Vierde plaats voor Peter Looijesteijn Hoofdnummer SHEENELAAT FERRARI WINNEN Trainingspartijtje Evert'Navratilova duurt ruim drie uur valt in het water Wolsink ondanks vijfde plaats nog vooraan Fabrieksbelangen y spelen mee in TT Assen LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JUN11979 ■■■■■■BB (Van onze verslaggever) ASSEN Behalve in de 500 cc-klasse waren de prestaties van de Nederlanders voor het groot ste deel ondermaats. Slechts Peter Looijesteijn (vierde in de 50 cc) alsmede Egbert Streuer en Johan van de Kaap (zesde in de B-2A-zijspank- lasse) waren lichtpuntjes. In de 50 cc. waarin de Italiaan Euginio Lazzarini door zijn overwinning opnieuw een stap dichterbij de wereldtitel kwam. leek het lange tijd niet op een Nederlandse bijrol. Henk van Kessel, oud-we reldkampioen in de lichtste klasse, had lang goe de papieren om een tweede plaats achter de op permachtige Italiaan Eugenio Lazzarini te behalen. Eén rende voor het einde stuurde Van Kessel zijn machine echter de pits in. „De accu was leegge lopen. nota bene een splinternieuwe", verklaarde Van Kessel. „Ik had kansen op de tweede plaats. Ik heb vanaf Hockenheim hard gewerkt om de machine voor Assen optimaal te krijgen en dan gebeurt je dit". Peter Looijesteijn nam na het wegvallen van Van Kessel de plaats van de beste Nederlander in. Met zijn vierde plaats was hij zeer tevreden. „Ik neem geen risico's meer. Mijn rem begon aan te lopen en dat kostte mij de aansluiting met het groepje van Van Kessel. Ik wilde de zaak daarna niet forceren. Ik ben al genoeg gevallen". In de 125 cc viel Looijesteijn echter toch. In de laatste ronde, op een vaste tiende plaats liggend, sloeg zijn MBA door een te snel slijtende band plotseling weg. De beste plaats in die klasse was toen overigens al voor Henk van Kessel. die ne gende werd. Theo van Geffen kwam in deze klas se eveneens ten val en moest met een beenbreuk naar een ziekenhuis worden vervoerd. Angel Nieto won voor zijn landgenoot Ricardo Tormo en de Italiaan Maurizio Massimiami. Vermogen fn de 250 en 350 cc viel er niet veel te juichen voor prestaties van Nederlanders. In de kwart li ter-klasse eindigde Klaas Hernamdt als beste Nederlander op een achttiende plaats. Ook hierin is Angel Nieto echt niet te verslaan. Zijn motor heeft te veel vermogen om de rest van het veld kansen te laten hebben. De Spanjaard is nog wel vaak bereid het spel lang mee te spelen om het publiek nog enigszins aan zijn trekken te la ten komen, maar de uiteindelijke zege is toch steeds voor Nieto. In de 350 cc eindigde Klaas Hernamdt zelfs hele maal in de achterhoede: twaalfde en voorlaatste. Wereldkampioen Kork Ballington uit Zuid Afrika moest al in de eerste ronde met pech de strijd staken. De Australiër Gregg Hansford reed hier door naar een probleemloze overwinning voor Pa trick Fernandez en Walther Villa. Slechts in de zijspanklasse. het laatste onderdeel van de TT-dag, konden er nog wat programma's de lucht in. Streuer-Van de Kaap stuurden naar een zesde plaats, een fenomenale prestatie naar Nederlandse begrippen in deze klasse. Cees Smit en Charles Vroegop kwamen op een nieuw ge bouwde B-2A niet zo ver. Mechanische problemen dwongen het duo vroegtijdig naar de kant. De overwinning kwam terecht bij de Zwitserse combi natie Rolf Bieland-Kurt Walpisberg. Een spectaculaire tuimeling van Bert Struyck, die zonder na delige gevolgen voor de coureur afliep. ASSEN Niets is zo onvoor spelbaar als de motorsport Vrijwel iedereen hield het zater dagmiddag voor aanvang van de 500 cc-race tijdens de 49e TT op Kenny Roberts. De rege rende wereldkampioen had de laatste weken zo veel indruk gemaakt