Gromiko tot Senaat: wijs SALT-2 niet af Vakantie? Geen spoor van daders aanslag generaal Haig Nep-aartsbisschop verkocht titels voor grof geld UNIFIL-optreden bemoeilijkt door christen-militie b». „ALLES ZOU AFGELOPEN ZIJN" Egypte stelt verklaring zelfbeschikking van Palestijnen voor Brokx ziet moties 1+2- woningen als steun van beleid KAMER WIL ALTERNATIEVE STRAFFEN VOOR JONGEREN John Wayne herdacht CDU en CSU eens over keuze kandidatuur kanselier Neem geen risico, neem de Ideale Reisverzekering vandeEuropeesche. De Europeesehe. Uw ideale reisgenoot. Binnenland/buitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JUN11979 Rechtszitting 'over DC-10 (ïitgesteld ANGELES (Reuter) zitting van de rechtbank j verzoek van de vliegtuigfa- [riek McDonnel Douglas ter estrijding van het Ameri- anse besluit de DC-10-toe- illen in de V.S. aan de nd te houden is uitgesteld 2 juli. Dit is gebeurd op rzoek van de advocaten van ide partijen die meer infor matie willen hebben. lexico bezorgd |»m veiligheid pan sjah :XICO CITY (AFP) De ^Jexicaanse autoriteiten ma- zich zorgen om de veilig- id van de ex-sjah van Iran ie kort geleden in Mexico is ingekomen, zo is van welin- lichte zijde vernomen, persoonlijke garde van de irmalige vorst, die bestaat meer dan 100 personen hijzelf moet onderhouden, versterkt met 25 leden van Mexicaanse veiligheids- delülenst die gespecialiseerd zijn' e Hoanti-terreurbestrijcling. dooje ex-sjah woont in Cuerna- x>ndaca, 75 km ten zuiden van City in een huis dat ig en nacht onder bewaking (aat 'oststaking Tin Ierland Ejeëindigd JUBLIN (IIPI-DPA) De ststaking in Ierland, die 19 Teken heeft geduurd, is gis- eren beëindigd, toen de bond e vafan postbeambten een loons- Neterhoging van 9,40 pond oveJ7,60) per week aanvaardde, staking van 13.000 postbe- sprinbten heeft een zeer schade- vajjke uitwerking gehad op alle m, lectoren van het dagelijkse le- Ajen in Ierland, met name op nusiet toerisme en de buiten- meftndse handel. Sinds februari wèg het gehele briefverkeer ccejjtil. eefele Ierse gezinnen, die door staking hun rekeningen chnjiet konden voldoen, zien zich ntajesteld voor hoge achterstalli- va{e betalingen aan energiebe- drijven en de PTT zelf. va> vaSenator Seifriz 'getreden metfan onze correspondent Ami in van Vree) bienONN - De wegens anti-semi- gasehe artikelen uit 1944 in lercpspraak geraakte senator is-Stefan Seifriz heeft gis- :n zijn ambt als minister bouwzaken van de stads- ,t Bremen neergelegd. Al 1961, toen hij kandidaat s voor de Bondsdag, heeft ifriz het bestuur van zijn •tij, de SPD, en zelfs de Is- litische gemeente in Bre in op de hoogte gebracht a de artikelen die hij als -jarige had geschreven en' rijtfaarin hij tot de totale ver- dar ietiging van de joden opriep. e Senaat van Bremen heeft en (ïsteren nog eens zijn volledi- ;tenE vertrouwen in de scheiden- \Lj0l e senator uitgesproken. Het an( srmoeden bestaat dat de ïthulling over Seifriz van et blad „Weserreport", dat auw met de CDU is ge- een wraakneming is lerrc>or ^et ^at de CDU-poli- Jahn om soortgelijke re (de publikatie van een ïti-semitisch boek)'zijn zetel (ter i het Europese Parlement 00 eeft moeten opgeven. M ietogingen '^n Kampala irc: AMPALA (Reuter) In Tei ampala zijn gisteren op- euw demonstraties voor de 211 gezette president Luie ge- n° tuiden. De betogers brachten egversperringen aan en goo ien stenen naar auto's om beiders en voedselvoorra- vo en voor de stad tegen te, ouden. anhangers van Luie stalen ito's en staken die in brand, 'erscheidene arbeiders zou- ra: ;n op weg naar de stad ge- agen zijn. P/j et centrum van Kampala as gisteren rustig omdat va iel winkels en kantoren ge- va oten waren. Wat er aan de enstentjes op straat te koop as bleek spoedig uitver- ei ocht. mi Sayward wil '0.000 pond terug an Britse liberalen ONDEN (AP) De op de ahama-ei landen wonende 31 ritse zakenman en miljonair lek Hayward, die indertijd e voormalige leider der ritse liberale partij Jeremy 5" horpe 40.000 pond had gege- ia en voor de kas der partij, eeft maandag doen weten 'at hij dat geld terug wil ebben. i een vraaggesprek met de BC verklaarde hij ook dat ij wil dat een grondig onder- q >ek wordt ingesteld naar de nanciën van de partij. