Uitslag proces-Thorpe ontstemt veel Britten Militairen moeten eten zelf betalen enduizenden monstranten tegen estek'81 in A'dam Lubbers:Coalitie kwam versterkt uit Kamerdebat Amnesty: sedert Helsinki veel gevangenen in Sovjet-Unie li Carter wil onderhandelen vanuit positie van economische sterkte Weizman stapt uit Israëlische gespreksdelegatie ATOOMPROJECT PAKISTAN OP LOSSE SCHROEVEN - JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 25 JUN11979 in Amsterdam puilde zaterdagmiddag uit van anti-Bestek- Naar schatting waren het er dertig- tot veertigduizend. TERDAM Naar schatting dertig tot veertigduizend begonnen zaterdagmiddag met een demonstratie door isterdamse binnenstad tegen Bestek'81. De kop van de vertrok om kwart voor twee vanaf het Museumplein, i de voorste demonstranten bij het eindpunt, De Dam, wamen was de staart van de optocht nog op het Mu- i; plein, anderhalve kilometer naar het zuiden. ir de demonstranten waren vele vakbondsleden, onder- nensen, kunstenaars, werkers in de welzijns- en gezond- zorg, werklozen en andere uitkeringstrekkers. Behalve de ileus „Bestek'81 moet van de baan" het motto van de instratie voerden de demonstranten op spandoeken leu- als „Handhaving koopkracht en sociale rechten". „Gezon- V >zorg zonder eigen risico", „Geen aanslag op inkomen be- len en gezinszorgers", „Geen afbraak Amsterdamse ha- „Betaalbare huren" en „Kapitaalexport aan banden, he ining omlaag". Muziekgroepen luisterden de demonstratie )p diverse plaatsen in de binnenstad kwam het verkeer A e zitten. rganisatie was in handen van de initiatiefgroep „Bestek'81 van de baan". De groep is gevormd door diverse belan- rganisaties als vakbonden, organisaties van welzijnswer- kunstenaars, onderwijsmensen en comités van werklozen uurders. De initiatiefgroep is van plan op een forum in Haag in september alternatieven voor het bezuinigings van de regering te presenteren. Die alternatieven zullen ig en uitgewerkt in samenwerking met de 91 economen, die *^T)nlangs tegen Bestek'81 keerden. LM moet vluch- I naar Suriname nuleren PHOL (ANP) - De Snri- regering heeft giste- staatssecretaris Smit van verkeer en water- laten weten, dat het ge- van DC-10-toestellen in nog niet is toege- besluit heeft tot gevolg dat de KLM twee extra lijn- vluchten heeft moeten annule ren, die vandaag en morgen, tussen Amsterdam en Para maribo met DC-10-vliegtuigen zouden worden uitgevoerd. Het verbod van de Surinaam se overheid betekent dat in totaal ongeveer vijf- tot zes honderd mensen, die zowel in Amsterdam als in Paramaribo voor deze extra lijnvluchten hadden geboekt, vermoedelijk later in de week hun reis zul len kunnen maken. PvdA ZIET COMBINATIE MET CDA NIET MEER ZITTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractievoorzitter Lubbers vindt dat de coalitie CDA-WD eerder ver sterkt dan verzwakt uit het Tweede-Kamer debat over het 1 juli-pakket tevoorschijn ge komen is. Hij zei dit gistermiddag voor de AVRO-radio. De CDA-fractie is volgens hem na het debat „tevreden en eensgezind" naar huis gegaan. Op drie van de vier wezenlijke punten heeft ze in het debat haar zin gekregen: het voor schot van 1 procent per 1 oktober voor de trekkers van sociale uitkeringen, een betere regeling voor de trendvolgers en het feit dat de aftopping in de wet gehandhaafd is. Op één punt heeft de CDA-fractie een concessie moeten doen: de aftopping begint bij 55.000,- en niet bij 50.000,-. Naar Lubbers' stellige indruk zou het huidige resultaat van het debat niet bereikt zijn als zijn fractie niet het amendement van de 50.000,- op tafel ge legd zou hebben. Verder deelde