benadering af aal voor zwemploeg tees van der Velden p eenzame hoogte Holmes behoudt wereldtitel West Indië wereldkampioen iSr Bondsarts KNAU mishandelt verslaggever Karei Muys formeert nieuwe k-2 ^Vernietigende nederlaag in interland tegen Italië )QK ARTHUR MOSTERT HINT VIER HEATS lelletje om .ester £figgott fan Aanholt grint Laserklasse Judodames goed op dreef Britse zege in formule drie Nederland wint militaire hockeytitel IILAAN De troebele benadering, waar- tee de Nederlandse zwemploeg in de te lilaan gehouden interland tegen Italië aan- lue lad, heeft zijn weerslag in de uitslag ge- onden. De Oranje-ploeg verloor met weF iprekende cijfers: 340—228. Doorslagge- ste Qfend was het belabberde optreden van de 37 - Uren, die op vrijwel alle onderdelen ge- leklasseerd werden en liefst 120 punten 20484) moesten prijs geven. Daartegen- jver stonden enkele opbeurende prestaties 0 4|ij de dames, die met de positieve score jan 144 tegen 136 het prestige van Neder- knd als zwemnatJe nog enigszins overeind jielden. ""Plij de heren was er sprake van een irreële De erkende nationale toppers ™er 1»nformeerden zich aan de beleidsvisie, dat :ykelejeze ouderwetse tweekamp vooral be- re OiUhouwd moest worden als momentopname 7 (Noor de jonge generatie en schreven af. 3red Eefting en Gerard Smit, de pupillen (an Marian Oudkerk, blijven thuis om hun fainingsachterstand wat bij te spijkeren. Vervoorn, die half augustus naar lllino- vertrekt als voorbereiding op de Olym pische Spelen, wilde na zijn eindexamen atheneum en voor de nationale titelstrijd (half juli in Amersfoort) nog wel even op vakantie en Robin Schuyt was ziek. De aldus gedevalueerde ploeg wist zich te gen Italië, dat het zonder het sprintfeno meen Guarducci (vierde op de wereldrang lijst) moest stellen, volstrekt kansloos. Hoe sterk de krachtsverhoudingen uiteen liepen, kwam op alle onderdelen in het druk be zochte vijftig meter buitenbad treffend tot uitdrukking. Hoewel vrijwel alle Italianen in de schaduw van hun beste persoonlijke prestaties bleven, was er voor geen enkel lid uit de ploeg van Bert Sitters een af standzege weggelegd. Zelfs tweede plaatsen waren uiterst schaars. Het bleef er bij één. waarvoor Berjan Cornelisse op de 200 meter schoolslag tekende. Hij stelde op die af stand met 2.20,31 zijn persoonlijke record weer wat scherper. Indicatie trad met uitzondering van Monique Bosga en Berber Kamstra (beiden zijn herstellen de van blessures) het sterkste potentieel op, dat de wrange nasmaak aan de magere resultaten tegen Groot-Brittannlë In Mont- foort deels wegspoelde. Niet dat er natio nale records of Olympische richttljden sneuvelden, maar incidenteel werden enke le perspectiefvolle tijden geraliseerd. Zo behaalden de dames op acht van de veer tien onderdelen de afstandsoverwinning, waaronder twee drievoudige. Vooruitgang viel te bespeuren op de 200 meter wisselslag, op welk nummer record houdster Annelies Maas niet aan de start kwam. Ineke Ran, eerste in 2.23.24 en In- grid Esser, derde in 2.25,58, verbeterden in een knappe race hun beste prestaties. De dochter van Joep Esser. de vroegere chef d'equipe van de Nederlandse waterpolo- ploeg, zou een dag later dat huzarenstukje herhalen op de dubbele afstand, die zij win nend aflegde in 5.08,41. Op het rugslagfront eveneens progressie en wel van Jolanda de Rover, die op de 200 Enith Brigitha boekte een fraaie zege. meter Daphne Demuth met handslag ver sloeg in de redelijke tijd van 2.22,33. De drie drievoudige overwinningen vielen uiteraard op de 100 en 200 meter vrije slag. Beide malen zegevierde Enith Brigitha en op beide nummers trok zij Ineke Ran en Annelies Maas in haar kielzog mee naar de ereplaatsen. Op de sprint realiseerde de af trainende