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Rome telt een half dozijn „hoogwaardigheidsbekleders" onder wie een „aartsbisschop", een „professor" en een „graaf" minder, nu de politie een inval heeft gedaan in een luxueuze villa aan de Via Flaminia Vecchia 495 en alle aanwezigen heeft gearresteerd. Gehuld in een bisschoppelijke toga en met een groot gouden kruis op de borst werd „aartsbisschop" monseigneur Eusebio het eerst overgebracht naar de gevangenis. Daarna volgde een vijftal medewerkers met al even valse titels als die van mgr. Eusebio. Het enige dat echt was aan de „aartsbisschop" was het feit, dat hij ooit tot priester is gewijd. Hij heette toen nog gewoon Santo Giuseppe Pace. Een jaar of acht geleden staakte hij zijn priesterarbeid, maar kort daarna zat hij plotseling in een fraaie villa aan de Via Flaminia achter een bureau, waarop een grote kleurenfoto in zilveren lijst van paus Paulus VI. Hij droeg een bisschopstoga met purperen band om het middel. Zijn hoofd was getooid met een hoed van de soort die door Koptische priesters wordt gedragen. Mgr. Eusebio, zoals hij zich noemde, bleek over veel - zichzelf toegemeten - bevoegdheden te beschikken. Voor 10 miljoen lire (25.000 gulden) kon hij iemand in de adelstand verheffen. De politie heeft in mgr. Eusebio's kantoor een lijst gevonden van „edellieden" die bij elkaar enkele miljoenen guldens hebben betaald voor hun felbegeerde titels. Tot hen behoort de voormalige Oegandese dictator Idi Amin. Mgr. Eusebio's eigen titels logen er trouwens ook niet om. Hij beschikte over visitekaartjes waarop hij zich .Aartsbisschop van de Metropolitaansekerk van Italië" noemde. Een andere keer was hij „President van de Heilige Synode in de Verenigde Staten", gevestigd in de „kathedraal van de Heilige Lijkwade van Christus" in het Amerikaanse Dallas. Weer een andere keer was hij „Apostolisch afgevaardigde voor Afrika en Australië". Toen de politie de 46-jarige monseigneur arresteerde stond hij op het punt naar Zuid-Afrika te gaan. Tot de naaste medewerkers van de valse bisschop behoort nog een ex-priester, de 53-jarige Silvio Poggi. Weer een ander, „professor" G. Bonucci heeft in de Verenigde Staten de organisatie „Pro Deo" opgericht, die er ondanks haar duistere doelstellingen in slaagde nogal wat dollars van goedgelovige Amerikanen los te peuteren. Indrukwekkende briefhoofden met lakdruk droegen namen als: „Ridders van de Ster van de Vrede", „Souvereine Militaire Orde van San Giorgio in Karinthië", „Eregarde van de Koningsgraven in het Pantheon" en „Garibaldistisch Legioen". Al deze instellingen verleenden rissen eretitels, uiteraard tegen betaling van grof geld. Sommige dragers van deze titels werden gemachtigd schitterende uniformen en eretekenen te dragen. Ze zullen hun correspondentie voortaan moeten richten aan de gevangenis „Regina Coeli", (Koningin des hemels) in Rome en die is zeer echt MOSKOU (Rtr/UPI) De Russische mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft gisteren de Amerikaanse Senaat gewaarschuwd voor de gevolgen van een eventueel afwijzen van het door Carter en Brezjnev ondertekende SALT- akkoord. Het zou het einde betekenen van de Russisch-Amerikaanse ontwape ningsbesprekingen. Er bestaat volgens Gromiko geen mogelijkheid dat de on derhandelingen worden heropend, als de Amerikaanse Senaat met de huidige tekst niet akkoord zou gaan. „Alles zou afgelopen zijn. Afgelopen", aldus de mi nister. Op een van zijn zeldzame persconferen ties zijn vorige persconferentie hield Gromiko in maart 1977, toen hij uitviel tegen de toen kersverse regering-Carter, die ingrijpende