Lubbers mee dat zijn fractie tegen het wetsvoorstel gestemd zou hebben als de regering haar niet ten aan zien van de uitkeringen tegemoet gekomen zou zijn. De PvdA-voorztter Max van den Berg ver klaarde zaterdag voor de VARA dat het op treden van het CDA een gelegenheidscombina tie PvdA-CDA langzamerhand onmogelijk maakt „Willens en wetens hebben de rege ringspartijen de mensen met de laagste inko mens 3 tot 4 procent achteruit gezet De schaamteloze manier waarop dat gedaan is houdt een ernstig gevaar in voor het komend najaar, wanneer de begroting voor 1980 wordt gepresenteerd", aldus Van den Berg. Naar zijn mening zijn de politici van CDA en WD zo gefascineerd door de macht dat ze bereid zijn tot elke prijs te blijven zitten. „Ik verwacht dat dit ook komend najaar wel het geval zal zijn. De PvdA moet snel terug in de regering, maar de feiten maken dit steeds moeilijker". Van den Berg verwacht dat bij komende verkiezingen de kernenergie zal uit groeien tot het belangrijkste politieke onder werp. De federatieraad van het Christen-Democr- tisch Jongeren Appèl (CDJA) heeft zaterdag uitgesproken dat het kabinet in het aangekon digde overleg met de werkgevers- en werkne merscentrales een nullijn voor boven-modale inkomens en een koopkrachtgarantie voor be- neden-modale inkomens moet voorstellen. De prijscompensatie zal volgend jaar vanaf 50.000,- afgetopt moeten worden. Zeer veel aandacht zal geschonken moeten worden aan de noodzaak van een zeer sterke inkomensont wikkeling. Als het overleg met de sociale part ners geen gunstig resultaat oplevert zal de in diening van een „machtigingswet" overwogen moeten worden, aldus het CDJA. APELDOORN Het ministerie van defensie gaat op korte termijn een systeem voor doe- ding invoeren, dat gebaseerd is op het princi pe „betalen wat je eet". Op het ogenblik worden al op kleine schaal voorbereidingen getroffen om het systeem uit te proberen. Staatssecretaris Van Lent van defensie zei dat afgelopen zaterdag op het tweedaagse zomer- congres van de jongerenorganisatie JOVD dat als thema dienstplicht had gekozen. Volgens Van Lent is het de bedoeling om in Neder landse kazernes restaurants te openen, waar alle militairen van elke rang en stand zelf te gen betaling hun maaltijden kunnen kopen. Volgens de staatssecretaris kan het probleem van de ongelijke lastenverdeling van de dienstplichtwet worden opgelost, echter alleen op een wijze „waar we sociaal, maatschappe lijk en financieel nog niet aan toe zijn".Als middel ziet hij een algemene maatschappelijke dienstplicht of door een beroepskrijgsmacht, maar, zo zei Van Lent, deze mogelijkheden liggen nog ver buiten handbereik". Bungelende kunst ARNHEM De Arnhemse politie heeft gistermiddag procesverbaal opgemaakt tegen een 38-jarige kunste naar uit Velp. De man had zich vanaf de oude Rijn brug aan een touw tot vlak boven het water la ten zakken. Hij deed dit, vertelde hij later, om daarmee de band tussen weg- en waterverkeer aan te tonen". De Rijnbrug in Arnhem staat ongeveer vijftien me ter boven het water. De kunstenaar had ongeveer een half uur aan een be- rgbeklimmerstouw enkele centimeters boven de gol ven gebungeld, toen hij op bevel van de politie weei naar boven klom en mee moest naar het burau. Daar kreeg hij een proces verbaal „wegens overtre ding van het demonstratie- verbod". SPD-politicus in opspraak Bonn Nog geen week na dat de CDU-politicus Jahn zijn zetel in het Europese Parlement heeft opgegeven in verband met het bekendwor- den van een anti-semitisch boek, dat hij in de oorlog heeft gepubliceerd, is opnieuw een vooraanstaand politicus