en die nog eens be vestigd door tijdens de trainin gen voor Assen het baanrecord met anderhalve seconde te ver beteren dat slechts hij de zege zou moeten binnenhalen.Hoe anders kwam het uit. Roberts, die probleemloos door de trai ningen was gekomen en vol gens zijn zeggen „over de beste motor, de beste mon teurs, kortom de beste papie ren beschikte" had meteen na de flitsende aanvang van de halve liter-klasse problemen met zijn machine. Het falen van de favoriet bracht plotseling de Italiaanse nummer twee op de WK-ranglijst, Virginio Ferrari, in een ongedacht kansrijke posi tie. Roberts zakte tijdens de race zo ver terug, dat Ferrari met winst in Assen zijn zes punten achterstand meer dan goed zou maken. Het werden er uiteindelijk na een pakkend duel met Barry Sheene, fabrieksgenoot van Ferrari, vijftien. Het bracht Fer rari, de coureurs zeggen liever om de fabriek een beetje onder het achterste te kietelen „Suzu ki", op de eerste plaats in de WK-tussenstand. Roberts leek vorige week na een zoveelste probleemloze winst in Joegoslavië door niets en niemand meer te achterha len. Ferrari was echter middels een recordaantal tweede plaat sen goed in de buurt gebleven van de Amerikaan en plukte daar bij de eerste tegenslag van Roberts meteen de vruchten van. Barry Sheene, de man die met een aantal wiellengtes verslagen werd door Ferrari, bracht het fa- brieksbelang ter sprake. „Woordelijk is er nog niets ge zegd over de steun, die wij Vir ginio dienen te verlenen om hem in plaats van Kenny Ro berts de wereldtitel in de 500 cc in de schoot te werpen. In mijn gedachten ben ik daar echter al een tijdje mee bezig. Ik heb het de afgelopen week al een keer verkondigd. Nu deed de situatie zich voor, dat Ro berts geen kans had op de overwinning en Virginio de lei ding in het klassement kon gaan overnemen. Dan kan je als collega-fabriekscoureur wel roet in het eten gooien, maar dan ben je knap dom in de weer. Daarom heb ik Virginio deze race laten winnen". Woorden, die voor velen wat grootsprakerig overkwamen, maar die een grote kern van Sheene echt niet kon houden. Mijn spieren weigerden dienst. Ook de remmen waren hope loos. Er was lucht in de hoof- dremcylinder gekomen en dat moest ik er uit krijgen door eerst een keer te pompen. Elke remhandeling bestond dus uit twee acties. Dat ging ten koste van het echte scherpe rijden". Opvallende aantekening hierbij is, dat de twee sterksten van zaterdag, Ferrari en Sheene, met een frame van 1977 reden, terwijl Hartog het (slechte) '79- frame gehandhaafd had. De keuze van Ferrari en Sheene bleek de beste. Op dit moment leidde Wil Hartog nog voor Barry Sheene en Virgionio Ferrari, maar de Nederlandse sterrijder moest terrein prijsgeven en eindigde als derde. waarheid bevatten. Sheene: „Ik liet het vier ronden voor het eind pas zien, toen ik in één keer naar Ferrari toekwam. Ik reed een gat van vier secon den dicht, toen Ferrari met moeilijkheden met zijn hand be gon te kampen (gevolgen van een eerdere val op Nogaro). Die waren voor de oplettende kijker al getrokken. Sheene liet de leiding, die hij twee ronden voor het eind pakte, na een aantal kopwisselingen twee bochten voor het eind definitief uit de vingers glippen door aan de binnenkant van die bocht een gat te laten vallen. Ferrari moest er na afloop nog om la chen. Het leek hem juist een stuurfout van collega Barry Sheene. „Sheene keek om naar mij en kreeg toen plotseling problemen met het controleren van de trillende machine. Daar profiteerde ik van. Niet te gelo ven zo'n fout". Sheene zal de Italiaan na afloop ongetwijfeld uit die droom hebben geholpen en hem tactische plannen in