wijzigingen voorstelde in de ontwerptekst van SALT-2 zei de minister, dat de Amerikaanse senatoren die hun standpunt nog niet hebben be paald, aan SALT-3 zouden moeten den-t ken. Hij prees SALT-2 als het funda ment waarop een nieuw verdrag kan worden gebouwd. Gromiko sprak de hoop uit dat de resul taten van de Weense topconferentie posi-, tieve invloed zouden hebben op de on derhandelingen over andere kwesties, zoals het nucleaire non-proliferatiever drag (het verdrag tegen de spreiding van kernwapens), het verbod op radiologische wapens, de wederzijdse troepenverminde- ring in Centraal-Europa en de neutralise ring van de Indische Oceaan. Gromiko sprak ook over de principiële verschillen van mening met de Verenigde Staten ten aanzien van het Midden-Oos ten, en zei dat het Palestijnse volk het recht zou moeten hebben een eigen staat te stichten, zelfs al was het maar een kleintje. Hij gaf geen bijzonderheden over het gebied dat hij in gedachten had. Hij zei dat Brezjnev aan Carter had laten weten dat er geen sprake van kan zijn dat de Sovjet-Unie het .Anti-Arabi sche verdrag" tussen Israël en Egypte steunt Indirect gaf hij hiermee te ken nen dat Moskou niet zal instemmen met het stationeren van VN-troepen in de Si nai. Twee Belgische leden van de mijnopruimingsdienst bekijken de plaats waar de aanslag op de com mandant van de NAVO-troepen in Europa gepleegd is. CASTEAU (REUTER-ANP) De Amerikaanse generaal Alexander Haig, opperbevel hebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, is giste ren, zoals gemeld, ongedeerd gebleven, toe een op afstand bediende landmijn vrijwel onder zijn auto ontplofte. De bom kwam tot ontploffing toen de auto van Haig over een ondergrondse buis reed, waarbij een Amerikaanse en twee Belgische veiligheidsa genten in een andere auto licht gewond raaktén. Van de daders is nog geen spoor ge vonden. De 54-jarige generaal Haig zei tijdens een. persconferentie dat zijn auto door de lucht druk werd opgetild en be-, schadigd. „Toen ik omkeek, zag ik enorme stukken van de weg die als regen naar be neden kwamen" aldus Haig., De generaal, die wordt ge noemd als mogelijk kandidaat voor de Republikeinse Partij bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen volgend jaar, was op weg naar zijn kantoor, toen de landmijn ontplofte tussen zijn auto, die ongeveer 40 km per uur reed, en de veiligheidsauto daarach ter, die werd vernield. Generaal Haig dacht dat 45 tot 135 kilo explosieven ver borgen lagen in de buis, waardoor een transportband loopt, die kalk naar een ce mentfabriek vervoert. De ont ploffing veroorzaakte een gat van drie meter breed en een meter diep in de weg bij de plaats Obourg, halverwege het huis van Haig in Hyon en zijn kantoor op het NAVO- hoofdkwartier, SHAPE, in Casteau. De chauffeur van de generaal neemt vrijwel iedere dag dezelfde weg van Hyon naar Casteau. Haig zei dat hij geen aanwijzing heeft over de motieven van de daders. „U weet net zo goed als ik dat er verscheidene groeperingen ac tief zijn, zowel in Europa als daarbuiten", voegde hij eraan toe. Generaal Haig die, met zijn vertrek ook het Amerikaanse leger verlaat, en op 1 juli het opperbevel over de NAVÓ- strijdkrachten in Europa' overgeeft aan zijn landgenoot Bernard Rogers, zei dat er de afgelopen jaren bedreigingen waren geuit tegen zijn per soon. De laatste tijd zijn de veiligheidsmaatregelen ver sterkt aangezien het aantal dreigementen toenam. Na de aanslag vervolgde Haig zijn weg en hij bevond zich op de gewone tijd achter zijn bu reau. Op de vraag of hij dacht dat de aanslag verband hield met zijn plannen voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, antwoordde Haig „Ik geloof niet dat ik op het ogenblik voldoende steun heb in de Verenigde Staten om een der gelijke drastische actie te rechtvaardigen". (AFP/UPI)HERZLIYA - Egypte heeft op de bespre king met Israël en de V.S. in de Israëlische badplaats Her- zliya