wegens zijn oorlogsverleden in opspraak geraakt Volgens de Weserzeitung gaat het om de senator (minister voor bouwzaken) in Bremen Hans Stefan Seifriz (SPD) Het in' Singapore geboren, slechts enkele weken oude kindje van mevrouw Nguyen Van Hoa was het jongste vluchtelingetje dat gis teren op Schiphol landde. Nieuwe groep Vietnamezen in ons land aangekomen SCHIPHOL (ANP) Een groep van 67 Vietnamese vluchte lingen —voor de helft jonge kinderen— is gistermorgen uit Singapore op Schiphol aangekomen. De groep is enige tijd geleden in volle zee opgepikt door het Nederlands schip Agulhas van de Koninklijke Nedlloyd en later in Singapore aan land gezet. De Vietnamezen werden di rect na aankomst overgebracht naar het Nederlands Hervormd Rusthuis in Harlingen. Vanuit Bangkok zullen zeer binnenkort nog 67 Vietnamese vluchtelingen naar ons land reizen. Uit Koeala Loempoer wordt gemeld dat de Maleisische autori teiten zijn begonnen minder hard op te treden tegen Vietna mese bootmensen. Ongeveer 2000 vluchtelingen die de afgelo pen paar dagen op het eiland Tioman 250 kilometer ten zuid oosten van Koeala Loempoer zijn geland kregen te horen dat zij niet naar zee terug hoefden en spoedig naar vluchtelingen kampen zouden worden gebracht LONDEN (DPA) - In de Sov jet-Unie zijn sinds augustus 1975 321 mensen in gevange nissen of psychiatrische in richtingen opgesloten, of ver bannen, omdat ze gebruik hebben gemaakt van de rech ten van de mens, zo meldt Amnesty International. Bo vendien wacht een aantal mensen nog op een proces. Onder de honderden „gewe tensgevangenen" zijn elf leden van het comité dat toezicht wil houden op de naleving van de slotacte van de veilig heidsconferentie van Helsinki. De meesten zijn tot straffen van twaalf jaar of meer ver oordeeld. Vier overvallers schudden 80 gasten uit PARUS (DPA) - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn ongeveer tachtig gasten van de „Bistrot de Paris" in het Quartier Latin door vier overvallers een half uur lang in bedwang gehouden en uit geschud. De overvallers ver dwenen met een buit .van nog onbekende waarde. Kort voor vrijdag-midder nacht waren de vier dieven, van wie er twee gemaskerd waren, het lokaal binnengeko men, dat als trefpunt geldt van veelal welgestelde lieden. Met pistolen en jachtgeweren werden de gasten en ook het personeel op een hoop gedre ven. Zij moesten hun geld, waardepapieren en kostbaar heden en horloges afgeven. Astrid Proll uitgeleverd aan Duitsland Londen (Reuter) De Britse autoriteiten hebben zaterdag Astrid Proll, die wordt ver dacht van lidmaatschap van de Baader-Meinhof-groep, uit geleverd aan West-Duitsland. Ze moet terechtstaan wegens poging tot moord en twee bankovervallen. De 31-jarige vrouw is onder zware bewa king op een vliegtuig naar Frankfort gezet. Zij is overge bracht naar een gevangenis in de deelstaat Hessen. Vorige week trok Astrid Proll haar beroep tegen uitlevering in, en besloot zich niet langer tegen uitlevering te verzetten. Ruiten HP ingegooid AMSTERDAM Onbekenden hebben de afgelopen nacht ruiten ingegooid van het re dactiekantoor van het week blad Haagse Post Een onbekende tipgever meld de het ANP dat verontwaar digde joodse jongeren dit hebben gedaan in verband met een artikel in dat week blad van vorige week. Daarin hebben Nederlandse militai ren bij het VN-detachement in Libanon antisemitische uit latingen gedaan. Niet uitgeslo ten is, dat het hier een daad van provocateurs betreft Zoals gemeld hebben de mi nisters Scholten (Defensie) en Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) naar aanleiding van de antisemitische