vierentwintigjarige Amsterdamse bovendien haar beste seizoenprestatie (57.89), wat tevens de tiende tijd op de we reldranglijst inhield. Op de 200 meter kwam zij tot 2.04,08, hetgeen bijna twee volle se conden sneller was dan vier weken geleden in Montfoort. Ook haar resultaat op de 200 meter vlinderslag mocht er zijn. Met 1.03,97 benaderde zij haar eigen nationale record tot op één seconde. /an onze sportredactie) LPHEN AAN DEN RIJN Opnieuw heeft Cees en der Velden aangetoond dat hij Neerland3 nelste speedbootpiloot is. Van der Velden, die I jarenlang op eenzame internationale hoogte ertoeft, won tijdens de Grand Prix Powerboat lolland, die afgelopen weekeinde in Alphen aan ten Rijn werd gehouden, alle vier heats in de IZ-klasse (motoren van 2000 cc en hoger). Con- lirrenten Hans Peltser en Roger Jenkins waren let opgewassen tegen het geweld dat Van der elden met zijn zes-cilinder catamaran ontwikkel- e. Op de rechte stukken van het circuit op de „Jpher.se Zegerplas bereikte Van der Velden een ipsnelheid van ruim 180 kilometer per uur. apidenaar Arthur Mostert bewees niet ten onrech- li te zijn overgestapt van de' nationale klasse •aar de zwaardere ON-klasse (catamarans met jotoren van 1501 tot 2000 cc). Mostert vorig |ar wereldkampioen in die NF-klasse. won even- js Van der Velden, alle vier heats. De achttienja- John Vianen, met Mostert één van de grote iften van het Nederlandse speedbootgebeuren, tweede. Gerrit Klinkhamer legde beslag op derde plaats. Arthur Mostert blijft leider van !t algemeen klassement. John Hill uit Engeland behaalde het maximaal aantal punten in de OE-klasse. Beste Nederlander was Cor Krouwel, de 863 punten die hij verzamel de waren goed vobr een tweede plaats. Hans Hü- 'bel maakte in de SE-klasse zijn favorietenrol waar. Hübel won vier heats en verstevigde door dit resultaat zijn eerste positie in de strijd om het Nederlands kampioenschap. De Belg Willy Moiret eindigde als tweede. Frans Dieleman werd derde. De enige pilote van een speedboot die Nederland rijk is, de eenentwintigjarige Marleen de Bruyn, blijft ook na dit weekeinde de ranglijst van de nationale klasse aanvoeren. Marleen de Bruyn won twee heats, werd eenmaal derde en een keer tweede. Resultaten die haar een eerste plaats be zorgden. In deze nationale klasse (sportboten met standaardmotoren tot 750 cc) werde Fred Lubbe en Joop Dieleman respectievelijk tweede en der de. In de nationale klasse 2 (751 tot 850 cc) zorgde Wiep Torenvliet voor een verrassing. Torenvliet, die voor deze Grand Prix nog een bescheiding zevende plaats in de algemene rangschikking In nam, was bijzonder goed op dreef. Hij won twee heats en werd tweemaal tweede. De stand: Toren vliet eerste. Peter Boezewinkel tweede en Jan de Vreng derde. Cees van der Velden toonde zich de sterkste. 3n te^rijs Tijdens rennen in Pa- imin<js moest de politie er aan te ing komen om 20 toeschou- ers van de renbaan te verwij-, fren. Zij waren de baan opge- knen uit protest tegen een Ijziging in de uitslag van de 'oegfijs van Ispahan» va^pjockey Lester Piggott met en Philippe Paquet a%t „Opus Dei" werden respec- naar de vijfde en derde lats teruggezet na een protest or andere jockeys wegens ideren. Naderhand gaven baa- ifficials een communiqué uit, arin aan de Franse draf- en .isportorganisatie werd ge- J^^aagd Piggott en Paquet voor |*pr dagen te schorsen. onindEL Boudewijn Binkhorst r dei Erik Timmer hebben de daaiste Nederlandse prestatie ge- elijk.verd in de Olympische klas- ir Mn, Het tweetal kwam, in een htld van 90 boten, tot een vier- plaats in het eindklasse- m rék en Sjoerd Vollebregt wer- eenjn in de Flying Dutchman-klas- H, waarin eveneens 90 boten raneiirtten, tot een vijfde plaats in Swaeindrangschikking. 