over Palestijnse autono mie een „beginselverklaring" voorgesteld over het recht van de Palestijnen op zelfbe schikking en het recht van de vluchtelingen terug te ke ren. Dit is van welingelichte kringen vernomen. De Egyptische premier, Moes- tafa Chalil, die de delegatie van zijn land leidt, zou heb ben gezegd dat gesproken zou moeten worden van „de auto nomie als noodzakelijke etap pe voor de oplossing van het Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten", op basis van resoluties 242 (van 1967) en 338 (van 1973) van de Veilig heidsraad. „Van nu af aan moet de filosofie van de on derhandelingen gedefinieerd worden", zo lichtte de Egypti sche woordvoerder, Ezzet Ab- del Latif, toe. De Israëlische delegatie onder leiding van de minister -van binnenlandse zaken, Yossef Burg, zou de aankondiging van dergelijke algemene be ginselen willen vermijden. Zij zou het begin van concrete besprekingen willen aankondi gen, zoals de verkiesbaarheid van kandidaten voor de toe komstige Palestijnse „be stuursraad", de bevoegdheden van de raad e.d. Zij zou niet willen ingaan op de toekomst van de betrokken gebieden. Dat onderwerp zou volgens de akkoorden van Camp Da vid pas op een later tijdstip besproken hoeven worden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft fisteren met al gemene stemmen vijf moties aanvaard, waarvan er vier door de oppositie waren inge diend, die strekten tot het stimuleren van de bouw van meer woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting toonde zich verheugd met alle moties op één na. Hij beschouwde ze als „een ondersteuning van mijn beleid". Alleen de uitspraak waarin werd gevraagd een artikel van de woningwet te hanteren om waar nodig woningbouw verenigingen of gemeenten te dwingen voldoende „1+2-wo- ningen" te bouwen, kreeg een minder enthousiast onthaal. Maar omdat de woorden „waar nodig" in de tekst wa ren opgenomen, verklaarde Brokx er geen moeite mee te hebben. Hij staat namelijk op het standpunt, dat de woning wet wat dit onderwerp betreft zulk zwaar geschut is, dat zij alleen in het uiterste geval in stelling mag worden gebracht In de andere moties werd de regering uitgenodigd het voortbestaan van de stuur groepen voor de bouw van „1+2-woningen" ook na 1 ja nuari 1980 financieel mogelijk te maken, om de gemeentelij ke woningbouwprogramma's te toetsen op een voldoende aantal van dergelijke wonin gen en om zo nodig de ver houding tussen de geprogram meerde aantallen nieuwboijw- en verbouwwoningen aan te (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG De straffen die door de rechters wor den gehanteerd bicden met name aan jongeren te weinig uitzicht op een werkelijk kansrijke terug keer in de maat schappij. De Tweede Kamer heeft het kabinet gevraagd met spoed te streven naar alternatieve straffen voor jon geren. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft de regering eveneens verzocht een on derzoek in te stel len naar de in vloed van de per soneelsformatie in jeugdtehuizen op het bestaan van huisregels, straf maatregelen, dwangmiddelen en medicijnen. Recen te conflicten in kinderbescher mingstehuizen heb ben aangetoond dat de rechtsposi tie beter moet worden geregeld. Op korte termijn zullen nadere re gels moeten ko men voor de be- warings- en vernie tigingstermijn van personeelsdossiers bij de Raden voor de Kinderbescher ming. Op dit mo ment worden deze dossiers bewaard totdat het jongste kind in een gezin de leeftijd van 35 jaar heeft bereikt. De noodzaak daar van is echter nooit aangetoond. Voorts zal de rege ring meer aan dacht moeten be steden aan de zo genaamde tweede generatieproblema- tiek van de kinde ren van buiten landse werkne mers, die extra moeilijkheden on dervinden door de moeilijke aanslui ting met aan de ene kant hun ou derlijk milieu en aan de andere kant hun Neder landse leeftijdge noten. Dominee Brandon Jackson leidt hier in her Britse Bradford