uitlatin gen in het HP-artikel reeds hun excuses aangeboden aan Israël en heeft minister Schol ten een onderzoek gelast. (Van onze correspondent Roger Simons) INDEN - In Engeland rordt nog fel nagekaart over et sensationele Old Bailey- roces, dat vrijdag geëindigd met volledige vrijspraak m de vier beklaagden, on er wie de gewezen liberale >oeiider Jeremy Thorpe. Som- tiige Lagerhuisleden zijn van irdeel, dat de manier waar- i de affaire Thorpe beban- :ld werd, de Britse rechts- euibraak bespottelijk heeft ge- 38 aakt in de wereldpers. In het Lagerhuis zal dan ook aange drongen worden op wijziging van het Engelse systeem, waarbij een soort nationale officier van Justitie thans beslist of iemand voor het gerecht gesleept moet worden. Deze „Direc tor of Public Prosecutions" steunt op getuigenissen, verzameld door de po litie. Als hij tot de conclusie komt, dat er meer dan vijftig procent kans op een veroordeling is, maakt hij er een gerechtszaak van. Wat de zaak Thorpe betreft, heeft hij- zich dus .schromelijk vergist. Maar hoewel de voormalige leider van de Britse liberalen vrijgesproken is van samenzwering tot het plegen van een moordaanslag op een vroegere homo fiele vriend Norman Scott, moet hij toch de kosten van het langdurige Old Bailey-proces betalen. Deze zul len naar schatting meer dan 100.000 pond (ruim 400.000 gulden) bedragen. Bovendien mag Thorpe verwachten, dat de liberale partij hem nog zal benaderen met de vraag wat haar gewezen leider destijds uitgevoerd heeft met het bedrag van 20.000 pond, geschonken door haar weldoe ner, de miljonair Jacques Hayward. Het staat vast, dat een belangrijk deel van dit geld niet terecht geko men is in de schatkist van de partij. De vrijspraak van Jeremy Thorpe en zijn drie medebeklaagden is een dure verliespost voor de Britse media. Een BBC-programma over de affaire Thorpe, dat wegens de onverwachte uitslag van het proces niet uitgezon den kan worden, heeft 20.000 pond gekost Bij één van de commerciële televisiemaatschappijen ligt een soortgelijk programma van ruim 200.000 pond in de prullemand. Jeremy Thorpe schijnt er al aan te denken zo spoedig mogelijk opnieuw naar een liberale Lagerhuiszetel te dingen. Volgens de huidige liberale leider, David Steele, is Thorpe echter niet meer welkom bij de liberale fractie van de partij. De vroegere leider van de Britse liberalen, Jeremy Thorpe,, tezamen met zijn vrouw, zijn tienjarige zoon Rupert en de driejarige kleindochter van mevrouw Thorpe uit haar eerste huwelijk met lord Harewood. Thorpe werd vrijdag vrijgesproken van de beschuldiging dat hij een moordcomplot zou hebben beraamd op het vroegere mannelijke fotomodel Norman Scott. roine-dode Amsterdam DAM (ANP) De i politie heeft za- norgen om half zeven let Vondelpark het li- gevonden van de 32- K. de V. uit de hoofd man is waarschijnlijk eden aan een overdosis e. 'Aangenomen wordt l rond half drie 's mor- gestorven. iuwe naam voor '70-jongeren DOLDER (ANP)- De O-jongerenorganisatie het laan „Sociaal Democrati- Jongeren Actief'. ieze naamsverandering is dag besloten op het con- van de DS'70-jongeren in Dolder. De ondertitel bij euwe naam luidt jonge- ^anisatie in DS'70. TOKIO President Jimmy Carter van de Verenigde Sta ten is gisteren in Tokio aan gekomen voor een bezoek van vijf dagen aan Japan, waar hij donderdag en vrij dag zal deelnemen aan de economische topconferentie over de internationale ener giecrisis. Voor zijn vertrek had Carter gewaarschuwd dat er voor de energiecrisis geen gemakkelij ke oplossingen zijn, en dat eventuele oplossingen offers van de Amerikanen zouden vragen. Tijdens