: postna taal enzymdiagnostiek, prenataal bioche misch onderzoek en erfelijkheidsvoorlich ting (genetic counseling). De commissie verstrekkingen van de Ziekenfondsraad wijst er in een advies aan de raad op, dat gezien het grote aantal aangeboren afwijkingen een goede erfelijkheidsvoor lichting van groot belang is. Deze voor lichting zal, buiten de nu eventueel al ge geven voorlichting door onder anderen huisartsen, worden gegeven door regio nale centra voor genetic counseling. In deze centra, gevestigd in de universiteits steden Rotterdam, Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen en Nijmegen, worden ook de onderzoeken gedaan. Daar be staan speciale stichtingen voor klinische genetica, waar ook reeds wordt gewerkt aan chromosomenonderzoek. De resultaten van het gespecialiseerde onderzoek zullen per ondezoekcentrum op gelijke wijze geregistreerd worden. Dit is enerzijds van belang voor het voorkomen van doublures en anderzijds om de huidige en toekomstige familieier den in voorkomende gevallen over hun risico op verantwoorde wijzè te kunnen informeren. Tevens wordt hierdoor een duidelijk inzicht gekregen in de ontwik kelingen op dit gebied. Kampeerders in brief aan staatssecretaris Snelle behandeling kampeerwet noodzaak (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kampeer der wordt in ons land steeds meer het slachtoffer van de schaarste aan recreatie-grond. Om aan de huidige wantoes tanden op kampeergebied een einde te maken, moet de Tweede Kamer zo snel moge lijk de ontwerp-kampeerwet in behandeling nemen. Aldus de Consumentenbond, het Konsumenten Kontakt en twee kampeerdersorganisaties in een brief aan staatssecreta ris Wallis de Vries van CRM. De briefschrijvers zien in de nieuwe kampeerwet een goed instrument om aan de huidige wanpraktijken een einde ma ken, maar menen dat de tekst van het wetsontwerp hier en daar verduidelijking behoeft In het schrijven wordt onder meer gewezen op de zeer hoge prijzen die de onderne mers als gevolg van'de grote vraag in rekening brengen voor seizoen- en jaarplaatsen. CNV WIL NOG WEL LUISTEREN AMSTERDAM/UTRECHT Diep teleurgesteld over het feit dat regering en parle ment niet hebben willen luis teren naar de vakbeweging, hebben zowel de federatie- raad van de FNV als de ver- bondsraad van het CNV gis termiddag besloten niet meer met de regering te spreken over de samenstelling van de rijksbegroting voor 1980. „Het kabinet moet zijn eigen boontjes maar doppen", zo verklaarde FNV-voorzitter Wim Kok, „wij wensen geen contact meer". Het CNV stelt zich iets voorzichtiger op, blij kens zijn voorzitter Harm van der Meulen: „Als de legering ons uitnodigt zullen 'Wij wel komen,maar alleen om te luisteren en aldus gegevens te Kok toonde zich vooral te leurgesteld door de linker vleugel van het CDA, die aanvankelijk deed alsof zij zich zou verzetten tegen de regeringsmaatregelen (het 1- juli-pakket), maar er tenslotte - als makke lammeren vol gens Kok - toch vóór stemde. De FNV is er gegriefd over dat helemaal niet is geluisterd naar de bezwaren van de vakbeweging „en nu moet het kabinet het zelf maar weten". De FNV zal dan ook niet in gaan op de gebruikelijke uit nodiging van het kabinet tot vooroverleg over de begro ting: „We weten wel hoe die er zal uitzien, daarvoor heb je niet veel fantasie nodig, er zal nog wel wat ingehaald moe ten worden om gaten in de begroting te stoppen". DEN HAAG (ANP) Voor een bepaald represen tatief pakket le vensmiddelen be staan er tussen di verse winkels soms prijsverschil len van 20 pro cent. Tot deze conclusie komt de Consumentenbond in zijn periodieke vergelijkend on derzoek van prij zen van levens middelen in de de tailhandel. Voor een pakket koopst. Voor de 33 goedkoopst aanwe zige merken is Jac. Hermans Prijsslag twee pro cent duurder dan Edah. Daarop vol gen Dirk van der Broek, Bas van der Heyden en Fred van der Werff (vier procent duurder). Profi- markt en Simon zijn resp. zeven en acht procent duur der en ook Miro is acht procent duur der. Albert Heijn is elf procent duurder en Centra en V&D/Vendet zijn veertien pro cent onvoordeliger. Co-op volgt met zestien procent De duurste zaken zijn VéGé en Vivo die achttien procent en A&O die ne- fentien procent uurder zijn. Bij het pakket van de zeventien fa brieksmerken is het grootste ver schil achttien pro cent. In dit geval is A&O vijftien procent, Albert Heijn wederom elf procent, Co-op vijftien procent V&D/Vendet tien procent en Spar zestien procent duurder dan de goedkoopste zaak (Edah). VéGé en Vivo behoren tot de duurste zaken in deze categorie: het prijsverscnil is hier achttien pro cent OPROEP CONSUMENTENBOND Boycot luchtreclame DEN HAAG (ANP) De Consumentenbond heeft zijn leden opgewekt geen produc ten meer te kopen van be drijven die hun waren door middel van luchtreclame aan prijzen. De bond vindt dat er een ver bod zou moeten komen op luchtreclame. En wel vanwege de geluisoverlast en de ener gieverspilling waarmee dit soort publiciteit gepaard gaat De kans dat er op korte ter mijn een verbod zal worden afgekondigd is echter gering. Vandaar de oproep tot een boycot De klanten moeten de adverteerder laten merken dat zij luchtreclame niet op prijs stellen, aldus de consu mentenbond. Onaantastbaar heid eigen lichaam moet in Grondwet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de Neder landse Grondwet moet een bepaling worden opgenomen, waarin staat dat iedereen in principe recht heeft op de onaantastbaarheid van zijn eigen lichaam. Dit heeft de Tweede Kamer gisteren uitgesproken in een door alle fracties tegelijk in gediende („kamerbrede") mo- tie. In de motie staat dat het beginsel van de onaantast baarheid van het menselijk li chaam zo belangrijk is, dat het als grondrecht afzonder lijk in de Grondwet behoort te worden vermeld. De rege ring moet nu een voorstel tot Grondwetswijziging indienen, waardoor een dergelijke bepa ling aan de grondwet kan worden toegevoegd. Een depressie, die ons de af gelopen dagen nogal wat buien heeft gebracht is weg getrokken naar het zeegebied ten noorden van Schotland en neemt nog steeds verder in betekenis af. Morgen zal het dan ook rustig en droog weer zijn, maar er blijven wel wol kenvelden overdrijven. De middagtemperaturen worden ongeveer 19 graden. Enkele graden warmer is het in Frankrijk, Duitsland en het Alpengebied waar een zwak hogedrukgebied aanwezig is. Warm zomerweer met mid dagtemperaturen rond dertig graden blijft het in de landen rond de Middellandse Zee. Vooruitzichten voor donder dag: droog en vooral later zonnig. Geleidelijk warmer. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 13 gr. Max. temp.: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et- maal: 90 procent De Bilt Deelen Eolde Vlisslngen Z.-Limburg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9