Imperiaal r heeft voor- en nadelen VW lanceert nieuwe bedrijfwagens: Transporter Lucas Bouw Beperkte oplage, de grote mode BINNENLAND leidse courant maandag 25 jun11979 pagin, q Wij bouwen bedrijfsruimten in een eigen beschermd gebied met aan- en afvoerwegen, parkeerruimten enz., gelegen aan de Industrie- en Energieweg te Zoeterwoude (Rijndijk) met aansluiting op de verkeersweg E10, Amsterdam-Rotterdam. Oppervlakte totaal per pand 650 m2, verdeeld over hal, magazijn, kantoren en expeditie/buitenopslag 150 m2. SwettobedHJIslaster^ na ahrek I B 23,- per in2, per jaar I hypotheek en W.I.R. premie J J J Tekening omschrijving financieringsopzet Park Leeuwenberghlaan 1 2267 BM Leidschendam Tel. 070 98.35.35. Bouwbureau D.J. Lucas en Zn. B.V. DATSUN SILVIA Nissan Motor, de fabrikant van Datsun, heeft een nieuw model in Japan geïntroduceerd. Het is de Silvia, een driedeurs, be stemd voor de export. In juli gaat de Silvia in produktie. Deze hardtop is uitgerust met een 1,8 liter motor van 85 kW (115 Pk) en heeft een elektroni sche inspuiting. Een sportcoupé dus die o.a. is uitgevoerd met een tripmeter, een microproces sor-systeem dat op het dash board allerlei gegevens te zien geeft zoals ook enkele dure Amerikaanse wagens hebben. tronische ontsteking en een digitale regeling van het stati onair toerental waardoor er minder uitlaat-verontreiniging is bij stationair draaien. De Transpoter wordt in Han nover gemaakt en dan meteen in alle soorten: busjes, geslo ten bestelwagens, combi's, pick-ups en modellen met dubbele cabine. In juli komen ze naar ons land. De prijzen zijn niet exact bekend maar zullen ongeveer als volgt lig gen: bus 24.200,- en Tran sporter met bank 22.000,-. Over het algemeen kan ge steld worden dat de huidige prijzen ongeveer vijf procent hoger worden. Het dak van de auto is een ongebruikte bagageruimte. Dat zag men al lang geleden in. En zo ontstonden de imperiaals, meestal geen sieraden en weinig bijdragend tot verfraaiing van de auto. Maar dat was niet erg: je gebruikte het ding voor vakanties en dan verdween hij weer naar de zolder. Je stapelde er maar op, zoveel als het dragen kon en dat de wegligging van de auto er onder leed nam je op de koop toe. Zoals je ook bedroefd zag dat de lak soins flink beschadigd werd. Primitieve imperiaals zij nog steeds in de handel. De meeste zijn echter goed van kwaliteit en afwerking en de lak behoeft er niet minder van te worden. In vrijwel alle auto-instructieboekjes staat hoeveel de maximale dakbelasting mag zijn. Dat is over het algemeen zo'n vijftig tot zestig kilo al kan het aanzienlijk minder zijn voor kleine auto's (en meer voor grote wagens). Die toegestane dakbelasting moet men in geen geval overschrijden. Niet omdat het dak dan in elkaar stort (dat maakt deel uit van een kooiconstructie en kan heus wel wat hebben) maar omdat het zwaartepunt van de auto zodanig wordt 'veranderd dat de stabiliteit in gevaar komt om nog maar niet te spreken over de gevolgen die te zware last kan hebben bij het remmen. Imperiaals zijn er voor algemene bagage, zoals koffers e.d. maar ook, vaak door er hulpmiddelen aan te bevestigen, voor het meenemen van artikelen die niet zwaar maar wel groot zijn, zoals fietsen, kano's, rubberboten en surfplanken. Ook zijn er mogelijkheden om er veilig ski's mee te vervoeren, waarbij dan sloten kunnen worden geleverd om de latten tegen diefstal te beveiligen. Een imperiaal bestaat uit twee of meer dragers die aan de dakgoot worden bevestigd. Soms is er geen dakgoot (zoals bij de Renaults 14,16,18,20 en 30) maar dan is er wel een ombouwset te krijgen. Van groot belang is hoe men de dragers aan de dakgoot bevestigt Ze zijn meestal voorzien van een voet („poot in goot") die in de dakgoot steunt en kan worden vastgezet met een aanschroefbaar klemstuk. Zowel de voet als het klemstuk moet voorzien zijn van een voering van rubber of kunststof om de lak niet te I t beschadigen. Voor het aanklemmen worden soms gewone j h moeren gebruikt, soms vleugelmoeren of z.g. sterknoppen, it De laatste twee zijn het handigst omdat men er dan r I makkelijker toe komt de imperiaal nu en dan te controleren u en vaster te