het oor gefluisterd hebben om Ro berts in het vervolg van het GP- Weinig oog De gemiddelde toeschouwer van de aanwezige 135.000 (een absoluut TT-record) had voor al die slimme schermutselingen aan de kop van het 500 cc-veld weinig oog. Het enige, dat hem interesseerde, waren de Neder landers, die in tegenstelling tot bijna alle andere klassen dit maal wel in de top-vijf fungeer- JOHN VOLKERS den. Uiteraard, zou je naar het te gebruiken materiaal haast zeggen, met Wil Hartog als vaandeldrager. Boet van Dui men vond het overigens niet zo vanzelfsprekend. Die be dreigde Hartog erg lang voor die derde plaats, maar nam tenslotte met een vierde plaats genoegen. Het „Holland-Festival", zoals speaker Jan de Rooy het 500 cc-gebeuren betitelde, ving met een na de start aan. Jack Mid delburg en Wil Hartog, beiden op de tweede startrij staand, lie ten het Nederlandse patent op een bliksemstart zien en ver dwenen samen met Sheene als eersten richting Bedeldijk. Bij die haakse bocht wisten Sheene en Hartog Middelburg voorbij te steken. De eerste om loop gaf uiteindelijk drie Neder landers bij de eerste zes te zien. Hartog op een eerste, Van Duimen op een vierde en Mid delburg op een zesde plek. Die situatie bleef lang bestaan, tot Middelburg Roberts voorbij wist te gaan en naar een vijfde plaats opschoof. Roberts kampte vanaf de eerste ronde met problemen met de vering en de banden. Dergelijke problemen had Roberts tot nu toe dit seizoen niet gekend. In Assen, waar Roberts vorig jaar ook niet al te gelukkig was, sta ken die echter voor het eerst de kop op. Trevor Tilbury, èén van de topmensen uit het Yamaha- team: „We hadden voor een nieuwe band gekozen vrijdag morgen tijdens de laatste trai ning. Dat pakte echter volledig verkeerd uit. Kenny had dat al spoedig in de g^Jen en heeft toen op veilig gereden. Meer dan een achtste plek zat er echt niet in". Nog gekker Het publiek had het ondertus sen niet meer: een terugvallen de en af en toe haast 'stil staande' Roberts en drie Ne derlanders bij de eerste vijf. Graag had Wil Hartog het nog gekker gemaakt door de race bijvoorbeeld winnend af te slui ten. Het zat er echter niet in. Toen Hartog na drie ronden van de eerste plek verdrongen werd, zakte hij binnen een drie tal ronden terug naar zelfs tfe vierde plaats Van Duimen gaf een korte peri ode lang zoveel gas, dat zelfs Sheene en Ferrari haalbaar le ken voor de Ammerzoder. Boet van Duimen:,,Toen merkte ik dat die machine van Hartog ver keerd stond afgesteld. Hij had té weinig snelheid in z'n hoog ste versnelling. Hij moet mij maar eens zo'n fabrieksfiets ge ven. Zal ik die voor hem afstel len". Het was niet een van de excu ses, die Hartog over dat terug vallen na drie ronden gaf. „Na een rondje of vijf begon het fra me van de machine weer gewel dig te klapperen. Het kostte me zoveel kracht om de fiets in het goede spoor te houden, dat ik de aansluiting met Ferrari en Show Die tegenslagen wierpen Hartog naar een uiteindelijke derde plaats terug. Boet van Duimen stal echter de show door Har tog tijdelijk, van de zevende tot de tiende ronde, voor te gaan in de „achtervolging" op het leidende duo. De Ammerzoder, zeer geïnspireerd door de aan melding van twee flinke spon sors, liet zich echter weer te rugzakken tot achter Hartog, omdat hij zijn machine niet ka pot wilde draaien. Eindelijk een verstandige daad van de beste privé-coureur ter wereld. „Maar", voorspelde Boet van Duimen meteen na afloop, „vol gende week in Franchorchamps hoop ik echt mee te blazen voor de eerste plaats. Als deze week, via een bezoek aan Enge land of een telefoontje met Ma leisië, eindelijk de goede onder