1-3.pp en Robert Werkhoven wer- b in de 470-klasse ook vijfde, jze klasse kent overigens geen 'anenjjcieei eindklassement, omdat 1 slechts drie wedstrijden wer- iman.f19evaren. kerslJr van Aanholt zorgde voorts or een Nederlandse triomf in i niet-Olympische klasse. Hij met 30,7 punt eerste in de 'idrangschikking van de La- Holmes heeft Weaver naar het canvas gestuurd. NEW YORK De Amerikaan Larry Holmes heeft in New York de wereldtitel in het zwaargewicht (WBC-versie) met succes verdedigd tegen zijn landgenoot Mike Weaver. Holmes won de partij door interventie van de scheidsrechter in de twaalfde ronde. De Zuidafrikaan Gerrie Coetzee heeft in Monte Carlo het boksge- vecht in het zwaargewicht tegen oud-wereldkampioen Leon Spinks gewonnen door knock-out in de eerste ronde. De Olympisch kam pioen van Montreal (1976) in het half zwaargewicht ging reeds na twee minuten en drie seconden tegen het canvas. Engeland in cricketfinale verslagen LONDEN West-lndië is zaterdag In Londen wereldkampioen cricket geworden door een overwinning op Engeland. Op Lord's kwamen de Engelsen niet verder dan 194 runs In 51 overs. West-lndië eindigde met een totaal van 286 voor negen in 60 oversen greep daardoor de wereldtitel (de „PrudentJal-Cup") voor de tweede achtereenvolgende keer. 'De grote man bij West-lndië was ongetwijfeld Vivian Richards. Het ..top-bat" produceerde een century (138) en bleef not-out. Dit was de basis van de Westindische innings, waarop Collis King met een snelle 86 verder bouwde, King vijzelde, samen met Richards, het totaal van West-lndië op van 99 naar 238, voordat hij in de 51e over als vijfde uitging. De Engelse bowlers kregen geen vat op de twee hard slaande Westindiërs, die samen goed waren voor 224 runs. Richards maakte het karwei af door Mike Hendrick op de laatste bal voor zes te slaan. In totaal sloeg hij drie zessen Engeland antwoordde in het begin sterk. Geoff Boycott en Mike Brearly kwamen als opening-batsmen tot een totaal van meer dan honderd runs. Maar bowler Joel Garner van West-lndië maakte een eind aan de illusies, die de Engelsen toen nog hadden. Met de cijfers 5 voor 38 en drie batsmen van Engeland uit in één over stelde hij de zege (en de overwinningspremie van twintigdui zend dollar) veilig. In de acht uur durende wedstrijd bleek West-lndië, evenals vier jaar geleden, te sterk voor de tegenstander. Op het moment dal de overwinning vaststond stroomden de Westindische supporters onder het zesentwintigduizend toeschouwers tellende publiek het veld op. West-lndië had, voor de tweede keer in successie, de wereldbeker behaald. NIJMEGEN Tijdens de atletiekwedstrij den in Nijmegen is een reeds lang slui merende controverse tussen Hans Keizer, bondsarts van de KNAU, en verslaggever Kees Kooman, thans werkzaam bij het Vrije Volk, tot een uitbarting gekomen, waarbij Keizer zich vergat, erop los tim merde en door Kooman bij de Nijmeegse politie werd aangeklaagd wegens mishan deling. Hans Keizer was het niet eens met de ver slaggeving van Kees Kooman. die boven dien kritiek had op de medische begelei ding van atletes. Terecht kritiek want een blessure van atlete Connie Vermazen werd door de KNAU als „onbetekenend" afge daan terwijl deze wel degelijk, bij nader onderzoek door een andere arts, ernstig bleek. Toen Koomans gisteren de wedstrijden in Nijmegen bijwoonde en Keizer wilde passe ren, draaide deze zich om en begon te slaan. Kooman beheerste zich, liep weg maar werd achterna gezeten door Keizer die hem nogmaals te lijf ging. Met o.m. een kapot geslagen bril en een door zijn lip geslagen tand begaf Kooman zich naar de politie om zijn aanklacht te deponeren. De Rijp Amper veertien dagen geleden ruimde kanotrainer Karei Muys In zijn nationale selectie een plaatsje In voor Ge- rtjan Lebbink, een talentrijke kanovaarder van zeventien jaar, die zich voornamelijk op eigen kracht onder het toeziend oog van oud-kanovaarder Jan Wittenberg heeft voorbereid op de wereldkampioenschappen voor junioren die begin augustus In Tampere (Finland) zullen worden gehouden. Met de komst van Gertjan Lebbink zijn de mogelijkheden om over anderhalve maand een finaleplaats bij de w.k.