bevestigen. Ook komt men er eerder toe de x bagagedrager te verwijderen als die niet meer nodig is. De in controle onderweg is noodzakelijk, want door het stoten en j trillen kunnen de schroeven losser komen te zitten. Het ng< nadeel van deze schroeven is, dat ook onbevoegden er Se gemakkelijk mee overweg kunnen. jax Van belang bij de bevestiging is ook, dat de poten diepri de [ui dakgoot rusten tenminste tien centimeter breed zijn, zodat t de krachten behoorlijk worden verdeeld. i v« De dragers kunnen van staal zijn of van licht metaal met j rond of vierkant profiel. Waarvan ze ook zijn gemaakt, ze jl moeten in elk geval roestvrij zijn, anders wordt de sj levensduur wel erg beperkt. Een gladde afwerking is van belang opdat koffers e.d. niet kunnen worden beschadigd (noch de handen). Er zijn imperiaals met liggers die bestaan J in de breedte verstelbaar, soms ook in de hoogte. Sommige zijn geheel uit elkaar te nemen wat als voordeel heeft dat ze weinig ruimte innemen en goed schoon te maken zijn. Populair is tegenwoordig ook het harmonica-imperiaal, opvouwbaar en dan in de bagageruimte mee te nemen. Men heeft hem dan altijd bij de hand. De eisen die men aan een imperiaal moet stellen hebben niet alleen betrekking op de solide constructie maar ook op het gewicht. Hoe lichter hoe meer bagage men kan meenemen. Het gewicht van een imperiaal varieert van vijf tot vijftien kilo eri bij dat laatste gewicht blijft er niet zoveel over voor koffers en dergelijke. De gebruikelijke manier om de bagage vast te zetten is met een z.g. spinbinder. De haken daarvan moeten geplastificeerd zijn. Ook zijn er riemen met snelsluitingen en sedert kort is er een elastisch bagagenet in de handel. Een niet goedkope maar wel luxueuze oplossing is de imperiaal van licht metaal met daarbij behorende, goed passende koffers, eveneens licht gewicht. Ze worden met een stang (met slot) op hun plaats gehouden. Er blijven altijd auto's waarop geen imperiaal kan worden bevestigd. Op sportwagens bijvoorbeeld met een coupé model of cabriolets. Toch is er ook dan een oplossing door een bagagerek boven de kofferruimte te plaatsen. Die imperiaals hebben twee dragers waarvan de gebogen einden met een klem aan de zijkant van de kofferdeksel worden bevestigd. Soms rusten de einden niet alleen op het deksel maar bij neergeklapte deksel ook op de carrosserie. Bij goedkope uitvoeringen zijn de einden voorzien van rubberdoppen om steun te geven op het deksel het vastzetten geschiedt dan door twee spanners die aan de zijkanten van het deksel kunnen worden gehaakt. Er zijn ook nog wel dakimperiaals met rubberdoppen maar die zijn af te raden gezien dë grote windkracht die op een imperiaal werkt )f De grote mode: het uitbrengen van een be staand model opgesierd met allerlei feestelij ke accessoires welke auto dan slechts tijde lijk verkrijgbaar is. De aantallen die ver kocht worden zijn dan ook steeds beperkt Zoiets als een genummerde litho dus in de beeldende kunst. Volkwagen probeert het nu ook met de Derby. Het is de LX geworden, zeer exclusief, in een serie van slechts 1.500 stuks en tegen een prijs van 15.370 als u marsrood (wat dat ook zijn moge) wilt hebben en 15.488 voor een diamant-zilveren mettallic. Het is een opgetuigde Derby LS met 37 kW motor en als extra's naast de genoemde aparte kleur: een lijntje onder de sierlijst op de taille, portier- drempels in zwarte kleur, schuifdak met win- dafwijzer, ventilatieruitjes, radiaalbanden, 155- 70 SR 13 en halogeen koplampen. In het in wendige speciale stoffen bekleding, verstelb hoofdsteunen, luxueuze vloerbedekking, kleed dashboard, een make-up spiegeltje, bergvakken in beide portieren en een toei teller. Vlug erbij zijn, want het is „eenmalig"! Ook Fiat komt met een speciale auto: de TOP. En ook in een beperkt aantal. Uitgei met de 1.050 cc motor. In dit geval zijn kleuren metaalblauw of metaalbrons. E: krijgt men lichtgrijs gekleurde bumpers zijstrips, dubbeltonige claxon, twee buitenspiegels, getint glas rondom, wisser met sproeier, tweekleurige brede veljE en 155-70 x 13 banden, stoffen pijt, bredere armleuningen, velours tweeën neerklapbare achterbank, twee up