delen binnen zijn gekomen, dan denk ik die topjongens aan te kunnen". De rijder, die tijden lang de top vijf volmaakte, Jack Middelburg, kon die plek niet tot de laatste ronde vasthouden. Twee ronden voor het eind brak Middelburg, op dat moment in een gevecht verkerend met Coulon, zijn schakelpedaal af. Met de hand verder het versnellingsapparaat bedienend wist Middelburg de streep te halen. Franco Uncini wist hem echter ook nog voor bij te steken, maar verder kwam het niet. Middelburg mocht een staande ovatie ontvangen voor zijn karaktervolle prestatie: zijn zoveelste zevende plaats. Roberts bleef, door collega(Ya- mahajrijder Sarron, wijselijk voorgelaten, op een achtste plek(drie wk-punten) steken. Voorlopig betekende dat een zestal punten achterstand voor de Amerikaan op de kersverse nieuwe wk-favoriet Ferrari. Of Roberts in z'n eentje de strijd tegen het volledige Suzuki-team, met als beschermde kopman Ferrari, aan zal kunnen, zal in de volgende onverwacht weer zeer spannende GP's blijken. EASTBOURNE Het internationale damestennis toernooi van Eastbourne werd zowel door Chris Evert als Martina Navratilova gezien als de laat ste „lichte" training op gras, voordat beiden zich vanaf vandaag gaan meten in de strijd om de enkelspeititel van Wimbledon. De finale van Eastbourne werd echter een krachtverslindend drie uur durend drama. Chris Evert won uiteinde lijk met 7—5, 57, 1311, nadat Navratilova drie matchpoints onbenut had gelaten. Na afloop wa ren de „eeuwige" rivalen eensgezind in hun commentaar: „Dit was de meest slopende partij die wij ooit tegen elkaar hebben gespeeld". De 22-jarige linkshandige Martina Navratilova liet de kansen op 65 en 98 in de laatste set lig gen. Zij miste op drie matchpoints eenvoudige fo rehandslagen. „Het enige wat we wilden was el- kaars speelsterkte testen zo kort voor Wimble don". Chris Llayd hield aan de zege behalve een be drag van ruim 37.000 gulden, ook een groot aan tal pijnlijke spieren over. Het dubbelspel leverde een overwinning op voor het voor Wimbledon als tweede geplaatste duo Betty Stöve/Wendy Turn- bull. In de eindstrijd gunde de Nederlands/Austra lische combinatie llana Kloss uit Zuid-Afrika en Betty-Ann Stuart uit de Verenigde Staten slechts vier games: 62,6—2. Surbiton De eindstrijd in het toernooi van Surbiton had De herendubbelfinale werd een overwinning voor de broers Gullikson. In drie sets versloegen ze de Amerikaanse combinatie Riessen/Dupre met 63, 67 en 86. Pat Doerner uit Australië heeft de finale in het damesenkelspel van Surbiton op haar naam ge bracht door een overwinning op de Amerikaanse Kathy Ruddell met 67,63 en 8—6. West-Berlijn niet veel weg van een generale repetitie voor Wimbledon, voornamelijk omdat de „sterren" zich individueel voorbereidden en daardoor de bezetting niet relevant was. Linkshandige Amerikaan Victor Amaya kon zo doende het grand prix-toernooi op zijn erelijst bij schrijven. na winst in de finale op de Australiër Mark Edmondson: 6—4,7—5. De Australiër Peter Mcnamara heeft het toernooi van West-Berlijn gewonnen. In de finale versloeg de 23-jarige Mcnamara de Fransman Patrice Do- minguez in vier sets: 64, 60, 67, 62. Mcnamara neemt op de ATP-computerranglijst de 60e plaats in. Hij verdiende met de zege ruim 18.000 gulden. In de eerste ronde schakelde de Australiër Louk Sanders in drie sets uit (36, 6 4, 63). Mcnamara had zich zaterdag geplaatst voor de finale door een overwinning op de Tsjech Tomas Smid (6—4,26,61 en 63). Dominguez bereikte de finale door met 64, 3 6. 