-junioren in Duisburg te behalen aanzienlijk groter geworden. Op het Noordhollands kanaal formeerde Karei Muys plotseling een nieuwe k2-formatie: Lebbink/Baayens, een koppel dat tot veel in staat bleek, zoals een overwinning op de k2-500 meter, op welk nummer de bondsploegen Stevens/Van der Doe en Kop penaal/Bunschoten werden verslagen. Het magere excuus van de bondsvaarders gold de start, toen de drie boten nog niet op een lijn lagen. Maar wie daar op let bij wedstrijden in ran ke boten op nogal woelig water is een kniesoor. De formatie Lebbink/Baayens betekende vooralsnog nog niet het einde van het koppel Stevens/Van der Doe. maar Karei Muys prefereert het optreden van Stevens als solist en van Van der Doe in de k4. Zo optimistisch de kanotoekomst er bij de heren voorstaat zo zorgelijk is deze bij de dames t.a.v. de wk en mogelijk Mos kou. Op dit moment wint het duo Kegge/Bakker wat er maar te winnen valt maar van tegenstand is al lang geen sprake meer. Karei Muys hoopt in de toekomst succes te boeken met zijn kanoploeg. José Homminga behaalde een verdienstelijk resul taat. LEONDING Een Nederlandse judo dames-ploeg heeft zater dag in het Oostenrijkse Leon- ding tijdens een zeslandentoer- nooi uitstekende prestaties ge leverd. In vijf van de zes cate- goriën werden ereplaatsen be haald. In de klasse tot 48 kilogram moest José Homminga de eer aan de Italiaanse Paola Napoli- tano laten in de finale. Even eens een tweede plaats was er voor Vera van der Meulen in de klasse tot 56 kilogram. De Euro pese kampioene Gerda Winkel- bauer uit Oostenrijk versloeg haar door in de finale een on doordringbare houdgreep suc cesvol uit te voeren. Uitslagen: tot 48 kg.: 1. Paola Na- politano (Ita); 2. José Homminga (Ned). tot 52 kg.: 1. Edith Hrovath (Oos); *2. Heike Schluckebier (Wdl); 3. Hennie Matteman (Ned) en Anna de Novellis (Ita). tot 56 kg.: 1. Gerda Winkelbauer (Oos); 2. Vera van der MeuJen (Ned). tot 61 kg.: 1. Hertha Reiter (Oos); 2. Annette Demeyer (Bel); 3. José Mathon (Ned) en Petra Neumann (Wdl). tot 66 kg.: 1. Edtih Simon (Oos); 2. Ute Drögekamp (Wdl). tot 72 kg.: 1. Ingrid Bergmans (Bel); 2. Maria Teresa Motta (Ita); 3. Jolanda Meggelen (Ned) en Ge- rtraud Kastner (Oos). boven 72 kg.: 1. Giovanna Parenti (Ita); 2. Irmgard Bickmann (Wdl); 3. Marjolein van Onen (Ned). MONZA De Engelsman Mlke Tachkwell heeft de Grand Prix van Monza gewonnen in de for mule 3-klasse. In deze race, die meetelde voor het Euro pees kampioenschap leidde de Engelsman van start tot finish. Uitslag: 1. Mike Tachkwell (Eng.) in een March 793 Toyota, de 98.6 km. in 32.12.33, gemiddelde snelheid 183,6 kkm. per uur; 2. Mauro Baldi (It.) in eer. March 793 Toyota. 32.14.43 3. Michele Alboreto (It) in een March 793 Toyota. 32.16.63. Stand Eurooees kampioenschap: 1. Prost (Fr.) 49 punten; 2. Baldi (It.) 24; 3. Alboreto (It.) 19; 4. Bleekemo- len (Ned.) 15 ROTTERDAM Het Nederland se militaire hockey-elftal Is za terdag Internationaal militair kampioen geworden. In de laat ste wedstrijd op het kunstgraa- veld In Rotterdam bleef Neder land ook in zijn laatste wed strijd ongeslagen. Pakistan werd met ruime cijfers verslagen: 5—0. Voor Nederland scoorden Leefers (2), Jansen (2) en Van Heeswijk. De uitslagen van zaterdag waren: De eindstand: 1 Nederland 4 wed-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13