spiegels, sportief stuur. De prijs is niet precies bekend maar zal voor de CL ongeveer 11.926 bedragen en Sportuitvoering 13.550. Doorsnedetekening van de nieuwe Type-2 VW-bedrijfswagen, de Transporter. De Transporter wordt geleverd in diverse soorten Al tientallen jaren lopen ze over alle wegen van de we reld en hoe héten ze nu ei genlijk: VW-busjes, VW-be- stelwagentjes? In Wolfsburg hebben ze er na lang pieke ren maar een eind aan ge maakt. In het vervolg heten ze Transporter en ze zijn gloednieuw van ontwerp. Na dat er zo'n vijf miljoen van die bedrijfswagentjes van de band zijn gerold en al die tijd nauwelijks gewijzigd, is er dan nu toch een type-3 die overigens een duidelijke tweelingbroer is van type-2. De motor zit weer achterin en dat heeft niets te maken met traditie maar met ervaring: men acht een goede even wichtige constructie alleen mogelijk met de motor in het achterend. Maar hij is wel wat naar onderen gezakt zo dat een volkomen platte laad vloer kan worden verkregen en de motor van de boven kant (via een luikje) goed toe gankelijk is. Ook het reserve wiel is onderaan gemonteerd en dat komt de nuttige laa druimte ten goede. Als je de twee niet naast elkaar had zien staan, zou je zweren dat ze gelijk waren, maar er zijn wel degelijk wat verschillet jes. Iets breder geworden (niet hoger), iets schuinere achterruit, brede grille met de koplampen wat hoger dan in het oude type en een opval lend klein VM-embleempje. Nu kunnen drie personen voorin royaal naast elkaar zit ten als het moet Wielbasis 2460 mm. Waarom niet hoger en nog breder? Het heeft een simpele reden. De Wolfsburger auto- dokters vinden dat de Tran sporter een hiris-, tuin- en keukengarage moet kunnen inrijden en dat kan deze 2.360 kilo wegende wagen met een laadvermogen van bijna een ton (in een ruimte van 5,7 kub meter). Men claimt bij VW dat de bestelwagen rijdt zoals een luxe-wagen uit de middenklasse. Dat lijkt boud maar we hebben uren achter het stuur gezeten, over auto wegen, zandweggetjes en zelfs voor de „sensatie" dwars door de hei. En inderdaad: hij zit, veert en zwenkt per fect zolang je voorin zit Achterin (als het een bus-uit voering betreft) is het alle maal wèl wat minder, maar dat kan moeilijk anders. Daar is het motorgeluid trouwens ook flink hoorbaar. Men heeft geprobeerd de zijwindgevoe ligheid te verminderen door een nieuwe tandheugel bestu ring en dat is misschien wel gelukt, maar wind vangt hij natuurlijk toch behoorlijk: je hebt per slot wel een grote trommel achter je, daar helpt geen stroomlijn aan. Schij fremmen voor, trommelrem- men achter, een brandstof tank voor 60 liter (veilig ach ter de vooras) en de luchtge- koelde vier cilinder carbura teurmotor, naar keuze een 1,6 liter (37 kw of 50 pk) of een twee liter (51 kw of 70 pk). Met de laatste motor kan des gewenst een automatische transmissie worden geleverd. Het oliepeil (de meest voorko mende controle) kan worden gecontroleerd door de num merplaat even neer te klap pen. Nieuw bij deze Transporter zijn hydraulische klepstorers (die controle van de klepspe- ling overbodig maken), elek Hengelo centrum voor Europese Christenturken HENGELO Met de wijding van monnik Isa Ised tot bis schop Juileus is Hengelo gis teren het centrum geworden van de Svrisch-orthodoxe kerk in Midden-Europa. De plechtigheid werd geleid door patriarch Ignatius de derde uit Damascus. Tweeduizend Christenturken uit tal van Europese landen waren voor de wijding naar Hengelo ge komen. Door de vele belangstelling moest een groot deel van de bezoekers buiten het kerkge bouw de dienst volgen. Bis schop Juiles hoopt in Hengelo de beschikking te krijgen over een centrum van waaruit hij alle 25.000 Christen turken in Europa kan bereiken. Peter Handke, de Oostenrijkse toneelschrijver die gewoonlijk in Parijs verblijft, heeft de Franz Kafkaprijs gekregen voor zijn gehele oeuvre. De onderscheiding, waaraan en geldsom van 100.000 Schilling (ca. 15.000.-) is verbonden, is ingesteld door het gemeente bestuur van Klosterneuburg, op 10 km. ten noorden van Wenen, waar Kafka in 1924 overleed. De Fiat 127 Top.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4