6—3 en 64 te winnen van de voormalige jeugd-wereldkampioen, dé Spanjaard Fernando Luna. De finale herendubbelspel leverde een overwin ning op voor de Braziliaans/Tsjechische combina tie Carlos Kirmayr/lvan Lendl. In twee sets, 6—2 en 61, won het duo gemakkelijk van de Tsje chisch/Venezolaanse combinatie Stanislav Birner- /Jorge Andrew. Mlf NIJMEGEN Steve Ovett, de Europese kampioen op djjLZl 1500 meter en winnaar van het zilver op de 800 meter fa de Europese titelstrijd van het vorig jaar in Praag, heeft beste prestatie geleverd bij de jaarlijkse internationale invlt& tiewedstrijden in Nijmegen. De gebaarde Engelsman gaf o het Nijmeegse kunststof een demonstratie van zijn spriri t j kracht Op de laatste 200 meter van de 1500 meter liet Ovett Klaafcot Lok. die nadat 'Haas' Joost Borm de baan had verlaten d et kop had overgenomen, staan en spurtte weg. Alleen de Aui n hi traliër Ken Hall slaagde er even in te volgen maar kwam nif meer in de buurt van Ovett, die al ruim voor de finish zij handen zegevierend opstak. Met 3.37.9 schaarde de Engel! man zich bij de snelste zes Europeanen van dit seizoen, i moest in de laatste meters de Westduitse jeugdkampioe Manfred Nelissen nog laten gaan, die in 3.39.7 tweede werd Klaas Lok kreeg voor het kopwerk dat hij na het afhaken vai Borm had gedaan als beloning de beste Nederlandse seizoen prestatie op zijn naam met 3.40.7. De Utrechter was daarme drietiende seconde sneller dan Joost Borm, die enkele weke geleden in Bratislava 3.41.0 noteerde. Ha f. In het water Het hoofdnummer, de 5000 meter, viel letterlijk in het wate Direct na de start scheidden de Amerikanen Chapa en Salt zar zich met de Engelsman Mike Mcleod hij won twe jaar geleden in Nijmegen en de Australiër Dave Chettl af van de rest van het veld, waarin Gerard Tebroke g« blesseerd maar met moeite kon mee komen. Vooral de Amerikanen deden er alles aan om het tempo hoo te houden. Zij hadden daar alle belang bij want het was d eerste wedstrijd tijdens hun Europese toernee en een goed tijd levert altijd wel een handvol lucratieve uitnodigingen 0[ Het duo wisselde elkaar goed af op kop en gezien de tussen tijd van 8 minuten en 5 seconden op de 3000 meter, zat ee eindtijd van rond de 13.20.9 er in. Vlak voor het passeren va het drie kilometer punt ontlaadde zich echter een geweldig regenbui. De baan kon het water ternauwernood verwerke en de vooruitzichten op een goede tijd gingen verloren. Chi pa en Salazar, dit jaar reeds goed voor resp. 13.19.2 e 13.26.9, kwamen ondanks die barre omstandigheden toch no uit op 13.37.5. Het tweetal ging gelijk over de streep ma Chapa kreeg de eerste plaats toegewezen. Gerard Tebroki moeizaam lopend, finishte als zevende in 13.52.6. Iets anders Op de 100 meter liet Don Coleman zien dat Amerikaan sprinten toch iets anders is dan wat daarvoor in Nederlan doorgaat. De Amerikaan, vorige week zondag bij de Amen kaanse titelstrijd in Walnut tweede op de 200 meter in 20.3 seconden, deklasseerde zijn tegenstanders. Zonder een nx ment de indruk te wekken echt voluit te gaan, won hij 10.37 seconden. De Westduitser Daniels had als tweede bijna een halve secoi de achterstand. Henk Brouwer, die enkele weken geleden dezelfde baan 10.3 seconden (handtijd) liep en afgelope woensdag voor een electronisch gemeten nationaal recor van 10.52 seconden zorgde, maakte nauwelijks snelheid werd derde in 10.86. De beste Nederlandse prestatie kwam op naam van Han Schutting, sedert afgelopen woensdag met 46,11 seconde nationaal recordhouder op de 400 meter. De Brabander lit in Nijmegen opnieuw een sterke race, die hij won in 47, seconden. Vooral op het rechte stuk tegen de wind in maak Schulting indruk. Hij versloeg de Belgen Van den Berghe Brijdenbach met ruim verschil. Harry Schulting