een herdenkingsdienst voor de on langs overleden filmster John Wayne met aan zijn voeten een aantal revolvers, tomahawks en een verentooi. Ongeveer 100 Britse liefhebbers van westerns woonden de dienst bij. DEN HAAG De pogingen van de Verenigde Naties en de UNIFIL een staakt-het-vuren in het zuiden van Libanon te handhaven en een eind te maken aan de beschietingen van de burgeroorlog en van UNIFIL door de door Israël gesteun de rechts-christelijke militie van ex-majoor Haddad hebben tot nu toe weinig succes gehad. Dit blijkt uit een brief die de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Schol ten (defensie) aan het parlement hebben gezonden. Volgens de Veiligheidsraad zou UNIFIL zich ook moeten in spannen zijn gebied uit te breiden in de bufferzone die raakt aan de grens van Israël, waarbij geprobeerd zou moeten wor den langs diplomatieke weg de hulp van de Israëlische rege ring te verkrijgen. Ook dit streven heeft vrijwel geen resultaat gehad. Daarentegen is het Libanese burgerlijk gezag in het zuidelijk gedeelte van het land enigszins toegenomen. De PvdA-kamerleden Roethof en Ter Beek hebben gevraagd om meer voorlichting aan leden van het Nederlandse UNIFIL- bataljon ter vermijding van een hier en daar geregistreerde' antisemitische mentaliteit BONN (DPA) De in de oppositie zijnde confessionele par tijen CDU en CSU in de Duitse Bondsrepubliek zullen een commissie van kiesmannen laten beslissen over een gemeen schappelijke kandidaat voor de in 1980 te houden verkiezin gen voor de functie van bondskanselier. Na een beraad dat verscheidene uren duurde deed het bestuur van de CDU gisteren dit voorstel aan haar zusterpartij in Be ieren, de CSU. Behalve de CDU/CSU-afgevaardigden in het parlement in Bonn zal de commissie van kiesmannen verder bestaan uit leden die naar rato van het ledental van de twee partijen en de resultaten van de Bondsdagverkiezingen van 1976 zitting zullen hebben. De SCU wil Franz Josef Strauss maar de CDU Ernst Albrecht. ADVERTENTIE By een prettige vakantie hoort een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een kompiete, de Ideale van de Europeesehe. Want met een reis verzekering van de Europeesehe heeft u de slagvaardige Europeesehe S.O.S. CENTRALE altijd achter de hand. Dagen naeht bereikbaar voor direkte hulpver lening. Bü ziekte, een onverhoopt ongeval, bü ovcrlyden. Da's wel zo veilig. Autovakantie? Neem geen risico, neem de I.A.V. er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico's, zelfs in Nederland. Ga maar na. Do Europeesehe S.O.S. CENTRALE zorgt ook hier voor daadwerkelüke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder cn/of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen, ja, zelfs by geldnood. En verder: recht op kompiete rechts- bystanden vergoeding van" allerhande kosten zoals huur van een vervangende auto, extra hotelkosten, sleepkosten enz. Een veilig gevoel is dat. U heeft wel een reis verzekering van de Europeesehe, maar dit jaar (nog) geen I.A.V. Dan kunt u toch in geval van nood een beroep doen op de Europeesehe S.O.S. CENTRALE die de belang- rüke gegevens doorgeeft aan instantie of maatschappü waarbü u eventueel recht op hulp hebt Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesehe plus IAV. de meest ideale kombinatie meteen maximum aan direkte hulp verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesehe, met liefst 16 vestigingen in Europa. Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f 1,- per persoon per dag. 1.AV. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. Poliskosten f 4,- (incl. assurantie belasting) per verzekeringsbewys. Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u bü meer dan 8.000 assurantie adviseurs onze reisverzekeringen afsluiten; informeer by de assu - rantiekantoren, by de meeste banken, reisbureaus en warenhuizen. Doen. EUROPEESCHE V\ I VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7