een tussenlan ding in Alaska verklaarde de president echter tevens dat de Verenigde Staten op de top conferentie kunnen onderhan delen „vanuit een positie van economische sterkte". Regeringsfunctionarissen ver telden verslaggevers aan boord van het presidentiële vliegtuig tijdens de vlucht dat zij de topconferentie als „een mislukking" zouden beschou wen, wanneer er geen concre te maatregelen uit de bus ko men om de energiecrisis het hoofd te bieden. Aan de topconferentie zal be halve door de Verenigde Sta ten en Japan worden deelge nomen door Engeland, West- Duitsland, Frankrijk, Italië en Canada. Het wordt de vijfde topconferentie tussen deze grote industriële mogendhe den in even veel jaren. Verle den jaar kwamen zij in de Westduitse hoofdstad Bonn bijeen. Voorafgaand aan de topconfe rentie staat een officieel be zoek van Carter aan Japan op het programma. De presi dent brengt onder meer een bezoek aan de 78-jarige keizer Hirohito. De premier van Japan Ohira maakt een uitnodigend gebaar twee Arabieren om het leven kwamen. Volgens ziekenhuiskringen zijn door het Israëlische bom bardement minstens twintig mensen gedood of gewond. Door het bombardement van een half uur werden volgens Palestijnse verzetskringen vijf woonhuizen, twintig winkels en een aantal auto's vernield. JERUZALEM (Reuter-Upi) Minister Ezer Weizman van defensie maakt geen deel uit van de Israëlische delegatie die vandaag de onderhande lingen met Egypte over auto nomie voor de Palestijnen in ISLAMABAD (AFP) De laatste Franse in genieurs, die werkzaam waren bij de bouw van een opwerkingsfabriek in het Pakistaan se Chasma, zijn naar hun land teruggekeerd. Hun vertrek zal vrijwel zeker de in gebrui kneming van de installatie vertragen, zo niet onmogelijk maken. Het in Londen verschijnende nieuwe Arabi sche tijdschrift „8 Days" had gemeld, dat Pa- kis tan zijn eerste kernbom in de herfst tot ontploffing zou brengen. Het weekblad, dat een onderzoek in deze zaak heeft ingesteld in Frankrijk, West-Duitsland en Nederland, waar een Pakistaanse metallurgische ingenieur inza ge zou hebben gehad van atoomgeheimen, zegt, dat Pakistan de Westelijke mogendheden om de tuin heeft geleid om zijn intrede in de kemclub geheim te houden. de badplaats Herzlia, ten noorden van Tel Aviv, heeft hervat. Officieel wordt als reden op gegeven dat Weizmann uit de delegatie stapt omdat hij een delegatie van zes man te groot en te log vindt Maar uit Weizmans omgeving ver luidt dat de minister bezwaar maakt tegen het onverzettelij ke standpunt dat premier Be gin en het meerendeel van het kabinet inneemt inzake de Palestijnse autonomie, en te gen de vestiging van meer Joodse nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. Israëlische militaire vliegtui gen hebben gisteren twee Pa lestijnse doelwitten in het zui den van Libanon gebombar- deed, klaarblijkelijk als verge lding voor de Palestijnse bomaanslag in Jeruzalem eveneens op zondag, waarbij Olieprijs vrijwel zeker fors omhoog GENEVE Het ziet er naar uit dat de OPEC-landen die morgen in Geneve in verga dering bijeenkomen de olie prijs met vijftig procent gaan verhogen tot 18 dollar per vat. Dat is een verhoging van vijftig procent ten op zichte van de prijs op 1 janu ari. De voorgstelde prijsver hoging is de grootstee sinds de oliecrisis van '74. Enkele olieministers die giste ren in Genève aankwamen voorspelden dat de vergade ring snel tot overeenstemming zal leiden. Ook Saoedi-Arabië, het grootste, maar meest ge matigde OPEC-lid schijnt voor een dergelijke verhoging l te voelen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7