kan het k( mende weekeinde, wanneer hij in Genève uitkomt in de hah finales van de strijd om de Europese beker, een geslaagi poging doen ook het nationale record op de 400 meter h( den (49.48 van Frank Nusse) in handen te krijgen. De voi Opnieuw Els Vader behaalde op de 100 meter opnieuw een overwin ning in 11.70 seconden. Zij trok streekgenote Marjan Olysla ger, de drievoudige Nederlandse jeugdkampioene op de 100 200 en 100 meter horden, mee onder de twaalf seconden 11,91. Olga Commandeur had pech dat zij op de 400 mete niet in de snelste serie mocht starten. De atlete uit Velser die zich dit seizoen meer toelegt op de vijfkamp, blijkt het lo pen toch niet verleerd te zijn. Zij won haar serie in 55.44 se conden waardoor zij in de eindrangschikking van de serie op tijd als tweede eindigde achter Tilly Verhoef (54.74). Ee tweede vijfkampster. Els Stolk, won haar serie op de 800 me ter in 2.14.5. De Amsterdamse realiseerde een tijd van 2.14.8 wat haar duidelijk moet hebben gemaakt dat zij op dit ondei deel in elk geval ook de punten kan halen, die haar nu noj scheiden van de Olympische vijfkamp-limiet voor Moskou. Arno Körmeling, die afgelopen donderdag in de interlandwet strijd tegen Noorwegen in Roosendaal zijn meerdere moe erkennen in Evert Hoving en daardoor zijn plaats in de ploe voor Genève zijn neus voorbij zag gaan, revancheerde ziel Hij werd op de 800 meter achter de Amerikaanse jeugdkamp»r| oen Evans White, die pas op de laatste vijftig meter naar voV ren kwam, tweede in 1.49.1. White finishte zeventiende secon de eerder. Hoving werd vijfde in 1.49.9. :ros nof C ilië a «o, M0 !lS! BEUERN De Fransman Jean Jaques Bruno heeft in Westduitse plaats Beuern met KTM de zevende motorci voor het wereldkampioenschap in de 500 cc-klasse gewonner Hij won de eerste manche en eindigde in de tweede manch als vijfde. De Belg Roger de Coster, vijfvoudig wereldkamp oen, eindigde met een Suzuki in de totaalstand als tweed met een derde en een vierde plaats. Gerrit Wolsink kwam nit verder dan de vijfde positie in de eindrangschikking. Hij bi hield de tweede plaats in de stand voor het wereldkampioei schap, achter de Brit Graham Noyce. Eindstand: 1. Jean Jaques Bruno (Fa) KTM, 2. Roger de Coster Suzuki, 3. Graham Noyce (Eng) Honda, 4. Andre Malherbe (Bel) H< da. 5. Gerrit Wolsink (Ned) Suzuki, 6. Bengt Aberg (Zwe) Maico. Stand wereldtitel (na zeven van de veertien races): 1. Graham Noyi (Eng) 135 punten, 2. Gerrit Wolsink (Ned) 124, 3. Brett Lackey (Vs 104, 4. Heiki Mikkola (Fin) 82. 5. Andre Malherbe (Bel) 75. 6. Ro§ Coster (Bel) 74. Kees van der Ven uit Bakel is op circuit de Galgenberg Deurne op Maico winnaar geworden van de derde wedstrl) om het Nederlands motorcrosskampioenschap in de 250 klasse. Hij bracht de twee manches, die werden gereden, overtuigen op zijn naam voor Henk van Mierlo uit Boekei en Bennie Wï ken uit Nieuw Schoonebeek. Van der Ven behield door de: overwinningen de leiding in het klassement voor het Nede lands kampioenschap, dat door de KNMV en de NMB geZ menlijk wordt georganiseerd. De Belg Harry Everts op Suzuki heeft de grote prijs van Jö goslavië in de 125 cc-klasse motorcross gewonnen voor c Japenner Akira Watanabe. Watanabe won de eerste manch waarin Everts tweede werd. De Japanner kon echter niet ve hinderen dat de sterk rijdende Belg de tweede manche ov« tuigend op zijn naam bracht. De Nederlander Peter Groeneveld legde met de zevert plaats in de eerste en de zesde plaats in de tweede mand beslag op de vijfde plaats in het dagklassement. Daarin we1 Everts eerste voor Watanabe en de Belg Rahier.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16